راه های بسیار متنوعی برای شروع معاملات در بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد. در صورتی که در این صنعت فعال باشید مطمئنا با اصطلاحاتی مانند معاملات مارجین، اسپات، فیوچرز و مواردی از این دست آشنا هستید. هر یک از این پلتفرم های معاملات ویژگی و امکانات خاصی را در اختیار معامله گران قرار می دهند. برخلاف آنچه که اکثر معامله گران مبتدی فکر می کنند؛ انجام معاملات مارجین و فیوچرز آنچنان هم پیچیده نیست. بازار ارزهای دیجیتال به داشتن نوسانات بسیار شهرت دارد؛ کاهش غیرمنتظره قیمت ها سبب شده تا کسب سود های سریع برای معامله گران دشوار باشد. از همین رو، به واسطه معاملات Margin، فرصت مناسبی برای بدست آوردن سود از طریق نوسانات قیمت فراهم شده است. در ادامه به آموزش مارجین در صرافی کوکوین و اسپات می پردازیم.

فهرست []

  معامله مارجین چیست؟

  احتمالا درک و انجام معاملات مارجین برای معامله گران تازه کار کمی گیج کننده و دشوار به نظر برسد. پیش از ورود به صنعت ارزهای دیجیتال؛ این مفهوم در بازارهایی با نوسان کم مانند بازار فارکس رایج بوده است. در یک بیان ساده، معاملات مارجین به کاربران ارزهای دیجیتال این امکان را می دهد تا با گرفتن وام قدرت خرید خود را افزایش دهند.

  یک معامله گر ارزهای دیجیتال این امکان را دارد تا با دریافت وام در صرافی کوکوین، از طریق معاملات مارجین دارایی های رمزنگاری شده بیشتری را در اختیار داشته باشد.

  بنابراین همانطور که ملاحظه کردید معاملات Margin با معاملات معمولی که در آنها معامله گر سرمایه خود را برای ترید به حساب صرافی خود واریز می کند، متفاوت است.

  در معاملات مارجین اغلب با عبارت Leverage یا همان اهرم فشار مواجه می شویم. Leverage عاملی است که به واسطه آن معامله گر پوزیشن خود را چند برابر می کند. به این معنا که سود و زیان پوزیشن به اندازه Leverage مشخص شده؛ زیاد می شود. به عنوان مثال، اگر کاربری یک پوزیشن جدیدی را با اهرم فشار X100 ایجاد کند، سود و زیان معامله نیز در 100 ضرب می شود.

  در نگاه اول، چند برابر شدن سود حاصل از انجام معاملات مارجین بسیار جذاب به نظر می رسد؛ اما باید توجه داشته باشید که انجام معاملات مارجین خطر از دست رفتن سرمایه را نیز به همراه دارد. در ادامه به آموزش معاملات مارجین در کوکوین می پردازیم:

  مزایا و ریسک های معاملات مارجین

  فعالیت در پلتفرم معاملات مارجین نسبت به معاملات معمولی ریسک بسیار بیشتری دارد. به همین دلیل انجام معاملات مارجین برای معامله گران مبتدی توصیه نمی شود. با این حال لازم است معامله گران حرفه ای نیز در هنگام ایجاد پوزیشن های جدید بسیار با دقت و احتیاط عمل کرده و از استراتژی های خاص این فضا استفاده کنند.

  با همه اینها این بدان معنا نیست که انجام معاملات مارجین هیچ مزیتی ندارد. در پلتفرم مارجین صرافی کوکوین برای کاربران این امکان فراهم شده تا با ایجاد پوزیشن جدید، سود بسیار زیادی نسبت به یک معامله معمولی بدست آورند. همانطور که در بالا اشاره شد، در معاملات مارجین امکان 100 برابر کردن میزان سود حاصل از معامله نیز وجود دارد.

  اما به طور کلی بازار ارزهای دیجیتال در مقایسه با بازارهای معاملاتی سنتی تا حد زیادی غیرقابل کنترل است. این امر بازار ارزهای رمزنگاری شده را در معرض دستکاری قیمت ها (به ویژه در معاملات مارجین) قرار می دهد.

