ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
وبینار آموزش ترید از صفرِ صفر رایگان شد!
search

کشت سود چیست؟ معرفی 7 تا از پلتفرم های معروف آن

کشت سود چیست؟

آشنایی با مفهوم کشت سود

احتمالأ تاکنون، مبلغی را به عنوان سپرده در بانک سرمایه گذاری کرده اید و در ازای پولی که در بانک گذاشته اید، ماهیانه پولی را به عنوان سود این سپرده گذاری دریافت نموده اید. به این دریافت سود در دنیای ارز دیجیتال، مدیریت مالی غیرمتمرکز و یا Defi، می گویند. در واقع، دیفای یک سیستم پولی جدید بر مبنای بلاکچین های عمومی است.  از جمله دلایلی که به این سیستم مالی جدید، غیرمتمرکز می گویند، این است که با توجه به این نکته که سوابق و اسناد سیستم به صورت یکسان در شبکه همتا به همتا و در هزاران سیستم که در سراسر جهان پراکنده است، نگهداری می شوند هیچ گونه مشکلی در این فرآیند رخ نمی دهد. یکی از کاربردهای دیفای، کشت سود است که در سال 2020 میلادی توسط کاربران و سرمایه گذاران ارز دیجیتال شناخته شد و مورد استفاده قرار گرفت.

ثبت‌نام در وبینار فارکس

ییلد فارمینگ

کشت سود یا Yield-farming، به معنی کسب درآمد غیرفعال از دارایی های ارز دیجیتال است و اشاره به فرآیندی دارد که طی آن، کاربر ارز دیجیتال با هدف کسب سود بیش تر، موجودی ارز دیجیتال فعلی خود را قرض می دهد. دقیقأ مانند شیوه سنتی مالی که پول را در بانک با هدف کسب سود ماهانه در بانک سپرده گذاری می کردیم.

ییلد فارمینگ یک شیوه سرمایه گذاری نوین است که بسیار پرنوسان و پرریسک به حساب می آید اما در عین حال، بسیار پر بازده است به گونه ای که یکی از بزرگ ترین محرک های رشد دیفای محسوب می شود.

به این نکته توجه کنید، به کاربرانی که در قالب پروتکل های ییلد فارمینگ، اقدام به قرض دادن ارزهای دیجیتال در استخرهای نقدینگی با هدف کسب سود بیش تر می کنند، در اصطلاح تأمین کنندگان نقدینگی یا Liquidity Provider (LP) می گویند.

سودی که تأمین‎کنندگان نقدینگی از فرآیند ییلد فارمینگ به دست می آورند، معمولأ به صورت سالیانه است و سود یا در اصطلاح پاداشی که این تأمین کنندگان دریافت می کنند، درصدی از سود وام پرداخت شده توسط قرض گیرنده و یا درصدی از کارمزد تراکنش صرافی است.

از چه روش هایی برای کشت سود می توان استفاده کرد؟کشت سود چیست؟

همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم، Yield farmingبر روی پلتفرم Defi انجام می شود که البته برای اجرای این فرآیند، از روش های مختلفی می توان بهره برد، که عبارتند از:

 1. کشت سود در استخرهای نقدینگی
 2. کشت سود به واسطه طرح های تشویقی
 3. کشت سود در بازارهای مالی
 4. کشت سود در استخرهای نقدینگی

1.کشت سود در استخرهای نقدینگی

تأمین کنندگان نقدینگی از طریق پلتفرم های Balancer و Uniswap که بزرگ ترین استخرهای نقدینگی در Defi به حساب می آیند، اقدام به ییلد فارمینگ می کنند.

به این ترتیب که سرمایه خود را به ازای دریافت سود به استخر تزریق می کنند و با هر معامله ای که از طریق استخرهای نقدینگی انجام می شود و کاربری از این پلتفرم ها اقدام به معامله نماید، سودی به عنوان تسهیل در معاملات در اختیار ارایه دهندگان نقدینگی قرار می گیرد.

ثبت‌نام در وبینار فارکس
 1. کشت سود به واسطه طرح های تشویقی

دسته ای از پلتفرم های Defi، ارزهای بومی خود را به عنوان عاملی جهت ایجاد انگیزه برای سرمایه گذاران به کاربران معرفی می کند و کاربران با خرید ارزهای بومی معرفی شده، شانس این را خواهند داشت که اقدام به ییلد فارمینگ نمایند.

 1. کشت سود در بازارهای مالی

یکی از آسان ترین روش ها برای کسب سود در بازار ارز دیجیتال، ییلد فارمینگ است. برای کسب سود در بازارهای مالی باید مقداری استیبل کوین در پلتفرم هایی مانند کامپوند و آوی، پس انداز کنید تا در سریع ترین زمان ممکن به سود دست یابید.

