امروزه کسب درآمد از بازارهای مالی یکی از روش هایی است که روزبه روز با استقبال بیشتری به ویژه از سوی جوانان روبه رو شده است، اما برای آنکه واقعاً بتوانید در بازار فارکس یا هر بازار مالی دیگری موفق باشید، نیاز است علاوه بر تعلیمات اختصاصی آن بازار، با ویژگی هایی مانند ساعت شروع و تعطیلی و دیگر موارد آشنا باشید.

فهرست []

  درحقیقت در زمان فعالیت در بازار فارکس برای آنکه بتوانید با صرف کمترین زمان برای چارت و کامپیوتر، بیشترین سود را به دست آورید، لازم است با ساعت کار فارکس آشنا باشید. در این مقاله، روزهای کاری و تعطیل آن و به طور دقیق تر ساعت باز و بسته شدن بازار را بررسی کرده ایم.

  فارکس چه ساعتی باز می شود؟

  ساعت کار فارکس روز دوشنبه 12:30 یا همان 30 دقیقه بامداد روز دوشنبه با بازار سیدنی شروع به فعالیت می کند. پس از 2 ساعت در ساعت 2:30 بامداد، بازار توکیو فعالیت خود را آغاز می کند و با رسیدن ساعت کاری در کشورهای مختلف، بازار آن مناطق شروع به فعالیت می کنند.

  البته نکته دیگری که در زمان بازشدن بازار باید به آن اشاره کرد، جلو و عقب کشیدن ساعت در ابتدا و نیمه سال در کشور است؛ بنابراین اگر در نیمه اول سال باشیم، ساعت شروع ساعت کار فارکس به 1:30 بامداد روز دوشنبه تغییر می کند که شروع کار بازار سیدنی خواهد بود.

  زمان بسته شدن بازار فارکس در روز جمعه

  همان طور که پیش از این اشاره شد، ساعت کار فارکس با بازشدن بازار سیدنی در استرالیا آغاز می شود؛ درحالی که با اتمام کار بازار نیویورک آمریکا، ساعت کار فارکس تمام شده و وقفه ای دوروزه برای تعطیلات آخر هفته (روزهای شنبه و یکشنبه) برای کاربران و تریدرهای این بازار وجود خواهد داشت.

  به زبان ساده و به طور خلاصه بازار بورس جهانی (فارکس) در روز دوشنبه و در ساعت 12:30 یا به عبارتی 00:30 بامداد روز دوشنبه آغاز به کار می کند و تا ساعت 00:30 بامداد روز شنبه ادامه پیدا می یابد. نکته ای که باید به آن توجه کرد، این است که در شش ماه اول سال با تغییر ساعت، این زمان به 1:30 روز شنبه تبدیل خواهد شد؛ به عبارت دیگر در شش ماه ابتدایی سال، بازار در ساعت 1:30 روز دوشنبه شروع می شود و در ساعت 1:30 روز شنبه به کار خود پایان می دهد.

  ساعت کار آلپاری به وقت ایران

  بروکر آلپاری (Alpari) یکی از بروکرهای معتبر برای انجام معامله در بازار فارکس است که ایرانیان نیز مجاز به استفاده از خدمات آن هستند. رگوله بودن و پشتیبانی از زبان فارسی از دلایلی هستند که کاربران ایرانی را مشتاق به استفاده از این بروکر کرده است.

  شرکت آلپاری در روسیه در اروپای شرقی قرار دارد؛ بنابراین علاوه بر شروع کار بازارهای جهانی در زمان استفاده از بروکر، باید به زمان بروکر نیز دقت شود. در بروکر آلپاری، ساعت فعالیت (شروع و پایان ساعت کار) به ترتیبی که در ادامه آورده ایم خلاصه می شود.

  • از ماه مارس تا اکتبر (تابستانی): از ساعت 00:05 (GMT +3) در روز دوشنبه تا ساعت 23:54:59 در روز جمعه
  • از ماه اکتبر تا مارس (زمستانی): از ساعت 01:05 (GMT +3) در روز دوشنبه تا ساعت 00:54:59 در روز شنبه

  همچنین معاملات CFD ارزهای دیجیتال در این بروکر و در حساب هایی که از متاتریدر 5 استفاده می کنند، به صورت شبانه روزی فعال است؛ البته دو ساعت در طول شبانه روز وقفه هایی در ارائه خدمات وجود دارد. از ساعت 11:30 تا 13:30 به وقت محلی ایران در روزهای شنبه و از ساعت 23:30 تا23:40 در روزهای یکشنبه زمان هایی هستند که وقفه هایی در ارائه خدمات بروکر آلپاری برای انجام معاملات CDF رمزارزها وجود دارد.