  آموزش گام به گام انجام معاملات مارجین در صرافی کوکوین

  قبل از شروع معامله مارجین در صرافی کوکوین ابتدا لازم است وارد پنل کاربری خود شده و یا اینکه در این صرافی ثبت نام کنید. برای آشنایی با مراحل ثبت نام و ورود به صرافی کوکوین روی لینک کلیک کنید. توجه داشته باشید که پس از ثبت در سایت صرافی، تنها در صورت انجام مراحل احراز هویت می توانید از خدمات پلتفرم مارجین صرافی کوکوین بهره مند شوید. برای شروع مانند مراحل زیر عمل کنید:

  مرحله اول: فعال سازی پلتفرم معاملات مارجین در صرافی کوکوین

  • پس از ورود به پنل کاربری صرافی از طریق داشبورد بالای صفحه بر روی گزینه “Trade” کلیک کنید.
  • پس از انتخاب گزینه Trade با کلیک بر روی گزینه “Margin” وارد پلتفرم مارجین کوکوین می شوید.

  • پس از ورود به صفحه مارجین، با کلیک بر روی گزینه “Enable” موجود در مرکز صفحه، پلتفرم مارجین را فعال کنید.

  مرحله دوم: نحوه انتقال به حساب مارجین

  همانطور که پیش از این نیز اشاره شد، از اهرم فشار برای تقویت اصل حساب شما استفاده می شود. یعنی اگر 1 BTC داشته باشید، با وام گرفتن می توانید 1 بیت کوین خود را به 10 BTC افزایش دهید. اما اگر هیچ رمزارزی در حساب خود نداشته باشید، نمی توانید با وام گرفتن در پلتفرم مارجین معامله را شروع کنید.
  بنابراین قبل از هر اقدامی ابتدا لازم است، بخشی از دارایی خود را به حساب Margin کوکوین انتقال دهید. برای این کار مانند مراحل زیر عمل کنید:

  • ابتدا مانند تصویر پایین بر روی گزینه “Transfer” موجود در گوشه پایین سمت راست صفحه کلیک کنید.

  • پس از انتخاب این گزینه مانند تصویر پایین یک پنجره کوچک بر روی صفحه به شما نمایش داده می شود.
  • در این قسمت ابتدا نوع توکنی که قصد انتقال آن را دارید انتخاب کنید.
  • توجه داشته باشید که فقط امکان انتقال توکنی که در پلتفرم مارجین پشتیبانی می شود، وجود دارد.
  • سپس میزان توکن مدنظ
  • ر را در قسمت Amount”” وارد کرده و در آخر بر روی گزینه “Confirm” کلیک کنید.
  • به این ترتیب توکن های انتخابی از حساب اصلی شما به حساب مارجین منتقل می شوند.

  مرحله سوم: قرض گرفتن توکن های بیشتر از صرافی

  به طور کلی برای قرض گرفتن توکن در پلتفرم مارجین صرافی Kucoin دو راه وجود دارد:

  روش اول:

  در این روش می توانید مانند تصویر پایین؛ مستقیما یک جفت معاملاتی را در رابط تریدینگ صرافی انتخاب کنید. توجه داشته باشید که لازم است جفت معاملاتی انتخاب شده شامل توکن هایی باشد که قصد وام گرفتن آنها را دارید. پس از انتخاب جفت معاملاتی مدنظر، با کلیک بر روی گزینه “Borrow” موجود در گوشه پایین سمت راست تصویر، می توانید به سرعت توکن انتخاب شده را از صرافی وام بگیرید.

  روش دوم:

  برای وام گرفتن توکن از طریق روش دوم می توانید مانند مراحل زیر عمل کنید:

  • در صفحه اصلی سایت کوکوین از طریق داشبورد موجود در بالای صفحه بر روی گزینه “Earn” و سپس گزینه “Lend” کلیک کنید.

