ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
پرسودترین کانال سیگنال VIP جفت‌ارزها رایگان شد!

صندوق سرمایه گذاری گنج

صندوق سرمایه گذاری گنج

طلا یکی از کالاهای ارزشمند در سطح جهان است که بسیاری از افراد با هدف سرمایه گذاری و حفظ ارزش پول از آن استفاده می‌کنند، اما نکته‌ این است که هر فردی با هر شرایطی توانایی خرید و فروش طلا در زمان مناسب را ندارد. افراد مختلف جامعه با توجه به شرایطی که دارند ممکن است زمان خالی برای انجام معامله را نداشته باشند یا حتی ندانند چه زمانی برای خرید و چه زمانی برای فروش طلا مناسب است.

این صندوق سرمایه گذاری با پشتوانه طلا که قصد داریم در این مقاله آن را به‌طور کامل معرفی کنیم، یکی از راه‌هایی است که همه افراد جامعه با هر شرایطی که دارند و با سرمایه بسیار کم می‌توانند به‌طور غیرمستقیم روی طلا سرمایه گذاری کنند.

صندوق سرمایه گذاری گنج

صندوق سرمایه گذاری کیمیا زرین کاردان در گذشته به‌عنوان یکی از صندوق‌های «مختلط و مبتنی بر صدور و ابطال» فعالیت داشت، اما با صدور مجوزی در تاریخ 27/06/1401 برای تغییر نوع این صندوق، از تاریخ 19/10/1401 این صندوق کار خود را به‌عنوان یک صندوق قابل معامله (ETF) با پشتوانه طلا آغاز کرد.

البته شروع به کار این صندوق به‌عنوان یک صندوق مختلط مبتنی بر صدور و ابطال در تاریخ 21/05/1387 بوده است، اما در این مقاله قصد بررسی ماهیت و شرایط این صندوق را به‌عنوان یک صندوق طلای قابل معامله داریم؛ بنابراین آنچه در ادامه خواهیم آورد به مشخصات و نحوه فعالیت جدید این صندوق اشاره دارد.

 • صندوق سرمایه گذاری کیمیا زرین کاردان با نماد «گنج» ثبت شده است.
 • این صندوق از نوع قابل معامله است؛ بنابراین برای خرید و فروش واحدهای این صندوق می‌توانید این فرایند را در پنل کاربری خود در کارگزاری‌های معتبر که در آن‌ها ثبت‌نام کرده‌اید انجام دهید.
 • براساس قانون تصویب‌شده در سازمان بورس هر فرد با داشتن کد بورسی و حداقل 500 هزار تومان می‌تواند اقدام به خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری گنج کند.
 • هدف از ایجاد این صندوق سرمایه گذاری مبتنی بر طلا جمع‌آوری سرمایه‌های افراد و سرمایه گذاری مطمئن روی طلا در بخش‌های مختلف است. هرچند فعالیت در بازار طلا با ریسک همراه است، مسئولان این صندوق تلاش می‌کنند با مدیریت ریسک و سرمایه اصولی از فرصت‌های کسب سود در بازار طلا استفاده کنند تا جایی که بتوانند سود سرمایه گذاری روی این صندوق را بهینه‌تر از سرمایه گذاری روی سکه طلا کنند.
 • بازارگردانان این صندوق تنها مجاز به انجام معامله و خرید و فروش دارایی‌های داخلی هستند و امکان سرمایه گذاری‌های خارجی با سرمایه این صندوق را ندارند.
 • خریداران واحدهای صندوق سرمایه گذاری گنج تنها از بالا رفتن ارزش هر واحد از این صندوق به سود می‌رسند؛ بنابراین کسب سود ماهیانه از این صندوق یا روش‌های دیگر در سیاست این صندوق وجود ندارد.
 • هدف مجامع مختلفی که برای این صندوق برگزار می‌شوند، تصمیم‌گیری‌های مختلف درباره مدیریت و امور دیگر است، اما تقسیم سود برای خریداران در این مجامع مطرح نیست و درواقع هیچ سودی به خریداران واحدهای این صندوق سرمایه گذاری داده نخواهد شد.
 • حداقل 70 درصد از سرمایه‌های جمع‌آوری‌شده در این صندوق برای خرید گواهی سپرده کالایی سکه طلا صرف خواهد شد و بخش باقی‌مانده با توجه به شرایط بازار طلا و با هدف افزایش سود صندوق برای خرید و معامله در اوراق مشتقه مبتنی بر طلا و چند بخش دیگر صرف خواهد شد.

