یکی از بهترین شیوه های دسترسی به اطلاعات مورد نیاز در بازار سرمایه، مراجعه به پایگاه های اینترنتی رسمی و معتبر مرتبط با بورس است. سایت های بورسی متعددی وجود دارند که در این مقاله با برخی از آنها آشنا می شویم.

فهرست []

  معرفی سایت های بورسی کاربردی در بازار سرمایه ایران

  1. پایگاه اینترنتی سازمان بورس و اوراق بهادار

  یکی از مهم ترین پایگاه های اینترنتی در زمینه بورس، پایگاه اینترنتی سازمان بورس و اوراق بهادار است. در این سایت بورسی، اطلاعات بسیار متنوع و ارزشمندی در دسترس بازدیدکنندگان قرار دارد که مهم ترین آنها عبارت اند از:

  • اطلاعات آموزشی در خصوص سازمان بورس، معرفی شرکت ها و نهادهای فعال در این بازار و توضیح نقش هر یک از آن ها در بازار سرمایه
  • اطلاعات تماس شرکت های کارگزاری، صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های مشاور سرمایه گذاری، سبد گردان ها و سایر نهادهای مالی دارای مجوز سازمان بورس
  • قوانین، مقررات، آئین نامه ها، دستورالعمل ها و سایر ضوابط مربوط به فعالیت و سرمایه گذاری در بازار سرمایه
  • آمار و اطلاعات عملکرد بازار سرمایه در بخش های مختلف

  2. پایگاه اینترنتی شرکت بورس اوراق بهادار تهران

  چهار بورس، تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت می کنند که بورس اوراق بهادار تهران، یکی از آن ها به شمار می رود. مهم ترین اطلاعاتی که از طریق پایگاه اینترنتی شرکت بورس اوراق بهادار تهران قابل مشاهده است، عبارت اند از:

  ✔ اطلاعات کلی در خصوص بورس اوراق بهادار تهران

  ✔ اطلاعات مربوط به معاملات و نوسانات شاخص های بورس اوراق بهادار تهران، آمار معاملات شرکت های پذیرفته شده در این بورس، اطلاعات مربوط به برترین های بورس تهران و سایر آمار و ارقام مربوط به معاملات انواع اوراق بهادار در بورس تهران

  ✔ اطلاعیه های منتشر شده توسط شرکت های پذیرفته شده در بورس تهران و ضوابط و مقررات این بازار و اطلاعیه های منتشر شده توسط ناظر بازار بورس در خصوص مواردی مانند توقف و بازگشایی نمادها، عرضه سهام و  غیره

  ✔ بخش آموزش و فرهنگ سازی، شامل اطلاعات متنوعی در خصوص بورس و شیوه سرمایه گذاری در آن

  3. پایگاه اینترنتی شرکت فرابورس ایران

  دومین بورسی که تحت نظارت سازمان بورس فعالیت می کند، شرکت فرابورس ایران است که در آن نیز همانند بورس تهران، اوراق بهادار خرید و فروش می شود. با مراجعه به پایگاه اینترنتی فرابورس می توانید به این اطلاعات دست پیدا کنید:

  • اطلاعات کلی در خصوص شرکت فرابورس ایران و ضوابط و مقررات این بازار
  • اطلاعات مربوط به معاملات و نوسانات شاخص فرابورس، آمار معاملات شرکت های پذیرفته شده در فرابورس، آمار معاملات مربوط به اوراق اجاره، اوراق امتیاز تسهیلات مسکن و سایر انواع اوراق بهادار پذیرفته شده در فرابورس و اطلاعیه های منتشر شده توسط ناظر بازار فرابورس در خصوص مواردی مانند توقف و بازگشایی نمادها، عرضه سهام و غیره

  4. پایگاه اینترنتی شرکت بورس کالای ایران

  • اطلاعات کلی در خصوص شرکت بورس کالای ایران و ضوابط و مقررات این بازار
  • آمار معاملات انواع محصولات داد و ستد شده در بورس کالا، آخرین قیمت این محصولات
  • آمار معاملات قراردادهای آتی سکه، طلا و نوسانات قیمت آن
  • اطلاعیه های مربوط به عرضه انواع محصولات در بورس کالا
  • اطلاعیه های مربوط به ضوابط و مقررات حاکم بر معاملات قراردادهای آتی سکه طلا

