کپی تریدینگ (Copy Trading) در ارزهای دیجیتال

کپی تریدینگ یکی از مفاهیم رایج در دنیای ارز دیجیتال است و آشنایی با آن یکی از ملزومات ورود به این حوزه است. ما در این مقاله قصد داریم شما را با این مفهوم مهم و مزایا و معایب آن آشنا کنیم.

فهرست []

  بررسی و کنترل چارت ها، تحلیل فاندامنتال و تحلیل تکنیکال و همچنین پیگیری اخبار روز درباره سرمایه گذاری ارز دیجیتال برای همه در ابتدا اندکی دشوار است. علاوه بر زمان بر بودن کنترل همه این مواد برای رسیدن به هدف نیز باید در حد عادی بر این مفاهیم تسلط داشته باشیم.

  اصطلاح کپی تریدینگ یعنی کاربر یک تریدر حرفه ای را انتخاب می کند و همه کارهای آن تریدر را به صورت دقیق انجام می دهد. در بعضی پلتفرم ها، کاربران با کنترل و بررسی پروفایل تریدرهای حرفه ای و انتخاب فرد موردنظر می توانند روش اتوماتیک Copy Trading را برگزینند.

  به دلیل اینکه یک تریدر حرفه ای بر انواع و اقسام تحلیل ها تسلط دارد و هدف او از سرمایه گذاری رسیدن به سود و مانع شدن از ضرر است، انتخاب کپی تریدینگ برای کاربران تازه وارد به این حوزه بسیار اهمیت دارد. این روش در بیشتر موارد برای افراد تازه کار استفاده می شود؛ زیرا کمک زیادی برای کسب تجربه بهتر می کند و ضرر را در ابتدای کار تا حد زیادی کاهش می دهد.

  سوشال تریدینگ چیست؟

  در سوشال تریدینگ، تریدرها استراتژی ها و تحلیل های خود را با دیگر افراد به اشتراک می گذارند و باقی کاربران با تحلیل و انتخاب این روش ها به انجام معاملات می پردازند. درحقیقت کپی تریدینگ گونه ای از سوشال تریدینگ است که در آن می توان عین معاملات تریدهای دیگر را کپی کرد. در اقسام دیگر سوشال تریدینگ، از استراتژی یک تریدر یا سیگنال ها افراد دیگر برای معاملات و خرید و فروش استفاده می کنیم.

  آیا استفاده از کپی تریدینگ لازم است؟

  پاسخ به این سؤال تا حد زیادی به دانش و تجربه ما در بازارهای ارز دیجیتالی وابسته است. هر میزان که دانش و علم ما در حوزه تحلیل داده ها و چارت ها معاملاتی بیشتر باشد، قطعاً کپی کردن معاملات باقی افراد استراتژی خوبی برای ما نخواهد بود.

  از سوی دیگر، سرمایه گذاران تازه وارد که با علاقه زیاد به این بازارها جذب می شوند، در آغاز راه امکان دارد به دلیل نداشتن تجربه کافی، در معاملات و سرمایه گذاری های خود دچار اشتباه شده و درنهایت ضرر زیادی را متحمل شوند؛ بنابراین می توان نتیجه گرفت که کپی تریدینگ برای کاربرانی که به تازگی وارد بازار ارز دیجیتال شده اند، استراتژی مناسبی است و می تواند در به حداقل رساندن ضرر کمک زیادی به آن ها کند.

  مزایای کپی تریدینگ چیست؟

  این استراتژی دارای مزایای بسیار زیادی برای سرمایه گذاران است که در ادامه به آن ها اشاره شده است:

  • به حداقل رساندن ریسک در معاملات

  همان طور که قبلاً نیز گفته شد، ریسک از دست رفتن سرمایه برای کاربران و سرمایه گذاران تازه وارد بسیار است. آن ها با این روش می توانند تا میزان زیادی ریسک از دست رفتن سرمایه خود را به حداقل برسانند.

  • آموزش و به دست آوردن تجربه

  برای رسیدن به هدف و موفقیت در بازار ارز دیجیتال، دانش و تجربه با هم می تواند راهی مفید باشد. کپی تریدینگ (Copy Trading) علاوه بر اینکه سود زیادی را برای کاربران دارد، می تواند به دانش و تجربه آن ها نیز کمک شایانی کند. در طی زمان با مشاهده استراتژی های متفاوت تریدکردن حرفه ای ها، ما نیز این روش ها را بررسی کرده و در آینده از آن ها به نحو احسن بهره برداری می کنیم.

