وام دادن در کوکوین که تحت عنوان وام دهی در کوکوین هم شناخته می شود، یکی از روش های کسب درآمد غیرفعال از ارزهای دیجیتال است. صنعت ارزهای دیجیتال یک ابزار مالی منحصربه فرد است که هرکسی می تواند از طریق آن و تنها با اتصال به اینترنت کسب درآمد کند. در پلتفرم های معاملاتی مانند صرافی KuCoin ارائه دهندۀ خدمات مربوط به معاملات کریپتو، کاربران می توانند علاوه بر به کارگیری انواع متدهای مربوط به خرید و فروش ارزهای دیجیتال، از دیگر فرصت های کسب درآمد نیز استفاده کنند. به همین دلیل است که ثبت نام در صرافی کوکوین در میان انواع سرمایه گذاران در ارزهای دیجیتال رایج است. از روش های کسب درآمد غیرفعال در بازار کریپتو می توان به سیستم وام دهی، فارمینگ، استیکینگ و بسیاری از موارد دیگر اشاره کرد.

فهرست []

  درواقع، کاربران با شرکت در برنامه های مذکور می توانند به کسب درآمد غیرفعال پرداخته و ضررهای ناشی از نوسانات و سقوط بازار را جبران کنند. به کارگیری هریک از این روش ها می تواند نسبت به هولدینگ دارایی های دیجیتالی که یک استراتژی منسوخ شده به شمار می رود، سوددهی بیش تری داشته باشد. در ادامۀ این مطلب قصد داریم به طور اختصاصی به نحوه وام دهی در کوکوین بپردازیم.

  کریپتو لندینگ در کوکوین چیست؟

  در یک تعریف ساده، کریپتو لندینگ در کوکوین یک استراتژی سرمایه گذاری و کسب درآمد غیرفعال محسوب می شود. این استراتژی به سرمایه گذاران اجازه می دهد تا در ازای دریافت سود، از طریق دارایی های رمزنگاری خود، مبالغی را به وام گیرندگان قرض دهند. درنتیجه، در این سیستم دو طرف وام دهنده و وام گیرنده نقش دارند.

  درست مانند سایر روش های وام دهی در بازارهای سنتی، سیستم وام دهی در کوکوین و سایر پلتفرم های معاملاتی نیز شامل وثیقه گذاری می شود. به این ترتیب، لازم است وام گیرندگان دارایی های رمزنگاری شده ای را به عنوان وثیقه در اختیار پلتفرم قرار دهند. همانطورکه مشخص است، این وثیقه به عنوان تضمینی برای وام دهنده عمل می کند. درنتیجه، اگر در روند وام دهی و بازپرداخت آن مشکلی به وجود آید، وام دهنده می تواند به عنوان غرامت از این وثیقه استفاده کند.

  بررسی سیستم کریپتو لندینگ در کوکوین

  کریپتو لندینگ در کوکوین به یک پلتفرم وام دهی همتا به همتا گفته می شود که دارندگان انواع ارزهای دیجیتال می توانند از طریق آن دارایی های خود را به سایر کاربران قرض داده و در ازای آن سود کسب کنند. درحال حاضر، پلتفرم وام دهی در کوکوین، بیش از 50 نوع ارز دیجیتال همچون BTC، USDT و… را پشتیبانی می کند.

  نحوۀ قرض گرفتن در کوکوین به این صورت است که ابتدا کاربر از طریق این پلتفرم درصد عملکرد سالانۀ (APY) مدنظر خود را تنظیم کرده و سپس لیستی از سفارشات وام دهی موجود به وی نمایش داده می شود. وام گیرنده می تواند هریک از سفارشات موجود را بررسی کرده و از میان گزینه هایی که با شرایط وی سازگاری بیش تری دارد، مناسب ترین مورد را انتخاب کند. درواقع، وجوهی که در پلتفرم وام دهی کریپتو کوکوین قرض داده می شوند، در معاملات KuCoin Margin Market استفاده خواهند شد. همچنین، این پلتفرم تضمین کنندۀ بازپرداخت کامل وجوه قرض گرفته شده نیز خواهد بود.