اگر بخواهید اطلاعات جامعی از صندوق به دست آورید، بهتر است با مراجعه به وب ‌سایت iran-kfunds5.ir تمام اطلاعات را در زمان خرید بررسی کنید. امکان بررسی گزارش‌های صندوق، سابقه فعالیت آن، امیدنامه، اساسنامه و… در این وب ‌سایت وجود دارد که می‌توانید همه را به‌دقت مطالعه کنید.

صندوق سرمایه گذاری گنج

برخی از مهم‌ترین اطلاعات و مشخصات صندوق سرمایه گذاری گنج که البته در وب ‌سایت نیز قرار گرفته است در پایین می‌بینید. ما سعی داریم تمام اطلاعات مورد نیاز برای معرفی این صندوق را در این مقاله بیاوریم، اما همان‌طور که اشاره شد شما می‌توانید پس از مطالعه این مقاله در صورتی که به اطلاعات جزئی‌تر نیاز داشته باشید، وب ‌سایت صندوق را بررسی کنید و داده‌های مورد نیاز خود را به دست آورید.

نوع صندوق صندوق سرمایه گذاری قابل معامله کیمیا زرین کاردان
تاریخ شروع فعالیت 19/10/1401
بازارگردان تأمین سرمایه کاردان
مدیر صندوق تأمین سرمایه کاردان
متولی صندوق شرکت مشاور سرمایه گذاری ایرانیان تحلیل فارابی
حسابرس مؤسسه حسابرسی بهمند
مدیران سرمایه گذاری الناز سبزه‌ئی، مرتضی زارعی بیدسکان، متین فرزانه

مزایای سرمایه گذاری در صندوق گنج

 • امکان سرمایه گذاری غیرمستقیم روی طلا با داشتن مبلغ بسیار کم وجود دارد؛ درحالی‌که برای سرمایه گذاری روی طلا در بازار فیزیکی به مبالغ بسیار بالاتری نیاز است و این موضوع به‌خصوص برای افرادی که قصد دارند به‌صورت ماهیانه مبلغ اندکی را روی طلا سرمایه گذاری کنند، ارزشمند است.
 • با خرید واحدهای این صندوق درواقع گروهی از متخصصان و کارشناسان در بازار طلا کنترل سرمایه شما را بر عهده دارند و با انجام معامله در بخش‌های مختلف طلا سعی می‌کنند سود شما را افزایش دهند.
 • صندوق‌هایی که مجوز فعالیت در بازار سرمایه را دریافت می‌کنند معتبر هستند و سرمایه‌گذاران می‌توانند به‌راحتی سرمایه خود را در آن‌ها بگذارند که صندوق گنج یکی از همین موارد است؛ درحالی‌که اگر شما قصد خرید طلای فیزیکی را داشته باشید ممکن است با صرف هزینه بالا طلای تقلبی دریافت کنید.
 • صندوق سرمایه گذاری گنج که مبتنی بر طلاست از نوع قابل معامله است؛ بنابراین خرید و فروش واحدهای این صندوق به‌راحتی و از طریق پنل کاربری در کارگزاری قابل انجام است. برای این کار تنها کافی است در سامانه سجام ثبت‌نام کرده و احراز هویت شوید و سپس با انتخاب یکی از کارگزاری‌های معتبر در آن ثبت‌نام کرده با واریز حداقل 500 هزار تومان در پنل کارگزاری، اقدام به خرید واحدهای صندوق کنید. نحوه خرید و فروش واحدهای این صندوق را در بخش بعدی شرح خواهیم داد.
 • نگه‌داری طلای فیزیکی یکی از دیگر از مسائل سرمایه گذاری روی طلاست که با خرید واحدهای صندوق گنج این مسئله نیز برطرف خواهد شد.

