ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
وبینار آموزش ترید از صفرِ صفر رایگان شد!
search

هاوینگ بیت کوین چیست و چه تاثیری روی قیمت آن دارد؟

هاوینگ بیتکوین چیست و چه تاثیری روی قیمت آن دارد؟

هاوینگ چیست و چه زمانی اتفاق میافتد؟

کلمه هاوینگ از ریشه کلمه انگلیسی Half به معنای نصف شدن گرفته شده است. در بازار ارزهای دیجیتال هاوینگ به فرآیند نصف شدن پاداش استخراج هر بلوک گفته می شود.

ثبت‌نام در وبینار فارکس

از آنجایی که هر ساعت به طور میانگین ۶ بلاک پیدا می شود و رویداد هاوینگ بیت کوین هم پس از هر ۲۱۰ هزار بلاک رخ می دهد، می توان به طور تقریبی گفت که رویداد هاوینگ هر ۴ سال یک بار اتفاق میفتد.

به همین دلیل است که رویداد هاوینگ در تاریخ مشخصی صورت نمی گیرد و زمان تقریبی آن هر 4 سال یک بار است. به عبارت دیگر سنجش زمان هاوینگ با توجه به تعداد بلاک های اضافه شده به زنجیره محاسبه می شود و ربطی به زمان ندارد، با این حال با توجه به قوانین وضع شده در شبکه بیت کوین این رویداد به طور تقریبی هر 4 سال یک بار رخ می دهد.
شاید فکر کنید که دانستن چنین مطالبی برای معامله گری و فعالیت در بازار رمزارزها نیاز نیست، اما با دانستن ماهیت و دلیل اتفاقاتی که در این بازار می افتد می توانید با ذهنی بازتراقدام به معامله یا سرمایه گذاری کنید.

فراموش نکنید گذراندن دوره آموزش ارز دیجیتال می تواند کمک شایانی هم به درک مفاهیم پایه و هم معامله گری و سرمایه گذاری کند.

فلسفه هاوینگ

هاوینگ بیتکوین چیست و چه تاثیری روی قیمت آن دارد؟

مهمترین فلسفه هاوینگ قانون اصلی حاکم بر همه ی بازارهای مالی یعنی عرضه و تقاضا می باشد.
شاید بهتر باشد برای درک بهتر موضوع، فلسفه این فرآیند را از زبان ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) ، خالق دومین رمز ارز بزرگ بازار ارزهای دیجیتال بشنویم. بوترین می گوید:

علت اصلی انجام این کار کنترل تورم است. یکی از بزرگ ترین خطاهای ارزهای فیات سنتی که تحت کنترل بانک های مرکزی هستند، این است که این بانک ها می توانند به هر میزان که بخواهند پول چاپ کنند و اگر بیش ازحد پول چاپ کنند، ارزش ارز دولتی طبق قانون عرضه و تقاضا سریعاً رو به کاهش می گذارد.

بیت کوین برخلاف ارزهای رایج طوری طراحی شده است که مثل یک کالای باارزش، مانند طلا، عمل کند. میزان طلاهای موجود در دنیا محدود است و با استخراج هر گرم از آن، استخراج طلاهای باقی مانده سخت تر از قبل می شود.
به دلیلِ همین عرضه (موجودی) محدود است که طلا توانسته در طی شش هزار سال گذشته، جای پای خود را به عنوان یک وسیله تبادل و ابزار ذخیره ارزش محکم کند. کاری که امیدواریم بیت کوین هم از پس انجام آن برآید.

ثبت‌نام در وبینار فارکس

تاریخچه هاوینگ

در ابتدای کار بیت کوین در ازای ایجاد هر بلوک در شبکه، ماینری که موفق به این کار می شد 50 واحد بیت کوین را به عنوان پاداش دریافت می کرد.

اولین رویداد هاوینگ بیت کوین در 28 نوامبر 2012 در بلوک شماره ی 210،000 رخ داد، پس از رخ دادن اولین رویداد هاوینگ پاداش ماینرها از 50 به 25 واحد بیت کوین برای هر بلوکی که به شبکه می افزودند کاهش یافت.
رویداد هاوینگ بعدی در 9 جولای 2016 در بلوک 420،000 به وقوع پیوست، یعنی با اضافه شدن 210,000 بلوک دیگر به شبکه ی بلاک چین بیت کوین.