  • پس از انتخاب این گزینه، صفحه جدیدی به شما نمایش داده می شود.
  • در گوشه بالا سمت راست صفحه؛ مانند تصویر پایین، بر روی گزینه “Borrow” کلیک کنید.
  • یک پنجره کوچک بر روی صفحه باز می شود، در کادر اول حداکثر نرخ بهره روزانه را وارد کنید.
  • نرخ بهره روزانه از طریق Lending Market انتخاب شده و به صورت دلخواه تنظیم نمی شود.
  • سپس در کادر مربوط به “Amount” مقدار توکنی که قصد وام گرفتن آن را دارید، وارد کنید.
  • در آخر با کلیک بر روی گزینه “Borrow XXX” توکن مد نظر را وام می گیرید.

  مرحله چهارم: معامله در پلتفرم مارجین

  در این مرحله جفت معاملاتی را که قصد معامله آن را دارید انتخاب کرده و سپس توکن وام گرفته شده را با یک توکن دیگر مبادله کنید.
  برای مثال، فرض کنیدUSDT وام گرفته و پس از مدتی به این نتیجه می رسید که ارزش BTC بالا خواهد رفت.

  در این صورت به راحتی می توانید USDT را با BTC مبادله کنید. جفت معاملاتی BTC/USDT را انتخاب کرده و سپس از طریق USDT وام گرفته شده، BTC خریداری کنید.

  مرحله پنجم: بستن پوزیشن ایجاد شده

  در معاملات مارجین صرافی Kucoin، این امکان وجود دارد که با توکن های وام گرفته شده مجددا معامله کنید. برای مثال، فرض کنید از طریق USDT وام گرفته شده، بیت کوین خریداری کرده اید. برای بستن پوزیشن تنها کافی ست مجدد BTC را فروخته و آن را با USDT مبادله کنید.

  مرحله ششم: بازپرداخت وام

  ابتدا در رابط تریدینگ جفت معاملاتی مدنظر را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که جفت معاملاتی انتخاب شده باید شامل توکنی باشد که قصد بازپرداخت آن را دارید.
  ⦁ پس از انتخاب جفت معاملاتی، در گوشه پایین سمت راست صفحه بر روی گزینه “Repay” کلیک کنید.

  • در این مرحله، پنجره کوچکی به شما نمایش داده می شود.
  • در قسمت Repay این صفحه ابتدا توکنی که قصد بازپرداخت آن را دارید، انتخاب کنید.
  • در کادر مربوط به “Repayment Rules”، می توانید قوانین مربوط به بازپرداخت را انتخاب کنید.
  • Time priority principle: به این معناست که ابتدا توکن قرض گرفته شده را بازپرداخت می کند.
  • Interest rate priority principle: به این معناست که ابتدا توکن هایی با نرخ بهره بالاتر را بازپرداخت خواهید کرد.
  • در کارد مربوط به “Amount” نیز باید میزان توکنی که قصد بازپرداخت آن را دارید، وارد کنید.
  • اگر قصد بازپرداخت تمام توکن ها را دارید، گزینه “All” را انتخاب کرده و سپس بر روی گزینه “Confirm” کلیک کنید.

  معاملات مارجین در اپلیکیشن صرافی کوکوین

  برای انجام معاملات مارجین در صرافی کوکوین پس از کلیک روی تب Trade در نوار پایینی، یکی از انواع Cross Margin یا Isolated Margin را انتخاب می کنیم.

  • Cross Margin

  اگر Cross Margin را انتخاب کنید، با بازکردن یک موقعیت، تنها سرمایه شما در آن معامله در خطر نیست، بلکه پیش از لیکوئیدشدن، صرافی از سرمایه شما در بخش Margin برداشت می کند تا معامله شما بسته نشود. ریسک این روش بالاست؛ چراکه ممکن است کل دارایی شما در بخش مارجین به دلیل یک معامله از بین برود. به زبان ساده می توان گفت در این نوع معاملات کل سرمایه شما در بخش مارجین درگیر معامله است.

  • Isolated Margin

  حالت Isolated نوع کم ریسک تر معاملات مارجین است. اگر شما Isolated Margin را انتخاب کنید، تنها سرمایه ای که درگیر همان معامله است، ممکن است از بین برود. البته در هر دو نوع معامله مارجین ما حالتی را در نظر گرفتیم که روند برخلاف پیش بینی معامله گر پیش برود و درواقع معامله زیان ده باشد.