  نحوه عملکرد سیستم وام دهی در کوکوین

  همانطورکه پیش از این نیز اشاره شد، سیستم وام دهی در کوکوین یک سیستم همتابه همتا (P2P) است. این بدان معناست که دو طرف (وام دهنده و وام گیرنده) می توانند به طور مستقیم با یکدیگر ارتباط برقرارکرده و از طریق یک پلتفرم آنلاین با یکدیگر مذاکره کنند. سیستم کریپتو لندینگ در کوکوین تنها از طریق تراکنش های ارزهای دیجیتال انجام شده و در آن از ارزهای فیات استفاده نمی شود.

  ممکن است براساس پلتفرم معاملاتی مورداستفادۀ کاربر، جزئیات و قوانین وام دهی متفاوت باشد اما با این حال، مفهوم اولیه و پایۀ استراتژی یکسان است. به طورکلی، وام دهندگان ارزهای دیجیتال می توانند دارایی های خود را براساس نرخ مشخص شده در دسترس کاربران وام گیرنده قرار دهند. سؤالی که مطرح می شود، این است که هدف کاربران از قرض دادن دارایی خود در سیستم کریپتو لندینگ در کوکوین چیست؟ به طور کلی، کاربران با دو هدف اصلی دارایی های خود را قرض می دهند: وام دهی مارجین (margin lending) و استفادۀ شخصی.

  به محض اینکه صندوق وام دهنده در دسترس قرار گیرد، کاربری که بداند قیمت یک ارز دیجیتال خاص صعودی خواهد بود، به عنوان وام گیرندۀ این کوین، اقدام به قرض گرفتن بخشی از صندوق وام دهندۀ موجود می کند. درنهایت، فرد وام گیرنده براساس نرخ بهرۀ تعیین شده از قبل، ارز دیجیتال وام گرفته شده را در یک دورۀ زمانی مشخص بازپرداخت می کند.

  نکتۀ مهمی که باید به عنوان یک سرمایه گذار به آن توجه داشته باشید، وثیقۀ ارائه شده در سیستم کریپتو لندینگ در کوکوین است. اصولاً وثیقه به صورت ارزهای دیجیتالی مانند BTC و ETH ارائه شده و ارزش آن بیش تر از ارزش وام است. براساس آمارهای موجود، وام گیرندگان کم تر از 58درصد ارزش وثیقۀ ارائه شده وام دریافت خواهند کرد. به دلیل نوسانات بازار، ممکن است ارزش دارایی وثیقۀ گذاشته شده به طور ناگهانی سقوط کرده و به دنبال آن، به فرد وام دهنده ضرر قابل توجهی تحمیل شود.

  نحوه سرمایه گذاری کریپتو لندینگ در کوکوین

  پیش از آنکه به جزئیات بیش تری بپردازیم، لازم است به این نکته اشاره کنیم که پلتفرم های کریپتوکارنسی در دو گروه پلتفرم های متمرکز و غیرمتمرکز دسته بندی می شوند. هرکدام از دو گروه مزایا، معایب و ویژگی های خاص خود را دارند و خدمات متنوعی را به روش های منحصربه فردی ارائه می دهند. انتخاب از میان پلتفرم های متمرکز و غیرمتمرکز تصمیمی است که هر کاربر باید با توجه به استراتژی و اهداف سرمایه گذاری خود اتخاذ کند.

  پلتفرم های متمرکز مانند سیستم وام دهی در کوکوین، این امکان را به کاربران می دهند تا در مورد جزئیات، شرایط و وضعیت وام با یکدیگر به توافق برسند. چیزی که ممکن است برای برخی از کاربران اذیت کننده باشد، این است که پلتفرم های متمرکز به عنوان یک نهاد شخص ثالث، بر پروسۀ انتقال وام نظارت دارند اما درمقابل، پلتفرم های غیرمتمرکز با حذف نفوذ اشخاص ثالث، حریم شخصی کاربران را حفظ کرده و بهترین نرخ های وام را برای کاربران تعیین می کنند.

