برای بسیاری از افرادی که تازه با جهان ارزهای دیجیتال آشنا شده­اند، این پرسش مطرح می­شود که تحلیل بنیادی یا فاندامنتال چیست؟ باید بدانید که تحلیل فاندامنتال (Fundamental Analysis) که به نام تحلیل بنیادی ارزهای دیجیتال نیز شناخته می­ شود، روشی است که در آن، ارزش یک دارایی با روش تحلیل و تجزیه از بالا به پایین مورد بررسی قرار می­گیرد و درنهایت، ماهیت یک دارایی با تحلیل عوامل مختلف اجتماعی و اقتصادی مؤثر بر آن ارزیابی می شود.

فهرست []

  این روش که توسط فردی به نام بنجامین گراهام ابداع شده است، این امکان را برای سرمایه­گذار فراهم می­کند که بتواند با استفاده تحلیل داده­های مرتبط با اقتصاد و متغیرهای مالی، ارزش واقعی یا ذاتی دارایی­های خود را متوجه شود و از این داده ­ها، برای شرکت در سرمایه­ گذاری­های منصفانه استفاده کند.

  تحلیل فاندامنتال چیست؟

  در تحلیل بنیادی یا فاندامنتال، تمرکز روی بررسی ارزش واقعی دارایی و اوراق بهادار است. توجه داشته باشید که این روش، برخلاف شیوۀ تکنیکالی است که به پیش­ بینی تغییرات قیمت می­پردازند. تحلیل­گران داده، برای تحلیل فاندامنتال، به تمامی عوامل متغیر اقتصادی و مالی که ممکن است بر ارزش واقعی یک دارایی تأثیر بگذارند، توجه می­ کنند و داده­ های به دست آمده از این موارد را بر تحلیل نهایی خود تأثیر می­ دهند. در تحلیل بنیادی جامع، تمامی عوامل اقتصادی ازجمله اقتصاد کلان و خرد مورد بررسی قرار می­ گیرند.

  باید بدانید که هدف نهایی استفاده از روش تحلیل فاندامنتال، که به عنوان یکی از پراستفاده ­ترین شیوه­ های تحلیلی در بازار بورس و ارزهای دیجیتال شناخته می­شود، این است که سرمایه­ گذار بتواند با اطلاع از قیمت واقعی اوراق خود، سرمایه­ گذاری درست و منصفانه ای داشته باشد و تصمیم بگیرد که آیا قیمت اعلام شده برای سرمایه­ های او کم تر و یا بیش تر از ارزش واقعی آن ها است یا خیر؟!

  همچنین باید توجه کنید که در مجموع، سه داده در تحلیل نهایی داده ­ها تأثیرگذار هستند که شامل موارد زیر می ­شوند:

  • داده ­های مرتبط با اتفاقات گذشته که برای الگویابی مورداستفاده قرار می­گیرند.
  • اطلاعاتی که در دسترس عموم قرار داده می ­شوند؛ مانند بیانیه­ های صادرشده و اعلانات عمومی.
  • اطلاعات خصوصی مانند نحوۀ مدیریت بحران و اطلاعاتی که نیاز به آموزش دارند.

  ارزش ذاتی چیست؟

  دو فرض نسبت به ارزش سرمایه برای تحلیل بنیادی در نظر گرفته می­ شود که به شرح زیر هستند: فرض ابتدایی این است که قیمت کنونی سهام، تمامی ارزش اصلی سهام یک شرکت را منعکس نمی­کند و در فرض دوم، در نظر گرفته می­ شود که ارزش منعکس­ شده از تمامی داده­ های بنیادی یک شرکت، به ارزش اصلی و واقعی سهام نزدیک ­تر است. تحلیل­گران از این ارزش فرضی به عنوان ارزش ذاتی یاد می­کنند.

  مزایای تحلیل بنیادی یا فاندامنتال چیست؟

  باید بدانید که نمی­توان روش دقیقی را برای کسب قطعی سود در بازار ارزهای دیجیتال معرفی کرد اما روش تحلیل بنیادی یا فاندامنتال، به عنوان یکی از شیوه ­های مطمئن شناخته می­شود. تحلیل­گران با استفاده از این روش می­توانند قیمت واقعی سرمایه­ ها را تعیین کنند. این موضوع، به ویژه برای معاملاتی که ارزش اوراق بهادار در آن کم تر از قیمت اصلی آن ها تعیین شده است، صدق می­کند؛ زیرا در نهایت، این اوراق ممکن است ارزش بالاتری داشته باشند و بتوان سود بیش تری از آن ها کسب کرد.

