درآمد ماهیانه از بورس

تمامی افراد شاغل به شکلی درآمدزایی می کنند. برخی از آن ها روزمزد بوده و برخی با توجه به اینکه کسب و کار خود را دارند، با توجه به ماهیت کسب و کارشان درآمدهایی را در مقاطع مختلف به دست می آورند اما بخش اعظم درآمدزایی افراد در قالب حقوق ماهیانه است زیرا اکثر افراد حاضر در اجتماع کارمند می باشند. در این مقاله می خواهیم به موضوع درآمد ماهیانه از بورس بپردازیم که آیا می توان انتظار درآمد ماهیانه از بورس داشت یا اینکه کلاً کسب درآمد از بورس ماهیت متفاوتی دارد.

فهرست []

  یک نکته در رابطه با معاملات بازار بورس سهام ایران

  در اکثر بورس های کشورهای مختلف در دنیا محدودیت دامنه نوسانی برای قیمت سهام وجود ندارد. به این معنی که ممکن است در یک روز قیمت سهام یک شرکت ۵۰ دلار باشد و فردای آن روز قیمت سهام به ۲۵ دلار کاهش پیدا کند و درنتیجه امکان سودآوری و یا زیاندهی بسیار شدیدی وجود دارد. اما در بازار بورس ایران به دلیل اینکه به پیشرفتگی بورس های دنیا نیست در جهت حفظ حقوق و منافع سهامداران خرد محدودیت دامنه نوسان روزانه برای سهام تعریف کرده اند و در تاریخ تهیه این گزارش دامنه نوسان سهام بورس و فرابورس ۵ درصد است. درنتیجه اگر قیمت دیروز سهام ۱۰۰ تومان بوده دامنه نوسان امروز یک سهم بین ۹۵ تا ۱۰۵ تومان خواهد بود. حال اگر یک سهم پتانسیل صعود تا دو برابر قیمت فعلی را دارا باشد تا چندین روز در مثبت کامل معامله می گردد یعنی قیمت سهم هر روز مثبت ۵ درصد افزایش خواهد یافت.

  حداقل سرمایه برای سرمایه گذاری در بورس

  بر طبق قانون بازار اوراق بهادار برای انجام معاملات آنلاین می بایست حداقل پنج میلیون ریال معادل ۵۰۰ هزار تومان آورده داشته باشید. درحالی که در معاملات حضوری و تلفنی این مبلغ به ۵۰ هزار تومان کاهش پیدا می کند. اما افراد مختلف با توجه به ثروتی که در اختیار دارند، تصمیمات مختلفی جهت تزریق پول به بورس می گیرند. نکته حائز اهمیت آن است که اگر در ابتدای راه ورود به بورس و سرمایه گذاری در آن هستید، توصیه می گردد که با سرمایه محدودی وارد شوید تا به تدریج با جو معاملات آشنا بشوید و وقتی خودتان به این درجه از اطمینان دست پیدا کردید که می توانید معاملات موفقی داشته باشید، به تدریج سرمایه بورسی خود را افزایش دهید.

  آیا سرمایه گذاری در بورس خوب است؟

  این موضوع کاملاً بستگی به دیدگاه شما در رابطه با سرمایه گذاری در بورس دارد. برای اینکه بتوانید بهتر و شفاف تر نسبت به این موضوع تصمیم گیری نمایید مواردی را خدمت شما عرض می کنیم:

  الف)آن قسمت از درآمد خود را که برای آن برنامه ای ندارید وارد بورس نمایید. در اصطلاح به آن ثروت می گوییم و بنابراین شما بایستی بخشی از ثروت خود را وارد بازار سرمایه نمایید. فرض کنید که در حساب بانکی شما مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان وجود دارد اما شما برای ۱۰۰ میلیون آن برنامه ای مانند خرید ماشین در ۵ ماه آینده دارید. بنابراین شما بایستی تنها روی ۱۰۰ میلیون آن حساب باز کرده و بخشی از ۱۰۰ میلیون باقیمانده را وارد بورس و سرمایه گذاری نمایید.