  برای کاربرانی که از متاتریدر 4 استفاده می کنند و قصد انجام معاملات CFD ارزهای دیجیتال را دارند، علاوه بر وقفه هایی که پیش از این به آن اشاره کردیم، در روزهای شنبه از ساعت 11:30 تا 17:30 به وقت ایران و در روزهای یکشنبه از ساعت 4:30 تا 5:30 وقفه ای در ارائه خدمات به کاربران وجود خواهد داشت.

  ساعت بازشدن طلا در فارکس

  بازار فارکس یک بازار جهانی است که بیشتر بستری برای معامله جفت ارزها شناخته شده است، اما حقیقت این است که دارایی های زیادی از جمله فلزات گران بها و حتی ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین نیز در این بازار و در برخی بروکرها قابل معامله هستند. طلا یا انس جهانی در دسته فلزات گران بها قرار می گیرد که کاربران این بازار می توانند آن را در حساب معاملاتی خود که در بروکر ایجاد کرده اند، معامله کنند.

  بنابراین برای معاملات طلا مانند دیگر دارایی ها امکان معامله طلا در روزهای دوشنبه تا جمعه امکان پذیر است و تنها در روزهای شنبه و یکشنبه بازار و به دنبال آن امکان معامله طلا برای تریدرها وجود ندارد؛ البته شروع فعالیت بازار طلا در فارکس معمولاً یک ساعت دیرتر از بازار شروع به فعالیت می کند و در انتها نیز یک ساعت پیش از باقی بازار به ساعت پایان خود می رسد. باز هم بروکری که برای فعالیت خود انتخاب می کنید، می تواند زمان را کمی تغییر دهد که باید پس از انتخاب بروکر چنین مواردی را بررسی کنید.

  همچون دیگر دارایی های قابل معامله در بازار فارکس، ساعت هایی هستند که معاملات طلا به دلیل حجم بالای معاملات منطقی تر است. برای یافتن بهترین زمان برای معامله طلا بهتر است به ساعات باز بازارهای آمریکا توجه داشته باشید. به زبان ساده ساعت 4:30 عصر تا 30 دقیقه بعد از بامداد روز بعد، بهترین زمان برای معامله طلا (البته در روزهای معاملاتی یعنی دوشنبه تا جمعه) به حساب می آیند.

  در زمان نگارش این مقاله ما در نیمه دوم سال به سر می بریم؛ پس توجه داشته باشید این ساعت ها برای نیمه اول سال یک ساعت به جلو کشیده خواهند شد؛ بنابراین بهترین ساعت معامله طلا در بازار فارکس برای نیمه اول سال را می توان از ساعت 5:30 تا 1:30 روز بعد دانست.

  در انتها بد نیست بدانید ارز دلار ایلات متحده آمریکا رابطه معکوسی با طلا دارد؛ به عبارت دیگر این دو دارایی با هم کورولیشن ندارند؛ درنتیجه از این موضوع می توان برای تحلیل نیز بهره برد. زمانی که قیمت دلار افزایش یابد، نرخ انس جهانی کاهش می یابد و زمانی که نرخ دلار افتی را تجربه کند، قیمت انس جهانی یا همان طلای جهانی افرایشی خواهد بود.

  فارکس چه روزهایی تعطیل است؟

  ساعت کار فارکس به این ترتیب است که بازار با بسته شدن بازار نیویورک تعطیل می شود؛ درواقع می توان گفت بازار نیویورک آخرین ایستگاه این بازار است که براساس وقت محلی آن، فعالیت بازار از ساعت 8 صبح تا 5 بعدازظهر است و پس از آن دو روز تعطیلی برای این بازار رقم خواهد خورد. اگر بخواهیم زمان محلی نیویورک را براساس زمان ایران بگوییم ساعت 1:30 روز شنبه برای نیمه اول سال و ساعت 12:30 برای نیمه دوم سال ساعت هایی خواهند بود که بازار فارکس تعطیل خواهد شد.

  درمجموع بازار فارکس در 5 روز هفته از دوشنبه تا جمعه (به طور دقیق تر ساعات یا دقایق ابتدایی بامداد روز شنبه) برقرار است. دلیل فعالیت نداشتن در چنین روزهایی آن است که بیشتر کشورهای جهان تاریخ میلادی را به صورت تقویم ملی خود و در برخی موارد تقویم تجاری خود پذیرفته اند. از آنجا که شنبه و یکشنبه روزهای تعطیل در این تقویم به حساب می آیند، بازار فارکس نیز در این روزها تعطیل است.