  تحلیل فاندامنتال عناصر مختلفی را مورد بررسی قرار می­دهد و از این رو، به بهبود شرایط کلی یک شرکت کمک بسیار زیادی می­کند. برای تحلیل بنیادی، باید موارد مختلفی که مرتبط با قیمت سهام یک شرکت هستند را مورد بررسی قرار دهید تا بتوانید تحلیل خوبی ارائه دهید؛ ازجمله عملکرد کلی صنعت، شرایط سیاسی داخلی، صورت های مالی و همچنین تحلیل رقبا.

  معایب تحلیل بنیادی

  تحلیل فاندامنتال تحلیل جامعی است که برای رسیدن به هدف نهایی آن، نیاز است که تحلیل­گر دانش زیادی در زمینه ­های گوناگون ازجمله حسابداری، اقتصاد و امور مالی داشته باشد. از این رو، یافتن تحلیل­گری که بتواند تمامی این موارد را مورد بررسی قرار دهد و از آن ها برای تحلیل نهایی خود استفاده کند، کار ساده­ای نیست.

  از طرف دیگر، باید به این موضوع نیز توجه شود که نمی­توان دانش قطعی و دقیقی برای رسیدن به سود کاملی از یک سرمایه­ گذاری معرفی کرد. در تحلیل فاندامنتال، همانطور که از نام آن مشخص است، ما از یک روش بنیادی و جامع برای داشتن یک سرمایه­ گذاری مناسب استفاده می­ کنیم و می­توان گفت که این شیوه، از قطعیت زیادی برخوردار است.

  تحلیل فاندامنتال چگونه انجام می­ شود؟

  باید توجه کنید که نمی­توان یک چارچوب کلی برای تحلیل فاندامنتال ارائه داد که مورد قبول همه باشد، اما به طور کلی، می­توان گفت که تحلیل بنیادی جامع یا فاندامنتال از سه مؤلفۀ اصلی تشکیل شده است که هر یک از آن ها، در داده ­های نهایی که از این بررسی به دست می­آیند، تأثیر بسیار زیادی دارند. این سه مؤلفه به شرح زیر هستند:

  • تحلیل شرکت
  • تحلیل اقتصاد
  • تحلیل صنعت

  شیوۀ عرضۀ ارزهای دیجیتال در مدت طولانی، میزان تقاضا و همچنین وضعیت فعلی بازار، از مهم­ترین عوامل تأثیرگذار برای بررسی و تحلیل فاندامنتال هستند. از این رو، توجه به این موارد در صدر لیست تحلیل­گران قرار می­گیرد و این موضوعات، تأثیر بسیار زیادی بر تحلیل نهایی سرمایه­ گذاری دارند.

  همانطورکه بررسی شد، این تحلیل یک شیوۀ از بالا به پایین دارد که ابتدا کل را مورد بررسی قرار می­دهد و درنهایت به سمت عوامل جزئی ­تر حرکت می کند. البته برعکس این موضوع نیز ممکن است انجام شود و رویکرد تحلیلی سرمایه­ گذار از پایین به بالا باشد و تحلیل بنیادی با بررسی موارد جزئی نظیر سهام خاص شروع شود. هر یک از این دو روش به شیوۀ خاصی صورت می­پذیرند که در ادامه، آن ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

  تحلیل بنیادی کل به جزء

  در این روش، تحلیل­گر با بررسی اقتصاد کل، روند تحلیل خود را آغاز می ­کند. این روش تحلیل فاندامنتال، از چهار بخش تشکیل شده است که هر یک از آن ها، به ترتیب مورد بررسی قرار می­ گیرند:

  1. اقتصاد کل
  2. اقتصاد بخش
  3. اقتصاد صنعت
  4. اقتصاد شرکت

  روش کل به جزء، با بررسی عوامل کلی اقتصادی مانند تولید ناخالص داخلی، نرخ بهره و تورم شروع می­ شود. در ادامه، تحلیل­گر با تعیین جهت سرمایه گذاری، می­ تواند صنعت ­ها و بخش ­هایی که مناسب این کار هستند را شناسایی کند و درنهایت، چشم­ انداز وسیعی از یک سرمایه­ گذاری را تحلیل کند تا تمامی فرصت­های مناسب را در اختیار سرمایه­ گذار قرار دهد.