  ب)همان طور که پیش ازاین نیز ذکر گردید بایستی بخشی از ثروت خود را وارد بازار نمایید. در رابطه با اینکه چند درصد را وارد نمایید کاملاً بستگی به سطح تجربه و دانش معاملاتی و تحلیلگری شما دارد. معمولاً برای افراد تازه وارد توصیه می گردد که حداکثر یک الی دو درصد از ثروت خودشان را وارد بازار نمایند، مشروط بر آنکه از ۵۰۰ هزار تومان کمتر و از ۱۰ میلیون تومان بیشتر نگردد. علت این موضوع آن است که معمولاً سرمایه را بین ۳ الی ۵ سهم تقسیم می کنند و از طرفی عموماً در ابتدای دوران معامله گری افراد زیان های بسیاری را تجربه خواهند کرد و چنانچه سرمایه شما به جای ۱۰ میلیون ۱۰۰ میلیون تومان باشد ضرر حاصله بسیار سنگین خواهد بود و این مسئله اثر روانی مخربی بر روی شخص معامله گر خواهد داشت( ۲۰ درصد ۱۰ میلیون تومان برابر ۲ میلیون می گردد درحالی که ۲۰ درصد ۱۰۰ میلیون تومان معادل ۲۰ میلیون تومان می گردد). در نقطه مقابل چنانچه بتوانید ۲۰ درصد سود کسب کنید قضیه متفاوت خواهد بود و ۲۰ درصد یک میلیون تومان ۲۰۰ هزار تومان و ۲۰ درصد ۱۰ میلیون تومان معادل ۲ میلیون تومان خواهد شد. اما وسوسه نشوید زیرا بازار سرمایه یک فرصت کسب بازده بالاتر به دلیل وجود ریسکی حاکم بر آن است. درنتیجه به همان اندازه که امکان کسب بازدهی جذاب وجود دارد دقیقاً امکان تحقق ضرر وجود دارد و به همین دلیل پیشنهاد فوق ارائه شده است و هر فرد متناسب تمکن مالی خود می تواند مبلغی را در بین آن بازه انتخاب نماید.

  پ)وقتی شما به عنوان یک کارمند مشغول به کار هستید و یا زمانی که وجوهی را در حساب بانکی سپرده می کنید ماهیانه درآمدی را کسب می کنید و یا سودی را به دست خواهید آورد اما واقعیت آن هست که در بازار سرمایه چنین رویکردی اشتباه هست و ممکن است ماه ها صبر کنید به امید آنکه سود جذابی بالاتر از سود مرسوم بانکی کسب نمایید.

  آیا می توان درآمد میلیونی از بورس به دست آورد؟

  این موضوع کاملاً به سرمایه و مهارت شما در معاملات بازار سرمایه دارد. فرض کنیم که شما با خرید یک سهم ۱۰ درصد سود کسب نمایید. حال اگر میزان سرمایه شما بابت خرید آن سهم یک میلیون تومان بوده باشد سود شما معادل ۱۰۰ هزار تومان خواهد بود درحالی که اگر صد میلیون تومان را درگیر کرده باشید ارزش ریالی سود شما در حدود ۱۰۰ میلیون ریال خواهد بود. حال این سؤال پیش می آید که با خرید هر سهمی می توان سود کسب کرد؟ و در پاسخ باید گفت که قطعاً چنین نیست و در این زمان بحث تخصص و مهارت شما در عرصه معامله گری مطرح می گردد تا از این طریق بتوانید سهام دارای پتانسیل را شناسایی کرده و با خرید در نقطه مناسب سود مناسبی را شناسایی نمایید. با عنایت به نکات فوق بایستی توجه کرد که با افزایش تدریجی سرمایه خود در بازار سرمایه هم زمان با افزایش دانش تحلیلگری خود می توانید به درآمدهای میلیونی دست پیدا کنید. یکی دیگر از مزیت های معاملات این هست که وقتی یک سهم طی ۱۰ روز متوالی مثبت کامل را تجربه می کند بازدهی بیش از ۵۰ درصد را محقق می نماید. برای تشریح دلیل این موضوع مثالی را خدمت شما عرض می کنیم. فرض کنید یک سهمی را به قیمت ۱۰۰ تومان خریداری می کنید و این سهم چهار روز متوالی مثبت کامل را تجربه می کند. درنتیجه قیمت سهم در روز چهارم برابر ۱۲۱ تومان خواهد بود که درواقع نمایانگر بازدهی ۲۱ درصدی است.