این رویداد پاداش ماینرها را از 25 واحد به 12,5 واحد برای اتصال بلوک های جدید به شبکه کاهش داد.
سومین و آخرین رویداد رویداد نصف سازی پاداش ماینرها، در یازدهم ماه می سال 2020 و در بلوک 630،000 صورت گرفت. بعد از این رویداد پاداش ماینرها به 6.25 رسید.

تاثیر هاوینگ بر قیمت بیت کوین

همانگونه که در تصویر ذیل ملاحظه مینمایید همواره فرآیند هاوینگ به سبب تضعیف طرف عرضه طی سالیان اخیر موجب رشد قابل توجه قیمت بیت کوین شده است. البته این موضوع به طور تئوری بیان شده است و اگر بخواهیم دقیق تر به بررسی ماجرا بپردازیم باید تمام احتمالات را در نظر بگیریم.

هاوینگ بیتکوین چیست و چه تاثیری روی قیمت آن دارد؟

قرار نیست همیشه با کم شدن عرضه، تقاضا بالا برود و یا حتی ثابت بماند. تنها در صورتی کم شدن عرضه می تواند منجر به رشد قیمت باشد، که تقاضا یا ثابت بماند یا بیشتر شود.
در علم اقتصاد گفته می شود که اگر عرضه کم شود و تقاضا ثابت بماند، قیمت باید دو برابر شود تا تقاضاها را پوشش دهد. اما در دنیای واقعی و بیت کوین هیچ کس نمی تواند 100 درصد تضمین دهد که تقاضا زیاد می شود هرچند که احتمال آن زیاد است.
در نظر بگیرید که به دلیل نصف شدن پاداش استخراج، دیگر برای ماینرها به صرفه نباشد که به کار خود ادامه دهند و از شبکه خارج شوند.
هرچند در حال حاضر به دلیل گستردگی و شناخت بیت کوین در جامعه نمی توان خیلی انتظار این شرایط را داشت، اما اگر این اتفاق بیفتد، نتیجه خوبی برای بیت کوین و قیمت بیت کوین نخواهد داشت.

تاثیر رویداد هاوینگ بر تصمیم معامله گران

در رابطه با بیت کوین معامله گران و سرمایه گذارانی فعال وجود دارد. افرادی که بر روی روی بیت کوین به صورت بلندمدت سرمایه گذاری کرده اند و به عبارت دیگر کسانی که هولدر بیتکوین هستند با هر نوسان قیمت، اقدام به فروش بیت کوین خود نمی کنند. اما شرایط برای معامله گران (تریدرها) متفاوت است.

اکثر افراد انتظار دارند که پس از رویداد هاوینگ، قیمت بیت کوین افزایش یابد، معامله گران زیادی با همین تفکر پیش از هاوینگ بیت کوین اقدام به خرید کرده تا با رشد قیمت پس از هاوینگ، به سود رسیده و از معامله خارج شوند.

این معامله گران در صورتی که قیمت بیت کوین پس از هاوینگ ثابت بماند، از معامله خارج خواهند شد و همین موضوع می تواند موجب کاهش قیمت بیت کوین حداقل برای یک بازه شود.

حتی اگر قیمت بیت کوین بلافاصله پس از رویداد هاوینگ افزایش یابد، معامله گران با توجه به ماهیت حرفه خودشان پس از کسب سود مورد نظر اقدام به فروش بیت کوین های خود می کنند.

نگاهی به هاوینگ در چندسال اخیر:

هاوینگ 2012

در سال 2012 با به وقوع پیوستن اولین رویداد هاوینگ بیت کوین، در ابتدا قیمت بیت کوین برای مدت 6 هفته نزولی بود، اما پس از گذشت مدتی قیمت بیت کوین تا 230 دلار افزایش یافت در حالی که در زمان هاوینگ قیمت بیت کوین 13 دلار و 42 سنت بود.
ناگفته نماند که عده ای این افزایش قیمت را ناشی از فضای سیاسی حاکم در آن دوره می دانند.

