ارزهای دیجیتال در حال حاضر به شدت خود را بر اقتصاد جهانی تحمیل کرده اند. محبوبیت و افزایش گردش مالی دراین حوزه در نقاط مختلف جهان، از جمله ایران سبب شده است که لزوم بسترهای مطمئن و مناسب بیش از گذشته احساس شود. بسیاری از شرکت ها اخیرا پذیرش ارزهای دیجیتال را به عنوان یک روش پرداخت قانونی آغاز کرده اند که همین موضوع فرصت ورود سرمایه گذاران جدید به بازار را فراهم می کند. در اصل بازار ارزهای دیجیتال به مرحله ای رسیده است که نمی توان آن را نادیده گرفت، به خصوص که توانسته است توجه بخش بزرگی از سرمایه گذاران بزرگ را به خود جلب کند. در حال حاضر محبوب ترین و با ارزش ترین ارز دیجتال، بیت کوین با نماد اختصاری BTC است که در سال 2009 توسط شخصی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو ایجاد شد.

علی رغم نوساناتی که بیت کوین تجربه کرده است، این ارز دیجیتال توانسته است به عنوان یک روش سرمایه گذاری، محبوبیت پیدا کند. با توجه به استقبال گسترده از BTC و همچنین شرایط تحریم کشور ایران، قصد داریم در این مقاله روش خرید بیت کوین در ایران را به صورت مرحله به مرحله برای شما شرح دهیم.

خرید بیت کوین در ایران از صرافی های ایرانی

در میان فعالین ارزهای دیجیتال درایران، افرادی هستند که بنا به شرایط و دیدگاه خود علاقه دارند بیت کوین را از صرافی های خارجی خریداری کنند. برای خرید بیت کوین در ایران (یا هر ارز دیجیتال دیگر) از صرافی ایرانی در ابتدا باید یک صرافی معتبر را پیدا کرده و پس از تحقیق در مورد صرافی، ابتدا باید در آن صرافی ثبت نام و احراز هویت کنید.

برای ثبت نام لازم است که اطلاعات شخصی مانند نام، نام خانوادگی، شماره تلفن، شماره حسابی که به نام شما باشد و …. را ثبت کنید و منتظر بمانید که احراز هویت شما تایید شود. احراز هویت به طورمعمول در 2 یا 3 سطح انجام می شود. روشن است که هرچه سطح کاربری شما در صرافی بالاتر باشد، خدماتی که دریافت می کنید نیز بیشتر خواهد بود. به عنوان مثال در صرافی نوبیتکس سقف برداشت روزانه برای سطح یک 20 میلیون تومان، سطح دو 300 میلیون تومان و سطح سه تا 600 میلیون تومان است.

مرحله اول: واریز تومان به صرافی ایرانی

پس از احراز هویت حال می توانید فعالیت خود را در صرافی آغاز کنید. اولین قدم برای خرید بیت کوین در ایران و فعالیت دریک صرافی ایرانی، واریز ریال به صرافی است. در اغلب صرافی ها مانند نوبیتکس برای آنکه بتوانید به ارزهای لیست شده دسترسی داشته باشید باید وارد تب “کیف های من یا کیف پول” در صرافی شوید. برای واریز ریال به صرافی، از میان ارزهای لیست شده تومان را جستجو کنید سپس بر روی گزینه ی “واریز” که در مقابل تومان وجود دارد، کلیک کنید. (با توجه به اینکه صرافی نوبیتکس اولین صرافی ارز دیجیتال در ایران است و صرافی ها به یکدیگر شباهت دارند، برای شرح مطالب از تصاویر این صرافی استفاده می شود.)

پس از کلیک بر روی گزینه ی “واریز” به صفحه ی جدیدی هدایت خواهید شد. در صفحه ی جدید باید مبلغ واریزی به صرافی و همچنین شماره کارتی که در صرافی ثبت کرده اید را وارد کنید. فراموش نکنید شماه کارت تایید شده در صرافی باید به نام شخص شما باشد. بعد از آنکه اطلاعات را وارد کردید حال باید بر روی گزینه ی تایید و یا انتقال (در اینجا “انتقال به درگاه پرداخت”) کلیک کنید که به مرحله ی بعد منتقل شوید.

در صفحه ی جدید باید اطلاعات کارت بانکی مانند شماره کارت، تاریخ انتقضا، CVV2، کد امنیتی و رمز دوم را وارد کنید ودر نهایت بر روی گزینه ی پرداخت کلیک کنید. این مرحله هیچ تفاوتی با خرید های اینترنتی که روزانه انجام می شود ندارد. حال حساب تومان در صرافی شارژ شده است و شما می توانید یکی از ارزهای دیجیتالی را که صرافی ارائه داده است، خریداری کنید.

مرحله دوم: خرید ارز دیجیتال از صرافی ایرانی

برای خرید بیت کوین در ایران، پس از آنکه حساب تومان خود را در صرافی شارژ کردید، می توانید ارزهای دیجیتال لیست شده در آن صرافی را خریداری کنید. با توجه به این موضوع که اکثر کاربران ایرانی تتر را از صرافی های ایرانی خریداری می کنند درابتدا قصد داریم روش خرید تتر را برای شما بیان کنیم و پس از آن به روش خرید بیت کوین در ایران اشاره خواهیم کرد. (روش خرید تتر تفاوتی با دیگرارزهای دیجیتال ندارد.) دراکثر صرافی ها امکان خرید ارزهای دیجیتال به دو روش برای کاربران فراهم شده است. در روش اول باید وارد بخش “بازار” شوید و بر روی ارز دیجیتال تتر کلیک کنید. پس از کلیک بر روی تتر، صفحه ی معاملات مربوط به این رمزارز برای شما باز خواهد شد.

صرافی های ایرانی امکان خرید ارزهای دیجیتال را بر حسب تومان و تتر برای کاربران خود فراهم کرده اند. به عنوان مثال صرافی نوبیتکس دو بازار با نام های “بازارهای اصلی” و “بازارهای حرفه ای” دارد. در بازارهای اصلی معاملات با تومان انجام می شود و در بازارهای حرفه ای معاملات خرید و فروش بر حسب تتر انجام می شوند. البته در برخی از صرافی ها ممکن است تنها یک بازار وجود داشته باشد و گزینه های تومان و تتر را در کنار هم قرار گرفته باشند در چنین صرافی هایی با کلیک بر روی هر کدام از ارزها، معاملات بر حسب همان ارز (تومان یا تتر) تنظیم می شود.