  پس از انتقال سرمایه به بخش مارجین حالا شما می توانید معاملاتی در این بخش نیز داشته باشید. برای انتخاب جفت ارز با هدف انجام معامله از نوع مارجین، روی بخشی که در تصویر مشخص شده است کلیک کنید تا جفت ارزهایی که قابلیت انجام معامله مارجین بر آن ها وجود دارد با ضریب مارجین مشخص شوند. توجه داشته باشید که حداکثر ضریب مارجین برای معاملات Cross تا 5 و برای معاملات Isolated تا 10 است. بدیهی است هرچه ضریب مارجین بالاتر باشد، معامله شما پرریسک تر خواهد بود.

  پس از انتخاب جفت ارز انتخابی و ضریب مارجین آن که از ترکیب یک عدد در کنار حرف انگلیسی X تشکیل می شود، می توانید ضریب آن جفت ارز را کم کنید تا معامله کم ریسک تری را داشته باشید. در تصویر زیر بخشی که مشخص کردیم ضریب مارجین جفت ارز را مشخص می کند، اما در صورتی که بخواهید این ضریب را کاهش دهید (امکان افزایش ضریب وجود ندارد) با کلیک روی مقدار ضریب (در اینجا 5X) منویی برای شما باز می شود که می توانید با درگ کردن اهرم مربوط به ضریب مارجین تا رقمی که می خواهید، معامله ای با ضریب مارجین دلخواه داشته باشید.

   

  معامله اسپات چیست؟

  در مقابل معاملات تقریبا پیچیده ای مانند معاملات مارجین و فیوچرز، اسپات تریدینگ به عنوان ساده ترین روش ثبت سفارش و خرید و فروش در صرافی های رمزنگاری شده شناخته می شود. در یک بیان ساده، اسپات تریدینگ همان معامله نقطه ای یا نقدی بوده و بلافاصله در یک تاریخ خاص انجام می شود. به این ترتیب پس از خرید یک رمزارز خاص پرداخت ها بلافاصله و به صورت نقدی انجام می شوند.

  آموزش اسپات تریدینگ در صرافی کوکوین

  برای شروع معامله اسپات در صرافی کوکوین نیز ابتدا لازم است وارد پنل کاربری خود شوید. در صورتی که از قبل در این پلتفرم حساب کاربری ایجاد نکرده باشید، لازم است در صرافی ثبت نام کنید. خوشبختانه برای فعالیت در بخش اسپات صرافی کوکوین نیازی به انجام مراحل احراز هویت نیست. برای شروع معاملات اسپات مانند مراحل زیر عمل کنید:

  1. پس از ورود به پنل کاربری از طریق داشبورد بالای صفحه بر روی گزینه “Trade” رفته و سپس بر روی گزینه “”Spot Trading کلیک کنید.

  2. پس از انتخاب این گزینه به صفحه مربوط به اسپات تریدینگ، مانند تصویر پایین هدایت می شوید.

  3. در این مرحله به منظور افزایش امنیت حساب، لازم است در گوشه پایین سمت چپ تصویر کد امنیتی معاملات خود را وارد کنید.

  4. این کد از قبل در قسمت Security”” توسط خود کاربر تنظیم می شود.

  5. مانند تصویر پایین، در گوشه بالا سمت چپ صفحه با کلیک بر روی گزینه BTC/USDT لیستی از جفت ارزهای مختلف نمایش داده می شود. می توانید از طریق این لیست جفت ارز معاملاتی مدنظر خود را انتخاب کنید.

  6. در قسمت سمت راست تصویر نیز اوردربوک (Order Book) صرافی کوکوین قابل مشاهده است.

  7. در مرکز تصویر نمودار قیمت، و در گوشه سمت چپ نمودار نیز به ابزارهای معاملاتی دسترسی خواهید داشت.

  8. در گوشه پایین سمت راست تصویر باکس مربوط به ثبت سفارش قرار دارد.

  9. در این قسمت سه بخش مختلف “Spot”، “Margin” و “Futures” در دسترس هستند.

  10. برای انجام معاملات اسپات، گزینه Spot را انتخاب کنید.

