ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
پرسودترین کانال سیگنال VIP جفت‌ارزها رایگان شد!

سفارش توقف ضرر بازار (Stop Market Order) چیست؟ | انواع دستور استاپ لاس

سفارش توقف ضرر بازار (Stop Market Order) چیست؟ | انواع دستور استاپ لاس

دستور توقف ضرر بازار سفارشی است که کارگزار برای خرید یا فروش یک دارایی در زمانی که به قیمت معینی رسید، ثبت می‌کند. دستورهای توقف ضرر برای محدودکردن و به حداقل رساندن ضرر سرمایه‌گذار در یک موقعیت امنیتی طراحی شده‌اند و با دستورات حد مجاز تفاوت دارند.

هنگامی که یک سهم به زیر قیمت توقف می‌رسد، سفارش مورد نظر به سفارش بازار تبدیل می‌شود و با قیمت موجود بعدی اجرا خواهد شد؛ برای مثال یک معامله‌گر می‌تواند سهامی را خریداری و یک سفارش توقف ضرر 10 درصد زیر قیمت خرید را ثبت کند. هنگامی که سهام سقوط می‌کند، دستور توقف ضرر فعال می‌شود و سهام به‌عنوان سفارش بازار فروخته می‌شود.

اگرچه بیشتر سرمایه‌گذاران یک سفارش توقف ضرر را با یک موقعیت خرید مرتبط می‌دانند، اما این نوع سفارش می‌تواند در موقعیت فروش نیز استفاده شود. در این حالت دارایی زمانی خریداری می‌شود که معامله بالاتر از قیمت معین انجام شود.

تیکر و میکر در بازار به چه معنا هستند و چه ارتباطی با سفارش توقف ضرر دارند؟

تیکر (Taker) و میکر (Maker) در بازارهای مالی به نوعی رابطه تولید و مصرف در دنیای واقعی شباهت دارند؛ برای مثال اگر به نانوایی برویم، نانوا نان را تولید می‌کند و تحویل می‌دهد. مردم نیز نان را می‌گیرند و مصرف می‌کنند. همین سناریو درباره سفارش‌ها در بازارهای مالی رخ می‌دهد؛ یعنی تعدادی از افراد در بازار سفارش‌هایی به نام میکر تولید می‌کنند. از سوی دیگر به افرادی که این سفارش‌ها را دریافت می‌کنند، تیکر می‌گویند.

برای درک رابطه Taker و Maker و Stop Market order در بازار ابتدا باید درک درستی از Market Order یا سفارش بازار داشته باشیم که در ادامه به زبان ساده آن را بررسی کرده‌ایم، اما به‌طورکلی باید بدانید تنها تیکرهای سهام می‌توانند سفارش توقف بازار را ثبت کنند.

تعریف سفارش‌های بازار (Market Orders)

ثبت سفارش بازار به معنای معامله با بهترین قیمت موجود در بازار است. هنگامی که سفارش خرید یا فروش سهام یا ارز را براساس نوع بازار ثبت می‌کنیم، نیازی به ثبت قیمت ورودی یا خروجی معامله نداریم. در این روش حجم معاملات به‌سادگی تنظیم می‌شوند و به سیستم معاملاتی دستور می‌دهیم یک دارایی را با بهترین قیمت ممکن برای ما بخرد یا بفروشد.

زمانی از این روش استفاده می‌شود که فرصت خوبی در بازار پیدا کنیم و تمایل داشته باشیم به‌سرعت وارد موقعیت خرید یا فروش شویم تا این فرصت را از دست ندهیم؛ درواقع در روش ثبت سفارش‌های بازار، معامله‌گران سفارش‌هایی را تغذیه و مصرف می‌کنند که سایر معامله‌گران در دفترچه سفارش (Order Book) صرافی قرار داده‌اند.