برای درک بهتر محیط دیفای، شاید بهتر باشد که با پلتفرم های ییلد فارمینگ آشنا شوید، بنابراین با ما همراه باشید.

آیا پلتفرم های کشت سود را می شناسید؟کشت سود چیست؟

آقای غفاری، تصمیم دارد اقدام به ییلد فارمینگ در بازار ارز دیجیتال نماید، بنابراین اتریوم خود را در قالب یک قرارداد هوشمند سپرده گذاری بر بستر یک پلتفرم سرمایه گذاری می کند.

مهم ترین نکته ای که آقای غفاری باید به آن توجه کند این است که، پلتفرمی را انتخاب کند تا به واسطه آن سرمایه اش را مدیریت نماید و کم تر متحمل پذیرش ریسک در سرمایه گذاری شود.

بنابراین، مهم است که آقای غفاری پلتفرم های موجود در دیفای را بشناسد. این پلتفرم ها عبارتند از:

 1. پلتفرم کامپوند (Compound Finance)
 2. پلتفرم آوی (Aave)
 3. پلتفرم یونی سوآپ (Uniswap)
 4. پلتفرم بالانسر (Balancer)
 5. پلتفرم میکرداو (Maker DAO)
 6. پلتفرم کرو فایننس (Curve Finance)
 7. پلتفرم یرن فایننس (Yearn.finance)

1- پلتفرم کامپوند (Compound Finance)کشت سود چیست؟

کامپوند، به عنوان یکی از شاخص ترین پروتکل های ییلد فارمینگ به حساب می آید. به این ترتیب که این پلتفرم بازار سرمایه است و به هر کاربر این امکان را می دهد تا با در اختیار داشتن کیف پول اتریوم در استخرهای نقدینگی، فعالیت نمایند و اقدام به قرض دادن و یا قرض گرفتن دارایی کنند. به همین دلیل است که نرخ سودی که از پلتفرم کامپوند به دست می آید براساس عرضه و تقاضا تعیین می شود.

2- پلتفرم آوی (Aave)

این پلتفرم یکی از مورد توجه ترین پلتفرم های غیرمتمرکز مالی است که به کاربران خود اجازه می دهد تا از طریق وام دادن و یا وام گرفتن به سود برسند.

در واقع هر سرمایه گذار به ازای دارایی که در استخر نقدینگی تزریق می کند، توکنی را به عنوان پاداش دریافت می نماید. به این نکته توجه داشته باشید که فرآیند سوددهی در پلتفرم آوی، بلافاصله پس از سپرده گذاری شروع می شود.

3- پلتفرم یونی سوآپ (Uniswap)

یونی سوآپ در واقع یک صرافی غیرمتمرکز است که از طریق در اختیار قراردادن توکن به سرمایه گذاران امکان ییلد فارمینگ را فراهم می کند. به این ترتیب که تأمین کنندگان نقدینگی، با سپرده گذاری به ارزش معادل با 2 توکن، استخر نقدینگی را ایجاد می کنند و معاملات براساس ارزش ایجاد شده در این استخر نقدینگی انجام می پذیرد. که به ازای هر معامله درصدی به تأمین کنندگان نقدینگی تخصیص می یابد.

4- پلتفرم بالانسر (Balancer)کشت سود چیست؟

بالانسر یکی از انواع پروتکل های نقدینگی است که به دلیل ایجاد انعطاف پذیری که در استخرهای نقدینگی شکل می دهد، نوآوری مهمی در حوزه ییلد فارمینگ به حساب می آید.

بالانسر این امکان را به کاربران می دهد تا توکن های سفارشی را در استخرهای نقدینگی سفارشی به خود تخصیص دهند و کاربران از معاملاتی که در این استخرها انجام می پذیرد درصدی را به عنوان سود دریافت می نمایند.

5- پلتفرم میکرداو (Maker DAO)

تریدرهایی که به دنبال ییلد فارمینگ از پلتفرم میکر هستند، باید از دای (DAI) استفاده نمایند. اما ممکن است این سؤال برایتان مطرح شود که دای چیست؟

دای، یک استیبل کوین است که ارزش آن به طور الگوریتمی به ارزش دلار وابسته است.

فرآیند ییلد فارمینگ در پلتفرم میکرداو بسیار جالب است، به این ترتیب که، هر کاربر با ایجاد Maker Vault، می تواند دارایی هایی مثل BAT، WBTC و … را در آن ذخیره کند. در مرحله بعد، هر کاربر می تواند دای را که به عنوان وثیقه ناشی از بدهی دارایی قفل شده است را ایجاد نماید.

