در شرایط دشوار اقتصادی حال حاضر که اکثر هزینه ها برخلاف درآمد ریالی مردم، برحسب دلار افزایش پیدا می کند، داشتن یک درآمد برحسب دلار می تواند جهت افرادی که به دنبال یک منبع درآمد مطلوب در کنار درآمدهای اصلی خود هستند، فرصتی بسیار عالی خواهد بود که نمی توان آن را نادیده گرفت. از طرفی عرصه رمز ارزها نیز مملو است از شگفتی های جذاب که افراد مختلف را به سمت خود جذب کرده است. درواقع از سودهای چند صد درصدی و دریافت وام بدون هیچ گونه ضامنی گرفته تا کسب رمز ارزهای رایگان از طریق مختلف که یکی از آنها ایردراپ است.

فهرست []

  بعد از رشد قابل توجه بیت کوین از سال ۲۰۰۹ (۱۳۸۹) تاکنون، شاهد ورود رمز ارزهای بسیاری به عرصه ارزهای دیجیتال بوده ایم و در حال حاضر این بازار شامل چندین هزار رمز ارز مختلف است که هرکدام باهدفی متفاوت پا به این عرصه گذاشته اند. در حقیقت این موضوع باعث شده تا هرروز شاهد یک نوآوری جدید در این عرصه باشیم که کاربران و فعالان این حوزه را شگفت زده می کند.

  یکی از این شگفتی ها نیز مقوله ای است به نام Airdrop و کسب درآمد از ایردراپ. ازاین رو در این مطلب قصد داریم تا ضمن مروری کوتاه بر این مفهوم، کسب درآمد از ایردراپ را به طور کامل آموزش دهیم.

  ایردراپ چیست؟

  در لغت، کلمه ایردراپ (Airdrop) به معنای پرتاب بسته های حمایتی از طریق بالگرد یا هواپیما به نیروهای نظامی است. به طور معمول از این راه جهت امدادرسانی یا کمک به مناطق بحران زده یا مناطق جنگی استفاده می شود. این مفهوم در حوزه ارزهای دیجیتال نیز وجود دارد. در حقیقت می توان به وسیله ایردراپ، بدون خرید ارز دیجیتال، اقدام به کسب آنها کرد.

  تصور کنید که صاحب یک کیف پول ارز دیجیتال بوده و با خرید اتریوم یا بیت کوین، مقداری مشخص ارز دیجیتال در آن نگهداری می کنید. ولی ناگهان یک روز درمی یابید که مقداری ارز دیجیتال جدید و ناشناخته به کیف پول شما واریزشده است. شاید تصور کنید که این رمز ارزها به اشتباه به حساب کیف پول شما واریزشده اند، ولی این طور نیست؛ درواقع این ارز دیجیتال ها، دارایی های دیجیتال جدیدی هستند که از طریق روشی به نام ایردراپ به حساب کیف پول دیجیتال شما واریزشده اند.

  به طور کلی یکی از راه های دیجیتال مارکتینگ در حوزه ارزهای دیجیتال استفاده از روشی به نام ایردراپ است. زمانی که یک رمز ارز جدید به بازار معرفی شود، توسعه دهندگان آن تصمیم می گیرند به وسیله روش هایی این چنینی، تعداد افراد بیشتری را از وجود این ارز دیجیتال مطلع کرده و آنها را ترغیب به سرمایه گذاری بر روی آن کنند.

  به عبارتی دیگر، در این روش، تعدادی ارز دیجیتال بدون دریافت هیچ وجهی و به عنوان هدیه به کیف پول های دیجیتال افراد واریز می شود. درواقع هدف اصلی که از این کار وجود دارد این است که افراد نسبت به این رمز ارز جدید آگاهی یافته و بدانند چنین ارز دیجیتالی نیز در بازار وجود دارد.

  به طور معمول تعداد کوین ها یا توکن هایی که به ولت ارز دیجیتال افراد فعال در حوزه رمز ارزها واریز می شود، بسیار ناچیز بوده و عموماً به ۲ شکل است. اول اینکه کاملاً رایگان و به عنوان یک هدیه هستند و دوم اینکه اگر فرد در کمپین تبلیغاتی این رمز ارز شرکت کرده و آن را به افرادی بیشتر معرفی کرده یا مطالبی که توسعه دهندگان این رمز ارز تهیه کرده اند را مجدداً نشر دهد، توکن ها به حساب وی واریز خواهند شد.

  دراین بین، یکی از نکاتی که در این مورد وجود دارد این است که برخی از این ارزهای دیجیتال در صورتی به کیف پول دیجیتال افراد واریز می شوند که آنها از قبل، تعدادی از این ارز دیجیتال را در کیف پول خود نگهداری کرده باشند. البته که کسب درآمد از ایردراپ و انواع گوناگون آن به این شکل نبوده و همان طور که در بالا گفتیم، برخی دیگر نیز درازای انجام فعالیت های تبلیغاتی جهت ارز دیجیتال مدنظر به افراد تعلق می گیرند.

  ولی سؤالی که دراین بین مطرح می شود این است که چرا یک پلتفرم باید ارز دیجیتال رایگان رابین افراد توزیع کند؟ به بیانی دیگر هدف از اجرای یک ایردراپ چیست؟

  هدف از اجرای ایردراپ

  هرچقدر افراد بیشتری یک کالا یا خدمات را بشناسند، امکان استفاده از آن کالا یا خدمات بیشتر می شود. در واقع در بازاریابی تلاش بر این است تا پیام شرکت به گوش میزان بیشتری از مشتریان هدف برسد. احتمالاً الآن می توانید حدس بزنید که چرا پلتفرم ها با ایردراپ ارز دیجیتال رایگان توزیع می کنند. در حقیقت یک پلتفرم و ارز دیجیتال جدید در ابتدای حیاتش جهت همه ناشناخته است. جهت رشد و توسعه نیاز است تا افراد زیادی این ارز دیجیتال را بشناسند. پس راه بهتری از ایردراپ وجود نداشته و توزیع رمزارز رایگان میان تعداد کثیری از کاربران، نام این ارز دیجیتال را به گوش خیلی ها خواهد رساند.

