لیکوئیدیتی (Liquidity) یکی از فاکتورهای مهم در بازارهای مالی از جمله بازار فارکس است؛ زیرا این فاکتور نشان دهنده میزان نقدشوندگی بازار بوده و تضمینی برای سودآوری معاملات کاربران بازار است.

فهرست []

  بی شک افرادی که در بازارهای مالی فعالیت می کنند به دفعات با این اصطلاح روبه رو شده اند؛ چراکه بررسی عناصری همچون لیکوئیدیتی به معامله گران بازار کمک می کند قبل از ورود به یک بازار مالی؛ مانند بازار ارزهای دیجیتال یا فارکس، تصمیم گیری راحت تری داشته باشند. در ادامه این مطلب به طور مفصل با این مفهوم آشنا می شویم.

  لیکوئیدیتی (Liquidity) چیست؟

  نقدشوندگی یا در زبان انگلیسی (liquidity) شاخصی اقتصادی است که در بازارهای مالی از جمله بازار فارکس به کار گرفته می شود. در بازار فارکس مفهوم نقدشوندگی در معاملات ارز و کالا استفاده می شود.

  به طورکلی نقدشوندگی به امکان تبدیل یک دارایی به پول نقد اشاره دارد؛ ازاین رو هرچه لیکوئیدیتی یک دارایی خاص بالاتر باشد دارایی مورد نظر راحت تر و سریع تر خرید و فروش می شود.

  منظور از لیکوئیدیتی دارایی چیست؟

  برخلاف باور عموم مردم، میزان لیکوئیدیتی دارایی با سودآوری دارایی مورد نظر ارتباطی ندارد. سودآوری یک مفهوم کاملاً متفاوت است، درحالی که نقدشوندگی بالا سبب می شود معامله گر با حس امنیت و اطمینان خاطر بالایی وارد معامله می شود. درنتیجه هر زمانی که بخواهد می تواند به راحتی دارایی خود را به پول نقد تبدیل کند.

  پول نقد نقدشونده ترین دارایی موجود است؛ چراکه به راحتی می توان پول نقد را به یک دارایی خاص تبدیل کرد؛ درنتیجه اگر بدون کسب سود یا ضرر و زیان بتوان یک دارایی را به دارایی دیگر یا پول نقد تبدیل کرد، این دارایی لیکوئیدیتی خوبی دارد. عواملی مانند سرعت انجام معاملات، راحت بودن انتقال مالکیت و ثبات بازار می توانند بر بهبود این موضوع تأثیر مستقیم داشته باشند.

  چرا liquidity مهم است؟

  سرمایه گذاری و معامله دارایی هایی که لیکوئیدیتی (Liquidity) بالایی داشته باشند، معاملات سودمندی به حساب می آیند؛ چراکه دارایی هایی با نقدینگی بالا، در هر زمانی امکان تبدیل شدن به پول نقد را دارند. از طرفی اهمیت نقدشوندگی در زمان های بازار ریزشی اهمیت بیشتری پیدا می کند.

  در این شرایط دارایی هایی که نقدشوندگی بالایی داشته باشند هنگام ریزش بازار نیز به راحتی فروخته می شوند. این موضوع از ضرر و زیان معامله شما کم خواهد می کند.

  تأمین کنندگان نقدینگی در بازار

  زمانی که معامله گران بزرگ بازار فارکس، معاملاتی با حجم بالا انجام می دهند، نقدشوندگی به وجود می آید. در بازار بزرگی همچون بازار فارکس، شرکت ها، سازمان ها، بانک ها، هج فاند و سایر معامله گران بزرگ به صورت روزانه میلیاردها دلار معامله انجام داده و نقدینگی زیادی را وارد بازار می کنند.

  علاوه بر این، سایر تأمین کنندگان نقدینگی مانند بروکرها و بانک های مرکزی حجم زیادی از دارایی های خود به صورت ارزهای مختلف ذخیره کرده و درصورت لزوم در معاملات خود استفاده می کنند. به این ترتیب می توان نتیجه گرفت معامله گران بزرگ، اصلی ترین تأمین کنندگان نقدینگی در بازار فارکس هستند، اما سؤالی که مطرح می شود این است که آیا این میزان کافی ا ست؟

  جواب این سؤال منفی است. شرایطی را در نظر بگیرید که در آن تقاضا برای خرید یا فروش یک ارز یا دارایی خاص بیشتر از سایر دارایی ها باشد. در این شرایط حجم نقدینگی در مقایسه با تقاضای بازار کمتر بوده و این تعادل از بین می رود. در این شرایط خاص، واسطه ها دارایی مورد نظر را از بانک های بزرگ خریداری کرده و وارد بازار می کنند.

  سطوح سیستم نقدینگی در بازار فارکس

  اکنون که با تأمین کنندگان نقدینگی بازار فارکس آشنا شدیم، باید بدانیم سیستم لیکوئیدیتی (Liquidity) در بازار فارکس در سه سطح مختلف کار می کند که در ادامه معرفی می کنیم.

  سطح اول، پایین ترین سطح: معامله گران کوچک در این سطح قرار می گیرند. معامله گران این سطح، از بروکرها برای انجام معاملات خود استفاده می کنند.

  سطح دوم، سطح متوسط: این سطح شامل بروکرها، بانک ها و شرکت های بزرگی هستند که سفارش های معامله گران سطح اول و بروکرهای کوچک را اجرا می کنند.

  سطح سوم، بالاترین سطح: غول های جهانی صنعت بانکی اصلی ترین تأمین کنندگان نقدینگی در بازار فارکس هستند. این غول های بانکی عبارت اند از:

  • British Barclays
  • Royal Bank Of Scotland
  • German Deutsche Bank
  • American Bank Of America
  • Swiss Bank Ubs
  • Jpmorgani Citigroup

  تأثیر liquidity بر جهت روند بازار

  در دو حالت نقدینگی بر جهت روند بازار می تواند تأثیر داشته باشد.