با گذشت زمان، سودی که نرخ آن به واسطه دارندگان توکن MKR تعیین می شود و به عنوان هزینه ثابت شناخته خواهد شد، بدهی مرحله اول را جبران می نماید.

6- پلتفرم کرو فایننس (Curve Finance)

یکی دیگر از پروتکل های صرافی غیر متمرکز، کرو فایننس است. این نوع از پلتفرم مختص مبادلات استیبل کوین های بالغ طراحی شده است که به تریدرها، این اجازه را می دهد تا مبادلاتی با ارزش بالا و ریسک پایین داشته باشند.

7- پلتفرم یرن فایننس (Yearn.finance)کشت سود چیست؟

این پلتفرم برای تریدرهایی طراحی شده است که ترجیح می دهند یک پروتکل اتوماتیک، بهترین استراتژی برای فرآیند ییلد فارمینگ مختص به آن ها را برگزیند.

هدف این پلتفرم، بهینه سازی در الگوریتم وام دهی توکن به وسیله یافتن سرویس وام دهی سودآور است. برای ییلد فارمینگ در این روش، دارایی ها به توکن تبدیل می شوند و سپس سپرده گذاری با هدف کسب بیش ترین سود، به صورت دوره ای بازنگری می شود.

 • پس از شناخت انواع پلتفرم های کشت سود، حتمأ تمایل دارید تا بدانید که کدام یکی از موارد ذکر شده در بالا گزینه های مناسبی برای انتخاب هستند.

انتخاب هر کدام از پلتفرم ها بستگی به میزان ریسک پذیری و یا ریسک گریزی شما بستگی دارد. به این ترتیب که اگر شما یک سرمایه گذار ریسک پذیر هستید و منابع زیادی از ارز دیجیتال را در اختیار دارید، می توانید از طریق پلتفرم های یونی سوآپ و بالانسر که استخرهای نقدینگی هستند، اقدام به ییلد فارمینگ نمایید.

اما اگر شما یک تریدر ریسک گریز هستید و هدف شما کسب سود از استیبل کوین هاست، بهترین گزینه برای انجام کشت سود، بازارهای نقدینگی مانند آوی و یا کامپوند است.