  از طرف دیگر به احتمال قوی افرادی که اقدام به کسب درآمد از ایردراپ کرده اند در شبکه های اجتماعی درباره این اتفاق صحبت می کنند. همه این موارد باعث می شود که ایردراپ به هدف خودش برسد. یکی دیگر از مزایا و اهداف کسب درآمد از ایردراپ را باید کاهش هزینه تبلیغات دانست. در حقیقت درراه های عادی، افراد یا سازمان ها با هزینه سنگین اقدام به تبلیغ می کنند ولی ایردراپ بسیارکم هزینه است و زودتر می تواند نام یک ارز دیجیتال را بر سر زبان ها بیندازد.

  به بیانی کلی، هدف ایردراپ ها به هیچ عنوان مسئله های مالی و یا سرمایه گذاری و مواردی ازاین دست نیست. بلکه هدف اصلی از کسب درآمد از ایردراپ، آن هم به صورتی کاملاً قانونی این است که جهت توکن یا رمز ارز موردنظر تبلیغاتی را در سطحی گسترده به انجام برساند و عموم افراد فعال در حوزه ی ارزهای دیجیتال را با این رمز ارز جدید آشنا کند. به طورکلی هدف از کسب درآمد از ایردراپ در یک استارتاپ بر پایه ی بلاک چین می تواند چند مورد زیر باشد:

  هدف از کسب درآمد از ایردراپ

  • آگاهی بخشی و آشنایی کاربران با رمز ارز جدید
  • تأسیس جامعه ای از کاربران بر پایه یک ارز دیجیتال جدید
  • تأمین سرمایه
  • هدیه به کاربران وفادار آن پروژه
  • توزیع گسترده و غیرمتمرکز رمز ارزهای آن پروژه
  • هارد فورک ها (ایردراپ در زمان های رخ دادن هارد فورک نیز بسیار کاربردی هستند)

  انواع ایردراپ ها

  ایرداپ ها انواع مختلفی داند که هرکدام به مجموعه فعالیت های مختلف نیازمند هستند که ازجمله انواع آنها می توانیم به موارد زیر اشاره داشته باشید.

  • ایردراپ استاندارد (Standard Airdrop)
  • ایردراپ های جایزه ای (Bounty Airdrop)
  • ایردراپ جهت دارندگان (Holder Airdrop)
  • ایردراپ انحصاری (Exclusive Airdrop)
  • ایردراپ هاردفورک ( Hard Fork Airdrop)

  تفاوت میان عرضه اولیه سکه (ICO) و ایردراپ

  عرضه اولیه ارز دیجیتال و ایرادراپ شباهت هایی باهم دارند. درواقع می توان بعضی از ایردراپ ها را نوعی عرضه اولیه ارز دیجیتال دانست که به صورت رایگان انجام می شود. بااین حال عرضه اولیه تفاوت هایی با ایرداراپ دارد و مشارکت در آن نیز حساس تر بوده و نیاز به آگاهی و دانش بیشتری دارد. این در حالی است که بسیاری از کاربران غیرحرفه ای، با هر سطحی از دانش مربوط به این حوزه نیز می توانند به کسب درآمد از ایردراپ اقدام کنند.

  نقاط قوت و ضعف ایردراپ

  به صورت کلی، مفهوم کسب درآمد از ایردراپ دارای نقاط قوت و ضعف گوناگونی است که در ادامه به آنها اشاره خواهیم داشت:

  نقاط قوت

  • دریافت رمز ارز بدون هیچ گونه سرمایه گذاری
  • کاملاً رایگان هستند (اگر در یک ایردراپ از شما درخواست مقداری پول شد، احتمالاً آن پروژه کلاه برداری است)
  • کسب سود از نوسانات آن رمز ارز در بازار، در صورت آشنایی با اصول ترید ارزهای دیجیتال

  نقاط ضعف

  • نزدیک به ۷۰ درصد از ایردراپ ها، پروژه هایی با مقاصد کلاه برداری هستند.
  • اکثر رمز ارزهایی که به عنوان هدیه به کاربران تعلق می گیرد، ازنظر دلاری، چندان ارزشی ندارند.
  • تعدادی از راه های کسب درآمد از ایردراپ به شکل لاتاری برگزارشده و ممکن است باوجود انجام کلیه کارهای خواسته شده توسط کاربران، ولی آنها برنده جایزه نشوند.

  پروژه های ایردراپ با مقاصد کلاه برداری

  درست است که کسب درآمد از ایردراپ اکثراً بصورت رایگان انجام میشود، ولی خب این دلیلی نیست که تمامی آن ها سودآور باشند. در خیلی از مواقع دیده شده که کارهایی که جزء شروط لازم ایردراپ بحساب می آیند، به هیچ وجه نسبت به ارزش توکن جایزه آن نیرزیده یا در مواردی از کاربران درخواست می شود تا جهت شرکت در ایردراپ، مبلغی را نیز پرداخت کنند.