پس از انتخاب تتر و باز کردن صفحه ی خرید حال باید دربخش “قیمت (واحد)”، قیمت مورد نظر برای خرید تتر را وارد کنید برای مثال اگر در حال حاضر قیمت بیت کوین 28.330 تومان باشد ولی شما قصد داشته باشید تتر را در قیمت 27.000 تومان خریداری کنید باید 27.000 تومان را در بخش قیمت وارد کنید. چنانچه برای خرید تتر عجله داشته باشید بهتر است قیمتی را که صرافی با عنوان “پایین ترین پیشنهاد فروش” ارائه داده است و در همان بخش برای شما نمایش می دهد، وارد کنید. بخش دیگری که باید برای انجام معامله تکمیل شود، بخش “مقدار” است.

در این بخش شما مشخص می کنید که می خواهید چه مقدار تتر (با توجه به بودجه ی خود) خریداری کنید. به عنوان مثال اگر شما یک ملیون تومان به حساب خود در صرافی واریز کرده باشید با قیمت تقریبی 28 هزارتومان، قادر هستید حدودا 36 واحد تتر را خریداری کنید. پس از وارد کردن مقدار (در اینجا 36)، صرافی به طور خودکار مبلغ کل خرید، کارمزد و دریافتی شما را مشخص می کند. حال که اطلاعات مورد نیاز را وارد کردید کافی است بر روی گزینه ی سبزرنگ خرید کلیک کنید و منتظر بمانید که معامله انجام شود.

مرحله سوم: خرید بیت کوین در ایران از صرافی ایرانی

خرید بیت کوین درایران هیچ تفاوتی با خرید تتر که در مطالب پیش آن را بیان کردیم، ندارد. کاربران پس از واریز تومان به صرافی، وارد بخش “بازار” می شوند و پس از آن باید بر روی گزینه ی بیت کوین کلیک کنند. پس از کلیک بر روی بیت کوین وارد بخش معاملاتی بیت کوین می شوند. اطلاعات لازم مانند “مقدار” (مقدار مورد نظر برای خرید بیت کوین) و “قیمت” (قیمت مورد نظر برای خرید بیت کوین) را وارد می کنند و در نهایت بر روی گزینه ی “خرید” کلیک می کنند. به عنوان نمونه اگر کاربری قصد داشته باشد 0.05 واحد بیت کوین خریداری کند، باید برای خرید 0.05 واحد بیت کوین در قیمت 1.116.133.040 تومان، 55.806.652 میلیون تومان بپردازید.

ممکن است در برخی از صرافی ها کاربران نیازی به رفتن به بخش بازار را نداشته باشند. در چنین صرافی هایی گزینه های خرید، فروش، انتقال و برداشت در مقابل ارزهای دیجیتال در صفحه ی اصلی یا معاملاتی تعبیه شده است. برای خرید یک ارز دیجیتال کافی است که بر روی گزینه ی “خرید” کلیک کنید و اطلاعات لازم مانند “قیمت” و “مقدار” خرید را که پیش از این به شرح آن پرداختیم، وارد کنید.

توجه داشته باشید که اغلب صرافی ها یک مقدار حداقلی را برای انجام معامله در نظر گرفته اند. به عنوان مثال اگر حداقل ارزش معامله برای یک صرافی 500 هزار تومان باشد، شما نمی توانید معامله ای به ارزش 400 هزار تومان داشته باشید.

صرافی های ایرانی معتبر برای خرید بیت کوین در ایران

واریز تومان و روش خرید ارزهای دیجیتال تقریبا در اکثر صرافی ها مشابه است شما اگر بتوانید در یک صرافی معاملات خود را انجام دهید، بدون شک استفاده ازصرافی های دیگر برای شما ساده خواهد بود. با توجه به استقبالی که از ارزهای دیجیتال در ایران شده است قصد داریم در ادامه ی مقاله به معرفی چند صرافی ایرانی برای خرید بیت کوین در ایران بپردازیم.

1- صرافی آبان تتر (abantether)

همین الان در صرافی آبان تتر ثبت نام کنیدثبت نام

برای خرید بیت کوین در ایران باید از اعتبار صرافی که در آن فعالیت می کنید مطمئن شوید، به عنوان مثال حجم معاملات و نظرات دیگر کاربران از مواردی هستند که می توانند بر اعتبار یک صرافی تاثیر بگذارند. آبان تتر یکی از صرافی های معتبر ایرانی است. دلیل انتخاب صرافی آبان تتر برای معرفی، سهولت رابط کاربری آن است. در کنار رابط کاربری ساده، فهرست بلند بالایی شامل 293 ارز دیجیتال (در زمان نگارش مقاله) در این صرافی لیست شده اند که همین موضوع باعث شده است کاربران ایرانی بسیاری این صرافی را برای معاملات خود انتخاب کنند.

همچنین این امکان برای کاربران فراهم است که معاملات خود را در صرافی آبان تتر به دو روش حضوری و آنلاین انجام دهند. همانطور که در مطالب پیش بیان شد جهت فعالیت در صرافی های ایرانی، احراز هویت الزامی است. با توجه به این مسئله که حفاظت از اطلاعات شخصی همواره یکی از دغدغه های کاربران در حوزه ی رمزارزها بوده است، صرافی آبان تتر برای احترام بیشتر به حریم خصوصی کاربران خود، اطلاعات شخصی کاربران را بر بستر Cold Storage نگهداری می کند. این صرافی در سایت خود اعلام کرده است که در صورت بروز هرگونه مشکل امنیتی متعهد به جبران خسارت خواهد بود. همچنین با توجه به امکان فعال کردن کد دومرحله ای دراین صرافی، قادر هستید امنیت حساب خود را بالاتر نیز ببرید.

برای واریز ریال و همچنین خرید، فروش، برداشت و واریز رمزارزها می توانید از بخش داشبورد در صرافی، رمزارز مورد نظر خود را جستجو کنید و بر گزینه ی مورد نظر(خرید، فروش،…) کلیک کنید. علاوه بر آن قادر هستید با کلیک بر روی تب “عملیات مالی” یکی از گزینه های موجود را انتخاب کنید. نکته ای که باید هنگام معامله در صرافی آبان تتر به آن توجه داشته باشید این است که در حال حاضر، حداقل ارزش معامله در این صرافی 301.350 هزار تومان است.

