ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
وبینار آموزش ترید از صفرِ صفر رایگان شد!
search

اوراق قرضه چیست؟

اوراق قرضه چیست؟

اوراق قرضه (Bond)، یک نوع سرمایه گذاری است که سرمایه گذار به شخص حقوقی یا نهادی (شرکتی یا دولتی) پول قرض می دهد و طرف مقابل که همان قرض گیرنده است، متعهد می شود تا وجه یا اعتبار مورد نظر را در بازه زمانی مشخص و با پرداخت سود دوره ای ثابت بازپرداخت نماید. اوراق قرضه و یا اوراق با درآمد ثابت، به منظور تأمین مالی پروژه ها و فعالیت های دولتی و شهری مانند شهرداری ها و دولت های داخلی و خارجی، انتشار می یابند. توجه به این نکته مهم است که ناشر اوراق با درآمد ثابت، صرفأ به دلیل تأمین مالی مورد نیاز خود، این اوراق را منتشر نمی کند، بلکه ممکن است برای شرکت و یا سازمان دیگری (بانی) اقدام به انتشار این اوراق نماید. بنابراین می توان بیان کرد که لزومأ ناشر، بانی نخواهد بود. انتشار اوراق با درآمد ثابت، به جهت تأمین مالی مورد نیاز شرکت ها، انتخاب مناسب تری نسبت به فروش سهام شرکت است. زیرا دارندگان اوراق با درآمد ثابت بر خلاف سهامداران، صاحبان شرکت محسوب نمی شوند و به همین دلیل حق دخالت در امور شرکت را نخواهند داشت.

ثبت‌نام در وبینار فارکس

در واقع می توان بیان کرد که دارندگان این اوراق، طلبکاران شرکت به حساب می آیند و اما زمانی که شما خرید اوراق با درآمد ثابت را به عنوان راهی برای سرمایه گذاری انتخاب کنید، به شرکت صادرکننده اوراق، پول قرض می دهید. و در مقابل شرکت متعهد می شود تا در طول مدت وام، به شما بهره بپردازد. و البته مقدار و دوره پرداخت بهره به شرایط اوراق منتشره بستگی خواهد داشت. هر چه این اوراق بلندمدت تر باشد، بهره دریافتی بالاتر خواهد بود. پرداخت بهره اوراق با درآمد ثابت، به صورت ماهانه، سه ماهه، نیم ساله و سالانه است. و زمانی که این اوراق به موعد سررسید خود برسد، صادرکننده اصل پول را بازپرداخت می کند. بنابراین خرید اوراق با درآمد ثابت مانند خرید سهام، یک نوع سرمایه گذاری محسوب می شود. با این تفاوت که با خرید سهام، شما مالکیت بخشی از شرکت را به خود اختصاص می دهید و بازدهی سرمایه گذاری شما به میزان سودی که شرکت کسب می کند، بستگی دارد و دقیقأ به همین دلیل است که خرید سهام، پرریسک تر و پرنوسان تر است. اما Bond، به طور معمول نرخ بهره ثابت دارند و به همین دلیل، ریسک کم تری را به خود اختصاص می دهند. نکته دیگری که در رابطه با اوراق با درآمد ثابت باید بدانید این است که، این اوراق قابل مبادله هستند و اگر شخصی اوراق با درآمد ثابت خود را کم تر از مقدار اسمی اش به فروش برساند، گفته می شود فروش با تنزیل صورت گرفته است و اگر بالاتر از مقدار اسمی اش به فروش برساند، بیان می شود که اوراق با صرف به فروش رفته است.

 انواع اوراق قرضه با درآمد ثابت:

۱- اوراق قرضه دولتی:

دولت ها با هدف تأمین مالی برنامه ها، پرداخت لیست حقوق و به خصوص پرداخت صورت حساب ها اوراق با درآمد ثابت صادر می کنند. این نوع از اوراق در کشورهای باثباتی مثل آمریکا، جزو امن ترین سرمایه گذاری ها شناخته می شود. اما در طرف دیگر در کشورهای در حال توسعه، ریسک بالاتری دارند.

اوراق قرضه چیست؟

۲- اوراق قرضه شهرداری:

این اوراق با هدف تأمین مالی عملیات ها یا پرداخت هزینه پروژه ها، توسط شهرها، کشورها و مناطق مختلف صادر می شوند. شهرداری ها معمولأ زمانی به صدور اوراق با درآمد ثابت اقدام می کنند که به پولی بیش تر از پول حاصل از جمع آوری مالیات ها احتیاج داشته باشند. و به جهت اجرای پروژه هایی مانند ساخت بیمارستان، مدرسه، نیروگاه، خیابان، دفاتر اداری، فرودگاه، پل و… این اوراق را منتشر می کنند و از مردم وام می گیرند.

