نحوه محاسبه سود ماینینگ

مسئله ای چون آیا استخراج بیت کوین سودآور است یا خیر ؟ پاسخ کوتاهی “احتمالاً نیست”؛ پاسخ صحیح و (طولانی) این است: این به عوامل زیادی بستگی دارد. هنگام محاسبه سود ماینینگ بیت کوین، موارد زیادی وجود دارد که باید به آن ها توجه کنید ازجمله:

میزان هش Hash مسئله ریاضی است که کامپیوتر ماینر برای حل آن نیاز دارد. نرخ هش به عملکرد ماینینگ شما اشاره دارد (یعنی حدس می زنید رایانه شما در هر ثانیه چقدر می تواند محاسبه کند) میزان هش را می توان در MH/s مگا هش در ثانیه GH/s گیگا هش در ثانیه، TH/s ترا هش در ثانیه و حتی PH/s پتا هش در ثانیه اندازه گیری کرد.

  • پاداش بیت کوین در هر بلوک تعداد بیت کوین های تولیدشده در هنگام پیدا کردن یک ماینیگ. این تعداد در سال ۲۰۰۹ از ۵۰ بیت کوین آغاز شد و هر ۲۱۰۰۰۰ بلوک (حدود چهار سال) نصف می شود. تعداد فعلی بیت کوین اعطاشده در هر بلوک ۱۲٫۵ است. آخرین نیمه بلوک در ژانویه ۲۰۱۶ رخ داده است و مورد بعدی در سال ۲۰۲۰ خواهد بود.
  • مشکل استخراج: عددی که بیانگر میزان قدرت ماینینگ در حال حاضر فعال در سیستم است.
  • هزینه برق: هر کیلووات چند دلار پرداخت می کنید؟ برای محاسبه افزایش سود ماینینگ  باید نرخ برق خود را دریابید. این را معمولاً در صورتحساب ماهانه برق شما می توان یافت. دلیل این امر مهم این است که ماینرها برق مصرف می کنند، چه برای به کار انداختن ماینر و چه برای خنک کردن آن (این ماشین ها می توانند واقعاً داغ شوند).
  • مصرف برق: هر ماینر مقدار متفاوتی از انرژی مصرف می کند. قبل از افزایش محاسبه سود ماینینگ، باید میزان مصرف دقیق ماینینگ خود را دریابید. با یک جستجوی سریع آنلاین به راحتی می توان این کار را یافت. میزان مصرف برق با وات اندازه گیری می شود.

  • هزینه استخر: اگر از طریق استخراج ماینینگ استخراج می کنید، استخر برای ارائه خدمات آن ها درصد مشخصی از درآمد شمارا به دست می آورد. به طور کلی، این می تواند حدود ۲٪ باشد.
  • قیمت بیت کوین: از آنجا که هیچ کس نمی داند قیمت بیت کوین در آینده چه خواهد بود، پیش بینی اینکه آیا استخراج بیت کوین سودآور خواهد بود، دشوار است. اگر در آینده قصد دارید بیت کوین های خود را به هر ارز دیگری تبدیل کنید، این متغیر تأثیر قابل توجهی در سودآوری خواهد داشت.

افزایش دشواری در سود ماینینگ

این احتمالاً مهم ترین متغیر همه آن ها است. ایده این است که از آنجایی که هیچ کس نمی تواند میزان ورود ماینرها را به شبکه پیش بینی کند، همچنین هیچ کس نمی تواند پیش بینی کند که این کار برای ماینینگ در شش هفته، شش ماه یا شش سال از هم اکنون چقدر دشوار خواهد بود. در حقیقت، در تمام مدت زمان وجود بیت کوین، سود ماینینگ فقط در تعداد معدودی از موارد کاهش یافته است – حتی در مواقعی که قیمت نسبتاً پایین بود. دو عامل اخیر دلیلی است که هیچ کس قادر به پاسخگویی کامل به این سؤال نیست که “آیا استخراج بیت کوین سودآور است؟” هنگامی که همه این متغیرها را در دست دارید می توانید آن ها را در یک ماشین حساب استخراج بیت کوین وارد کنید و تخمین بزنید که در هرماه چند بیت کوین کسب می کنید. اگر نتوانید نتیجه مثبتی در ماشین حساب بگیرید، این بدان معناست که شما شرایط مناسبی برای سود ماینینگ ندارید.

