Lines_Background
وبینار آنلاین خانه‌سرمایه
00روز
00ساعت
00دقیقه
00ثانیه
ثبت‌نام رایگان
لوگو خانه سرمایه
آموزش ترید از صفر صفر
صرافی های خارجیمشاهده‌ی همه
جدیدترین مقاله‌ها

what-is-a-digital-whale
نهنگ ارز دیجیتال چیست و چگونه بر بازار تاثیر می‌گذارد؟

در پاسخ به پرسش نهنگ ارز دیجیتال چیست، به بیان ساده می‌توان گفت نهنگ ارز دیجیتال به فرد یا نهادی گفته می‌شود که مالکیت حجم قابل توجهی از یک ارز دیجیتال را در اختیار دارد و می‌تواند با انجام تنها یک تراکنش، به صورت مستقیم بر ارزش آن ارز دیجیتال در بازار، اثر بگذارد. معمولاً نهنگ ارز دیجیتال به فردی نسبت داده می‌شود که مالک ۱۰ درصد از کل موجودی یک ارز دیجیتال باشد.

البته از دیدگاه برخی از کارشناسان، یک پاسخ دیگر نیز برای پرسش نهنگ ارز دیجیتال چیست وجود دارد. گروه دیگری از کارشناسان می‌گویند، مالک کیف پول ارز دیجیتالی که بیش از ۱۰ میلیون دلار از یک رمز ارز در آن وجود داشته باشد، یک نهنگ ارز دیجیتال است. اقیانوس ارزهای دیجیتال پر از نهنگ است و معمولاً کوچک‌ترین فعالیت این نهنگ‌ها، تحت نظارت سایر فعالین بازار است، زیرا تنها انجام یک تراکنش توسط آن‌ها، می‌تواند به شکل جدی بر ارزش دارایی ارز دیجیتال سایرین اثر بگذارد و تغییرات قابل توجهی را در بازار رقم بزند.

برای مثال، در مورد ارز دیجیتال بیت کوین، بر اساس گزارشی که «بیت‌اینفوچارتس» در ماه می ۲۰۲۳ منتشر کرده است، ۱۱۰ کیف پول برتر، بیش از ۱۰ هزار بیت کوین را در خود ذخیره کرده‌اند؛ مالکین این کیف پول‌ها ۱۵.۳۵ درصد از کل بیت‌کوین‌های در گردش را کنترل می‌کنند. جالب است بدانید که این تعداد کیف پول، تنها ۰.۱٪ از کیف پول‌هایی هستند که در آن‌ها بیت کوین وجود دارد، اما تصمیمات مالکین آن‌ها می‌تواند بازار را کاملاً تحت تاثیر قرار دهد. نکته اینجاست که ۴ کیف پول برتر در این زمینه، هر یک بیش از ۱۰۰ هزار بیت کوین را در خود جای داده‌اند، که این رقم در مجموع برابر ۳.۴۲ درصد از کل بیت کوین‌های موجود است.

اهمیت نهنگ ارز دیجیتال چیست؟

اهمیت نهنگ ارز دیجیتال بسیار واضح است، از آنجایی که یک نهنگ ارز دیجیتال مالکیت بخش بزرگی از موجودی یک ارز دیجیتال را در اختیار دارد بر هر فروش یا خرید می‌تواند بر زنجیره عرضه و تقاضای آن ارز دیجیتال اثر بگذارد، این تاثیر سبب می‌شود که قیمت آن ارز دیجیتال نیز بیشتر یا کمتر شود.

معمولاً نهنگ‌های ارز دیجیتال معاملاتی را بر پایه میلیون دلار انجام می‌دهند، و هر فعالیت آن‌ها یک سیگنال جدی و موثر محسوب می‌شود که منجر به تحول موثر در بازار خواهد شد. برای اینکه دقیقاً‌ بدانید اهمیت نهنگ ارز دیجیتال چیست اجازه دهید با مثال این موضوع را باز کنیم. وقتی نهنگ یا نهنگ‌های ارز دیجیتال، اقدام به خرید یک ارز دیجیتال مشخص می‌کنند، این اقدام به عنوان سیگنالی برای جامعه تریدرهای ارز دیجیتال محسوب می‌شود که تقاضا در مورد آن ارز دیجیتال افزایش پیدا خواهد کرد.

تاثیر نهنگ ارز دیجیتال بر بازار

در توضیح این موضوع، «لارس سیر کریستنسن»، بنیان‌گذار پلتفرم معاملات آنلاین «سکسو بانک»، می‌گوید: «معمولاً بازار ارزهای دیجیتال، بسیار سریع و جدی از حجم معاملات تاثیر می‌پذیرند. به همین علت، خرید و فروش قابل توجه یک ارز دیجیتال توسط یک تریدر، به سرعت می‌تواند نرخ آن ارز دیجیتال را افزایش یا کاهش دهد. بدیهی است در این شرایط، سایر معماله‌گران، با دقت فعالیت‌های نهنگ‌های ارز دیجیتال را دنبال کنند تا از این طریق بتوانند روندهای قیمتی را پیش‌بینی کرده و برای دارایی‌های خود برنامه‌ریزی کنند.»

ارائه سیگنال افزایش قیمت توسط یک نهنگ ارز دیجیتال

نهنگ‌های ارز دیجیتال، دقیقاً مثل افرادی هستند که مالکیت بخش بزرگی از سهام یک شرکت را در اختیار دارند. پر واضح است که چنین افرادی به راحتی می‌توانند منجر به ایجاد نوسان در بازار شوند.

برای مثال، «ایلان ماسک»، در ژانویه ۲۰۲۱ تنها با اضافه کردن هشتگ بیت کوین به توضیحات پروفایل توییتر خودش، باعث شد که ارزش بیت کوین ۱۴٪ افزایش پیدا کند. خبرگزاری رویترز، در همان زمان گزارش کرد که این افزایش قیمت، باعث شده است برای نخستین بار ارزش بازار ارزهای دیجیتال به بیش از ۱ تریلیون دلار برسد.

در میان این توضیحات مسلماً‌ یک نکته نیز پر رنگ می‌شود، نهنگ‌های ارز دیجیتال کنترل بخش عمده‌ای از زنجیره عرضه و تقاضا را در اختیار دارند و معمولاً دارایی ارز دیجیتالی که در اختیار دارند برای آن‌ها بسیار ارزشمند است. معمولاً وقتی این افراد دارایی خود را نگه داشته و اقدام به فروش آن نمی‌کنند، به نوعی در بازار ثبات ایجاد می‌کنند و البته سیگنال حمایت از آن ارز دیجیتال را نیز به سایرین می‌دهند.

ارائه سیگنال کاهش قیمت توسط یک نهنگ ارز دیجیتال

سرنوشت صرافی ارز دیجیتال متمرکز FTX، مثال خوبی برای این موضوع است. از چندی قبل شایعاتی در مورد ورشکستگی این پروژه که متعلق به «سم بنکمن-فرید» به گوش می‌رسید، اما در نهایت FTX زمانی سقوط کرد که صرافی رقیب، بایننس که ۵ درصد توکن‌های این پروزه را در اختیار داشت برنامه خود برای خروج از آن را اعلام کرد.

بایننس در ۲۲ نوامبر ۲۰۲۲ اعلام کرد ۵ درصد دارایی پیش‌تر اشاره شده که ارزش آن‌ها در آن زمان به ۵۸۰ میلیون دلار می‌رسید را نقد کرده است. همین اعلام کوتاه باعث آشفتگی در بازار شد و پنج روز بعد FTX به صورت رسمی اعلام ورشکستگی کرد و «سم بنکمن-فرید» از سمت خود به عنوان مدیرعامل استعفا داد.

تاثیر نهنگ‌ها بر بحث نامتمرکز بودن ارزهای دیجیتال

یکی از ارکان و ارزش‌های اصلی ارزهای دیجیتال نامتمرکز یا غیر متمرکز بودن آن‌ها است و البته، نهنگ‌های ارز دیجیتال می‌توانند به نوعی تهدیدی برای این موضوع محسوب شوند. اگر بخواهیم بگوییم که علت به خطر افتادن این موضوع توسط نهنگ‌ ارز دیجیتال چیست، باید به موضوع به صورتی که در ادامه بیان می‌شود نگاه کنیم.

هر بلاک چین را می‌توانید مانند یک کشور در نظر بگیرید که دارندگان توکن‌های آن در اصل حاکمشان هستند. میزان اثرگذاری تصمیمات هر حکمران بر حسب مقدار دارایی است که در اختیار دارد. بنابراین هر چه دارایی‌ها در دست عده‌ای خاص بیشتر باشد،‌ نقش این افراد در سرنوشت آن بلاک‌چین پر رنگ‌تر می‌شود و به این ترتیب، ممکن است کار به جایی برسد که دیگر نتوانیم بگوییم یک پروژه غیر متمرکز است و گروه مشخصی از افراد نمی‌توانند به آن جهت‌دهی کنند.

در چنین شرایطی، احتمال دارد مسیر یک پروژه ارز دیجیتال به صورت کامل تغییر کند و اگر چه اکثریت جامعه آن با موضوعی مخالف یا موافق باشند، ولی حرف آخر را نهنگ‌های آن پروژه بزنند. در اصل نهنگ‌ها صدای بلند و تاثیرگذار هر پروژه ارز دیجیتال هستند، تا جایی که وقتی در مورد تغییری در ساز و کار یک ارز دیجیتال رای‌گیری می‌شود، ممکن است ۸۰ درصد آرا مخالف و ۲۰ درصد آرا موافق باشند؛ اما رای یک نهنگ، به کل نتایج را عوض کرده و آمار موافقین به ۹۶ درصد رسیده و مخالفین ۴ درصد آرا را تشکیل دهند.

اینجا است که می‌توانید متوجه شوید تاثیر نهنگ ارز دیجیتال چیست و چطور می‌تواند منجر بر مفهوم غیر متمرکز بودن ارزهای دیجیتال اثر بگذارد.

تاثیر نهنگ‌ها بر میزان نقد شوندگی ارزهای دیجیتال

تا اینجای کار حتماً متوجه شده‌اید که یک نهنگ ارز دیجیتال به راحتی می‌تواند روی نوسانات قیمت در بازار اثر بگذارد. اما می‌توان ردپای نهنگ‌ها را در بحث نقد شوندگی ارزهای دیجیتال نیز دید.

اینطور فرض کنید که یک نهنگ مقدار زیادی از یک ارز دیجیتال را خریداری می‌کند و تصمیم می‌گیرد آن را برای مدت طولانی در کیف پول خود نگه دارد. بسیاری از ارزهای دیجیتال مقدار مشخص و محدودی دارند، وقتی یک نهنگ حجم قابل توجهی از مالکیت یک ارز را در اختیار می‌گیرد این یعنی اینکه دیگر معماله‌گران خرد، برای انجام معاملات روزمره در یک چرخه کوچک‌تر از عرضه و تقاضا باید به فعالیت بپردازند. کوچک‌تر شدن چرخه عرضه و تقاضا به معنی دشوارتر شدن خرید و فروش و در نهایت نقد کردن یک ارز دیجیتال خواهد بود.

در بسیاری از مواقع،‌ نهنگ‌های ارز دیجیتال برای جلوگیری از تلاطم در بازار و البته پدید نیامدن مشکل نقد شوندگی، فعالیت‌های معاملاتی خود را پنهان نگه داشته، داراییهای خود را به بخش‌های کوچکتری تقسیم کرده و طی یک بازه طولانی و به مرور زمان به بازار عرضه می‌کنند.

گفتنی است، روش دیگری که نهنگ‌های ارز دیجیتال برای خرید و فروش استفاده می‌کنند، بهره‌گیری از معاملات «برون زنجیره‌ای» (over-the-counter trading) است. این معاملات در خارج از صرافی‌های رایج ارز دیجیتال به سرانجام می‌رسند و جزئیات آن‌ها بر روی بلاک‌چین اصلی آن ارز دیجیتال ثبت نمی‌شود. بنابراین، یک نهنگ ارز دیجیتال به این شکل می‌تواند معملات خود را به شکل خصوصی و پنهان از دید دیگران انجام دهد.

شناخته شده‌ترین نهنگ‌های ارز دیجیتال چه کسانی هستند؟

معمولاً کیف پول‌های دیجیتال به نام یک فرد واقعی مشخص متصل نیستند، اما فعالیت نهنگ‌های ارز دیجیتال را می‌توان از طریق آدرس کلید عمومی کیف پول آن‌ها ردیابی کرد. کلید عمومی یک رشته از اعداد و حروف است که هیچ اطلاعاتی را در مورد کاربر فاش نمی‌کند، اما به نوعی بیانگر فعالیت هر فرد در بلاک‌چین است و به شفافیت بلاک‌چین‌ها کمک می‌کند.

نهنگ های ارز دیجیتال

لیستی که در ادامه آمده و به برخی از بزرگترین نهنگ‌های ارز دیجیتال اشاره می‌کند، توسط «کریپتو اسلیت»‌ و «بنکلس تایمز» تهیه شده است. از این لیست اسامی شرکت‌ها و دولت‌ها حذف شده و تنها کیف پول‌هایی پوشش داده شده‌اند که گمان می‌رود متعلق به افراد مشخصی هستند.

 • ساتوشی ناکاموتو: ناکوموتو خالق بیت‌کوین است و طبق تخمین‌ها یک میلیون بیت کوین در اختیار دارد که ارزش این مقدار در ماه می ۲۰۲۳ برابر ۲۶ میلیارد دلار بوده است. هیچکس تا به امروز هویت واقعی ناکوموتو را نمی‌داند و حتی کسی مطلع نیست که این نام متعلق به یک فرد مشخص است یا به گروهی از افراد اشاره دارد. ساتوشی ناکاموتو در اصل یک اسم مستعار است که در وایت پیپر یا همان مقاله سفید بیت کوین به آن اشاره شده است.
 • برایان آرمسترانگ: آقای آرمسترانگ مدیرعامل صرافی کوین‌بیس، یکی از بزرگترین صرافی‌های ارز دیجیتال است. او در سال ۲۰۲۲ در یک توییت اعلام کرد که کوین‌بیس مالک ۲ میلیون بیت‌کوین است. برای اینکه تخمینی از این مقدار داشته باشیم باید بگوییم دو میلیوت بیت کوین در ماه می ۲۰۲۳ ارزشی برابر با ۵۳ میلیارد دلار داشته است.
 • مایکل سیلور: آقای سیلور هم بنیانگذار و عضو هیئت مدیره پلتفرم «میکرو استراتژی» است. او در اکتبر ۲۰۲۰ با انتشار یک توییت اعلام کرد که مالکیت ۱۷,۷۳۲ بیت‌کوین را در اختیار دارد. این مقدار بیت‌کوین در ماه می ۲۰۲۳ ارزشی معادل ۴۷۶ میلیون دلار داشته است.
 • کریس لارسن: که هم-بنیانگذار چندین استارتاپ مطرح در سیلیکون ولی است، ۱۷ درصد از کل موجودی ارز دیجیتال ریپل را در اختیار دارد که معادل ۵.۱۹ میلیارد واحد از این ارز دیجیتال است. در ماه می ۲۰۲۳ ارزش این دارایی به ۲.۴ میلیارد دلار می‌رسیده است.
 • چانگ پنگ ژائو: یکی از شناخته شده‌ترین نهنگ‌های دنیای ارز دیجیتال و مدیرعامل صرافی بسیار معروف بایننس است. ثروت ژائو در ماه مارس ۲۰۲۲ حدود ۶۵ میلیارد دلار تخمین زده شد ولی به دلیل سقوط بازار ارزهای دیجیتال در دسامبر همان سال این تخمین به ۴.۵ میلیارد دلار کاهش پیدا کرد. گفته می‌شود بخش عمده دارایی و ثروت آقای ژائو در قالب بیت‌کوین و بایننس کوین است.
 • تیم دراپر: دراپر، سرمایه‌گذار خطرپذیر، در سال ۲۰۱۴ و در پی یک پرونده تاریخی مرتبط با ضبط بیت‌کوین، ۳۰,۰۰۰ واحد از این ارز دیجیتال خریداری کرد که در ماه می ۲۰۲۳ ارزش آن برابر با ۸۰۶ میلیون دلار بود. همچنین گفته می‌شود او در دارایی‌های دیجیتال دیگری همچون توکن ANT پروژه آراگون نیز سرمایه‌گذاری کرده است.

آیا می‌توان تبدیل به یک نهنگ ارز دیجیتال شد؟

حالا که می‌دانید نهنگ ارز دیجیتال چیست، حتماً با خود فکر می کنید که برای نهنگ شدن باید ثروت زیادی داشته باشید. اما این گونه نیست و فقط لازم است در زمانی که برخی توکن‌ها با قیمت بسیار کمی به فروش می‌رسند عاقلانه تصمیم بگیرید، زیرا در این شرایط امکان تبدیل شدن شما به یکی از نهنگ‌ها در بازار ارزدیجیتال زیاد است.

این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که همیشه قبل از سرمایه‌گذاری در هر پروژه به خوبی تمام جوانب آن را بررسی کنید که از ارزش بالایی برخوردار باشند و پروژه‌های پانزی یا کلاهبرداری نباشند.

جمع‌بندی در مورد نهنگ ارز دیجیتال چیست؟

در این مقاله با مفهوم نهنگ در دنیای ارزهای دیجیتال به صورت کامل آشنا شدیم. همچنین از توانایی‌های این افراد و اثرگذاری که می‌توانند بر بازار داشته باشند نیز آگاهی بدست آوردیم. اهمیت دنبال کردن نهنگ‌های ارز دیجیتال از طریق ردیابی فعالیت‌های کیف پول‌های دیجیتال، ابزارهای تحلیل بلاک‌چین و توجه به شبکه‌های اجتماعی را متوجه شدیم و همینطور، دریافتیم که چطور می‌توان بر حسب فعالیت‌های مختلف یک نهنگ ارز دیجیتال سیگنال‌های گوناگونی را متوجه شد و برای معاملات آتی برنامه‌ریزی کرد.

مطالعه بیشتر
alt for image number
تحلیل روزانه انس جهانی (XAU) | 21 فروردین 1403

باتوجه به روند صعودی انس جهانی در هفته گذشته دو سناریو پیش‌بینی می‌شود:

سناریو اول: باتوجه به نوسانات طلا تا زمانی که قیمت طلا پایین تر از کف 2156 نیامده، روند همراه با نوسانات کوچک افزایشی در نظر گرفته می‌شود و امکان ثبت سقف‌های بالاتر وجود دارد.

سناریو دوم: اگر قیمت طلا پایین‌تر از کف 2156 بیاید و پس از آن کاهش قیمت تایید شود، روند انس کاهشی بوده و احتمال می‌دهیم قیمت حداقل تا 2040 کاهشی باشد. دقت داشته باشید اخبار جنگ باعث ایجاد هیجانات در بازار می‌شود و احتمال سناریو اول برای طلا بیشتر است.

نقاط کلیدی طلا

مطالعه بیشتر
1ab162b3-6f17-40a4-9965-9e15f04f83cb
تفاوت بروکر و صرافی چیست؟ : ۶ فرق مهم که باید بدانید.

اگر از علاقه‌مندان به بازارهای مالی و دارایی هستید حتماً تا کنون اسم صرافی و بروکر به گوش شما خورده. صرافی‌ها و بروکر‌ها عناصر جدا نشدنی دنیای فارکس و ارز دیجیتال هستند که بیشتر فعالان این حوزه با آن‌ها سر و کار دارند. اما تفاوت بروکر و صرافی چیست؟ و چه مشکلی را در اکوسیستم سرمایه حل می‌کنند؟

ممکن است افراد مبتدی در نگاه اول، دو پلتفرم صرافی و بروکر را مشابه و حتی یکسان ببینند؛ درحالی که نه تنها مشابه نیستند بلکه تفاوت‌‌های مهم و کلیدی دارند. در این مطلب از خانه سرمایه، به تعریف ماهیت صرافی‌ها و بروکرها، درک کاربرد هر پلتفرم، و تفاوت بروکر و صرافی می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

آشنایی با تفاوت بروکر و صرافی

برای آگاه‌شدن از تفاوت بروکر و صرافی در ابتدا باید بدانیم هرکدام از آن‌ها به تنهایی چه مفهومی دارند. صرافی‌ها کسب و کار هایی هستند که وظیفه‌ی آن‌ها معاوضه و معامله ارزهای ملی یا همان ارزهای فیات (Fiat Currency) با مشتریان است. صرافی‌های سنتی نیاز به توضیح خاصی ندارند، افراد برای خرید و فروش ارزهای ملی مختلف به آن‌ها مراجعه می‌کنند و صرافی معاملات بین ارزی را تسهیل می‌بخشد.

در صرافی سنتی و فیزیکی، مشتریان با مراجعه و خرید ارز کشورهای خارجی، صاحب ارز خریداری شده می‌شوند و می‌توانند تا هر زمان، ارز خریداری شده را نگهداری کنند. مشتریان صرافی‌های سنتی معمولاً ارز خارجی خریداری شده را برای سفر و یا سرمایه‌گذاری تهیه می‌کنند. مدتی پس از خریداری ارز خارجی، قیمت ارز افزایش می‌یابد و سرمایه‌گذاران می‌توانند ارز را دوباره به صرافی بفروشند و کسب سود کنند.

اما روند معاملات سنتی ارز بسیار کند انجام می‌شود و برای کسب سود چشمگیر، فرد ممکن است هفته‌ها یا حتی ماه‌ها برای کسب سود صبر کند. این در حالی است که نهنگ‌های سرمایه مانند بانک‌ها، صندوق‌های سرمایه گذاری و معامله‌گران شرکتی، دهه‌هاست که با معاملات بازار بین ارزی، یا معاملات بازار فارکس (Forex)، با معاملات سریع کسب سود می‌کنند.

اگرچه در گذشته این معاملات مختص بانک‌ها و نهنگ‌های سرمایه بوده، اما امروزه با حضور بروکرها دسترسی برای معاملات فارکس برای عامه مردم آسان شده. اما تعریف بروکر چیست و چگونه به معامله‌گران کمک می‌کند؟

یک مرد در حال آموزش تفاوت بروکر و صرافی

کارگزاری یا بروکر فارکس (Forex Broker) را می‌توان یک پلتفرم واسطه بین بازار و معامله‌گران در نظر گرفت که در ازای دریافت کمیسیون (Commission) و اسپرد (Spread)، معاملات فارکس را برای افراد عام جامعه با سرمایه‌ی کمتر، سریع، آسان، امن و ممکن می‌کند. برای درک بهتر سازوکار یک بروکر، نیاز به مثالی قابل درک است.

تصور کنید فردی قصد دارد یک آپارتمان را به فروش برساند اما نمی‌داند از کجا یک مشتری مطمئن پیدا کند و چگونه معامله فروش آپارتمان را با امنیت و آسودگی خاطر انجام دهد. به همین دلیل به یک بروکر املاک مراجعه ‌می‌کند تا به عنوان یک واسطه، برای آپارتمان یک خریدار پیدا کند و در ازای دریافت مبلغی مشخص، از امنیت و سهولت معامله اطمینان حاصل کند‌. بروکرهای دو بازار املاک و فارکس در واقع واسطه‌هایی هستند که معاملع‌گران را به بازار متصل می‌کنند و دستورات خرید و فروش (Buy & Sell Order) را آسان، سریع و امن به انجام می‌رسانند.

اما علاوه بر صرافی‌های سنتی و فعالیت بروکر‌ها بر روی بازار فارکس، فعالیت صرافی‌های ارز دیجیتال و بروکر‌های ارز دیجیتال از مباحث داغ و محبوب دنیای سرمایه است. بروکر‌های ارز دیجیتال تفاوت چندانی با سایر بروکر‌ها ندارند و مشابهاً پلتفرمی برای معاملات و کسب سود از تفاوت قیمت را فراهم می‌کنند. اما صرافی‌های ارز دیجیتال تفاوت‌های اساسی با صرافی‌های سنتی دارند و برای درک کامل این تفاوت‌ها نیاز است تا با انواع صرافی‌های دیجیتال آشنایی کامل داشته باشید.

به بیان ساده، صرافی ارز دیجیتال یک پلتفرم خرید و فروش ارز دیجیتال با ارز فیات یا سایر ارز‌های دیجیتال است. صرافی‌های ارز دیجیتال برخلاف صرافی‌های سنتی در ۲۴ ساعت روز و ۷ روز هفته به کاربران خدمات آنلاین می‌‌دهند. در دنیای ارز دیجیتال انواعی از صرافی‌‌های ارز دیجیتال وجود دارد که ماهیت، مدیریت و سازوکار هر کدام با دیگری متفاوت است.

اکنون که به درکی پایه از تعریف و ماهیت این پلتفرم‌ها رسیده‌ایم، می‌توانیم با تفاوت بروکر و صرافی نیز آشنا شویم و در نهایت با درک مزایا و معایب این تفاوت‌ها، استفاده از بروکر و صرافی را مقایسه کنیم.

تفاوت بروکر و صرافی در هدف استفاده از این پلتفرم‌ها

تفاوت‌های مهم بین صرافی و بروکر

۶ تفاوت بروکر و صرافی ذکر شده در پایین، مهم‌ترین و اساسی‌ترین تفاوت‌ها هستند؛ و عبارت‌اند از:

 • هدف استفاده از پلتفرم
 • مالکیت دارایی در معاملات
 • شیوه و شرایط انجام معاملات
 • جفت ارز‌های تحت پشتیبانی پلتفرم
 • سادگی و راحت بودن رابط کاربری
 • خدمات مشتریان و پشتیبانی آنلاین

هدف پلتفرم

در نگاه اول، شاید هدف صرافی و بروکر‌ها مشابه به نظر برسد. اما حقیقت این است که هر کدام از این پلتفرم‌ها برای رفع نیاز خاصی از جامعه ایجاد شده‌اند. صرافی‌ها برای خرید و فروش ارز به وجود آمده‌اند اما بروکر‌ها برای انجام معاملات بر روی جفت دارایی‌ها (دارایی‌هایی مثل سهام، ارز فیات، کالا، و از دیجیتال). در واقع کاربران از هر دو پلتفرم برای انجام معاملات ارزی یا فارکس می‌تواند استفاده کنند اما پلتفرم بروکر‌ها برای انجام معاملاتی تخصصی و حرفه‌ای ساخته شده و طیف گسترده‌ای از ابزار‌های تحلیل تکنیکال قیمت را در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

برای درک بهتر تفاوت بروکر و صرافی، یک خودرو سواری و یک وانت بار را در نظر بگیرید. هر دو وسیله‌ی نقلیه قادر به حمل بار هستند اما وانت‌ بار می‌تواند بار بیشتری را با سرعت و کیفیت بهتری جابجا کند. خودرو سواری نیز قادر به جابجایی بار است اما به صورت تخصصی برای این کار طراحی نشده است. مشابه این شرایط را می‌توانید در مقایسه صرافی و بروکر ببینید؛ اگرچه معامله‌گری از طریق صرافی‌ها ممکن است اما بروکر‌ها به صورت تخصصی برای انجام معاملات طراحی شده‌اند.

مالکیت دارایی در معاملات

تصور کنید شخصی قصد سفر به یک کشور خارجی را دارد و برای خریداری ارز آن کشور به یک صرافی مراجعه می‌کند. صراف بعد از دریافت ریال، در ازای آن به خریدار ارز ملی کشور هدف را می‌دهد. با خرید ارز خارجی، مالک ارز خریداری شده چه کسی است؟ جواب مسلماً شخص خریدار ارز خارجی است. در واقع در تمامی معاملات اسپات (Spot) صرافی‌ها، مالک دارایی خریداری شده شخص خریدار ارز است.

اما هنگام معامله‌گری با یک بروکر، حتی اگر شما مبلغی را برای باز کردن یک پوزیشن خرید باز کنید، شما مالک دارایی نیستید و صرفاً یک قرار داد CFD باز کرده‌اید. قرارداد ما به التفاوت (Contract For Difference) یا قرارداد CFD، نوعی قرار داد است که فرد با بروکر می‌بندد و در صورتی که قیمت طبق پیش‌ بینی معامله‌گر حرکت کند، ما به التفاوت قیمت باز شدن و بسته شدن قرارداد به صورت سود معامله به حساب معامله‌گر واریز می‌شود. بازار فارکس و ارز دیجیتال از جمله بازارهای دوطرفه هستند؛ به این معنی که هم با پیش بینی سقوط و هم با پیش بینی صعود قیمت، معامله‌گر می‌تواند کسب سود کند. درک بیشتر سازوکار معاملات CFD نیاز به درک معاملات Short و Long و مفاهیمی چون اهرم لورج (Leverage) و مارجین (Margin) دارد.

