ارزهای دیجیتال امروزه در رسانه ها سروصدای زیادی به پا کرده و روزبه روز افراد بیشتری به دنیای تازه و خیال انگیز بلاکچین علاقه نشان می دهند. علت تمایل بسیاری از این افراد به رمزارزها این است که شنیده اند می توان از طریق کریپتوکارنسی کسب درآمد کرد! اگر شما هم جزو این افراد هستید، جای درستی آمده اید؛ چراکه در این مقاله می خواهیم به شما انواع روش استخراج رمزارز را آموزش دهیم.

فهرست []

  قبل از آنکه به سراغ موضوع اصلی برویم، ابتدا در مورد خود عبارت استخراج رمزارز و معنی آن صحبت خواهیم کرد و به شما خواهیم گفت که در وهله اول چرا افراد زیادی دردسر استخراج رمزارزها را به جان می خرند. پس از آن راه های استخراج ارزهای دیجیتال، مزایا و معایب هر یک و دیگر نکاتی که باید در مورد ماینینگ بدانید را به شما شرح می دهیم.

  در نهایت در مورد برخی از محبوب ترین توکن ها جهت استخراج، همچنین ایمن ترین کیف پول هایی که می توانید در آن سکه های خود را ذخیره کنید (مانند لجر نانو اس Nano Ledger S، کوین بیس CoinBase و ترزور مدل T Trezor model T) و قابل اطمینان ترین پلتفرم های مبادله رمزارزها (مانند کوین بیس یا بایننس) برای تبدیل سکه های استخراج شده تان به دیگر ارزهای دیجیتال گفت وگو خواهیم کرد.

  درک مفهوم استخراج یا ماینینگ رمزارز

  اگر بخواهیم با ساده ترین عبارات ماینینگ رمزارز را توضیح دهیم، بایستی آن را فرایندی بدانیم که به واسطه آن یک دستگاه با انجام تسک های مشخص مقدار کمی رمزارز به دست می آورد. این ساده ترین تعریف برای استخراج رمزارز است. اما بهتر است کمی بیشتر آن را بسط دهیم.

  تصور کنید دستگاهی دارید که سکه های رمزارز را استخراج می کند. در ادامه این راهنما در مورد انواع بخصوص دستگاه های استخراج رمزارز صحبت خواهیم کرد. اما برای مثال، فرض کنید که این دستگاه کامپیوتر شخصی خودتان است و سعی دارید بفهمید که چگونه به کمک آن می توانید اقدام به استخراج ارزهای دیجیتال نمایید.

  کامپیوتر شخصی شما تسک های به خصوصی را که برای کسب حتی کمترین مقادیر رمزارز نیاز است را به انجام می رساند. این تسک ها تحت عنوان گواهی اثبات کار نامیده می شوند و هدف از طراحی آن ها ایجاد یک فضای عادلانه برای تمامی ماینرها از اقصی نقاط جهان است.

  این تسک ها به نوبه خود معادلاتی ریاضی هستند و هرچه ماینرها بیشتر بخواهند از یک استخر ماینینیگ بخصوص رمزارز استخراج کنند، این معاملات دشوارتر خواهند بود. این امر موجب ایجاد تعادل در استخر گردیده و درعین حال استفاده از دستگاه های قدرتمندتر و عظیم تری را می طلبد.

  عوامل ظریف و متعدد دیگری نیز در هنگام انجام فرایند ماینینگ به روی کار می آیند. اما ایده کلی این است که اگر دستگاهتان در فرایند استخراج مشارکت نماید، سهمی از غنائم رمزارز را دریافت خواهید کرد.

  آنچه تا کنون گفتیم توضیح کوتاه و ساده ای در خصوص مفهوم ماینینگ ارزهای دیجیتال بود. اکنون می خواهیم به سراغ اصل مطلب برویم و به پرسش اصلی شما پاسخ دهیم؛ اینکه چطور می توان رمزارزها را استخراج کرد؟

  انواع روش استخراج رمزارز

  برای استخراج رمزارزها چند راه مختلف وجود دارد. در اینجا به توضیح اصلی ترین راه ها می پردازیم. ترتیب معرفی این متدها در ادامه این مقاله بر مبنای میزان دشواری هر یک از این روش هاست. به این ترتیب ابتدا با آسان ترین روش شروع می کنیم؛ یعنی استخراج ابری رمزارز یا کلود ماینینگ (Cloud mining).

