ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
وبینار ترید در بازارهای جهانی از صفر صفر

سود و درآمد سرمایه گذاری در بورس چقدر است؟

سود و درآمد سرمایه گذاری در بورس

هر فردی که به تازگی قصد ورود به بورس و سرمایه گذاری در آن را دارد به احتمال زیاد در ذهنش این سوال وجود دارد که سود و درآمد سرمایه گذاری در بورس چقدر است؟ شخصیکه آشنایی زیادی با بورس و ماهیت آن ندارد به دنبال این است که بداند آیا واقعا بورس ارزش سرمایه گذاری و وارد شدن به آن را دارد یا اینکه بهتر است که پول خود را در جایی مثل بانک قرار دهد و ماهیانه درصدی کم ولی مطمئن و بدون ریسک را از بانک دریافت کند.اگر شما هم سوالاتی از قبیل : سود سرمایه گذاری در بورس چقدر است؟ درآمد بورس چقدر است؟ میزان سود ماهیانه بورس چقدر است؟ و سوالاتی اینچنینی در ذهنتان وجود دارد بهتر است که این مطلب را مطالعه کنید تا ذهنیت بهتری نسبت به این قضیه پیدا کنید.

سود بورس مثل بانک تضمین شده نیست

اولین و یکی از مهم ترین چیزهایی که قبل از شروع باید درباره بورس بدانید این است که در بورس مثل بانک هیچ سود قطعی و از قبل تضمین شده ای وجود ندارد.یعنی هیچ گاه نمی توان به طور قطع گفت که مثلا شما در صورتی که سهم شرکت X را بخرید حتما تا هفته آینده ۱۰% سود از این خرید بدست خواهید آورد.چرا که مکانیزم سود کردن در بورس ناشی از تغییرات قیمت سهام شرکتهاست که این تغییرات قیمت سهام خود تابعی از عرضه و تقاضای فعالین بورس است،در نتیجه شما نمی توانید به طور قطع درباره رفتار یک فرد دیگر و اینکه در روزهای آینده حتما تصمیم به خرید یا فروش در قیمت بالا یا پایین می گیرد،صحبت کنید.پس هنگامی که صحبت از سود و درآمد کسب کردن در بورس می شود این سود کردن یک پیش بینی از رفتار آینده دیگر فعالین در بورس است که است که هرچه ما مهارت و تجربه بیشتری داشته باشیم احتمال درست بودن این پیش بینی ما بیشتر است.

سود و درآمد سرمایه گذاری در بورسحداکثر و حداقل سود در بورس چقدر است؟

نکته بعدی که بد نیست بدانید درباره حداقل و حداکثر سودی است که شما می توانید در بورس بدست آورید.بر اساس قوانین فعلی بورس ، سرمایه شما در بورس هر روز می تواند تا ۵% نسبت به سرمایه روز گذشته شما نوسان داشته باشد.یعنی سرمایه شما در بورس هر روز می تواند حداکثر ۵% افزایش پیدا کند و یا ۵% کاهش پیدا کند(البته بدون احتساب کارمزد خرید و فروش سهام).مثلا اگر شما ۱۰ میلیون تومان در بورس سرمایه گذاری کنید در یک روز می توانید ۵۰۰هزار تومان سود یا ضرر کنید.در صورتی که این روند مثلا ۵ روز ادامه پیدا کند سود شما بیشتر از ۲۵% (۵ روز هر روز ۵%) و در حالت منفی کمتر از ۲۵% (۵روز هر روز ۵%) خواهد شد.چرا که این افزایش و کاهش در هر روز نسبت به سرمایه شما در روز گذشته محاسبه می شود.برای اطلاعات و آشنایی بیشتر در این زمینه می توانید از دوره ورود به دنیای بورس در ۳ روز نیز کمک بگیرید.