  در حقیقت زمانی که مفهوم کسب درآمد از ایردراپ را دقیقاً درک کنیم، طبیعتاً می توانیم تا حدود زیادی به ماهیت این پروژه ها پی ببریم. ولی گهگاه کلاه برداران از راه های خلاقانه ای وارد شده تا بتوانند ایردراپ های جعلی خود را با اهداف مختلفی به کاربران ناآگاه قالب کنند.

  1. ایردراپ پامپ و دامپ (Pump&DUMP)

  ایردراپ های پامپ و دامپ، بسیار حرفه ای برگزار می شوند. همه چیز آن ها درست به نظر می رسد. حتی توکن یا کوین آن ها نیز به درستی توزیع می شود. ولی همین که ارز دیجیتال جدید آن ها در بازار ارزهای دیجیتال قرارگرفته و در اثر استقبال مردم با افزایش نرخ روبه رو شد، توزیع کنندگان، بیشتر توکن یا کوین های خود را در عرض مدت کوتاهی به فروش می رسانند. پس ازاین فروش عمده، توزیع کنندگان ناپدید می شوند.

  اساساً به قرار دادن چنین کوین های در بازار، عمل پامپ و به فروش عمده ی آن توسط توزیع کنندگان، دامپ گفته می شود. ازجمله پروژه پامپ دامپی می توان توزیع سال 2017 (1396) اتردوج  (EDOGE) را نام برد. دقت کنید که جهت تشخیص پامپ و دامپ، باید با دقت تمام زوایای کسب درآمد از ایردراپ را بررسی کنید. ببینید که تیم توسعه دهنده آن پروژه، آیا سابقه قابل قبولی در کارنامه خود دارند یا نه. همچنین ببینید که اهداف رمزارز آن پروژه قابلیت رشد دارد یا نه؛ زیرا تعدادی از رمزارزها با اهدافی پوچ و بدون کاربرد به بازار عرضه می شوند.

  2. ایردراپ سرقت اطلاعات

  بطور معمول در جریان ایردراپ ها، توزیع کنندگان به قسمتی از اطلاعات شخصی کاربران مثل آدرس ایمیل، آیدی حساب کاربری کاربران در شبکه های اجتماعی و… دسترسی پیدا می کنند و از این طریق می توانند اطلاعات شخصی کاربران را جهت اهداف تبلیغاتی یا کلاهبرداری، به دیگران بفروشند. البته در صورت دسترسی این افراد به اطلاعات بیشتر کاربران، آنها می توانند حمله فیشینگ را پیاده کرده و حساب های افراد را هک کنند. پس هرگز اطلاعات بیش از حد و بسیار شخصی را در اختیار پروژه های کسب درآمد از ایردراپ قرار ندهید.

  3. حمله داستینگ (Dusting Attack)

  با توسعه شبکه های بلاک چینی مثل اتریوم (Ethereum)، ایجاد یک ارز دیجیتال جدید به اندازه قبل دشوار نبوده و افراد مختلف قادر خواهند بود تا در زمانی کوتاه، رمز ارز خود را بر بستر شبکه اتریوم پیاده سازی کنند. از این رو، امکان کلاهبرداری در توزیع رمزارزهای جدید نیز وجود خواهد داشت. در مواردی مشاده شده که کلاهبرداران مقدار کمی از رمز ارز جعلی ساخته شده خود را به کیف پول ارز دیجیتال کاربران گوناگون واریز کرده و بدین ترتیب کلید عمومی آن ها را به دست می آورند. در نتیجه، با داشتن کلید عمومی، قادر هستند تا با کاوش بلاک چین آن کیف پول، به دارایی موجود در کیف پول کاربران بپردازند.

  اساساً اگر دارایی که در کیف پول ها وجود دارد، مقدار قابل توجهی باشد، جهت هک آن دست به کار می شوند. ولی اگر دارایی داخل کیف پول ها زیاد نباشد، بی خیال آن می شوند. به همین خاطر جهت گریز از حملات داستینگ، بهتر است یک کیف پول خالی را جهت دریافت ایردراپ ها در نظر بگیرید. هرگز از کیف پول اصلی خود جهت این منظور استفاده نکنید.

  4. ایردراپ دریافت کلید خصوصی کاربران

  برخی از پروژه های تقلبی کسب درآمد از ایردراپ، در عین پر کردن فرم دریافت کوین از کاربران کلید خصوصی می خواهند. اگر چنین چیزی را مشاهده کردید، شک نکنید که آن پروژه کلاه برداری است. چراکه توزیع کنندگان جهت ارسال توکن به شما، صرفاً به کلید عمومی نیاز دارند. انتشار کلید خصوصی به معنای این است که خود شخصاً اجازه ورود به کیف پولتان را به دیگران داده باشید.

  5. کاربران طعمه و سوئیچ (Switch)

  این نوع کلاه برداری، صرفاً از کاربران جهت دریافت سود ریفرال استفاده می کند. اگرچه به اندازه دیگر کلاه برداری ها خطرناک نیست، ولی وقت و انرژی کاربران را تلف می کند. در این طرح ها از کاربران خواسته می شود تا کد رفرال (Referral Code) را به دیگران بدهند. همچنین از کاربران خواسته می شود تا در پروژه های دیگر کسب درآمد از ایردراپ نیز شرکت کنند. حال، جهت در امان ماندن از این روش، حتماً بررسی کنید که اطلاعات اصلی پروژه ایردراپ چه بوده و آن پروژه چه هدفی را دنبال می کند. در نتیجه، اگر از نظر شما مشکوک بود، در آن شرکت نکنید.