یک تریدر در حال مشخص کردن مارجین برای معامله

با ظهور ارز دیجیتال و رواج معاملات اسپات و فیوچرز بر بستر پلتفرم‌های آنلاین صرافی‌های ارز دیجیتال، برخی از صرافی‌های متمرکز ارز دیجیتال ابزار‌های معاملاتی پیشرفته و قابل رقابت با بروکرهای ارز دیجیتال را به کاربران خود ارائه می‌دهند. برخی از این صرافی‌ها ابزار‌های کامل و پیشرفته‌ی معاملات ارز دیجیتال را به صورت امن، ساده و سریع، در اختیار کاربران خود می‌گذارند، به طوری که بسیاری از کاربران مستقیم از طریق صرافی و بدون استفاده از بروکر، معاملات پیشرفته را انجام می‌دهند. معاملات فیوچرز مشابه قرار داد CFD، نوعی قرارداد ما به التفاوت بر اساس قیمت نوع خاصی ارز دیجیتال است که معامله‌گر مالکیت دارایی را در اختیار ندارد و صرفا بر اساس سقوط یا صعود قیمت کسب سود یا ضرر می‌کند. این نوع معاملات را می‌توان به نوعی شرط بندی تشبیه کرد؛ بدین صورت که معامله‌گر مبلغی را درگیر در یک معامله لانگ (شرط بر روی افزایش قیمت) یا شورت (شرط بر روی سقوط قیمت) می‌کند و اگر پیش‌بینی معامله‌گر درست باشد کسب سود می‌کند و اگر اشتباه باشد دچار ضرر می‌شود.

شیوه و شرایط انجام معاملات

قیمت دارایی از موارد تفاوت بروکر و صرافی محسوب نمی‌شود، چرا که نقاط کلیدی عرضه و تقاضا هستند که قیمت یک دارایی را مشخص می‌کنند و نه پلتفرم معاملاتی. اما اگر کمی به شرایط خرید و فروش دارایی دقت کنید، متوجه‌ی فاصله‌ی قیمتی بین قیمت خرید و فروش می‌شوید. به این صورت که اگر شما یک دارایی را در یک لحظه به قیمت 110 دلار خریداری کنید، در همان لحظه می‌توانید آن را به قیمت 109 دلار بفروشید. به این تفاوت بین نقطه‌ی خرید و فروش اسپرد (Spread) گفته می‌شود که معمولاً سود پلتفرم معاملاتی از معاملات انجام شده است. برخی دیگر از پلتفرم‌های معاملاتی در کنار اسپرد یا بجای آن، مقداری کمیسیون برای باز کردن و بستن پوزیشن‌های معاملاتی دریافت می‌کنند.

علاوه بر اسپرد و کمیسیون معاملات، بروکرها به ازای هر شب باز نگه‌داشتن پوزیشن معاملاتی، مبلغی تحت عنوان سواپ دریافت می‌کنند. اما معاملات صرافی‌ها هیچگونه سواپ شبانه‌ای ندارند و حتی در معاملات Futures با اهرم لورج بالا، سواپ دریافت نمی‌کنند. معاملات فیوچرز (Futures) صرافی‌های ارز دیجیتال مشابه معاملات CFD بروکرها هستند اما از آنجا که صرافی هزینه سواپ برای معاملات ارز دیجیتال دریافت نمی‌کند، معامله‌گران معمولاً صرافی ارز دیجیتال را ترجیح می‌دهند.

یک نمایشگر درحال نشان دادن انواع سبک های معاملاتی مثل فیوچرز یا اسپرد

به طور کلی به مجموع اسپرد، کمیسیون و سواپ دریافتی پلتفرم معاملاتی، فی یا کارمزد معاملات (Trading Fee) می‌گویند. در طولانی مدت کارمزد معاملات می‌تواند عدد چشم‌گیری بشود و به همین علت پلتفرم‌های معاملاتی بر سر کمترین اسپرد، کمیسیون و سواپ با یکدیگر رقابت می‌کنند. حتی برخی بروکر‌ها برای جذب کاربران بیشتر، برنامه‌هایی در نظر گرفته‌اند که کاربران درصدی از کارمزد پرداختی به بروکر را باز پس بگیرند.

علاوه بر شرایط معاملاتی، شرایط احراز هویت نیز شامل تفاوت بروکر و صرافی می‌شود. تقریبا تمامی بروکر‌ها و صرافی‌های معتبر دنیا بدلیل تحریم‌های ایالات متحده آمریکا به کاربران ایرانی خدمات نمی‌دهند. به همین دلیل کاربران ایرانی مجبور به استفاده از صرافی‌ها و بروکر‌های خاصی هستند که معمولاً از رگولاتوری (Regulatory) و امنیت کمتری برخوردارند. اما در این بین برخی صرافی‌های ارز دیجیتال از جمله مکسی (MEXC) و کوین اکس (CoinEx)، احراز هویت اجباری (KYC) ندارند‌ و کاربران آزادانه می‌توانند معامله کنند.

جفت ارزهای قابل معامله

تعداد جفت ارز‌های قابل معامله در صرافی‌ و بروکرها یکسان نیست و هر صرافی و بروکر خاص، تعدادی دارایی خاص را برای معاملات آماده کرده‌اند.  به عنوان مثال در صرافی ارز دیجیتال بایننس بیش از ۳۵۰ ارز دیجیتال قابل معامله‌اند اما در صرافی کوکوین این رقم به بیش از ۸۵۰ ارز دیجیتال می‌رسد. در صرافی‌های غیر متمرکز ارز دیجیتال مثل پنکیک سواپ (PancakeSwap)، رگولاتوری و نظارت قدرتمند و متمرکز وجود ندارد و افراد به راحتی می‌توانند توکن ارز دیجیتال خاص خود را بسازند و بفروشند؛ به همین علت در صرافی غیر متمرکز پنکیک سواپ بیش از ۲۰۰۰ ارز دیجیتال قابل معامله وجود دارد.

در مقابل، بروکر‌ها ممکن است دارایی‌های مختلفی از چند بازار مختلف در اختیار معامله‌گر قرار بدهند. به عنوان مثال علاوه بر بازار فارکس، جفت دارایی‌هایی از جمله ارز دیجیتال، سهام، و بورس کالا را نیز برای معاملات در اختیار کاربران قرار می‌دهند. از انجا که تعداد ارز‌های هر صرافی و هر بروکر متفاوت است، صرفاً می‌توان صرافی و بروکرها را از لحاظ تنوع بازار مقایسه کرد؛ اکثر صرافی‌ها فقط روی یک بازار(مثل بازار ارز دیجیتال یا بازار ارز) فعالیت می‌کنند اما بروکرها ممکن است از بازار‌های مختلف، دارایی‌های متنوعی را برای معامله‌گری در اختیار کاربر قرار دهند.

رابط کاربری

اگرچه ممکن است رابط کاربری بروکر‌ها در نگاه اول ساده بنظر برسد، اما کار با پلتفرم بروکر درصد کمی از زمان شما را در معاملات می‌گیرد و شما بیشتر زمان خود را بر روی نرم‌افزار‌های معاملاتی مثل متا تریدر چهار و پنج (Metatrader 4&5) می‌گذرانید. در واقع برای استفاده از بروکر برای انجام معاملات، شما باید از نحوه کارکرد پلتفرم بروکر و نرم افزار معاملاتی جداگانه اطلاع داشته باشید.

برای اشاره به یکی دیگر از موارد تفاوت بروکر و صرافی می‌توانیم بگوییم کار با صرافی ساده‌تر است، چرا که بخش معاملات بر روی وب سایت صرافی طراحی شده و نیاز به استفاده از نرم‌افزار دیگری نیست. از سوی دیگر‌، بسیاری از صرافی‌ها اپلیکیشن همراه نیز تدارک دیده‌اند که کاربر می‌تواند بسیار ساده معاملات خود را دنبال و یا معاملات جدیدی را باز کند.

خدمات مشتریان و پشتیبانی

خدمات مشتریان و پشتیبانی پلتفرم تا حد زیادی به نوع صرافی و بروکر بستگی دارد. صرافی‌های متمرکز ارز دیجیتال همگی پشتیبانی سریع، قدرت‌مند و حرفه‌ای دارند و در سریع‌ترین زمان ممکن به مشکلات و سوالات کاربران رسیدگی‌ می‌کنند. اما متاسفانه پشتیبانی بسیاری از صرافی‌های خارجی از زبان فارسی پشتیبانی نمی‌کند

از سوی دیگر، صرافی‌های غیر متمرکز هیچگونه پشتیبانی رسمی ارائه نمی‌دهند. عدم حضور پشتیبانی رسمی صرافی‌های غیر متمرکز باعث می‌شود کاربرانی که سوال یا مشکلی برایشان پیش آمده به شبکه‌های اجتماعی مراجعه کنند که مسیر را برای افراد سودجو و کلاهبرداری‌های آنلاین هموار می‌کند.

بروکر‌ها نیز مشابه صرافی‌های متمرکز معمولاً سیستم پشتیبانی آنلاین قدرتمندی دارند و به سرعت به مشکلات و سوالات کاربران پاسخ می‌دهند. برتری دیگر بروکرها در پشتیبانی از زبان فارسی است؛ بسیاری از بروکرهایی که به ایرانیان خدمات می‌دهند، پشتیبان فارسی زبان و وب سایت فارسی نیز دارند. در بحث خدمات مشتریان، بسیاری از بروکر‌ها با برگزاری مسابقات و  رویدادهای مختلف به کاربران جایزه می‌دهند. برخی بروکرها منابع آموزشی در اختیار کاربران می‌گذارند و حتی درصدی از کارمزد معاملات را در برنامه‌هایی به معامله‌گران برمی‌گردانند.

صرافی‌ها نیز خدماتی مانند کاهش کارمزد معاملات و حتی کسب درآمد از دعوت دوستان، کسب درآمد از طریق استیک کردن ارز دیجیتال و تامین نقدینگی، و انواعی از منابع آموزشی را برای کاربران خود فراهم می‌کنند. اما با در نظر گرفتن همه‌ی این خدمات، عدم حضور پشتیبانی و خدمات مشتریان در صرافی‌های غیر متمرکز، کفه‌ی ترازو را به سمت بروکرها متمایل می‌کند.

نمایش کاهش کارمزد روی دسکتاپ به عنوان یکی از خدمات صرافی ها

نکات مهم انتخاب صرافی و بروکر

با مقایسه شش تفاوت بروکر و صرافی، نوبت به نکات مهم انتخاب صرافی یا بروکر مناسب برای معاملات شما می‌رسد. جدول زیر در یک نگاه این تفاوت‌ها را جمع بندی می‌کند.

تفاوت/پلتفرم صرافی بروکر
هدف پلتفرم خرید و فروش/معاوضه معاملات بر روی جفت ارزها
مالکیت دارایی در معاملات اسپات خریدار مالک دارایی است اما در معاملات فیوچرز صاحب دارایی نیست. در معاملات CFD بازار فارکس معامله‌گر صاحب دارایی نیست.
شراط معاملات کارمزد معاملات کم و بدون سواپ کارمزد معاملات متغیر و همراه با سواپ
تنوع جفت ارزها تعداد جفت ارز معاملاتی بالا و تنوع کم جفت ارزهای متنوع
رابط کاربری نسبتاً ساده نسبتاً پیچیده
پشتیبانی و خدمات صرافی متمرکز قوی، غیرمتمرکز ضعیف پشتیبانی و خدمات مشتریان قوی

انتخاب صرافی یا بروکر مناسب تا حد زیادی به استراتژی معاملاتی شما بستگی دارد. اگر به دنبال خواباندن سرمایه، خرید و نگهداری بلند مدت دارایی هستید، صرافی‌ها گزینه مناسب‌تری هستند. با خرید دارایی از صرافی ارز دیجیتال شما مالک آن دارایی هستید و می‌توانید دارایی خریداری شده را به کیف پول شخصی خود انتقال دهید و آن را برای بلند مدت نگهداری کنید. در صورتی که یک پوزیشن معاملاتی را در یک بروکر در بلند مدت نگه دارید، حتی اگر در سود معامله را ببندید، هزینه‌‎ی سواپ بقدری زیاد خواهد شد که ممکن است سرمایه شما را دچار ضرر کند.

از سوی دیگر اگر استراتژی سریع معاملات اسکالپ را ترجیح می‌دهید، باید به دنبال پایین‌ترین کارمزد معاملات باشید. کارمزد صرافی‌ها معمولاً ثابت است اما کارمزد معاملات بروکرها بر اساس سیاست‌های بروکر، تکنولوژی معاملاتی (شامل ECN و STP) و حجم معاملات جفت ارز مدنظر، متغیر است.  معمولاً جفت ارز یورو در مقابل دلار آمریکا یا EUR/USD بیشترین حجم معاملات و پایین‌ترین کارمزد را دارد.

از سوی دیگر اگر به دنبال نوسانات شدید قیمت و کسب سود حداکثری هستید، بازار ارز دیجیتال باید انتخاب شما باشد چرا که نسبت به بازار فارکس نوسان قیمت بسیار شدیدتری را تجربه می‌کند. اما نواسانات شدید قیمت شمشیر دو لبه است و همانطور که می‌تواند سود شما را چند برابر کند خطر از دست رفتن سرمایه‌ی شما را نیز چند برابر می‌کند. اگر تمایل به معاملات سریع، پر سود و پر خطر ارز دیجیتال دارید صرافی متمرکز ارز دیجیتال مقصد شماست؛ اما اگر نوسانات ملایم و قابل پیش بینی قیمت را ترجیح می‌دهید بازار فارکس انتخاب هوشمندانه‌تری است.

ملاک دیگری که در بحث تفاوت بروکر و صرافی باید به آن توجه داشته باشید سرمایه اولیه است. بازار فارکس بدلیل نوسانات کمتری که تجربه می‌کند برای کسب سود معقول از معاملات باید سرمایه‌ی بیشتری داشته باشید. در مقابل، بازار ارز دیجیتال بدلیل نواسانات بالا و اهرم لورج بالای معاملات فیوچرز سرمایه‌ی کمتری برای کسب سود نیاز دارد. اگر به تازگی وارد دنیای معاملات شده‌اید، مطمئن شوید که برای کسب علم، دانش و تجربه‌ی لازم برای معامله‌گری، با حساب دمو و پول غیر حقیقی تمرین و از سودآوری استراتژی خود اطمینان حاصل کنید.

علاوه بر تمرین و تست استراتژی با حساب دمو، روش‌های متعددی برای بالا بردن دانش مالی و سودآوری معاملات است. بسیاری از صرافی‌ها و بروکرها و حتی پلتفرم‌های تحلیل قیمت مانند تریدینگ ویو (TradingView) این منابع آموزشی را در اختیار شما قرار می‎‌دهند.

معرفی برترین بروکر‌ها

بروکرهای متعددی به معامله‌گران ایرانی سرویس‌ می‌دهند. از جمله بهترین بروکرهای آزاد برای ایرانیان می‌توان به موارد زیر لشاره کرد:

 • بروکر HYCM
 • بروکر Alpari
 • بروکر AMarkets

در ادامه با هر کدام از این بروکر‌ها بیشتر آشنا می‌شوید.

بروکر HYCM

HYCM یک بروکر معتبر است که بیش از ۴۰ سال در صنعت حضور داشته است. HYCM حساب‌های ECN با هزینه‌های کم CFD، محتوای آموزشی عالی و راحتی باز کردن حساب را ارائه می‌دهد. همچنین، این بروکر توسط CySEC، FCA و Dubai Financial Services Authority (DFSA) نظارت می‌شود که امنیت استفاده از این بروکر را افزایش می‌دهد. HYCM همچنین حساب‌های اسلامی بدون سواپ برای معامله‌گران مسلمان فراهم و از تکنولوژی ECN در حساب‌های خود استفاده می‌کند.

بروکر HYCM بازار‌های کالا، سهام، فارکس و شاخص‌ها پشتیبانی می‌کند؛ فرآیند افتتاح حساب آن آسان و کاملا دیجیتال است و انواع متنوعی از ابزارهای آموزشی با کیفیت را ارائه می دهد. همچنین، بروکر HYCM دارای پشتیبانی فارسی کامل و سرعت میانگین اجرایی زیر 12 میلی ثانیه و اسپرد از 0.1 پیپ است.

از نقاط ضعف بروکر HYCM ، می توان به پشتیببانی نکردن از بازار ارز دیجیتال و لورج نسبتاً پایین اشاره کرد. علاوه بر این، بروکر HYCM پس از 90 روز عدم فعالیت اکانت، هر ماه 10 دلار هزینه بی فعالیت از شما دریافت می‌کند.

بروکر HYCM

بروکر Alpari

Alpari یکی از بزرگترین بروکرهای فارکس در جهان است که بیش از ۲ میلیون مشتری دارد. Alpari حساب‌های ECN با شرایط معاملاتی رقابتی ارائه می‌دهد، از جمله اسپرد و کمیسیون کم، و لورج بالا. این بروکر توسط کمیسیون خدمات مالی (FSC) در موریس، اداره خدمات مالی (FSA) در سنت وینسنت و گرنادین و کمیسیون خدمات مالی بین‌المللی (IFSC) در بلیز نظارت می‌شود. Alpari همچنین حساب‌های اسلامی بدون سواپ برای معامله‌گران مسلمان، حساب STP و حساب ECN ارائه می‌دهد.

اما ورشکستگی چند شعبه از آلپاری و نظرات منفی برخی کاربران Alpari موجب شده بسیاری از انتخاب این بروکر برای معامله‌گری منصرف شوند.

بروکر Alpari

بروکر AMarkets

بروکر آمارکت یک بروکر معتبر در دنیای مالی است که خدمات معاملاتی جذابی مثل حساب‌های STP و حساب ECN را برای معامله‌گران فراهم می‌کند. این بروکر تحت نظر چند نظام نظارتی شامل نظارت کمیسیون خدمات مالی (FSC) در سنت وینسنت و گرنادین، کمیسیون خدمات مالی بین‌المللی (IFSC) در بلیز، و کمیسیون مالی سرویس‌های مالی (FSCA) در آفریقای جنوبی قرار دارد.

از جمله مزایا می‌توان به اجرای سریع معاملات، اسپردهای رقابتی و انعطاف‌پذیر اشاره کرد. همچنین، این بروکر ویژگی‌هایی نظیر حساب‌های اسلامی بدون سواپ برای معامله‌گران مسلمان ارائه می‌دهد.

با وجود مزایا، آمارکت نیز برخی محدودیت‌ها و نقاط ضعف دارد. برخی از معامله‌گران ممکن است از محدودیت در نوعیت و تعداد ابزارهای مالی یاد کنند. همچنین، ممکن است برخی از مشتریان به گزینه‌های آموزشی کمتری برخوردار باشند که برای تازه‌کاران ممکن است مهم باشد.

بروکر AMarkets

بهترین صرافی‌های ارز دیجیتال

برخی صرافی‌های ارز دیجیتال به احراز هویت نیازی ندارند و ایرانیان می‌توانند از طیف گسترده‌ای از ابزارها، انواع معاملات و جفت ارز‌های قابل خرید و فروش آن‌ها استفاده کنند‌. از بهترین صرافی‌های ارز دیجیتال قابل استفاده برای ایرانیان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صرافی نوبیتکس
 • صرافی بیت پین
 • صرافی بیت ۲۴
 • صرافی MEXC
 • صرافی CoinEx
 • صرافی BingX

صرافی نوبیتکس

صرافی نوبیتکس بزرگ‌ترین بازار ارز دیجیتال ایران است و از لحاظ کارمزد، انواع معاملات و سرویس‌هایی چون استیکینگ و شرکت در استخر نقدینگی، حرف اول و آخر را در ایران می‌زند. امکان خرید بیش از ۱۰۰ ارز دیجیتال، بیش از ۶ میلیون کاربر، حجم معاملات بالا، کمترین کارمزد معاملات، معاملات اسپات و تعهدی، خدمات درآمد غیر فعال، و آکادمی نوبیتکس گویای طیف گسترده‌ی خدمات و امکانات صرافی نوبیتکس است.

طیف گسترده خدمات نوبیتکس، شرایط معاملات رقابتی از جمله سرعت بالا و کارمزد پایین معاملات، نوبیتکس را با قدرت در لیست بهترین صرافی‌های ایرانی قرار می‌دهد.

معرفی صرافی نوبیتکس

صرافی بیت پین

صرافی بیت پین(BitPin) یکی دیگر از پرچم داران بازار ارز دیجیتال ایران است. این صرافی علاوه بر قرار دادن بیش از ۱۰۰ ارز دیجیتال برای خرید و فروش، قابلیت استکینگ و کسب درآمد غیر فعال را برای سرمایه گذاران تعبیه کرده. همچنین، معامله‌گرانی که نیاز به سرمایه‌ی بیشتر دارند، می‌توانند با گذاشتن وثیقه، از صرافی بیت پین برای معاملات خود تا ۱۰۰ میلیون تومان وام دریافت کنند.

علاوه بر امکانات و امتیازات معاملاتی، صرافی بیت پین در آکادمی خود آموزش‌های لازم را به علاقه‌مندان دنیای ارز دیجیتال می‌دهد. همچنین، ابزار‌های تحلیل و چارت قیمت دارد که می‌توانید از آن برای تحلیل تکنیکال قیمت استفاده کنید. معاملات بیت پپین امن، سریع و با کارمزد پایین صورت می‌گیرند تا معامله‌گران از معاملات سود حداکثری ببرند.

معرفی صرافی بیت پین

صرافی بیت 24

صرافی Bit24 با بیش از ۶۰۰ ارز دیجیتال قابل خرید و فروش، امکان معامله پیشرفته، سرعت بالای معاملات، کیف پول ارز دیجیتال امن، رابط کاربری ساده و خلاقانه، احراز هویت سریع و راحت، منابع آموزشی و پشتیبانی شبانه روزی در  ۷ روز هفته، یکی از بهترین گزینه‌های کاربران ایرانی بین صرافی‌های داخل کشور است.

صرافی بیت ۲۴ علاوه بر امتیازات ذکر شده، اپلیکیشن اندروید و IOS نیز دارد که با استفاده از آن می‌‌توانید معاملات خود را در گوشی همراه خود انجام دهید. اضافه بر اپلیکیشن همراه، بیت ۲۴ یک سیستم کسب درآمد از دعوت دوستان نیز تعبیه کرده که کاربران با استفاده از آن می‌توانند درصدی از کارمزد معاملات دوستان خود را دریافت و از آن کسب درآمد کنند.

معرفی صرافی بیت 24

اگر به شناخت بهترین صرافی‌های ایرانی و امتیازات هر یک علاقه‌مندید، می‌توانید در این مطلب با این صرافی‌ها بیشتر آشنا شوید.

اگرچه نسبتاً کار با صرافی‌های ایرانی از صرافی‌های خارجی ساده‌تر است، اما برخی ویژگی‌های صرافی‌های خارجی می‌تواند برای کاربران بسیار جذاب باشد.

صرافی BingX

صرافی بینگ ایکس یکی از صرافی‌های معتبر ارز دیجیتال است که از سال 2020 شکل گرفته است. یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد صرافی BingX این است که کاربران ایرانی مجاز به استفاده از این صرافی هستند، که این مسئله در بسیاری از صرافی‌های معتبر دیگر امکان‌پذیر نیست. کاربران این صرافی علاوه بر معاملات سریع و امن اسپات، می توانند بر روی بسیاری از جفت ارز‌های دیگر با اهرم لورج بالا معاملات فیوچرز انجام دهند.

صرافی BingX

صرافی CoinEx

صرافی کوین اکس یکی دیگر از صرافی‌های معتبر ارز دیجیتال خارجی است که کاربران ایرانی می‌توانند براحتی از طریق وبسایت صرافی یا اپلیکیشن همراه آن از خدمات صرافی بهره‌مند شوند. صرافی CoinEx با پشتیبانی بیش از ۹۰۰ ارز دیجیتال، حجم معاملات بالای ۵۰۰ میلیون دلار ارزش معاملات روزانه، رابط کاربری آسان و مناسب برای مبتدیان، کیف پول ارز دیجیتال مطمئن، خدمات مشتریان و پشتیبانی آنلاین شبانه روزی در هفت روز هفته، پشتیبانی از زبان فارسی و انواع معاملات از جمله اسپات، مارجین و فیوچرز، به یکی از مقاصد اصلی برای معامله‌گران و سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال تبدیل شده.

صرافی CoinEx

صرافی MEXC

صرافی مکسی برای ایرانیان یکی از بهترین انواع صرافی‌های ارز دیجیتال است. صرافی پرطرفدار و پیشرو MEXC، در سال 2018 تأسیس شد و با تمرکز بر ارائه خدمات با کیفیت و امنیت برای کاربران، به سرعت به یکی از مقصدهای اصلی برای تجارت ارز دیجیتال تبدیل شده است. تاریخچه‌ی کوتاه صرافی MEXC نشان می‌دهد که این صرافی با سرویس‌دهی قدرتمند و رشد پایدار خود، اعتماد و رضایت بسیاری از کاربران را به دست آورده است.

رابط کاربری ساده صرافی مکسی به کاربران اجازه می‌دهد تا به راحتی معاملات خود را انجام دهند و از امکانات مختلفی که صرافی ارائه می‌دهد بهره‌مند شوند. همچنین، امنیت بالای MEXC و استفاده از فناوری‌های رمزنگاری مدرن، کاربران را از هرگونه خطر امنیتی در زمینه معاملات ارز دیجیتال محافظت می‌کند.

صرافی MEXC

صرافی PancakeSwap

صرافی PancakeSwap یکی از بزرگترین صرافی‌های غیرمتمرکز در صنعت ارز دیجیتال است که مبادلات On-chain و Cross-chain را پوشش می‌دهد. این صرافی بیش از ۱۵ میلیون معامله‌گر ماهانه و تقریباً ۲ میلیارد دلار دارایی در اختیار دارد که در بین صرافی‌های غیر متمرکز عدد چشمگیری است. صرافی PancakeSwap به صورت اصلی از بلاکچین Binance Smart Chain استفاده می‌کند اما ۹ زنجیره بلاکچینی مختلف دیگر را نیز پوشش می‌دهد.

صرافی PancakeSwap

اگر به مطالعه و مقایسه بهترین صرافی‌های ارز دیجیتال خارجی دارید، می‌توانید با مطالعه‌ی این مطلب با معایب و مزایای هر یک بیشتر آشنا شوید.

سخن پایانی

اگر به دنیای معامله‌گری علاقه‌مندید و رویای تریدر شدن را دارید، شناخت و درک تفاوت بروکر و صرافی یکی از قدم‌های اساسی این مسیر است. در این مطلب از خانه سرمایه به تعریف بروکر و صرافی پرداختیم و بعد از درک هدف و کارکرد هر کدام، به شش تفاوت مهم صرافی و بروکر پرداختیم.

بطن پلتفرم صرافی برخلاف بروکر، با هدف خرید و فروش و مالکیت دارایی ساخته شده است، در حالی که بروکرها واسطه‌هایی برای انجام معاملات بر روی جفت ارزها هستند و معامله‌گر مالکیت دارایی را دریافت نمی‌کند. از آنجا که بروکر‌ها با هدف اختصاصی معامله‌گری به وجود آمده‌اند، تنوع جفت ارزی بهتری نسبت به صرافی‌ها دارند.

اگر رویای معاملعه‌گر شدن را دارید، به یاد داشته باشید که برای یک تریدر موفق شدن نیاز به آموزش تئوری و  تمرین عملی با حساب دمو دارید. آشنایی با انواع صرافی‌های ارز دیجیتال، انواع بروکر‌ها، مدیریت سرمایه، مدیریت ریسک، انواع تحلیل قیمت و اصول معامله‌گری از جمله مفاهیم تئوری ضروری برای شروع مسیر معامله‌گر شدن است. پس از یادگیری مفاهیم تئوری می‌توانید با حساب دمو و پول غیر واقعی تمرین کنید تا به یک استراتژی با سودآوری مستمر برسید. سفر خوبی را برای شما آرزومندیم.