2- صرافی بیت پین (bitpin)

همین الان در صرافی بیت پین ثبت نام کنیدثبت نام

صرافی دیگری که امکان خرید بیت کوین در ایران را برای کاربران فراهم کرده است، صرافی بیت پین است. این صرافی با توجه به داشتن بنیان گذاران خبره در حوزه ی فناوری و مالی در کنار طراحی و استفاده ی آسان سعی بر آن دارد که فعالیت را برای سرمایه گذاران پیشرفته و مبتدی امکان پذیر کند. این صرافی برای امنیت بیشتر از تکنیک ذخیره سازی سرد Cold Storage)) برای ذخیره اطلاعات و دارایی ها استفاده می کند. علاوه بر آن کاربران قادر خواهند بود با فعال کردن کد دو مرحله ای امنیت حساب خود را تقویت کنند. کاربران صرافی بیت پین علاوه بر نسخه ی تحت وب صرافی، می توانند اپلیکیشن این صرافی را برای گوشی های اندروید و IOS دانلود کنند و در هر زمان و مکان از آن استفاده کنند، همچنین پشتیبانی 24 ساعته این صرافی تا کنون بسیار خوب عمل کرده است.

برای واریز و برداشت ریال همچنین خرید، فروش و … رمزارزها در این صرافی باید وارد تب “کیف پول” در بالای صفحه شوید. علاوه بر آن برای خرید و فروش رمزارزها می توانید مستقیما وارد بخش ” پلتفرم خرید و فروش” در بالا و سمت راست صفحه ی اصلی شوید. در حال حاضر حداقل مبلغ برای انجام معامله در این صرافی 100 هزار تومان است.

3- صرافی نوبیتکس (nobitex)

همین الان در صرافی نوبیتکس ثبت نام کنیدثبت نام

صرافی نوبیتکس، اولین پلتفرم در ایران است که امکان مبادله ی ارزهای دیجیتال با ریال را برای کاربران فراهم کرده است. با اینکه این صرافی از رمزارزهای زیادی پشتیبانی نمی کند، با توجه به امنیت بالا توانسته است نظر سرمایه گذران زیادی را برای خرید بیت کوین در ایران به خود جلب کند. استفاده از کد دو مرحله ای در این صرافی الزامی است و سرمایه گذاران باید این قابلیت را فعال کنند. کاربران صرافی نوبیتکس می توانند برای آموزش و آشنایی با صرافی ازبخش “شبیه ساز نوبیتکس” استفاده کنند. معاملات انجام شده در این بخش آزمایشی هستند و ارزش مالی ندارند. علاوه بر نسخه ی وب این صرافی، کاربران قادر هستند نسخه ی اندروید آن را نیز بر روی گوشی های خود نصب کنند.

کاربران برای واریز ریال در این صرافی باید وارد بخش “کیف پول” شوند و سپس بر روی گزینه ی “واریز” در بخش تومان کلیک کنند. همچنین برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال باید بر روی گزینه های بازار اصلی (خرید و فروش ارز دیجیتال بر حسب تومان) و بازار های حرفه ای (خرید و فروش ارزهای دیجیتال بر حسب تتر) کلیک کنند.

4- صرافی بیت 24 (bit24)

همین الان در صرافی بیت 24 ثبت نام کنیدثبت نام

صرافی بیت 24 یک پلتفرم مبادلات ارزهای دیجیتال است که در سال 98 با کمک متخصصین و نخبه های کشور راه اندازی شد. کاربران می توانند 24 ساعت شبانه روز از این صرافی برای انجام معاملات خود استفاده کنند. این صرافی توانسته است با داشتن مواردی مانند کارمزد پایین، امنیت، سرعت در انجام معاملات، پشتیبانی از ارزهای متعدد و رایج، رابط کاربری ساده که استفاده ازاین صرافی را برای افراد مبتدی نیز آسان کرده است، نظر کاربران بسیاری را به خود جلب کند. کاربران صرافی بیت 24 می توانند علاوه بر استفاده از نسخه ی وب این صرافی، اپلیکیشن آن را نیز دانلود کنند. توجه داشته باشید که در حال حاضر تنها نسخه ی اندروید این صرافی عرضه شده است و تنها دارندگان موبایل با سیستم عامل اندروید قادر هستند اپلیکیشن را دانلود کنند. اگر برای خرید بیت کوین در ایران به دنبال یک صرافی خوب هستید می توانید صرافی بیت 24 را امتحان کنید.

برای واریز ریال به صرافی بیت 24 باید وارد تب “کیف پول دارایی ها” شوید وسپس بر روی علامت + در کادر آبی کلیک کنید، با این کار صفحه ی جدیدی برای شما نمایش داده می شود که از شما خواسته است شماره ی کارت بانکی و مبلغ را در کادرهای مربوطه در این صفحه وارد کنید و در نهایت بر روی گزینه ی افزایش موجودی کلیک کنید. پس از آن با وارد کردن اطلاعات کارت، حساب شما در صرافی شارژ می شود. برای خرید ارز دیجیتال هم کافی است در همان بخش “کیف پول دارایی ها” بر روی گزینه ی خرید در مقابل ارز دیجیتال کلیک کنید. علاوه بر آن می توانید با کلیک بر روی گزینه ی “خرید و فروش” در بالای گزینه ی “کیف پول دارایی ها” به معامله ارزهای دیجیتال بپردازید.

5- صرافی والکس (wallex)

برای ثبت نام و استفاده از صرافی والکس، کد تخفیف کارمزد معاملاتی را با وارد کردن کد “aONAm” در قسمت ریفرال (referral)، هدیه بگیرید.