از آنجا که معامله‌گران در معاملات بازار، سفارش‌های ثبت‌شده در بازار را مصرف می‌کنند، به آن‌ها گیرنده یا تیکر می‌گویند. معمولاً هنگام انجام معامله در بازار باید هزینه بیشتری در مقایسه با ثبت سفارش محدود پرداخت شود.
عکس

توقف ضرر (Stoploss) چیست؟

استاپ لاس در لغت به معنای توقف ضرر است و یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین ابزار برای معامله‌گران حرفه‌ای محسوب می‌شود. توقف ضرر یک ابزار معاملاتی است که برای محدودکردن حداکثر ضرر در معاملات نقدی پس از رسیدن قیمت بازار به یک سطح مشخص طراحی شده است.

توقف ضرر انواع مختلفی دارد که براساس وضعیت بازار در شرایط مختلف استفاده می‌‌شود. گاهی اوقات اجتناب از ضرر به دلایل زیادی دشوار است، اما توقف ضرر می‌تواند حتی برای معامله‌گران جدید و بی‌تجربه مفید و کاربردی باشد.

سفارش توقف ضرر بازار چیست؟

سفارش توقف ضرر بازار به دستور خرید یا فروش دارایی در زمانی گفته می‌شود که دارایی مورد نظر به قیمت معینی برسد و به‌منظور محدودکردن ضرر سرمایه‌گذار در موقعیتی قرار گیرد که با حد توقف متفاوت است. وقتی دارایی از قیمت معینی پایین می‌آید، سفارش مورد نظر به سفارشی تبدیل می‌شود که باید با قیمت موجود بعدی تکمیل شود.

برای مثال یک معامله‌گر ممکن است یک ارز دیجیتال بخرد و در قیمتی 10 درصد پایین‌تر از قیمت خرید، توقف ضرر آن را تعیین کند. هنگامی که قیمت ارز دیجیتال کاهش پیدا کند، سفارش توقف ضرر فعال می‌شود و دارایی دیجیتال به‌عنوان سفارش باز فروخته می‌شود.

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، سفارش توقف ضرر تنها با یک موقعیت خرید مرتبط نیست، بلکه می‌تواند در یک موقعیت فروش نیز به کار گرفته شود.

نکات مهم در مورد سفارش توقف ضرر بازار

برخی از نکات مهم هنگام استفاده از سفارش توقف ضرر بازار به شرح زیر هستند:

  • توقف ضرر نشان می‌دهد یک ارز دیجیتال زمانی خریداری یا فروخته می‌شود که به قیمت تعیین‌شده‌ای برسد.
  • زمانی که دارایی به قیمت توقف رسید، دستور توقف ضرر به یک دستور باز تبدیل شده و در فرصت معاملاتی بعدی اجرا می‌شود.
  • در بسیاری از موارد، از دستورات توقف ضرر برای جلوگیری از ضرر سرمایه‌گذار درصورت کاهش قیمت ارز دیجیتال استفاده می‌شود.

سفارش توقف ضرر بازار چیست؟

چه زمانی از سفارش توقف ضرر بازار استفاده می‌شود؟

برخلاف دستور محدود یا حد توقف که هدف آن‌ها سودبردن از روندهای فعلی است، یک معامله‌گر از دستور توقف ضرر برای محدودکردن ضررهای بیش‌ازحد استفاده می‌کند. سفارش توقف ضرر نه‌تنها گامی برای حداکثرکردن سود است، بلکه با افزایش کنترل معامله‌گر بر ریسک، گزینه‌های استراتژی او را نیز گسترش می‌دهد.

با وجود این برای استفاده مؤثر از دستور توقف ضرر، معامله‌گر باید رفتار بازار را پیش‌بینی کرده و STOP-LOSS را براساس آن تنظیم کند؛ در غیر این صورت ممکن است نتواند جلوی ضرر را بگیرد و آن را چند برابر کند. وقتی معامله‌گر بتواند رفتار بازار را پیش‌بینی کند، می‌تواند هم مقدار ارزش دارایی و هم نوع توقف ضرر را به‌درستی تعیین کند.