   

  معرفی اجزای اسپات تریدینگ

  پس از انتخاب گزینه Spot با سه نوع حالت معاملاتی مواجه می شوید:

  • Limit
  • Market
  • Stop Limit (+ Stop Market)

  سفارس Limit درد قسمت اسپات تریدینگ

  در هنگام ثبت سفارش Limit کاربر به عنوان Maker یک سفارش جدید ثبت می کند. بر اساس این سفارش ثبت شده کاربر مشخص می کند که اگر قیمت کوین مورد نظر به X برسد، به صورت خودکار به میزان Y، از آن کوین خرید یا فروش شود.

  ثبت سفارش خرید در قسمت Limit

  فرض کنید قیمت بیت کوین در حال حاضر 30 هزار و 200 دلار است، با ثبت سفارش لیمیت این امکان برای شما فراهم می شود تا به محض کاهش قیمت بیت کوین به بازه 30 هزار دلار به صورت خودکار به تعداد X بیت کوین خریداری شود.

  • در باکس مربوط به خرید محدود: در قسمت “Price” قیمت 30 هزار دلار و کادر مربوط به “Amount” میزان توکن مدنظر (در این مثال 1 BTC) را وارد کرده و گزینه Buy BTC را انتخاب کنید.
  • به محض اینکه قیمت بیت کوین به 30 هزار دلار برسد، به صورت خودکار برای شما به میزان مشخص شده بیت کوین خریداری می شود.
   ثبت سفارش فروش در قسمت Limit فرض کنید 1 بیت کوین را در قیمت 30 هزار دلار خریداری کرده و حالا با ثبت سفارش محدود قصد دارید آن را (یا بخشی از آن) در قیمت بالاتر بفروشید.
  • در باکس مربوط به فروش محدود: در قسمت “Price” قیمت مدنظر مثلا 32 هزار دلار و در کادر مربوط به “Amount” میزان رمزارزی (در این مثال BTC) که قصد فروش آن را دارید، وارد کرده و گزینه Sell BTC را انتخاب کنید.
  • به محض اینکه قیمت به 32 هزار دلار برسد به صورت خودکار بیت کوین های تعیین شده فروخته می شوند.

  سفارش Market در قسمت اسپات تریدینگ

  در قسمت Market با ثبت سفارش کاربر می تواند خرید و فروش رمزارز مدنظر را تنها با توجه به قیمت حال حاضر بازار و در لحظه خرید و فروش کنید. برای معامله در این قسمت لازم است دارایی شما در تریدینگ اکانت قرار گرفته باشد

  ثبت سفارش خرید در قسمت Market

  • ابتدا به کادر مربوط به خرید بروید.
  • در قسمت “Amount” میزان رمزارزی که قصد خرید آن را دارید مشخص کنید. برای مثال به میزان 1000 دلار رمزارز در بهترین قیمت بازار (Best Market Price) برای شما خریداری شود.

  ثبت سفارش فروش در قسمت Market

  • در صورتی که قصد دارید رمزارز مدنظر خود را با قیمت فعلی بازار به فروش برسانید، به قیمت مارکت و سپس کادر مربوط به فروش بروید.
  • در کادر مربوط به “Amount”، میزان رمزارزی که قصد فروش آن را دارید وارد کنید.
  • برای مثال 0.5 BTC، را وارد کرده و سپس با توجه به بهترین قیمت لحظه ای بازار؛ 0.5 BTC شما به فروش می رسد.

  سفارش Stop Limit در قسمت اسپات تریدینگ صرافی کوکوین

  ثبت سفارش Stop Limit مانند سفارش Limit بوده و از ضرر و زیان احتمالی معامله گر جلوگیری می کند. در هنگام ثبت سفارش Stop Limit لازم است گزینه های “Stop Price”، “Price” و “Amount” به درستی مشخص شوند.

  ثبت سفارش خرید در Stop Limit

  برای مثال فرض کنید قصد خرید بیت کوین را دارید. با ثبت سفارش Stop Limit مشخص می کنید که اگر قیمت بیت کوین وارد کانال 35 هزار دلار شود زمان مناسبی برای خرید بوده و پس از اینکه قیت به 35 هزار و 100 دلار برسد به میزان 0.5 بیت کوین خرید انجام شود.