هاوینگ 2016

در دومین هاوینگ بیت کوین در سال 2016 نیز پس از این رویداد قیمت بیت کوین رشد چندانی نداشت اما در طی یک سال، قیمت بیت کوین به 20,000 دلار رسید و بیت کوین توانست رشد 31 درصدی را برای خود ثبت کند. (قیمت بیت کوین در زمان رخ دادن دومین هاوینگ 650 دلار بود)

هاوینگ 2020

سومین و آخرین هاوینگ بیت کوین تا به امروز در تاریخ 11 می سال 2020 رخ داد. در این هاوینگ بیت کوین دیگر یک رمزارز ناشناس نبود و عده بسیاری این رمزارز را می شناختند، همه گیری ویروس کرونا در آستانه هاوینگ بیت کوین باعث شد بسیاری از افراد، با توجه به ماهیت بیت کوین، و ویژگی کاهشی تورم آن به این رمزارز روی بیاورند، به این صورت آنها می توانستند علاوه بر حفظ ارزش دارایی خود سود زیادی نیز تجربه کنند. در نتیجه فارغ از نوسانات کوتاه در چند روز، قیمت بیت کوین رشد چشمگیری را تجربه کرد.

پیش بینی کارشناسان از تاثیر رویداد هاوینگ بر قیمت بیت کوین

هاوینگ بیتکوین چیست و چه تاثیری روی قیمت آن دارد؟

افراد زیادی آرزوی سفر به سال های گذشته را دارند تا بتوانند مقدار زیادی بیت کوین خریداری کنند، که البته ممکن نیست . ولی شاید با بررسی گذشته بتوان دیدگاه بهتری نسبت به آینده پیدا کرد.

دو روز قبل از هاوینگ ۲۰۱۶ پلت فرم coindesk مقاله ای را در همین خصوص منتشر کرد، نگاهی به آن خالی از لطف نیست.

“در حال حاضر بیت کوین با رشد ۵۰ درصدی نسبت به ابتدای سال با قیمت ۶۴۰ دلار معامله می شود. هرچند عوامل سیاسی و اقتصادی در این رشد قیمت نقش داشتند ولی تاثیر رویداد هاوینگ بر این افزایش قیمت چشمگیرتر بوده است.

کارشناسان نظرات کاملا متفاوتی راجع به تاثیر هاوینگ (به خصوص از سال 2020 به بعد) بر قیمت بیت کوین ارائه دادند:

پیش بینی های افزایش قیمت

کارشناسان بسیاری با بیان دلایل مختلف انتظار افزایش قیمت بیت کوین را دارند. آنها معتقدند هرچند افزایش قیمت بیت کوین در یک بازه زمانی کوتاه اتفاق نمی افتد ولی قیمت این رمزارز به صورت آهسته و پیوسته صعودی خواهد بود.
این دسته از کارشناسان معتقدند که کاهش پاداش برای ماینرها ممکن است باعث یک افت قیمت موقتی بعد از هاوینگ بیت کوین باشد، اما هاوینگ همیشه به عنوان عامل موثری برای شروع رشد قیمت بیت کوین عمل کرده است.

پیش بینی های کاهش قیمت

برخی از کارشناسان معتقد هستند حتی اگر همه چیز به خوبی پیش برود ممکن است عواملی به دور از چشم آنها مانده باشد که باعث کاهش قیمت بیت کوین شود. همان طور که می دانید قیمت بیت کوین متاثر از عوامل متعددی است که هاوینگ یکی از آن هاست.

حفظ وضعیت موجود

به نظر بعضی از کارشناسان میزان کاهش تورم بیت کوین نسبت به حجم معاملات روزانه به قدری ناچیز است که می توان آن را نادیده گرفت.”

وضعیت ماینرها در آستانه هاوینگهاوینگ بیتکوین چیست و چه تاثیری روی قیمت آن دارد؟

با بررسی داده های Google Trends به این مشخص شد که کاربران در آستانه هاوینگ بیت کوین، علاوه بر عبارت “هاوینگ بیت کوین”، “خرید بیت کوین” و “بیت کوین” را نیز در روزهای اخیر بسیار جست و جو کرده اند.

این موضوع نشان از انتظار صعود برای بیت کوین توسط معامله گران را بالا می برد. این نتایج را می توان مهر تاییدی بر پذیرش بیت کوین از طرف درصد بیشتری از مردم به حساب آورد.

البته هیچ دلیل قطعی برای صعود قیمت بیت کوین بلافاصله پس از هاوینگ وجود ندارد.