مطالعه بیشتر
927f61d2-99ee-48d1-b072-db1023dcb327
حساب دمو چیست و چرا ترید را با این حساب ها شروع کنیم؟

انجام معاملات در بازارهایی مانند فارکس و ارزهای دیجیتال به‌حدی از مهارت نیاز دارد و اگر نمی‌‌خواهید بی‌گُدار به آب بزنید، امکانی وجود دارد که با استفاده از آن می‌توانید خود را برای ورود به بازار اصلی آماده کنید. همگام با پیشرفت و توسعۀ بازارهای مالی و سرمایه‌گذاری امکانات و ابزارهای نوینی نیز برای استفاده‌های گوناگون تریدرها ایجاد شده که هر کدام به دردی می‌خورند. این تنوع ابزاری گاه باعث پیچیدگی و سردرگمی کاربران تازه‌وارد می‌شود. گذشته از این، خود بازار سرمایه استرس‌آور است و سرمایه‌گذاران حرفه‌ای هم بعضاً از باختن سرمایه‌شان در این بازارها می‌ترسند. حساب دمو دقیقاً برای حل این معضل پدید آمده و با شبیه‌سازی بازار و اعتبار مجازی فرصتی برای سرمایه‌گذاران ایجاد می‌کند تا ابزارها و استراتژی‌های معاملاتی خود را تمرین کنند؛ بی‌انکه دغدغۀ ازدست‌دادن پولشان را داشته باشند. در این مقاله می‌کوشیم به سوال حساب دمو چیست و چه اهمیتی دارد پاسخ بدهیم، امکانات آن را معرفی و مزایای و معایبش را برشمریم. ضمن اینکه نحوۀ استفاده از حساب دمو را توضیح می‌دهیم، مهارت‌های لازم برای انتقال از حساب دمو به حساب اصلی را توضیح خواهیم داد.

حساب دمو چیست؟

حساب دمو محیطِ شبیه‌سازی از بازار واقعی است که کاربران می‌توانند با استفاده از آن بازار را یاد بگیرند و درعین‌حال هم پولی از دست نخواهند داد. مزیت حساب دمو این است که آنچه در آن اتفاق می‌افتد دقیقاً همانی است که در بازار واقعی رخ می‌دهد؛ یعنی داده‌ها و حرکات قیمت واقعی است. تنها تفاوتش در این است که به شما پول مجازی تعلق می‌گیرد تا با آن ترید کنید و به تجربیات خود افزوده و آمادۀ ورود به بازار واقعی شوید.

حساب دمو چیست؟

به بیان ساده‌تر برای پاسخ به سوال حساب دمو چیست باید بگوییم نوعی حساب تمرینی و مجازی است که از سوی کارگزاری‌های فارکس و صرافی‌های ارز دیجیتال برای استفادۀ کاربران طراحی شده است. در این محیط بازار شبیه‌سازی می‌شود و تفاوتش با بازار واقعی تنها در استفاده از پول مجازی است. درنتیجه خاطرجمع خواهید بود که در عین یادگیری مهارت‌های معاملاتی پولی از دست نخواهید داد. هدف از طراحی حساب دمو یادگیری، آموزش، کسب مهارت و آزمون استراتژی‌ها است و قرار است تا تریدر تازه‌وارد خود را در شرایط واقعی بازار تصور کند.

اگر می خواهید شنا یاد بگیرید بهتر است به‌جای آنکه از اقیانوس شروع کنید، اول به سراغ برکه‌های کوچک بروید. دورانی را به یاد بیاورید که در کودکی می خواستید شنا یاد بگیرید. در آن دوره مربی اول مقدمات را آموزش می‌داد و بعد، به کمک تیوب شما را به قسمت‌های نیمه‌عمیق می‌برد و پس از آنکه مطمئن می‌شد مهارت لازم را یاد گرفته‌اید، اجازه می‌داد در قسمت‌های عمیق به‌تنهایی شنا کنید.

بازار ارزهای دیجیتال و فارکس هم دقیقاً حالت مشابهی دارد. بهتر است ابتدا مقدمات کار را یاد بگیرید و تجربیات خود را در محیطی امن به آزمون و آزمایش بگذارید. گاهی شرایطی در بازار پیش می‌آید که فهمش برای سرمایه‌گذاران باتجربه هم دشوار است؛ چه برسد به تازه‌واردان این عرصه. در تلاطم بازار هم به مهارت نیاز دارید و هم به سرعت عمل.

اهمیت استفاده از حساب دمو چیست؟

با اینکه حساب دمو بیشتر برای تریدرهای نوآموز طراحی می‌شوند، اما تریدرهای حرفه‌ای هم می‌توانند برای امتحان استراتژی‌های نوآورانه یا ابزارهای پیچیده از حساب دمو استفاده کنند. در اینجا به چند دلیل عمده اشاره می‌کنیم که توضیح می دهند اساساً چرا باید از حساب دمو استفاده کرد:

اهمیت و مزایای استفاده از حساب دمو

امتحان کردن  استراتژی‌های معاملاتی مختلف و متفاوت

مهم‌ترین دلیل استفاده از حساب دمو امتحان‌کردن استراتژی‌های معاملاتی است. اگر یک استراتژی درست اجرا نشود یا اشتباه باشد، می‌تواند خسارت‌های فراوانی در بازار واقعی برایتان به بار بیاورد. سرمایه را نباید به ریسک گذاشت، بلکه باید ابتدا مهارت کسب کرد و بارها مهارت را به آزمون گذاشت. هرچه استراتژی‌های خود را در محیط دمو بیشتر تمرین کنید، شانس موفقیت شما در بازار واقعی بیشتر خواهد شد.

 افزایش تجربه‌های معاملاتی

فرض کنید سیستم ویژه‌ای برای معاملات دارید و به‌طور معمول این سیستم در سال 30 سیگنال معاملاتی به شما نشان می‌دهد. اگر بخواهید تمام این سیگنال‌ها را در یک حساب آزمایشی دنبال کنید عمری طول خواهد کشید. اما می‌توانید یک ترفند ساده بکار ببرید: به‌جای اینکه یک سال تماممنتظر بمانید، می‌توانید با استفاده از یک حساب دمو و بازه‌های زمانی کوتاه‌تر سرعت خود را افزایش دهید. بدین ترتیب شاید ماهی 30 سیگنال معاملاتی بگیرید. ترید در بازه‌های زمانی کوتاه به شما کمک می‌کند تا سریع‌تر یاد بگیرید و مثل این است که در دوره کوتاه کلی تمرین کنید.

 تمرین تکنیک‌های معاملاتی جدید

مالکوم گلادول کتاب نمادینی نوشت در مورد اینکه چگونه نخبه شویم. او در این کتاب طرحی ارائه می‌دهد به نام قانون 10 هزار ساعت. فرضیۀ نویسنده در این کتاب که براساس شواهد واقعی نوشته شده این است که اگر  10 هزار ساعت روی یک تخصص کار کنید به مهارتی در سطح کلاس جهانی خواهید رسید. گلادول در این کتاب به افرادی مانند بیل‌گیتس، گروه موسیقی بیتلز و ورزشکارانی اشاره می‌کند که پس از تمرین روی تخصص خود به بهترین‌ها در رشتۀ خود تبدیل شده‌اند. ترید هم از این قاعده مستثنی نیست. باید مهارت تریدکردن را بارها و بارها تمرین کنید و در این راه حساب دمو می‌تواند یاری‌گر شما باشد.

یک تریدر در حال تمرین معامله‌گری

سه مهارت اساسی در تمرین‌های حساب دمو

تریدرها می‌توانند با تمرین هنر معاملات دست‌کم سه مهارت را بی‌نقص اجرا کنند: خروج از پوزیشن در سطح استاپ‌لاس مشخص، سوارشدن بر پوزیشن برنده و توقف و عقب‌نشینی در الگوهای بازگشتی.

حساب دمو چگونه کار می‌کند؟

یک حساب دمو معاملاتی تجربه ای شبیه‌سازی شده از بازار ارزهای دیجیتال است و به شما اجازه می‌دهد بدون استفاده از پول واقعی، خرید‌و‌فروش ارزهای دیجیتال  را تمرین کنید. حساب دمو از اجزایی تشکیل شده و عملکرد آن حاصل تعامل این اجزا است. حالا که متوجه شدیم حساب دمو چیست در ادامه نحوۀ عملکرد این حساب و بخش‌های مختلف تشکیل‌دهنده آن را توضیح خواهیم داد:

 • پول مجازی: هنگامی که یک حساب دمو می‌سازید، مبلغی پول مجازی به حساب شما اختصاص پیدا می‌کند که در مقایسه با مبلغی که یک تریدر جدید ممکن است با آن شروع کند زیاد است. مزیت اصلی و بزرگ پول مجازی در این است که دیگر ضرری در کار نخواهد بود.
 • داده‌های بازار زنده: حساب دمو به داده‌های آنی بازار متصل است و به شما امکان می‌دهد تا بازار را به‌صورت پویا و واقعی تجربی کنید و از سازوکار تحرکات قیمت سر در بیاورید.
 • ثبت سفارش: شما می‌توانید مانند یک حساب واقعی سفارش خرید و فروش ثبت کنید. این سفارش‌ها با بازار شبیه‌سازی‌شده تعامل دارند و به شما می‌اموزند که چگونه فشار خرید و فروش می‌تواند بر قیمت یک رمزارز اثر بگذارد.
 • امکان سفارش‌گذاری‌های ویژه: همچنین در حساب دمو می‌توانید از انواع سفارش‌ها استفاده کنید و مثلاً سفارش استاپ‌لاس را برای جلوگیری از ضرر امتحان کنید. همچنین سازوکار ورود و خروج بازار را با استفاده از انواع این سفارش‌ها یاد می‌گیرید.
 • بررسی عملکرد: در حساب دمو بخشی وجود دارد که بر حسب ارزش سبد دارایی شما گزارشی از عملکردتان ارائه می‌دهد. از طریق این قسمت، می‌توانید نتیجۀ تریدهای آزمایشی خود را در قالب ارزش رمزارزهایتان ببینید. این گزارش‌ها می‌تواند معیاری برای ارزیابی استراتژی‌های معاملاتی شما نیز باشند.

مزایا و معایب حساب دمو

حساب‌های دمو می‌توانند برای یادگیری استراتژی‌های معاملاتی گوناگون بسیار مفید باشند، اما مانند هر ابزار دیگری ممکن است معایبی هم داشته باشند.

مزایا و معایب حساب دمو

مزایای حساب دمو معایب حساب دمو
یادگیری مهارت‌های اساسی معاملاتی محیط نمونه‌ای کوچک
آزمایش استراتژی‌های جدید القای اعتماد‌به‌نفس کاذب
بررسی دارایی‌های کلاس جدید حجم غیرواقعی پورتفو
محیطی امن و بدون ریسک دور‌بودن از هیجانات واقعی بازار

در کدام صرافی‌های ارز دیجیتال می‌توان حساب دمو ایجاد کرد؟

صرافی‌های معتبر ارزهای دیجیتال برای حفظ قدرت رقابت خود در برابر سایر رقبا به ارائۀ خدمات ویژه‌ای روی می‌آورند. ارائۀ حساب دمو نیز یکی از همین خدمات ویژه است. بسیاری از صرافی‌ها به کاربران خود حساب دمو ارائه می‌دهند، اما لازم است قبل از انتخاب این امکان ویژگی‌های هر پلتفرم را بررسی کرده و ببینید که کدام برای شما مناسب‌تر است. مثلاً توصیه می‌شود تنوع دارایی‌های، نوع سفارش‌ها و دسترسی به نمودارها و ابزارهای تحلیلی را از پیش بررسی کنید. در ادامه به صرافی‌های معتبر ارز دیجیتالی اشاره می‌کنیم که به کاربران خود حساب دمو ارائه می‌دهند:

 • بایننس (Binance): بایننس محیط شبیه‌سازی‌شده‌ای برای ترید ارائه می‌دهد که کاربران می‌توانند خرید‌و‌فروش رمزارزها را با استفاده از پول مجازی تمرین کنند. این امکان روش فوق‌العاده‌ای برای یادگیری ریزه‌کاری‌های معاملاتی است و حس معاملات واقعی را در شما برمی‌انگیزاند.
 • کوین‌بیس (Coinbase): کوین‌بیس هم از ارائه این خدمت چشم‌پوشی نکرده و شما می‌توانید با استفاده از این امکان به تمرین استراتژی‌ها بپردازید. بازار آزمایشی کوین‌بیس گزینۀ خوبی برای تازه‌واردان به حساب می‌آید تا بتوانند بدون ریسک تمرین کنند.
 • کراکن (Kraken): بازار آزمایشی کراکن برای تریدرهای باتجربه مناسب‌تر است؛ چراکه می‌توانند استراتژی‌های جدید را به آزمون گذاشته و بر مهارت خود بیفزایند.
 • جمینی (Gemini): صرافی جمینی صراحتاً از حساب دمو نام نمی‌برد بلکه روی پلتفرم خودامکانی ارائه داده با عنوان “sandbox mode”. این حالت از معاملات چیزی شبیه به حساب دمو است و بازار را با داده‌های واقعی شبیه‌سازی کرده است.
 • اوکی اکسچنج (OKX): صرافی OKX نحوۀ استفاده از حساب دمو را قدم‌به‌قدم آموزش می دهد.

از میان صرافی‌هایی که به کاربران ایرانی خدمت ارائه می‌کنند و مجهز به حساب دمو هستند می‌توان به صرافی‌های ایکس بینگ (BingX)، صرافی کوکوین (Kucoin)، او‌ام‌پی فینکس (OMP Finex) و صرافی مکسی (MEXC) اشاره کرد.

 • نوبیتکس: صرافی ایرانی نوبیتکس نیز ازجمله صرافی‌های داخلی است که امکان استفاده از بازار آزمایشی را برای کاربران خود فراهم کرده است.

یک مرد در حال انتخاب بهترین صرافی ارز دیجیتال برای حساب دمو

چگونه حساب دموایجاد و با آن کار کنیم؟

اکثر صرافی‌های معتبر ارز دیجیتال خارجی و داخلی به کاربران خود حساب‌های دمو ارائه می‌دهند. نحوۀ ورود به این‌ حساب‌ها کمابیش به هم شبیه است. انتخاب حساب دمو روش فوق‌العاده‌ای است برای اینکه در جهان رمزارزها بی‌گدار به آب نزنید. در این بخش شما را با ذکر نکاتی راهنمایی خواهیم کرد تا بتوانید با حسب دمو کار کنید.

 1. پلتفرم معاملاتی مورد نظر خود را انتخاب کنید. صرافی‌های ارز دیجیتال داخلی و خارجی را بررسی کرده و از میان آنها یکی را که متناسب نیازهایتان است انتخاب کنید. همان‌طور که در بخش قبل اشاره کردیم، از میان صرافی‌های مشهور می‌توانید به سراغ بایننس، کوین‌بیس یا کراکن بروید و در میان صرافی‌های داخلی نیز صرافی نوبیتکس گزینۀ مناسبی است.
 2. در صفحۀ اصلی پلتفرم‌ها به دنبال گزینه‌هایی مانند «Demo»، «Practice» یا «Simulated Trading» بگردید. در صرافی نوبیتکس هم گزینۀ «بازار آزمایشی نوبیتکس» را پیدا کنید. لینک ورود به حساب دمو در پلتفرم‌های مختلف ممکن است در «صفحۀ اصلی» پلتفرم باشد یا در بخش‌های «آموزش» و «یادگیری».
 3. برای استفاده از حساب دمو بعضاً لازم است که در پلتفرم اصلی ثبت‌نام (Sign Up) کرده باشید و در برخی از آنها هم باید مستقیماً در حساب دمو ثبت‌نام کنید.
 4. پس از ثبت‌نام و ورود به حساب دمو مقداری پول مجازی به شما تعلق خواهد گرفت. این مبلغ بسته به نوع پلتفرم معمولاً مبلغی است بین 10 هزار تا 100 هزار دلار.

بهترین تمرین‌ها برای استفاده از حساب دمو

در این بخش پیشنهاداتی ارائه می‌کنیم تا بتوانید استراتژی‌های معاملاتی خود را در حساب دمو تمرین کنید:

شروع ساده: از ثبت سفارش در بازار اصلی شروع کنید. سعی کنید به فرآیند سفارش‌گذاری و اجرای آن تسلط کافی پیدا کنید.

استراتژی‌های سرمایه‌گذاری را تمرین کنید: وقتی تسلط نسبی به سفارش‌گذاری پیدا کردید، نوبت آن است که استراتژی‌های معاملاتی‌ای که آموخته‌اید امتحان کنید؛ مثلاً مقداری ارز دیجیتال را به‌صورت دوره‌ای بخرید یا از استراتژی DCA استفاده کنید (DCA می‌گوید به‌جای اینکه تمام پول خود را در یک مقطع زمانی سرمایه‌گذاری کنید، آن را به بازه‌های زمانی کوچک‌تر تقسیم کرده و به‌طور منظم خرید کنید).

تکنیک‌های مدیریت ریسک را امتحان کنید: انواع خاصی از سفارش‌ها هستند که برای جلوگیری از زیان یا سودگیری سرمایه‌گذار طراحی شده‌اند؛ مانند سفارش‌های استاپ‌لاس (stop-loss) که وقتی قیمت از حد مشخص پائین‌تر بیاید، سفارش به صورت خودکار بسته می‌شود.. همچنین سفارش‌هایی موسوم به سودگیر (take-profit) نیز وجود دارند که در نقطه مقابل، با ورود به محدودۀ سود سفارش را می‌بندند.

سناریو‌های بازار را شبیه‌سازی کنید: در شرایط نوسان و تلاطم بازار سفارش‌گذاری را تمرین کنید تا دقیقاً متوجه شوید که نتایج تصمیمات و اقدام‌‌های شما در هر یک از این شرایط چگونه خواهد بود

بکارگیری ابزار معاملاتی: می‌توانید با استفاده از نمودارها و اندیکاتورهای موجود به تحلیل روندهای بازار بپردازید و تصمیمات آگاهانه‌تری اتخاذ کنید. بکارگیری تحلیل تکنیکال می‌تواند مهارت‌های معاملاتی شما را به‌طرز چشمگیری ارتقا دهد.

به یاد داشته باشید که حساب دمو آزمایشی است و قرار است یاد بگیرید و تجربه به دست بیاورید. نباید از اشتباه‌کردن بترسید. دیکتۀ نانوشته غلطی هم ندارد.

انتقال از حساب دمو به حساب اصلی

بعد از کسب مهارت‌های لازم معاملاتی و تکرار چندین‌بارۀ آنها در حساب دمو باید بتوانید دست‌کم سه مهارت اصلی را یاد بگیرید تا آمادۀ انتقال به حساب اصلی باشید، در ادامه این مهارت‌ها را شرح داده‌ایم.

خارج‌شدن از پوزیشن در حد ضرر تعیین‌شده

شما باید یاد گرفته باشید که با ایجاد یک پوزیشن، از قبل سطح ضرری هم برای خروج تعیین کنید. پوزیشن خود را رصد کنید تا اگر پوزیشن در حال شکستن بود معاملۀ خود را ببندید. چنین مهارتی برای هر تریدری که می‌خواهد با اهرم‌ها کار کند ضروری است. شما باید قادر باشید در زمان مناسب از پوزیشن خارج شوید. عدم خروج به‌موقع هنگام استفاده از اهرم می‌تواند به زیان‌های جبران‌ناپذیری منجر شود؛ چراکه اهرم ضررهای شما را چندین برابر می‌کند.

خارج‌شدن از پوزیشن در حد ضرر تعیین‌شده

وارد‌شدن به پوزیشن‌های سود‌آور

این تکنیک به شما یاد می‌دهد سوار روندهای صعودی شده و سود معاملات خود را حداکثر سازید. اما استفاده از این تکنیک دشوارتر از چیزی است که به نظر می‌رسد؛ چراکه ممکن است معاملات به ضرر تبدیل شوند و تازه حداکثر هم بشوند. به همین دلیل تمرین این موقعیت بسیار مهم است. تمرین مکرر این تکنیک در یک محیط آزمایشی می‌تواند در شما نهادینه شود و بتوانید در محیط واقعی از پس چالش‌ها بربیایید.

توقف و معکوس‌کردن روند

این تکنیک به درد معامله‌گرانی می‌خورد که با الگوهای بازگشتی کار می‌کنند. دلایل زیادی وجود دارد که یک معامله‌گر بخواهد روند را متوقف کرده و دنده‌عقب بگیرد. گاهی اخبار بنیادین باعث بازگشت روندها می‌شود و تریدر هوشیار خوب می‌داند در این شرایط باید بازگشت کند. شما می توانید با تمرین این تکنیک در یک حساب دمو ورزیده شوید و بتوانید پیش از تغییر قیمت پس از اعلام اخبار بنیادین راه بازگشت را در پیش بگیرید.

سخن پایانی

در این مقاله به طور مفصل به سوال حساب دمو چیست و چه کاربردی دارد پاسخ دادیم و متوجه شدیم حساب دمو نوعی محیط آزمایشی و تمرینی برای معامله‌گران تازه‌وارد است که می‌توانند با تمرین به کسب مهارت و تجربه‌های معاملاتی بپردازند. در حساب دمو شرایط بازار واقعی عیناً شبیه‌سازی شده با این تفاوت که ریسکی در کار نیست و مقداری پول مجازی به شما تعلق می‌گیرد تا بتوانید مهارت کسب کنید. حرکات قیمت عیناً شبیه بازار است و می‌توانید واکنش بازار و قیمت‌ها را به‌صورت واقعی مشاهده کنید. صرافی‌های بزرگ و معتبر برای کاربران خود چنین محیطی را تدارک دیده‌اند و علاوه بر نمونه‌های خارجی امکان استفاده از حساب دمو در صرافی‌های ایران هم ممکن است. لازم به ذکر است که حساب دمو تنها مختص تازه‌واردان نیست و تریدرهای حرفه‌ای هم شاید نیاز داشته باشند استراتژی‌های ابداعی و پیشرفتۀ خود را در محیطی بدون ریسک امتحان کنند.

مطالعه بیشتر
centralized-and-decentralized-exchanges
تفاوت صرافی متمرکز و غیر متمرکز چیست؟ : فرق بسیار مهم

با رشد نماییِ تعداد رمزارزها در سال‌های اخیر، ضرورت و اهمیت صرافی‌های ارز دیجیتال نیز افزایش یافته است. صرافی‌های ارز دیجیتال به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهند که به خرید و فروش فوری رمزارزها بپردازند. سوال مهمی که مطرح می‌شود این است که چه جور صرافی‌ای‌ را برای معاملات رمزارزی خود انتخاب کنیم؟ برای پاسخ‌دادن به این پرسش لازم است ابتدا تفاوت صرافی متمرکز و غیر متمرکز را دریابید.

صرافی متمرکز

قبل از آشنا شدن با تفاوت صرافی متمرکز و غیر متمرکز بهتر است هر کدام را به تنهایی بشناسیم. صرافی متمرکز (Centralized Exchange)، همان‌طور که از نامش پیداست، همانند واسطه‌ای میان خریداران و فروشندگان ارزهای دیجیتال عمل می‌کند. تقریباً تمام تراکنش‌های رمزارزها از طریق صرافی‌های متمرکز انجام می‌شوند و این صرافی‌ها بیشتر از سایر صرافی‌ها مورد اعتماد عموم قرار دارند.

اما صرافی‌ متمرکز یا به‌اختصار CEXs عملاً چگونه کار می‌کنند؟ صرافی‌های متمرکز پلتفرم‌هایی هستند که به کاربران خود اجازه می‌دهند تا با استفاده از ارزهای فیاتی مانند دلار یا یورو و همچنین با استفاده دارایی‌های رمزنگاری‌شده‌ای مثل بیت‌کوین (BTC) و اتریوم (ETH) به خرید و فروش و مبادلة ارزهای دیجیتال بپردازند. صرافی‌های متمرکز همچون کارگزاران قابل‌اعتمادی هستند که از وجوه و دارایی‌های شما نگهداری می‌‌کنند.

از جمله صرافی‌های متمرکز معتبر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بایننس (Bitfinex)
 • کوین‌بیس (Coinbase)
 • جمینی (Gemini)
 • جی‌دی‌ای‌ایکس (GDAX)
 • هوبی گلوبال (Huobi Global)
 • کراکن (Kraken)

مزایای صرافی متمرکز

 1. برخورداری از رابط کاربری آسان و کاربرپسند
 2. بهره‌مندی از یک لایة اضافی امنیت و اطمینان‌پذیری

معایب صرافی متمرکز

 1. آسیب‌پذیری بالا در برابر تهاجم هکرها و تهدیدات سایبری
 2. هزینه‌داشتنِ خدمات صرافی در قالب کارمزدها
 3. کنترل یک صرافی توسط یک نهاد متمرکز ممکن است دست‌کم از لحاظ نظری برچیده و منسوخ شود.

 

صرافی متمرکز

صرافی غیر متمرکز

صرافی غیر متمرکز (Decentralized Exchange) جایگزینی برای صرافی‌ متمرکز ارز دیجیتال به‌حساب می‌آید؛ با این تفاوت که در آن هیچ نهادی مسئول و متصدی دارایی‌های شما نیست. برخلاف صرافی‌های متمرکز کلاسیک، در صرافی‌های غیر متمرکز از قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌های غیر متمرکز برای اجرای خودکار معاملات و تراکنش‌ها استفاده می‌شود.

این صرافی از امنیت بسیار بیشتری برخوردار است؛ چراکه با فرض اینکه قرارداد هوشمند به‌درستی ساخته شود، هیچ‌ نفوذی در آن ممکن نیست.

اما غیر متمرکز در اینجا به چه معناست؟ تفاوت صرافی متمرکز و غیر متمرکز در این است که صرافی‌های غیر متمرکز با بهره‌مندی از بلاکچین به کاربران اجازه می‌دهند تا خود ادارة دارایی‌هایشان را در دست بگیرند. اما صرافی‌های غیر متمرکز (DEXs) عملاً چگونه کار می‌کنند؟ صرافی‌های غیر متمرکز یا از الگوی سنتی دفترسفارش استفاده می‌کنند یا از مدل بازارگردانیِ خودکار (AMM) بهره می‌گیرند.

در الگوی دفتر سفارش:

 1. سفارش فروش توسط صاحب توکن ایجاد می‌شود تا بتواند دارایی‌هایش را با سایر دارایی‌های موجود در پلتفرم مبادله کند. صاحب توکن مقدار و قیمت مطلوب توکنی را که می‌خواهد بفروشد تعیین می‌کند و همچنین محدودة زمانی دلخواه برای قبول قیمت‌های پیشنهادی را مشخص می‌کند.
 2. سایر کاربران می‌توانند قیمت‌های پیشنهادی خود برای خرید توکن مورد نظر را در قالب ثبت سفارش خرید ایجاد کنند؛ البته بعد از آنکه سفارش فروش تکمیل شد.
 3. بعد از آنکه فروشندگان زمان را تعیین کنند، هر دو طرف سفارش‌ها را بررسی و تمام آن‌ها را اجرا خواهند کرد و بدین طریق یک معامله انجام می‌شود.

در مدل بازارگردانی خوکار (AMM):

 1. نقدینگی لازم برای معامله و مبادلة دارایی‌ها و همچنین طرف دیگر مبادله در قرارداد هوشمند ذخیره شده است. افراد می‌توانند وجوه خود را در اختیار استخر نقدینگی صرافی‌های متمرکز بگذارند و با کمک به تأمین مالی وجوه مورد نیاز به انجام مبادلات صرافی از کارمزد انجام مبادلات بهره‌مند شوند.
 2. هنگامی که یک کاربر در استخر نقدینگی مبادله (Swap) انجام می‌دهد، تراز دارایی‌های موجود در استخر به‌نسبت 50/50 مجدداً ارزشگذاری می‌شود و قیمت توکن‌ها نیز در پی عرضة جدید تغییر می‌کنند.
 3. وقتی سوآپ بزرگی در یک استخر انجام شود و نقدینگی کافی هم وجود نداشته باشد، در این حالت معامله‌گر با مشکلی به نام لغزش (Slippage) مواجه می‌شود؛ یعنی حالتی که به دلیل کمبود نقدینگی قیمت خرید بیشتر از قیمت بازار تعیین می‌شود.

در مدل بازارگردانی خوکار (AMM)

ازجمله صرافی‌های غیر متمرکز معتبر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

صرافی غیر متمرکز در پی کاستی‌های صرافی متمرکز پدید آمد

صرافی‌های غیر متمرکز ابتدا برای تسریع اجرای تراکنش‌ها و صرفه‌جویی در میزان تراکنش‌ها و در واکنش به صرافی‌های متمرکز پدید آمدند. درواقع صرافی‌های غیر متمرکز با حذف واسطه‌هایی که کارمزد دارند می‌کوشند اهداف خود را تحقق ببخشند.

یونی‌سوآپ یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های غیر متمرکز جهان است که ادعا می‌کند از مزیت «رانت استخراج صفر» برخوردار است. لازم است کمی در مورد مفهوم رانت توضیح دهیم: رانت به منفعتی گفته می‌شود که به عاملین استخراج بیش از آنچه که ارزش‌آفرینی دارند پرداخت می‌شود. درواقع صرافی یونی‌سوآپ ادعا می‌کند که واسطه‌های غیرضروری انجام تراکنش‌ها را کاملاً حذف کرده است و از این طریق مبلغ تراکنش‌ها را به میزان قابل‌توجهی کاهش داده است.