  بررسی پلتفرم کریپتو لندینگ در کوکوین

  درحال حاضر، در صنعت کریپتو پلتفرم های وام دهی بسیار زیادی در حال فعالیت هستند که با گذشت زمان و گسترش محبوبیت ارزهای دیجیتال، همچنان بر تعداد آن ها افزوده می شود. هریک از این پلتفرم ها با توجه به شرایط و قوانین خود در نحوۀ عملکرد و خدمات ارائه شده با یکدیگر تفاوت هایی دارند. در این میان، برخی از پلتفرم ها همچون پلتفرم کریپتو لندینگ در کوکوین، نسبت به رقبای خود در سطوح بالاتری قرار دارد.

  در صنعت کریپتو و بازارهای مالی، امنیت دارایی برای هر دو طرف قرارداد یعنی وام دهنده و وام گیرنده مهم ترین مسئله است. پلتفرم وام دهی در کوکوین با ارائۀ یک سیستم کنترل ریسک، پروسۀ حفاظت از دارایی های کاربران را تضمین می کند. درنهایت، پلتفرم وام دهی کوکوین علاوه بر اینکه پاسخگوی نیازهای مالی برخی از کاربران است، به گروهی دیگر از کاربران که به ذخیرۀ مقادیر انبوهی از ارزهای دیجیتال علاقه مند هستند کمک می کند.

  بررسی مزایا و ریسک های مربوط به قرض گرفتن در کوکوین

  قبل از بررسی مزایا و ریسک های مربوط به سیستم قرض گرفتن در کوکوین، لازم است به مقولۀ مهم امنیت اشاره داشته باشیم. سطح ایمنی قرض گرفتن یا قرض دادن در پلتفرم های وام دهی رمزنگاری، می تواند با توجه به پلتفرم وام دهی مدنظر، متفاوت باشد. درنتیجه، بهتر است قبل از هرچیزی شخصاً در خصوص سابقه و شهرت پلتفرم انتخابی خود تحقیقات بیش تری انجام دهید. در ادامه، به بررسی مزایا و معایب وام دهی در کوکوین می پردازیم:

  مزایای وام دهی در کوکوین چیست؟

  شرکت در سیستم وام دهی در کوکوین مزایای متعددی را برای هر دو طرف به ارمغان خواهد آورد. برای مثال، به عنوان یک وام دهنده، کاربری که قصد فروش دارای دیجیتالی خود را ندارد، می تواند به جای هولد و نگهداری، ارزهای دیجیتال خود را با هدف قرض دادن به سایر کاربران ارائه داده و از این طریق درآمد غیرفعال کسب کند. این روش می تواند نسبت به استراتژی پس انداز سنتی، سود بیش تری برای فرد وام دهنده ایجاد کند.

  مزیت دیگری که سیستم وام دهی کریپتو در کوکوین وجود دارد، سرعت بالای این سیستم است. سیستم کریپتو لندینگ در کوکوین و سایر پلتفرم های وام دهی رمزنگاری نسبت به روش های سنتی و وام دهی بانک های متمرکز بسیار سرعت بالاتری دارند؛ زیرا کاربران وام دهنده می توانند در عرض چند دقیقۀ کوتاه حساب باز کنند. همچنین، به دلیل وجود ابزارهای مالی کوکوین، بازپرداخت به موقع دارایی و پرداخت سود وام دهنده نیز توسط پلتفرم کوکوین کنترل و مدیریت خواهد شد.

  با وجود اینکه این سیستم مزایای متعددی را به کاربران ارائه می دهد اما در هر حال مانند هر پلتفرم دیگری دارای معایبی در سیستم قرض گرفتن است. در ادامه، به ریسک های مربوط به کریپتو لندینگ می پردازیم:

  بررسی ریسک های مربوط به وام دهی در کوکوین

  اساساً هرکدام از بخش های مربوط به بازارهای مالی همچون بازار ارزهای دیجیتال، با خطرات و ریسک هایی همراه است. با وجود اینکه خطرات مرتبط با سیستم قرض گرفتن در کوکوین نسبتاً محدود و اندک است اما همچنان نمی توان سیستم کریپتو لندینگ در کوکوین را از این قاعده مستثنی کرد. از این رو، بهتر است قبل از شروع فعالیت در سیستم وام دهی کوکوین یا هر پلتفرم معاملاتی دیگری، با این خطرات آشنا شویم تا بتوانیم تصمیم گیری درستی داشته باشیم. به بررسی این خطرات و معایب در ادامه توجه کنید:

  • عدم وجود قوانین و مقررات مشخص؛

  ساختارهای نظارتی مربوط به صنعت ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین با سرعت بالایی در حال تغییر هستند. تغییرات ساختاری می تواند فرایند بازپرداخت وام و سایر موارد این چنینی را با پیچیدگی های زیادی مواجه کند. اساساً بازار کریپتوکارنسی به غیرمتمرکزبودن، عدم وجود سازمان های نظارتی و قوانین و مقررات مشخص شهرت دارد.

  در این میان، تعدادی از کشورها سعی دارند تا با وضع قوانین و مقررات بازدارنده، در سرعت پذیرش و سیستم های پرداخت و سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال اختلال ایجاد کنند. برخی دیگر از کشورها نیز در تلاش هستند تا از طریق وضع قوانینی مانند پرداخت مالیات و… این فضا را تا حد امکان قانونمند و تنظیم کنند.

  درواقع، در مورد ارزهای دیجیتال، هیچ توافقنامۀ جهانی و واحدی وجود ندارد. به همین دلیل، مشکلات قانونی مرتبط با ارزهای دیجیتال با توجه به کشور محل اقامت کاربر و قوانین آن، می تواند راه حل های متفاوتی داشته باشد. به این ترتیب، در صورت بروز مشکل در سیستم وام دهی ارزهای دیجیتال، بازیابی اصل دارایی یا بازپرداخت سود می تواند با مراتب پیچیده ای همراه شود.

  • تراکنش با وام گیرندگان بین المللی؛

  وام دهندگان و وام گیرندگان از سراسر جهان این امکان را دارند تا در پلتفرم های کریپتو لندینگ شرکت کنند. با این حال، ناشناس بودن بخشی از پروسۀ وام دهی می تواند فضا را برای برخی از سوءاستفاده های بالقوه هموار کند. به عنوان مثال، از آنجایی که فرایند وام دهی کریپتو در یک پلتفرم جهانی انجام می شود، احتمال اینکه هر دو طرف قرارداد در یک کشور ساکن باشند بسیار کم است. این موضوع سبب می شود تا در صورت عدم بازپرداخت به موقع وام، پیگیری های قانونی با چالش هایی همراه شود. خوشبختانه برخی از پلتفرم های وام دهی با اجرای تدابیری خاص، برخی از مشکلات این چنینی را حل کرده اند.

  • عدم ثبات ارزش بیت کوین و آلت کوین ها؛

  نوسانات مربوط به قیمت ارزهای دیجیتال، یکی از مهم ترین نقاط ضعف سیستم های وام دهی در صنعت کریپتوکارنسی محسوب می شود. به عنوان مثال، فرض کنید وام گیرنده ای مقداری بیت کوین با ارزش کلی 1000 دلار بپردازد. سپس، ارزش بیت کوین قرض داده شده در بازۀ زمانی وام، تا دو برابر افزایش پیدا کند. در این شرایط است که در پایان دورۀ وام، وام گیرنده فقط 1000 دلار بیت کوین را بازپرداخت می کند درحالی که وام دهنده نیمی از سرمایۀ خود را از دست می دهد.

  • سرقت ارزهای دیجیتال؛

  ممکن است در تعدادی از پلتفرم های وام دهی و سرمایه گذاری بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، از کاربر بخواهند تا دارایی خود را در این پلتفرم های وام دهی هولدکرده و نگه دارند. همانطورکه مشخص است این روش نگهداری دارایی، بسیار ناامن و نامطمئن است؛ زیرا کاربر کنترلی روی کلیدهای خصوصی کیف پول خود در این شرایط ندارد. جدا از این ها، معمولاً این گروه از پلتفرم ها یکی از اهداف اصلی هکرها بوده و نگهداری دارایی در آن ها با خطر به سرقت رفتن دارایی ها همراه است.