انواع دستور توقف ضرر (استاپ لاس)

سفارش توقف ضرر بازار انواع مختلفی دارد که براساس رفتار بازار تعیین می‌شود. انواع دستور توقف ضرر به شرح زیر هستند:

توقف ضرر کامل

این دستور تمام ارزهای دیجیتال را درصورت فعال‌شدن حذف می‌کند. دستور توقف ضرر کامل در بازاری با نوسانات ناگهانی و غیرمنتظره قیمت از ضررهای بزرگ جلوگیری می‌کند. درحالی‌که افزایش قیمت به معنای از دست دادن سود معامله‌گر است، اگر قیمت پایین بماند، این دستور از ضرر جلوگیری می‌کند؛ بنابراین هنگام تعیین حد ضرر، معامله‌گر باید دو عامل ریسک و سود را در نظر بگیرد.

توقف جزئی

هنگامی که دستور توقف جزئی فعال می‌شود، درصد معینی از دارایی‌های دیجیتال را نقد می‌کند. این نوع سفارش می‌تواند در یک بازار بسیار پرنوسان (بازار ارز دیجیتال) مفید باشد. با اجرای این دستور، اگر بخشی از دارایی به قیمت کاهشی فروخته شود، معامله‌گر می‌تواند درصورت افزایش قیمت، از دارایی‌های باقی‌مانده استفاده کند.

اگر معامله‌گر دارایی را رها کند و قیمت کاهش یابد، ضرر می‌کند. این نوع سفارش می‌تواند به‌عنوان یک ابزار کنترل ضرر در یک بازار پرنوسان عمل کند، اما تضمینی برای حفظ دارایی نخواهد بود؛ بنابراین باید با درک کامل از آن استفاده شود و معامله‌گر بداند با این دستور، ریسک معامله هنوز بالاست.

چرا معامله‌گران از سفارش توقف ضرر بازار استفاده می‌کنند؟

معامله‌گران یا سرمایه‌گذاران می‌توانند از سفارش توقف بازار برای محافظت از سود خود استفاده کنند. اگر پس از اجرای دستور یک سفارش بازار، سهم ارز دیجیتال به کاهش خود ادامه دهد، خطر پرنشدن سفارش از بین می‌رود. زمانی که قیمت به کمتر از مقدار معینی می‌رسد، توقف ضرر ایجاد می‌شود؛ با این حال به‌دلیل ارزش قسمت محدودی از سفارش نمی‌توان آن را اجرا کرد.

یکی از معایب این استراتژی این است که یک دارایی ناگهان به زیر قیمت مشخصی می‌رسد؛ در این صورت سفارش اجرا و دارایی به قیمت بعدی فروخته می‌شود؛ حتی اگر زیر قیمت تعیین‌شده معامله شود. سرمایه‌گذاران می‌توانند با ترکیب این دستور با توقف ضرر، اثربخشی سفارش توقف ضرر بازار را افزایش دهند.

خطرات مرتبط با سفارش توقف ضرر چیست؟

زمانی که دستورهای توقف ضرر با مقدار خیلی بالا تنظیم شوند، معامله‌گر با خطر افزایش قیمت بالاتر از مقدار تعیین‌شده مواجه می‌شود. اگر ارزش توقف ضرر خیلی پایین باشد، معامله‌گر ریسک ضرر را می‌پذیرد.

درحالی‌که ممکن است سفارش توقف ضرر در یک بازار باثبات یک سفارش امن به نظر برسد، توقف ضرر پایین در یک بازار باثبات چندان مفید نیست، اما می‌تواند هنگام معامله ارزهای جدید و پرنوسان بسیار مفید و سودآور باشد؛ با این حال ریسک سرمایه‌گذاری با تصمیم‌گیری نادرست درباره نوع و ارزش توقف ضرر براساس تحلیل ضعیف بسیار بالا خواهد بود.