صرافی یونی‌سوآپ در اواخر سال 2021 بابت تراکنش‌های خود 0.05 درصد از ارزش کل تراکنش را به‌عنوان کارمزد دریافت می‌کرد؛ در‌حالی‌که صرافی‌های متمرکز معتبری همچون کوین‌بیس، بایننس و کراکن به‌ترتیب 0.2 درصد، 0.1 درصد و 0.2 درصد از ارزش کل تراکنش را بابت کارمزد اخذ می‌کردند.

تفاوت صرافی‌ها

مزایای صرافی غیر متمرکز

 1. تراکنش‌ها به‌صورت کاملاً خصوصی و ناشناس انجام می‌شوند.
 2. نیازی به حضور نفر سوم یا شخص ثالث نیست.
 3. کارمزدها میان تأمین‌کنندگان نقدینگی توزیع می‌شود و در انحصار یک نهاد متمرکز نیست.

معایب صرافی غیر متمرکز

 1. امکان معاملة ارزهای فیات وجود ندارد.
 2. ریسک ضررهای ناگهانی بزرگ برای تأمین‌کنندگان نقدینگی وجود دارد.
 3. امکان کمبود نقدینگی وجود دارد و این مشکل کار را برای اجرای سفارش‌های کلان دشوار می‌کند.

مقایسه صرافی متمرکز با صرافی غیر متمرکز

حالا که ذهنیت روشن‌تری نسبت تفاوت صرافی متمرکز و غیر متمرکز پیدا کرده‌اید، بهتر است امکانات، امنیت، تنوعِ دارایی‌هایِ رمزنگاری‌شده، نقدشوندگی، کارمزدها و مقررات قانونی این دو نوع صرافی را با هم مقایسه کرده و به تفاوت‌های اصلی آن‌ها اشاره کنیم.

مقایسه انواع صرافی

امکانات

صرافی‌های متمرکز از نظر امکانات و ویژگی‌ها یک برتری ویژه نسبت به صرافی‌های غیر متمرکز دارند. شما می‌توانید در این صرافی‌ها از امکانات ویژه‌ای مانند معاملات مارجین، ابزارهای مدیریت دارایی و انواع سفارش‌گذاری‌‌های پیشرفته بهره‌مند شوید.

از طرف دیگر، مشتریان صرافی‌های غیر متمرکز دسترسی محدودی به انواع سفارش‌ها دارند و همچنین نمی‌توانند از امکان معاملات مارجین یا چیزی مشابه به آن برخوردار شوند. البته شاید با پیشرفت روزافزون این صنعت صرافی‌های غیر متمرکزی وارد میدان شوند و امکانات بیشتری برای کاربران فراهم کنند.

امنیت

به‌ندرت در صرافی‌های متمرکز کلاهبرداری رخ می‌دهد. اغلب رمزارز ناشناخته‌ای تبلیغ می‌شود و مردم هم به هوای اوج قیمت آن را خریداری کنند و بعد از آنکه سرمایة کلانی جمع شد، متصدیان آن رمزارز پول‌ها را برمی‌دارند و فلنگ را می‌بندند.

علاوه‌براین، صرافی‌های متمرکز اطلاعات حیاتی شما را به‌دقت محافظت می‌کنند تا مثلاً اگر روزی رمز ورود به حساب کاربری خود را فراموش کردید بتوانید آن اطلاعات را به کمک صرافی بازیابی کنید. چنین خدمتی از سوی صرافی‌های متمرکز به کیف‌پول باهت دارد.

اگر در یک صرافی غیر متمرکز طعمة یک کلاهبرداری شوید، هیچ راهی برای بازگرداندن پولتان وجود نخواهد داشت. گذشته از این، اگر عبارت سید (Seed Phrase) خود را فراموش کنید، از آنجا که مالک کیف‌پول خودتان هستید، نمی‌توانید گذرواژة خود را تغییر دهید.

امنیت

تنوع دارایی‌های رمزنگاری‌شده

تا تاریخ نگارش این مقاله چیزی بالغ بر 4000 رمزارز منحصربه‌فرد در بازار کریپتو وجود دارد. برای اینکه یک دارایی رمزنگاری‌شده بتواند در لیست یک صرافی متمرکز قرار بگیرد باید واجد شرایط زیر باشد:

 1. احراز معیار‌های امنیتی
 2. فعالیت‌های معاملاتی
 3. الزامات تنظیم‌گری

اما در مورد صرافی‌های غیر متمرکز چه؟ هر دارایی و رمزارزی باهر شرایطی می‌توانند در لیست یک صرافی غیر متمرکز قرار بگیرند. این یعنی که ریسک چنین صرافی‌هایی بیشتر است و از طرف دیگر هم بدین معناست که می‌توانید دارایی‌های جدیدِ مورد تقاضا را هم معامله کنید. به عبارت دیگر، بدون تحقیق و بررسی لازم ممکن است به سراغ دارایی‌ها و رمزارزهای بی‌ارزش و بنجل بروید.

نقدینگی

یکی دیگر از نقطه‌ضعف‌های صرافی غیر متمرکز نقدشوندگی پایین است و نسبت به صرافی‌های متمرکز در این مورد می‌لنگند. به‌تازگی برخی از صرافی‌های غیر متمرکز برای حل این مشکل به سراغ راهکاری رفته‌اند که سازوکار نقدشوندگی جدیدی را برای حل این معضل ارائه داده است: بازارگردان‌های خودکار (AMMs).

با اینکه چنین راهکاری بسیار ارزشمند است اما متأسفانه این مدل نمی‌تواند به ‌دقت و عملکرد دفترسفارش و نقدشوندگی متمرکز برسد.

تذکر: نقدینگی و نقدشونگی را با هم یکی نگیرید. این دو مفهوم گرچه با هم مرتبطند، اما با هم تفاوت دارند. نقدینگی به جریان وجوه گفته می‌شود و نقدشوندگی یک خاصیت مالی است که به سرعت و سهولت تبدیل‌شدن یک دارایی به پول نقد اشاره دارد.

کارمزدها

اکثر معامله‌گران ارزهای دیجیتال نسبت به کارمزدهای معاملاتی خود حساس هستند. یک صرافی غیر متمرکز لیبل سفید در هر تراکنش درصد مشخصی را به‌عنوان کارمزد از مشتری اخذ می‌کند و از این جهت مشابه صرافی‌های متمرکز است؛ با این تفاوت که صرافی‌های متمرکز بهازای هر معامله کارمزد دریافت می‌کنند.

وقتی در یک صرافی غیر متمرکز تراکنش انجام می‌دهید، برای اینکه تراکنشتان از طریق بلاکچین تأیید شود، باید خودتان را برای پرداخت کارمزدی با عنوان گس (Gas) آماده کنید و این هزینه بسته به نوع بلاکچین می‌تواند برایتان گران تمام شود. البته ناگفته نماند که کارمزدهای یک صرافی متمرکز به‌خاطر هزینه‌های واسطه‌ای بیشتر است.

کارمزد

سرعت

سرعت بالا یکی از مزایای صرافی متمرکز به حساب می‌اید. این صرافی‌ها نسبت به صرافی‌های غیر متمرکز سرعت بیشتری در تکمیل تراکنش‌ها دارند. میانگین سرعت تکمیل تراکنش در صرافی‌های متمرکز به‌طور میانگین 10 ثانیه است و تطبیق و اجرای سفارش در صرافی‌های غیر متمرکز 15 ثانیه.

کاربرد و موارد استفاده

از نظر کاربرد هم صرافی‌ متمرکز دست بالا را دارد و استفاده از آن بسیار آسان‌تر است. کاربران می‌توانند با واسطه‌ و پرداخت کارمزدی ناچیز به‌آسانی به پول خود دسترسی داشته باشند (از طریق کارت‌های اعتباری یا خودپردازها). همچنین ابزارهایی مثل اپلیکیشن‌های بانکداریِ آنلاین در اختیار کاربران قرار دارد که می‌تواند دارایی‌ها را به تصویر بکشد.

حیطه اختیار کاربری

برتریِ صرافی غیر متمرکز در این است که کاربرانش کنترل دارایی‌های خود را در دست دارند. اما در صرافی‌های متمرکز اختیار مدیریت دارایی دیگر با کاربران نیست و به خود صرافی واگذار می‌شود . البته همین‌که دارایی‌ در اختیار کاربران قرار ندارد باعث شده تا سرعت اجرای تراکنش در صرافی‌های متمرکز بیشتر باشد؛ هرچن که ممکن است این دارایی‌های مورد سرقت قرار بگیرند.

یک مثال واقعی از این ریسک در تاریخ کریپتو داریم: 713 میلیون دلار در سال 2018 دزدیده شد که بیشتر آن به‌خاطر حفرة امنیتی موجود در صرافی کوین‌چک بود.

پیروی از مقررات

صنعت کریپتو و اهالی‌اش از ابتدا با چالش‌های تنظیم‌گری روبه‌رو بوده‌اند و صرافی‌های غیر متمرکز هم همواره با بیشترین چالش‌‌ها مواجه شده‌اند. صرافی‌های متمرکز از این جهت وضعیت آسوده‌تری دارند؛ چراکه این صرافی‌ها از مقررات تبعیت می‌کنند و با نهادهای تنظیم‌گری محلی هم مطابقت دارند. صرافی‌های متمرکز با الزامی‌کردن احراز هویت (KYC) و نگهداری از پایگاه داده‌های این فرآیند و همچنین با استفاده از نرم‌افزار سعی می‌کنند تا از صحّت معاملات مطمئن شوند و منفذ و راه‌فراری باقی نگذارند.

تنظیم‌گری و مقررات

دولت‌ها مسئولیت تنظیم‌گری و کنترل اکثر صرافی‌های متمرکز را به عهده دارند. معاملات رمزارزها ممکن است در برخی از کشورها ممنوع باشد ــ ازجمله چین، کره‌جنوبی، هند و روسیه ــ و در نتیجه به نفع صرافی‌های متمرکز است که تابع مقررات عمل کنند.

از سوی دیگر، دولت‌ها و نهادهای تنظیم‌گری کنترلی روی صرافی‌های غیر متمرکز ندارند و این صرافی‌ها از دخالت این نهادها در امان هستند. این بزرگ‌ترین مزیت این صرافی‌هاست؛ هرچند این مزیت با مشکلاتی هم همراه است. مثلاً این صرافی‌ها خدمات پشتیبانی ندارند.

خلاصه تفاوت صرافی متمرکز و غیر متمرکز

ویژگی‌ها صرافی متمرکز (CEX) صرافی غیر متمرکز (DEX)
سهولت استفاده کاربرپسند پیچیده
امنیت ریسک هک‌شدن ریسک سوء‌استفاده از قرارداد هوشمند
امکانات تنوع امکانات امکانات محدود
سرعت سرعت بیشتر محدودیت سرعت به‌خاطر تأیید بلاکچین
کارمزد کارمزدهای بالاتر کارمزد گس
حجم معاملات زیاد اندک
نقدشوندگی زیاد اندک
تنظیم‌گری و مقررات تبعیت از مقررات عدم تبعیت از مقررات
پرداخت فیات دارد ندارد

سخن پایانی

با اینکه پلتفرم‌ صرافی‌های متمرکز کاربرپسندتر و ایمن‌تر است، اما باید بپذیریم که پیدایش صرافی‌های غیر متمرکز به انقلابی مالی شبیه است و احتمالاً در آینده به استاندارد صنعت کریپتو تبدیل خواهد شد. اما معامله‌گران بیشتر از آنکه دل‌نگران آینده باشند فعلاً می‌خواهند سود کسب کنند و باید با آگاهی کامل بر تفاوت صرافی‌ متمرکز و غیر متمرکز دست به انتخاب یکی از آن دو بزنند.

صرافی‌های متمرکز از لحاظ مزیت‌های کوتاه‌مدت دست بالا‌تر را دارند و ورودی امن و راحت برای کاربران فراهم می‌سازند؛ اما نباید فراموش کنید که همراه با این مزایا مخاطرات گران‌تری هم به‌همراه دارند. نکتة کلیدی اینجاست که شما می‌توانید بنا به نیازهایتان و درنظرگرفتن مزایا و معایب هر دو گزینه دست به انتخاب بزنید. قانون طلایی معاملة رمزارزها را فراموش نکنید: «تنها مقداری سرمایه‌گذاری کنید که توان ازدست‌دادنش را داشته باشید».

کاربران می‌توانند دارایی‌های دیجیتال را با استفاده از صرافی‌های متمرکز و غیر متمرکز معامله کنند. هر صرافی از ابزار و روش‌های متفاوتی برای انجام معملات استفاده می‌کند: صرافی متمرکز از سرورهای متمرکز برای مدیریت دارایی‌ها و اعتبارسنجی تراکنش‌ها بهره می‌گیرد و صرافی غیر متمرکز نیز قرارداد هوشمند را به کار می‌‌برد.

هر پلتفرمی دارای مزایا و معایب مخصوص خود است و هیچ نوش‌دارویی وجود ندارد که عاری از عیب باشد.

مطالعه بیشتر
waht-is-a-digital-currency-exchange
صرافی ارز دیجیتال چیست : راهنمایی برای مبتدیان

با گسترش روز افزون دنیای ارز دیجیتال و خلق فرصت‌های درآمدزایی جدید، دنیای ارز دیجیتال می‌تواند همان اندازه که برای مخاطبین جذاب است، گیج کننده و ترسناک نیز باشد. اگر قصد ورود به دنیای جذاب و پر سود ارز های دیجیتال را دارید، آشنایی با چیستی، نحوه کارکرد و انتخاب صرافی ارز دیجیتال یکی از قدم‌های الزامیست.

اما صرافی ارز دیجیتال چیست؟ با صرافی‌های سنتی ارز فیات (ارز ملی کشورها مثل ریال، دلار، یورو) چه تفاوتی دارد؟ چگونه می‌توان از صرافی‌های ارز دیجیتال استفاده کرد؟ چه انواعی دارد و چگونه مطابق نیاز خود، صرافی مناسب را انتخاب کنیم؟ در این مطلب از خانه سرمایه، سعی داریم به زبان ساده شما را با صرافی‌های ارز دیجیتال آشنا و به سوالات ذکر شده پاسخ دهیم.

صرافی ارز دیجیتال چیست و چه تعریفی دارد؟

صرافی‌ ارز دیجیتال یک پلتفرم آنلاین است که کاربران در آن می‌توانند ارز دیجیتال مد نظرشان را با ارز فیات یا سایر ارزهای دیجیتال خرید و فروش کنند، ارزهای دیجیتال مختلف را باهم معاوضه کنند و معاملات ارزهای دیجیتال خود را تسهیل ببخشند. در واقع این صرافی‌ها قلب تپنده‌ی بازار ارزهای دیجیتال هستند که ادامه‌ی حیات این اکوسیستم را تضمین می‌کنند.

برخلاف صرافی‌های سنتی و سایر بازار‌های مالی، سازوکار صرافی‌های ارز دیجیتال کاملاً آنلاین است و در 24 ساعت روز و 7 روز هفته به کاربران سرویس می‌دهد. اما کاربران در صرافی ارز دیجیتال از چه خدماتی بهره ‌می‌برند؟ رایج‌ترین خدماتی که صرافی‌های ارز دیجیتال به کاربران خود ارائه می‌کنند عبارت هستند از:

 • خرید و فروش ارزهای دیجیتال: کلیدی‌ترین سرویس صرافی‌های ارز دیجیتال خرید و فروش ارز دیجیتال از طریق ارز فیات (مثل ریال، دلار، و یورو) است. کاربران می‌توانند با شارژ حساب خود ارزهایی از جمله اتریوم و بیت‌ کوین را خریداری کنند.
 • کیف پول ارز دیجیتال: بعد از خریداری ارز دیجیتال، کاربران می‌توانند در کیف پول صرافی، ارز خریداری شده را نگهداری کنند.
 • تعویض یا سوآپ ارز دیجیتال: علاوه بر خرید و فروش ارز دیجیتال با پول ملی، کاربران می‌توانند دو ارز دیجیتال را با هم معاوضه یا سوآپ کنند.
 • انواع معاملات: فراهم کردن بستری برای انواع روش‌های مختلف معامله ارز دیجیتال مانند معاملات فیوچرز، معاملات اسپات و غیره.
 • استیکینگ: خدمات استیکینگ و استخر نقدینگی برای افرادی که می‌خواهند بدون معامله کردن ارزهای دیجیتال و سایر فعالیت‌های تجاری مشابه امکان‌پذیر در صرافی‌ها کسب درآمد کنند.
 • منابع آموزشی: بسیاری از صرافی‌های ارز دیجیتال برای کاربران مبتدی منابع آموزشی از جمله مقالات و ویدیوهای آموزشی تدارک می‌بینند تا افراد با ارز دیجیتال و اصول معامله‌گری آشنا شوند.
 • خدمات مشتریان: کاربرانی که سوال یا مشکلی دارند می‌توانند با ارتباط با پشتیبانی از طریق چت آنلاین، تیکت و ایمیل، یا مطالعه‌ی بخش سوالات متداول (FAQ) پاسخ سوالات خود را بیابند.
 • سرویس‌های امنیتی: صرافی‌های ارز دیجیتال برای امنیت و حفظ سرمایه کاربران، طیفی از سرویس‌های امنیتی را تدارک دیده‌اند. از جمله این سرویس‌ها می‌توان به تایید دو عاملی هویت (2FA)، رمزنگاری حساب، و تایید هویت منظم کاربر (از طریق ایمیل یا پیامک) اشاره کرد.
 • اپلیکیشن همراه: بسیاری از صرافی‌های ارز دیجیتال، اپلیکیشن موبایل صرافی را طراحی کردند تا کاربران بتوانند از هر کجا به راحتی ارز دیجیتال را خرید و فروش و معاملات خود را دنبال کنند.

اما همه‌ی صرافی‌ها یکسان نیستند و انواع صرافی‌‌های ارز دیجیتال شامل سه دسته‌ی کلی صرافی متمرکز، صرافی غیر متمرکز و هیبریدی می‌شود. 

انواع صرافی

انواع صرافی‌های ارز دیجیتال چه هستند؟

قبل از انتخاب صرافی مناسب برای نیاز شما، باید با انواع صرافی‌های ارز دیجیتال کمی آشنا شوید. انواع صرافی‌های ارز دیجیتال عبارت‌اند از:

 • صرافی‌های متمرکز یا CEX
 • صرافی‌های غیر متمرکز یا DEX
 • صرافی‌های ترکیبی یا Hybrid
 • صرافی‌های همتا به همتا یا P2P
 • صرافی‌های OTC

اولین و معروف‌ترین نوع صرافی های ارز دیجیتال، صرافی‌های ارز دیجیتال متمرکز (Centralized Exchange) یا CEX- ها هستند. صرافی‌های ارز دیجیتال متمرکز، صرافی‌های بزرگی هستند که طیف گسترده‌ای از ارزهای دیجیتال را برای خرید و فروش و معاوضه برای کاربران خود فراهم می‌کنند. این نوع صرافی‌ها علاوه بر پلتفرم معاملاتی آنلاین، دفتر مرکزی فیزیکی و مدیریت رسمی دارند و باید تابع برخی از قوانین بین‌المللی و همینطور قوانین محلی باشند.

برای استفاده از این صرافی‌ها شما نیاز به افتتاح حساب و احراز هویت دارید؛ سپس باید از طریق ارز فیات یا ارز دیجیتال حساب خود را شارژ کنید و به معامله‌گری بپردازید. صرافی‌های متمرکز معمولاً یک کیف پول ارز دیجیتال بومی (Local Wallet) بر بستر وب سایت صرافی دارند که ارز دیجیتال خریداری شده به آن منتقل می‌شود.

برای استفاده از صرافی‌های غیر متمرکز (Decentralized Exchanges) یا DEX نیازی به افتتاح حساب و احراز هویت نیست و کاربران صرفاً با اتصال کیف پول ارز دیجیتال خود به پلتفرم صرافی می‌توانند ارز دیجیتال را معامله یا سوآپ (معاوضه) کنند. صرافی‌های غیر متمرکز معمولاً محدودیتی برای استفاده کاربران ندارند اما سرویس‌های محدود‌تری را نسبت به صرافی‌های متمرکز ارائه می‌دهند.

نوع سوم صرافی‌ها، صرافی‌های هیبریدی یا ترکیبی هستند که ترکیبی از صرافی‌های متمرکز و غیر متمرکز هستند. این صرافی‌ها مشابه صرافی‌های متمرکز نقدینگی بالایی دارند و از سوی دیگر مشابه صرافی‌های غیر متمرکز، با اتصال به والت شخصی و خارجی شما کار می‌کند. ترکیب ویژگی‌های مثبت دو نوع صرافی متمرکز و غیر متمرکز و حذف برخی ویژگی‌های منفی آن‌ها باعث شده بسیاری از متخصصان صرافی‌های ترکیبی را آینده‌ی صرافی‌های ارز دیجیتال بدانند. اگر علاقه‌مند به مطالعه بیشتر درمورد انواع صرافی‌های ارز دیجیتال و ویژگی‌های هر یک هستید، می‌توانید به این مطلب مراجعه کنید.

چگونه در صرافی ارز دیجیتال ترید کنیم؟

نحوه استفاده از صرافی ارز دیجیتال به چه شکل است؟ جواب این سوال به نوع صرافی و هدف شما بستگی دارد. اگر قصد خرید و برداشت ارزهای دیجیتال از یک صرافی متمرکز را دارید، باید مسیر کلی زیر را دنبال کنید.

نحوه استفاده از صرافی ارز دیجیتال متمرکز:

مرحله اول: در صرافی متمرکز مد نظر یک حساب باز کنید و احراز هویت خود را کامل کنید.

مرحله دوم: حساب خود را با ریال یا با ارز دیجیتال شارژ کنید. شارژ حساب صرافی از طریق درگاه بانکی یا ارسال ارزهای دیجیتال به کیف پول اختصاصی صرافی ممکن است.

مرحله سوم: کریپتو مد نظر را خریداری کنید. ارز‌های خریداری شده به کیف پول بومی وب سایت صرافی انتقال داده می‌شود.

مرحله چهارم: برای امنیت بیشتر و نگهداری بلند مدت دارایی، حتماً ارز خریداری شده را به کیف پول گرم یا سرد خود انتقال دهید.

نحوه استفاده از صرافی ارز دیجیتال غیر متمرکز:

مراحل استفاده از صرافی‌های غیرمتمرکز با صرافی‌های متمرکز تفاوت دارد و کاربر باید مسیر دیگری را دنبال کند. مراحل استفاده از صرافی متمرکز به شکل زیر است:

مرحله اول: وارد سایت یا وب اپ صرافی غیرمتمرکز شوید. این کار از طریق مرورگر دستگاه شما و برخی ولت‌های کریپتوکارنسی ممکن است.

مرحله دوم: کیف پول شخصی خود را به سایت یا وب اپ صرافی متصل کنید.

مرحله سوم: در قسمت سوآپ (Swap) می‌توانید ارز دیجیتال موجود در کیف پول خود را با سایر ارزها معاوضه کنید. 

توجه داشته باشید که صرافی‌های غیر متمرکز حساب کاربری ندارند، نیازی به احراز هویت نیست، کیف پول بومی ندارند و معاملات مستقیماً با ارز موجود در کیف پول شما انجام می‌شود. به همین علت قبل از انجام معاملات نیاز است کیف پول خود را با یک صرافی متمرکز شارژ کنید.

اما ممکن است در ذهن شما این سوال شکل بگیرد که اگر برای انجام معاملات بر بستر صرافی‌های غیر متمرکز نیاز به شارژ کیف پول خصوصی با یک صرافی متمرکز است، اصلاً چرا از صرافی متمرکز استفاده کنیم؟ چرا مستقیماً معاملات را با صرافی متمرکز انجام ندهیم؟ پاسخ این سوال طیف گسترده‌ی ارز‌های صرافی غیر متمرکز است.

صرافی‌های غیر متمرکز از آن‌جا که رگوله نمی‌شوند هر فردی می‌تواند توکن خاص خود را بسازد و توکن آن را به فروش برساند؛ به همین دلیل کاربران به راحتی می‌توانند طیف گسترده‌ای از توکن‌ها را خریداری کنند، توکن‌هایی که نمی‌توان آن‌ها را از صرافی‌های متمرکز تهیه کرد. 

چطور ترید کنیم؟

چگونه یک صرافی ارز دیجیتال مناسب انتخاب کنیم؟

نحوه انتخاب صرافی مناسب تا حد زیادی بستگی به نیاز شما دارد. سرمایه‌گذاران و معامله‌گران برای انتخاب صرافی ارز دیجیتال مناسب ملاک‌های زیر را مد نظر قرار می‌دهند:

 • اعتبار و امنیت صرافی
 • سرویس‌دهی به کاربران ایرانی و امکان شارژ ریالی
 • سرعت بالا و کارمزد پایین معاملات
 • طیف وسیع ارزهای دیجیتال قابل خرید و فروش
 • نقدینگی و حجم بالای معاملات صرافی 
 • امنیت حریم خصوصی کاربران
 • پشتیبانی از روش‌های مختلف معاملاتی
 • رابط کاربری ساده و مناسب کاربران مبتدی
 • دارا بودن خدمات پشتیبانی پاسخگو، کارآمد و سریع

اولویت بندی این ملاک‌ها بستگی به هدف شما از انتخاب صرافی دارد. اگر به دنبال معامله‌گری بر بستر کریپتوکارنسی هستید، باید حجم معاملات صرافی بالا و کارمزد معاملات پایین باشد‌. از سوی دیگر اگر قصد خرید ارز‌های دیجیتال مختلف و نگهداری طولانی مدت (HODL) ارز در کیف پول خود را دارید، ترجیحاً باید از یک صرافی ایرانی با بیشترین ارز قابل خرید و فروش استفاده کنید. برای کاربران ایرانی، یکی از مهم‌ترین ملاک‌ها برای انتخاب یک صرافی باید امکان سرویس‌دهی به ایرانیان باشد. در ادامه با خطرات و مقررات مربوط به صرافی‌های ارز دیجیتال بیشتر آشنا می‌شوید.

خطرات و مقررات مربوط به صرافی‌های ارز دیجیتال

صرافی‌های متمرکز، بسته به کشوری که در آن کار می‌کنند ملزم هستند تا برای ادامه‌ی فعالیت خود از قوانین خاصی پیروی کنند. به عنوان مثال، صرافی نوبیتکس یک صرافی ایرانی با مخاطبان ایرانی و فارسی زبان است که باید از قوانین و مصوبات جمهوری اسلامی ایران پیروی کند؛ از سوی دیگر صرافی کوکوین یک صرافی متمرکز در کشور سیشل و با مشتریان بین المللی است و به  همین دلیل ملزم است تا از قوانین بین المللی و تحریم‌های ایالات متحده آمریکا علیه ایران و برخی کشور‌های دیگر پیروی کند‌.

از سری قوانین دیگری که صرافی‌های متمرکز ملزم به پیروی از آن هستند، قوانین مربوط به فروش سکه‌ و توکن‌های نسبتاً امن است. به همین دلیل معمولاً صرافی‌های متمرکز ارز‌های محدودتری نسبت به صرافی‌های غیرمتمرکز ارائه می‌دهند، چراکه صرافی‌های غیرمتمرکز مجبور به پیروی از قوانین نیستند. اما این عدم پیروی نکردن از قانون خطراتی را نیز در پی دارد.

از جمله خطرات صرافی‌های غیر متمرکز، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سایت‌های فیشینگ و کلاهبرداری
 • خرید توکن بی‌ارزش یا اشتباه
 • خرید توکن و سرمایه‌ گذاری در پروژه‌های راگپول
 • هک شدن پلتفرم و از دست دادن سرمایه
 • عدم وجود پشتیبانی آنلاین رسمی برای حل مشکلات احتمالی

اگرچه نسبتاً صرافی‌های متمرکز کم خطر‌تر از برخی صرافی‌های غیر متمرکز هستند، اما بی‌خطر هم نیستند. از جمله معایب صرافی‌های متمرکز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بسیاری از صرافی‌های متمرکز معتبر به ایرانیان اجازه باز کردن حساب را نمی‌دهند و اگر حسابی از قبل داشته باشند، حساب و دارایی آنان را بلوکه می‌کنند.
 • امکان ورشکست شدن صرافی و از دست رفتن سرمایه وجود دارد‌.
 • امکان وضع قوانین جدید ضد ایرانیان وجود دارد.