همین الان با تخفیف کارمزد در صرافی والکس ثبت نام کنیدثبت نام

در ادامه ی معرفی صرافی برای خرید بیت کوین درایران به معرفی صرافی والکس می پردازیم. بنیان گذاران صرافی والکس متشکل از گروهی برنامه نویس و نخبه در حوزه ی مدیریت و امور مالی هستند که در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت دارند. با توجه به این مساله که امنیت در صرافی مهم ترین بخش برای هر کاربر است صرافی والکس توانسته است که با کمک گرفتن از افراد متخصص در زمینه ی سایبری امنیت صرافی را به صورت قابل قبولی تامین کند. به عنوان مثال برای تبادل اطلاعات میان کاربران و صرافی از پروتکل SSL استفاده می شود که با استفاده از این فناوری امکان سرقت اطلاعات وجود ندارد. علاوه بر آن اطلاعات هویتی و شخصی کاربران به صورت رمزنگاری شده، نگه داری می شوند و با توجه به پشتیبان گیری اطلاعات مهم، از بین رفتن آنها نزدیک به صفر است. مانند اکثر صرافی های ایرانی، صرافی والکس امکان استفاده از کد دومرحله ای برای امنیت بیشتر حساب کاربری را فراهم کرده است.

کاربران این صرافی برای واریز تومان به صرافی کافی است که وارد تب ” کیف پول” در بالای صفحه شوند ومبلغ مورد نظر را واریز کنند. همچنین کاربران می توانند در همان بخش با کلیک بر روی گزینه ی “معامله”، تتر(یا هر ارز دیجیتال دیگر) را خریداری کنند.

انتقال ارز دیجیتال به کیف پول

یکی از مباحث مهم در خرید بیت کوین درایران وحتی جهان انتقال ارز دیجیتال به کیف پول شخصی است. با توجه به این موضوع که صرافی های خارجی، پول ملی ایران (ریال) را پشتیبانی نمی کنند، کاربران برای خرید بیت کوین درایران، ابتدا باید یک ارز دیجیتال معمولا (تتر) را از صرافی داخلی خریداری می کنند و سپس آن را به کیف پول و در نهایت به یک صرافی خارجی منتقل می کنند. افزون بر این نگه داری سرمایه برای مدت طولانی در صرافی های داخلی و خارجی کار معقولی نیست. زیرا علاوه بر خطر حمله ی سایبری به صرافی ها و سرقت درایی های نگه داری شده در آن، ممکن است مشکلی مانند پلمپ شدن صرافی (داخلی) و یا بلوکه کردن حساب کاربران ایرانی در صرافی خارجی به وجود بیاید. توصیه می شود در صورتی که هودلر ارزهای دیجیتال هستید دارایی خود را به کیف پول ارز دیجیتال منتقل کنید.

روش انتقال ارز دیجیتال از صرافی ایرانی به کیف پول

برای انتقال ارز دیجیتال به کیف پول در اولین قدم رمزارز موردنظر خود (دراینجا تتر) را از میان رمزارزهای لیست شده در صرافی پیدا کنید و سپس بر روی گزینه ی “برداشت” که در مقابل هر رمزارز وجود دارد کلیک کنید. (در صورتی که لیست ارزهای دیجیتال در صفحه ی اصلی صرافی وجود نداشته باشد، برای دسترسی به لیست ارزهای دیجیتال باید وارد بخش کیف پول شوید.)

پس از کلیک بر روی گزینه ی “برداشت” وارد صفحه ی جدیدی خواهید شد که باید در آن اطلاعاتی مانند مبلغ برداشت ، آدرس کیف پول، نوع شبکه (بهتر است شبکه ای را انتخاب کنید که کارمزد کمتری دارد) و کد دومرحله ای (در صورتی که کد دومرحله ای در صرافی را فعال کرده باشید) را وارد کنید و در نهایت بر روی گزینه ی “برداشت” کلیک کنید.

توجه داشته باشید که شبکه های انتقال برای همه ی ارزهای دیجیتال یکسان نیستند. به عنوان مثال امکان انتقال تتر بر روی شبکه های TRC_20 ، ETH(ERC_20)، BSC(بایننس اسمارت چین)، ZTRX (آدرس شیلد شده ی ترون) وجود دارد. اما در صورتی که بخواهید بیت کوین را انتقال دهید باید یکی از شبکه های (BTCبیت کوین)، ) BTCLN لایتینگ و یا BCS (بایننس اسمارت چین) را انتخاب کنید.

 • دریافت آدرس کیف پول مقصد

همانطور که در مطلب پیش به آن اشاره شد، برای انتقال ارز دیجیتال به کیف پول به یک “آدرس کیف پول” (آدرس کیف پول مقصد) نیاز خواهید داشت. برای دسترسی به آدرس باید ابتدا وارد کیف پول خود شوید. ارز دیجیتال مورد نظر در اینحا USDT را جستجو کنید و بر روی آن کلیک کنید.

با کلیک بر روی ارز دیجیتال، صفحه ی جدیدی برای شما نمایش داده می شود، با توجه به اینکه شما قصد دارید بیت کوین از صرافی به کیف پول خود انتقال دهید در اصل در حال دریافت ارز دیجیتال هستید، پس باید بر رو گزینه ی Receive به معنای دریافت کلیک کنید.

چنانچه بخواهبد یک ارزدیجیتال را از کیف پول به صرافی انتقال دهید باید بر روی گزینه ی Send کلیک کنید.

پس از کلیک بر روی گزینه ی Receive به صفحه ی جدیدی هدایت خواهید شد که در آن به شما یک آدرس به صورت کد QR و ترکیبی از اعداد و حروف داده خواهد شد.شما می توانید از هر دو روش برای این کار استفاده کنید. آدرس را کپی کرده و در قسمت آدرس کیف پول در صرافی (ولت) وارد کنید.

خرید بیت کوین در ایران از صرافی خارجی

اکثر کاربران ایرانی به ویژه معامله گران (Trader)، فعالیت در صرافی های خارجی را به دلیل کارمزد کمتر، پشتیبانی از رمزارزهای بیشتر و استفاده از ابزارهای پیشرفته ی معاملاتی برای انجام معاملات خود ترجیح می دهند. با توجه به تحریم ایران کاربرانی که قصد دارند در صرافی های خارجی فعالیت کنند، نمی توانند با هویت ایرانی در این پلتفرم ها معاملات خود را انجام دهند زیرا اکثر صرافی های خارجی از دادن خدمات به کاربران ایرانی امتناع می کنند. برای فعالیت در صرافی های خارجی حتما از VPS یا VPN با IP ثابت کنید.