نحوه خرید واحد صندوق سرمایه گذاری گنج

همان‌طور که پیش از این نیز اشاره شد، برای صدور واحدهای این صندوق کافی است یک کد بورسی داشته باشید و به‌راحتی خرید خود را تکمیل کنید. در ادامه نحوه ثبت سفارش خرید را در کارگزاری آگاه شرح خواهیم داد. البته در صورتی که شما در یک کارگزاری دیگر ثبت‌نام کرده‌اید نیز فرایندی بسیار مشابه را خواهید داشت.

در ابتدا وارد پنل کاربری خود در کارگزاری شوید و سپس نماد صندوق که «گنج» است را جست‌وجو کنید. در قدم بعد باید روی آیکن سبد خرید که شما را به بخش ثبت سفارش خرید سوق می‌دهد کلیک کنید. حالا در پنجره‌ای که برای شما باز می‌شود باید قیمت پیشنهادی خود برای خرید واحدهای صندوق را وارد کنید و در کادر دوم نیز مشخص کنید قصد خرید چند واحد را دارید.

توجه داشته باشید که اولاً قیمت پیشنهادی برای خرید باید از محدوده قیمتی که برای آن روز معاملاتی تعیین شده است انتخاب شود و همچنین عددی که برای حجم وارد می‌کنید باید به اندازه‌ای باشد که ارزش معامله شما حداقل 500 هزار تومان شود. درنهایت باید روی گزینه «خرید» کلیک کنید تا سفارش شما ثبت و سپس معامله انجام شود.

نحوه خرید واحد صندوق سرمایه گذاری گنج

اما نکته‌ای که در زمان صدور واحدهای صندوق گنج یا هر صندوق سرمایه گذاری دیگر باید به آن توجه کرد این است که شرایط صندوق باید پیش از خرید بررسی شود و همچنین باید به NAV ابطال توجه کرد و آن را با قیمت صدور مقایسه کرد. NAV ابطال را می‌توان ارزش ذاتی هر واحد از صندوق دانست؛ بنابراین در صورتی که شما واحدهای صندوق را با قیمت خیلی بالاتر خریداری کنید، معامله خوبی انجام نداده‌اید.

با این حال این شرایط همیشگی نیست و گاهی ممکن است با توجه به شرایط اقتصادی در کشور و انتظارات تورمی، NAV ابطال بالاتر از قیمت صدور باشد و قیمت همچنان به صعود خود ادامه دهد. برای بررسی قیمت صدور و NAV ابطال می‌توانید از وب ‌سایت اصلی صندوق یا سایت مرجع TSETMC استفاده کنید. در زیر تصویری از سایت TSETMC را مشاهده می‌کنید.

نحوه خرید واحد صندوق سرمایه گذاری گنج

نحوه ابطال واحدهای صندوق سرمایه گذاری گنج

ابطال یا فروش واحدهای این صندوق نیز همچون فروش نمادهای بورسی بسیار ساده است و در پنل کارگزاری انجام می‌شود. برای این کار پس از ورود به پنل کاربری خود در کارگزاری که در آن ثبت‌نام کرده‌اید، به سبد دارایی خود مراجعه کنید یا اینکه نماد «گنج» را در نوار جست‌وجوی کارگزاری تایپ کرده و روی آن کلیک کنید.

در بخش ثبت سفارش که پس از کلیک روی نماد مذکور ظاهر می‌شود، باید روی گزینه «فروش» کلیک کنید تا بتوانید سفارش فروش خود را ثبت کنید. حالا در ستون سمت چپ تصویر باید داده‌های مورد نظر خود را در کادرهای مربوط وارد کنید. توجه داشته باشید در کادر تعداد باید تعداد واحدهای صندوق که قصد فروش آن‌ها را دارید را وارد کنید در کادر قیمت نیز باید مشخص کنید که می‌خواهید هر واحد از صندوق شما با چه قیمتی به فروش برسد.

پس از انجام مراحل گفته‌شده حالا تنها روی گزینه «ارسال فروش» کلیک کنید تا سفارش شما ارسال شده و سپس معامله انجام شود.