  [su_quote] یکی از اهداف بلندمدت هر سرمایه گذاری در بورس کسب سود مستمر و پایدار حدود ۶۰% سالیانه است. به این معنی که شما به صورت سالیانه ۶۰ درصد از سرمایه خود را سود کنید یا به عبارتی هر فصل ۱۵ درصد سود به دست آورید. با این استراتژی سرمایه شما پس از ۱۰ سال بیش از ۲۶۸ برابر خواهد شد. [/su_quote]

  انواع درآمد سرمایه گذاران در بازار بورس چیست؟

  سرمایه گذاران در بازار بورس ایران از دو محل امکان کسب سود دارند. اولین روش آن خرید سهم در یک قیمت و فروش آن در قیمت بالاتر است که به آن سود ناشی از فروش سهام یا سود سرمایه ای می گویند. دومین روش کسب درآمد کسب سود نقدی مصوب مجمع عمومی صاحبان سهام که از آن به سود تقسیمی یا DPS یاد می شود است.

  آیا می توان از بورس درآمد ماهیانه کسب کرد؟

  مفهوم درآمد ماهیانه از بورس به این معناست که هرماه بتوان درآمدی از بازار سرمایه کسب و این موضوع با توقف همراه نگردد. لازم به ذکر است که چنین موضوعی در بازار سرمایه بی معنی است. اما بایستی توجه فرمایید علی رغم ماهیانه نبودن امکان سودآوری در بازار بورس، امکان کسب سودهای چند صددرصدی در بازار سرمایه بر جذابیت این فرصت سرمایه گذاری افزوده است. نمونه های متعددی در بازار بوده است. برای مثال سهم پتروشیمی زاگرس در سال ۱۳۹۴ با قیمت ۸۰۰ تومان  بعد از حدود ۲٫۵ سال به قیمت ۷۶۰۰ تومان رسید که ۸۵۰ درصد بازدهی در طی ۲٫۵ سال را نمایان می سازد. این آمار بدون لحاظ دریافت سودهای تقسیمی است که در طی سه سال دریافت شده است. نمونه دیگر آن کسب بازدهی حدود ۴۳۰۰ درصدی از سهم پتروشیمی خارک از زمان عرضه اولیه در بورس تا پایان سال ۱۳۹۶ بوده است. نمونه های متعددی در این رابطه وجود دارد.

  اما این نکته را بایستی توجه فرمایید که رفتار معاملاتی شما و افق سرمایه گذاری شما در یک موقعیت معاملاتی می تواند بر این موضوع اثرگذار باشد که بتوانید در طی چند ماه درآمد کسب کنید و یا اینکه پس از گذشت چندین ماه و حتی چند سال به بازدهی بزرگ تری دست پیدا کنید. سرمایه گذاران حاضر در بازار به چندین دسته تقسیم می شوند که طیف سفته بازان با ریسک بسیار زیاد معاملاتی تا سرمایه گذاران به شدت ریسک گریز را شامل می شوند و هرکدام از این دسته ها مزایا و معایب خاص خودشان را دارند و اینکه شما جزو کدام دسته قرار می گیرید به تدریج و در طی دوران معاملاتی خود به آن خواهید رسید.

  برای مثال افراد سفته باز موقعیت معاملاتی کوتاه مدتی دارند و بعضاً در طی یک روز معاملاتی سهمی را خریده و سپس در همان روز به فروش می رسانند درحالی که افراد به شدت ریسک گریز یک سهم را خریده و سالیان متمادی با سهم می مانند و فارغ از نوسانات قیمتی سهم از سود نقدی مجامع استفاده می کنند.

   

   

  نمونه سودهای دانشجویان دوره نخبگان خانه سرمایه

  برای کسب اطلاعات کامل از دوره نخبگان کلیک کنید

   

   

  کلام آخر

  فضای معاملات در بازار سرمایه بسیار متفاوت از سایر بازارها و سپرده های بانکی است و وقتی وارد آن می شوید نبایستی همواره انتظار درآمد ماهیانه از بورس بالایی داشته باشید. چون متناسب با وضعیت اقتصادی و سیاسی امکان کسب درآمدهای کلان در یک ماه وجود دارد و یا ممکن است برای کسب بازدهی مناسب مجبور شوید تا مدت ها و بعضاً چند سال صبر نمایید تا یک بازدهی مناسب کسب نمایید. نکته ای که باید به آن توجه خاص نمایید این است که شما با ورود به عرصه سرمایه گذاری در بازار بورس درواقع وارد یک محیط دارای ریسک شده اید که امیدوار هستید که با قبول ریسک منطقی به بازدهی بیش از سپرده بانکی دست پیدا کنید. در مقاله ای دیگر به میزان سود و کسب درآمد از بورس پرداخته ایم که حتماً آن را مطالعه نمایید.

  مؤلف: احمد لحیم گرزاده