  5. پایگاه اینترنتی بورس انرژی

  چهارمین و آخرین بورس کشور، بورس انرژی است که در آن، حامل های انرژی مانند برق و زغال سنگ داد و ستد می شوند. با مراجعه به پایگاه اینترنتی بورس انرژی، می توانید این اطلاعات را مشاهده کنید:

  • اطلاعات کلی در خصوص شرکت بورس انرژی و ضوابط و مقررات این بازار
  • آمار معاملات انواع حامل های انرژی در این بازار و آخرین قیمت آن ها
  • اطلاعیه های مربوط به عرضه انواع حامل های انرژی

  6. سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران بازار سرمایه

  یکی از مهم ترین اطلاعات مورد نیاز سرمایه گذاران برای تصمیم گیری در خصوص خرید، فروش یا نگهداری سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس تهران و یا فرابورس، اطلاعات مالی، عملکردی و سایر گزارش هایی است که توسط این شرکت ها تهیه و پس از تأیید سازمان بورس، منتشر می شوند. مهم ترین اطلاعات این سایت عبارت اند از:

  صورت های مالی اساسی شرکت شامل ترازنامه، صورت سود و زیان و صورت جریان وجوه نقد

  آگهی های دعوت به مجامع عمومی عادی و فوق العاده

  متن مصوبات مجامع عمومی عادی و فوق العاده

  ✔ اطلاعات مربوط به زمان بندی پرداخت سود سالیانه سهام داران شرکت ها

  ✔ اطلاعات مربوط به پیش بینی درآمد سهام شرکت ها

  ✔ آگهی های مربوط به افزایش سرمایه شرکت ها و مهلت استفاده از حق تقدم منتشر شده توسط شرکت ها

  ✔ گزارش های مربوط به فعالیت هیئت مدیره شرکت ها

  ✔ اطلاعیه های شفاف سازی در خصوص شرایط و عملکرد شرکت ها

  سرمایه گذاران با مراجعه به سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران (کدال) می توانند به راحتی تمام این اطلاعات را به دست آورند و پس از تحلیل و بررسی اطلاعات مؤثر بر قیمت سهام شرکت ها در خصوص خرید، فروش و یا نگهداری سهام خود تصمیم گیری کنند. بنابراین می توان گفت سامانه اینترنتی کدال، یکی از مهم ترین و مؤثرترین سامانه های اینترنتی بازار سرمایه است که سرمایه گذاران باید همواره به آن مراجعه و از آخرین وضعیت شرکت ها مطلع شوند. شاید بتوان کدال را یکی از مهمترین سایت های بورسی نامید که هر تحلیلگری به سراغ آن می رود. 

  ⑦ پایگاه اینترنتی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران

  یکی از مهم ترین، جذاب ترین و پرمخاطب ترین پایگاه های اینترنتی بازار سرمایه، پایگاه اینترنتی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران است. به جرأت می توان گفت بخش عمده اطلاعاتی که افراد برای سرمایه گذاری در بورس و تصمیم گیری در این بازار نیاز دارند، از طریق پایگاه اینترنتی مدیریت فناوری بورس تهران، قابل دسترسی است.

  نکته مهم در خصوص پایگاه اینترنتی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران این است که کلیه اطلاعات مربوط به معاملات در بورس اوراق بهادار تهران، فرابورس و شرکت بورس انرژی به علاوه اطلاعیه های منتشر شده در سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران (کدال) و همچنین اطلاعات مربوط به صندوق های سرمایه گذاری، به صورت تجمیعی و لحظه به لحظه در سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران یا همان «TSETMC» منتشر می شود. بنابراین سرمایه گذاران می توانند به جای مراجعه به پایگاه های اینترنتی متعدد، از طریق مراجعه به پایگاه اینترنتی مدیریت فناوری بورس تهران به بخش عمده اطلاعات مورد نیاز خود دست یابند. اطلاعاتی که از طریق این سایت می توان به آنها دسترسی پیدا کرد عبارت اند از:

  ✘ اطلاعات مربوط به شاخص ها و آمار معاملات بورس اوراق بهادار تهران، فرابورس ایران و بورس انرژی

  ✘ اطلاعات مربوط به سهام قابل توجه بازار شامل سهام دارای بهترین عرضه و تقاضا، سهم هایی که بیشترین و کمترین افزایش قیمت را تجربه کرده اند، صنایع برتر بورس، نمادهای پربیننده و شرکت هایی که بیشترین تأثیر را در نوسانات شاخص بورس داشته اند

  ✘ پیام های ناظر بازار در خصوص مواردی مانند توقف و بازگشایی نمادها، عرضه سهام و غیره

  ✘ اطلاعیه های شرکت ها که به صورت لحظه ای از طریق سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران (کدال) منتشر می شوند

  ✘ اطلاعات مربوط به وضعیت صندوق های سرمایه گذاری و تغییرات قیمت واحدهای سرمایه گذاری این صندوق ها

  پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه ایران

  پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه ایران وابسته به شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس، یکی از مراجع رسمی انتشار اخبار و اطلاعات در زمینه بورس است. آخرین اخبار در مورد بازار سرمایه و بورس های چهارگانه و همچنین شرکت های پذیرفته شده در بورس و فرابورس و اظهارنظرهای مسئولان و کارشناسان بورس در خصوص شرایط بازار، مواردی هستند که به صورت لحظه ای، از طریق پایگاه اینترنتی سنا منتشر می شوند.

  سرمایه گذاران می توانند اطلاعات مربوط به آخرین قیمت سهام شرکت ها، شاخص های بورسی و ارزش واحدهای سرمایه گذاری صندوق های سرمایه گذاری را از طریق پایگاه اینترنتی بازار سرمایه سنا دریافت کنند.

  ⑨ تالار مجازی بورس ایران

  افرادی که به تازگی قصد ورود به بازار بورس را دارند، به دنبال راهی هستند که قبل از شروع سرمایه گذاری در بورس، فعالیت در این بازار را تمرین کنند تا از این طریق، تجربه لازم برای سرمایه گذاری در بورس را به دست آورده و ریسک های احتمالی خود را کاهش دهند. تالار مجازی بورس ایران به خوبی، این دغدغه سرمایه گذاران تازه وارد و غیرمتخصص را برطرف می کند.

  تالار مجازی بورس با شبیه سازی معاملات بورس در فضای مجازی، امکان تمرین خریدوفروش سهام در بورس را برای شما فراهم می کند. به این ترتیب، نگرانی شما از ریسک های احتمالی سرمایه گذاری تا حد زیادی برطرف خواهد شد. زیرا حتی در صورت عدم انتخاب سهام مناسب و افت قیمت سهام در تالار مجازی بورس، این ضرر و زیان واقعی نخواهد بود. به بیان دیگر، تالار مجازی بورس با شبیه سازی معاملات بورس، این امکان را برای علاقه مندان به فعالیت در این بازار فراهم می کند تا بدون نیاز به پول و بدون آنکه ریسکی متوجه آن ها باشد، سرمایه گذاری در بورس را در فضای مجازی تجربه کرده و پس از کسب مهارت لازم، به صورت واقعی خریدوفروش سهام در بورس را آغاز کنند.

  مهم ترین ویژگی تالار مجازی بورس ایران این است که اطلاعات این تالار، مانند اطلاعات مربوط به قیمت خریدوفروش سهام و نوسانات شاخص ها کاملا منطبق بر اعداد و ارقام واقعی تالار بورس است و هم زمان با تغییرات قیمت سهام در بورس، قیمت سهام در تالار مجازی هم به روز می شود. بنابراین می توان گفت فعالیت در بورس مجازی تا حد بسیار زیادی مشابه فعالیت در بورس واقعی است؛ با این تفاوت که افراد برای سرمایه گذاری در بورس باید واقعا پول داشته باشند و سود و زیان آن ها هم واقعی است. اما فعالیت در تالار مجازی بورس به پول نیازی ندارد و سود و زیان کاربران تالار هم مجازی است، نه واقعی. پس حتما توصیه می کنیم پیش از آنکه بخواهید در بورس سرمایه گذاری کنید، چندین معامله تمرینی را در این سایت بورسی انجام دهید.