سرمایه شما در بورس هر روز می تواند تا ۵% نسبت به سرمایه روز گذشته شما نوسان داشته باشد.یعنی سرمایه شما در بورس هر روز می تواند حداکثر ۵% افزایش پیدا کند و یا ۵% کاهش پیدا کند

 میزان سود شما در بورس نسبت به میزان زیان شما بیشتر است

فرض کنید که شما دبروز سهام شرکتی را خریداری کرده اید و قیمت این سهم در حال رشد کردن است.اگر امروز سهم شما ۵% رشد کند شما ۵۰۰هزار تومان سود می کنید و این پول به ۱۰میلیون اولیه شما اضافه می شود ،حالا در صورتی که فردا هم یک رشد ۵ درصدی داشته باشد آن ۵% به ۱۰ میلیون و ۵۰۰هزار تومان شما اضافه می شود و برابر با ۵۲۵هزار تومان خواهد بود،یعنی بیش از ۵% روز نخست و هرچه این روند ادامه پیدا کند این عدد بیشتر خواهد شد. در حالت منفی نیز  اگر شما روز اول ۵۰۰هزار تومان(۵%) ضرر کنید و روز دوم هم این ۵% منفی ادامه داشته باشد این ۵% در روز دوم نسبت به ۹میلیون و ۵۰۰هزار تومان شما محاسبه می شود و برابر با ۴۷۵هزار تومان خواهد بود و هرجه ادامه پیدا کند این عدد کمتر خواهد شد.پس به صورن کلی اگر مثلا شما ۱۰ روز هر روز ۵% سود کنید سود واقعی شما بیشتر از ۵۰% و اگر ۱۰روز هر روز ۵% ضرر کنید ضرر واقعی شما کمتر از ۵۰% خواهد شد.

درامد ماهیانه از بورس چقدر ، و میانگین درامد بورس برای یک فرد چقدر است ؟

خیلی ها در جستجوی این هستند که درآمد ماهیانه از بازار بورس چقدر است ، باید گفت درآمد ماهیانه از بازار بورس به تخصص شما و به میزان سرمایه شما در این بازار بستگی دارد . جدا از این موضوع چونیک ماه بازه بسیار کوتاهی در بازار بورس است ، بستگی بسیاری نیز به وضعیت بازار بورس دارد . مثلا در یک ماه خوب بازار بورس ممکن است شما ۲۰% و حتی بیشتر هم سود کنید و در ماهی سود کمتری داشته باشید. ولی به بازار بورس نگاه بلند مدت داشته باشیم و به طور میانگین سود را در نظ ربگیریم مثلا یک فرد حرفه ای در بازار بورس می تواند در یک بازاره ۵ ساله به طور متوسط ماهانه ۵ تا ۱۰% سود کند سودی که بسیار خوب است ، با فرض اینکه فردی ۱۰۰ میلیون تومان در بازار بورس سرمایه گذاری کند این عدد ماهانه بین ۵ تا ۱۰ میلیون تومان سود و درآمد است . که البته ممکن است ماهی صفر باشد و ماهی دیگر ۲۰ میلیون تومان باشد.

میزان سود بورس چند درصد است؟

بسیاری از دوستان هم سوال دارند که سود در بورس چند درصد است و یا سود در بورس چقدر است ؟ در جواب میزان سود در بورس این سوال بیایید مثالی را بررسی کنیم ، تصویر زیر بیانگر روند رشد شاخص کل بورس تهران از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵ است.تغییرات شاخص به این معنی است که اگر شما سرمایه خود را در تمام شرکت های بورسی پخش کنید،درصد سود یا زیان شما به طور متوسط به اندازه درصد تغییرات شاخص کل بورس خواهد بود.

شاخص کل6Daily

همانطور که در تصویر نیز مشخص است شاخص کل بورس علیرغم تمام فراز و نشیب هایش از ابتدای سال ۱۳۹۰ تا ابتدای سال ۱۳۹۵ بیش از ۳۰۰%رشد داشته است.یعنی شما حتی اگر در بدترین روزهای بورس در سال های ۹۳ و ۹۴ هم سهام خود را به فروش نرسانده باشید بازهم سرمایه شما رشدی بیش از ۳۰۰% را تجربه می کرده

اما اگر بخواهیم این سود را با بازدهی بانک مقایسه کنیم بر اساس آمارهای روزنامه دنیای اقتصاد نرخ سود سپرده بانکی از سال های ۹۰ تا ۹۴ به ترتیب برابر با ۱۷%،۱۷%،۲۳٫۵%،۲۲% و ۲۱% بوده است.بر اساس این نرخ ها شما اگر در ابتدای سال ۹۰  مبلغ ۱ میلیون تومان را در بانک سپرده گذاری می کردید در انتهای سال ۹۴ پول شما تبدیل به حدود ۲٫۵ میلیون تومان می شده.یعنی پول شما بعد از ۵ سال تقریبا ۲٫۵ برابر شده است.