1- خرید تتر از صرافی ایرانی

همانطور که پیش ازاین در رابطه با خرید بیت کوین در ایران گفته شد، با توجه به اینکه صرافی های خارجی از ریال ایران پشتیبانی نمی کنند، کاربران باید در ابتدا یک ارز دیجیتال (معمولا تتر) از صرافی ایرانی خریداری کنند و پس از انتقال به صرافی خارجی، معاملات خود را آغاز کنند. در ادامه روش انتقال ارز دیجیتال (تتر) به صرافی خارجی را برای شما بیان خواهیم کرد.

2- انتقال تتر به صرافی خارجی

پیش از شرح نحوه ی انتقال ارز دیجیتال به صرافی خارجی، یادآور می شویم، با علم به این مساله که اکثر صرافی های خارجی به کاربران ایرانی خدمات ارائه نمی دهند توصیه می شود که برای امنیت بیشتر ارز دیجیتال خریداری شده از صرافی ایرانی را مستقیما به صرافی خارجی منتقل نکنید. پس از خرید ارز دیجیتال از صرافی ایرانی ابتدا آن را به کیف پول خود انتقال دهید و سپس از کیف پول به صرافی خارجی منتقل کنید.(در بخش های بعدی انتقال ارز دیجیتال به کیف پول را شرح خواهیم داد.)

برای انتقال یا واریز ارز دیجیتال به صرافی خارجی پس از ثبت نام در صرافی مورد نظر کافی است به سایت یا اپلیکیشن آن صرافی مراجعه کنید و سپس وارد بخش Asset شوید. این بخش از صرافی، دارایی های شما را نمایش می دهد و معمولا دارای سه بخش Deposit (واریز)، Withdraw (برداشت) و Transfer(انتقال دارایی) است. برای آنکه بتوانید ارز دیجیتال (تتر) را از کیف پول به صرافی خارجی واریز کنید باید ابتدا بر روی گزینه ی Deposit به معنای واریز کلیک کنید.

پس از کلیک بر روی گزینه ی Deposit صفحه ی جدیدی براس شما نمایش داده می شود. در صفحه ی جدید لازم است اطلاعاتی همچون نام ارز دیجیتال (USDT) و شبکه ی انتقال (در صورت امکان TRC-20 به دلیل کارمزد کمتری که دارد گزینه ی مناسب تری است) را وارد کنید. با وارد کردن اطلاعات مربوط به ارز دیجیتال، صرافی یک آدرس به شکل کد QR و آدرسی متشکل از کارکترهای مختلف از حروف و اعداد را برای شما ایجاد می کند. آدرس ایجاد شده را کپی یا اسکن کرده و آن را در جایگاه مناسب در پلتفرم ارسال کننده ی ارز دیجیتال (کیف پول یا صرافی) وارد کنید.

اما برای آنکه بتوانید واریز خود را تکمیل کنید باید کارهایی را نیز در پلتفرم مبدا (کیف پول یا صرافی) نیز انجام دهید. برای انتقال Usdt از کیف پول به صرافی (یا کیف پول دیگر)، باید به سراغ کیف پول خود بروید. پس از باز کردن کیف پول و کلیک بر روی ارز دیجیتال USDt صفحه ی جدیدی برای شما باز خواهد شد. در صفحه ی جدید کافی است بر روی گزینه ی Send کلیک کنید. بعد از آنکه گزینه ی Send را انتخاب کردید بخ مرحله ی جدیدی منتقل خواهید شد که باید در آن، آدرس کپی شده از صرافی (که در مرحله ی پیش کپی کرده بودید) را در کادر Recipient Address و مقدار تتر USDT)) مورد نظر جهت انتقال به صرافی را در کادر Amount وارد کنید و در نهایت بر روی گزینه ی CONTINUE کلیک کنید.

حال تتر مورد نیاز به صرافی انتقال پیدا کرده است و شما می توانید فعالیت خود در صرافی را آغاز کنید. دقت داشته باشید که شبکه ی انتقال در مبداء (کیف پول) و مقصد (صرافی) حتما باید یکسان باشد. به عنوان نمونه دراین مطلب دو شبکه را TRC-20 انتخاب کرده ایم، در صورت یکسان نبودن شبکه ها ممکن است دارایی خود را از دست بدهید.

3- خرید بیت کوین از صرافی خارجی

در ادامه ی مبحث خرید بیت کوین درایران، به نحوه ی خرید بیت کوین از صرافی خارجی می پردازیم. همانطور که پیش از این گفته شد، خدمات ارائه شده در صرافی های خارجی بیشتر است. کاربران در صرافی های خارجی قادر هستند با توجه به استراتژی خود انواع روش ثبت سفارس را انتخاب کنند و سپس بیت کوین یا هر زمزارز دیگر را خریداری کنند. در این مقاله قصد داریم روش خرید بیت کوین در ایران را به روش نقدی (Spot) که ساده ترین روش است بیان کنیم.

برای این کار پس از آنکه تتر خریداری شده در صرافی ایرانی را به صرافی خارجی واریز کردید از بخش Trade بر روی گزینه ی Spot Trading کلیک کنید.

پس از کلیک بر روی گزینه ی Spot Trading صفحه ی جدیدی برای شما نمایش داده خواهد شد. در صفحه ی جدید قادر هستید معامله ی “خرید” رمزارز را انجام دهید. انجام معامله خرید در حالت Spot تفاوت چندانی با صرافی های ایرانی ندارد. پس از ورود به بخش Spot می توانید مشخص کنید قصد خرید (BYU) یا فروش SELL)) بیت کوین را دارید. با کلیک بر روی تب BUY صفحه ی معاملاتی خرید بیت کوین برای شما نمایش داده خواهد. در صفحه ی معاملاتی در کادر Order Price قیمت مورد نظر برای خرید بیت کوین را وارد کنید.

به عنوان مثال اگر قیمت بیت کوین 38.200 دلار باشد و شما قصد داشته باشید بیت کوین را در 38.000 بخرید باید قیمت 38.000 را در کادر Order Price وارد کنید. در بخش Quantity نیز باید مقدار بیت کوین موردنظر برای خرید را وارد کنید، به عنوان نمونه اگر قصد داشته باشید 0.04 واحد بیت کوین را خریداری کنید باید مقدار 0.04 را در کادر Quantity وارد کنید. در نهایت پس از وارد کردن اطلاعات بر روی گزینه ی Buy BTC به معنای خرید BTC کلیک کنید.

