ترید یا معامله، یکی از مفاهیم اصلی اقتصادی است که شامل خرید و فروش کالا و خدمات با پرداخت هزینه آن از خریدار به فروشنده یا مبادله کالا یا خدمات بین طرفین معامله است. ترید (Trade) می تواند در یک اقتصاد بین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان نیز صورت بگیرد. شبکه ای که ترید را تسهیل می کند، بازار نامیده می شود. در بازارهای مالی، ترید یا معامله به خرید و فروش اوراق بهادار، مانند خرید سهام از بورس اوراق بهادار اشاره دارد و می تواند به صورت مستقیم یا از طریق یک کارگزار انجام شود. ترید کردن به شکل حضوری، تلفنی یا از طریق یک پلتفرم معامله آنلاین امکان پذیر است. در معامله، هدف کلی تریدر یا معامله گر این است که با خرید در قیمتی پایین تر و فروش با قیمتی بالاتر، معمولا در یک بازه زمانی کوتاه، سود حاصل شود.

فهرست []

  ترید چیست؟ (Trade)


  همان طور که مشخص است، تریدینگ تاریخچه ای به قدمت انسان های اولیه دارد. اولین شکل ترید، داد و ستد کالا یا انجام معاملات بدون استفاده از پول بود که شامل مبادله مستقیم کالاها و خدمات می شد. پس از آن با اختراع پول و پیشرفت اقتصاد، معاملات و دارایی ها شکل دیگری به خود گرفتند و تریدرها دیگر از طریق مبادله پول و ارز به ترید می پرداختند. به ترید بین دو معامله گر «ترید دوجانبه» و به ترید بین بیش از دو معامله گر «ترید چند جانبه» گفته می شود. در حالت کلی، ترید می تواند به دو شکل انجام شود:

  • ترید دارایی های فیزیکی (مانند معاملات طلا، نقره و سکه)
  • ترید دارایی های مجازی (مانند سهام یا ارزهای دیجیتال)

  بورس اوراق بهادار یکی از پیشگامان معامله سهام در ایران است که به صورت الکترونیکی کار خود را انجام می دهد. در دنیا نیز NASDAQ (نزدک) و NYSE (بورس اوراق بهادار نیویورک) از بنیان گذاران این حوزه هستند. تریددارایی های دیجیتال، مبادله یا خرید و فروش ارزهای دیجیتال – مانند بیت کوین، اتریوم، ریپل و … – یا تبدیل ارز دیجیتالی به ارز دیگر است. در حال حاضر مفهوم معامله در دنیای ارزهای دیجیتال بسیار به کار گرفته می شود. ارز دیجیتال، نوع دیگری از ارز است که فقط به صورت دیجیتالی یا الکترونیکی و نه به صورت فیزیکی در دسترس است. این نوع از ارزها به دلیل اینکه نیازی به واسطه ندارند، اغلب ارزان ترین روش برای ترید ارز هستند. اما معاملات در زمینه ارزهای دیجیتال، نیازمند مهارت تحلیل قیمت این ارزها در بازه های زمانی مختلف است که قبل از شروع باید نسبت به آن آگاهی داشت. معامله در دنیای ارزهای دیجیتال نیز معمولا با همان دو نوع رویکردی که در ابتدای مقاله توضیح دادیم انجام می شود؛ یکی به صورت سرمایه گذاری کوتاه مدت یا خرید و فروش لحظه ای و دیگری سرمایه گذاری بلند مدت.

  معامله گر یا تریدر کیست؟ (Trader)

  تریدر یا معامله گر، فردی است که در بازار مالی برای خود یا به نمایندگی از شخص یا موسسه دیگری به خرید و فروش دارایی های مالی می پردازد که هدفش کسب سود از معاملات است. تفاوت اصلی بین یک تریدر (معامله گر) و یک سرمایه گذار، مدت زمانی است که شخص آن دارایی مالی را در اختیار دارد. سرمایه گذاران معمولا تمایل دارند افق زمانی بلند مدت را برای معاملات خود در نظر بگیرند. در حالی که تریدرها (معامله گران) تمایل دارند برای مدت زمان کوتاه تری دارایی های خود را سرمایه گذاری کنند و معمولا روندهای کوتاه مدت را زیر نظر دارند. تریدر، اوضاع موجود در بازار مالی را تجزیه و تحلیل می کند و با اتکا به داده های حاصل از تحلیل خود، معاملات را انجام می دهد و از نوسانات قیمت در بازار سود کسب می کند. یک تریدر می تواند هر شخصی باشد از یک سرمایه گذار فردی گرفته تا یک موسسه جهانی.