  تحلیل بنیادی جزء به کل

  در این شیوۀ تحلیل بنیادی که برخلاف روش قبلی انجام می­شود، تحلیل­گر با بررسی عوامل اقتصاد خرد مانند سهام خاص کار خود را آغاز می­کند. این روش به این علت انجام می­شود که سرمایه ­گذار بتواند سود بیش تری از سهامی خاص کسب کند و سرمایه­ گذاری بهتری داشته باشد.

  در روش تحلیل فاندامنتال جزء به کل، تحلیل با بررسی امور مالی مرتبط با شرکت آغاز می­ شود و درنهایت، به سمت بررسی سلامت اقتصاد کل و موارد مؤثر بر آن پیش می­رود. تحلیل­گران به این منظور، ارزیابی جامعی از عملکرد شرکت ارائه می­دهند.

  نحوه عملکرد تحلیل فاندامنتال در فارکس چیست؟

  ممکن است این پرسش برای سرمایه­ گذاران مطرح شود که این تحلیل در فارکس چیست و چگونه انجام می­ شود؟ در تحلیل بنیادی فارکس، تحلیل­گران با بررسی داده ­ها و اخبار روزانۀ یک کشور، از روند افزایش یا کاهش ارزش ارز مطلع می­شوند. از این رو، این روش تحلیلی از عوامل بسیار زیادی ازجمله امور اقتصادی، سیاسی و همچنین اجتماعی یک کشور تأثیر می­پذیرد.

  بدیهی است که مهم­ترین عامل تأثیرگذار بر قیمت ارزها، شرایط اقتصادی یک کشور است. از این رو، هرچه وضعیت اقتصاد یک کشور رونق بیش تری داشته باشد، شرایط برای معامله و سرمایه­ گذاری­ های بهتری فراهم می­شود. از مهم­ترین عوامل تأثیرگذار برای تحلیل فاندامنتال در فارکس، می­توان از موارد زیر نام برد:

  • نرخ بهره
  • شاخص قیمت مصرف­کننده و تولیدکننده
  • نرخ بیکاری در یک کشور
  • امور اجتماعی و شرایط کلی اقتصادی و سیاسی
  • میزان تولید ناخالص داخلی

  باید بدانید که تحلیل فاندامنتال در بازار فارکس، یکی از کاربردی­ترین روش­ های مورداستفاده برای تحلیل ارزهای دیجیتال به شمار می­رود. این روش به عنوان بهترین روش برای پیش ­بینی و بررسی روند تغییرات قیمت ارزها شناخته می­ شود.

  تحلیل­گران بازار فارکس، برای تحلیل بنیادی ارزها باید از ابزارهای مختلفی استفاده کنند و شرایط بسیار زیادی را مورد بررسی قرار دهند. باید بدانید که علاوه بر شرایط اقتصادی کشور خود و حوادث سیاسی و قدرت پول آن، تحلیل­گران فارکس باید موارد مشابه کشورهای دیگر را نیز مورد تحلیل قرار دهند و درنهایت، داده­ های نهایی را با یکدیگر مقایسه کنند تا شرایط مطلوب برای سرمایه­ گذاری را بیابند.

  تفاوت تحلیل فاندامنتال و تحلیل تکنیکال

  به طور کلی، می­توان گفت که تحلیل فاندامنتال یا تحلیل بنیادی، به بررسی تمامی عوامل داخلی و خارجی تأثیرگذار بر روند اقتصادی و سرمایه­ گذاری می پردازد، اما در تحلیل تکنیکال، از همان ابتدا تنها به روند تغییرات قیمت و امور مالی یک پروژه توجه می­شود و عوامل خارجی مورد بررسی قرار نمی­ گیرند. باید بدانید که تحلیل تکنیکال را می­توان برای بازارهای مالی مختلف استفاده کرد و روش­های متفاوتی برای این شیوۀ تحلیلی در بازارهای گوناگون وجود ندارد.

  از عوامل تأثیرگذار برای این روش تحلیلی می­توان به مواردی نظیر میانگین متحرک همگرا واگرا، ابر ایچیموکو و شاخص قدرت نصبی اشاره کرد. همچنین باید بدانید که در روش تحلیل تکنیکال، از مواردی نظیر خطوط روند یا ترند، کانال­ها، اندیکاتورها، اسیلاتورها، نوسان و حجم قیمت نیز استفاده می­شود.