اگر هنوز در انتخاب صرافی‌ متمرکز یا غیرمتمرکز شک دارید، جدول زیر با مقایسه این دو نوع صرافی به شما در انتخاب پلتفرم معاملاتی مناسب کمک می‌کند.

نوع صرافی/ویژگی تعداد ارز دیجیتال قابل معامله ابزارهای معاملاتی امنیت و اعتبار کار با ایرانیان احراز هویت پشتیبانی
صرافی متمرکز محدود ابزارهای بیشتر معمولاً امن و معتبر به ندرت معمولاً اجباری شبانه روزی و قدرتمند
صرافی غیر متمرکز گسترده و به روز ابزارهای محدود احتمال کلاهبرداری نسبتاً بیشتر است. آزاد احراز هویت ندارد. وجود ندارد.

بهترین صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی

برای بسیاری از کاربران ایرانی، انتخاب و استفاده از صرافی‌های ایرانی می‌تواند ساده‌ترین و بهترین روش برای سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال باشد. رتبه بندی بهترین صرافی ارز دیجیتال تا حد زیادی بستگی به هدف و نیاز شما دارد، اما به طور کلی، بهترین صرافی‌های ایرانی عبارت‌اند از:

صرافی نوبیتکس

صرافی نوبیتکس بزرگ‌ترین بازار ارز دیجیتال ایران است و از لحاظ کارمزد، انواع معاملات و سرویس‌هایی چون استیکینگ و شرکت در استخر نقدینگی، حرف اول و آخر را در ایران می‌زند. امکان خرید بیش از ۱۰۰ ارز دیجیتال، بیش از ۶ میلیون کاربر، حجم معاملات بالا، کمترین کارمزد معاملات، معاملات اسپات و تعهدی، خدمات درآمد غیر فعال، و آکادمی نوبیتکس گویای طیف گسترده‌ی خدمات و امکانات صرافی نوبیتکس است.

طیف گسترده خدمات نوبیتکس، شرایط معاملات رقابتی از جمله سرعت بالا و کارمزد پایین معاملات، نوبیتکس را با قدرت در لیست بهترین صرافی‌های ایرانی قرار می‌دهد.

صرافی نوبیتکس

صرافی بیت پین

صرافی بیت پین (BitPin) یکی دیگر از پرچم داران بازار ارز دیجیتال ایران است. این صرافی علاوه بر قرار دادن بیش از ۱۰۰ ارز دیجیتال برای خرید و فروش، قابلیت استکینگ و کسب درآمد غیر فعال را برای سرمایه گذاران تعبیه کرده. همچنین، معامله‌گرانی که نیاز به سرمایه‌ی بیشتر دارند، می‌توانند با گذاشتن وثیقه، از صرافی بیت پین برای معاملات خود تا ۱۰۰ میلیون تومان وام دریافت کنند.

علاوه بر امکانات و امتیازات معاملاتی، صرافی بیت پین در آکادمی خود آموزش‌های لازم را به علاقه‌مندان دنیای ارز دیجیتال می‌دهد. همچنین، ابزار‌های تحلیل و چارت قیمت دارد که می‌توانید از آن برای تحلیل تکنیکال قیمت استفاده کنید. معاملات بیت پپین امن، سریع و با کارمزد پایین صورت می‌گیرند تا معامله‌گران از معاملات سود حداکثری ببرند.

صرافی بیت پین

صرافی بیت 24

صرافی Bit24 با بیش از ۶۰۰ ارز دیجیتال قابل خرید و فروش، امکان معامله پیشرفته، سرعت بالای معاملات، کیف پول ارز دیجیتال امن، رابط کاربری ساده و خلاقانه، احراز هویت سریع و راحت، منابع آموزشی و پشتیبانی شبانه روزی در  ۷ روز هفته، یکی از بهترین گزینه‌های کاربران ایرانی بین صرافی‌های داخل کشور است.

صرافی بیت ۲۴ علاوه بر امتیازات ذکر شده، اپلیکیشن اندروید و IOS نیز دارد که با استفاده از آن می‌‌توانید معاملات خود را در گوشی همراه خود انجام دهید. اضافه بر اپلیکیشن همراه، بیت ۲۴ یک سیستم کسب درآمد از دعوت دوستان نیز تعبیه کرده که کاربران با استفاده از آن می‌توانند درصدی از کارمزد معاملات دوستان خود را دریافت و از آن کسب درآمد کنند.

بیت 24

اگر به شناخت بهترین صرافی‌های ایرانی و امتیازات هر یک علاقه‌مندید، می‌توانید در این مطلب با این صرافی‌ها بیشتر آشنا شوید.

بهترین صرافی‌های ارز دیجیتال خارجی

اگرچه نسبتاً کار با صرافی‌های ایرانی از صرافی‌های خارجی ساده‌تر است، اما برخی ویژگی‌های صرافی‌های خارجی می‌تواند برای کاربران بسیار جذاب باشد. بهترین صرافی‌های خارجی عبارت‌اند از:

صرافی BingX

صرافی BingX یکی از صرافی‌های معتبر ارز دیجیتال است که از سال 2020 شکل گرفته است. یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد صرافی BingX این است که کاربران ایرانی مجاز به استفاده از این صرافی هستند، که این مسئله در بسیاری از صرافی‌های معتبر دیگر امکان‌پذیر نیست. کاربران این صرافی علاوه بر معاملات سریع و امن اسپات، می توانند بر روی بسیاری از جفت ارز‌های دیگر با اهرم لورج بالا معاملات فیوچرز انجام دهند.

صرافی بینگ ایکس

صرافی CoinEx

صرافی کوین اکس یکی دیگر از صرافی‌های معتبر ارز دیجیتال خارجی است که کاربران ایرانی می‌توانند براحتی از طریق وبسایت صرافی یا اپلیکیشن همراه آن از خدمات صرافی بهره‌مند شوند. صرافی CoinEx با پشتیبانی بیش از ۹۰۰ ارز دیجیتال، حجم معاملات بالای ۵۰۰ میلیون دلار ارزش معاملات روزانه، رابط کاربری آسان و مناسب برای مبتدیان، کیف پول ارز دیجیتال مطمئن، خدمات مشتریان و پشتیبانی آنلاین شبانه روزی در هفت روز هفته، پشتیبانی از زبان فارسی و انواع معاملات از جمله اسپات، مارجین و فیوچرز، به یکی از مقاصد اصلی برای معامله‌گران و سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال تبدیل شده. 

صرافی کوینکس

صرافی MEXC

صرافی مکسی برای ایرانیان یکی از بهترین انواع صرافی‌های ارز دیجیتال است. صرافی پرطرفدار و پیشرو MEXC، در سال 2018 تأسیس شد و با تمرکز بر ارائه خدمات با کیفیت و امنیت برای کاربران، به سرعت به یکی از مقصدهای اصلی برای تجارت ارز دیجیتال تبدیل شده است. تاریخچه‌ی کوتاه صرافی MEXC نشان می‌دهد که این صرافی با سرویس‌دهی قدرتمند و رشد پایدار خود، اعتماد و رضایت بسیاری از کاربران را به دست آورده است.

رابط کاربری ساده صرافی مکسی به کاربران اجازه می‌دهد تا به راحتی معاملات خود را انجام دهند و از امکانات مختلفی که صرافی ارائه می‌دهد بهره‌مند شوند. همچنین، امنیت بالای MEXC و استفاده از فناوری‌های رمزنگاری مدرن، کاربران را از هرگونه خطر امنیتی در زمینه معاملات ارز دیجیتال محافظت می‌کند.

صرافی مکسی

صرافی PancakeSwap

صرافی PancakeSwap یکی از بزرگترین صرافی‌های غیرمتمرکز در صنعت ارز دیجیتال است که مبادلات On-chain و Cross-chain را پوشش می‌دهد. این صرافی بیش از ۱۵ میلیون معامله‌گر ماهانه و تقریباً ۲ میلیارد دلار دارایی در اختیار دارد که در بین صرافی‌های غیر متمرکز عدد چشمگیری است. صرافی PancakeSwap به صورت اصلی از بلاکچین Binance Smart Chain استفاده می‌کند اما ۹ زنجیره بلاکچینی مختلف دیگر را نیز پوشش می‌دهد.

صرافی پنکیک سواپ

اگر به مطالعه و مقایسه بهترین صرافی‌های ارز دیجیتال خارجی دارید، می‌توانید با مطالعه‌ی این مطلب با معایب و مزایای هر یک بیشتر آشنا شوید.

اصطلاحات رایج در صرافی های ارز دیجیتال که باید بلد باشید

در دنیای ارز دیجیتال اصطلاحات رایجی وجود دارند که ممکن است در نگاه اول برای کاربران مبتدی گیج کننده یا نامفهوم باشند. آشنا شدن برای با این اصطلاحات مسیر را برای یادگیری مفاهیم پیچیده‌تر هموار می‌کند.

جفت ارز: دو ارز که یا یکدیگر معامله می‌شوند، به عنوان مثال در جفت ارز BTC/ETh با فروش بیت کوین، اتریوم دریافت می‌کنید و برای خرید بیت کوین باید اتریوم پرداخت کنید.

اوردر بوک: اوردر بوک (Order Book) یا دفتر سفارشات، لیستی دیجیتال از سفارشات خرید و فروش کاربران است و مقدار و قیمت سفارشات خرید را با رنگ سبز و فروش را با رنگ قرمز نشان می‌دهد.

مارکت اوردر: با گزینه‌ی مارکت اوردر (Market Order)، صرافی به صورت خودکار و آنی سفارشات فروش را با بالاترین قیمت و سفارشات خرید را با پایین‌ترین قیمت به انجام می‌رساند.

لیمیت اوردر: گزینه‌ی لیمیت اوردر(Limit Order) برای خریداری یا به فروش رساندن دارایی در یک قیمت خاص طراحی شده است.

کارمزد تراکنش: صرافی‌ها برای جابجایی دارایی از حسابی به حساب دیگر، برداشت یا واریز وجه، و انتقال ارز دیجیتال بر روی شبکه بلاکچین، کارمزدی دریافت می‌کنند که به آن کارمزد تراکنش (Transaction Fee) می‌گویند.

واریز وجه: برای شارژ حساب صرافی لازم است که از طریق درگاه ریالی، وجه مد نظر خود را از بانک به کیف پول صرافی منتقل کنید. به این عملیات واریز  وجه (Deposite) می‌گویند. 

برداشت وجه: برای خروج سرمایه ریالی از حساب صرافی و انتقال آن به حساب بانکی شخصی، از گزینه‌ی برداشت وجه (Withdrawal) باید استفاده کنید. توجه داشته باشید که برداشت وجه فقط به ریال ممکن است. 

کارمزد برداشت/واریز وجه: صرافی‌های ارز دیجیتال برای واریز و برداشت وجه معمولاً مقدار ثابتی کارمزد دریافت می‌کنند.

احراز هویت: احراز هویت یا KYC به معنی تایید هویت کاربران از طریق اسکن مدارک شخصی آن‌هاست. بسیاری از صرافی‌های ارز دیجیتال بدون احراز هویت به کاربران سرویس‌ نمی‌دهند.  

تایید دو عاملی هویت (2FA): تایید دو عاملی هویت (Two Factor Authentication) نوعی مکانیزم امنیتی است که برای جلوگیری از سرقت دارایی از حساب صرافی و افزایش امنیت به کار می‌رود. 

کیف پول گرم: به کیف پول ارز دیجیتالی که همواره به اینترنت متصل باشد کیف پول گرم (Hot Wallet) می‌گویند. استفاده از کیف پول داغ آسان‌تر است.

کیف پول سرد: کیف پول سرد (Cold Wallet) به کیف پول ارز دیجیتال سخت افزاری می‌گویند که فقط در صورت نیاز به اینترنت متصل می‌شود. استفاده از کیف پول‌های سرد در مقابل گرم معمولاً کمی پیچیده‌تر اما به مراتب امن‌تر است.

نقدینگی: نقدینگی (Liquidity) به مجموع ارزش دارایی‌های یک استخر نقدینگی، جفت ارز یا سرمایه‌ی یک صرافی می‌گویند.

نوسانات قیمت: به تغییرات قیمت یک دارایی در یک بازه‌ی زمانی مشخص، نوسانات قیمت (Price Volatility) می‌گویند. نوسانات قیمت را با انحراف معیار و واریانس نسبت به میانگین قیمت می‌سنجند. بازار ارز دیجیتال نسبت به سایر بازارهای مالی نوسانات قیمت شدیدتری را تجربه می‌کند که باعث افزایش ریسک و سود معاملات می‌شود.

تنوع بخشی: تنوع بخشی (Diversification) نوعی استراتژی سرمایه‌گذاری است که شامل پخش سرمایه و خرید چند دارایی مختلف می‌شود و از ریسک سرمایه‌گذاری می‌کاهد.

فومو: فومو (FOMO) یا ترس از جا ماندن، زمانی ایجاد می‌شود که بازار روند صعودی می‌گیرد و سرمایه‌گذاران نمی‌خواهند از فرصت کسب سود جا بمانند و به دلیل فومو در قیمت‌های نسبتاً بالا، دارایی را خریداری می‌کنند.

فاد: در بازار ارز دیجیتال، با ایجاد نگرانی، عدم اطمینان و شک به رشد بیشتر قیمت، برخی کاربران اخبار منفی و نگران کننده را پخش می‌کنند و اصطلاحاً می‌گویند بازار دچار فاد (FUD) شده است.

پامپ اند دامپ: پامپ اند دامپ (Pump and Dump) یا به فارسی بالا ببر و بفروش، نوعی دستکاری غیرقانونی قیمت دارایی است. عاملان این طرح در قیمت پایین دارایی را خریداری می‌کنند و با دستکاری غیر قانونی قیمت را بالا می‌برند و سپس در قیمت بالا به سایر افراد دارایی را می‌فروشند و کسب سود می‌کنند.

معاملات مارجین: در معاملات مارجین (Margin Trading)، معامله‌گر می‌تواند با از طریق اهرم لورج (Leverage) برای معامله خود وام دریافت کند و با چند برابر سرمایه خود به معامله‌گری بپردازد. معاملات مارجین سود و به مراتب ریسک بالاتری دارند.

اهرم: اهرم لورج (Leverage) به معامله‌گر اجازه می‌دهد تا چند برابر سرمایه خود، برای معاملات پول قرض کند. معامله‌گری با اهرم سود بیشتری دارد اما ریسک آن به مراتب بالاتر است.

سخن پایانی

در این مطلب از خانه‌ سرمایه به معرفی و بررسی صرافی‌های ارز دیجیتال پرداختیم. صرافی‌های کریپتوکارنسی از مفاهیم کلیدی و ستون‌های دنیای دارایی‌های دیجیتال هستند که معاملات ارزهای دیجیتال را بسیار از گذشته آسان‌تر کرده‌اند. این صرافی‌ها به دو نوع متمرکز و غیر متمرکز تقسیم می‌شدند که هر نوع خطرات و مزیت‌های خاص خود را دارد‌.

اگر قصد شما صرفاً خرید و سرمایه گذاری در ارز دیجیتال است، صرافی‌های متمرکز ایرانی برای شما بهترین انتخاب هستند. صرافی‌هایی مثل نوبیتکس و بیت پین، علاوه بر خرید و فروش ده‌ها ارز دیجیتال مختلف، خدماتی چون ابزار‌های معاملاتی پیشرفته، خدمات استکینگ، آکادمی آموزشی رایگان و پشتیبانی شبانه روزی در اختیار شما می‌گذارند و از اعتبار و امنیت بالایی برخوردارند. برای شما سفر سودمندی در دنیای ارزها آرزومندیم.

مطالعه بیشتر
centralized-exchsnge
صرافی متمرکز چیست؟ : همه چیز درباره این صرافی ها

بازارهای سرمایه‌گذاری، به‌طور کلی، از تعداد زیادی خریدار و فروشنده تشکیل می‌شوند و لازم است تا واسطه‌ای در این میان این دو دسته را به هم متصل کند تا با یکدیگر به معامله بپردازند. بخش عمده‌ای از بازار ارزهای دیجیتال هم از طریق همین واسطه‌ها کار می‌کند. در جواب سوال “صرافی متمرکز چیست؟” باید بگوییم صرافی متمرکز نوعی واسطه‌ است که با گرفتن مبلغی کارمزد، معاملات ارزهای دیجیتال را آسان می‌سازد و در کنارش، از دارایی‌های کاربران نگهداری می‌کند.

صرافی متمرکز چیست؟

صرافی در معنای اصلی کلمه نهاد یا مکانی است که ارزهای کشورهای مختلف را خرید و فروش می‌کند. سود صرافی‌ها از محل تفاوت در قیمت خرید و فروش ارزهای مختلف است. مثلاً دلار را با قیمتی کمتر از قیمت بازار می‌خرند و با قیمت بیشتری می‌فروشند. البته اگر هنوز با مفهوم صرافی آشنا نیستید مقاله‌ی «صرافی ارز دیجیتال چیست» از خانه‌ سرمایه را حتما مطالعه کنید.

در بازار ارزهای دیجیتال پلتفرم‌هایی طراحی شده‌اند که دقیقاً نقش صرافی‌های کلاسیک را در مورد ارزهای دیجیتال ایفا می‌کنند؛ البته با دو تفاوت. اول اینکه این پلتفرم‌ها مجازی و آنلاین هستند و مکانی واقعی برای انجام خرید و فروش نیستند. دوم اینکه سود صرافی‌های متمرکز از طریق گرفتن کارمزد در ازای خرید و فروش و سایر خدمات بدست می‌آید. بخش عمدة معاملات و مبادلات ارزهای دیجیتال از طریق صرافی‌های متمرکز صورت می‌گیرد؛ چه معاملات ارز فیات و ارزهای دیجیتال و چه مبادلات ارزهای دیجیتال با یکدیگر.

اما صرافی متمرکز چیست؟ «متمرکز» در اینجا به زبان ساده یعنی واسطه‌‌ای که مستقیماً در عمل خرید و فروش دخالت می‌کند. این نکته حتماً به گوشتان خورده که ارزهای دیجیتال بر بستر بلاکچین استوارند که یک تکنولوژی غیرمتمرکز به‌حساب می‌آید. درواقع وقتی می‌گوییم صرافی غیرمتمرکز، این یعنی که صرافی‌های غیرمتمرکزی هم وجود دارند و ما مفهوم متمرکز را در مقابل همین صرافی‌های غیرمتمرکز به کار می‌بریم.

برخلاف صرافی‌های غیرمتمرکز، صرافی‌های متمرکز واسطه‌های ایمنی هستند که خریداران و فروشندگان را به هم متصل کرده و فرآیند مبادلة رمزارزها را مدیریت می‌کنند. صرافی متمرکز ارز دیجیتال نوعی پلتفرم است که به ‌منظور خرید و فروش رمزارزها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع صرافی رایج‌ترین ابزاری است که از سوی سرمایه‌گذاران برای معاملات ارزهای دیجیتال به کار می‌رود. اکثر سرمایه‌گذاران برای انجام تراکنش‌های خود از واسطه‌ای مانند صرافی متمرکز بهره می‌گیرند.

برخی از سرمایه‌گذاران مفهوم صرافی «متمرکز» را گمراه‌کننده و اشتباه می‌دانند؛ چراکه خودِ ارزهای دیجیتال اغلب با عنوان «غیرمتمرکز» توصیف می‌شوند. در اینجا مفهوم متمرکز برای صرافی‌های ارز دیجیتال به کار می‌رود و در این مقاله سعی داریم در مورد اهمیت صرافی‌های متمرکز در صنعت کریپتو بنویسیم.

ساختار صرافی متمرکز

مفهوم «متمرکز» در اصطلاح  به وجود یک واسطه یا شخص ثالث اشاره دارد که باعث آسان‌تر‌شدن انجام تراکنش‌ها می‌شود. خریداران و فروشندگانِ دارایی‌های رمزنگاری‌شده به یک واسطه اعتماد می‌کنند و مدیریت دارایی‌های خود را به این واسطه می‌سپارند. درست مانند بانک که سپرده‌گذاران به آن اعتماد دارند و پول‌های خود را به امانت نزد بانک سپرده‌گذاری می‌کنند.

ساختار صرافی متمرکز

دلیل وجود واسطه‌ای مانند بانک این است که چنین نهادی امنیت و نظارت بر دارایی‌ها را تضمین می‌کند و اگر قرار بود افراد چنین وظیفه‌ای را خودشان به عهده بگیرند، قطعاً نمی‌توانستند مانند بانک امنیت و نظارت بر دارایی‌ها را به‌صورت کارا و بهینه تضمین کنند. در مورد صرافی‌های متمرکز ارز دیجیتال هم همین نکته صادق است. معامله‌گران ارزهای دیجیتال اطمینان دارند که نه‌تنها صرافی متمرکز می‌تواند تراکنش‌ها را با امنیت تمام انجام دهد، بلکه می‌دانند که صرافی از قدرت خود در شبکه استفاده می‌کند تا برای انجام معامله شرکای تجاری پیدا کند؛ یعنی همان افرادی که قرار است ارزهای دیجیتال را به شما بفروشند یا از شما بخرند.

در مورد ارزهای دیجیتال باید به این نکته اشاره کنیم که افراد ممکن است رمز کیف‌پول دیجیتال خود را فراموش کنند و صدها یا هزاران دلار از دست بدهند. یکی صرافی متمرکز ارز دیجیتال از وقوع چنین فاجعه‌ای جلوگیری می‌کند و از دارایی‌های رمزنگاری‌شدة کاربران محافظت می‌کند.

عنصر اساسی صرافی متمرکز

صرافی‌های متمرکز جدید‌تری دائماً در حال تأسیس هستند و پیوسته صرافی‌های تازه‌نفسی از راه می‌رسند. همة این صرافی‌های متمرکز در عمل موفق نیستند و بسیاری هم ورشکسته می‌شوند. موفقیت یا شکست یک صرافی متمرکز به عوامل بسیاری بستگی دارد و یکی از این عوامل حجم معاملات صرافی است.

به‌طور کلی، هر چه حجم معاملاتی یک صرافی بالاتر باشد، نوسان و دستکاری بازار هم در آن صرافی کمتر خواهد بود. نوسان یا تلاطم عنصر مهمی به حساب می‌آید. در مدت زمانی که طول می‌کشد تا یک تراکنش تکمیل شود، ممکن است قیمت ارز دیجیتال تغییر کند؛ چراکه آغاز یک تراکنش تا تکمیل آن زمان‌بر است. هر چه حجم معاملات یک صرافی متمرکز بیشتر باشد، تکمیل تراکنش هم سریع‌تر انجام می‌شود و بنابراین احتمال اینکه قیمت ارز دیجیتال دستخوش تغییر شود هم کمتر خواهد بود.

عامل مهم دیگری که در موفقیت یک صرافی متمرکز نقش دارد، امنیت است. اگرچه نمی‌توان به‌صورت قطعی مطمئن بود که یک صرافی مورد حمله قرار نمی‌گیرد، اما با وجود این، برخی از صرافی‌ها نسبت به صرافی‌های دیگر از امنیت بالاتری برخوردارند.

روشی که صرافی‌ها برای پیشگیری و جبران خسارت حملة هکرها در پیش می‌گیرند، با هم متفاوت است. برخی از صرافی‌ها تمام تلاش خود را به کار می‌گیرند تا با بازپرداخت وجوه از‌دست‌رفته به مشتریان جبران خسارت کنند و برخی دیگر نیز، موفقیت چندانی در این مورد ندارند. در‌حالی‌که برخی دیگر از صرافی‌های متمرکز می‌کوشند تا جلوی چنین حملاتی را از سوی هکرها بگیرند و از وقوع فاجعه جلوگیری کنند.

صرافی متمرکز ارز دیجیتال همچنان اولین گزینه برای ورود به معاملات ارزهای دیجیتال به‌شمار می‌رود. هنگامی که می‌خواهید برای انجام معاملات خود یک صرافی متمرکز را انتخاب کنید باید نکاتی را که در تجربة کاربری مؤثر است در نظر داشته باشید؛ نکات و عواملی مانند تنوع جفت‌ارزهای موجود در صرافی، حجم معاملات و همچنین امنیت صرافی متمرکز.

کارکردها و قابلیت‌های داخلی صرافی متمرکز

بازارگاهی را تصور کنید که در آن تعداد زیادی خریدار و فروشنده برای معاملة رمزارزها دور هم جمع شده‌اند و این همان نقشی است که صرافی متمرکز ارزهای دیجیتال ایفاء می‌کنند. می‌توان گفت که تمام صرافی‌های متمرکز یکسری کارکرد و قابلیت مشابه دارند:

صرافی متمرکز چیست

 1. ثبت حساب کاربری برای کاربران: کاربران می‌توانند داخل پلتفرم صرافی حساب افتتاح کرده و با تکمیل فرآیند احراز هویت (KYC) و موافقت با مقررات ضدپولشویی هویت خود را به ثبت برسانند. چنین کارکردی باعث می‌شود تا از کلاهبرداری و اقدامات غیرقانونی جلوگیری شود.
 2. سپرده‌گذاری در حساب‌ صرافی: کاربران وجوه خود را در داخل حساب صرافی سپرده‌گذاری می‌کنند. این سپرده‌گذاری می‌تواند در قالب ارزهای فیات (مانند دلار یا یورو) هم انجام شود.
 3. تطبیق سفارش‌ها: در داخل پلتفرم صرافی‌ها بخشی وجود دارد با عنوان دفتر سفارش که در آن سفارش‌های خریداران و فروشندگان ارزهای دیجیتال و قیمت‌ و مقدار مطلوبشان به ثبت رسیده و نمایش داده می‌شود. موتور تطبیق داخلی پلتفرم صرافی به‌صورت خودکار این سفارش‌ها را با هم جفت‌و‌جور می‌کند و در کوتاه‌ترین زمان ممکن معاملات را انجام می‌دهد.
 4. انجام معاملات و سایر خدمات: علاوه بر معاملات اصلی، صرافی‌ها معاملات و امکانات ویژة دیگری هم ارائه می‌دهند:
 • معاملات مارجین (Margin Trading): معامله‌گران حرفه‌ای‌تر و باسابقه می‌توانند با استفاده از امکان معاملات مارجین صرافی‌ها برای انجام ترید خود از صرافی‌ها اعتبار قرض بگیرند و سرمایة کم خود را چندبرابر کنند؛ البته چنین کاری علاوه بر اینکه ظرفیت سودآوری را افزایش می‌دهد احتمال زیان را هم چندبرابر خواهد کرد.
 • فرآیند استیکینگ (Staking): با استفاده از امکان استیک کاربران می‌توانند از ارزهای دیجیتال خود به‌صورت منفعلانه پول دربیاورند. یعنی به‌صورت امانی رمزارزهای خود را برای مدتی در اختیار استخر وجوه صرافی قرار بدهند و در ازای این کار در قالب رمزارز سود بگیرند.
 • معاملات مشتقه (Derivatives Trading): این بخش هم امکانات متنوعی در اختیار کاربران پیشرفته قرار می‌دهد تا بتوانند از قراردادهای آتی و نوسانات قیمت سود کسب کنند.

مزایای صرافی متمرکز

 • رابط کاربری ساده و کاربرپسند: اغلب صرافی‌های متمرکز پلتفرم‌های معاملاتی خود را طوری طراحی می‌کنند تا کاربران بتوانند به‌راحتی و بدون پیچیدگی معامله کنند و در طراحی خود حتی کاربران تازه‌وارد را در نظر می‌گیرند تا از ابزارهای کمکی و راهنمایی هم بی‌نصیب نمانند.
 • نقدشوندگیِ بالا: صرافی‌های متمرکز معمولاً مشتری‌های فراوانی دارند و این باعث می‌شود تا حجم نقدینگی صرافی هم بالا برود. مزیت نقدینگی بالا این است که معاملات سریع‌تر انجام می‌شود و کاربران مجبور نیستند مثلاً برای فروش بیت‌کوین خود به مقدار دلخواه زمان زیادی برای پُرشدن سفارش منتظر بمانند. علاوه‌بر‌این، نقدشوندگی بالا از نوسانات شدید قیمت جلوگیری کرده و باعث ثبات قیمت‌ها می‌شود.
 • سرعت بالای انجام تراکنش‌ها: صرافی‌هی متمرکز فرآیند انجام تراکنش را کارآتر انجام می‌دهند؛ یعنی مدت‌زمان لازم برای انجام یک تراکنش را کاهش می‌دهند. این وژگی مناسب کاربرانی است که به دنبال تجربة معاملاتی سریع‌تری هستند.
 • امکان استفاده از ارزهای فیات برای پرداخت: صرافی‌های متمرکز این امکان را در اختیار کاربران قرار می‌دهند تا با استفاده از ارزهای فیات وارد جهان رمزارزها شوند و همچنین وجوه خود را به‌صورت ارز فیات برداشت کنند. این ویژگی باعث می‌شود تا کاربران از روش‌های پیچیده‌ای همچون مبادلات همتا‌به‌همتا (P2P) یا خدمات مبتنی بر شخص ثالث بی‌نیاز شوند.
 • انطباق با قواعد و مقررات: صرافی‌های متمرکز عمدتاً طبق قواعد و مقررات بانک‌های مرکزی یا سازمان بورس و اوراق بهادار حوزة قضایی خود فعالیت می‌کنند و انطباق با مقررات ریسک ارزهای دیجیتال را کاهش می‌دهد.