  به صورت کلی، موارد فوق جزء پروژه های کلاه برداری کسب درآمد از ایردراپ هستند. یادتان باشد که ایردراپ باهدف ارسال رایگان توکن و کوین به کیف پول کاربران صورت می گیرد. پس اگر در زمان شرکت در ایردراپ از شما درخواست شد تا مقداری رمزارز یا ارز فیات (حتی به میزانی بسیار ناچیز) را به حساب بخصوصی واریز کنید، شک نداشته باشید که با یک پروژه کلاه برداری روبرو هستید. پروژه ایردراپ اومیسگو (OmiseGo)، خطرناک ترین پروژه کلاه برداری ایردراپی تاریخ تا به امروز بوده است. در این ایردراپ، توکن های OMG را با تعویق منتشر کردند تا کاربران را مشتاق تر کنند. ولی بعدها ازآن جهت دریافت کلیدهای خصوصی کاربران استفاده شد. این کلاه برداری پس از سرقت بیش از پنجاه هزار دلار، شناسایی شد. بهترین کار جهت شرکت در ایردراپ های واقعی، به دست آوردن اطلاعات دقیق در مورد آن ها است. پس نباید در هر ایردراپی شرکت کرد.

  در ادامه نیز قصد داریم تا به چند نکته اشاره کنیم که شما در صورت رعایت این موارد می توانید به سادگی از کلاه برداری های رایج در پروژه های ایردراپ، در امان بمانید.

  نکات ضروری که پیش از عضویت در پروژه های ایردراپ باید آن ها را رعایت کرد:

  اول از همه اعتبار ایردراپ، اطلاعات کامل تیم توسعه دهنده و هدف ایردراپ را بررسی کنید. هرگونه اطلاعات مبهم در اطلاعات ایردراپ می تواند نشانه کلاه برداری باشد. به هیچ عنوان کلید خصوصی خود را در هیچ جا وارد نکنید. اگر در مرحله ای از ایردراپ از شما خواسته شد کلید خصوصی وارد کنید، مطمئن باشید کلاه برداری است. در برخی موارد نیز بعد از انجام مراحل لازم، شخصی از طرف تیم توسعه دهنده ایردراپ با شما تماس می گیرد و از شما می خواهد کلید خصوصی خود را بدهید تا از فعال بودن کیف پول شما مطمئن شود و بعد ایردراپ را برای شما واریز کند. این مدل ایردراپ ها نیز به طور قطعی کلاه برداری هستند.

  توجه کنید که قرار نیست ایردراپ ها شما را پولدار کنند! انتظار پول زیاد از ایردراپ ها نداشته باشید و اگر هر جا مشاهده کردید که مبلغ جایزه یک ایردراپ بسیار زیاد است، احتمال زیاد این یک ایردراپ کلاه برداری است؛ بنابراین مجدد تأکید می کنیم که حتماً اعتبار و درستی اطلاعات ایردراپ را چک کنید. زمانی که درباره یک پروژه ایردراپ تحقیق می کنید، حساب کاربری شرکت ارائه دهنده آن پروژه در شبکه اجتماعی توییتر را بررسی کنید؛ چراکه هر وقت شرکتی بخواهد یک ایردراپ برگزار کند، حتماً در کانال های رسمی خود آن را اطلاع رسانی می کند. توجه داشته باشید ملاک تقلبی نبودن حساب های رسمی یک شرکت، تنها تعداد بازدید و دنبال کنندگان آن نیست. درواقع بازدید، دنبال کنندگان و… به راحتی و با استفاده از سیستم ها جدید می تواند خریداری شود.

  معتبرترین وب سایت دریافت پروژه های ایردراپ

  از جمله دغدغه های رایج در میان بیشتر فعالان عرصه ارزها، دسترسی به فهرست ایردراپ های معتبر است. با در نظر گرفتن اینکه ایردراپ ها عموماً با مقاصدی مانند دیجیتال مارکتینگ انجام می شوند، معمولاً اخبار مربوط به آن ها، در فضای مجازی، وب سایت ها و شبکه های اجتماعی دست به دست می شود. پس با یک جست وجوی ساده در گوگل می توان با بسیاری از ایردراپ های در حال انجام و پروژه های پیش رو آشنا شد. علاوه بر این روش، وب سایت های زیادی هستند که به منظور جمع آوری فهرست ایردراپ ها راه اندازی شده اند. خوبی استفاده از این وب سایت ها در این است که شما می توانید بیشتر ایردراپ ها را به صورت یکجا ببینید. علاوه بر این، وب سایت ها امکان دادن امتیاز از سوی کاربران به هر پروژه را فراهم کرده اند که این امتیازها می تواند برای تشخیص پروژه های ارزشمند به کار گرفته شود. در ادامه چند وب سایت معتبر برای بررسی ایردراپ ها معرفی می کنیم.

  وب سایت کوین مارکت کپ CoinMarketCap

  وب سایت کوین مارکت کپ یکی از معروف ترین وب سایت ها در حوزه آموزش ارزهای دیجیتال است. در وب سایت کوین مارکت کپ می توان اطلاعات زیادی درباره وضعیت بازار و پروژه های مختلف به دست آورد. از طرفی در بخش Calendars این وب سایت و با مراجعه به بخش Free Airdrops نیز می توان فهرست آخرین ایردراپ ها را نیز مشاهده کرد.