  تحلیل فاندامنتال کمی و کیفی

  در تحلیل بنیادی، به مؤلفه­ های مختلفی توجه می­شود که تعدادی از آن ها قابل اندازه­ گیری و تعدادی دیگر نیز غیرقابل اندازه­ گیری هستند. در تحلیل فاندامنتال کمی (Quantitative Fundamental Analysis)  از داده­ های قابل اندازه­ گیری استفاده می­شود. مهم­ترین بخش این داده ­ها، صورت ­های مالی شرکت ­ها به شمار می­ روند که شامل اعداد مرتبط با درآمد، دارایی، سود و ضرر هستند.

  در تحلیل فاندامنتال کیفی، موارد مختلفی نظیر مدل کسب و کار، وضعیت رقبا، تحلیل شرایط سیاسی و داخلی یک شرکت مورد بررسی قرار می­ گیرند. این موارد، تنها نیاز به تحلیل و بررسی دارند و نمی­توان از آن ها، داده­ های عددی ارائه داد. درنهایت، هر دوی این تحلیل­ها منجر به پیدا کردن یک دیدگاه کلی نسبت به شرایط سرمایه ­گذاری می­شوند که می­توانند کمک زیادی برای سرمایه­ گذاری باشند.

  رویکرد تحلیل بنیادی یا فاندامنتال چیست؟

  همانطورکه می­دانید، بازار ارزهای دیجیتال و بورس، کاملاً براساس فناوری تغییر می­کند. از آنجا که این علم، از تکنولوژی و فناوری­ های نوآورانه استفاده می کند، باید توجه کرد که پیش از ورود به این بازار، علم کافی داشته باشید و روش­های مختلف تحلیلی موارد مختلف آن را بشناسید. این روش­ها، کمک بسیار مفیدی برای کسب سود مناسب و متناسب با سرمایه­گذاری شما هستند. همانطورکه بررسی شد، یکی از شیوه ­هایی که به این منظور استفاده می شود، روش تحلیل فاندامنتال یا بنیادی است.

  از آنجایی که این شیوۀ تحلیلی، رویکرد جامع و کلی دارد، باید توجه کنید که تمامی مواردی که بر قیمت نهایی تمامی دارایی­ های یک سرمایه­ گذار تأثیر می ­گذارند؛ مورد بررسی قرار بگیرند. هدف نهایی این شیوۀ تحلیلی، این است که بتوان سرمایه­ گذاری مناسبی انجام داد و درنهایت، سود مناسبی از این کار کسب کرد.

  منابع تحلیل بنیادی

  اولین منبع برای تحلیل فاندامنتال، بررسی وب­سایت پروژه ­های موردنظر است. همانطورکه می­ دانید، تمامی ارزهای دیجیتال و پروژ­ه ­های مرتبط با آن ها، سایت مختص به خود را دارند که اطلاعات و داده ­های مناسبی در اختیار تحلیل­گران سرمایه قرار می ­دهند. از این رو، اولین گام برای شروع تحلیل بنیادی، این است که سایت­های مرتبط به سرمایه­گذاری خود را مورد بررسی قرار دهید. همچنین باید به اطلاعاتی که در شبکه­ های اجتماعی این پروژه­ ها منتشر می­شود نیز توجه کنید تا بتوانید تحلیل نهایی مناسبی ارائه دهید.

  همچنین به عنوان تحلیل­گران سرمایه، باید توجه داشته باشید که از نشریات و خبرگزاری­ ها نیز غافل نشوید. اکثر پروژه­ های خوب، توسعه ­ها و تحلیل­های خود را در بستر شبکه ­های اجتماعی و سایت­ ها انتشار می­دهند. از این رو، می­توانند منبع مناسبی برای تحلیل­گران به شمار روند. در ادامه، به بررسی کامل منابع لازم برای تحلیل فاندامنتال می­پردازیم:

  وایت پیپرها (whitepapers)

  وایت پیپر یکی تخصصی ­ترین منابع مورداستفاده برای تحلیل فاندامنتال به شمار می­رود. باید توجه کنید که خواندن این مقالۀ تخصصی، ممکن است تا حدی دشوار باشد؛ زیرا وایت ­پیپرها توسط تیم پروژۀ رمزارز نوشته می­شوند و مخاطب اصلی آن ها، دیگر توسعه ­دهندگان هستند.