معایب صرافی متمرکز

 • ریسک هک‌شدن صرافی: از آنجا که کاربران به صرافی‌ها اعتماد دارند و وجوه خود را در داخل حساب‌های صرافی به امانت سپرده‌گذاری می‌کنند، همیشه این خطر وجود دارد که صرافی مورد تهاجم هکرها قرار بگیرد.
 • کنترل محدود کاربران بر وجوه خود: برخلاف صرافی‌های غیرمتمرکز که کاربران خودشان مسئول حفاظت از کلید خصوصی و دسترسی به دارایی‌ها هستند، صرافی‌های متمرکز مسئولیت محافظت و نگهداری از وجوه مشتریان را به عهده دارند و این مسئولیت به صرافی‌ها قدرت می‌دهد تا اختیارات کاربران در محیط پلتفرم را تاحدی محدود کنند.
 • امکان دستکاری: هر نهاد متمرکز می‌تواند با اقدامات یا وضع محدودیت‌هایی بازار را به نفع خود دستکاری کند. با وجود این، اگر رگولاتوری به‌درستی وضع شود می‌تواند تا حدی از اقدامات مغرضانة صرافی‌ها پیشگیری کند.
 • نیاز به احراز هویت: فرآیند ثبت‌نام و احراز هویت می‌تواند وقت‌گیر و به ارائة اطلاعات شخصی نیاز داشته باشد. ممکن است چنین الزاماتی حریم شخصی افراد را نادیده بگیرد یا به‌خاطر تحریم امکان احراز هویت برای کاربرانی از جمله کاربران ایرانی ممکن نباشد.
 • کارمزدهای معاملاتی: اغلب صرافی‌های متمرکز در قبال خدماتی که می‌دهند از کاربران کارمزد‌های مختلفی می‌گیرند؛ ازجمله کارمزد انجام تراکنش، کارمزد واریز و برداشت و کارمزد بابت خدمات ویژه‌ای مثل معاملات مارجین. افزایش کارمزد بر هزینه‌ها می‌افزاید و هزینه هم باعث کاهش سود می‌شود. لذا لازم است از کارمزد صرافی‌های متمرکز از قبل اطلاع کسب کنید.

صرافی متمرکز در برابر صرافی غیرمتمرکز

صرافی متمرکز برای معاملات ارزهای فیات با استفاده از ارزهای دیجیتال یا بالعکس مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین برای معاملات ارزهای دیجیتال متفاوت با یکدیگر نیز به کار می‌رود. با اینکه به نظر می‌رسد که این صرافی‌ها تمام معاملات را در بر می‌گیرند، اما بازار دیگری برای نوع متفاوتی از تبادل میان ارزهای دیجیتال هم وجود دارد.

صرافی متمرکز در برابر غیرمتمرکز

صرافی غیرمتمرکز گزینة دیگری است که عملاً وجود واسطه در معاملات را از بین می‌برد و محیطی فراهم می‌کند که دیگر نیازی به اعتماد میان معامله‌گران وجود نخواهد داشت. این نوع صرافی‌ها از مبادلات همتا‌به‌همتا برای انجام معاملات استفاده می‌کنند. دارایی‌ها هرگز به‌صورت امانی نگهداری نمی‌شوند و تراکنش‌ها کاملاً براساس قراردادهای هوشمند و سوآپ اتمی صورت می‌گیرد.

تفاوت اساسیِ صرافی متمرکز با صرافی غیرمتمرکز به حضور شخص ثالث یا همان واسطه باز‌می‌گردد. صرافی‌های غیرمتمرکز رواج و محبوبیت کمتری نسبت به صرافی‌های متمرکز دارند. انتخاب یکی از این دو گزینه به روحیات ریسک‌پذیری و اولویت‌های سرمایه‌گذاران بستگی دارد. صرافی‌های متمرکز معمولاً برای تازه‌واردان مناسب هستند؛ چراکه رابط کاربری ساده‌ای دارند و سرعت تراکنش‌ها هم بیشتر است. علاوه‌بر‌این، صرافی‌های متمرکز سرمایه‌گذاری بیشتری روی امنیت خود می‌کنند و از این جهت هم برای تازه‌واردان مناسب‌ترند.

جفت‌ ارزها

معاملة یک ارز دیجیتال برحسب ارز‌های دیجیتال دیگر در صرافی‌های متمرکز رواج دارد. به عبارتی دیگر، این صرافی‌ها امکان معاملات جفت‌ارزهای ارز دیجیتال را ارائه می‌دهند. چنین امکانی به مشتریان اجازه می‌دهد تا بتوانند بیت‌کوین را مثلاً با استفاده از اتریوم خریداری کنند. اما تعداد صرافی‌هایی که امکان معاملة جفت‌ارزهای فیات برحسب ارز دیجیتال ارائه می‌دهند، اندک است.

برخی از صرافی‌های بزرگ و معتبر جهان از امکان معاملة جفت‌ارزهای فیات/ ارز دیجیتال برخوردارند و با با این حال، اکثرشان هنوز تحت مقررات درنیامده‌اند. علت این امر آن است که بسیاری از این صرافی‌ها مجرای اصلی ورود به بازار جهانی ارزهای دیجیتال به حساب می‌آیند اما حضور محرزی در ایالات متحده ندارند. از آنجا که بسیاری از سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال تازه‌کار هستند، ممکن است وارد چنین صرافی‌هایی بشوند؛ صرافی‌هایی مانند کوین‌بیس، رابین‌هود، کراکن و جمینی.

سخن پایانی

صرافی‌های متمرکز پلتفرم‌های معاملاتیِ آنلاینی هستند که انجام معاملات رمزارزها را در میان کاربران آسان می‌سازند. این پلتفرم‌ها اغلب برای ذخیره‌سازی ارزهای دیجیتال و همچنین دسترسی سرمایه‌گذاران به دارایی‌های رمزنگاری‌شده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مطالعه بیشتر
Two-hands-exchanging-crypto-currency-with-fiat-currency
انواع صرافی های ارز دیجیتال چه هستند؟ : تعریف، تفاوت‌ها و مزایا و معایب

می‌توان گفت که دنیای ارزهای دیجیتال برای افراد مبتدی همزمان هم هیجان انگیز است و هم ترسناک. واقعیت این است، با سرعتی که این حوزه در حال تکامل و پیشرفت است، پیدا کردن سرنخی برای اینکه چطور وارد آن شویم و از کجا شروع کنیم، مثل یافتن یک سوزن در انبار کاه است. یکی از مهم‌ترین و البته سخت‌ترین گام‌ها در شروع ورود به جهان ارزهای دیجیتال، انتخاب یک پلتفرم مناسب و کارآمد برای انجام معاملات یا همان ترید کردن است. پیش از اینکه این گام را بردارید باید انواع صرافی های ارز دیجیتال را به درستی بشناسید و بدانید دقیقاً کدامیک از آن‌ها به درستی با نیازهای شما مطابقت دارند.

اگر بخواهیم اهمیت موضوع را به درستی شرح دهیم، باید بگوییم صرافی‌های ارز دیجیتال، ستون دنیای کریپتو کارنسی‌ها هستند. آن‌ها بستری را برای خرید،‌ فروش و تبادل انواع ارزهای دیجیتال با یکدیگر فراهم می‌کنند. هر کدام از انواع صرافی‌ های ارز دیجیتال، ویژگی‌های منحصر به فرد، مزایا و البته معایب خود را دارند، که باعث می‌شود برای برخی از سبک‌های معاملاتی و نیازهای تریدرها کاربردی و برای برخی دیگر نامناسب باشند. البته افزایش حق انتخاب، مثل همیشه انتخاب کردن را سخت کرده و پرسش‌های متعددی را نیز بوجود می‌آورد.

در این مطلب از خانه سرمایه، تلاش کرده‌ایم تا جای ممکن این پیچیدگی را رفع کرده و با لحنی ساده جزئیات مرتبط به انواع صرافی‌های ارز دیجیتال، ویژگی‌های متمایز آن‌ها و کاستی‌هایشان را شرح دهیم. اگر به دنبال ورود به بازار ارزهای دیجیتال هستید، قصد دارید سبد دارایی‌های خود را تنوع ببخشید، سبک‌های جدید معاملاتی را تجربه کنید، درک ساختار و عملکرد انواع صرافی‌ های ارز دیجیتال نقش خشت اول در بنایی را دارد که قصد دارید آن را بسازید. با خانه سرمایه همراه باشید تا همه نکات در مورد صرافی های کریپتو را رمزگشایی کنیم.

صرافی ارز دیجیتال چیست؟

صرافی‌های ارز دیجیتال، پایه‌های اصلی بازار ارزهای دیجیتال هستند و نقش سکوهایی را دارند که از طریق آن‌ها، افراد مختلف می‌توانند ارزهایی مثل بیت کوین، اتریوم و غیره را بخرند، بفروشند یا با یکدیگر معامله کنند. از آنجایی که این صرافی‌ها، پلتفرم‌هایی آنلاین و بر بستر اینترنت هستند، بر خلاف بازارهای سنتی مثل بازارهای بورس و یا حتی صرافی‌های سنتی، ۲۴ ساعته کار می‌کنند؛ پلی بین خریداران و فروشندگان ارزهای دیجیتال ایجاد و نقشی کلیدی را در گردش مالکیت انواع کرپیتو کارنسی‌ها یا همان رمز ارزها ایفا می‌کنند.

اصلی‌ترین کار صرافی‌های ارز دیجیتال، این است که تقاضاهای خریداران و فروشندگان را با یکدیگر مطابقت داده و مواردی که با یکدیگر همخوانی دارند را بهم مرتبط کنند. به بیان ساده‌تر، این صرافی‌ها، ارزهایی که فروشندگان ارزهای دیجیتال عرضه می‌کنند را با تقاضاهایی که خریداران دارند تطبیق می‌دهند و آن‌ها را بهم متصل می‌کنند و در نهایت بر حسب حجم عرضه و تقاضا، نرخ ارزهای دیجیتال شکل گرفته و تعیین می‌شود. ساز و کار نیز بسیار ساده است، بر حسب اینکه از کدامیک از انواع صرافی های ارز دیجیتال استفاده می‌کنید، می‌توانید یک ارز دیجیتال را با ارز دیجیتال دیگری معامله کرده و یا انواع ارزهای دیجیتال را با ارزهای فیات مثل دلار، یورو و غیره تبادل کنید.

انواع صرافی های ارز دیجیتال چه هستند؟

نماد انواع صرافی های ارز دیجیتال

هر چند این دسته‌بندی را می‌توان تنوع بیشتری بخشید، ولی سر راست‌ترین گروه‌بندی فعلی انواع صرافی های ارز دیجیتال به صورت زیر است:

 • صرافی‌ های ارز دیجیتال متمرکز (CEX یا Centralized Cryptocurrency Exchanges)
 • صرافی‌های ارز دیجیتال غیر متمرکز (DEX یا Decentralized Cryptocurrency Exchanges)
 • صرافی‌های ارز دیجیتال ترکیبی (Hybrid Cryptocurrency Exchanges)

هر یک از این صرافی های ارز دیجیتال مزایا و معایب خود را دارند و همانطور که کمی قبل‌تر هم اشاره کردیم، مطابق با نیاز کاربران و استراتژی‌های معاملاتی مختلف در جایی نقش آن‌ها پر رنگ و در جایی دیگر نقش آن‌ها کمرنگ می‌شود. در همین راستا، در ادامه سعی می‌کنیم بیشتر با این صرافی‌ها آشنا شده و بهتر انواع آن‌ها را بشناسیم.

صرافی متمرکز ارز دیجیتال چیست؟

صرافی‌های متمرکز ارز دیجیتال که در اصطلاح به آن‌ها CEX می‌گویند، دقیقاً مثل صرافی‌های سنتی و یا حتی بازارهای کلاسیک خرید و فروش سهام هستند. در این دسته از صرافی‌ها خریدار و فروشنده حضور پیدا کرده و صرافی همانند گذشته نقش واسطه را ایفا می‌کند. در دنیای ارزهای دیجیتال، عبارت «Centralized»‌ یا متمرکز، به این معنی است که شما به فرد دیگری برای مدیریت کردن پول خود اعتماد کنید یا پول خود را به شخص ثالثی بسپارید تا معامله را برای شما به سرانجام برساند.

اگر بخواهیم نحوه ساز و کار صرافی‌های متمرکز ارز دیجیتال را در قالب گام‌های مشخصی شرح دهیم، این گام‌ها به شرح زیر خواهند بود:

 1. شما پول خود را در اختیار صرافی متمرکز ارز دیجیتال می‌گذارید.
 2. آن‌ها دقیقاً مانند بانک‌ها یا صندوق‌های اعتباری پول را در حسابی که برای شخص شما ایجاد شده است نگهداری می‌کنند.
 3. شما قیمت ارزهای دیجیتالی که در صرافی قابل خرید و فروش هستند را مشاهده و بررسی می‌کنید. در نهایت تصمیم برای معامله در زمان مناسب می‌گیرید.
 4. بر حسب نوع صرافی احتمالا می‌توانید ارز فیات (مثل دلار، یورو و حتی ریال) خود را نیز با ارزهای دیجیتال (مثل بیت کوین و اتریوم) مبادله کنید. البته در بسیاری از این صرافی‌ها، شانس شما برای مبادله جفت ارزها یا همان تبادل یک ارز دیجیتال با یک ارز دیجیتال دیگر بیشتر است.
 5. شما سفارش خود برای معامله را ثبت می‌کنید.
 6. اگر قصد فروش داشته باشید، صرافی بر حسب سفارش شما یک خریدار پیدا کرده و اگر قصد خرید داشته باشید به همین منوال صرافی، برای شما یک فروشنده پیدا می‌کند.
 7. در نهایت و وقتی همه چی فراهم باشد معامله انجام و فرآیند مربوط به آن خاتمه پیدا می‌کند.

لازم است بدانید که در اکثر مواقع، صرافی‌های ارز دیجیتال متمرکز، امکان تبادل یک ارز دیجیتال با ارز دیجیتال دیگر، که در اصطلاح به آن‌ها جفت ارز می‌گویند را فراهم می‌آورند. اما برخی از آن‌ها، امکان تبادل ارزهای فیات با ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران قرار نمی‌دهند. بنابراین اگر جز معامله‌گران یا تریدرهایی هستید که تمایل دارید اقدام به معامله ارزهای فیات با ارزهای دیجیتال کنید، توجه به این نکته که صرافی متمرکز انتخابی شما این قابلیت را فراهم می‌کند یا خیر ضروری است.

در حال حاضر معتبرترین و شناخته شده‌ترین صرافی‌های ارز دیجیتال متمرکز به شرح زیر هستند:

 • بایننس (Binance)
 • کوین‌بیس (Coinbase Exchange)
 • بای بیت (Bybit)
 • صرافی ارز دیجیتال اوکی (OKX)
 • آپ بیت (Upbit)
 • کراکن (Kraken)
 • گیت آیو (Gate.io)
 • کوکوین (KuCoin)
 • HTX
 • بیت فینکس (Bitfinex)

البته اگر تمایل دارید لیستی به مراتب کامل‌تر از صرافی‌های ارز دیجیتال ببینید و اطلاعات بیشتری در مورد آن‌ها کسب کنید، صفحه بهترین صرافی ارز دیجیتال خانه سرمایه می‌تواند در این زمینه به شما کمک و راهنمایی کند.

مزایای صرافی‌های متمرکز ارز دیجیتال

اصلی‌ترین مزایای صرافی‌های متمرکز ارز دیجیتال، مواردی هستند که در ادامه شرح داده شده‌اند:

 • بهره‌مندی از رابط کاربری ساده و قابل درک برای عموم: معمولاً صرافی‌های ارز دیجیتال، سعی می‌کنند تا جای ممکن رابط کاربری خود را ساده‌سازی و بهینه کنند، تا جایی که استفاده از آن‌ها برای تریدرهای مبتدی نیز به سادگی امکان‌پذیر باشد. این بهینه بودن رابط کاربری، سبب می‌شود تا معامله‌گران مبتدی دنیای کریپتو پیچیدگی‌های تحلیلی معاملات را ساده‌تر درک کرده و با ریسک کمتری اولین تریدهای خود را انجام دهند.
 • لیکوئیدیتی (Liquidity) یا نقد شوندگی بیشتر و سریع‌تر: در قیاس با دیگر انواع صرافی های ارز دیجیتال، به دلیل زیاد بودن تعداد کاربران و همینطور بالا بودن حجم معاملات، صرافی‌های متمرکز یا همان CEX قابلیت لیکوئیدیتی بیشتری دارند. منظور از لیکوئیدیتی، پتانسیل تبدیل شدن دارایی‌های دیجیتال به پول‌های رایج مثل دلار، یورو و غیره است. از سوی دیگر، این موضوع این امکان را فراهم می‌آورد که انجام تراکنش‌های بزرگ از سوی معماله‌گران، تاثیر قابل توجهی بر قیمت بازار ارزهای دیجیتال نگذارد.
 • طیف گسترده جفت ارزها: بازهم تعداد زیاد کاربران صرافی‌های ارز دیجیتال متمرکز، این امکان را به آن‌ها می‌دهد تا مجموعه متنوعی از جفت ارزها را در اختیار معامله‌گران قرار دهند. به این ترتیب تریدرها به راحتی می‌توانند دارایی‌های خود را از یک ارز دیجیتال به ارز دیجیتال دیگری تبدیل کنند و البته اگر ضروری بود آن‌ها را به پول نقد بدل کنند.

معایب صرافی‌های متمرکز ارز دیجیتال

 • ریسک‌های امنیتی: معمولاً صرافی‌های متمرکز ارز دیجیتال بر بستر اینترنت فعالیت دارند و از سوی دیگر دارایی‌ها افراد را در حساب‌هایی مرتبط به آن‌ها نگه می‌دارند. همواره این ریسک وجود دارد که این صرافی‌ها مورد حمله هکرها قرار گرفته یا نقص‌های امنیتی داشته باشند و به این ترتیب، دارایی‌های خدمات گیرندگان آن‌ها به مخاطره بیافتد.
 • ریسک‌های مرتبط به حریم خصوصی: به صورت معمول، صرافی‌های متمرکز ارز دیجیتال از کاربران خود می‌خواهند تا احراز هویت شوند و همچنین داده‌هایی را نیز در راستای قوانین ضد پولشویی از شما دریافت می‌کنند. اگر افشا نشدن هویت و ناشناس ماندن برای شما مهم است، احتمالاً این صرافی‌ها گزینه‌های مناسبی برای شما نیستند.
 • پیروی از قوانین نهادهای نظارتی: یک صرافی متمرکز از آنجایی که در اصل مانند یک شرکت یا سازمان فیزیکی سنتی است، تقریباً در ۹۹٪ مواقع باید از قوانین نظارتی کشوری پیروی کند که در آن به فعالیت می‌پردازد و حتی به نهادهای قضایی پاسخگو باشد. به همین علت، ممکن است برخی از این صرافی‌ها مجبور به پیروی از قوانین محدود کننده و اثرگذار دولت‌ها بر دنیای آزاد ارزهای دیجیتال باشند.
 • کارمزد تراکنش: در اکثر مواقع صرافی‌های متمرکز ارز دیجیتال روی تراکنش‌ها، برداشت‌ها و حتی در برخی مواقع واریزها کارمزد دریافت می‌کنند. این موضوع می‌تواند به یک چالش برای تریدرها فعال و پرکاری بدل شود که حجم بالایی از معاملات دارند.

صرافی غیر متمرکز ارز دیجیتال چیست؟

تصویر نماد صرافی های غیر متمرکز ارز دیجیتال

این صرافی‌ها که در اصطلاح به آن‌ها Dex (مخفف Decentralized Exchange) می‌گویند، شیوه سنتی معامله که توسط صرافی‌های متمرکز ارائه می‌شود را کنار گذاشته و به فلسفه اصلی دنیای ارزهای دیجیتال، یعنی نداشتن مرکزیت و تحت نظارت نبودن پایبند هستند. صرافی های غیر متمرکز ارز دیجیتال، معاملات را به شیوه همتا به همتا به ثمر می‌رسانند و خریداران و فروشندگان را به صورت مستقیم و از طریق فناوری بلاک‌چین به یکدیگر متصل می‌کنند. به این ترتیب، یک صرافی غیر متمرکز ارز دیجیتال، دیگر نقش واسطه را ندارد و نیازی هم نیست دارایی‌های خود را در حساب‌های آن قرار دهید.

در عین حال، این شیوه نوین که توسط این صرافی‌ها برای معاملات ارائه می‌شود، نیاز به یک نهاد نظارتی و همینطور واسطه‌ها را از بین برده و یک محیط شفاف و دموکراتیک برای تبادل ارزهای دیجیتال فراهم می‌کند.

اگر بخواهیم کمی در طرز کار یکی دیگر از انواع صرافی های ارز دیجیتال، یعنی صرافی های غیرمتمرکز دقیق شویم، باید بگوییم این صرافی‌ها معاملات را از طریق قراردادهای هوشمند روی بلاک‌چین به سرانجام می‌رسانند. یک قرارداد هوشمند یا Smart Contract، کدی است که در صورت تحقق یک شرایط خاص و معین اجرا شده و در نهایت جزئیات آن روی بلاک‌چین به ثبت می‌رسد.

به زبان ساده‌تر، وقتی شما از طریق یک صرافی غیر متمرکز ارز دیجیتال قصد معامله دارید، صرافی سفارشی که با درخواست خرید یا فروش شما همخوانی دارد را پیدا، سپس از طریق اجرای قرارداد هوشمند آن را نهایی کرده و تبادل انجام می‌شود؛ جزئیات این معامله نیز به صورت شفاف در بستر بلاک‌چین به ثبت می‌رسند. به این ترتیب دیگر نیازی نیست شما به فرد یا یک سازمان واسطه اعتماد کنید و طرفین معامله تا آخرین لحظه نهایی شدن آن کنترل وجوه خود را به صورت کامل در اختیار دارند.

در حال حاضر معتبرترین و شناخته شده‌ترین صرافی‌های ارز دیجیتال غیر متمرکز به شرح زیر هستند:

 • یونی سواپ (Uniswap v3)
 • dYdX v4
 • اورکا (Orca)
 • کرو (Curve)
 • ژوپیتر (Jupiter)
 • پنکیک سواپ (PancakeSwap)
 • ریدیوم (Raydium)

اگر تمایل دارید تا صرافی‌های ارز دیجیتال غیر متمرکز بیشتری را بشناسید صفحه صرافی های ارز دیجیتال خانه سرمایه می‌تواند در این رابطه به شما کمک کند.

مزایای صرافی های غیر متمرکز ارز دیجیتال

 • امنیت بسیار بالا: از آنجایی که صرافی‌های غیرمتمرکز ارز دیجیتال، وجوه و دارایی‌های مشتریان خود را پیش خود نگه نمی‌دارند، نگرانی چندانی نیز از بابت هک شدن آن‌ها و از دست رفتن سرمایه کاربرانشان وجود ندارد.
 • عدم نیاز به احراز هویت و حفظ حریم خصوصی کاربران: غیر متمرکز بودن این صرافی‌ها و عدم تابعیت آن‌ها از قوانین مرکزی کشورها در اکثر مواقع‌ آن‌ها را از شناسایی مشتریان خود و احراز هویت رسمی‌شان بی‌نیاز می‌کند. همین موضوع، باعث می‌شود که افراد دیگر نگرانی در مورد حریم خصوصی خود و امنیت اطلاعات شخصی‌شان نداشته باشند.
 • کارمزد تراکنش کمتر: از آنجایی که هزینه‌های نگهداری صرافی‌های غیر متمرکز ارز دیجیتال از هزینه‌های صرافی ‌های متمرکز به مراتب کمتر است، این صرافی‌ها معمولاً با کارمزد به مراتب پائین‌تری کاربران خود را شارژ می‌کنند.

معایب صرافی های غیر متمرکز ارز دیجیتال

 • لیکوئیدیتی یا نقد شوندگی کمتر: در قیاس با صرافی‌های متمرکز، روی DEX-ها یا همان صرافی‌های غیرمتمرکز، معمولاً حجم معاملات بسیار کمتر است و امکان نقد شوندگی دارایی‌های دیجیتال نیز، روی آن‌ها نیز بسیار پائین است. همین امر، سبب می‌شود که انجام سریع معاملات بزرگ روی آن‌ها بدون اثرگذاری روی قیمت‌های بازار به مراتب سخت‌تر شود.
 • رابط کاربری پیچیده: به جرات می‌توان گفت که صرافی‌های غیر متمرکز بر مبنای فناوری‌هایی پیچیده پایه‌گذاری شده‌اند، همین موضوع باعث شده است که در اکثر مواقع، رابط کاربری آن‌ها نیز دچار پیچیدگی‌های متعددی باشد و کار با آن‌ها، خصوصاً برای کاربران مبتدی بسیار دشوار باشد.
 • عدم امکان مبادله ارزهای فیات با ارزهای دیجیتال: معمولاً در صرافی‌های غیر متمرکز ارزهای دیجیتال، امکان معامله و مبادله ارزهای دیجیتال با ارزهای فیات و برعکس وجود ندارد. بنابراین، برای شروع فعالیت در این صرافی‌ها باید از قبل ارز دیجیتال در اختیار داشته باشید و نمی‌توانید با ارز فیات وارد آن‌ها شده و سپس آن را تبدیل به ارز دیجیتال کنید. همین موضوع، خود می‌تواند مانعی بر سر راه ورود تریدرهای تازه کار و مبتدی به آن‌ها باشد.
 • نداشتن خدمات پشتیبانی: با توجه به ماهیت غیرمتمرکز این صرافی‌ها، بسیاری از آن‌ها یا حتی به جرات می‌توان گفت اکثریت آن‌ها، فاقد خدمات پشتیبانی هستند یا خدماتی بسیار محدود را در این زمینه ارائه می‌کنند. بنابراین اگر در یک صرافی غیرمتمرکز با مشکلی مواجه شوید یا باید با جستجوی آنلاین و البته کمی اتکا به شانس آن را رفع کنید یا در انجمن‌های آنلاین مختلف تقاضای کمک و راهنمایی کنید. این موضوع نکته دیگری است که معامله‌گران تازه کار باید به آن توجه کنند.

صرافی های ترکیبی ارز دیجیتال یا همان هیبرید (Hybrid)

ترکیب شدن نمادهای صرافی ارز دیجیتال متمرکز و غیر متمرکز و ایجاد شدن صرافی هیبرید

آخرین دسته در بین انواع صرافی های ارز دیجیتال، صرافی‌های ترکیبی هستند که در اصطلاح به آن‌ها صرافی‌های هیبرید نیز می‌گویند. صرافی‌های ترکیبی ارز دیجیتال، تلاش دارند تا مزایای هر دو نوع دیگر صرافی‌های متمرکز و غیر متمرکز را در کنار یکدیگر ارئه کنند. در اصل، این صرافی‌ها تلاش دارند تا رابط کاربری آسان و لیکوئیدیتی بالای صرافی‌های متمرکز را، در کنار قابلیت‌های مهم صرافی‌های غیر متمرکز، مثل امنیت بالا و حفظ حریم خصوصی در اختیار کاربران قرار دهند.

اگر بخواهیم موضوع را ساده‌تر شرح دهیم، صرافی ارز دیجیتالی را در نظر بگیرید که خدمات آن از طریق یک اپ موبایل ساده و کابردی برای عموم ارائه می‌شود، اما دیگر لازم نیست ارزهای فیات یا دیجیتال خود را در حسابی در این صرافی قرار دهید. در این اپ کاربردی وقتی نوبت به معامله می‌رسد، تبادل مستقیماً مانند صرافی‌های غیر متمرکز بین دو کاربر رخ می‌دهد و داده‌های آن بر بستر بلاک‌چین ثبت می‌شوند. به این ترتیب شما از سرویسی که مرکزیت دارد و توسط گروهی از متخصصین همواره در حال بهینه‌سازی است استفاده می‌کنید، ولی در عین حال نگرانی‌های امنیتی مثل هک شدن حساب صرافی و یا افشای اطلاعات شخصی خودتان و معاملاتی که انجام داده‌اید را ندارید.