  همان طور که در شکل مشاهده می کنید در صفحه بازشده دو ستون وجود دارد. ستون سمت چپ مربوط به ایردراپ های در حال انجام (Ongoing Airdrops) و ستون سمت راست مربوط به ایردراپ های پیش رونده (Upcoming Airdrops) است. همچنین از نوار موجود در بخش بالا و سمت راست نیز می توان انتخاب کرد که تنها یکی از ستون های موجود در دید باشد. ضمناً ایردراپ های به پایان رسیده نیز در این بخش قابل مشاهده خواهند بود. دقت کنید که هر ردیف موجود در جدول ایردراپ های این وب سایت کوین مربوط به یک پروژه هستند و اطلاعاتی مانند میزان ارز عرضه شده در ایردراپ، تعداد نفراتی که قادر به دریافت پاداش ایردراپ هستند و همچنین تاریخ شروع و پایان هر ایردراپ در برابر نام آن پروژه ذکر شده و با کلیک روی هرکدام از این پروژه ها می توان وارد صفحه مربوط به آن پروژه شد.

  از سوی دیگر در صفحه مربوط به هر پروژه می توان به اطلاعات گوناگون مربوط به تیم توسعه دهنده آن پروژه دسترسی پیدا کرد. درحقیقت با مطالعه بخش های گوناگون این صفحه می توان دید گسترده تری به پروژه مدنظر داشت. دقت کنید که این اطلاعات بخشی حیاتی از تحلیل بنیادی ارزها را شامل می شوند. به هر ترتیب، برای شرکت در ایردراپ، تأکیدی بر مطالعه این اطلاعات نیست؛ زیرا با شرکت در ایردراپ هیچ ریسک مالی متوجه فرد نخواهد شد. در این بخش اگر به پایین صفحه نگاهی بیندازیم، درست مثل شکل زیر، با قسمت چطور در ایردراپ شرکت کنیم (How to Participate) مواجه می شویم.

  همان طور که مشاهده می شود، گام های مختلفی برای شرکت در ایردراپ ذکر شده که تعداد آن ها و فعالیت های موردنیاز، برای پروژه های گوناگون متفاوت خواهد بود.

   جهت کسب درآمد از ایردراپ

  1. نصب یک کیف پول اتریوم

  (کیف پول ارز دیجیتالی با پشتیبانی از توکن های ERC20 مثل کیف پول متامسک (MetaMask)، مای اتر ولتر (MyEtherWallet) یا ولت های سخت افزاری مثل ترزور (Trezor) و لجر نانو اس (Ledger Nano S)

  2. فعال کردن کیف پول

  (منظور این است که باید از کیف پول خود استفاده کنید. اغلب ایردراپ ها فعالیت های کیف پول کاربران را بررسی کرده تا مطمئن گردند که این کیف پول فعال است؛ چراکه این امکان وجود دارد تا برخی افراد تعداد زیادی ولت ارز دیجیتال با نشانی های مختلفی ساخته تا توکن های رایگان بیشتری دریافت کنند و این امر به هیچ وجه عادلانه نخواهد بود. این بدین معنا است که اگر فعالیتی در کیف پول فرد مشاهده نشود، ممکن است توکن رایگانی از ایردراپ دریافت نکند. برخی مواقع نیز برگزارکنندگان ایردراپ، برخی از انواع موجودی حساب کاربران را نیز موردبررسی قرار می دهند.

  3. داشتن یک حساب کاربری تلگرام

  (بسیاری از این پروژه ها از نرم افزار پیام رسان تلگرام به عنوان ابزار گفتگو استفاده کرده و علت قابل قبولی نیز جهت این کار خود دارند. در واقع عرضه کنندگان رمزارزهای جدید می خواهند تعداد مخاطبان خود را افزایش داده و چه موردی بهتر از این که افراد در گروه یا کانال تلگرام آنها عضو شوند. به خاطر بسپارید که تا وقتی که در کیف پول اتریوم خود رمزارزی دریافت نکرده اید، از گروه یا کانال تلگرام عرضه کنندگان آن رمز ارز خارج نشوید؛ چراکه ممکن است به علت خروج شما، رمزارزها به حساب کیف پول ارز دیجیتال شما واریز نشود.)

  4. داشتن یک حساب کاربری توییتر

  (یک حساب کاربری در توییتر بسازید. درست مثل تلگرام، ممکن است تعداد زیادی از ایردراپ ها از شما درخواست کنند تا حساب کاربری آنها در توییتر را دنبال کنید. از طرفی تعدادی از آنها نیز ممکن است از شما درخواست کنند تا برخی از توییت های آنها را از طریق حساب کاربری خود بازنشر کنید.)

  5. داشتن یک آدرس ایمیل

  (برخی ایردراپ ها شاید از شما نشانی ایمیل شما را درخواست کنند؛ حال اگر تمایلی به ارسال آدرس ایمیل خود برای آنها ندارید، یک ایمیل دیگر ساخته و مراقب باشید که رمز عبور آنرا گم نکنید؛ چراکه احتمالاً از شما درخواست خواهد شد تا ایمیل ارسالی را تأیید کنید.)

  ساخت یک شماره مجازی برای کشوری به غیراز ایران (این مورد را در ادامه به صورت جداگانه توضیح خواهیم داد.)

  آموزش ساخت یک شماره مجازی برای کشوری به غیر از ایران

  جهت کسب درآمد از ایردراپ ها باید از شماره مجازی کشوری به جز ایران استفاده کنید. ازاین رو برای این کار باید از نرم افزارهای مختلفی که در این زمینه وجود دارند (مثل نرم افزار TextNow استفاده کنید.

  1. در قدم اول باید نرم افزار TextNow را بر روی گوشی تلفن همراه خود دانلود کرده و آن را نصب کنید.

  2. در قدم دوم باید در نرم افزار ثبت نام کرده که این فرایند را می توانید از طریق حساب کاربری خود در فیس بوک نیز آسان تر انجام دهید.