  متد شماره ۱ – استخراج ابری رمزارز

  اگر به دنبال روش های استخراج رمزارز هستید، استخراج ابری یا کلود ماینینگ پرطرف دارترین راهی است که از طریق آن می توانید بدون زحمت به استخراج ارزهای دیجیتال بپردازید.

  کلود ماینینگ فرایندی است که در آن شما میزان مشخصی پول به یک فرد (اغلب اوقات به جای فرد یک تشکیلات عظیم مطرح است) می پردازید و به این ترتیب دستگاه استخراج رمزارز وی که تحت عنوان ریگ (rig) استخراج شناخته می شود را اجاره می کنید. در واقع شما با این کار پروسه ماینینگ را به شکل اجاره ای انجام می دهید.

  این اجاره برای مدت زمانی مورد توافق اعتبار داشته و در این زمان تمامی درآمدهای ریگ (منهای هزینه های نگهداری و هزینه برق) به کیف پول رمزارز شما منتقل می گردد.

  افراد (یا شرکت هایی) که این خدمات کلود ماینینگ را عرضه می کنند، معمولاً از تجهیزات کلان ماینینگ و مزارع متعدد (ده ها یا صدها ریگ متصل به هم و با عملکرد هم زمان) برخوردار بوده و به خوبی می دانند که چگونه ارزهای دیجیتال را استخراج کنند.

  محبوبیت کلود ماینینگ

  علت محبوبیت زیاد کلود ماینینگ این است که به افرادی که پول کافی برای خرید ریگ استخراج ندارند و یا به هر دلیل علاقه ای به داشتن ریگ مخصوص به خود ندارند نیز امکان این را می دهد که خود را عضوی از دنیای رمزارزها بدانند.

  برای استخراج ابری رمزارز شما دو گزینه پیش روی خود خواهید داشت. یکی استخراج رایگان و دیگری با پرداخت پول. طبیعتاً بسیاری از افرادی که به دنبال انواع روش استخراج رمزارز هستند، به سوی گزینه های رایگان تمایل بیشتری خواهند داشت. بااین حال، خدمات رایگان استخراج ابری معایبی نیز دارد. از جمله این معایب می توان به سرعت بسیار پایین فرایند ماینینگ، ضوابط مضاعف و… اشاره کرد. استخراج پولی رمزارز با کمک روش کلود ماینینگ معمولاً به صورت زیر انجام می شود:

  ابتدا باید یک میزبان (هاست) استخراج ابری آنلاین پیدا کنید. سپس پلن های استخراجی را که این میزبان ها ارائه می کنند بررسی نمایید. معمولاً چهار یا پنج پلن گوناگون وجود خواهد داشت که بسته به قیمت خود از ارزان ترین تا گران قیمت ترین پلن طبقه بندی می شوند. برخی از میزبان ها حتی ممکن است به شما امکان ساخت سفارشی پلن کلود ماینینگ خودتان را نیز بدهند.

  پس از آنکه دریافتید کدام پلن برایتان بهتر است، تنها کافی است تراکنش پرداخت اجاره به میزبان را انجام دهید؛ سپس کد کیف پول رمزارز خود را ثبت نموده و به این ترتیب نخستین گام های استخراج رمزارز را بردارید.

  پلن های استخراج مختلف هر یک مبالغ گوناگونی را به عنوان هزینه در برداشته و تاریخ انقضای قرارداد آن ها نیز متفاوت است. پلن های استاندارد عموماً چیزی بین ۵۰۰ دلار تا ۵۰۰۰ دلار ارزش دارند و بازه زمانی آن ها از دو سال تا مادام العمر متغیر است.