  توجه داشته باشید که با وجود دشواری تحلیل، این مقالات می­توانند اطلاعات بسیار خوبی را در اختیار شما قرار دهند. وایت ­پیپرها، حاوی تمامی جزئیات مرتبط با یک پروژۀ رمزارز جدید هستند و ممکن است در آن ها از مواردی نام برده شود که تأثیر زیادی بر تحلیل فاندامنتال دارند. به عنوان مثال، می­توان اطلاعات مرتبط با استراتژی تیم پروژه و همچنین اهداف و روند پیش­روی آن را در آینده در وایت پیپری که توسط تیم توسعه ­دهنده منتشر می­شود پیدا کرد.

  خبرگزاری های مرتبط با رمزارزها

  خوشبختانه تعداد زیادی از خبرگزاری­ های مرتبط با رمزارزها وجود دارد که اطلاعات مفیدی در اختیار تحلیل­گران قرار می­دهند. با توجه به انبوه اطلاعات منشر شده توسط این نشریات، شما باید توجه داشته باشید که اطلاعات و بروزرسانی­ های مرتبط با پروژۀ رمزارز موردنظر خود را به طور مرتب پیگیری کنید و از بی شماری اطلاعات مرتبط با پروژه­ های مختلف، نهایت استفاده را ببرید. شما همچنین می­توانید از تحلیل­های گوناگون و پیشنهادهای متنوع سرمایه­ گذاری نیز استفاده کنید تا درنهایت، تحلیل فاندامنتال کامل و جامعی را ارائه دهید.

  به عنوان چند مورد از مهم­ترین سایت­هایی که اخبار رمزارزها را انتشار می­دهند، می­توان به این موارد اشاره کرد: سنتیمنت (Santiment)، لونار کراش (Lunar crush)، چین بروکر (chain broker)، آی سی او دراپز (icodrops) و کوین مارکت کال (coin market call).

  سایت مرتبط با پروژه رمزارزها

  یکی از منابع جامع برای تحلیل ابتدایی روند کاری پروژه­ های رمزارزها، بررسی شبکه­ های اجتماعی و تمامی بسترهایی است که صاحبین پروژه برای اعلانات ویژه در مورد آن استفاده می­کنند. از آنجایی که تمام پروژه­ ها برای خود بستری فراهم کرده­اند تا در آن به بازگویی اخبار و بیان اطلاعات جدید در زمینۀ پروژۀ خود بپردازند، شما می­توانید از آن ها به عنوان منبعی مناسب برای تحلیل­ ها و تصمیمات آیندۀ خود کمک بگیرید.

  بررسی نسبت های مالی در تحلیل فاندامنتال

  تجزیۀ نسبت­ های مالی به تحلیل­گران کمک می­کند تا درک خوبی نسبت به وضعیت مالی یک شرکت داشته باشند. این روش تحلیلی که رابطۀ بین کالاهای موجود را در صورت­های مالی مورد بررسی قرار می­دهد، دیدگاه مناسبی ارائه می­دهد تا افراد بتوانند شرایط سرمایه­ گذاری را بسنجند و تصمیم مناسبی بگیرند.

  انواع مختلفی از روش­های بررسی نسبت ­های مالی در تحلیل بنیادی مورد استفاده قرار می­گیرند که به عنوان مثال، می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نسبت جاری
  • نسبت آنی (سریع)
  • نسبت وجه نقد

  هر یک از این موارد، به نوعی تأثیر زیادی در روند نهایی تحلیل فاندامنتال دارند و ممکن است بر ارزش واقعی یک سهام تأثیر منفی یا مثبت بسیاری بگذارند. درنتیجه، تحلیل­گران باید انواع داده­ های مرتبط با نسبت­های مالی را هم در امور شرکت­ ها مورد بررسی قرار دهند و از آمار نهایی آن ها، برای تعیین شرایط مناسب به منظور سرمایه گذاری استفاده کنند.

  مدل های ارزش گذاری در تحلیل فاندامنتال

  به طور کلی، مدل­های ارزش ­گذاری به دست ه­های متفاوتی تقسیم می­شوند که از بین تمام آن ها، از دو دستۀ اصلی ارزش­ گذاری نسبی و ارزش ­گذاری براساس جریان نقدی، به عنوان مهم­ترین مدل­ های ارزش­ گذاری یاد می­شود. باید بدانید که در روش سرمایه­ گذاری نسبی، ارزش فعلی جریان های مختلف مالی مورد بررسی قرار می­گیرند و در شیوۀ سرمایه­ گذاری دوم، از روش بررسی ضرایب قیمت استفاده می­شود.