  نقدینگی بالا: زمانی که نقدینگی بازار بالا باشد، روند حرکت قیمت ها آرام است. در این شرایط در هر لحظه قیمت ها تغییراتی دارند.

  نقدینگی پایین: زمانی که نقدینگی بازار پایین باشد، قیمت ها تحت تأثیر اخبار اقتصادی حرکت شدیدی خواهند داشت. در این شرایط اعلام تغییرات قیمت ها در زمان های خاصی انجام شده و پیش بینی حرکت قیمت ها دشوار است.

  عوامل تأثیرگذار بر لیکوئیتی بازار

  یکی از فاکتورهای مهمی که می تواند میزان نقدینگی بازار را به خوبی نشان دهد، حجم معامله شده در بازار است. درنتیجه هر چه حجم در بازار بالاتر باشد، تفاوت قیمت عرضه و تقاضا کمتر می شود. همچنین عامل دیگری که بر نقدینگی بازار تأثیر دارد، ساعت باز شدن بازار در کشورهای مختلف است.

  زیرا تعداد معاملات بازار در ساعت های مختلف متفاوت بوده و این موضوع نیز بر نقدینگی و روند بازار اثرگذار است. از طرفی به دلیل تفاوت زمانی در مناطق مختلف جهان، بازار فارکس به صورت 24 ساعته فعال است و نقدینگی در ساعات مختلف شبانه روز تغییر می کند.

  براساس اطلاعات موجود، معمولاً اوج نقدینگی بازار فارکس با باز شدن بازار لندن و اروپا و همپوشانی این بازار با بازار نیویورک اتفاق می افتد. پس از آن نیز در ساعات دیگر شبانه روز نقدینگی مجدداً کاهش پیدا می کند.

  نقدترین جفت ارزها

  معامله گران حرفه ای بازار با هدف انجام معاملات سودده بخش عمده معاملات خود را روی جفت ارزهایی که نقدینگی بالایی متمرکز می کنند. برای شناسایی جفت ارزهایی که نقدینگی بالایی دارند باید به میزان اسپرد آن ها توجه شود.

  به این ترتیب هر چه اسپرد جفت ارز مورد نظر پایین تر باشد، میزان نقدینگی آن بالاتر خواهد بود. نام چهار د

  جفت ارزمیزان اسپرد
  EUR USD0.5 تا 2 پیپ
  USD JPY0.5 تا 2.5 پیپ
  GBP USD2.5 تا 5 پیپ
  AUD USD2 تا 5 پیپ
  • سایر جفت ارزهای با نقدشوندگی بالا عبارت اند از: USD CHF، NZD USD، EUR GBP و EUR JPY

  تفاوت نقدینگی و سودآوری

  همان طور که در قسمت های قبل نیز اشاره شد، نقدینگی با سودآوری برابر نیست و این دو مفهومی مجزا از هم دارند. در ادامه به بررسی این تفاوت های می پردازیم:

  1. بهبود حاشیه مالی یک شرکت نشان دهنده سودآوری شرکت است. این بدان معناست که اگر هزینه و حاشیه مالی باهم در ارتباط هستند، یعنی هر چه هزینه بیشتر باشد، حاشیه نیز بیشتر می شود. به این ترتیب سودآوری شرکت نیز افزایش پیدا می کند.

  از طرف دیگر، نقدینگی نشان دهنده توانایی شرکت در اجرای تعهدات است. این تعهدات می توانند به یک بازه زمانی کوتاه مدت یا بلندمدت اشاره داشته باشند.

  1. یک شرکت سودآور، لزوماً نقدینگی بالایی ندارد. شرکتی که نقدینگی پایینی داشته باشد در خطر ورشکستگی قرار خواهد کرد؛ چراکه سرمایه در گردش فاکتور مهمی برای انجام تعهدات کوتاه مدت شرکت است.
  2. برای آنکه عملکرد شرکت را در یک بازه زمانی مشخص بررسی کنیم، می توان از فاکتور سودآوری استفاده کرد، اما برای آنکه میزان سرمایه نقدی شرکت را بررسی کنیم، باید از فاکتور لیکوئیدیتی استفاده کنیم. همچنین باید توجه داشته باشید مدیریت ضعیف سرمایه در گردش شرکت، سبب ایجاد نقدینگی بیش ازحد در ترازنامه خواهد شد.
  3. عملکرد مالی شرکت به صورت سود و زیان و تحت عنوان سودآوری، نمایش داده می شود. در بخش دارایی های جاری ترازنامه شرکت نقدینگی شرکت قابل مشاهده است. این موارد شامل اوراق بهادار قابل فروش، هزینه های پیش پرداخت شده و موجودی ها جدا از وجه نقد است.

  سخن پایانی

  اگر به دنبال سودآوری از بازار فارکس هستید، باید به عامل مهمی به اسم لیکوئیدیتی در فارکس توجه داشته باشید. این مفهوم به میزان نقدشوندگی بازار اشاره دارد. درواقع هرچه مقدار Liquidity بالاتر باشد، شانس شما برای تبدیل دارایی به پول نقد بیشتر است. توجه داشته باشید Liquidity به میزان سودآوری مستقیم از سرمایه گذاری اشاره ندارد و تنها خیال شما را از بابت تبدیل دارایی به پول نقد بدون هیچ چالش و دردسری راحت می کند. در این صورت، احتمال اینکه به دلیل شرایط فروش سخت دچار مشکل شوید، کمتر خواهد بود.