مانند هر ابزار معاملاتی، این سفارش اگر به‌درستی استفاده نشود، نه‌تنها سودآور نیست، بلکه سبب ضرر نیز می‌شود.

خطرات مرتبط با سفارش توقف ضرر چیست؟

چگونه می‌توانیم سفارش توقف ضرر بازار ایجاد کنیم؟

زمانی که سفارش خرید یا فروش ارز یا سهام را به‌عنوان سفارش توقف ضرر ثبت می‌کنیم، درواقع به سیستم صرافی می‌گوییم که آن را با بهترین قیمت ممکن خریداری کند. زمانی که شرایط بازار ایده‌آل باشد، می‌توانیم با قیمتی که در نظر داریم، وارد معامله یا از آن خارج شویم.

برای مثال، اگر بخواهیم برای ارزی که احتمال افزایش ارزش آن وجود دارد و قیمت آن 1 دلار است، دستور توقف ضرر بازار ثبت کنیم، باید به صرافی بگوییم این ارز را با قیمت 1.3 دلار برای ما بخرد. در این شرایط زمانی که قیمت فعلی بازار به 1.3 دلار می‌رسد، سیستم معاملاتی صرافی سعی می‌کند ارز مورد نظر را با بهترین قیمت ممکن و ترجیحاً با همان قیمت 1.3 دلار برای شما خریداری کند.

دستور توقف بازار برای فروش به همین ترتیب انجام می‌شود؛ یعنی صرافی سعی می‌کند پس از اینکه قیمت فعلی بازار به قیمت دلخواه شما رسید، سفارش شما را با بهترین قیمت بازار یا همان قیمتی که هنگام ثبت سفارش وارد کرده‌اید، پردازش کند.

سخن پایانی

ثبت سفارش بازار به معنای معامله با بهترین قیمت موجود است. هنگامی که سفارش خرید یا فروش را براساس نوع بازار ثبت می‌کنیم، نیازی به ثبت قیمت ورودی یا خروجی معامله نداریم. سفارش توقف ضرر بازار به دستور خرید یا فروش دارایی گفته می‌شود؛ یعنی زمانی که دارایی مورد نظر به قیمت معینی برسد و به‌منظور محدودکردن ضرر سرمایه‌گذار در موقعیتی قرار گیرد که با حد توقف متفاوت است.

برخلاف دستور محدود یا حد توقف، که هدف آن‌ها سودبردن از روندهای فعلی است، یک معامله‌گر از دستور توقف ضرر بازار برای محدودکردن ضررهای بیش‌ازحد استفاده می‌کند. در سفارش توقف ضرر بازار صرافی سعی می‌کند پس از اینکه قیمت فعلی بازار به قیمت دلخواه شما رسید، سفارش شما را با بهترین قیمت بازار یا همان قیمتی که هنگام ثبت سفارش وارد کرده‌اید، پردازش کند.

پرسش‌های متداول

ثبت سفارش بازار به معنای انجام معامله با بهترین قیمت موجود در بازار است. هنگامی که سفارش خرید یا فروش سهام یا ارز را براساس نوع بازار ثبت می‌کنیم، نیازی به ثبت قیمت ورودی یا خروجی معامله نداریم.

سفارش توقف ضرر بازار به دستور خرید یا فروش دارایی در شرایطی گفته می‌شود که دارایی مورد نظر به قیمت معینی برسد و به‌منظور محدودکردن ضرر سرمایه‌گذار، در موقعیتی قرار بگیرد که با حد توقف متفاوت است.

ریسک سرمایه‌گذاری با تصمیم‌گیری نادرست درباره نوع و ارزش توقف ضرر براساس تحلیل ضعیف بسیار بالا خواهد بود. مانند هر ابزار معاملاتی، این سفارش اگر به‌درستی استفاده نشود، نه‌تنها سودآور نیست، بلکه سبب ضرر نیز می‌شود.