  تفاوت سرمایه گذاری با تریدینگ چیست؟

  فعالین بازارهای مالی به سه دسته ی هودلر، سرمایه گذار و تریدر تقسیم می شوند، هودلرها افق سرمایه گذاری بلندمدت دارند و حتی با افت ارزش یک دارایی آن را به فروش نمی رسانند چراکه افق سرمایه گذاری بسیار بلندمدتی را دارند. سرمایه گذاران بسیار شبیه به هودلرها هستند با این تفاوت که یک سرمایه گذار سعی می کند که یک دارایی را که فکر می کند در آینده باارزش شود را پیدا کند، آن را در قیمت مناسب خریداری کند و سپس پس از کسب سود (که ممکن است مثلا 2 سال طول بکشد) اقدام به فروش آن دارایی می کند. درواقع تفاوت هودلر و سرمایه گذار همین است که هودلر به فروش فکر نمی کند مگر در بازه ی بسیار طولانی (مثلا 10 سال یا بیشتر) در حالی که سرمایه گذار یک دارایی که در حال حاضر قیمت مناسبی دارد را پیدا می کند و زمانی که سود لازم را کسب کرد به دنبال دارایی مناسب دیگری برای سرمایه گذاری می گردد.

  اما در طرف دیگر تریدرها را داریم که معاملات معمولا کوتاه مدتی را انجام می دهند و با کسب سود از معامله خارج خواهند شد. در ادامه تفاوت سرمایه گذاری و با Trading را به صورت موردی بررسی خواهیم کرد.

  • تحلیل تکنیکال در Trading مهم تر است در حالی که تحلیل بنیادی برای سرمایه گذار از اهمیت بیشتری برخوردار است.
  • در سرمایه گذاری افراد به نوسانات توجه نمی کنند و فقط روند بلندمدت را موردبررسی قرار می دهند در حالی در در تریدینگ افراد سعی می کنند از نوسانات به سود برسند.
  • در تریدینگ افراد به دنبال یک بستر (بروکر، صرافی و…) با حجم معاملات بالا هستند که بتوانند معاملات سریع تری را با قیمت دلخواه خود انجام دهند در حالی که حجم معاملات در صرافی، بروکر و… برای یک سرمایه گذار اهمیت چندانی ندارد چراکه سرمایه گذار یک بار برای یک بازه ی طولانی خرید را انجام می دهد اما در تردینگ، فعالین بازار به دفعات موقعیت هایی (Position) را خواهند داشت.
  • سرمایه گذاران یک دارایی را با قیمت پایین خریداری می کنند و پس از افزایش قیمت دارایی (سهام شرکت، جفت ارز، ارز دیجیتال و…) و با کسب سود آن را به فروش می رسانند در حالی که در تریدینگ، افراد می توانند هم از بالا رفتن قیمت (با انجام معاملات خرید) سود کسب کنند و هم از افت قیمت (با انجام معاملات فروش) به سود برسند.
  • معامله گران امکان استفاده از امکاناتی همچون اهرم و مارجین را دارند که در عین بالا بردن ریسک معاملات می تواند سود و ضرر را چند برابر کند در حالی که در سرمایه گذاری از روش خرید نقدی (Spot) استفاده می شود.
  • معمولا در تردینگ افراد شغل دیگری ندارند و ساعات طولانی در مقابل مانیتور هستند تا بتوانند سود لازم را از نوسانات کسب کنند در حالی اگر اگر روش سرمایه گذاری را انتخاب کنید احتمالا شغل دیگری دارید و تنها قصد سرمایه گذاری و کسب سود از دارایی های خود را دارید.
  • بازه ی زمانی یکی دیگر از تفاوت های موجود است، در سرمایه گذاری خرید در لحظه انجام می شود و دارایی برای مدت طولانی نگه داری می شود، در حالی که در روش Trading ممکن است چندین موقعیت در طول یک روز باز و بسته شود.