به این مقاله امتیاز دهید
(۱۷۱ رای) ۴.۵
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات مفاهیم تخصصی ارزهای دیجیتال به شما پیشنهاد میکنیم:
shilling
شیلینگ (Shilling) چیست + چه تأثیری بر قیمت ارزهای دیجیتال دارد؟
futures-trading
فیوچرز چیست و چگونه انجام می شود؟
validator
ولیدیتور چیست؟ | کاربرد Validator ارز دیجیتال چیست؟
stop-out
استاپ اوت چیست؟ سفارش توقف چگونه محاسبه می شود؟
spot-trading
معاملات اسپات یا معاملات نقدی چیست؟
block-size
اندازه بلاک بیت کوین (Block Size) چیست و چه اهمیتی دارد؟
social-trading
سوشال تریدینگ چیست و چگونه انجام می‌شود؟
crypto-insurance
بیمه ارز دیجیتال چیست و چرا و چگونه باید از آن استفاده کنیم؟
what-is-the-top-to-down-approach-in-crypto
رویکرد بالا به پایین در ارز دیجیتال چیست؟
what-is-lightning-network
شبکه لایتنینگ چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟
what-is-oracle-in-blockchain
اوراکل (oracle) چیست؟ پل ارتباط بین قراردادهای هوشمند و دنیای واقعی
defi2
دیفای 2 (DeFi 2) چیست و چه کاربردی دارد؟
margin
مارجین (Margin) چیست و چه کاربردی در صرافی ها دارد؟
stop-hunting
استاپ هانتینگ چیست؟ Stop Hunting چگونه رخ می‌دهد؟
stop-limit
استاپ لیمیت (سفارش با حد ضرر) چیست؟
stop-market-order
سفارش توقف ضرر بازار (Stop Market Order) چیست؟ | انواع دستور استاپ لاس
marketorder
سفارش بازار یا مارکت اوردر (Market Order) چیست؟
memo
تگ یا ممو (Memo) در کیف پول ارز دیجیتال چیست؟
poap
الگوریتم یا پروتکل اثبات حضور (POAP) چیست؟
blockchain-explorer
مرورگر بلاک چین (Blockchain Explorer) چیست و چه کاربردی دارد؟
altcoin-season
آلت سیزن (Alt season) چیست و چگونه می توان از آن سود کسب کرد؟
amm
بازارساز خودکار (AMM) چیست و چه کاربردی دارد؟
hardcap-and-softcap
هارد کپ و سافت کپ در ارزهای دیجیتال چیست؟
crypto-lending
 وام ارز دیجیتال چیست؟ راهنمای نحوه دریافت وام ارزهای دیجیتال
liquidity-mining
استخراج نقدینگی (Liquidity Mining) در ارزهای دیجیتال چیست؟
token-burning
توکن سوزی در ارزهای دیجیتال چیست و به چه دلیلی اتفاق می افتد؟
hedge-fund
آشنایی با صندوق پوشش ریسک یا Hedge Fund
copy-trading
کپی تریدینگ (Copy Trading) چیست؟
dao
سازمان خودگردان غیرمتمرکز (DAO) چیست و چگونه کار می کند؟
double-spend
دوبار خرج کردن (Double Spend) در بلاک چین چیست؟
what-is-ido-in-crypto
عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز (IDO) چیست؟
what-is-halving
هالوینگ (Halving) در ارزهای دیجیتال به چه معناست؟
on-chain-volume-vs-trading-volume
مقایسه حجم آن چین (On-Chain Volume) و حجم معاملاتی (Trading volume)
what-is-cryptojacking
کریپتوجکینگ (Cryptojacking) چیست و چگونه می توان با آن مقابله کرد؟
onchin-analysis
تحلیل آنچین یا درون زنجیره ای (Onchain) چیست و در کجا استفاده می شود؟
tokenomics
توکونومیک یا اقتصاد توکنی (Tokenomics) چیست و چه کاربردی دارد؟
sopr
اندیکاتور SOPR چیست؟ آشنایی با نحوه استفاده و انواع آن
margin-call
هرآنچه که باید درباره کال مارجین (Call Margin) بدانید
what-is-leverage
اهرم یا لوریج چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟
harmonic-patterns
معرفی انواع الگوهای هارمونیک و روش های معامله با آن
%d8%aa%d8%ad%d9%84%db%8c%d9%84-%d8%b2%d9%85%d8%a7%d9%86%db%8c-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa-%d9%88-%da%86%da%af%d9%88%d9%86%d9%87-%d8%a7%d9%86%d8%ac%d8%a7%d9%85-%d9%85%db%8c-%d8%b4%d9%88%d8%af%d8%9f
تحلیل زمانی چیست و چگونه انجام می شود؟
bitcoin-full-node
نود کامل یا فول نود بیت کوین چیست؟ بررسی مزایا و معایب آن
yield-farming
کشت سود چیست؟ معرفی 7 تا از پلتفرم های معروف آن
ransomware
معرفی کلاهبرداری باجه افزار و انواع مدل های رایج آن
dlt
منظور از دفتر کل یا DLT چیست؟ و چه انواعی دارد؟
token-standard
معرفی انواع استانداردهای انتقال ارزهای دیجیتال
radix
فناوری رادیکس (Radix) چیست؟ بررسی نقاط قوت آن
erc20-and-trc20
استاندارهای ERC20 و TRC20 چیست؟ و چه تفاوتی باهم دارند؟
ethereum-plasma
پلاسما در اتریوم چیست؟ با بررسی مزایا و معایب آن
bitcoin-halving
هاوینگ بیت کوین چیست و چه تاثیری روی قیمت آن دارد؟
hashing
با مفهوم هش رمزنگاری بیشتر آشنا شویم!
quantum-computer
تأثیر کامپیوتر کوانتومی بر بلاک چین و ارزهای دیجیتال
%d8%a7%d9%84%da%af%d9%88%d8%b1%db%8c%d8%aa%d9%85-%d8%a7%d8%ac%d9%85%d8%a7%d8%b9-%d8%af%d8%b1-%d8%a8%d9%84%d8%a7%da%a9%e2%80%8c-%da%86%db%8c%d9%86-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa%d8%9f-%d9%85%d8%b9%d8%b1
الگوریتم اجماع در بلاک‌ چین چیست؟ معرفی انواع کاربردهای آن
hardfork-in-bitcoin
هرآنچه که باید درباره هارد فورک در بیت کوین بدانید!
p2p
آشنایی با مبادله همتا به همتا (P2P) و نحوه استفاده از آن
spot-and-future-difference
معاملات نقدی و آتی چه تفاوت هایی با هم دارند؟
chainlink
چین لینک (chainlink) چیست؟ مزایا، امنیت و کارکرد آن
proof-of-stake
اثبات سهام (Proof Of Stake) چیست؟ چگونه در اتریوم پیاده سازی می شود؟
algo
هر آنچه که باید درباره فناوری الگوراند (ALGO) بدانید!
proof-of-work
الگوریتم اثبات کار (Proof of work) چیست؟ و در بیت کوین چگونه کار می کند؟
ico
ICO چیست؟ آشنایی با مفهوم عرضه اولیه سکه
segwit
تکنولوژی سگویت چیست؟ و چه مزایایی دارد؟
what-is-fork
فورک چیست و انواع آن کدامند؟