  روش ارزش ­گذاری براساس جریان نقدی، به این شکل عمل می­کند که ابتدا تعریف مناسبی برای این جریان ارائه می­کند. درنهایت، تحلیل­گر می­تواند جریان نقدی را پیش­بینی کند و روش مناسبی برای محاسبۀ نرخ تنزیل ارائه دهد. در روش ارزش ­گذاری نسبی، از قیمت ­های دارایی­های مشابه برای تعیین قیمت مناسب برای سرمایه ­گذاری آینده استفاده می­شود. این دو شیوۀ ارزش­ گذاری، درنهایت می­توانند کمک شایسته ­ای برای تحلیل نهایی فاندامنتال ارائه دهند و از این رو، یکی از ملزومات کار تحلیل­گران به شمار می­روند.

  از 0تا 100 تحلیل فاندامنتال

  همانطورکه بررسی شد، تحلیل بنیادی یا فاندامنتال یکی از مهم­ترین شیوه ­های تحلیلی در بازار رمزارزها به شمار می­رود که با توجه به نیازهای این فناوری مدرن، تحلیل مناسبی به منظور سرمایه­ گذاری ارائه می­دهد که درنهایت، سرمایه­ گذار به سود متناسب با ارزش واقعی دارایی خود دست یابد.

  در بازار رمزارزها، استفاده از روش­های سنتی تحلیلی کاربرد زیادی ندارد و برای دست یافتن به تحلیل مناسب، باید از تکنولوژی­ های مختلف و منابع متعددی استفاده کرد. از این رو، تحلیل بنیادی به علم و آموزش بسیار زیادی در زمینه­ های مختلف ازجمله موارد مرتبط با اقتصاد خرد و کلان، موضوعات سیاسی و اجتماعی، امور مالی و همچنین سیاست و قراردادهای شرکت­ها نیاز دارد.

  باید توجه داشته باشید که برای تحلیل بنیادی، می­توان از منابع زیادی مانند خبرگزاری­ ها، اعلانات صاحبان پروژه ­های رمزارزها و همچنین وب­سایت ­های مرتبط با آن ها استفاده کنید. درنهایت، تحلیل­گر سرمایه می­تواند با استفاده از دو روش بررسی کل به جزء یا جزء به کل، تحلیل نهایی مناسبی به منظور سرمایه­ گذاری انجام دهد و تمامی فرصت­ها و سهام­ هایی که متناسب با ارزش واقعی دارایی هستند را ارائه کند. تحلیل فاندامنتال که به روش صحیح انجام شود، می­تواند روند رشد یک شرکت یا سهام را با تغییرات مثبت فراوانی روبرو کند. از این رو، این روش تحلیلی به عنوان یکی از مهم­ترین شیوه ­های بررسی جهان رمزارزها و سرمایه­ گذاری شناخته می­شود.

  سوالات متداول

  برای این تحلیل در بازار فارکس، شما نیاز به دانش بالایی در زمینۀ اقتصاد و امور مالی دارید. همچنین باید از منابع مختلفی مانند سایت­های مرتبط با پروژه­های رمزارزها نیز استفاده کنید.

  در تحلیل فاندامنتال، تحلیل­گران با استفاده از بررسی عوامل مختلف داخلی و خارجی، شرایط برای سرمایه­ گذاری را پیدا می­ کنند. در تحلیل تکنیکال فارکس، تحلیل­گران با الگوی روند تغییرات، قیمت­های آینده را در بازار رمزارزها پیش­بینی می­کنند.

  منابع مختلفی وجود دارند که شامل سایت­های تحلیل­گران، شبکه ­های اجتماعی مرتبط با پروژۀ مدنظر شما و همچنین وایت­ پیپرها هستند. شما می­توانید از نقدها و تصمیمات دیگران نیز برای بررسی شرایط سرمایه ­گذاری استفاده کنید.

  تحلیل فاندامنتال یک اصل الزامی برای سرمایه­ داران است تا بتوانند احتمال رسیدن به سود حتمی را بالا ببرند. همچنین، این نوع از تحلیل بنیادی، تمامی امور تأثیرگذار داخلی و خارجی را برای یک سرمایه بررسی می­کند، که به کمک آن، می­توان شرایط را برای رسیدن به سود بیش تر بهبود داد.