بسیاری از کارشناسان، بر این باور هستند که این دسته از صرافی‌ها در اصل آینده صرافی‌های ارز دیجیتال هستند و دیر یا زود فراگیر خواهند شد.

مزایای صرافی‌های ترکیبی ارز دیجیتال

در بالا، بیشتر مزایای صرافی‌های هیبریدی ارز دیجیتال را بیان کردیم. اما اگر بخواهیم این حسن‌های آن‌ها را به صورت فهرست‌وار ذکر کنیم، این فهرست به شرح زیر خواهد بود.

 • سادگی رابط کاربری همانند صرافی‌های متمرکز ارز دیجیتال
 • امنیت بالا، در حد صرافی‌های غیر متمرکز
 • رفع دغدغه‌های کاربران در زمینه حفظ حریم خصوصی

معایب صرافی‌های ترکیبی ارز دیجیتال

 • هنوز در حال توسعه و بهینه‌سازی هستند: در زمان نگارش این مطلب، هنوز صرافی‌های ترکیبی ارز دیجیتال متعددی در حال توسعه و بهینه‌سازی هستند و هیچ‌یک را نمی‌توان هنوز کامل و بی‌نقص دانست. همین در حال توسعه و آزمون و خطا بودن، سبب شده است که عمده صرافی‌ها نتوانند خدمات پایداری ارائه کنند یا تمام قابلیت‌های و مزایای صرافی‌های متمرکز و غیر متمرکز را آنطور که وعده داده‌اند، در کنار هم عرضه کنند.
 • تنوع پایین در بین گزینه‌های قابل انتخاب: از آنجایی که ایده صرافی‌های ترکیبی هنوز در حال توسعه و بهینه‌سازی است و فراگیر نشده، گزینه‌های چندانی نیز برای انتخاب روی میز معامله‌گران نیست. عدم تنوع در بین گزینه‌های موجود باعث می‌شود جفت ارزهای کمتری در آن‌ها در دسترس باشد و حتی برخی از آن‌ها از ارزهای دیجیتال گوناگونی پشتیبانی به عمل نیاورند.

چگونه بهترین صرافی ارز دیجیتال را انتخاب کنیم؟

یک نفر در حال انتخاب بهترین صرافی ارز دیجیتال

انتخاب یک صرافی ارز دیجیتال که کاملاً مناسب نیازهای معاملاتی شما باشد به یقین تصمیم دشواری است و صد البته که صرافی ارز دیجیتال انتخابی شما، به صورت کاملاً مستقیم روی تجربه تریدتان در بازارهای ارز دیجیتال و همینطور امنیت دارایی‌هایتان اثرگذار خواهد بود. برای اینکه بتوانید انتخاب درستی بکنید لازم است فاکتورهای متعددی را مرور و بررسی کنید که کلیدی‌ترین آن‌ها عبارت هستند از:

 1. بررسی نیازهای معاملاتی
 2. بررسی ویژگی‌های افزوده صرافی ارز دیجیتال
 3. امنیت صرافی
 4. پیروی از قوانین و عملکرد مطابق با آن‌ها

ما در خانه سرمایه، با تهیه و به روز نگه داشتن صفحه بهترین صرافی های ارز دیجیتال سعی کرده‌ایم مسیر انتخاب را برای شما آسان‌تر کنیم، ولی در نهایت این شما هستید که آخرین تصمیم را می‌گیرید و قطعاً این تصمیم باید آگاهانه باشد. بنابراین، در ادامه سعی می‌کنیم هر یک از مواردی که اشاره شد را کمی بیشتر توضیح دهیم.

۱. بررسی نیازهای معاملاتی

در هنگام انتخاب یک صرافی از میان انواع صرافی های ارز دیجیتال، باید دقیقاً نیازهای معاملاتی خود را بدانید؛‌ مثلاً، ترجیح شما در استفاده از کدام جفت ارزها است. آیا نیاز به تبدیل ارزهای دیجیتال به ارز فیات دارید یا خیر و غیره. همچنین بهتر است در این موارد نیز ارجع به صرافی کنجکاو باشید:

 • امنیت صرافی: صرافی انتخابی چقدر ایمن است، سابقه هک شدن یا از دست رفتن دارایی‌های کاربران در آن وجود دارد؟
 • سهولت استفاده: اگر یک تریدر مبتدی هستید، احتمالاً هر چقدر رابط کاربری صرافی بهینه باشد برای شما بهتر است و راحت‌تر می‌توانید جزئیات را درک کرده و اقدام به معامله در آن کنید.
 • نرخ لیکوئدیتی صرافی: وقتی به سراغ یک صرافی از میان انواع صرافی های ارز دیجیتال می‌روید، لازم است نرخ نقدشوندگی یا لیکوئدیتی صرافی را مورد بررسی قرار دهید. هر چه مقدار این نرخ بالاتر باشد به این معنا است که می‌توانید معاملات را با سرعت بیشتر و قیمت مناسب‌تری انجام دهید.

۲. بررسی ویژگی‌های افزوده صرافی ارز دیجیتال

برخی از قابلیت‌های مهم وجود دارند که می‌توانند به راحتی باعث برتری یک صرافی ارز دیجیتال نسبت به دیگری شوند.

 • خدمات پشتیبانی: اینکه یک صرافی ارز دیجیتال خدمات پشتیبانی داشته باشد و در هنگام مواجه شدن شما با مشکل یا داشتن سوال پاسخگو باشد، بسیار مهم است و به سادگی فرق بین یک صرافی خوب و بد را رقم می‌زند. کافی است نقدهایی که در مورد یک صرافی روی اینترنت توسط کاربران منتشر شده‌اند را مطالعه کنید تا به راحتی خدمات پشتیبانی آن را ارزیابی کنید.
 • منابع آموزشی: برای افراد تازه‌کار و تریدرهای مبتدی، از میان انواع صرافی‌های ارز دیجیتال، صرافی مناسب‌تر است که منابع آموزشی مختلف و کارآمد مثل مقالات، وبینارها، ویدیوها و غیره را جز خدمات خود ارائه دهد و به این ترتیب، به رشد دانش این قشر از کاربران کمک کند.

۳. امنیت صرافی

امنیت شاید مهم‌ترین بحث در رابطه با صرافی‌های ارز دیجیتال باشد. در صورتیکه صرافی انتخابی شما به اندازه کافی امن نباشد به راحتی دارایی‌هایتان به خطر خواهد افتاد. برای بررسی امنیت یک صرافی ارز دیجیتال بهتر است به مواردی که در ادامه آمده‌اند توجه کنید:

 • دارا بودن قابلیت احراز هویت دو عاملی (2FA): در دنیای امروز، یک ضرورت است که صرافی ارز دیجیتال تنها به تایپ یک پسورد توسط کاربرانش برای احراز هویت آن‌ها متکی نباشد و از روش‌های نوین شناسایی دو مرحله‌ای یا دو عاملی کاربران استفاده کرده یا حتی از سیستم‌های مدرن‌تر بی‌نیاز از پسورد و متکی به عوامل بایومتریک بهره بگیرد.
 • پشتیبانی از Cold Storage یا ذخیره‌سازی سرد: در دسترس بودن دارایی‌های ارز دیجیتال از طریق اینترنت ریسک به سرقت رفتن آن‌ها را افزایش می‌دهد. اینکه یک صرافی از ویژگی ذخیره‌سازی سرد یا کیف پول سرد پشتیبانی کرده و به شما امکان ذخیره‌ کردن آفلاین ارزهای دیجیتال‌تان را بدهد یک مزیت امنیتی بسیار مهم محسوب می‌شود.

۴. پیروی از قوانین و عملکرد مطابق با آن‌ها

نکته مهم دیگری که باید بپردازید این است که یک صرافی از چه قوانین و مقرارتی پیروی می‌کند، اجازه بدهید کمی این موضوع را بیشتر و دقیق‌تر شرح دهیم.

 • اینکه یک صرافی تابع قوانین کدام منطقه یا کشور است و از کدام نهادهای نظارتی پیروی می‌کند یا خود را موظف به پاسخگویی به کدامیک از آن‌ها می‌داند نکته بسیار مهمی است و لازم است حتماً از قبل در مورد آن تحقیق کنید.
 • همچنین، همواره بررسی کنید صرافی ارز دیجیتالی که از میان انواع صرافی های ارز دیجیتال انتخاب کرده‌اید تا چه حد به جلوگیری از تقلب و کلاهبرداری از کاربران خود اهمیت می‌دهد و همینطور چطور به مبارزه با فرآیندهای غیر قانونی مثل پولشویی و غیره می‌پردازد.

لیست بهترین صرافی های ارز دیجیتال خارجی

حالا که با انواع صرافی‌های ارز دیجیتال آشنا شده‌اید، احتمالاً‌ این سوال برای شما مطرح باشد که بهترین صرافی های ارز دیجیتال خارجی کدام هستند؟ البته و در این رابطه، لازم است یادآور شویم که عمده صرافی‌های ارز دیجیتال خارجی برای ایرانی‌ها به خاطر مسائل تحریم در دسترس نیستند.

روش‌هایی مثل استفاده از ابزارهای تغییر آی پی و غیره، شاید بتوانند برای دسترسی موقت به این صرافی‌ها توسط ایرانیان به کار بیایند، اما همواره ریسک بلوکه شدن و از دست رفتن سرمایه شما در آن‌ها وجود دارد. اما اگر در نهایت به هر دلیلی تصمیم گرفتید از صرافی ارز دیجیتال خارجی که چنین شرایطی دارد استفاده کنید، بهتر است که آگاهانه این ریسک را در نظر بگیرید.

بر اساس آخرین آمار ارائه شده توسط وبسایت معتبر «کوین مارکت کپ» (+) ۱۰ صرافی برتر ارز دیجیتال خارجی با در نظر گرفتن فاکتورهایی مثل ترافیک آنلاین، نرخ نقد شوندگی، حجم معاملات و اعتماد کاربران به شرح زیر است.

 1. صرافی ارز دیجیتال بایننس (Binance)
 2. صرافی ارز دیجیتال کوین بیس (Coinbase Exchange)
 3. صرافی ارز دیجیتال بای بیت (Bybit)
 4. صرافی ارز دیجیتال اوکی اکسنچنج (OKX)
 5. صرافی ارز دیجیتال آپ بیت (Upbit)
 6. صرافی ارز دیجیتال کراکن (Kraken)
 7. صرافی ارز دیجیتال گیت ایو (Gate.io)
 8. صرافی ارز دیجیتال کوکوین (KuCoin)
 9. صرافی ارز دیجیتال HTX
 10. صرافی ارز دیجیتال بیت فینکس (Bitfinex)

اگر بخواهیم شاخص‌های اصلی این صرافی‌ها را در یک نگاه مرور کنیم، کافی است نگاهی به جدول زیر داشته باشیم:

نام صرافی حجم معاملات در ۲۴ ساعت متوسط لیکوئیدیتی بازدید هفتگی ارزهای فیات پشتیبانی شده
بایننس $57,685,598,212 ۸۵۲ 14,982,849 یورو، پوند و غیره
کوین بیس $9,763,001,031 ۷۲۴ 71,887 دلار، یورو و پوند
بای بیت $9,168,335,504 ۶۲۹ 5,266,981 دلار، یورو، پوند و غیره
اوکی اکسچنج $8,851,356,205 ۶۱۶ 6,367,315 درهم امارات، پزوی آرژانتین و غیره
آپ بیت $13,912,789,326 ۵۵۵ 1,882,765 وون کره جنوبی
کراکن $2,681,571,677 ۷۳۱ 1,456,904 دلار، یورو، پوند و غیره
گیت ایو $3,795,153,663 ۵۳۸ 2,872,940 دلار، یورو، پوند و غیره
کوکوین $3,861,949,945 ۵۸۰ 2,156,199 دلار، پوند وغیره
HTX $3,109,831,098 ۴۳۸ 5,043,922 پوند، لیر ترکیه و غیره
بیت فینکس $1,098,144,320 ۵۴۱ 150,040 دلار، یورو، پوند و غیره

صرافی‌های ارز دیجیتال خارجی بدون احراز هویت و قابل استفاده برای ایرانیان

با توجه به تحریم‌های بین المللی اعمال شده برای کاربران ایرانی، امکان استفاده از تمامی صرافی‌های ارز دیجیتال خارجی برای ایرانیان وجود ندارد. معدود صرافی‌هایی هستند که ریسک کار با کاربران ایرانی را پذیرفته‌اند کمااینکه این صرافی‌ها نیز، در بخش قوانین خود، ایران را در لیست کشورهای خارج از سرویس خود گذاشته است اما با توجه به اینکه احراز هویت در این صرافی‌ها اجباری نیست، شما می‌توانید از این صرافی‌ها استفاده کنید.صرافی هایی که احراز هویت اجباری ندارند، شامل صرافی‌های زیر هستند :

 • Bingx: صرافی بینگ‌ایکس، صرافی سنگاپوری است که در حال حاضر به عنوان محبوب‌ترین صرافی خارجی برای ایرانیان شناخته می‌شود. عدم نیاز به احراز هویت، حجم معاملات بالا، کپی تریدینگ اصلی‌ترین ویژگی این صرافی است.
 • Coinex: یکی از قدیمی‌ترین صرافی‌هایی که ایرانیان مشکل احراز هویت در آن ندارند، صرافی کوینکس است. این صرافی تمامی امکاناتی که شما از یک صرافی خارجی انتظار دارید را دارد. تجربه‌ها نشان داده این صرافی حتی مشکلی با احراز هویت ایرانیان ندارد و عده‌ای با پاسپورت ایرانی نیز، احراز هویت خود را تکمیل کرده‌اند اما بهتر است شما این ریسک را نکنید. عدم نیاز به احراز هویت، محیط کاربری ساده، معاملات فیوچرز از ویژگی‌های این صرافی است.
 • Mexc:صرافی مکسی یکی از پلتفرم‌های معاملاتی معتبر در حوزه ارزهای دیجیتال است که امکان خرید و فروش ارزهای دیجیتال را فراهم می‌کند. یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد این صرافی، عدم نیاز به احراز هویت برای شروع معاملات است. این امکان به کاربران اجازه می‌دهد به صورت ناشناس معاملات خود را انجام دهند و حفظ حریم خصوصی خود را تضمین کنند.

شما می‌توانید با مراجعه به صفحه بهترین صرافی ارز دیجیتال خارجی آخرین اطلاعات مربوط به صرافی های خارجی ارز دیجیتال را بررسی کنید و نظرات کاربران خانه سرمایه، درباره صرافی‌های خارجی را مطالعه فرمایید.

لیست صرافی‌ های ارز دیجیتال ایرانی

در سال‌های گذشته، با ورود معامله‌گران ایرانی به بازار ارزهای دیجیتال، صرافی ارز دیجیتال ایرانی نیز به این عرصه ورود کرده‌اند و بستر معاملات ریالی- ارز دیجیتالی را برای کاربران ایرانی فراهم کرده‌اند. مهمترین تفاوت صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی و خارجی الزام احراز هویت در صرافی است. تمامی صرافی‌های ثبت شده ایرانی الزام احراز هویت دارند و شما برای استفاده از آنها باید احراز هویت شوید. تفاوت دیگر این صرافی‌ها، معاملات فیوچرز و یا اهرمی است. معااملات اهرمی به طور خلاصه به معاملاتی گفته می‌شود که شما با یک ضریبی برای مثال 10x  از صرافی مورد نظر، سرمایه قرض می‌گیرید و سود و ضرر شما ۱۰ برابر خواهد شد.صرافی‌های ایرانی مجاز به انجام این کار نمی‌باشند و شما امکان انجام معاملات فیوچرز را در صرافی‌های ایرانی نخواهید داشت.لیست صرافی‌های ایرانی که در حال فعالیت هستند به شرح زیر است که برای مطالعه بیشتر و دقیق‌تر می‌توانید به مقاله بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی مراجعه کنید.

نام صرافی تعداد ارز لیست شده زمان احراز هویت سال تاسیس صرافی
صرافی بیت پین +120 کمتر از یک روز 1399
صرافی بیت 24 +600 کمتر از یک روز 1398
صرافی نوبیتکس +50 کمتر از یک روز 1396
صرافی اوکی اکسچنج +600 کمتر از یک روز 1396
صرافی آبان تتر +300 کمتر از یک روز 1397
صرافی والکس +100 کمتر از یک روز 1397
صرافی تبدیل +200 کمتر از یک روز 1399
صرافی اکسیر +65 کمتر از یک روز 1396
صرافی اکسکوینو +150 کمتر از یک روز 1396

لیست صرافی‌ های ارز دیجیتال ایرانی مجاز بانک مرکزی

امروزه قوانین ثابتی برای صرافی‌های ارز دیجیتال تصویب نشده است و بانک مرکزی هیچ مسئولیتی در مقابل صرافی ایرانی ندارد. آیا این به معنای عدم اعتبار صرافی ارز دیجیتال ایرانی است؟ یقیناً خیر، با اینکه هیچ سازمانی به طور مستقیم، ناظر عملکرد صرافی‌های ارز دیجیتال نیست، اما تصمیم گیری‌های این حوزه به طوراختصاصی توسط دولت انجام می‌گیرد و می‌توان گفت صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی زیر نظر دولت قرار دارند.

تاکنون هیچ مجوزی از بانک مرکزی برای هیچ کدام از صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی صادر نشده اما برای انتخاب و اعتماد بین بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی بهتراست ویژگی‌های زیر را در نظر بگیرید.

 • شفافیت روند کار صرافی 
 • حجم معاملات بالا
 •  تنوع ارزهای مختلف
 •  امنیت ساختاری صرافی
 •  پشتیبانی قوی 

جمع‌بندی

با توجه به سرعت پیشرفت و تکامل این حوزه، دنیای ارزهای دیجیتال برای مبتدیان هم هیجان‌انگیز و هم چالش‌برانگیز است. انتخاب صرافی مناسب یکی از چالش های اصلی مبتدیان است که نیاز به درک مفهوم انواع صرافی های ارز دیجیتال دارد. صرافی‌های ارز دیجیتال به عنوان ستون‌های اصلی دنیای کریپتوکارنسی‌ها، نقش مهمی در خرید، فروش و تبادل ارزهای دیجیتال ایفا می‌کنند. این صرافی‌ها با ویژگی‌ها، مزایا و معایب منحصر به فرد خود، برای سبک‌های معاملاتی و نیازهای مختلف تریدرها مناسب هستند. انتخاب صحیح صرافی، نقش کلیدی در موفقیت و امنیت دارایی‌های دیجیتالی شما دارد و باید با دقت و توجه به نیازهای شخصی خود انجام شود.

مطالعه بیشتر
car-market
تحلیل خودرو و پیش بینی قیمت (فروردین 1403)

بازار خودرو در بهمن‌ماه داغ‌تر از ماه‌های گذشته سپری شد. با توجه به روند افزایشی گروه وارداتی در آذرماه بعد از اصلاح چند ماهه، این افزایش ها در خودروهای داخلی هم خودش را نشان داد.

با افزایش قیمت خودروهای وارداتی، شیب رشد نرخ خودروهای داخلی و مونتاژی هم تندتر شد، طوری که در برخی روزها شاهد افزایش قیمت یکباره ۲ تا ۳ درصدی آن‌ها بودیم. این روند تا اواسط ماه ادامه یافت اما ناگهان بازار متشنج شد و در پی شوک وارد‌شده، قیمت‌ها کمی اصلاح شدند. با انتشار اخبار سیاسی و تنش‌های خاورمیانه، نرخ ارز افزایش یافت و به تبع آن، نمودار قیمت ماشین هم صعودی شد.

تحلیل قیمت خودرو صفر (اسفند ماه)

اسفندماه را می‌توان ماه خودرویی ها دانست به طوری که کاهش قیمت‌ها به صورت سریع جبران می‌شد. در این ماه، خودروهای صفر داخلی و وارداتی شاهد بیشترین رشد نرخ خودرو بودند. مونتاژی‌های بدفروش بازار احتمالا به دلیل وجود طرح‌های فروش و تقاضای پایین، کمترین رشد قیمت را مشاهده کردند.

تحلیل قیمت خودرو کارکرده

پررنگ‌ترین نکته در بازار خودروهای کارکرده، تفاوت نوع رشد قیمت کارکرده‌های وارداتی و داخلی بود. مونتاژی‌ها و خودروهای ایران خودرو و سایپای کارکرده گاهی به مدت ۳ – ۲ روز از افزایش قیمت خودروهای صفر خودشان عقب می‌ماندند اما وارداتی‌ها روندی معکوس داشتند. به این صورت که قیمت خودروهای کارکرده داخلی و مونتاژی چند روز پس از افزایش خودروهای صفرشان رخ می‌داد اما در وارداتی‌ها، ابتدا قیمت کارکرده‌‌ها بالا می‌رفت و بعد خودروهای صفر.

بررسی نمونه‌ای خودروهای مونتاژی

خودروی مونتاژی قیمت بازار  قیمت کارخانه اختلاف با نمایندگی اختلاف با سال قبل اختلاف با سقف قیمتی اختلاف با کف قیمتی
فونیکس آریزو 6 پرو 1,520,000,000 1,242,400,000 22% 6% 5%- 16%
 لاماری ایما 1,820,000,000 1,431,000,000 27% 5% 9%- 12%
فونیکس FX 2,020,000,000 1,730,400,000 17% 5% 0% 15%
تیگو 7 پرو 1,855,000,000 1,456,000,000 27% 5% 7%- 16%
تیگو 8 پرو 2,380,000,000 1,798,500,000 32% 4% 3%- 20%
KMC J7 1,680,000,000 1,281,880,000 31% 4% 5%- 23%
 • با توجه به این آمار در گروه خودروهای مونتاژی لاماری بیشترین اختلاف قیمت از سقف قیمت های در نیمه دوم سال را دارد.
 • و فونیکس FX توانسته اصلاحات را جبران کند و به مدار صعودی خودش بازگردد.
 • از لحاظ اختلاف با قیمت نمایندگی، که در ادامه بهش بیشتر پرداخته میشه، تیگو 8 پرو بیشترین اختلاف قیمتی نسبت به قیمت نمایندگی و فونیکس FX نیز کمترین اختلاف را دارد.

بازار خودرو

بررسی نمونه‌ای خودروهای وارداتی

خودروی وارداتی قیمت بازار قیمت نمایندگی اختلاف با نمایندگی اختلاف با سقف قیمتی اختلاف با کف قیمتی
جتا VS7 3,800,000,000 2,535,000,000 50% 26%- 3%
چانگان CS 35 PLUS 1,590,000,000 1,143,488,000 39% 4%- 18%
هیوندای النترا 2,800,000,000 2,200,000,000 27% 32%- 0%
2018تویوتا CHR 6,100,000,000 5,600,000,000 9% 2%- 33%
 • در بررسی خودروهای وارداتی می‌توان به اختلاف 50% قیمتی جتا VS7 اشاره کرد که با سقف قیمتی خودش هم 26% فاصله دارد.
 • هیوندای النترا با 32% اختلاف با سقف قیمتی خودش قرار دارد این در حالی است که خودروهایی مانند چانگان CS35 با توجه اختلاف 39% با نمایندگی بسیار نزدیک به سقف قیمتی‌اش در حال معامله‌ است.

خودروهای وارداتی

بررسی نمونه‌ای خودروهای داخلی

خودرو داخلی قیمت بازار  قیمت کارخانه قیمت بازار  سال قبل اختلاف با نمایندگی اختلاف با سال قبل
دنا پلاس اتومات 940,000,000 545,100,000 925,000,000 72% 2%
دنا پلاس دنده ای 745,000,000 349,800,000 730,000,000 113% 2%
پژو 207 725,000,000 318,628,000 700,000,000 128% 4%
ELX-XU7Yپژو پارس 670,000,000 333,897,000 650,000,000 101% 3%
پژو 206-3 620,000,000 605,000,000 _ 2%
کوییک اتومات 490,000,000 336,000,000 475,000,000 46% 3%
کوییک SR 410,000,000 292,000,000 40% _
 SE 151 پراید 312,000,000 259,000,000 297,000,000 20% 5%
 • اما در خودروهای داخلی شرایط خیلی متفاوت‎‌تر است در حال حاضر کمترین اختلاف قیمت با کارخانه برای خودروی پراید SE151 است و بیشترین اختلاف به خودروی پر مخاطب پژو 207 است.
 • نسبت به سال گذشته پراید 5% افزایش داشته است این در حالی است که بازار خودرو با توجه به کاهش نرخ ارز از ابتدای سال با رکورد همراه بوده است.

خودروهای داخلی

بررسی عملکرد مالی بزرگ‌ترین خودروسازان

با توجه به عملکرد دو خودروساز بزرگ، ایران خودرو و سایپا می‌توان به نتایجی مطلوبی رسید برای جریان قیمتی در سال آتی:

ایران خودرو

عملکرد مالی بزرگترین خودروسازان

 • با توجه به صورت سود و زیان ایران خودرو می‌توان نتیجه گرفت که شرکت در حال حاضر 40% نسبت به دوره مشابه سال گذشته افزایش فروش داشته که الزاما بخاطر نرخ فروش بوده نه تعداد بیشتر، از طرفی هزینه‌های شرکت 44% افزایش یافته است.
 • ظرفیت عملی شرکت در رانا 50هزار، در دنا 100 هزار، در گروه سمند 100 هزار و در گروه پژو 373 هزار دستگاه است. با توجه به این ظرفیت در این سال تا انتهای اسفند ماه، ایران خودرو تنها از 67% ظرفیت پژو، 44% رانا، 79% دنا، 56% سمند و 32% سایر محصولات استفاده کرده است.
 • با توجه به بررسی روند تولید و فروش شرکت به این نتیجه می‌رسیم که شرکت نسبت به دوره مشابه سال گذشته 8% کمتر از قبل تولید و 11% کمتر از قبل فروش از لحاط تعداد داشته است.
 • در این ماه میزان فروش شرکت 10% سهم فروش تجمعی از ابتدای سال بوده است.
 • دو گروه پژو و قطعات و لوازم با سهم برابر از میزان فروش شرکت تا بهمن از ابتدای سال ، سهم 60% از فروش شرکت را ثبت کردند.

برآورد شرکت ایران‌ خودرو از سال 1403

طبق پیش‌بینی شرکت از عملکرد مالی برای سال جدید، ایران خودرو مدعی شده است فروشش تقریبا دو برابر شود و سهم 34% از این میزان فروش را در سایر محصولات می‌بیند. به طوری که:

محصولات تغییرات تولید تغییرات فروش 
ساير محصولات 990% 1066%
هايما 100%- 100%-
رانا 44%- 43%-
دنا 39% 41%
گروه سمند 139% 141%
گروه پژو 36%- 36%-
فروش قطعات ولوازم _ _
تارا 100%- 100%-
 • این تغییرات نسبت به امسال محاسبه شده است، البته که بین برآورد شرکت و واقعیت اختلاف وجود دارد ولی نگاه شرکت به کنترل هزینه هاست. به نظر می‌آید با توجه به این برآورد تمرکز این شرکت روی دو گروه دنا و سمند خواهد بود.
 • این شرایط کم عرضه در گروه ها می‌تواند باعث افزایش قیمت آنها شود!

پیش بینی قیمت خودرو

سایپا

وضعیت در شرکت سایپا به مراتب بدتر از ایران خودرو است بدین صورت که طبق آخرین گزارشات مالی شرکت میزان درآمدهای شرکت نسبت به دوره مشابه سال گذشته تنها 37% افزایش داشته (کمتر از تورم) ولی هزینه‌های شرکت بیش از 50% رشد داشته اند!