  • سرمایه گذاری متنوع

  یکی از اصول مهم در تریدینگ تنوع سبد ارزی است. یکی از فوایدی که استراتژی کپی تریدینگ (Copy Trading) دارد، امکان کپی کردن از روی چند تریدر است که موجب می شود تنوع در سرمایه گذاری افزایش یابد و درنتیجه می توان از بعدهای متفاوت بازار به نفع خود استفاده کرد.

  معایب کپی تریدینگ چیست؟

   Copy Trading مانند سایر روش های دیگر علاوه بر مزایای زیادی که دارد با معایبی نیز همراه است:

  • متکی شدن بیش از اندازه

  شاید یکی از مهم ترین معایب این روش، عادت به تقلیدکردن باشد؛ زیرا این کار بسیار راحت است و نیازی نیست خود فرد به تجزیه و تحلیل چارت ها و نمودارها بپردازد و سرمایه خود را در اختیار فرد حرفه ای قرار دهد و از دور نظاره گر می شود. شاید این کار در ابتدا بسیار مفید و جذاب باشد، ولی در ادامه سرمایه گذاری ممکن است کاربر اعتمادبه نفس لازم برای ترید را از دست داده و همچنان به کپی تریدینگ ادامه دهد.

  • احتمال وجود خطا حتی برای تریدرهای حرفه ای

  این تفکر که بیشتر کپی تریدینگ ها ما را به سود می رسانند درست است، اما خطای انسانی همیشه وجود دارد و حتی ماهرترین افراد در این حوزه نیز ممکن است دچار اشتباهاتی شوند. همچنین بروز اشتباه در تنظیمات پنل تریدینگ می تواند سرمایه کل یک تریدر را به صفر برساند.

  • برای Copy Trading سرمایه بیشتری لازم است

  این استراتژی نیازمند سرمایه زیادی است و بیشتر تریدرها برای عرضه Copy Trading از شما حدود 500 دلار می گیرند، ولی این در صورتی است که اگر خودتان به تنهایی این کار را آغاز کنید، با سرمایه کم نیز می توانید وارد این بازار شوید.

  چگونه کپی ترید را انجام دهیم؟

  در سیستم های Copy Trading معاملات و خرید و فروش های شما خودکار شکل می گیرد و از کارهای تریدرهای حرفه ای پیروی می کند. سایت های زیادی وجود دارد که این خدمات را ارائه می کنند و افراد می توانند در این پلتفرم ها از فواید زیادی بهره مند شوند. نمونه هایی از این سایت ها به صورت زیر است:

  • سایت ETORO

   این سایت یکی از محبوب ترین پلتفرم ها را در میان کاربران دارد و در مقایسه با دیگر پلتفرم ها کارمزد کمتری دریافت می کند.

  • سایت IO

  این سایت به عنوان یک سایت سوم شخص کار می کند و اکانت شما را مستقیم به صرافی معتبر بایننس وصل می کند و از این روش تریدرهای حرفه ای برای شما ترید را انجام می دهند. در این سایت کارمزد خدمات توسط تریدرهای بایننس مشخص می شود.

  انواع کپی تریدینگ

   

  استراتژی Copy Trading به دودسته خودکار و دستی تقسیم بندی می شود. شما می توانید کپی تریدینگ را شخصاً با گرفتن سیگنال از یک تریدر حرفه ای انجام دهید. Copy Trading بر بستر پلتفرم ها شکل می گیرد و به شما امکان سرمایه گذاری در حین تقلید را می دهد؛ زیرا این گونه معاملات به صورت خودکار یا همان اتوپایلوت انجام می شود و توسط ربات ترید یا تریدرهای ماهر صورت می پذیرد. با وجود این شما می توانید تریدر مناسب را خودتان انتخاب کرده و در هر مرحله دلخواه از سرمایه گذاری آن را متوقف کنید.