  با وجود تفاوت هایی که بین تریدینگ و سرمایه گذاری وجود دارد، برخی اصول در زمان فعالیت در یک بازار مالی بسیار مهم هستند که در صورت رعایت نکردن آنها فارغ از اینکه شما به کدام روش فعالیت می کنید متضرر خواهید شد، به عنوان مثال مدیریت سرمایه یکی از مهم ترین اصول اولیه است که یک فرد زمانی که وارد بازار مالی می شود باید حتما آن را آموزش ببینید و البته مهم تر آنکه، به آن پایبند باشد. موضوع دیگر احساسات افراد و فعالین بازارهای مالی است. زمانی که شما اقدام به فعالیت در بازارهای مالی کنید باید بتوانید احساسات خود را کنترل کنید در غیر این صورت در بازار مالی متضرر خواهید شد چراکه به دلیل فشار روانی تصمیمات غلط بیشتری را خواهید گرفت و از طرف دیگر سلامتی خود را از دست خواهید داد که به مراتب مهم تر از سود کردن در بازار است.

  انواع تریدر (انواع استراتژی ترید کردن چیست؟)

  معامله گران بازارهای مالی مثل بازار فارکس، بازار ارزهای دیجیتال و یا حتی بازار بورس ایران با توجه به استراتژی که دارند ممکن است در دسته های مختلفی قرار بگیرند، اینکه کدام روش برای شما مناسب است کاملا شخصی است و شما می توانید با توجه به شرایط و شخصیت خودتان بهترین روش را انتخاب کنید. در ادامه انواع Trade بر اساس استراتژی در بازارهای مالی را بررسی خواهیم کرد.

  تریدر اسکالپر (Scalper)

  یکی از انواع روش های خرید و فروش در بازارهای مالی Scalping است که در آن فرد می تواند از هر صعود، (حتی صعودهای بسیار کوتاه) به واسطه ی موقعیت خرید به سود برسد  و با هر افت قیمت نیز با باز کردن یک موقعیت فروش سود کند. همان طور که در تصویر زیر می بینید در این روش، شخص روند را دنبال کرده و از افت و خیزهای آن به سود می رسد. در ادامه ویژگی های این روش را برای شما بیان خواهیم کرد.

  در اسکلپینگ معاملاتی در بازه های زمانی بسیار کوتاه مدت انجام خواهند شد.

  • شما در این روش بازه های زمانی یا تایم فریم های بسیار کوتاه مدت (معمولا 1، 2، 5 یا 15 دقیقه) را انتخاب کرده، تحلیل را انجام داده و فارغ از وضعیت بازار معاملاتی را انجام خواهید داد.
  • یکی از مزایای Scalp Trading این است که حتی در بدترین شرایط بازارهای مالی، پیدا کردن نوسانات کوچک ممکن خواهد بود.
  • نکته ی مهمی که در رابطه با اسکلپینگ وجود دارد این است که این روش ریسک بسیار بالایی دارد.
  • سود حاصل از هر خرید یا فروش در این روش بسیار کم است که به واسطه ی تعدد معاملات سود به دست آمده مقدار قابل توجهی خواهد شد. (البته امکان استفاده از اهرم نیز وجود دارد که باید به ریسک آن توجه کرد)
  • لازم به ذکر است که شخصی که روش اسکلپینگ را انتخاب کرده باشد معملاتی را در مدت زمان چند ثانیه تا چند دقیقه انجام خواهد داد.
  • یک اسکلپر زمانی که معاملات باز دارد باید کاملا بر روی صفحه ی مانیتور متمرکز شود و روند و نمودار قیمتی را لحظه به لحظه دنبال کند به عبارت دیگر زمانی که یک موقعیت باز داشته باشد نمی تواند به کار دیگری رسیدگی کند که این مورد را می توان به عنوان یکی از معایب روش اسکلپ دانست.

  تریدر روزانه (Day Trader)

  اگر معاملات شما از چند دقیقه تا یک روز طول بکشند اصطلاحا گفته می شود که شما یک Day trader هستید. در این روش، ریسک نسبت به روش قبل یعنی اسکلپینگ کمتر است. (در بسیاری از مواقع Scalp trading و Day trading در یک دسته قرار می گیرند) در ادامه به بیان ویژگی های این روش خواهیم پرداخت.

  • سود حاصل از معاملات یک Day Trader معمولا از یک اسکلپر بیشتر است.
  • تعداد معاملات یک معامله گر روزانه کمتر از یک اسکلپر است.
  • در صورتی که به تحلیل ها مسلط باشید و مدیریت سرمایه را نیز رعایت کنید معمولا برآیند سود شما در طول یک ماه نسبت به دیگر روش ها بیشتر است. (بر اساس تحقیقات انجام شده)
  • موقعیت انجام مبادله در روش Day Trading نسبت به اسکلپینگ کمتر است.
  • در Day Trading تام فریم های 15 و 30 دقیقه، یک و چهارساعته برای تحلیل نمودار قیمتی و سپس انجام خرید یا فروش، مورد استفاده قرار می گیرند.