شرح دوره منتهي به ۱۴۰۲/۰۹/۳۰ تجديد ارائه شده دوره منتهي به ۱۴۰۱/۰۹/۳۰ تجديد ارائه شده دوره منتهي به ۱۴۰۱/۱۲/۲۹ درصد تغيير
حسابرسی نشده حسابرسی نشده حسابرسی شده
عمليات در حال تداوم:
درآمدهاي عملياتي ۵۹۸,۶۹۲,۱۵۷ ۴۳۶,۰۲۱,۰۸۱ ۶۰۱,۲۷۶,۵۵۱ ۳۷
بهاى تمام شده درآمدهاي عملياتي ۶۴۶,۲۶۱,۷۸۸- ۴۲۶,۴۹۷,۷۱۵- ۶۹۰,۶۵۸,۴۱۱- ۵۲-
سود(زيان) ناخالص ۴۷,۵۶۹,۶۳۱- ۹,۵۲۳,۳۶۶ ۸۹,۳۸۱,۸۶۰-
هزينه‏ هاى فروش، ادارى و عمومى ۳۷,۹۴۷,۲۸۹- ۲۶,۰۶۱,۹۰۰- ۴۲,۴۲۲,۵۷۹- ۴۶-
هزينه کاهش ارزش دريافتني‏ ها (هزينه استثنايي) ۰ ۰ ۰
ساير درآمدها ۱۲,۷۸۱,۹۳۲ ۵,۵۲۹,۰۱۴ ۱۹,۶۳۰,۹۳۷ ۱۳۱
ساير هزينه‌ها ۵۲,۴۹۸- ۴,۳۴۶,۲۹۰- ۶۷۸,۵۷۰- ۹۹
سود(زيان) عملياتى ۷۲,۷۸۷,۴۸۶- ۱۵,۳۵۵,۸۱۰- ۱۱۲,۸۵۲,۰۷۲- ۳۷۴-
هزينه‏ هاى مالى ۴۶,۰۱۸,۷۴۰- ۳۳,۱۹۶,۷۰۳- ۴۴,۲۸۸,۶۷۰- ۳۹-
ساير درآمدها و هزينه ‏هاى غيرعملياتى ۲۰,۳۳۰,۲۶۶ ۱۱,۲۸۵,۴۱۳ ۱۶,۸۵۵,۷۴۶ ۸۰
سود(زيان) عمليات در حال تداوم قبل از ماليات ۹۸,۴۷۵,۹۶۰- ۳۷,۲۶۷,۱۰۰- ۱۴۰,۲۸۴,۹۹۶- ۱۶۴-
هزينه ماليات بر درآمد:
سال جاري ۰ ۰ ۰
سال‌هاي قبل ۰ ۰ ۰
سود(زيان) خالص عمليات در حال تداوم ۹۸,۴۷۵,۹۶۰- ۳۷,۲۶۷,۱۰۰- ۱۴۰,۲۸۴,۹۹۶- ۱۶۴-
عمليات متوقف شده:
سود (زيان) خالص عمليات متوقف شده ۰ ۰ ۰
سود(زيان) خالص ۹۸,۴۷۵,۹۶۰- ۳۷,۲۶۷,۱۰۰- ۱۴۰,۲۸۴,۹۹۶- ۱۶۴-
سود(زيان) پايه هر سهم:
عملياتي (ريال) ۳۷۷- ۷۸- ۵۷۸- ۳۸۳-
غيرعملياتي (ريال) ۱۲۷- ۱۱۳- ۱۴۰- ۱۲-
ناشي از عمليات در حال تداوم ۵۰۴- ۱۹۱- ۷۱۸- ۱۶۴-
ناشي از عمليات متوقف شده ۰ ۰ ۰
سود(زيان) پايه هر سهم ۵۰۴- ۱۹۱- ۷۱۸- ۱۶۴-
سود (زيان) خالص هر سهم – ريال ۵۰۴- ۱۹۱- ۷۱۸- ۱۶۴-
سرمايه ۱۹۵,۵۱۰,۵۵۰ ۱۹۵,۵۱۰,۵۵۰ ۱۹۵,۵۱۰,۵۵۰ ۰
 • با توجه به بررسی روند تولید و فورش شرکت به این نتیجه می‌رسیم که شرکت نسبت به دوره مشابه سال گذشته تغییرات تولیدی نداشته و 13% کمتر از قبل فروش از لحاط تعداد داشته است.
 • بهمن ماه میزان فروش شرکت 10% سهم فروش تجمعی از ابتدای سال بوده است.
 • گروه تیبا –کوییک- ساینا بیشترین سهم فروش شرکت را با 62% از ابتدای سال تا به حال داشته اند.

برآورد شرکت سایپا از سال 1403

طبق پیش‌بینی شرکت از عملکرد مالی برای سال جدید، شرکت مدعی شده است فروشش تقریبا 75% بیشتر شود و سهم 34% از این میزان فروش را در سایر محصولات می‌بیند. به طوری که:

تغییرات فروش تغییرات تولید
74% 374% خانواده X۲۰۰ (تيبا،کوئيک،ساينا)
192% 254% شاهين
1132% 406% وانت ۱۵۱
349% 100%- ساير
_ _ خودروهاي تبديلي پارس خودرو
_ _ آريا اتومات
 • در این تغییرات چیزی که به صورت کامل دیده می‌شود افزایش میزان تولید و فروش خودروهای اصلی در سال جدید است که طبق برآورد شرکت باعث ایجاد سود شرکت نیز می‌شود.
 • سایپا بر خلاف ایران خودرو سعی در کاهش عرضه در سال جدید ندارد!

سود و زیان

پارامترهای تاثیر گذار بر بازار خودرو

 • مصرف بیش از اندازه بنزین در کشور
 • افزایش قیمت‌ خودرو برای شرکت
 • ورود سرمایه‌گذار خصوصی

ایران ارزان‌ترین نرخ قیمت بنزین را در بین تمام کشورها دارد. پایین بودن قیمت انرژی باعث افزایش تقاضا در بخش خودرو را ایجاد می‌کند و شاید کلید این بی‌کیفیتی‌ها در خودروهای داخلی هم قیمت انرژی باشد!

بازار خودرو

ایران جز پر مصرف ترین کشورهای جهان در بنزین است که، این تقاضا صرفا به دلیل پایین بودن قیمت انرژی است. از طرفی خودروهای داخلی در هر 100 کیلومتر به طور میانگین 10-12 لیتر می‌سوزانند این در حالی است که این آمار در جهان به طور متوسط 4 لیتر است، حدود 3 برابر میانگین جهان!

سخن پایانی

به نظر می‌آید در سال جدید دو شرکت ایران خودرو و سایپا افزایش نرخ در محصولاتشان را داشته باشند. از طرفی به دلیل فشار بانک‌ مرکزی به بانک‌ها و بدهی شدید این دو شرکت به بانک‌های کشور، یکی از مهمترین ملاحظات این دو شرکت باید کنترل هزینه‌ها و فروش بیشتر باشد. چرا که درصورت عدم پرداخت بدهی به بانک‌ها آثار تخریبی در بازار به وجود می‌آید.

مطالعه بیشتر
housing-market
تحلیل مسکن و پیش بینی قیمت (فروردین 1403)

بازار مسکن به عنوان یکی از بخش‌های حیاتی اقتصاد هر کشور، تأثیر زیادی بر روند اقتصادی و اجتماعی آن دارد. این بخش، علاوه بر ارائه خدمات مسکن و ایجاد فرصت‌های شغلی، تأثیر زیادی بر سرانه‌ی درآمد و کیفیت زندگی جامعه دارد و به عنوان یکی از نشانگرهای اصلی رفاه اجتماعی شناخته می‌شود. از این رو، تحلیل و بررسی بازار مسکن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

ایران، همچون بسیاری از کشورها، با یک بازار مسکن پویا و فعال روبه‌رو است. در سال‌های اخیر، بازار مسکن ایران، تحولاتی را تجربه کرده است که از جمله آن‌ها می‌توان به تغییرات در نرخ تورم، تغییرات قیمت‌ها، تأثیر سیاست‌های دولتی، و تغییرات در الگوی مصرف و سلایق مردم اشاره کرد. این تغییرات، نیازمند تحلیل دقیق و عمیق‌تر بازار مسکن بوده تا افراد مختلف از جمله سرمایه‌گذاران، دولت، محققان، و جامعه به‌طور کلی بتوانند تصمیمات خود را با دانسته‌های کافی اتخاذ کنند.

در این مقاله، قصد داریم با توجه به اهمیت بازار مسکن و نیاز جامعه به اطلاعات دقیق و کامل در این زمینه، یک تحلیل جامع و دقیق از بازار مسکن جهان و ایران ارائه دهیم. این تحلیل شامل بررسی نرخ تورم، عوامل مؤثر بر بازار مسکن، چالش‌ها و فرصت‌های موجود، و پیش‌بینی‌های آینده است. امیدواریم که این تحلیل، به روشن شدن موضوعات مختلف مرتبط با بازار مسکن ایران کمک کرده و به افزایش دانش و آگاهی عمومی در این زمینه منجر شود.

اقتصاد جهان

در رتبه بندی شاخص پوتربا کره جنوبی به‌عنوان گران‌ترین شهر دنیا معرفی شده است. کره جنوبی سالهاست با مشکل مسکن گران مواجه است. خانه های کوچک و تک نفره انتخاب بسیاری از مردمان سرزمین کره برای زندگی است. در مناطق مختلف کشور چالش فقر و غنای مسکن جریان دارد و وضعیت مسکن در منطقه ای به منطقه دیگر ممکن است کاملا متفاوت باشد. به‌نظر منطقه جنوبی شرقی آسیا با معضل مسکن گران مواجه است و کشورهایی از جمله تایوان و هنگ کنگ نیز همواره در صدر گران ترین مسکن قرار دارند. ایران نیز در این رده بندی با نسبت 18 واحد (بنا بر گزارش صندوق بین المللی پول) کشور متوسط به لحاظ قیمت مسکن است اما طبق محاسبات، اخیرا این شاخص اکنون نزدیک به 25 واحد رسیده درحالی‌که متوسط کل دنیا حدود 25 واحد می‌باشد!

نسبت P/R در مرکز شهر

اما شاخص قیمت به اجاره در حومه شهر تقریبا مشابه همین نسبت در مراکز شهر است. در برخی کشورها از جمله نپال،تایوان و کویت قیمت املاک در حومه شهر کمتر از مرکز شهر است که نشانگر این موضوع است که در این کشورها تقاضا برای حومه نشینی کمتر و به تبع تقاضا برای سکونت در مرکز شهر نیز بیشتر است.

نسبت P/R

نسبت P/R در حومه شهر

از سال 2000 متوسط قیمت مسکن حدود 80 درصد رشد داشته است. تورم مسکن در پی بحران مسکن سال 2008 رشد چشمگیری داشت و حدود 4 سال تورمی سخت را پشت سر گذاشت. پس از فروکش کردن حباب مسکن، تورم منفی حاکم شد و حدود یکسال و نیم این شرایط بر فضای اقتصاد جهانی حاکم شد و شرایط رکودی تا سالهای 2014 و 2015 ادامه داشت. پس از آن و تا سال 2021 تورم 3 تا 4 درصدی بر بازار مسکن حکم‌فرما بود و با وقوع شرایط پساکرونایی و سیاست‌های انبساطی پولی و مالی پس از آن تورم بخش مسکن مجدد روند افزایشی به خود گرفت اما بخش بزرگی از اقتصاد مسکن معطوف به کشور چین بوده و چالش های عرضه و تقاضای این کشور بر شاخص های اقتصاد علی الخصوص تورم مسکن اثرگذار می‌باشد. وضعیت رکودی این روزهای اقتصاد چین در بخش مسکن باعث شد تورم مسکن کمتر از تورم سایر بخش های اقتصادی رشد داشته باشد.

نسبت P/R

نسبت قیمت مسکن به درآمد خانوار

این شاخص ، شاخصی مطلوب برای سنجش قدرت خرید مسکن توسط خانوار است. بر اساس این شاخص که بر حسب اطلاعات سال 2023 می‌باشد سوریه ضعیف ترین قدرت خرید مسکن را در اختیار دارد و پس از آن و با فاصله کشورهای هنگ کنگ و کامرون قرار دارند. ایران نیز یکی از کشورهایی است که نسبت قیمت مسکن به درآمد بالایی دارد. از طرفی عربستان و عمان و امارات وضعیت مناسبی را در این زمینه دارا می‌باشند.

قیمت مسکن

شاخص مقرون به صرفه بودن

شاخص مقرون به صرفه بودن مسکن بر اساس آخرین داده های قیمت و درآمد اندازه گیری می کند که آیا یک خانواده معمولی درآمد کافی برای اخذ وام رهنی برای خرید یک خانه معمولی در سطح ملی و منطقه ای کسب می کند یا خیر. مقرون به صرفه ترین مسکن در جهان متعلق به کشور عربستان و امارات است. عمدتا کشورهای منطقه خلیج فارس به دلیل درآمد سرانه بالا و قیمت مناسب مسکن وضعیت مناسبی در این شاخص دارند. ایران نیز یکی از ضعیفترین کشورها در این شاخص می‌باشد همچنین کامرون و آرژانتین و سوریه در انتهای رده بندی قرار دارند.

بیشترین کشورهایی که در بازار مسکن پیشرو هستند معمولاً بر اساس معیارهای مختلفی از جمله حجم سرمایه‌گذاری، نرخ رشد قیمت مسکن، ارزش بازار و تأثیرگذاری در اقتصاد بررسی می‌شوند. اما تشخیص کشورهای پیشرو در بازار مسکن به وابستگی به زمان و معیارهای مورد استفاده دارد. در زیر چند کشوری که به طور معمول به عنوان پیشرو در بازار مسکن شناخته می‌شوند آورده شده است:

 1. ایالات متحده آمریکا (USA): بازار مسکن آمریکا به لحاظ اندازه و حجم سرمایه‌گذاری، ارزش بازار و تأثیرگذاری در اقتصاد جهانی، از جمله پیشتازان است.
 2. چین: با وجود نوسانات، بازار مسکن چین به دلیل حجم سرمایه‌گذاری بالا و نقش بزرگی که در اقتصاد جهانی دارد، یکی از پیشتازان است.
 3. هند: با رشد سریع جمعیت و نیاز بالای به مسکن، بازار مسکن هند نیز یکی از پیشتازان در جهان است.
 4. آلمان: برخی از شهرهای آلمان از قبیل برلین، مونیخ و فرانکفورت به عنوان گزینه‌های جذاب برای سرمایه‌گذاری در بازار مسکن شناخته می‌شوند.
 5. استرالیا: با رشد اقتصادی مطلوب، نیاز به مسکن و سرمایه‌گذاری خارجی، بازار مسکن استرالیا همواره جذابیت داشته است.

مسکن در ایران

سهم ارزش افزوده مسکن از کل ارزش افزوده کشور در ابتدای دهه 80 حدود 5 درصد بوده است که پس از یک دوره رشد سهم مسکن از کل رشد اقتصادی در سال 1388 به بیشترین میزان خود یعنی 7 درصد رسید و پس از روند کاهشی این نسبت تا سال 1395 ادامه داشته است و در این سال به 3 درصد رسیده است. به لحاظ اشتغال نیز حدود 13 درصد از کل اشتغال کل کشور مربوط به بخش مسکن می‌باشد. طبق آمار منتشر شده در مرکز آمار و وزارت مسکن و شهر سازی ،مسکن رتبه اول را در زمینه اشتغال زایی داشته و مشاغل ساختمانی علاوه بر دارا بودن خصیصه هایی همچون قرار گرفتن در بخش انتهایی زنجیره و تولید و ارتباط نزدیکی که با سایر بخش ها ی اقتصادی دارند،دارای توان اشتغال زایی بالایی بوده و امروز رشد و توسعه بسیاری داشته اند.

تقاضای مصرفی(واقعی) این نوع تقاضا در بازار مصرفیِ املاک صورت می پذیرد. متقاضیان مصرفیِ مسکن به افرادی می‌گویند که هدف آن ها تأمین سرپناه و محلی برای سکونت است؛ زیرا مسکن، یکی از ضروریات زندگی و کالایی فاقد جانشین است. تقاضای مصرفی را می توان شامل مواردی چون استفاده شخصی خانوارهای تازه تشکیل شده، رفع بد مسکنی سرانه زیربنا و رفع تراکم نامناسب خانوار در واحد مسکونی، تعویض واحدهای مسکونی بی دوام و فرسوده و… دانست. تقاضای مصرفی مسکن بر اساس نوع تصرف، به ملکی و استیجاری قابل تقسیم است. در مسکن ملکی، تقاضای مصرفی از طریق خرید مسکن و در مسکن استیجاری از طریق اجاره مسکن، تأمین می شود.

تقاضای خرید مسکن سوداگرانه (کوتاه مدت)

پدیده ای با ماهیت کوتاه مدت و بیانگر تلاش برای کسب سود با «سوداگری» در اقتصاد، عموماً بهره گیری از نوسانات کوتاه مدتِ قیمت دارایی است. از ویژگی های متقاضیان سوداگرانه خرید مسکن می توان به تمایل آنان برای خانه های خالی، توجه به بازارهای رقیب مسکن و ورود و خروج سریع (اینرسی پایین) اشاره کرد. این متقاضیان را می توان دارای تأثیرگذاری بالا بر نوسانات بازار مسکن دانست. در این نوع سرمایه گذاری، بازدهی مورد نظر سوداگر، فاصله‌ی بین قیمت خرید و فروش ملک در کوتاه مدت است. بر این اساس، برای یک سوداگر، نقدشوندگی ملک، از اهمیت بالایی برخوردار است.
در مجموع می توان گفت سرمایه‌ی سوداگران ملک به صورت مقطعی در بازار جریان می یابد؛ به گونه ای که در دوران رونق، بازار مسکن، شاهد جریان و گردش شدید این گونه سرمایه ها است. در دوران رکود ، عمده این سرمایه ها به سرعت از بازار خارج می شوند و بخشی نیز به صورت خانه های خالی در بخش مسکن رسوب می کنند.

تورم مسکن

بر اساس جدید ترین اطلاعات موجود سهم هزینه مسکن از کل هزینه زندگی فرد معمولی در کشور به بیش از 37 درصد رسیده است. در همه سالهای مورد بررسی روند این نسبت صعودی بوده است که نشان از کاهش درآمد حقیقی خانوار و رشد قیمت مسکن در برابر رشد درآمد بوده است. این نسبت در حالت میانه حدود 30 درصد می‌باشد و البته در دهه 80 و تا حدی در اوایل دهه 90 مقیاس نزدیک به نرمالی بود که در سالهای اخیر با رشد قیمت مسکن و تورم و همچنین شوک به درآمد خانوار به نزدیکی 40 درصد رسید. کاهش بعد خانوار نیز یکی از عواملی است که بر روی تقاضای مسکن موثر است. بعد خانوار به متوسط تعداد اعضای خانوار اطلاع می‌گردد.

سهم مسکن

شاخص دسترسی به کلید

شاخص دسترسی به مسکن به میزان سالهای انتطار برای خرید خانه 75 متری در کشور اشاره دارد و بطور متوسط و برای کل کشور محاسبه میگردد. همانطورکه مشخص است قیمت مسکن به دلایل مختلف دچار شوک قیمتی شده و این موضوع در کنار عدم رشد درآمد خانوار به افزایش سالهای انتظار برای خانه دار شدن انجامیده است. از سال 1397 رشد قیمت مسکن در کنار تکانه های تورمی باعث رشد این شاخص شد و در سال 1399 این شاخص به 41 سال رسید و البته با تعدیل قیمت‌های نسبی در چند سال اخیر تا حدی کاهش داشته است و در سال 1401 به 35 سال رسید.

بازار مسکن

دو پارامتر اقتصادی برای تحلیل بازار مسکن

 • پروانه ساخت
 • نرخ بیکاری

پروانه ساخت یکی از عوامل مهم در تنظیم و کنترل فعالیت‌های ساخت و ساز در یک منطقه است که می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر بازار مسکن داشته باشد. در زیر تأثیرات مهمی که پروانه ساخت می‌تواند بر بازار مسکن داشته باشد را بررسی می‌کنیم:

تنظیم تعداد واحدهای مسکونی: با صدور پروانه ساخت، معمولاً یک سقف برای تعداد واحدهای مسکونی یا پروژه‌های ساختمانی در یک منطقه تعیین می‌شود. این می‌تواند به حفظ تعادل بین عرضه و تقاضا در بازار مسکن کمک کند و از افزایش ناگهانی تعداد واحدهای مسکونی جلوگیری کند که ممکن است منجر به افزایش قیمت‌ها و ساختار بازار شود.

تأثیر بر قیمت مسکن: با صدور پروانه ساخت، هزینه‌های ساخت و ساز معمولاً افزایش می‌یابد، اما همچنین می‌تواند قیمت مسکن را نیز تحت تأثیر قرار دهد. اگر پروانه‌های ساخت به طور متعادل و منظم صادر شوند، افزایش قیمت ممکن است متوازن باشد و جلوی تورم قیمت مسکن را بگیرد.

تنظیم کیفیت ساخت: پروانه ساخت معمولاً شامل الزاماتی برای کیفیت ساخت و ساز می‌شود. این می‌تواند به بهبود کیفیت مسکن و ارتقای استانداردهای ساخت و ساز کمک کند، که می‌تواند تأثیر مثبتی بر بازار مسکن داشته باشد.

تنظیم توسعه‌های شهری: صدور پروانه ساخت می‌تواند بر توسعه‌های شهری و تراکم شهری نیز تأثیرگذار باشد. این می‌تواند به توزیع متوازن توسعه‌های شهری و کنترل تراکم شهری کمک کند که از افزایش ناپایدار نرخ مسکن جلوگیری می‌کند.

نگاه آماری به پروانه ساخت

با توجه به این آمار میزان صدور پروانه ساخت نسبت به 1390 در کل کشور حدودا 35% کاهش یافته و تهران با بیش از 80% کاهش و خراسان جنوبی ، هرمزگان با بیشترین میزان صدور رکورد دار در پروانه ساخت هستند. طبق آمار می‌توان چنین برداشتی داشت که سرمایه‌گذاری در مسکن برای سازنده‌ها و سرمایه‌گذاران از جذابیت سابق برخوردار نیست و اینکه ساخت و ساز در تهران از لحاظ اقتصادی نیز توجیه ندارد.

مسکن

نرخ بیکاری یکی دیگر از عوامل مهمی است که می‌تواند تأثیر گذار بر بازار مسکن باشد. در زیر به تأثیرات این عامل پراخته شده است:

 1. توان خرید مسکن: نرخ بیکاری مستقیماً با توان خرید جامعه مرتبط است. افزایش نرخ بیکاری معمولاً به کاهش درآمد و توان خرید افراد منجر می‌شود. این می‌تواند باعث کاهش تقاضا برای مسکن شود، زیرا افراد دارای درآمد کمتر قادر به خرید و رهن مسکن جدید می‌شوند.
 2. کاهش قیمت مسکن: با کاهش تقاضا برای مسکن، قیمت‌ها نیز ممکن است کاهش یابد. این موضوع می‌تواند برای خریداران مسکن فرصتی مناسب باشد، اما برای صاحبان ملک‌ها، به خصوص افرادی که از فروش مسکن درآمد کسب می‌کنند، می‌تواند تأثیرات منفی داشته باشد.
 3. سقوط بازار مسکن: در شرایطی که تقاضا به شدت کاهش می‌یابد، بازار مسکن ممکن است به سمت یک رکود بیاید. این امر می‌تواند باعث سقوط قیمت مسکن، کاهش فعالیت ساخت و ساز، و افزایش تعداد مسکن‌های خالی شود.
 4. تأثیر بر شرایط اقتصادی کلان: نرخ بیکاری نه تنها بر بازار مسکن تأثیر می‌گذارد، بلکه می‌تواند نشان دهنده شرایط اقتصادی کلان کشور باشد. افزایش نرخ بیکاری معمولاً نشان دهنده کاهش رشد اقتصادی و مشکلات اقتصادی بیشتر است، که ممکن است بازار مسکن را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

نگاه آماری به نرخ بیکاری در کشور

با توجه به آمار نرخ بیکاری که مرکز آمار منتشر کرده است، مازندران کمترین نرخ بیکاری و سیستان بیشترین نرخ بیکاری را ثبت کرده‌اند. با توجه به آمار مازندران، خراسان جنوبی، خراسان رضوی و گیلان از شرایط مطلوبی برخوردار هستند.

بیکاری

و در زیر نرخ مشارکت اقتصادی به تفکیک استان مشخص شده، با توجه به این نمودار استان‌های که نرخ مشارکت بالاتری دارند از مزیت بیشتری در حوزه مسکن برخوردارند.

نرخ مشارکت اقتصادی

مسکن در تهران

با توجه به آماری که در پاییز 1402 توسط بانک مرکزی ارائه شد:

 • به صورت میانگین نسبت به پاییز 1401، 65% کاهش معاملات در بازار مسکن ثبت شده است.
 • و در کل تعداد معاملات مسکن تنها 3550 واحد بوده است.

مسکن در تهران

توزیع معاملات ملکی بر اساس منطقه

طبق آمار منطقه 5 تهران بیشترین سهم در معاملات را دارا بوده است. بعد از آن منطقه تهران با 9.7% در رتبه دوم قرار دارد.

بازار مسکن

توزیع فراوانی ملکی در تهران بر اساس متراژ بنا

در تهران بیشترین معاملات در ملک‌های است که بین 50-70 متر باشند. حدودا 40% معاملات ملکی در این متراژ بوده است!

در دی ماه ١٤٠٢ شاخص قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به عدد ٢٨٠,٤ رسیده است که نسبت به ماه قبل ٢.٢ درصد افزایش داشته است.

مسکن

افزایش تورم ماهانه

منظور از تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت ماه جاری، نسبت به ماه قبل است. در دی ماه ١٤٠٢ تورم ماهانه قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران ٢,٢ درصد بوده است که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل (٢.٩- درصد)، ٥.١ واحد درصد افزایش داشته است.

کاهش تورم نقطه به نقطه

منظور از تورم نقطه به نقطه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل است. در دی ماه ١٤٠٢ تورم نقطه به نقطه قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به عدد ٤٦,٥ درصد رسیده است. تورم نقطه به نقطه این ماه در مقایسه با ماه قبل (٥٧.٥ درصد) ١١ واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش تورم سالانه

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به شاخص دوره مشابه سال قبل است. نرخ تورم سالانه دی ماه ١٤٠٢ آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به عدد ٨٢,٨ درصد رسیده است که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (٨٥.٧ درصد)، ٢.٩ واحد درصد کاهش داشته است.

جمع بندی آمارهای مسکن در تهران

 • نرخ تورم سالانه قیمت آپارتمان در تهران تا دی ماه ۱۴۰۲، ۸۲.۸ درصد بوده است.
 • بعد از یک دوره زمانی ۷ ماهه که نرخ تورم منفی بود و قیمت آپارتمان های تهران کاهش پیدا کرده و این روند تا آبان ماه ادامه پیدا کرد نرخ تورم در آذر ماه مثبت شد.
 • بر اساس تورم نقطه به نقطه متوسط قیمت آپارتمان در دی ماه امسال به نسب دی ماه پارسال ۴۶.۵ درصد افزایش داشته است.
 • متوسط قیمت آپارتمان های شهر تهران در دی ماه ۱۴۰۲ برای هر متر مربع ۸۰ میلیون و ۶۱۰ هزار تومان بوده است.
 • کمترین میانگین قیمت آپارتمان مربوط به منطقه ۱۸ با قیمت ۴۲ میلیون و ۳۴۹ هزار تومان برای هر متر مربع محاسبه شده است.
 • بیشترین میانگین قیمت آپارتمان مربوط به منطقه ۱ با قیمت ۱۶۶ میلیون و ۳۹۲ هزار تومان برای هر متر مربع بوده است.
 • بیشترین شاخص قیمت از دی ماه ۱۴۰۱ تا ۱۴۰۲ در خرداد ماه امسال به ثبت رسید.
مطالعه بیشتر
...
قیمت لحظه‌ای ارز‌های دیجیتال
نام رمزارزآخرین قیمت
Bitcoin Logo
بیت کوینBitcoin(BTC)
$67,813.79$۴٬۴۷۲٬۳۱۹٬۱۴۹تومان
Ethereum Logo
اتریومEthereum(ETH)
$3,338.37$۲۲۰٬۱۶۵٬۳۱۸تومان
Tether USD Logo
تترTether USD(USDT)
$1.00$۶۵٬۹۵۰تومان
BNB Logo
بایننس کوینBNB(BNB)
$583.67$۳۸٬۴۹۲٬۷۷۷تومان
Solana Logo
سولاناSolana(SOL)
$177.31$۱۱٬۶۹۳٬۲۷۷تومان
USDC Logo
یو اس دی کوینUSDC(USDC)
$1.$۶۵٬۹۱۴تومان
XRP Logo
ریپلXRP(XRP)
$0.59$۳۹٬۱۳۷تومان
Dogecoin Logo
دوج کوینDogecoin(DOGE)
$0.18$۱۲٬۰۵۳تومان
Cardano Logo
کاردانوCardano(ADA)
$0.58$۳۸٬۵۳۶تومان
Avalanche Logo
اولنچAvalanche(AVAX)
$48.16$۳٬۱۷۶٬۱۴۰تومان
جدیدترین ویدئوهای آموزشی
FRAME5
FRAME3
ده کشور در حال مرگ
FRAME4-Recovered
best-investment-methods-in-iran
FRAME4-Recovered
FRAME4-Recovered
FRAME4