  • بنابراین در کادر “Stop Price” قیمت 35 هزار دلار
  • در کادر “Price” قیمت 35 هزار و 100 دلار
  • و در نهایت در کادر “Amount” نیز میزان رمزارزی که قصد خرید آن را دارید، وارد کنید

  ثبت سفارش فروش در Stop Limit

  برای ثبت سفارش فروش نیز لازم است یک “Stop Price” مشخص کنید. برای مثال با نزولی شدن قیمت بیت کوین برای جلوگیری از ضرر و زیان احتمالی از این طریق بیت کوین خود را به فروش می رسانید. به این ترتیب از طریق سفارش Stop Limit مشخص می کنید که اگر بیت کوین وارد کانال 30 هزار دلار شد، برای جلوگیری از ضرر و زیان دارایی خود، X میزان از بیت کوین های شما در قیمت (Price) 29.900 هزار دلار، به صورت خودکار به فروش برسد.

  • بنابراین در کادر “Stop Price” قیمت 30 هزار دلار
  • در کادر “Price” قیمت 29.100 هزار دلار
  • و کادر “Amount” نیز میزان رمزارزی که قصد فروش آن را دارید، وارد کنید.

  سفارش Stop Market در قسمت اسپات صرافی کوکوین

  با ثبت سفارش Stop Market، به محض اینکه قیمت رمزارز مدنظر در بازار به میزان “Stop Price” مشخص شده برسد، به صورت خودکار سفارش ثبت شده نهایی می شود. در بخش Stop Market بجای اینکه کاربر محدوده قیمت (کادر Price) را مشخص کند، قیمت خرید و فروش بیت کوین به صورت خودکار بر روی بهترین قیمت بازار (Best Market Price) تنظیم شده است.

   

  ثبت سفارش خرید در Stop Market

  • ابتدا وارد بخش استاپ مارکت شده و در کادر بخش به خرید، در کادر “Stop Price” محدوده ای را که قصد خرید رمزارز در آن را دارید مشخص کنید
  • برای مثال اگر بیت کوین به قیمت 31 هزار دلار برسد، صرافی به صورت خودکار در بهترین قیمت بازار (Best Market Price)، X میزان بیت کوین را برای شما خریداری کند.
  • بنابراین در کادر “Stop Price”، عدد 31 هزار دلار را وارد کرده و در کارد “Amount” میزان بیت کوینی که قصد خرید آن را دارید مشخص می کنید.
  • فرض کنید مقداری بیت کوین در اختیار داشته و شرایط ارزش بیت کوین نزولی است. برای جلوگیری از ضرر ؛ قیمتی را مشخص می کنید که با ورود بیت کوین به آن محدوده، X میزان از دارایی بیت کوین شما در بهترین قیمت بازار به صورت خودکار فروخته شود
  • به عنوان مثال قیمت بیت کوین به 29 هزار دلار رسیده و شرایط نزولی خطرناکی دارد. بنابراین ابتدا به بخش استاپ مارکت رفته و در قسمت مربوط به فروش، در کادر “Stop Price” عدد 29 هزار دلار را وارد کرده تا در بهترین قیمت بازار (Best Market Price)، X میزان از بیت کوین های شما به صورت خودکار فروخته شود.
  • بنابراین در کادر “Stop Price” عدد 29 هزار دلار و در کادر “Amount” میزان رمزارزی که قصد فروش آن را دارید، تعیین می کنید.

  نتیجه گیری

  صرافی های مختلف ارزهای دیجیتال خدمات معاملاتی متفاوتی را ارائه می دهند. صرافی کوکوین یکی از برترین صرافی های رمزنگاری شده بین المللی بوده و علاوه بر امکان انجام معاملات معمول گزینه های معاملاتی پیشرفته ای مانند سفارشات محدود، مارجین و فیوچرز را نیز برای کاربران خود فراهم کرده است.

  امیدواریم تا الان از آموزش معاملات مارجین در صرافی کوکوین و هم چنین معاملات اسپات بهره کافی را برده باشید.