  معمولاً انتظار می رود که تا حتی حدود نیم تا یک سال پس از شروع، با شکست مواجه گردید و پس از این زمان سوددهی برایتان آغاز شود. بااین حال، هیچ کس به طورقطع این موضوع را نمی داند؛ چراکه قیمت ارزهای دیجیتال شدیداً متغیر بوده و احتمال نوسان اندک آن ها وجود دارد.

  متد شماره ۲ – روش استخراج رمزارز از طریق CPU

  در استخراج از طریق CPU، پردازنده های کامپیوتر به عنوان ابزارهای استخراج رمزارز به کار می روند. این گزینه پیش تر به عنوان روشی عملی شناخته می شد؛ اما در حال حاضر، هرچه می گذرد افراد کمتری این متد را به عنوان متد استخراج کریپتوکارنسی برای خود برمی گزینند.

  این موضوع چند دلیل عمده دارد. نخست آنکه استخراج به کمک CPU شدیداً کند است؛ بنابراین ممکن است مجبور باشید ماه ها بدون کوچک ترین درآمدی از استخراج سر کنید.

  همچنین معمولاً استخراج با CPU اقدامی مقرون به صرفه نیست. چراکه در ازای پرداخت هزینه های سنگین برق و تجهیزات خنک کننده، تنها مقادیر اندکی پول (شاید در حد یک دهم این هزینه ها) به دست خواهید آورد. درصورتی که بتوانید محلی با تجهیزات سرمایشی مطلوب و هزینه برق پایین بیابید، این هزینه ها اندکی کاهش خواهند یافت. اما معمولاً چنین اتفاقی نمی افتد.

  پس چرا هنوز برخی از استخراج با CPU استفاده می کنند؟

  اساساً علت این موضوع آن است که از این طریق هر فردی با یک کامپیوتر رومیزی می تواند عملیات استخراج را انجام دهد. برای استخراج با روش CPU تنها نیاز به یک کامپیوتر و چند برنامه برای ماینینگ خواهید داشت. اگرچه می توان ماینینگ را با لپ تاپ هم انجام داد، ولی این کار به هیچ وجه توصیه نمی شود. چراکه لپ تاپ شما ظرف چند ساعت داغ کرده و ممکن است آسیب ببیند.

  ازآنجایی که شروع به استخراج رمزارز با این روش بسیار آسان است، همه روزه ماینرهای تازه کار CPU به سوی این متد جلب می گردند. برخی از افرادی که به دنبال انواع روش استخراج رمزارز هستند، اهمیتی به جزئیات نمی دهند و تنها می خواهند این فرایند را به هر ترتیبی که شده و دراسرع وقت آغاز نمایند. استخراج با CPU برای این دسته از افراد انتخاب مناسبی خواهد بود.

  متد شماره ۳ – استخراج با کمک GPU

  استخراج رمزارز از طریق GPU را می توان محبوب ترین و شناخته شده ترین متد استخراج ارزهای دیجیتال دانست. برای مثال، کلود ماینرها از ریگ های GPU برای ارائه خدمات خود استفاده می کنند.

  همان طور که گفتیم این اشخاص در زمینه استخراج رمزارزها حرفه ای بوده و صدها، اگرنه هزارها ریگ استخراج در اختیار دارند؛ بنابراین می توان با اطمینان گفت که روش انتخابی آن ها روشی بهینه خواهد بود.

  علت محبوبیت زیاد ماینینگ GPU بهره وری بالا و درعین حال، قیمت نسبتاً پایین آن است. اما اشتباه نکنید، راه اندازی ریگ به خودی خود معمولاً امری هزینه بر است؛ اما از نظر سرعت هش و نیروی کار کلی، استخراج با GPU روشی فوق العاده به شمار می رود.

  ریگ های GPU از کارت های گرافیک به منظور استخراج رمزارزها استفاده می کنند. یک ریگ استخراج استاندارد از یک پردازنده، یک مادربورد، سیستم خنک کننده، قاب (فریم) ریگ و صدالبته چند (۸-۲ عدد) کارت گرافیک تشکیل شده است.