  مهم ترین نکاتی که در مورد تالار مجازی بورس باید مدنظر قرار گیرد، عبارت اند از:

  ✔ تالار مجازی بورس، یک سامانه اینترنتی است، بنابراین همه افراد در مناطق مختلف کشور و حتی خارج از کشور، تنها با دسترسی به اینترنت می توانند در این تالار فعالیت کنند.

  ✔ قبل از شروع فعالیت در تالار مجازی و با هدف اطلاع از قابلیت ها و ویژگی های این تالار، حتما بخش راهنمای کاربران را مطالعه کنید.

  ✔ نخستین گام برای فعالیت در تالار مجازی بورس، عضویت در این تالار است. برای عضویت در تالار مجازی، کافی است به صفحه اصلی تالار به نشانی «irvex.ir» و قسمت ثبت نام مراجعه کرده و اطلاعات اولیه خود را وارد سامانه کنید. عضویت در سامانه تالار مجازی بورس کاملا رایگان است و در کمتر از ۱۰ دقیقه انجام می شود.

  ✔ برای فعالیت در تالار مجازی، می توانید عضو یکی از مسابقات این تالار شوید. پس از عضویت در یک یا چند مسابقه، سامانه به شما اعتبار مشخصی تخصیص می دهد تا با آن اعتبار، خریدوفروش در تالار مجازی بورس را آغاز کنید. با عضویت در مسابقات تالار مجازی، می توانید به صورت لحظه ای، میزان بازده خود را با سایر کاربرانی که در مسابقه مذکور شرکت کرده اند، مقایسه کرده و توان خود را در رقابت با آن ها محک بزنید. همچنین می توانید از طریق ارسال پیام برای سایر کاربران تالار مجازی، با آن ها ارتباط برقرار کرده و تبادل تجربه کنید. لازم به ذکر است سازمان بورس و اوراق بهادار به افرادی که موفق شوند در مسابقات تالار، بیشترین بازده را به دست آورند، جوایزی اعطا می کند. این جوایز معمولا به شکل اعتبار واقعی برای خرید سهام در بورس هستند.

  ✔ با عضویت در تالار مجازی، علاوه بر امکان خریدوفروش سهام در فضای شبیه سازی شده به بیشتر اطلاعات مورد نیاز خود شامل نوسانات قیمت سهام، اطلاعات شاخص ها، صف های خریدوفروش سهام، اطلاعیه های منتشرشده توسط شرکت ها، پیام های ناظر بازار و غیره، دسترسی پیدا می کنید. بنابراین می توان گفت سامانه تالار مجازی بورس، علاوه بر شبیه سازی معاملات، یک سامانه جامع اطلاع رسانی در بازار سرمایه نیز به شمار می رود.

  جذابیت تالار مجازی بورس تنها به شبیه سازی معاملات بورس محدود نمی شود. یکی دیگر از بخش های بسیار جالب سایت بورسی تالار مجازی، بخش آموزش است. علاقه مندان به آشنایی با بورس می توانند با ورود به بخش آموزش تالار مجازی، از محصولات و برنامه های آموزشی متعدد و متنوعی که به صورت رایگان در اختیار آن ها قرار داده شده است، استفاده کنند. این برنامه ها به صورت فیلم های آموزشی، انیمیشن، فایل های صوتی و تصویری، کاریکاتور و متن در اختیار کاربران تالار مجازی بورس قرار دارد. در واقع یک سایت بورسی خوب که آموزش های رایگان بورسی را به سرمایه گذاران مبتدی ارائه می دهد سایت «irvex» است.