از طرفی بر اساس همین آمار روزنامه دنیای اقتصاد متوسط نرخ تورم در این سال ها به ترتیب ۲۱٫۵%،۳۰٫۵%،۳۴٫۷%،۲۱٫۱% و ۱۴٫۸% بوده است.این اعداد به این معنی است که در ۵ سال گذشته برای حفظ ارزش ۱ میلیون تومان،این پول باید به مبلغی بیش از ۳ میلیون تومان تبدیل شده باشد تا فقط ارزش خود را حفظ کرده باشد.از این اعداد می توان اینگونه نتیجه گرفت که اگر فردی در ۵ سال گذشته پول خود را در بانک سپرده گذاری کرده باشد نه تنها بازدهی بدست نیاورده است بلکه حدود ۱۶% از ارزش واقعی پول خود را نیز از دست داده است.

سخن آخر

یکی از مهم ترین چیزهایی که باید قبل از ورود به بورس بدانید این است که  در بورس مثل بانک هیچ سود قطعی و از قبل تضمین شده ای وجود ندارد.یعنی هیچ گاه نمی توان به طور قطع گفت که شما در صورتی که سهم شرکتی را بخرید حتما تا هفته آینده به طور مثال ۱۰% سود از این خرید بدست خواهید آورد،اما این دلیل نمی شود که قابلیت این میزان سود در بورس وجود نداشته باشد.بلکه فقط این میزان سود قطعیت ندارد و مقدار آن به عوامل زیادی که یکی از مهم ترین آنها میزان مهارت و تجربه شما در سرمایه گذاری است،بستگی دارد.در نهایت اینکه اطمینان داشته باشید که اگر سرمایه گذاری را از ابتدا و به صورت اصولی فرا بگیرید و به اصول آن پایبند باشید،همانطور که آمار بازدهی ۲۰ساله بازارهای ایران نیز نشان می دهد،هیچ بازاری را سودآورتر از بازار بورس پیدا نخواهید کرد.

نویسنده:پیمان باغچه سرا

به این مقاله امتیاز دهید
(۱۳۲ رای) ۴.۴
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات درآمد بورس به شما پیشنهاد میکنیم:

28 نظر ثبت شده
Mohammed
Mohammed
81 روز قبل
باسلام من 50میلیون دادم دست کسی برای سرمایه گذاری در بورس وایشان ماهی یک میلیون سود میدهند ایا بنظرتون سودی که میدهند متناسب است نباید بیشتر باشد الان 5ماه لطفا جواب بدهید الان همه چیز بالا رفته اما سود ما تغیری نکرده ایا طبیعی ممنون میشه پاسخ بدهید.مرسی
حسین
حسین
477 روز قبل
سلام اگر ما ده ملیون تومن بدیم به کسی که باهاش در بورس کار کند بعد بگوید ماهیانه به شما ۵۰۰هزار تومن میدهم و مابقی آن برای خودم (چنین چیزی ممکنه‍) پرسیدم گفتند که چنین چیزی ممکن نیست و اگر هم باشد باید فرد شغلش بورس باشه که همیشه رصد کند سهام ها رو(اگر کارش بورس تنها نباشه چی ؟راست میگه؟)
خانه سرمایه
خانه سرمایه
476 روز قبل
باسلام دوست عزیز شما می توانید سرمایه خود برای سرمایه گذاری به شخص دیگری بسپارید و سود دریافت کنید فقط جوانب احتیاط در واگذاری سرمایه خود به دیگران را رعایت کنید
Pouria
Pouria
667 روز قبل
سلام و خسته نباشید اگر یک شرکت کلا 10000سهم داشته باشه و ما 1000 تا از سهمش رو داخل بورس خریداری کنیم یعنی 10 درصد از کل سهام اون شرکت رو خریدیم سوال من اینه که آیا 10 درصد از درآمد اون شرکت هم به ما تعلیغ میگیره؟؟
خانه سرمایه
خانه سرمایه
661 روز قبل
باسلام دوست عزيز تقسيم سود سالانه اگر انجام شود به ميزان سهامتان به شما تخصيص داده مي شود
حمید
حمید
787 روز قبل
کوتاه ، مفید وعالی بود
خانه سرمایه
خانه سرمایه
783 روز قبل
باسلام دوست عزيز موفق باشيد
علی
علی
864 روز قبل
سپاسگزارم از اطلاعات مفیدتون باتوجه به اینکه فرمودید. سود بورس تضمینی وعدد مشخصی نیست. نظری تون درمورد شرکتهای که جذب سرمایه میکند و میگن توبورسیم. وماهانه تضمینی درازای هرمیلیون ۷۰ هزارتومان سود میدهد چیست؟ آیا واقعا همش سود میبرد یا کلاهبرداری میتونه باشه؟ ممنون
پشتیبان
پشتیبان
863 روز قبل
سلام خواهش میکنم این عددی که شما گفتین میشه ۷% سود ماهیانه که سود خیلی پایینی در بورس هست و خودتون خیلی بیشتر میتونین از این بازار سود کسب کنید البته باید آموزش لازم تو این زمینه رو ببینید میتونین این صفحه رو مطالعه کنید: https://khanesarmaye.com/nokhbegan
امیر
امیر
1006 روز قبل
سلام. من هیچ اطلاعاتی در مورد بورس ندارم یعنی صفرمطلق و تازه میخوام استارت بزنم. آیا با سهام عدالت میشه شروع کرد؟ و اگه میشه چطوری.
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1003 روز قبل
با سلام دوست عزیز برای شروع با شهام عدالت ابتدا روش آزادسازی سهام را به مستقیم تغییر دهید. برای اخذ کد بورسی و ثبت نام سجام اقدام کنید. یک کارگزاری را انتخاب؛ ثبت نام و احراز هویت انجام دهید. منتظر آزادسازی کامل سهام عدالت و نمایش در پرتفوی کارگزاری خود بمانید. دراین فاصله دانش خود را درباره بورس افزایش دهید
رضا
رضا
1013 روز قبل
سلام. ازچ شرکتی خوبه سهام خریداری کنم
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1011 روز قبل
باسلام دوست عزیز مطالعه مطلب زیر پیشنهاد می شود <a href="https://khanesarmaye.com/tricks-to-buy-stocks/">۱۵ ترفند خرید سهام و فروش آن در بازار بورس ایران</a>
sama
sama
1029 روز قبل
سلام چطور میتونم دوره های غیر حضوری ثبت نام کنم من تهران نیستم
پشتیبان
پشتیبان
1023 روز قبل
سلام در ساعات اداری با شماره زیر تماس فرمایید ۰۲۱۹۱۰۰۷۵۹۰
مرضیه
مرضیه
1039 روز قبل
سلام..در بورس صبر حرف اول رو میزنه..من سه تا سهم‌خوب خریدم هرکدام ۵۰۰هزار تومن..از وقتی که خریدم منفی میخورن..همشون هم صف فروشه..اگه اینطور پیش بره که بعد یک هفته همه ی سهمام صفر تومن میشه...صبر برای کسایی خوبه که پول سرمایه گزاریشون زیاده..درسته؟یا اشتباه میکنم؟
پشتیبان
پشتیبان
1035 روز قبل
سلام صبر زمانی خوبه که با تحلیل درست اون سهم رو بخرید و برای یک تحلیل درست نیاز به آموزشش هست ۰۲۱۹۱۰۰۷۵۹۰ در وقت اداری با این شماره تماس بگیرید تا راهنماییهای لازم صورت گیرد
مصطفی
مصطفی
1075 روز قبل
با سلام. مطالب آموزشی شما عالی بود ممنون و سپاسگزارم