  هزینه معمول راه اندازی یک ریگ استخراج GPU با عملکرد و طراحی مطلوب چیزی در حدود ۳۰۰۰ دلار خواهد بود. اگرچه این یک سرمایه گذاری سنگین به حساب می آید، اما در مقایسه با متدهای دیگر مانند متد استخراج با CPU سریع تر به سوددهی می رسد؛ بنابراین اگر به دنبال راه های مختلف استخراج ارزهای دیجیتال می گردید، بهتر است نگاهی به این ریگ ها بیندازید.

  انواع روش استخراج رمزارز – متد شماره ۴ – استخراج با ASIC

  ای سیک ها (مدارهای مجتمع با کاربرد خاص) ابزارهای به خصوصی هستند که اختصاصاً به منظور انجام یک تسک واحد که در اینجا همان استخراج رمزارز است، طراحی شده اند. ASICها با قابلیت تولید دیوانه وار مقادیر معتنابهی رمزارز در مقایسه با رقبای خود مانند ریگ های GPU یا CPU محبوبیت و اعتبار زیادی را کسب کرده اند.

  اما اگر واقعاً استخراج با ASIC تا این حد ایده آل است، چرا زودتر به آن اشاره نکردیم؟

  در حقیقت، علت این موضوع آن است که استفاده از این تجهیزات موجب شکل گیری اختلاف نظرها و مجادلات زیادی در میان کاربران شده است.

  مشاهده می کنید هنگامی که کمپانی ASIC نسخه جدید دستگاه استخراج رمزارز خود را معرفی نمود، این معرفی موجب ایجاد آشوبی در جامعه رمزارزها گردید. بسیاری از کاربران خواستار ممنوعیت کامل این دستگاه ها شدند. اما به چه علت؟

  ازآنجایی که ASICها بسیار قدرتمندند، این امر امکان رقابت کاربران ریگ های GPU یا CPU را از نظر سرعت هش و درآمد با این تجهیزات سلب می کند. همچنین، ای سیک ها موجب می شوند که در بازار برخی رمزارزهای بخصوص مشکلاتی پدید آید. تصور کنید که بخش عمده درآمدهای رمزارزی به یک ماینر با مزرعه ASIC اختصاص یابد. در این صورت هرج ومرج در بازار اجتناب ناپذیر خواهد بود.

  بهترین روش استخراج رمزارز کدام است؟

  اکنون که با نحوه و انواع روش استخراج آشنا شدید، نوبت به این پرسش می رسد که کدام یک از این روش ها از بقیه بهتر است؟

  اینکه کدام متد برای شما مناسب تر است، به طورجدی تابعی از تعداد اندکی جزئیات کلیدی خواهد بود. اینکه آیا مایل به خرج کردن پول در ابتدای کار هستید؟ اگر بله، چقدر؟ آیا می خواهید یک ریگ استخراج مخصوص به خود داشته باشید؟ و اینکه آیا اصلاً می خواهید استخراج را با یک ریگ انجام دهید؟

  پاسخ به این پرسش ها و بسیاری پرسش های مشابه دیگر، بهترین روش استخراج رمزارز را برای شما تعیین خواهد نمود.

  به طورکلی، استخراج با کمک GPU و کلود ماینینگ به نظر دو گزینه بسیار محبوب به شمار می روند. استخراج با CPU کند و خسته کننده است، درحالی که استخراج با ASIC، بخصوص در این اواخر، ممکن است نتایجی غیرقابل پیش بینی در برداشته باشد.

  اگر می خواهید ریگ استخراج خودتان را بسازید، در این صورت GPU انتخاب شما خواهد بود. اما اگر نمی خواهید هیچ هزینه ای برای ساخت ریگ استخراج بپردازید و یا در شروع به کار عجله دارید، می توانید استخراج با CPU را امتحان کنید. در همین حال، اگر مایل به ریسک کردن هستید و از اختلاف نظر ابایی ندارید، ASICها گزینه مطلوبی خواهند بود. در نهایت، اگر نمی خواهید با ریگ های استخراج یا هیچ گونه دستگاه دیگری سروکله بزنید، کلود ماینینگ برای استخراج رمزارزها به شما پیشنهاد می شود.