نحوه ابطال واحدهای صندوق سرمایه گذاری گنج

ریسک سرمایه گذاری در صندوق گنج

سرمایه گذاری روی طلا فعالیتی همراه با ریسک است؛ با این حال گردانندگان و مسئولان این صندوق گروهی از افراد باتجربه و متخصص هستند که می‌توانند سود بیشتری را برای دیگر افراد رقم بزنند. از طرف دیگر صندوق‌های بورسی برای آغاز فعالیت خود نیازمند دریافت مجوز از سازمان بورس هستند؛ بنابراین افراد می‌توانند به این صندوق‌ها اعتماد کنند.

با این حال برخی ریسک‌هایی را که همچنان وجود دارند در ادامه خواهیم آورد؛ چراکه شما به‌عنوان خریدار باید از ریسک‌های موجود هرچقدر که ضعیف و نامحتمل باشند هم مطلع باشید. اگر قصد بررسی جزئی‌تر ریسک‌های سرمایه گذاری روی این صندوق را دارید می‌توانید وب ‌سایت صندوق را بررسی کرده و همچنین امیدنامه را به‌طور دقیق مطالعه کنید.

 • با توجه به شرایط سیاسی و اقتصادی درون کشور و هیجانات، ممکن است میزان عرضه و تقاضا برای صندوق سرمایه گذاری گنج کم یا زیاد شود. با افزایش عرضه در صندوق ارزش هر واحد از صندوق افت پیدا خواهد کرد و ارزش دارایی شما نیز کم می‌شود.
 • ریسک نکول در رابطه با اوراق بهادار با درآمد ثابت نیز وجود دارد. ممکن است سرمایه گذاری انجام‌شده به میزانی که گفته شده بود سودساز نباشد یا سودهای ایجادشده در زمان درست پرداخت نشوند که این موضوع می‌تواند بر عملکرد صندوق تأثیر بگذارد. نکته‌ای که باید بدانید این است که شما قرار نیست نقشی در این عملیات مالی داشته باشید؛ با این حال این عملیات که توسط گردانندگان صندوق انجام می‌شوند، ممکن است گاهی ناموفق باشد یا به میزان کافی سودسازی نکند.
 • خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری در هر زمانی درست نیست و افراد باید پیش از سرمایه گذاری شرایط نمودار و همچنین NAV ابطال را بررسی کنند؛ چراکه در غیر این صورت ممکن است پس از خرید ارزش واحدهای صندوق افت کند و سرمایه‌گذاران برای مدتی متضرر شوند.
 • هرچند مسئولان این صندوق همواره تلاش می‌کنند طی سرمایه گذاری مشکلی برای کاربران پیش نیاید، امکان دارد گاهی مسائلی که خارج از کنترل هستند پیش بیاید و به‌عنوان مثال بخشی از معاملات انجام‌شده باطل شود که این موضوع به سازمان مربوط است و نه صندوق گنج.
 • معاملات مشتقه به‌طورکلی جزء معاملات پرریسک در هر بازار مالی به حساب می‌آیند. از آنجا ‌که بخشی از سرمایه‌های جمع‌آوری‌شده در صندوق ممکن است با توجه به شرایط در معاملات مشتقه درگیر باشند، این بخش نیز ریسکی را برای سرمایه صندوق ایجاد خواهد کرد؛ البته بخش کوچکی از سرمایه‌های صندوق و تنها در مواقع مناسب برای معاملات مشتقه طلا در نظر گرفته می‌شوند.

سخن پایانی

سرمایه گذاری و به‌خصوص سرمایه گذاری روی طلا یکی از روش‌های رایج برای حفظ ارزش پول و حتی کسب سود است، اما هرکسی با هر شرایطی نمی‌تواند سرمایه گذاری سودسازی را تجربه کند. نداشتن وقت یا تجربه و دانش کافی در این زمینه می‌تواند سبب از بین رفتن سرمایه شما شود؛ بنابراین اگر قصد سرمایه گذاری روی طلا را دارید یکی از بهترین انتخاب‌ها، سرمایه گذاری غیرمستقیم روی طلا با کمک صندوق سرمایه گذاری گنج است که با مبلغ بسیار پایین (در حال حاضر 500 هزار تومان) می‌توان خریداری کرد. ما سعی کردیم در این مقاله این صندوق را کامل معرفی و چگونگی خرید و فروش واحدهای آن را نیز بیان کنیم.

