ایده های وارن بافت برای سرمایه گذاران مبتدی

وارن بافت در جشن تولد ۸۷ سالگی خود، در جواب بهترین ایده سرمایه گذاری این گونه گفت : “وقتی که فرد سرمایه داری با فرد باتجربه ای ملاقات می کند، فرد سرمایه دار تجربه کسب می کند و فرد باتجربه پولدار می شود.” او اشاره داشت که تجربه کلید نهایی برای سرمایه گذاری موفق است، اما سرمایه گذاران مبتدی چه می شوند؟ خوشبختانه این افراد می توانند از ایده های افراد باتجربه نظیر وارن بافت استفاده کنند. نگاهی به این ۸ نکته کلیدی ثابت شده و ایده های وارن بافت برای سرمایه گذاران مبتدی بیاندازید:

فهرست []

  ۱- تنوع بخشی همواره ایده ی خوبی نیست.

  برخی از سرمایه گذاران همواره به اهمیت تنوع بخشی در سرمایه گذاری اشاره می کنند درحالی که وارن بافت با این عقیده مخالف است. تنوع بخشی و ایجاد گوناگونی در سرمایه گذاری ازنظر بافت مختص افرادی است که تجربه کافی در سرمایه گذاری ندارند. سرمایه گذاران باتجربه معمولاً بر مبنای افق زمانی درازمدت  سرمایه گذاری می کنند. برخی از سرمایه گذاران مبتدی به منظور جلوگیری از ضرر، در کمپانی های مختلفی سرمایه گذاری می کنند. ولی این امر موجب می شود تا نتوانند بر روی عملکرد تمامی شرکت ها نظارت و توجه کافی را داشته باشند.

   

   

  ۲- ابتدا در تواناهایی خود سرمایه گذاری کنید.

  بهترین سرمایه گذاری، سرمایه گذاری در توانایی های خودتان است. هر آنچه می توانید انجام دهید که توانایی خود و یا شغل خود را گسترش دهید. ازآنجایی که بیشتر مردم تمایل دارند تا درآمد اصلی آن ها از شغلی غیر از سرمایه گذاری در بورس تأمین شود، وارن بافت به گسترش توانایی های افراد تأکید می کند.

  ۳- به خودتان به عنوان یک سرمایه گذار موفق اعتماد داشته باشید.

  ازنظر بافت، سخت ترین کار این است که به تصمیمات سرمایه گذاری خود اعتماد کنید. برای موفق شدن، شما احتیاج دارید به ترس هایتان غلبه کنید و به حرف های دیگران توجه نکنید.

  ۴- تنها جایی سرمایه گذاری کنید که از وضعیت شرکت و حوزه ی کاری آن ها اطلاعات کافی دارید.

  وارن بافت می گوید مردم اغلب یا بیش ازاندازه قبل از سرمایه گذاری فکر می کنند و یا آن چنان که باید فکر نمی کنند. او می گوید هیچ وقت در حوزه ای که آن را متوجه نمی شوید سرمایه گذاری نکنید. او می گوید چنانچه توانستید حوزه ی کاری یک شرکت را در ۱۰ دقیقه متوجه شوید، می توانید آن شرکت را به عنوان هدف سرمایه گذاری انتخاب کنید. در غیر این صورت بهتر است که شرکت دیگری را انتخاب کنید.

  ۵- مطمئن شوید که اخبار موثق را دنبال می کنید.

  یکی از راه های موفقیت، توجه نکردن به تمامی تیترهای خبری است. بافت به قانون ۱-۹۹ معتقد است. او می گوید اگر سهام شرکتی باسابقه ی ۱۰۰ ساله دچار کاهش ارزش ۱۰ درصد شود، نباید سریعاً به این خبر واکنش نشان داد. زیرا این شرکت توانایی جبران ضرر وارده را دارد.

  ۶- خرید سهام یک شرکت به معنی خرید بخشی از یک کسب وکار است.

  تصور کنید که صاحب یک سوپرمارکت هستید و برای رونق بخشیدن به کسب وکار خود باید به تمام قیمت ها، محصولات و همسایگان خود توجه کنید. خریدن سهام یک شرکت نیز به منزله خرید بخشی از کسب وکار است، پس باید به تمام جوانب این کسب وکار فکر کنید.

  ۷- از اشتباهاتتان درس بگیرید و به جلو حرکت کنید.

  شاید شگفت زده شوید وقتی بدانید که حتی وارن بافت هم اشتباهات بزرگی را مرتکب شده است، اما او معتقد است که از تمام اشتباهات می توان درس گرفت. بافت می گوید فهرستی از اشتباهات خود تهیه کنید تا مطمئن شوید که دوباره آن ها را تکرار نمی کنید.

  ۸- سرمایه گذار روزانه نباشید.

  بافت به خرید سهام و نگه داری آن برای چند دهه اعتقاد دارد. دو فکر اصلی در اینجا مطرح است: ۱) اگر شما سهمی را باقیمتی کمتر از ارزش واقعی آن خریداری کرده باشید، سرانجام به سوددهی می رسد. ۲) اگر در یک کسب وکار عالی سرمایه گذاری کرده باشید، بعد از مدتی به سوددهی می رسد. بنابراین یک سرمایه گذار صبور نهایتاً با نگه داری سهام در دراز مدت به سود بالایی می رسد.

  او همچنین معتقد است خریدوفروش سهام به صورت کوتاه مدت موجب می شود بخش عظیمی از سود به عنوان کمیسیون و مالیات از حساب شما کسر شود. پس بهترین کار نگه داری سهام برای مدت طولانی است. در واقع وارن بافت یکی از بهترین سرمایه گذاری های طولانی مدتی که انجام داده است، خرید شرکت برکشایر هاثاوی است که جزئیات آن را در کتاب گلوله برفی وارن بافت می توانید مطالعه نمایید.

  نمونه ای از ایده شماره هشت در بورس ایران

  ایده های وارن بافت برای سرمایه گذاران مبتدی در بورس ایران نیز باید کاربرد داشته باشد. بخش زیادی از سرمایه گذاران افق زمانی کوتاه مدت را در معاملات خود در پیش می گیرند. تعداد بسیاری از شرکتها هستند که در گذشته قیمت سهامشان چندین برابر شده است و کسب این سود مستلزم صبر و گذر زمان است. نیازی به چند دهه نیست اما حداقل چندین ماه و یا چندین سال(۳-۴ سال) زمان نیاز دارد. در نمودار زیر رشد قیمت سهام شرکت س. توسعه و عمران استان کرمان با نماد “کرمان” نشان داده شده است.

  در فروردین ماه ۱۳۹۲ قیمت سهام این شرکت ۸۰۰ ریال بود که پس از حدود ۴ سال با سود زیاد و قابل قبول(رشد ۲۶ برابری) قیمت آن به ۲۱۰۰۰ ریال رسید. اگر شما هم تازه به بازار بورس وارد شده اید، آموزش بورس و روش های سرمایه گذاری در بازار بورس را باید بیاموزید تا سودهای این چنینی را در معاملاتتان به دست آورید.