  3. در قدم سوم نیز اگر از شما Area cod خواسته شد، بایستی عدد ۳ رقمی مثل ۹۸۸ یا ۸۶۵ را وارد کنید. حال در قدم بعدی و در قسمت Profile می توانید شماره مجازی خود را مشاهده کنید. در آخرین مرحله نیز در تلگرام یا هر نرم افزار پیام رسان دیگری باید ثانیه شمار تمام شده و منتظر دریافت کد تاییدیه باشید.

  آموزش کسب درآمد از ایردراپ در وب سایت بانتی هایو (Bountyhive.io)

  1. ابتدا وارد وب سایت Bountyhive.io شده و در آن ثبت نام کنید. در قدم دوم باید در منوی بالا و گوشه سمت راست کلیک کرده و گزینه setting را انتخاب کنید.

   

  2. حال در این قسمت، حساب کاربری شبکه های اجتماعی خود را برای شرکت در بانتی ها و ایردراپ ها وارد کنید (برای شرکت در ایردراپ ها اتصال اکانت تلگرامی که با شماره ای غیر از شماره ایران ساخته شده باشد، الزامی است).

  3. در قسمت wallet نشانی کیف پول اتریوم خود را وارد کرده تا توکن ها را دریافت کنید.

  4. سپس در منوی بالا سمت چپ، وارد قسمت Airdrops شوید.

   

  5. در اینجا، از ایردراپ های معین شده، روی هرکدام که هنوز فعال است کلیک کنید و برای دریافت توکن های آن منتظر بمانید.

  6. در گام بعدی، پس از کلیک روی ایردراپ موردنظر، قوانین آن را بخوانید و با همان حساب کاربری تلگرامی که به وب سایت متصل شده اید، در گروه های تلگرامی خواسته شده عضو شوید و سپس تیک مربوط به موافقت با قوانین را انتخاب کنید.

   

  آموزش دریافت ایردراپ وب سایت ایردراپ آلرت (Airdropalert)

  وب سایت ایردراپ آلرت یکی از وب سایت های تخصصی معرفی ایردراپ هاست. در این وب سایت شما می توانید فهرست ایردراپ های رایج مربوط به ارزهای گوناگون را مشاهده و اطلاعات مربوط به هرکدام از آن ها را بررسی کنید.

  1. با مراجعه به صفحه اول این سایت، چند ستون مشاهده می کنید که شامل ایردراپ های جدید، ایردراپ های قدیمی و ایردراپ های حوزه امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) هستند.

  2. با کلیک روی گزینه Airdrops در سایت می توانید فهرست ایردراپ های مناسب را پیدا کنید. در این بخش گزینه های گوناگونی مانند ایردراپ های جدید، ایردراپ های پیش رو، ایردراپ های فعلی و… موجود است.

  3. برای آگاهی از روش شرکت در هر ایردراپ می توانید روی پروژه مربوط کلیک کنید. با کلیک روی پروژه موردنظر صفحه اطلاعات مربوط به پروژه و نحوه شرکت در ایردراپ برای شما باز می شود. در این مثال ما پروژه «Pandemia Success» با نماد «Success» را بررسی می کنیم.

  4. در شکل بالا صفحه پروژه موردنظر را مشاهده می کنید. در این بخش اطلاعات خلاصه ای از پروژه شرکت قرار گرفته است. علاوه بر این موارد، درباره تاریخ و مدت زمان برگزاری ایردراپ و میزان توکن هایی که میان شرکت کنندگان توزیع خواهد شد، اطلاعاتی درج شده است. ایردراپ این ارز دیجیتال تا سپتامبر ۲۰۲۱ (شهریورماه ۱۴۰۰) نیز ادامه داشت و از ابتدای همین ماه نیز توزیع توکن ها آغاز شد. از طرفی به شرکت کنندگان در این ایردراپ دویست سکه Success و برای هر معرفی نیز بیست سکه دیگر تقدیم شد.

  5. شما نیز با مراجعه به بخش انتهایی این صفحه می توانید با شرایط شرکت در این ایردراپ ها آشنا شوید.

  آموزش دریافت ایردراپ وب سایت ایردراپس (Airdrops)

  6. وب سایت ایردراپس یکی دیگر از وب سایت های مخصوص جمع آوری ایردراپ به شمار می آید. این وب سایت در گروه بندی ایردراپ ها، بهتر از دیگر وب سایت ها عمل کرده است. ایردراپ های هولدر، فورک و انحصاری در کنار ایردراپ بانتی، در فهرست هایی جداگانه قرار گرفته اند که با استفاده از منوی موجود در بخش بالایی این وب سایت می توان ایردراپ مدنظر خود را انتخاب و دیگر پروژه های موجود را نیز بررسی کرد.

  همچنین ایردراپ های ترندشده بازار نیز با عنوان Hottest Airdrops در این وب سایت فهرست شده اند که می توان این ایردراپ ها را در اولویت قرار داد.

  7. شکل بالا صفحه نخست وب سایت ایردراپس است. سه ستون موجود به ترتیب از چپ به راست مربوط به ایردراپ هایی که به تازگی ایجاد شده اند ایردراپ های ترند و ایردراپ های هولدر است. برای دسترسی به سایر ایردراپ ها می توانید از منوی موجود در بالای صفحه استفاده کنید. در ادامه به بررسی یک پروژه معرفی شده در این وب سایت می پردازیم.

  با کلیک روی هر پروژه به صفحه مربوط به آن انتقال داده می شوید. در این بخش ما ارز دیجیتال «Morpher» با نماد «MPH» را برای بررسی انتخاب می کنیم که در صدر فهرست ترندها قرار دارد.