  • بروز خرابی در پلتفرم های وام دهی.

  به دلیل عدم وجودقانون و مقررات مشخص، تعدادی از وام دهندگان ارزهای دیجیتال تمایل دارند تا به پلتفرم های تراکنش وام وابسته باشند (multiple crypto lenders tend to depend on their loan transaction platforms). متأسفانه درحال حاضر، اکثر این پلتفرم های وام دهی با ضعف هایی مواجه بوده و از نظر مالی ناپایدار هستند. این موضوع سبب می شود تا هر لحظه ریسک خرابی و ازکار افتادن آن ها وجود داشته باشد. درنتیجه، لازم است قبل از انتخاب یک پلتفرم وام دهی رمزنگاری مناسب، در مورد ویژگی های فنی و  ثبات مالی آن ها تحقیقات جامع و شاملی انجام دهید. پلتفرم کریپتو لندینگ در کوکوین سابقۀ طولانی و موفقی داشته و تاکنون در حفظ امنیت دارایی کاربران و رضایت مشتریان خود موفق بوده است.

  نحوه وام گرفتن از صرافی کوکوین

  معامله گران می توانند با قرض گرفتن سرمایه از صرافی، معاملات سنگین تری را داشته باشند و به این ترتیب سود خود را افزایش دهند؛ البته از آنجایی که در صورت تحقق نیافتن پیش بینی معامله گر متضرر خواهد شد، ضرر وی در حالت مارجین نیز بیشتر از حالت عادی خواهد بود؛ پس حتماً با دانش و تجربه کافی در این بخش معامله کنید، زمانی که برای اولین بار اقدام به قرض کردن از صرافی کنید پیغامی برای شما به نمایش درمی آید و شما را از ریسک معاملات مارجین آگاه می کند که شما می توانید با تأیید پذیرش ریسک چنین معاملاتی اقدام به قرض گرفتن کنید. برای قرض گرفتن سرمایه از صرافی ابتدا روی علامت سه نقطه در سمت راست و بالای تصویر کلیک کنید و از منوی بازشده گزینه Borrow را انتخاب کنید.

  با توجه به جفت ارزی که انتخاب می کنید، در این مرحله ارز دیجیتالی را برای قرض گرفتن و بازکردن معامله خرید (Long) یا (Short) خواهید داشت؛ برای مثال با انتخاب جفت ارز BTC/USDT می توانید ارز دیجیتال بیت کوین (BTC) را برای بازکردن معاملات فروش (Short) و ارز دیجیتال تتر (USDT) را برای بازکردن معاملات خرید (Long) قرض بگیرید.

  در تصویر زیر نوع معامله متناسب با ارز دیجیتال مربوط، نوع مارجین (Cross Margin/ Isolated Margin) و میزانی که می خواهید از صرافی قرض بگیرید مشخص می شود. در کادر آخر میزان ارز دیجیتالی را که می خواهید از صرافی قرض بگیرید، وارد می کنید. با توجه به ضریب مارجین انتخابی و سرمایه شما، سرمایه ای که صرافی به شما قرض می دهد، ممکن است متفاوت باشد.

  برای مثال با انتخاب ضریب 10 شما قادر خواهید بود با 10 برابر سرمایه خود وارد معامله شوید که یک دهم آن سرمایه شما و باقی سرمایه، همانی است که صرافی به شما قرض می دهد؛ درنتیجه با فرض اینکه شما 10 دلار داشته باشید و ضریب مارجین 10 را انتخاب کرده باشید، می توانید با 100 دلار معامله ای داشته باشید که 10 دلار از این صد دلار سرمایه شخصی شما و 90 دلار باقی مانده همان سرمایه ای است که صرافی به شما قرض داده است.

  پس از تأیید اطلاعات نمایش داده شده و واردکردن میزان موردنیاز برای قرض گرفتن از صرافی کافی است روی گزینه Confirm در پایین صفحه کلیک کنید.