معرفی ماشین حساب ماینینگ

یک ماشین حساب ماینینگ بیت کوین این امکان را می دهد تا تعیین کنید که از ماینینگ بیت کوین چقدر می توانید سود ماینینگ کسب کنید. یک ماشین حساب ماینینگ کلیه هزینه های مربوطه مانند سخت افزار، برق و هزینه های مربوط را در نظر می گیرد. به عنوان نمونه جدول زیر عواملی هستند که در یک ماشین حساب لحاظ می شوند. به این ماشین حساب بیت کوین در سایت زیر می توان دسترسی داشت: https://99bitcoins.com/bitcoin-mining/calculator/

هزینه ماینینگ یک بیت کوین چقدر است؟

پاسخ این سؤال بسیار متفاوت است زیرا قیمت و دشواری استخراج بیت کوین به طور مداوم در حال تغییر است. نمونه ای از داده های استخراج از ماه مه ۲۰۱۹ در زیر آورده شده تا نحوه انجام این محاسبه نشان داده شود. در اینجا از یک Antminer S17 Pro استفاده شده است که حدود ۱۹۰۰ دلار هزینه دارد و نرخ هشی ۵۶ TH / S تولید می­کند. میزان مصرف انرژی این مدل ۲۲۱۲ وات است. هزینه استاندارد استخر استخراج ۲٪ و ۱/۰ کیلووات ساعت برای هزینه برق استفاده شده است. با واردکردن همه این اعداد در یک ماشین حساب استخراج بیت کوین، جواب دریافت شده این است که ۱۶ ماه طول خواهد کشید تا اینکه موفق به استخراج ۱ بیت کوین شد. در آن ۱۶ ماه موارد زیر صرف شده است:

  • هزینه سخت افزار – ۱۹۰۰ دلار
  • هزینه برق – ۲۵۴۴ دلار
  • هزینه کل – ۴۴۴۴ دلار

این شامل هزینه خنک کننده ماینر نمی شود!

چه تعداد بیت کوین در یک روز می توان استخراج کرد؟

با استفاده از داده های سؤال قبلی می توان محاسبه کرد که در یک روز قادر به استخراج معادل ۰٫۰۰۲ بیت کوین خواهیم بود.

آیا استخراج بیت کوین قانونی است؟

اگرچه به قوانین کشوری که در آن هستید بستگی دارد، اما استخراج بزرگ بیت کوین یک فعالیت کاملاً قانونی است. حتی در برخی از کشورها مانند ایسلند که برای استفاده از بیت کوین قوانین وضع می کنند، قانونی است. بسیاری از کشورها، ازجمله اکثر کشورهای آفریقایی، هیچ قانونی برای یا علیه بیت کوین تصویب نکرده اند و عموماً در مورد این مسئله سکوت اختیار کرده اند. آنچه که مهم است این است که از نزدیک به دوستی کشورها نسبت به ماینینگ توجه داشته باشید، زیرا محیط نظارتی و تصمیمات نسبت به آن می تواند مدام تغییر کند. اکنون خواندن متن را تمام کردید، باید خودتان بتوانید به این سؤال پاسخ دهید. به خاطر داشته باشید که گاهی ممکن است گزینه های بهتری برای ماینینگ بیت کوین وجود داشته باشد تا بازدهی بیشتری در سرمایه گذاری شما ایجاد کند. به عنوان مثال، بسته به قیمت بیت کوین، ممکن است صرفاً خرید بیت کوین به جای استخراج آن ها سودآور باشد.