اوراق قرضه چیست؟

۳- اوراق قرضه شرکتی:

این دسته از اوراق، به جهت توسعه کسب و کار و تأمین هزینه های مربوط به آن صادر می شود. اما ریسک بیش تر و البته سود و تنوع بیش تری به نسبت اوراق دولتی دارند.

اوراق قرضه چیست؟

ثبت‌نام در وبینار فارکس

تفاوت اوراق قرضه و اوراق مشارکت

اوراق مشارکت، تفاوت زیادی با اوراق درآمد ثابت ندارد. در واقع اوراق مشارکت، نوعی اوراق بدهی است که در ایران توسط دولت، شهرداری ها، شرکت های دولتی و خصوصی و برای تأمین اعتبار طرح های عمرانی، تولیدی و خدماتی منتشر می شود. این در حالی است که در Bond هیچ محدودیتی خاصی برای صادرکننده و تأمین مالی اهداف مورد نظر او، وجود ندارد. برای مشاهده لیست اوراق مشارکت منتشرشده در ایران، مراحل زیر را باید طی کنید:

  1. به آدرس سایت http://www.tsetmc.com مراجعه کنید.
  2. سربرگ “بورس اورق بهادار تهران” را انتخاب کنید.
  3. در نهایت سربرگ “ابزارهای مشتقه و اوراق بدهی” را انتخاب نمایید.

به تصویر زیر دقت نمایید:

اوراق قرضه چیست؟

به این مقاله امتیاز دهید
(۱۸۰ رای) ۴.۵
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات انواع اوراق به شما پیشنهاد میکنیم:

8 نظر ثبت شده
بردیا حسنی
بردیا حسنی
470 روز قبل
سلام وقتتون بخیر خواستم بدونم که چگونه میتوان صاحب اوراق قرضه شد؟
خانه سرمایه
خانه سرمایه
456 روز قبل
باسلام دوست عزیز <a href="https://khanesarmaye.com/bond-definition/">چگونه اوراق قرضه بخریم؟ راهنمای خرید اوراق قرضه</a>
حمید مجیدی
حمید مجیدی
680 روز قبل
سلام من پولم را از بانک سپه اوراق قرضه یکساله خریدم که ماهانه ۱۸٪ به من سود میدهد آیا این کار ریسکی هم دارد که پولم رو پس ندهند ؟
خانه سرمایه
خانه سرمایه
668 روز قبل
باسلام دوست عزیز خیر این اوراق تضمین شده است
حسین حبیبی
حسین حبیبی
392 روز قبل
با سلام ایا اوراق قرضه یا صندوق های با درامد ثابت قابل معامله در بروکر یا صرافی خارجی که لوریج داشته باشند وجود دارند اگر موجوده خواشمندم با معرفی اونا ما رو راهنمایی کنید. ممنون میشم اگر پاسخگو باشین. هم
مهردادشمس
مهردادشمس
962 روز قبل
سلام.با عنایت به اشراف وتخصص شمادرموضوع اوراق مشارکت یک سوال دارم که بابت آن پاسخ های مختلفی به بنده داده انداگر لطف فرمایید وجواب بفرماییدممنون می شوم.اوراق مشارکتی از بانکهای مختلف در سال 1387 خریداری کردم (مثال:بانک صادرات طرح های توسعه نیروگاهی-4ساله).سود اضافه شده از 18درصدبه20درصدوهمچنین سود قطعی اوراق رانگرفتم.بعضی از کوپنهای سود سه ماهه هم دریافت نشد(برگ تسویه اوراق و کوپن های آن موجوده.الان میتونم وجه آنها را پس از 8سال از سررسید آنها دریافت کنم.در زمینه مهلت دریافت سود علی الحساب و قطعی اوراق ضوابط یا قوانین خاصی هست که به آن مراجعه کنم؟ ممنونم.پاینده باشید
خانه سرمایه
خانه سرمایه
961 روز قبل
باسلام دوست عزيز با مراجعه به بانكهاي عامل قابل پيگيري است
صادق چوپانی
صادق چوپانی
1186 روز قبل
سلام ی سوال داشتم خدمتتون من ۱ میلیون تومن اوراق قرضه با سود ۲۰ درصد میخرم که پرداخت دوره ای ۳ ماهه داره . در هر دوره پرداخت چقدر به من پول میده ممنون میشم توضیح بدید
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1185 روز قبل
باسلام دوست عزیز سود سالانه ۲۰ درصد که هر ۳ ماه پرداخت شود برای مبلغ مذکور حدود ۵۰٫۰۰۰ تومان است