  بهترین ساعت معامله در فارکس

  با اینکه بازار فارکس یک بازار 24 ساعته است، تحرکات قیمتی جفت ارزهای مختلف در برخی ساعات شبانه روز بیشتر و منطقی تر هستند. با توجه به بالابودن حجم معاملات در این ساعت ها، معامله شما در مدت زمان کوتاه تری تارگت خود را لمس می کند یا اینکه به دلیل نوسان های شدید کمتر ، شما فعال نخواهد شد و به این ترتیب درآمد شما نیز از بازار تأثیر می گیرد.

  بازارساعت بازشدنساعت بسته شدن
  فرانکفورت آلمان10:30 AM6:30 PM
  لندن بریتانیا11:30 AM7:30 PM
  نیویورک ایالات متحده آمریکا4:30 PM12:30 AM (پایان کار فارکس)
  سیدنی استرالیا12:30 AM (آغاز به کار فارکس)8:30 AM
  توکیو ژاپن10:30 AM2:30 AM

  همان طور که پیش از این نیز اشاره کردیم، بازار فارکس بازاری 24 ساعته است؛ با این حال همیشه و در هر ساعتی نمی توان موقعیت های خوب برای خرید یا فروش جفت ارزها را در آن یافت. برای درک ساعت کار فارکس بهتر است حرکت خورشید به دور زمین را تصور کنید.

  سیدنی در استرالیا اولین بازاری است که در ساعت 7 به وقت محلی کشور استرالیا (12:30 به وقت ایران) باز می شود و تا ساعت 4 بعدازظهر فعال است؛ پس از استرالیا و در ساعت 9 صبح به وقت محلی، بازار توکیو شروع به فعالیت می کند و این بازار تا ساعت 6 به وقت محلی مشغول به کار خواهد کرد.

  در لندن بازار از ساعت 8 صبح تا 4 بعدازظهر فعال است و در بازار نیویورک فعالیت بازار از ساعت 8 صبح آغاز شده و تا 5 بعدازظهر ادامه خواهد داشت. توجه کنید این زمان ها براساس زمان محلی کشورهای مختلف گفته شده هستند. در جدول بالا می توانید این زمان ها را برحسب زمان محلی ایران مشاهده کنید.

  برای آنکه در هر زمان بتوانید این زمان ها و همچنین باز یا بسته بودن هرکدام از بازارها را بررسی کنید، می توانید از وب سایت www.forex.timezoneconverter.com استفاده کنید. امکان تنظیم زمان محلی براساس کشوری که در آن اقامت دارید نیز برای کاربران فراهم شده است. ما در این تصویر ساعت ایران را انتخاب کردیم.

  در این بخش از مقاله ساعت کار فارکس که به موضوع بهترین زمان برای انجام معاملات در بازار اشاره دارد، باید بدانید فعالیت های تجاری و اقتصادی فراوانی در زمان فعال بودن بازارهای آمریکا و انگلیس انجام خواهد شد؛ به طوری که گفته می شود ¾ کل معاملات بازار فارکس در زمان بازبودن این دو بازار اتفاق می افتد.

  بنابراین بهترین زمان برای انجام معاملات به طورکلی زمانی است که هر دو بازار آمریکا و انگلیس فعال هستند. با بررسی جدول فوق متوجه می شوید این ساعات بین ساعات 5:30 تا 8:30 در نیمه اول سال و ساعات 4:30 عصر تا 7:30 شب در نیمه دوم سال هستند.

  به طورکلی عواملی که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد، در تعیین بهترین زمان معامله در بازار فارکس به کاربران کمک می کنند.

  • استراتژی معاملاتی

  با توجه به استراتژی معاملاتی شخصی شما بهترین ساعت معاملاتی ممکن است برای هر تریدری متفاوت باشد؛ برای مثال اگر شما در استراتژی معاملاتی خود به ثبات بیشتر و حجم بیشتر معاملات نیاز داشته باشید، بهتر است در زمان مشترک ساعت بازارهای آمریکا و لندن اقدام به ثبت معاملات خود کنید؛ چراکه در ساعات دیگر ممکن است حرکت خاصی در بازار مشاهده نشود یا این تحرکات قیمتی غیرمنطقی باشند.