زمانی که سفارش خرید یا فروش ارز یا سهام را به‌عنوان سفارش توقف ضرر ثبت می‌کنیم، درواقع به سیستم صرافی می‌گوییم که آن را با بهترین قیمت ممکن خریداری کند. زمانی که شرایط بازار ایده‌آل باشد، می‌توانیم دقیقاً با قیمتی که در نظر داریم وارد معامله یا از آن خارج شویم.

به این مقاله امتیاز دهید
(۱۸۹ رای) ۴.۵
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات مفاهیم تخصصی ارزهای دیجیتال به شما پیشنهاد میکنیم:
shilling
شیلینگ (Shilling) چیست + چه تأثیری بر قیمت ارزهای دیجیتال دارد؟
futures-trading
فیوچرز چیست و چگونه انجام می شود؟
validator
ولیدیتور چیست؟ | کاربرد Validator ارز دیجیتال چیست؟
stop-out
استاپ اوت چیست؟ سفارش توقف چگونه محاسبه می شود؟
spot-trading
معاملات اسپات یا معاملات نقدی چیست؟
block-size
اندازه بلاک بیت کوین (Block Size) چیست و چه اهمیتی دارد؟
social-trading
سوشال تریدینگ چیست و چگونه انجام می‌شود؟
crypto-insurance
بیمه ارز دیجیتال چیست و چرا و چگونه باید از آن استفاده کنیم؟
what-is-the-top-to-down-approach-in-crypto
رویکرد بالا به پایین در ارز دیجیتال چیست؟
what-is-lightning-network
شبکه لایتنینگ چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟
what-is-oracle-in-blockchain
اوراکل (oracle) چیست؟ پل ارتباط بین قراردادهای هوشمند و دنیای واقعی
defi2
دیفای 2 (DeFi 2) چیست و چه کاربردی دارد؟
margin
مارجین (Margin) چیست و چه کاربردی در صرافی ها دارد؟
stop-hunting
استاپ هانتینگ چیست؟ Stop Hunting چگونه رخ می‌دهد؟
stop-limit
استاپ لیمیت (سفارش با حد ضرر) چیست؟
stop-market-order
سفارش توقف ضرر بازار (Stop Market Order) چیست؟ | انواع دستور استاپ لاس
marketorder
سفارش بازار یا مارکت اوردر (Market Order) چیست؟
memo
تگ یا ممو (Memo) در کیف پول ارز دیجیتال چیست؟
poap
الگوریتم یا پروتکل اثبات حضور (POAP) چیست؟
blockchain-explorer
مرورگر بلاک چین (Blockchain Explorer) چیست و چه کاربردی دارد؟
altcoin-season
آلت سیزن (Alt season) چیست و چگونه می توان از آن سود کسب کرد؟
amm
بازارساز خودکار (AMM) چیست و چه کاربردی دارد؟
hardcap-and-softcap
هارد کپ و سافت کپ در ارزهای دیجیتال چیست؟
crypto-lending
 وام ارز دیجیتال چیست؟ راهنمای نحوه دریافت وام ارزهای دیجیتال
liquidity-mining
استخراج نقدینگی (Liquidity Mining) در ارزهای دیجیتال چیست؟
token-burning
توکن سوزی در ارزهای دیجیتال چیست و به چه دلیلی اتفاق می افتد؟
hedge-fund
آشنایی با صندوق پوشش ریسک یا Hedge Fund
copy-trading
کپی تریدینگ (Copy Trading) چیست؟
dao
سازمان خودگردان غیرمتمرکز (DAO) چیست و چگونه کار می کند؟
double-spend
دوبار خرج کردن (Double Spend) در بلاک چین چیست؟
what-is-ido-in-crypto
عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز (IDO) چیست؟
what-is-halving
هالوینگ (Halving) در ارزهای دیجیتال به چه معناست؟