در مصاحبه ای که Joseph Young خبرنگار با Mao Shixing از بنیان گذاران استخر ماینینگ F2POOL داشت ، او گفت علی رغم کم بودن قیمت فعلی بیت کوین نسبت به بیشترین قیمت این رمز ارز (قیمت بیت کوین در سال 2017 به 20 هزار دلار رسید) باید به این نکته نیز توجه کرد که پس از اجرای هاوینگ بیت کوین با نصف شدن پاداش ماینرها، شاید آنها به این فکر بیفتند که کاهش پاداش، سرنوشت نامطلوبی را برای آنها رقم خواهد زد.

علاوه بر آن ماینرها همزمان با کاهش پاداش، هزینه برق بیشتری را باید بپردازند، که رسیدن به این تعادل زمان بر است.
همچنین هاوینگ، ماینرهای کوچک را در وضعیت دشواری قرار می دهد.

این ماینرها معمولا برای به روز رسانی تجهیزات خود و یا خروج از بازا، ممکن است بیت کوین های خود را یکباره به فروش برسانند.

تاثیر رویداد هاوینگ بر کارمزد تراکنش ها

هاوینگ بیتکوین چیست و چه تاثیری روی قیمت آن دارد؟

بنا بر داده های سایت BitInfoCharts کارمزد تراکنش های شبکه بیت کوین از تاریخ ۲۰ می تا ۱۴ ژوئن 2020 با کاهش ۹۱ درصدی از 6.65 دلار به 0.56 دلار رسیده است،این کمترین مقدار کارمزد بعد از رویداد هاوینگ 2020 بود، در حالی که کارمزد تراکنش های شبکه بیت کوین بعد از هاوینگ، افزایش ۱۶۰۰ درصدی را تجربه کردند.

البته این نوسانات کارمزد بعد از رویداد هاوینگ چیز جدیدی نیست و در هاوینگ قبل یعنی سال ۲۰۱۶ کارمزد تراکنش های شبکه بیت کوین با افزایش ۲۰۰ درصدی از مبلغ 0.08 در یک می به 0.24 در تاریخ ۳۱ ژوئیه رسید و در اکتبر ۲۰۱۶ تا مبلغ 0.37 بالا رفت.

لازم به ذکر است که کارمزد های بالا در شبکه به معنای تراکم معاملات در شبکه می باشد به عبارت دیگر کاربران برای انجام تراکنش های خود حاضرند مبالغ بالاتری را بپردازند.

خیلی ها بر این باورند که قیمت بیت کوین پس از رویداد هاوینگ رشد چشمگیری خواهد داشت، از این رو اقدام به خرید این رمز ارز کردند و این امر باعث افزایش کارمزد تراکنش های بیت کوین شده بود.

از طرف دیگر شاهد افزایش نرخ هش ریت شبکه بیت کوین بودیم این یعنی اینکه دستگاه های جدید با قدرت پردازش بالا وارد شبکه بیت کوین شده اند و این یکی از دلایل کاهش کارمزدها است.

پس از هاوینگ ۲۰۱۲ کارمزد تراکنش ها در ۲۶ و ۲۷ نوامبر با افزایش ۳۰۰ درصدی مواجه شد، اما خیلی زود به مقدار پیش از اجرای هاوینگ برگشت.

همچنین پس از اجرای هاوینگ ۲۰۱۶ کارمزد تراکنش ها با افزایش ۲۰۰ درصدی از 0.081 دلار در اول ماه می ۲۰۱۶ به 0.24 دلار در اواسط جوئن و اواخر جولای همان سال رسید.

تفاوت هاوینگ 2016 و 2020

معاملات با حجم بالا

در بحبوحه رویداد هاوینگ معاملات بیت کوین با حجم بالاتر از ۲۸۰۰ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۶ در حال اجرا بودند. حجم معاملات در سال ۲۰۱۶ ،1.5 میلیارد دلار بود اما در روزهای نزدیک به هاوینگ 2020 این مقدار به ۵۰ میلیارد دلار رسیده بود.

افزایش تعداد حساب ها (کاربران)

هم راستا با افزایش حجم معاملات تعداد کاربران صرافی ها نیز افزایش یافته بودند. صرافی معتبر coinbase اعلام کرد که تعداد کاربرانش در آستانه هاوینگ 2016 سه میلیون نفر بوده اند در حالی کهf این رقم برای هاوینگ 2020 به بیش از ۳۰ میلیون کاربر رسیده است. این موضوع می تواند مهر تاییدی بر پذیرفته شدن رمزارزها و به خصوص بیت کوین در میان مردم باشد.