  تریدر نوسانی (Swing)

  در روش Swing Trading حمایت ها و مقاومت ها را مشخص می کنیم و سپس معاملات خرید را در کف و معاملات فروش را در سقف ها انجام می دهیم. (البته باید توجه داشته باشید که ما برای درک مفهوم سوئینگ یک نمودار رنج (Range) را آورده ایم اما در واقعیت ممکن است با دیگر شرایط نیز برخورد کنید) در ادامه جزئیات بیشتری از این روش را برای شما شرح خواهیم داد.

  • معاملاتی که به روش سوئینگ انجام شوند می توانند بین یک روز تا چند هفته به طول انجامند. درواقع می توان گفت که Swing Trading یک روش معامله گری میان مدت است.
  • برای انجام تحلیل می توان تایم فریم را یک ساعته، یک روزه و تایم های مابین این دو تنظیم کرد.
  • سوئینگ را می توان به عنوان روش نوسان گیری معرفی کرد، درواقع معامله گران در این روش از نوسان های پیش آمده به سود می رسند و همان طور که می دانید یک نوسان حتی اگر صعودی باشد چند بار اصلاح قیمت را نیز تجربه می کند که در روش های پیشین با رسیدن به اصلاحات در یک روند صعودی، فرد اقدام به بستن موقعیت (Position) خود می کرد اما در روش سوینگ توجهی به این اصلاحات جزئی نخواهد شد.
  • همان طور که پیش از این نیز گفته شد در صورتی که شما یک سوئینگ تریدر باشید در حمایت ها اقدام به باز کردن موقعیت خرید و در مقاومت ها اقدام به باز کردن موقعیت فروش خواهید کرد. در چنین وضعیتی گاهی یک ارز دیجیتال یا جفت ارز و… به مقاومت رسیده و از آن عبور می کند، در چنین شرایطی شما از کسب سود بیشتر جا خواهید ماند چراکه به دلیل آنکه شما یک Swing Trader هستید باید به اصول آن متعهد باشید.

  ترید Position

  در روش Position Trading مقیاس بزرگ تری نسبت به روش های پیشین در نظر گرفته می شود، در این روش نه به نوسانات کوتاه توجه خواهد شد و نه صرفا سقف ها و کف های قیمتی. درواقع یک معامله گر در این روش به دنبال روند است و سعی می کند که در طول روند موقعیت (Position) خود را باز بگذارد و از این طریق به سود برسد. در ادامه ویژگی های این روش را خواهیم آورد.

  • مدت زمان باز بودن یک موقعیت (Position) در روش پوزیشن بین چند روز تا چند ماه متغیر است.
  • تحلیلگری که قصد فعالیت به روش Position Trading را داشته باشد در هنگام تحلیل، تایم فریم نمودار را بر اساس زمان روزانه و هفتگی تنظیم می کند.
  • معامله گر همواره به دنبال یک روند صعودی یا نزولی است و به این ترتیب با پیدا کردن یک روند و اطمینان از آن وارد معامله شده و تا انتهای روند معامله را باز نگه می دارد تا به سود برسد.
  • معامله گران در این روش استرس کمتری را تجربه خواهند کرد.
  • از دیگر ویژگی های روش Position که می توان آن را یک مزیت نیز به حساب آورد عدم نیاز به صرف زمان در مقابل مانیتور است، درواقع زمانی که شما به عنوان یک پوزیشن تریدر، موقعیتی را باز می کنید با توجه به اینکه موقعیت میان مدت یا بلندمدت به حساب می آید نیازی نیست که شما ساعت ها حرکت جفت ارز، رمزارز یا سهم را زیرنظر داشته باشید.
  • روش Position Trading برای کسانی مناسب است که صبر کافی برای به ثمر نشستن معاملات خود را دارند و این روش برای هر شخصی مناسب نیست. یک تریدر معمولا باید چند هفته تا چند ماه در انتظار سود باشد.