on-chain-volume-vs-trading-volume
مقایسه حجم آن چین (On-Chain Volume) و حجم معاملاتی (Trading volume)
what-is-cryptojacking
کریپتوجکینگ (Cryptojacking) چیست و چگونه می توان با آن مقابله کرد؟
onchin-analysis
تحلیل آنچین یا درون زنجیره ای (Onchain) چیست و در کجا استفاده می شود؟
tokenomics
توکونومیک یا اقتصاد توکنی (Tokenomics) چیست و چه کاربردی دارد؟
sopr
اندیکاتور SOPR چیست؟ آشنایی با نحوه استفاده و انواع آن
margin-call
هرآنچه که باید درباره کال مارجین (Call Margin) بدانید
what-is-leverage
اهرم یا لوریج چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟
harmonic-patterns
معرفی انواع الگوهای هارمونیک و روش های معامله با آن
%d8%aa%d8%ad%d9%84%db%8c%d9%84-%d8%b2%d9%85%d8%a7%d9%86%db%8c-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa-%d9%88-%da%86%da%af%d9%88%d9%86%d9%87-%d8%a7%d9%86%d8%ac%d8%a7%d9%85-%d9%85%db%8c-%d8%b4%d9%88%d8%af%d8%9f
تحلیل زمانی چیست و چگونه انجام می شود؟
bitcoin-full-node
نود کامل یا فول نود بیت کوین چیست؟ بررسی مزایا و معایب آن
yield-farming
کشت سود چیست؟ معرفی 7 تا از پلتفرم های معروف آن
ransomware
معرفی کلاهبرداری باجه افزار و انواع مدل های رایج آن
dlt
منظور از دفتر کل یا DLT چیست؟ و چه انواعی دارد؟
token-standard
معرفی انواع استانداردهای انتقال ارزهای دیجیتال
radix
فناوری رادیکس (Radix) چیست؟ بررسی نقاط قوت آن
erc20-and-trc20
استاندارهای ERC20 و TRC20 چیست؟ و چه تفاوتی باهم دارند؟
ethereum-plasma
پلاسما در اتریوم چیست؟ با بررسی مزایا و معایب آن
bitcoin-halving
هاوینگ بیت کوین چیست و چه تاثیری روی قیمت آن دارد؟
hashing
با مفهوم هش رمزنگاری بیشتر آشنا شویم!
quantum-computer
تأثیر کامپیوتر کوانتومی بر بلاک چین و ارزهای دیجیتال
%d8%a7%d9%84%da%af%d9%88%d8%b1%db%8c%d8%aa%d9%85-%d8%a7%d8%ac%d9%85%d8%a7%d8%b9-%d8%af%d8%b1-%d8%a8%d9%84%d8%a7%da%a9%e2%80%8c-%da%86%db%8c%d9%86-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa%d8%9f-%d9%85%d8%b9%d8%b1
الگوریتم اجماع در بلاک‌ چین چیست؟ معرفی انواع کاربردهای آن
hardfork-in-bitcoin
هرآنچه که باید درباره هارد فورک در بیت کوین بدانید!
p2p
آشنایی با مبادله همتا به همتا (P2P) و نحوه استفاده از آن
spot-and-future-difference
معاملات نقدی و آتی چه تفاوت هایی با هم دارند؟
chainlink
چین لینک (chainlink) چیست؟ مزایا، امنیت و کارکرد آن
proof-of-stake
اثبات سهام (Proof Of Stake) چیست؟ چگونه در اتریوم پیاده سازی می شود؟
algo
هر آنچه که باید درباره فناوری الگوراند (ALGO) بدانید!
proof-of-work
الگوریتم اثبات کار (Proof of work) چیست؟ و در بیت کوین چگونه کار می کند؟
ico
ICO چیست؟ آشنایی با مفهوم عرضه اولیه سکه
segwit
تکنولوژی سگویت چیست؟ و چه مزایایی دارد؟
what-is-fork
فورک چیست و انواع آن کدامند؟