نکات مهم در انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری

ازآنجاکه در انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری برای انجام سرمایه گذاری، صندوق های متفاوت با مدیران متفاوتی وجود دارد، بسیار طبیعی است که در مرحله انتخاب دچار گیجی و سردرگمی شویم. ازاین رو قبل از انتخاب بهتر است برخی ویژگی ها و معیارها را برای انتخاب در نظر بگیریم و مشخص کنیم که از یک صندوق چه انتظاراتی داریم تا بتوانیم انتخاب بهتر و درست تری داشته باشیم. در این مطلب، سعی می کنیم مؤلفه های کلیدی انتخاب صندوق و مدیران آن را که تا حد زیادی به تصمیم گیری صحیح سرمایه گذاران خرد کمک می کند مطرح کنیم.

فهرست []

  ✘ فاکتورهای کلیدی در انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری

  مدیریت این صندوق را چه شخصی بر عهده دارد؟ مدیران پرتفوی صندوق ها معمولاً مدارک و تحصیلات مشابهی دارند. برخی از آن ها مدرک بالاتری دارند و برخی پایین تر. همچنین بعضی از مدیران ممکن است دوره های تخصصی خارج از دانشگاه را نیز گذرانده و مدارک بیشتری در این زمینه دریافت کرده باشند. برای مثال سازمان بورس و اوراق بهادار به صورت دوره ای آزمون های تخصصی در زمینه مدیریت پرتفوی برگزار می کند و به افرادی که حد نصاب نمره مشخص شده را کسب کنند، مدارکی اعطا می کند. مواد درسی این آزمون ها مطالب کاربردی است که دانستن آن به افزایش تخصص و مهارت افراد برای مدیریت یک پرتفوی و صندوق کمک می کند.

  ✔ نقش مدیر پرتفوی در صندوق های سرمایه گذاری چیست؟

  وظیفه مدیر صندوق این است که اوراق بهادار را برای خرید انتخاب کند و تعیین کند کدام یک از آن ها و در چه زمانی باید خریداری با فروخته شود. مدیر سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری می تواند همگی این امور را انجام دهد با اینکه مدیر عضوی از کمیته سرمایه گذاری باشد. بسته به ساختار و اندازه صندوق و حجم منابع صندوق هرکدام از این دو ممکن است اتفاق بیفتند.

  به طورکلی مدیر سرمایه گذاری مسئولیت های سنگین تری نسبت به سایر افراد عضو این کمیته دارد و باید پاسخ گوی سؤالات سرمایه گذاران در خصوص عملکرد صندوق باشد. به ویژه در شرایطی که عملکرد کمتر از حد انتظار باشد، سؤالاتی درباره تعیین استراتژی آینده صندوق و مسائلی از این قبیل در حوزه وظایف مدیر سرمایه گذاری قرار دارد و ضمن این که باید پاسخی درخور و منطقی به این سؤالات و ابهامات بدهد، نباید اطلاعات داخلی و محرمانه را خارج از مجرای قانونی و زمان مناسب افشا کند.

  در انتخاب هرگونه سرمایه گذاری و انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری چند نکته مقدماتی و اساسی وجود دارد که پیش از اقدام باید بررسی شود. در ادامه به ۲ نکته مهم اشاره می کنیم.

  ۲ استراتژی مهم برای انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری

  اول و مهم تر از همه این که فرایند سرمایه گذاری باید درک پذیر باشد. بعضی از معروف ترین سرمایه گذاران مانند وارن بافت گفته اند که اگر شما نمی توانید بفهمید که در چه چیزی سرمایه گذاری می کنید، احتمالاً نباید در آن سرمایه گذاری کنید. این نکته ای ساده اما مهم است.

  مسئله دوم این است که آیا آن استراتژی با استراتژی شخصی شما در زندگی هم خوانی و تناسب دارد یا خیر. اگر استراتژی صندوق از استراتژی شما خیلی دور باشد برای انتخاب این صندوق باید دچار تردید شوید و در واقع نمی تواند به عنوان بهترین صندوق سرمایه گذاری باشد. چراکه ممکن است به نظر استراتژی درست و بی نقصی باشد، اما شما را به هدفی که برای زندگی تان مشخص کرده اید نرساند.

  ✘ عملکرد گذشته صندوق های سرمایه گذاری

  هرچند که در فضای پرریسک و پیش بینی ناپذیر مثل بازار سهام عملکرد گذشته را به آینده تعمیم می دهید، اما بررسی عملکرد چند سال گذشته صندوق و به خصوص توجه به عملکرد آن در شرایط رونق و رکود بازار بورس می تواند به شما درباره آنچه در فکر تیم مدیریت کننده آن صندوق می گذرد و نوع واکنششان به تغییرات بازار تصویر ذهنی درستی بدهد. در این خصوص یکی از سایتهای مفید بورسی که می تواند به شما جهت بررسی عملکرد گذشته انواع صندوق های سرمایه گذاری کمک کند، سایت fipiran.com است.