  با کلیک روی نام پروژه، شکلی مثل بالا نمایش داده می شود که در ابتدای این صفحه به معرفی پروژه و پس به اطلاعات کلی آن پرداخته شده است. این پروژه در صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ (Uniswap) نیز فهرست شده و قابل خرید و فروش است.

  درواقع با شرکت در این ایردراپ، هر شخص صد توکن MPH به صورت و به ازای معرفی هر نفر، پنجاه توکن دیگر دریافت می کند. برای تعداد شرکت کنندگان در این ایردراپ محدودیتی تعیین نشده است؛ بنابراین با انجام مراحل موردنیاز، هر شخصی قادر به شرکت در ایردراپ و دریافت ارز دیجیتال است. ضمناً اطلاعات تکمیلی مرتبط با مراحل شرکت در ایردراپ هم در بخش پایینی صفحه ذکر شده است.

  آموزش دریافت ایردراپ وب سایت  Airdropbob.com

  یکی از ویژگی های مطلوب این وب سایت، قابلیت فیلترکردن ایردراپ هاست؛ برای مثال کاربران ایرانی جهت احراز هویت در بیشتر پروژه های ارزی در دنیا، مشکل دارند. در این وب سایت می توان با تنظیم برخی از فیلترهای موجود، تنها به آن هایی که نیاز به احراز هویت ندارند، دسترسی پیدا کرد. البته برای استفاده از امکانات این وب سایت، حتماً باید در آن ثبت نام کرد.

  آموزش دریافت ایردراپ وب سایت  Etherscan

  یکی از وب سایت پرکاربرد در ایردراپwww.etherscan.io  است. شما با استفاده از این وب سایت می توانید ایردراپ های خود را پیگیری کنید. کافی است وارد این وب سایت شوید و در کادر مربوط به جست وجو، نشانی ولت ارز دیجیتال خود را وارد کرده و پس از آن نواری برای شما نمایش داده می شود که در آن فهرست ایردراپ های شما نمایش داده شده است. حال اگر نواری برای شما به نمایش درنیامد، این بدان معنا خواهد بود که هیچ گونه ایردراپی در کیف پول ارز دیجیتال شما در جریان نیست. درنهایت اگر ایردراپ نمایش داده شود و قابل انتقال باشد، می توانید با مراجعه به وب سایت مرجع خود، ایردراپ خود را برداشت کنید. توجه داشته باشید که برای دریافت برخی ایردراپ ها، احتیاج به یک پلتفرم واسطه دارید تا بتوانید توکن را برداشت کنید. یکی از کیف پول هایی که این خدمات را ارائه می دهد، کیف پول مای اتر ولت است.

  توییتر

  یکی از پلتفرم های محبوب و پرکاربرد برای ایردراپ، شبکه اجتماعی توییتر است؛ بنابراین در بسیاری از اوقات می توان با جست وجو در توییتر و بررسی پست های اخیر مربوط به ایردراپ، از بیشتر ایردراپ های در حال فعال در حال حاضر مطلع شد.

  البته توجه داشته باشید که توییت های توییتر را هرکسی ممکن است منتشر کند؛ بنابراین برای اطلاع از ایردراپ های واقعی و غیرتقلبی، حتی الامکان سعی کنید از طریق وب سایت معتبر، پیگیری کنید؛ زیرا با توجه به جذابیت ایردراپ ها، زمینه کلاه برداری در آن ها بسیار زیاد است.

  آموزش دریافت ایردراپ  Icomarks.com

  با ورود به این وب سایت، روی سربرگ Airdrop کلیک کنید تا ایردراپ ها برای شما به نمایش دربیایند. یکی از خصوصیات عالی این وب سایت، نمایش مقدار ارزی است که در هر ایردراپ به کاربران پرداخت می شود و جالب اینکه این رقم برحسب دلار نمایش داده شده است. با وجود این قابلیت، کاربران می توانند پروژه هایی را که هدیه بیشتری پرداخت می کنند، انتخاب کنند. البته باید دقت کنید که همه آن ها نیز معتبر نیستند و این امکان نیز وجود دارد تا کلاه برداری باشند.

  نحوه مشارکت در ایردراپ های ارز دیجیتال

  برای استفاده از ایردراپ های بازار ارزهای دیجیتال باید برخی چیزها مانند حساب کاربری توییتر، حساب کاربری تلگرام، حساب کاربری فعال در یک کیف پول دیجیتال و… داشته باشید تا بتوانید کارهایی را که در ازای دریافت پاداش ایردراپ از شما درخواست می شود، کاملاً انجام دهید. حال برای درک کامل تر این مراحل، در ادامه فرایند ثبت نام در یک ایردراپ را برای نمونه بررسی می کنیم؛ مثلاً ما در اینجا پروژه DeFiChain را به شکل کاملاً تصادفی از وب سایت airdrops.io انتخاب کرده و شرایط استفاده از آن را بررسی کرده ایم.

  نخست باید در وب سایت Cake Defi یک حساب کاربری بسازید و سپس ایمیل خود را تأیید کنید و وارد حساب کاربری خود شوی. در گام بعدی باید مراحل احراز هویت را طی کرده و مبلغ پنجاه دلار از هر ارزی را که پشتیبانی می شود سپرده گذاری کنیم. دقت کنید که اگر با استفاده از یک لینک ارجاع ثبت نام کرده باشید، سی دلار سکه DFI دریافت خواهی کرد و در غیر این صورت تنها بیست دلار سکه DFI به شما تعلق می گیرد. از سوی دیگر برای هر ارجاع 10 دلار DFI دریافت می کنیم. نکته مهم بعدی این است که پاداش ها به مدت 180 روز در برنامه این شرکت قفل می شوند، اما شما به طور خودکار 37 درصد سود در این مدت دریافت می کنید.