توجه داشته باشید که در برخی از صرافی ها ممکن است بخش مربوط به Quantity را با نام Amount نیز مشخص کنند. و یا از شما بخواهد میزان تتر را وارد کنید یعنی مشخص کنید با چه مقدار تتر قصد دارید BTC خریداری کنید.

معرفی صرافی های خارجی برای خرید بیت کوین در ایران

پس از آشنایی با عملیات خرید بیت کوین در ایران از صرافی خارجی، بهتر است با برخی از معتبرترین صرافی جهانی که امکان فعالیت در آنها برای ایرانیان نیز فراهم شده است، آشنا شوید. قبل از معرفی صرافی های خارجی یادآور می شویم برای فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال تنها دانستن این مساله که چگونه یک ارز دیجیتال را واریز و یا خرید کنیم کافی نیست. این بازار بسیار پرنوسان و پرریسک است. پیش از فعالیت و سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال، برای بالا بردن امکان موفقیت خود حتما یک دوره آموزش ارز دیجیتال را بگذرانید تا به این ترتیب دانش لازم را کسب کرده و برای معامله و سرمایه گذاری در حوزه ی رمزارزها آماده شوید.

صرافی کوینکس (Coinex)

همین الان در صرافی کوینکس ثبت نام کنیدثبت نام

یکی دیگر از صرافی های معتبر خارجی که در میان کاربران ایرانی نیز محبوب و شناخته شده است، صرافی کوینکس است. صرافی بایننس و کوکوین از جمله رقبای اصلی صرافی کوینکس به حساب می آیند.

صرافی کوینکس در 12 دسامبر در بریتانیا تاسیس شد، بنیان گذاران این صرافی متشکل از افراد نخبه و با تجربه در حوزه ی بلاک چین، خدمات و امور مالی هستند. متاسفانه این صرافی نیز مانند اغلب صرافی های خارجی به سرمایه گذاران برخی از کشورها از جمله ایران خدمات خود را ارائه نمی دهد و برای خرید بیت کوین در ایران با استفاده از این صرافی باید حتما از VPN یا VPS با IP ثابت استفاده کنید.

این صرافی امکاناتی مانند معاملات نقدی (Spot)، آتی (Futures)، مارجین ، استیک کردن و … را به کاربران ارائه می دهد. درصورتی که دانش استفاده از این امکانات را داشته باشید قادر خواهید بود که به راحتی میزان ضرر خود را در معاملات کنترل کنید. از ویژگی های پلتفرم کوینکس می توان به امنیت خوب و کارمزد پایین این صرافی اشاره کرد. برای امنیت بیشتر می توانید کد دو مرحله ای را نیز فعال کنید. کوینکس از طیف گسترده ای از توکن ها و رمزارزهای محبوب مانند بیت کوین، تتر، اتریوم و .. پشتیبانی می کند.

صرافی کوکوین (Kucoin)

همین الان در صرافی کوکوین ثبت نام کنیدثبت نام

یکی از صرافی های موجود در حوزه ی ارز دیجیتال که توانسته اعتماد و نظر کاربران بسیاری از سراسر جهان را به خود جلب کند، صرافی کوکوین است. این صرافی توسط یک گروه علاقمند به برنامه نویسی بلاک چین تاسیس شده است. پس از اعمال محدودیت از طرف صرافی بایننس برای کاربران ایرانی، صرافی کوکوین درایران بسیار محبوب شد. هدف بنیان گذاران این صرافی ارائه روشی ایمن و ساده برای انجام معاملات به کاربران بوده است. برای ثبت نام دراین صرافی نیز به VPN یا VPS با IP ثابت نیاز دارید. اکثر معامله گران اعتقاد دارند پلتفرم کوکوین یکی از بهترین و یکپارچه ترین صرافی های ارز دیجیتال است. با توجه به رابط کاربری ساده این صرافی، افراد مبتدی نیز برای استفاده از آن مشکلی نخواهند داشت. توصیه می شود برای امنیت بیشتر کد دو مرحله ای را حتما فعال کنید.

صرافی کوکوین در نسخه های وب، اندروید و IOS عرضه شده است، به این ترتیب شما می توانید در هر زمان و مکان ازاین صرافی استفاده کنید. توجه داشته باشید اپلیکیشن صرافی را حتما از پلتفرم های معتبر مانند گوگل پلی (Google Play)، اپ ستور (App Store) و سایت رسمی این صرافی دانلود کنید.

صرافی اوککس (Okx)

همین الان در صرافی okx ثبت نام کنیدثبت نام

صرافی اککس یکی ازصرافی های قدرتمند در حوزه ی ارزهای دیجیتال است که به کاربران بیش از 120 کشور خدمات خود را ارائه می دهد، اما چند کشور از جمله ایران درلیست تحریمی این صرافی قرار دارند در نتیجه برای خرید بیت کوین درایران و استفاده از این صرافی باید حتما از یک VPN یا VPS با IP ثابت استفاده کنید. کاربران این صرافی می توانند از انواع روش های ثبت سفارش برای معاملات خوداستفاده کنند. در صورتی که استفاده از رایانه برای شما سخت است می توانید نسخه ی اندروید و IOS این صرافی را نیز از منابع معتبر دانلود کنید و در هر مکان از این صرافی استفاده کنید.

برای انجام معاملات در صرافی اککس علاوه بر ارزهای رایج، می توان از توکن OKB که ارز مخصوص صرافی اککس است نیز استفاده کنید و کارمزد بسیار پایین تری پرداخت کنید. یکی از خدمات عالی این صرافی امکان استفاده از بخش دموی این صرافی است. کاربران می توانند برای آموزش بیشتر و همچنین شناخت محیط صرافی ازاین بخش نهایت استفاده را ببرند.