با توجه به گذشت حدود یک سال از هاوینگ 2020 می توان به راحتی مقبولیت رمزارزها و به خصوص بیت کوین را در میان مردم به چشم دید.

سحن پایانی

یکی از قوانین وضع شده برای بیت کوین نصف شدن پاداش ماینرها است، تقریبا هر چهار سال یک بار این رویداد رخ می دهد.

با رخ دادن این رویداد که هاوینگ نامیده می شود، شبکه از تورم بیت کوین جلوگیری می کند و به عبارتی با کم شدن عرضه و افزایش تقاضا به دلیل شناختن این رمزارز و ارزش واقعی آن، فارغ از نوسانات قیمتی که در بازارهای مالی بسیار طبیعی هستند، شاهد افزایش قیمت این رمزارز در بلند مدت هستیم.

سعی ما با ارائه این مطلب بر این بود تا رویداد هاوینگ و تاثیرات آن را به صورت کامل بررسی کنیم.

به این مقاله امتیاز دهید
(۱۸۳ رای) ۴.۴
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات مفاهیم تخصصی ارزهای دیجیتال به شما پیشنهاد میکنیم:
shilling
شیلینگ (Shilling) چیست + چه تأثیری بر قیمت ارزهای دیجیتال دارد؟
futures-trading
فیوچرز چیست و چگونه انجام می شود؟
validator
ولیدیتور چیست؟ | کاربرد Validator ارز دیجیتال چیست؟
stop-out
استاپ اوت چیست؟ سفارش توقف چگونه محاسبه می شود؟
spot-trading
معاملات اسپات یا معاملات نقدی چیست؟
block-size
اندازه بلاک بیت کوین (Block Size) چیست و چه اهمیتی دارد؟
social-trading
سوشال تریدینگ چیست و چگونه انجام می‌شود؟
crypto-insurance
بیمه ارز دیجیتال چیست و چرا و چگونه باید از آن استفاده کنیم؟
what-is-the-top-to-down-approach-in-crypto
رویکرد بالا به پایین در ارز دیجیتال چیست؟
what-is-lightning-network
شبکه لایتنینگ چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟
what-is-oracle-in-blockchain
اوراکل (oracle) چیست؟ پل ارتباط بین قراردادهای هوشمند و دنیای واقعی
defi2
دیفای 2 (DeFi 2) چیست و چه کاربردی دارد؟
margin
مارجین (Margin) چیست و چه کاربردی در صرافی ها دارد؟
stop-hunting
استاپ هانتینگ چیست؟ Stop Hunting چگونه رخ می‌دهد؟
stop-limit
استاپ لیمیت (سفارش با حد ضرر) چیست؟
stop-market-order
سفارش توقف ضرر بازار (Stop Market Order) چیست؟ | انواع دستور استاپ لاس
marketorder
سفارش بازار یا مارکت اوردر (Market Order) چیست؟
memo
تگ یا ممو (Memo) در کیف پول ارز دیجیتال چیست؟
poap
الگوریتم یا پروتکل اثبات حضور (POAP) چیست؟
blockchain-explorer
مرورگر بلاک چین (Blockchain Explorer) چیست و چه کاربردی دارد؟
altcoin-season
آلت سیزن (Alt season) چیست و چگونه می توان از آن سود کسب کرد؟
amm
بازارساز خودکار (AMM) چیست و چه کاربردی دارد؟
hardcap-and-softcap
هارد کپ و سافت کپ در ارزهای دیجیتال چیست؟
crypto-lending
 وام ارز دیجیتال چیست؟ راهنمای نحوه دریافت وام ارزهای دیجیتال
liquidity-mining
استخراج نقدینگی (Liquidity Mining) در ارزهای دیجیتال چیست؟
token-burning
توکن سوزی در ارزهای دیجیتال چیست و به چه دلیلی اتفاق می افتد؟
hedge-fund
آشنایی با صندوق پوشش ریسک یا Hedge Fund
copy-trading
کپی تریدینگ (Copy Trading) چیست؟
dao
سازمان خودگردان غیرمتمرکز (DAO) چیست و چگونه کار می کند؟
double-spend