  • جفت ارز یا دارایی

  نکته مهم دیگر در تعیین بهترین زمان معامله، جفت ارز یا دارایی است که قصد معامله روی آن را دارید؛ برای مثال ممکن است شما جفت ارزی را انتخاب کرده و با تحلیلی که انجام داده اید، پیش بینی کنید این جفت ارز هدف خود را خواهد زد، اما ممکن است مشاهده کنید این جفت ارز ساعت ها درجا بزند و حرکت خاصی نکند.

  در چنین شرایطی احتمالاً با بازشدن بازار مخصوص به جفت ارز شاهد حرکت در آن خواهید بود؛ برای مثال اگر جفت ارزی دارای ین ژاپن را معامله می کنید، بهتر است بدانید ساعت شروع بازار ژاپن 2:30 بامداد تا 10:30 صبح است؛ بنابراین معامله آن در ساعات عصر چندان توصیه نمی شود.

  • اخبار

  برخی افراد نیز براساس اخبار منتشرشده در بازار فعالیت می کنند که این ساعت با توجه به خبر و مکان جغرافیایی منبع خبر می تواند متفاوت باشد.

  • شرایط زندگی و روانی

  برخی افراد فعالیت در بازار فارکس را به عنوان شغل دوم خود انتخاب می کنند؛ درحالی که دسته دیگر کاربران این حرفه را به عنوان شغل اصلی خود انتخاب کرده اند. بدیهی است شخصی که شاغل است، باید بهترین ساعات فعالیت در بازار را به زمانی موکول کند که وقت آزاد دارد.

  درحالی که شخصی که تریدری را به عنوان حرفه انتخاب کرده است، چنین محدودیتی ندارد. از سوی دیگر احساسات و وضعیتی روحی که در آن قرار گرفته اید، بسیار مهم است و می تواند نقشی اساسی در نتیجه معاملات شما ایفا کند. در شرایط ضعیف روحی و با خستگی شما نمی توانید تصمیم های درست و منطقی بگیرید. این موضوع سبب می شود نتیجه معاملات شما رضایت بخش نباشد.

  سخن پایانی

  فعالیت در بازارهای مالی یکی از راه های کسب درآمد برای تریدرهاست. معمولاً افرادی که در بازار فارکس فعالیت می کنند، برای معامله جفت ارزها اقدام خواهند کرد که هرکدام از طرفین ارزها، پول رایج یک کشور است؛ بنابراین انجام معاملات با هدف سرمایه گذاری در این بازار چندان منطقی نیست؛ چراکه ارز کشورها نوسانات زیادی را نخواهد داشت؛ به ویژه اینکه معمولاً ارزهای قوی در این بازار معامله خواهند شد که ثبات نسبی دارند و با تورم چندانی مواجه نخواهند شد.

  برای انجام معاملات کوتاه مدت باید بتوانید بهترین زمان برای معامله را پیدا کنید تا ساعات کمتری را به معامله گری گذرانده باشید و بتوانید معامله خود را با قیمت خوب انجام دهید؛ چراکه حجم معاملات در برخی ساعات بیشتر است و این موضوع به شما کمک خواهد کرد که معاملات بهتری را داشته باشید.

  در این مقاله به بررسی روزهای کاری و تعطیل بازار فارکس پرداختیم و همچنین ساعت کار فارکس از آغاز روز اول بازار تا ساعت پایان روز آخر بازار را بررسی کردیم. با مطالعه این مقاله می توانید با توجه به جفت ارز معاملاتی خود، بیشترین سود را در کمترین زمان کسب کنید.

  پرسش های متداول

  بامداد روز دوشنبه ساعت 00:30 یا همان 12:30 ساعت شروع به کار بازار فارکس است. اگر در نیمه اول سال باشیم، این ساعت به 1:30 بامداد روز دوشنبه اشاره دارد.

  بامداد روز شنبه در ساعت 12:30 که اتمام کار بازار نیویورک خواهد بود، بازار فارکس نیز فعالیت خود را متوقف می کند. اگر در نیمه اول سال باشیم، این ساعت به 1:30 بامداد روز شنبه اشاره دارد.

  طلا هم در کنار جفت ارزها و دیگر دارایی ها یکی از مواردی است که در بازار فارکس و در ساعات رایج فعالیت در این بازار معامله می شود؛ البته معامله طلا معمولاً یک ساعت بعد از بازشدن بازار شروع شده و یک ساعت پیش از اتمام ساعت کار فارکس به کار خود پایان می دهد.

  روزهای شنبه و یکشنبه یعنی روزهای تعطیل در تقویم میلادی، روزهای تعطیل در بازار فارکس هستند.