  انواع روش های ترید کردن از نظر بازه زمانی (انواع دوره زمانی برای ترید)

  از منظر افق زمانی و اهداف، معامله را می توان به دو صورت کوتاه مدت و بلند مدت در نظر گرفت:

  ترید کوتاه مدت

  در ترید کوتاه مدت که همان خرید و فروش روزانه به شمار می رود در کسری از ثانیه یا دقیقه معاملات انجام می شوند. در این روش از نوسانات کوتاه مدت در قیمت دارایی برای کسب سود استفاده می شود. در استراتژی ترید روزانه، لحظه دقیق ورود یا بسته شدن یک موقعیت معاملاتی بسیار مهم است. به همین دلیل گاهی تریدرها موقعیت خود را تنها برای یک یا چند روز باز نگه می دارند. این نوع از معاملات می توانند بسیار پرسود باشند، اما به طور طبیعی دارای ریسک زیادی نیز هستند. معامله گران با تجربه، شاخص های فنی سهام را ارزیابی کرده و پیش بینی می کنند که آیا سهام مورد نظر، سود یا ضرر فوری خواهد داشت یا خیر.

  روش بلند مدت

  تریدرهای بلند مدت در معاملات صبر بیشتری نسبت به تریدرهای کوتاه مدت دارند. موقعیت های معاملاتی این نوع استراتژی، اغلب ماه ها و سال ها باز می ماند. این نوع از تریدرها برای مدت زمان طولانی وارد یک موقعیت معاملاتی می شوند و خود را گرفتار نوسانات کوتاه مدت بازار نمی کنند. از طرف دیگر به خاطر باز ماندن موقعیت معاملاتی شان هزینه های معاملاتی کمتری را متحمل می شوند. تریدرهای بلند مدت باید به دنبال شرکت هایی باشند که سابقه ثبات و رشد قابل قبولی دارند. با اینکه شرکت های جدید نیز می توانند گزینه خوبی برای کسب سود در بلند مدت باشند، اما وقتی شرکتی سابقه اثبات شده ای دارد، ممکن است سرمایه گذاری در آن ریسک کمتری به همراه داشته باشد.

  گزینه مناسب دیگر، سهام شرکتی است که سابقه پرداخت سود سهام دارد؛ به ویژه شرکتی که به طور منظم میزان سود سهامش را افزایش می دهد. یک ترید موفق، نیاز به یک برنامه استراتژیک دارد که شامل مشخص کردن اهداف کوتاه مدت، بلند مدت و میزان سرمایه در دسترس برای انجام معاملات است. به عنوان یک تریدر، یکی از مهم ترین کارهایی که می توانید برای افزایش شانس موفقیت خود در این بازارها انجام دهید این است که به معامله کردن به عنوان یک کسب و کار نگاه کنید.

  اهمیت ترید بین المللی چیست و چه مزایایی دارد؟

  ترید بین المللی به کشورها این امکان را می دهد تا بازارهای خود را برای کالاها و خدماتی که ممکن است در کشورشان به آن ها در دسترسی نداشته باشند، گسترش دهند. به همین دلیل است که مثلا یک مصرف کننده ایرانی می تواند حق انتخاب خرید اتومبیلی چینی، ایتالیایی یا آلمانی را داشته باشد. درنتیجه معامله بین المللی، بازارها وارد رقابت بزرگ تری می شوند و محصولات با کیفیت بالاتری به دست مصرف کنندگان می رسند. تقریبا هر نوع محصولی را می توان در بازار بین المللی پیدا کرد، مواد غذایی، پوشاک، قطعات یدکی، روغن، جواهرات، سهام، ارز و غیره. در این بازارها خدمات نیز معامله می شوند مانند توریسم، بانکداری، مشاوره، حمل و نقل و غیره. اگر محصولی به بازار جهانی فروخته شود، صادرات صورت می گیرد و محصولی که از بازار جهانی خریداری می شود، واردات محصول به آن کشور به حساب می آید. ترید بین المللی نه تنها منجر به افزایش کارایی می شود بلکه به کشورها این امکان را می دهد تا در یک اقتصاد جهانی مشارکت داشته باشند و فرصت سرمایه گذاری مستقیم خارجی را نیز پیدا کنند.

  انواع بازارهای مالی برای ترید در ایران

  علی رغم وجود محدودیت های موجود به دلیل تحریم ها، فعالین بازارهای مالی در ایران می توانند از چند بازار مختلف در کنار بازارهای مالی داخلی سودهایی را کسب کنند. یکی از مزایای آشنایی با بازارهای مالی مختلف این است که معمولا در هر زمانی یکی از بازارهای مالی در شرایط خوبی به سر می برد در حالی که باقی بازارهای مالی ممکن است در شرایط خنثی یا منفی باشند در نتیجه با آگاهی از انواع بازارهای مالی در ایران و آشنایی با ویژگی هایی که خاص هر بازار مالی است می توانید در تمام مواقع سود قابل قبولی را به دست آورید.