  بازی های دریافت ایردراپ

  اساساً یکی از آسان ترین راه های دریافت پاداش ایردراپ، انجام بازی های رایانه ای است. درواقع با ظهور و رشد اپلیکیشن های حوزه ارزهای دیجیتال و بلاک چین، روزبه روز بر تعداد بازی هایی که قصد دارید با اهدای توکن، کاربران را به سوی پروژه های خود جذب کنند، افزوده می شود. البته تمامی این بازی ها، توکن بومی خود را به کاربران پاداش نمی دهند و برخی از آن ها نیز از ارزهای شناخته شده مثل بیت کوین و اتریوم برای تشویق کاربران استفاده می کنند. از جمله این بازی ها می توان به سوییس برگ (Swissborg) اشاره کرد که در آن شما می توانید در یک بازی پیش بینی قیمت بیت کوین شرکت کنید. تاکنون 500 هزار دلار به بانک جوایز این بازی اختصاص داده شده است. اساساً هرچقدر بتوانید قیمت بیت کوین را بهتر پیش بینی کنید، شانس بالاتری برای دریافت پاداش خواهید داشت.

  نتیجه گیری

  اگر روزی با چک کردن کیف پول ارز دیجیتال خود، متوجه واریزشدن مقداری ارز جدید و ناشناخته شدید، اصلاً تعجب نکنید؛ زیرا به احتمال زیاد هیچ کس آن را اشتباه به کیف پول شما منتقل نکرده است. به صورت کلی، پروژه های جدید ارزهای دیجیتال گاهی برای تبلیغ دارایی های تازه وارد خود، از روش هایی مثل ایردراپ استفاده می کنند تا هرکدام از کاربرانی که این پاداش ها به حساب ولت ارز دیجیتال آن ها واریز شده است، به نوعی تبلیغ کننده آن پروژه باشند. البته برخی از این پروژه ها گاهی در ازای دادن ارزهای رایگان، از کاربران درخواست های کوچکی مانند عضویت در گروه تلگرامی آن ها یا تبلیغ آن ها در شبکه های اجتماعی مثل توییتر را می کنند. اساساً ایردراپ نوعی بازاریابی دیجیتال است که درازای اهدای مقداری جایزه در قالب ارز آن پروژه، از کاربران درخواست می کند کار ویژه ای را انجام دهند. از سوی دیگر اجرایی کردن ایردراپ، یکی از محبوب ترین راه های بازاریابی در میان پروژه های ارزهاست که در زمان معرفی یک صرافی ارز دیجیتال جدید، کسب اطلاعات کاربران، عرضه یک کیف پول جدید و ایجاد یک فورک در ارز رخ می دهد. علاوه بر این موارد، ایردراپ ها شامل انواع گوناگونی مثل ایردراپ استاندارد (Standard Airdrop)، ایردراپ های جایزه ای (Bounty Airdrop)، ایردراپ جهت دارندگان (Holder Airdrop)، ایردراپ انحصاری (Exclusive Airdrop) و ایردراپ هارد فورک (Fork Airdrop) می شوند.

  سوالات متداول

  ایردراپ یعنی ارسال ارزهای رایگان از طرف توسعه دهندگان یک ارز دیجیتال جدید یا وب سایت مربوط به تعدادی محدود از کاربران برای معرفی آن پروژه ارز دیجیتال و تبلیغ آن.

  خیر. شرکت در ایردراپ ها رایگان است و اگر غیر از این باشد، آن پروژه یک کلاه برداری است.

  به صورت کلی نحوه برگزاری ایردراپ و اینکه به چه افرادی تعلق می گیرد، توسط برگزارکنندگان آن تعیین می شود. به طور معمول، اگر کاربران ارزی را در کیف پول خود داشته باشند، توکن های شبکه آن ارز، به کیف پول آن ها واریز می شود.

  علت اصلی انجام ایردراپ به وسیله استارتاپ ها، انجام تبلیغات و جذب سرمایه گذار است.

  شما برای دریافت پاداش های در نظر گرفته شده در ایردراپ ها، باید چند کار ساده ای را که توسط تیم اجرایی آن ایردراپ از شما خواسته شده انجام دهید که از جمله این کارها می توان به دنبال کردن شبکه های اجتماعی آن پروژه یا بازنشر پست های آن پروژه در شبکه های اجتماعی مثل فیس بوک و توییتر اشاره داشت.

  برای شرکت در ایردراپ ها به یک کیف پول ارز دیجیتال، یک شماره تلفن مجازی برای کشوری غیر از ایران، حساب کاربری توییتر، حساب کاربری در پیام رسان تلگرام و یک حساب ایمیل نیاز است.

  به صورت کلی و درصورت انتخاب یک ایردراپ مطلوب، جواب این سؤال مثبت است. اساساً اگر در ایردراپ یا بانتی های معتبر و باارزش شرکت کنید، قطعاً سود مطلوبی کسب خواهید کرد.

  تعدادی از پروژه ها، فوراً پاداش ها را به حساب شرکت کنندگان در ایردراپ ها واریز می کنند و برخی نیز پس از زمانی کوتاه این کار را انجام می دهند. البته برخی پروژه ها نیز مشاهده شده اند که چند ماه پس از انجام ایردراپ، پاداش های کاربران را به آن ها پرداخت کرده اند.