پرسش‌های متداول

گنج یک صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) با پشتوانه طلاست.

500 هزار تومان (در زمان نگارش این مقاله).

خرید و فروش واحدهای این صندوق همچون خرید و فروش دیگر نمادهای بورسی انجام می‌شود. ابتدا نماد گنج را در پنل کارگزاری جست‌وجو و سپس سفارش خود را ثبت کنید. نحوه انجام این مراحل را در مقاله بیان کرده‌ایم.

ساعت 11:30 تا 12 مرحله پیش گشایش و از ساعت 12 تا 15 در روزهای شنبه تا چهارشنبه زمان مجاز برای انجام معاملات خرید و فروش واحدهای این صندوق سرمایه گذاری است.

امکان سرمایه گذاری با مبلغ کم، اعتبار صندوق، سادگی فرایند خرید و فروش و همچنین برخورداری از تیمی متخصص و ماهر برای مدیریت سرمایه شما و کسب سود بیشتر.

ریسک نکول اوراق بهادار با درآمد ثابت، بی‌توجهی به NAV ابطال در زمان خرید، معاملات مشتقه روی طلا، نقدشوندگی و افت ارزش هر واحد از صندوق به‌دلیل افزایش عرضه.

به این مقاله امتیاز دهید
(۱۸۰ رای) ۴.۴
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات صندوق سرمایه گذاری به شما پیشنهاد میکنیم:
subscribing-to-partial-funds
همه چیز درباره پذیره نویسی صندوق‌های بخشی
steel-box
صندوق استیل چیست؟ مزایا، کاربردها و راهنمای جامع
fof
فراصندوق چیست؟ | راهنمای کامل و جامع
zarfam
معرفی صندوق سرمایه گذاری زرفام
kahroba
معرفی صندوق سرمایه گذاری کهربا
zar
معرفی صندوق سرمایه‌گذاری زر
mesqal
صندوق سرمایه گذاری مثقال؛ نحوه سرمایه گذاری + ویژگی ها
ganj-investment-fund
صندوق سرمایه گذاری گنج
kian-gold
صندوق سكه طلاي كيان (گوهر)؛ بهترین صندوق سرمایه گذاری طلا
gold-funds
صندوق طلا چیست؟ مزایای صندوق سرمایه‌گذاری طلا
ayar-fund
صندوق سرمایه گذاری عیار مفید
grayscale
صندوق سرمایه گذاری گری اسکیل (Grayscale) چیست؟
option-defi
صندوق آپشن دیفای (Option Defi) چیست؟
leading-investment-fund
صندوق سرمایه گذاری پیشرو چیست؟
refining-one
معرفی صندوق سرمایه گذاری پالایش یکم و انواع معاملات آن
advantages-and-disadvantages-of-mutual-funds
مزایا و معایب صندوق های سرمایه گذاری چیست؟
mutual-fund-fees
کارمزد صندوق های سرمایه گذاری چقدر است و چرا هزینه دریافت می شود؟
mutual-fund
صندوق سرمایه گذاری مشترک چیست؟
etf
صندوق سرمایه گذاری قابل معامله یا ETF چیست و چه مزایایی دارد؟
are-investment-funds-safe
آیا صندوق های سرمایه گذاری مطمئن هستند؟
government-etf
صندوق ETF دولتی چیست؟
venture-capital-fund
صندوق جسورانه چیست و سرمایه گذاری در این صندوق ها چقدر سود دارد؟
best-mutual-fund
۲ نکته مهم در انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری
mutual-funds
صندوق های سرمایه گذاری | معرفی ۱۱ صندوق سرمایه گذاری در ایران
mutualfund
صندوق سرمایه گذاری چیست و انواع آن کدامند؟