  نحوه کارکرد کپی تریدینگ

  استراتژی Copy Trading بیشتر از اینکه به اطلاعات و روش های عرضه شده توسط تریدرها مرتبط باشد، به رفتار آن ها بستگی دارد. همان طور که قبلاً نیز بیان کردیم، در این استراتژی شما اقدامات تریدرهای دیگر را کپی می کنید؛ برای مثال در پلتفرم های Copy Trading هنگامی که شما یک تریدر را انتخاب می کنید، سبدهای سرمایه گذاری که پورتفولیو نام دارد به یکدیگر متصل می شوند و هر وضعیتی که معامله گر باز کند، به صورت اتوماتیک اکانت او به اکانت شما کپی و سپس اجرا می شود.

  کپی تریدینگ می تواند تصمیم بگیرد چه میزان از دارایی های خود را قصد دارد در استراتژی معامله گر سرمایه گذاری کند؛ اگرچه بیشتر پلتفرم ها اجازه نمی دهند تریدینگ بیش از 20 درصد پرتفولیوی خود را با این استراتژی سرمایه گذاری کنید.

  برای مثال شما 2000 دلار در اکانت خود داشته و قصد دارید روش یک تریدر موفق را کپی کنید. اگر یک فرد تازه کار هستید، پیشنهاد می کنیم تنها 10 درصد از دارایی خود یعنی حدود 200 دلار را سرمایه گذاری کنید. هر پلتفرم روش های متفاوتی برای شروع کار دارد، ولی روند رایج کار به شرح زیر است:

  ۱- ابتدا به حساب کاربری خود وارد شوید و یک API ایجاد کنید. این API یک رابط برنامه نویسی و مجموعه ای از قوانین و ابزارهایی است که برای ایجاد یک نرم افزار استفاده می شود. همچنین با ایجاد API می توانید دسترسی ها را محدود کنید.

  ۲- API ها چگونگی تعامل اجزای نرم افزار را مشخص می کنند؛ برای نمونه مشخص می کنند از چه اطلاعاتی استفاده شود و چه کارهایی صورت بگیرد.

  ۳- مرحله بعدی انتخاب تریدر یا ربات ترید است که به خود کاربر بستگی دارد که چه چیزی را انتخاب می کند.

  در گام بعدی لازم است ربات معاملاتی یا معامله گر را دنبال کنید و بقیه موارد پس از این مرحله به صورت اتوماتیک انجام می گیرد؛ مثلاً در پلتفرم واندربیت تریدر یک سفارش از مشتری را در پروفایل خود ثبت می کند و اگر شما استراتژی این تریدر را فالو کنید، پلتفرم همه حرکاتی که او در اکانت خود انجام می دهد در اکانت صرافی شما نیز انجام می شود. شما می توانید تمام این مراحل و اقداماتی را که تریدر موردنظر انجام می دهد، در داشبورد خود مشاهده کنید.

  همچنین می توانید در هر زمانی که خواستید استراتژی را لغو کنید و از آن خارج شوید یا منتظر بمانید سیگنال بعدی از تریدر ارسال شود.

  تفاوت های میرور تریدینگ و کپی تریدینگ چیست؟

  می توان گفت کپی تریدینگ حاصل میرور تریدینگ است؛ با این تفاوت که Copy Trading معامله ها را کپی نمی کند و کورکورانه یک تریدر را دنبال می کند، ولی در میرور تریدینگ کاربر می تواند استراتژی ها را ببیند و هرکدام را با توجه به نیاز اجرا کند.

  معرفی رایج ترین پلتفرم های کپی تریدینگ

  تا اینجا متوجه شدید که Copy Trading چیست و چه مزایا و کاربردی دارد. در این قسمت می خواهیم شما را با چند نمونه از بهترین پلتفرم های آن آشنا کنیم.

  ۱- کوین متیکس (Coinmatics)

  کوین متیکس پلتفرمی است که در سال 2018 راه اندازی شد. سرمایه گذاران می توانند از این سرویس به صورت دستی و خودکار استفاده کنند. تریدرها نیز می توانند با شروع استراتژی های معاملاتی به کسب درآمد بپردازند. در حال حاضر کوین متیکس 40 تریدر و 3000 کپی تریدر دارد و این پلتفرم تنها از صرافی بایننس پشتیبانی می کند.