مزایای صرافی اککس

 1. پشتیبانی عالی و مستمر شبانه روزی از طریق مکاتبه و شبکه های اجتماعی
 2. امکان برداشت محدود (به میزان 2 واحد بیت کوین) ارزهای دیجیتال بدون احراز هویت
 3. دارا بودن اپلیکیشن معاملاتی
 4. امکان انجام قراردادهای آتی
 5. کارمزد پایین

صرافی بای بیت (Bybit)

همین الان در صرافی بای بیت ثبت نام کنیدثبت نام

بای بیت یک صرافی جهانی ارز دیجیتال است که در مارس 2018 با هدف ارائه ی یک پلتفرم معاملاتی راه اندازی شد. این صرافی برای تمام معامله گران مبتدی وحرفه ای طراحی شده است. معامله گران در این صرافی می توانند از روش های مختلف ثبت سفارش استفاده کنند، علاوه بر آن صرافی بای بیت یک نسخه ی تست‎نت نیز عرضه کرده است که کاربران قادر هستند برای آشنایی با محیط صرافی و آموزش نحوه ی انجام معاملات از آن استفاده کنند. صرافی بای بیت قصد دارد با ادغام ارزهای دیجیتال و امور مالی سنتی، تحولی در دنیای ارزهای دیجیتال ایجاد کند. این امکان برای کاربران صرافی بای بیت وجود دارد که معاملات خود را با دلار (USD) نیز انجام دهند. این صرافی را می توانید در نسخه های وب، اندروید و IOS دانلود کنید همچنین فراموش نکنید که برای خرید بیت کوین در ایران با استفاده از صرافی بای بیت باید حتما از VPN یا VPS با IP ثابت استفاده کنید.

کیف پول های معتبر بیت کوین

اگر به دنبال سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال هستید، حتما به یک کیف پول نیاز خواهید داشت، کیف پول های ارزهای دیجیتال در واقع یک پلتفرم دیجیتالی هستند که در نسخه های نرم افزاری، سخت افزاری و کاغذی وجود دارند. در میان انواع کیف پول ها، نوع نرم افزاری رایج ترین و نسخه ی سخت افزاری به دلیل نگه داری آفلاین، امن ترین نوع به حساب می آید. توجه داشته باشید که شما پس از خرید ارز دیجیتال در صرافی می توانید دارایی خود را در صرافی نگه داری کنید و یا در صورت تمایل به کیف پول انتقال دهید، برخی از شناخته شده ترین کیف پول های نرم افزاری را در ادامه معرفی خواهیم کرد.

1- تراست ولت (Trustwallet)

کیف پول Trust Wallet یکی از محبوب ترین و شناخته شده ترین کیف پول های رمزنگاری شده است که با توجه به طراحی ورابط کاربری ساده این کیف پول، کاربران مبتدی هم قادر هستند به راحتی از آن استفاده کنند. تراست ولت در دونسخه ی اندروید و IOS در بازار عرضه شده است و کاربران می توانند به صورت رایگان آن را از گوگل پلی و اپ ستور دانلود کنند.

یکی از نکات بسیار مهم که در رابطه با کیف پول تراست ولت باید به آن توجه کنید، 12 کلمه ای هستند که کیف پول در هنگام ثبت نام در اختیار شما قرار می دهد. این 12 کلمه همانند کلید برای کیف پول عمل می کنند و در صورت به سرقت رفتن گوشی و یا خراب شدن آن، دسترسی به کیف پول به هیچ عنوان امکان پذیر نخواهد بود و شما سرمایه ی خود را از دست خواهید داد. لطفا در نگه داری 12 کلمه نهایت توجه را داشته باشید و تحت هیچ شرایطی انها را در اختیار دیگران قرار ندهید.

2- کوینومی (Coinomi)

وجود ارزهای دیجیتال گوناگون با شبکه های مختلف نیاز به کیف پول های چندارزی به وجود آورده است. کوینومی یک کیف پول چند ارزی است که توسط متخصصان بلاک چین برای کسانی که از چندین ارز دیجیتال استفاده می کنند، مناسب است. دفتر مرکزی این شرکت درلندن است واز سال 2014 فعالیت خود را آغاز کرده است. کیف پول کوینومی بیش از 500 ارزدیجیتال را پشتیبانی می کند همچنین اپلیکیشن این کیف پول در هنگام انجام تراکنش ها بهینه ترین کارمزد را به سرمایه گذار پیشنهاد می کند. در ادمه به بیان مهم ترین ویژگی های این کیف پول می پردازیم.

 • امنیت بالا

کوینومی ادعا می کند تا زمانی که شخص شما مرتکب اشتباه مانند گم کردن عبارات نشوید، خطری دارایی و سرمایه ی شمارا تهدید نمی کند.

 • رابط کاربری ساده

کوینومی یکی از روان ترین پلتفرم های ذخیره ی ارزهای دیجیتال با رابط کاربری ساده است و تمام کاربران مبتدی و حرفه ای به راحتی قادر هستند از این کیف پول استفاده کنند.

 • نسخه ی پشتیبان

کاربران می توانند با تنظیم یک رمزعبور، یک نسخه ی پشتیبان از کیف پول خود تهیه کنند. به یاد داشته باشید این رمز عبور بسیار مهم است و اگر آن را گم کنید، نمی توانید از نسخه ی پشتیبان استفاده کنید.

کیف پول کوینومی در دونسخه ی اندروید و IOS در بازار عرضه شده است و کاربران می توانند این کیف پول را به صورت رایگان دانلود و استفاده کنند.

3- اتمیک ولت (Atomic wallet)

کیف پول اتمیک یکی از بهترین کیف پول های ارز دیجیتال است که می توانید آن را بر روی کامپیوتر و موبایل خود استفاده کنید. ازجمله ویژگی های این کیف پول امنیت بالا و رابط کاربری ساده است که سبب می شود سرمایه گذاران مبتدی نیز در استفاده از آن با مشکل مواجه نشوند. کیف پول اتمیک بیش از 500 رمزارز و توکن را پشتیبانی می کند بنابرشما به راحتی قادر هستید چندین ارز دیجیتال را در آن نگهداری کنید. کاربران این کیف پول قادر هستند علاوه بر نگه داری ارزهای خود در کیف پول، آنها را با یکدیگر نیز مبادله کنند. کیف پول اتمیک با دستگاه های ویندوز، لینوکس، مک و همچنین موبایل های با سیستم عامل اندروید و IOS سازگار است. هنگام ساخت کیف پول، 12 کلمه به عنوان کلید کیف پول در اختیار شما قرار می گیرد. با داشتن این کلمات قادرهستید کیف پول خود را در هر زمان و مکان بازیابی کنید.