  کدام رمزارزها را استخراج کنیم؟

  انتخاب تجهیزات استخراج رمزارز همچنین تابعی از نوع ارز دیجیتالی است که قصد استخراج آن را دارید.

  برخی از گزینه های پرطرف دار عبارت اند از: بیت کوین، اتریوم یا dash/’>دش. با وجود این، به خاطر داشته باشید که استخراج بیت کوین احتمالاً پیچیده ترین آن هاست. به دلیل محبوبیت بسیار بالای این توکن، ماینرهای زیادی در سراسر جهان برای آن وجود دارند و این ماینرها می کوشند در استخرهای محدود موجود تا جایی که می توانند، حتی شده حداقل کمی بیت کوین به دست آورند. این امر ممکن است موجب گردد که برای به دست آوردن ذره ای بیت کوین ساعت های متمادی منتظر بمانید.

  با درنظرگرفتن این نکته، احتمالاً بهترین گزینه برای شما، استخراج اتریوم یا برخی از رمزارزهای کمتر شناخته شده خواهد بود. بسته به اینکه چه متدی را انتخاب می کنید، بایستی قیمت ها را بررسی نموده و زمان بازگشت سرمایه خود را محاسبه کنید. پس از آن می توانید با تمرین و محاسبات ریاضی، در مدتی کوتاه بر استخراج رمزارزها مسلط گردید.

  جمع بندی

  همان طور که احتمالاً متوجه شدید، راه های بسیاری زیادی برای استخراج رمزارزها وجود دارد. ما در اینجا صرفاً به توضیح روش های عمده بسنده کردیم. شما بسته به میل خود می توانید کاملاً از استخراج رمزارز صرف نظر کنید و به سراغ Faucetهای بیت کوین بروید. البته بحث در مورد این Faucetها مفصل بوده و در این مقال نمی گنجد. منظور این است که دست شما از این نظر کاملاً باز خواهد بود.

  یکی از مواردی که نه تنها نبایستی فراموش کنید، بلکه باید آن را سریعاً انجام دهید، ساخت یک کیف پول رمزارز است. رمزارزی را که می خواهید استخراج کنید انتخاب نموده و گزینه های کیف پول موجود برای آن را بررسی کنید. پیشنهاد ما به شما کیف پول های لجر نانو اس، کوین بیس و ترزور خواهد بود. این والت ها کاملاً قابل اطمینان هستند.

  در مواردی که رمزارز انتخابی شما بیت کوین، اتریوم یا لایت کوین باشد، مشکلی از نظر پیداکردن کیف پول نخواهید داشت. اما درصورتی که بخواهید یکی از ارزهای کمتر شناخته شده را استخراج کنید، آن وقت نیاز به اندکی جستجوی برای یافتن یک کیف پول معتبر خواهید داشت.

  انتخاب یک کیف پول ایمن و معتبر مهم ترین گام در آغاز به کار استخراج رمزارزهاست. تصور کنید که یک سال به استخراج ارز دیجیتال بپردازید و فقط به خاطر اینکه دقت کافی در انتخاب کیف پول به خرج نداده اید، تمام ذخیره پولی شما مورد سرقت هکرها قرار گیرد!

  اگر در امر استخراج رمزارزها مصمم هستید و به دنبال راه هایی برای استخراج کریپتوکارنسی می گردید، پیشنهاد ما به شما این است که یک کیف پول سخت افزاری خریداری کنید. این کیف پول ها از نظر ایمنی و قابل اعتماد بودن بهترین کیف پول های رمزارز موجود در بازار به شمار می روند.

  در این راهنمای انواع روش استخراج رمزارز سعی کردیم روش های گوناگون استخراج توکن های کریپتوکارنسی را مورد بررسی قرار دهیم.

  به خاطر داشته باشید که بهترین متد برای شما، قویاً وابسته به سطح انتظاراتتان از ماینینگ و منابع در دسترستان خواهد بود؛ بنابراین هنگام انتخاب، دقت را چاشنی کار خود سازید. به این ترتیب اگر بخت نیز اندکی با شما یار باشد، می توانید از استخراج رمزارزها سود زیادی را عاید خود کنید.