دوبار خرج کردن (Double Spend) در بلاک چین چیست؟
what-is-ido-in-crypto
عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز (IDO) چیست؟
what-is-halving
هالوینگ (Halving) در ارزهای دیجیتال به چه معناست؟
on-chain-volume-vs-trading-volume
مقایسه حجم آن چین (On-Chain Volume) و حجم معاملاتی (Trading volume)
what-is-cryptojacking
کریپتوجکینگ (Cryptojacking) چیست و چگونه می توان با آن مقابله کرد؟
onchin-analysis
تحلیل آنچین یا درون زنجیره ای (Onchain) چیست و در کجا استفاده می شود؟
tokenomics
توکونومیک یا اقتصاد توکنی (Tokenomics) چیست و چه کاربردی دارد؟
sopr
اندیکاتور SOPR چیست؟ آشنایی با نحوه استفاده و انواع آن
margin-call
هرآنچه که باید درباره کال مارجین (Call Margin) بدانید
what-is-leverage
اهرم یا لوریج چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟
harmonic-patterns
معرفی انواع الگوهای هارمونیک و روش های معامله با آن
%d8%aa%d8%ad%d9%84%db%8c%d9%84-%d8%b2%d9%85%d8%a7%d9%86%db%8c-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa-%d9%88-%da%86%da%af%d9%88%d9%86%d9%87-%d8%a7%d9%86%d8%ac%d8%a7%d9%85-%d9%85%db%8c-%d8%b4%d9%88%d8%af%d8%9f
تحلیل زمانی چیست و چگونه انجام می شود؟
bitcoin-full-node
نود کامل یا فول نود بیت کوین چیست؟ بررسی مزایا و معایب آن
yield-farming
کشت سود چیست؟ معرفی 7 تا از پلتفرم های معروف آن
ransomware
معرفی کلاهبرداری باجه افزار و انواع مدل های رایج آن
dlt
منظور از دفتر کل یا DLT چیست؟ و چه انواعی دارد؟
token-standard
معرفی انواع استانداردهای انتقال ارزهای دیجیتال
radix
فناوری رادیکس (Radix) چیست؟ بررسی نقاط قوت آن
erc20-and-trc20
استاندارهای ERC20 و TRC20 چیست؟ و چه تفاوتی باهم دارند؟
ethereum-plasma
پلاسما در اتریوم چیست؟ با بررسی مزایا و معایب آن
bitcoin-halving
هاوینگ بیت کوین چیست و چه تاثیری روی قیمت آن دارد؟
hashing
با مفهوم هش رمزنگاری بیشتر آشنا شویم!
quantum-computer
تأثیر کامپیوتر کوانتومی بر بلاک چین و ارزهای دیجیتال
%d8%a7%d9%84%da%af%d9%88%d8%b1%db%8c%d8%aa%d9%85-%d8%a7%d8%ac%d9%85%d8%a7%d8%b9-%d8%af%d8%b1-%d8%a8%d9%84%d8%a7%da%a9%e2%80%8c-%da%86%db%8c%d9%86-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa%d8%9f-%d9%85%d8%b9%d8%b1
الگوریتم اجماع در بلاک‌ چین چیست؟ معرفی انواع کاربردهای آن
hardfork-in-bitcoin
هرآنچه که باید درباره هارد فورک در بیت کوین بدانید!
p2p
آشنایی با مبادله همتا به همتا (P2P) و نحوه استفاده از آن
spot-and-future-difference
معاملات نقدی و آتی چه تفاوت هایی با هم دارند؟
chainlink
چین لینک (chainlink) چیست؟ مزایا، امنیت و کارکرد آن
proof-of-stake
اثبات سهام (Proof Of Stake) چیست؟ چگونه در اتریوم پیاده سازی می شود؟
algo
هر آنچه که باید درباره فناوری الگوراند (ALGO) بدانید!
proof-of-work
الگوریتم اثبات کار (Proof of work) چیست؟ و در بیت کوین چگونه کار می کند؟
ico
ICO چیست؟ آشنایی با مفهوم عرضه اولیه سکه
segwit
تکنولوژی سگویت چیست؟ و چه مزایایی دارد؟
what-is-fork
فورک چیست و انواع آن کدامند؟