چه زمانی بهترین وقت برای خرید بیت کوین است؟

اگر در مورد بیت کوین اطلاعات جامع و کاملی ندارید و تنها با شنیدن حرف هایی درباره سود سرشارِ این ارزرمز می خواهید وارد تبادلات بیت کوین شوید، توصیه ما این است که دست نگه دارید؛ زیرا ابتدا باید با مفاهیم موجود در بازار ارزهای دیجیتال آشنا شوید و روش های تحلیل بازار را فرا بگیرید.

قیمت بیت کوین تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار می گیرد. بنابراین، اگر در زمان نامناسبی خرید کنید قطعا با شکست مواجه می شوید. با این وجود، بهترین زمان خرید بیت کوین وقتی است که قیمت آن در بازار پایین آمده باشد. اما اینکه چه وقت قیمت بیت کوین پایین می آید نیازمند این است که همه نوسانات بازار ارزهای دیجیتال را با دقت رصد کرده و در زمان مناسب اقدام به خرید کنید.

عوامل موثر بر قیمت بیت کوین

مانند هر چیز دیگری که در بازار خرید و فروش می شود، قیمت بیت کوین هم به شدت تحت تاثیر افزایش یا کاهش عرضه و تقاضا، بالا و پایین می رود. گذشته از این، رویدادهای مهم سیاسی و اقتصادی در سطح جهانی و مقدار بیت کوینی که در کل دنیا موجود است هم می توانند بر قیمت بیت کوین تاثیر بگذارند. با توجه به ثابت بودن مقدار بیت کوین در دنیا هر چه به پایان آن نزدیک تر می شویم قیمت ها هم افزایش پیدا می کنند.

با روش های پیش بینی روند قیمت بیت کوین آشنا شوید

به طور کلی دور روش برای تحلیل قیمت بیت کوین وجود دارد:

 1. روش تحلیل تکنیکال که بر اساس قیمت ها و نوسانات بیت کوین در روزها و ماه های گذشته و حجم معاملاتی که انجام شده است، بررسی می شود. در این روش می توانید قیمت بیت کوین را روی نمودار بر حسب بازه زمانی که مشخص می کنید ببینید. سایت های مختلفی وجود دارند که این نمودارها را ارائه می دهند مانند سایت «ارز دیجیتال».
 2.  روش تحلیل فاندامنتال که بر اساس رویدادهای اقتصادی و شرایط حاکم بر جوامع مختلف است.

نکات مهمی که باید پیش از خرید بیت کوین در ایران بدانید

توصیه ما این است که با توجه به ناشناخته بودن بازار ارزهای دیجیتال و وجود ابهامات بسیار در مورد آن ها، پیش از آنکه اقدام به خرید بیت کوین کنید زمانی را صرف آموزش بیت کوین و همه مسائل مربوط به آن مانند ماهیت بیت کوین، صحت شایعات پیرامون آن، نحوه ساخت کیف پول، روش خرید و فروش آن و راه های پیشگیری از افتادن در دام کلاهبرداران کنید.

همچنین بررسی کنید که با توجه به همه این عوامل آیا وارد شدن در عرصه تبادلات بیت کوینی به ضرر شما است یا به نفعتان. سپس با آگاهی کامل در این راه جدید قدم بگذارید.

آموزش استخراج بیت کوین در ایران

اگر امکان خرید دستگاه ماینر را دارید می توانید بیت کوین خودتان را استخراج کنید. ولی با توجه به بالا بودن هزینه های استخراج، شاید کار چندان به صرفه ای نباشد.

برای استخراج بیت کوین به یک دستگاه ماینر، اینترنت پر سرعت، برق و فن خنک کننده نیاز دارید. بیت کوین ها هم پس از استخراج باید به کیف پول منتقل شوند. با توجه به اینکه ماینرهای امروزی نیاز به تراشه های مخصوصی دارند که در دسترس همه نیست، با این حساب، کامپیوترهای خانگی نمی توانند بازدهی خوبی در استخراج بیت کوین داشته باشند. بنابراین، باید مراقب باشید تا در دام شیادانی که با وعده های وسوسه آور در پی فروختن دستگاه های ماینر هستند نیفتید.

دستگاه ماینر چند صد دلار قیمت دارد و هزینه برقی هم که صرف دستگاه می شود طبق برآوردها برای یک بیت کوین حدود ۳۰ میلیون تومان است که بعید می رسد کار عاقلانه ای باشد. ضمن اینکه شاید بیشتر از صد سال طول بکشد تا یک بیت کوین با یک کامپیوتر خانگی استخراج شود.

کلام آخر

در حال حاضر خرید بیت کوین در ایران به دلیل محبوبیت و زیاد شدن صرافی ها برای مبادلات بسیارآسان شده است. در این مقاله سعی کردیم مراحل خرید بیت کوین در ایران را (در صرافی های ایرانی و خارجی) به طور مفصل شرح دهیم. با این حال مهم است که ابتدا تحقیقات خود را انجام و سپس اقدام به خرید یک رمزارز کنید. توجه داشته باشید که خرید بیت کوین در ایران خواه از یک صرافی ایرانی باشد و خواه از یک صرافی خارجی نکاتی دارد که حتما باید به آنها توجه کرد. امید است با خواندن این مقاله بتوانید به راحتی بیت کوین، این ارز دیجیتال محبوب را خریداری و معامله کنید.

سوالات متداول

در حال حاضر صرافی های ایرانی زیادی در حال فعالیت هستند که توانسته اند اعتماد کاربران ایرانی را به خود جلب کنند. صرافی های نوبیتکس، آبان تتر، بیت 24، بیت پین، والکس نمونه صرافی های معتبر ایرانی هستند.

برای خرید بیت کوین درایران می توان از صرافی های معتبری همچون بای بیت، کوینکس، کوکوین و… استفاده کرد.

بله، به دلیل وجود تحریم ها امکان فعالیت در اکثر صرافی های بین المللی برای ایران وجود ندارد با این حال ساکنین ایران می توانند با استفاده ار VPN و VPS با IP ثابت و بدون احراز هویت در صرافی های خارجی ثبت نام کنند و بیت کوین را معامله کنند.