  امنیت: تنظیمات کلید API مجوز برداشت را نمی دهد و آمارها در این پلتفرم معتبر و دارای احراز هویت است.

  هزینه ها: شما می توانید از دوره آزمایشی رایگانی که دارد، به صورت نامحدود استفاده کنید؛ البته امکان معامله در فیوچرز به صورت رایگان وجود ندارد.

  ۲- تری کاماز 

  پلتفرم تری کاماز علاوه بر عرضه ربات معاملاتی بازاری را برای تریدرها به وجود آورده که آن ها به راحتی می توانند استراتژی های معاملاتی خود را به اشتراک بگذارند. در این روش شما استراتژی خود را انتخاب می کنید و سپس بقیه مراحل را ربات به صورت خودکار انجام می دهد. یکی از مزایای این پلتفرم پشتیبانی از صرافی های مانند بایننس، کراکن، بیترکس، بای بیت و کوکوین است.

  امنیت: در این پلتفرم دارایی ها در خود پلتفرم نگه داری می شود و ربات ها نمی توانند دارایی را برداشت کنند.

  هزینه ها: این پلتفرم دارای سه روز دسترسی رایگان برای نسخه حرفه ای بوده و تعرفه آن به صورت زیر است:

  • تعرفه مبتدی: ماهانه 14.5 دلار
  • تعرفه حرفه ای: ماهانه 49.9 دلار
  • تعرفه پیشرفته: ماهانه 24.5 دلار

  ۳- شریمپی (Shrimpy)

  پلتفرم شریمپی به کاربران اجازه می دهد پرتفولیوی خود را پیکربندی کنند و ارزش هر ارز را در پرتفولیوی خود تعیین کرده و تنظیم کنند. این برنامه از صرافی هایی مانند بایننس، بیتفینکس، بیترکس، بیترکس گلوبال، بیت مارت، بیت استمپ، کوین بیس پرو، هوبی گلوبال پشتیبانی می کند.

  • امنیت: احراز هویت دومرحله ای و رمزنگاری کلید API و پروتکل HTTPS
  • هزینه ها: هزینه عضویت این پلتفرم به صورت ماهانه و به شکل زیر است:
  • مبتدی: ماهیانه 19 دلار
  • حرفه ای: ماهیانه 79 دلار
  • سازمان ها و شرکت ها: ماهیانه 229 دلار

  سخن پایانی

  نباید از این حقیقت دور بمانیم که بازارهای مالی مانند ارزهای دیجیتال، بسیار پیچیده هستند و رسیدن به سود مناسب نیازمند کسب تجربه زیادی است. کپی تریدینگ برای بسیاری از افراد تازه کار مسیر را هموارتر می کند و آن ها را به موفقیت می رساند. اگر قصد دارید سرمایه گذاری را در حوزه ارزها انجام دهید، پیشنهاد می شود این کار را با سرمایه کم آغاز کنید.

  پرسش های متداول

  1- آیا استفاده از کپی تریدینگ مناسب است؟

  اگر بتوانید یک تریدر حرفه ای در بازار ارز پیدا کنید، این استراتژی شما را به سود زیادی می رساند.

  2- آیا Copy Trading برای افراد تازه کار توصیه می شود؟

  این استراتژی گزینه ای بسیار آسان برای شروع سرمایه گذاری در بازار است. البته به عنوان یک تریدر توصیه می کنیم از سایر روش های دیگر غافل نمانید.

  3- کپی تریدینگ به چه میزان سودآور است؟

  انتخاب این روش گزینه ای پرسود برای افراد تازه کار محسوب می شود. اگر با سرمایه خوبی به بازار وارد شوید، می توانید به راحتی از این استراتژی بهره مند شوید.

  4- تا چه زمانی می توان از Copy Trading استفاده کرد؟

  استفاده از این استراتژی همواره به انتخاب خود سرمایه گذار بستگی دارد، ولی پیشنهاد می شود پس از کسب دانش و تجربه عمل ترید را خود شخص انجام دهد.

  5- آیا استفاده از کپی تریدینگ سود تضمینی دارد؟

  خیر، سودرسانی با استفاده از این کار تضمینی نیست؛ زیرا بسیاری از تریدرهای حرفه ای نیز ممکن است دچار خطا شوند.