  با قرض گرفتن سرمایه از صرافی حالا می توانید معاملات مارجین داشته باشید. برای این کار پس از کلیک روی تب Trade در نوار پایین صفحه، گزینه Margin را از نوار بالایی انتخاب کنید و یکی از انواع ثبت سفارش های موجود را انتخاب کنید. شما می توانید یکی از انواع Market، Limit، Stop Limit و Stop Market را انتخاب کنید.

  • Market

  تنها کافی است حجم معامله را در کادر Amount وارد کنید تا صرافی یک سفارش را با بهترین قیمت ممکن در بازار برای شما ثبت کند.

  • Limit

  در این نوع ثبت سفارش با واردکردن رقم در کادر Limit به صرافی می گویید با رسیدن قیمت به این رقم، معامله ای را با همین قیمت و با حجمی که در کادر Amount وارد کرده اید ثبت کند.

  • Stop Limit

  سه کادر Limit، Stop و Amount در این نوع ثبت سفارش باید پر شوند. زمانی که قیمت ارز دیجیتال به رقم واردشده در کادر Stop برسد، سفارشی با قیمت واردشده در کادر Limit و با حجم واردشده در کادر Amount ثبت خواهد شد.

  • Stop Market

  زمانی که قیمت ارز دیجیتال به رقم واردشده در کادر Stop برسد، سفارشی با بهترین قیمت ممکن و به میزان حجم واردشده در کادر Amount انجام خواهد شد. درنهایت با انتخاب سفارش موردنظر و واردکردن مقادیر مناسب باید روی گزینه Buy/Long X و یا Sell/Short X کلیک کنید. X می تواند هر ارز دیجیتالی که شما انتخاب می کنید، باشد.

  نکته ای که در بخش معاملات مارجین باید به آن اشاره کرد، این است که شما می توانید با کلیک روی تب Assets در نوار پایین صفحه و سپس انتخاب Margin از میان دیگر موارد، میزان ریسک معاملات باز خود را با نگاه به Debt Ratio که در تصویر هم مشخص شده است، بررسی کنید. توجه داشته باشید که هرچه این رقم به 100 میل کند، بالابودن ریسک معامله شما را نشان می دهد. همچنین از این بخش می توانید اقدام به قرض کردن (با کلیک روی گزینه Borrow) یا بازپرداخت قرض (با کلیک روی گزینه Repay) کنید.

  Repay

  در معاملات مارجین پس از بستن موقعیت (Position) خرید یا فروش کار به انتها نمی رسد و معامله گر باید سرمایه ای را که از صرافی قرض گرفته بود، پس دهد. توجه داشته باشید که کاربران باید همان ارز دیجیتالی را که قرض گرفته بودند، به همان میزان قرض شده به صرافی پس دهند.

  شیوه کار در بازپرداخت قرض، بسیار به روش قرض گرفتن شباهت دارد. در اینجا پس از کلیک روی گزینه Trade در نوار پایین صفحه و سپس انتخاب Margin از نوار بالایی باید بر روی علامت سه نقطه کلیک کنید، اما این بار گزینه Repay را انتخاب می کنیم تا بتوانیم مبلغی را که از صرافی قرض گرفته بودیم پس داده و سود خود را دریافت کنیم.

  پس از کلیک روی گزینه Repay در مرحله گذشته حالا باید ارز دیجیتالی را که قرض گرفته بودید، انتخاب کرده و مقدار قرض شده از ارز دیجیتال را نیز در کادر Amount وارد کنید و درنهایت روی گزینه Repay کلیک کنید و به این ترتیب سرمایه ای را که از صرافی قرض گرفته بودید، پس می دهید.

  سخن پایانی

  وام دهی در کوکوین یکی از بهترین راه های کسب درآمد غیرفعال در فضای کریپتوکارنسی به شمار می آید. در این روش، افراد می توانند دارایی رمزنگاری خود را در اختیار کاربران وام گیرنده قرار داده و در ازای آن سود کسب کنند. کوکوین نیز به عنوان پلتفرم شخص ثالث امنیت دارایی وام دهنده و ضرورت بازپرداخت وام را تضمین می کند.