  بازارهای داخلی ایران شامل بورس اوراق بهادار تهران، فرابورس ایران، بورس کالا و بورس انرژی هستند. اما همان طور که گفتیم شما علاوه بر بازارهای داخلی می توانید در بازارهای مالی خارجی نیز فعالیت کنید. به عنوان مثال بازار فارکس که یک بازار مالی برای خرید و فروش جفت ارزهایی همچون EUR/USD است و یا بازار ارزهای دیجیتال که بستری برای تبادل ارزهای دیجیتال همچون بیت کوین و اتریوم را برای فعالین مهیا کرده است. اما بازارهای مالی دیگری نیز وجود دارند که به کاربران امکان سرمایه گذاری و خرید و فروش سهام شرکت های مطرح همچون اپل را فراهم می کنند. بازار نزدک (NASDAQ) همان جایی است که می توانید سهام شرکت های مطرح را در آن معامله کنید. بازار بورس نیویورک (NYSE) دیگر بازار مالی آمریکایی است که سهام شرکت هایی از جمله علی بابا در آن معامله می شود.

  مزایای ترید چیست؟

  • پتانسیل بالای سود این گونه معاملات
  • نداشتن محدودیت زمانی، امکانی و تحصیلی جهت ترید
  • برای انجام معامله به امکانات و ابزارهای خاصی نیاز نیست
  • با هر میزان سرمایه ای می توان شروع کرد
  • یکی از بهترین راه های کسب بازده در فضای تورم است
  • تنوع زیادی برای انتخاب ترید وجود دارد

  معایب ترید چیست؟

  • ریسک بالای ترید
  • غیرقابل پیش بینی بودن نتیجه معاملات
  • ترید موفق، نیازمند مهارت و اطلاعات بالایی است که این کار بسیار زمان بر است
  • ترید کردن لحظات پرفراز و نشیبی را در پیش دارد که ممکن است کاری استرس زا باشد
  • این امکان وجود دارد که شما بخشی از سرمایه خود یا کل آن را از دست بدهید

  سخن پایانی

  امروزه فعالیت در بازارهای مالی بسیار رایج است و بسیاری از افراد حتی اگر اطلاعات تخصصی از این بازارها نداشته باشند آن را بسیار شنیده اند. فعالیت در بازارهای مالی به دلیل در دسترس بودن ابزارهای موردنیاز بسیار راحت تر شده است برای این کار کافی است که شما سرمایه ی اولیه و یک اینترنت پرسرعت برای شروع فعالیت داشته باشید تا بتوانید به درآمد برسید. البته در کنار ابزار مورد نیاز برای ترید کردن شما باید مهارت کافی در انواع تحلیل داشته باشید، با گذراندن دوره آموزش ارز دیجیتال علاوه بر تسلط به انواع تحلیل می توانید فرصت های پنهان موجود در بازارارزهای دیجیتال را نیز به خوبی شناسایی کنید و به این ترتیب به سود برسید. توصیه می شود که پیش و بیش از سرمایه گذاری مالی، سرمایه گذاری بر روی خودتان یعنی آموزش را جدی بگیرید و برای آن زمان بگذارید. کسب مهارت با توجه به بازاری که قصد فعالیت در آن را دارید یکی از ضروری ترین پیش نیازهای فعالیت در یک بازار است.

  سعی ما بر این بود تا در این مقاله انواع ترید را بررسی کنیم، شما با مطالعه ی این مقاله و با توجه به شرایط، شخصیت و روحیات خودتان می توانید بهترین نوع را انتخاب کنید.

  سوالات متداول

  کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت

  بازارهای مالی داخلی از جمله بورس اوراق بهادار تهران، فرابورس ایران، بورس کالا و بورس انرژی و بازارهای مالی خارجی شامل بازار فارکس، بازار ارزهای دیجیتال، بازار نزدک NASDAQ و بازار نیویورک (NYSE)

  در سرمایه گذاری افراد به دنبال دارایی با قیمت پایین هستند تا در آینده آن را با قیمت بالاتر به فروش برسانند در حالی که یک تریدر ممکن است حتی با باز کردن موقعیت فروش از افت قیمت هم به سود برسد. علاوه بر این مدت زمان باز نگه داشتن یک موقعیت دیگر تفاوت عمده ی در میان معامله گران و سرمایه گذاران است، تریدرها معمولا به دنبال کسب سود در بازه ی زمانی کوتاه تری هستند.