شناخت انواع سهام ها برای کسب سود در بورس

سرمایه گذارانی که اقدام به خرید سهام می کنند، به دو دلیل این کار را انجام می دهند. آن ها معتقد هستند که قیمت سهم افزایش می یابد و می توانند با فروش سهم خود به سود برسند و یا قصد دارند تا سود پرداختی(DPS) حاصل از نگه داری سهم را جمع آوری کنند. بازار بورس می تواند پاسخگوی هر دو نیاز باشد اما در بعضی موارد لازم است که سهم موردنظر از یکی از سه گروه زیر انتخاب شود: ۱) سهام قابل رشد ۲) سهام منبع درآمد ۳) سهام ارزشی. کسانی که با این سه ویژگی مختلف سهام آشنا باشند، می توانند روش های بهتری برای سرمایه گذاری در نظر بگیرند.

فهرست []

  سهام قابل رشد (سهام رشدی)

  همان طور که از تیتر پیداست این سهام ، سهام شرکت هایی است پتانسیل رشد در آینده را دارند. ممکن است چنین شرکت هایی در حال حاضر سریع تر از سرعت کل بازار  رشد کنند و بخشی از درآمد خود را وقف گسترش کسب وکار کنند. تمام حوزه های فعال در بازار بورس دارای چند شرکت با پتانسیل رشد هستند. اما بیشترین آن ها در بخش فنّاوری، انرژی های جایگزین و بیوتکنولوژی دیده می شوند. اکثر شرکت های قابل رشد، شرکت هایی با محصولات جدید هستند که انتظارمی رود تأثیر زیادی بر بازار در آینده داشته باشد. اما همواره استثنائاتی وجود دارد. بعضی از شرکت های با پتانسیل رشد، شرکت هایی هستند که به خوبی اداره می شوند، مدل تجاری خوبی دارند و بر اساس میزان تقاضا برای محصولاتشان سرمایه گذاری می کنند. سهام رشدی می توانند بسیار سودآور باشند اما اکثر این شرکت ها، شرکت های کوچک تر و ناپایدارتر هستند که ممکن است دچار افت قیمت شدید هم شوند.

  به عنوان مثال می توانیم به شرکت آمازون در اینجا اشاره کنیم. این شرکت با اضافه کردن ویژگی های جدید و با رونمایی از بازارهای جدید توانست تا مشتریان دیگری را از سایت های دیگر به خود جذب کند.

  سهام ارزشی

  شرکت های با ارزشِ کم می توانند در بلندمدت سود خوبی را برای افرادی که به درستی سرمایه گذاری می کنند فراهم کنند. یک سهم ارزشی، باقیمتی پایین تر از قیمتی که بر اساس وضعیت مالی و شاخصه های بنیادی آن نشان داده شده است خریدوفروش می شود. دلیل این موضوع می تواند نسبت پرداخت های بالا در سود تقسیمی(DPS/EPS) و یا نسبت های مالی پایین مانند نسبت P/E باشد. هم چنین آگاهی مردم از عواملی که تقریباً به فعالیت شرکت مرتبط است می تواند منجر به کاهش قیمت سهم شود. به طور مثال ، اگر مدیرعامل یک شرکت با رسوایی مواجه شده باشد و مردم از آن مطلع شوند، قیمت سهام شرکت کاهش می یابد. سرمایه گذاران باهوش می دانند که این زمان مناسبی برای خرید سهام است. ازآنجایی که مردم به زودی هر آنچه اتفاق افتاده است را فراموش می کنند و قیمت ها به قیمت قبل برمی گردد.

  البته، تعریف افراد از ارزش مناسب یک سهم، دیدگاه کاملاً انفرادی است. این گونه سهم ها نسبت به سهم های رشدی از ریسک کمتری برخوردار هستند. زیرا متعلق به شرکت های بزرگ تر و باثبات تر هستند. اگرچه همواره قیمت ها به قیمت های قبل که مورد انتظار افراد است، برنمی گردد. مثال خوبی ازاین گونه سهم ها، سهام شرکت Cardinal health Inc  هست. سهام این شرکت با در نظر گرفتن دو برابر شدن EPS  ،در سال ۲۰۱۸ از ۲٫۴۸ دلار به ۴٫۹۵  دلار می رسد. که همچنان این سهم، یک سهم با ارزش پایین باقی می ماند.

  سهام منبع درآمد

  سرمایه گذاران معمولاً به این گونه سهم ها به عنوان یک منبع درآمد ثابت با سود پرداختی، که معمولاً از ابزارهای تضمین شده مانند اوراق بهادار غیرقابل فروش مانند ( treasury securities)  و CDs بیشتر است، نگاه می کند. دو نوع سهم درآمدی وجود دارد: سهم های عام المنفعه ( utility stocks)  که سهم های رایج هستند که تقریباً در قیمت ثابت هستند اما معمولاً سود سهام رقابتی را پرداخت می کنند. سهم های موردنظر، اوراق بهادار هیبریدی هستند که مانند اوراق قرضه عمل می کنند. همچنین این گونه سهم ها می توانند جایگزین خوبی برای سرمایه گذارانی که تمایلی به ریسک پذیری ندارند باشد. ارزش این گونه سهم ها هنگامی که میزان سود(نرخ بهره در جامعه) افزایش یافت، کاهش می یابد. شرکت AT & T  می تواند مثال خوبی برای این گونه شرکت ها باشد. این  شرکت ازنظر مالی وام و بدهی های منطقی دارد و هرساله سودی برابر با ۶٫۲ % را پرداخت می کند.

  چگونه سهام موردنظر را بیابیم

  هیچ راه درستی برای پیدا کردن سهام موردنظر جود دارد. کسانی که تمایل به سرمایه گذاری در سهم های رشدی دارند می توانند وب سایت های مربوطه را که فهرستی از شرکت های با پتانسیل رشد را منتشر می کنند، دنبال کنند. برخی از تحلیلگران نیز در وبلاگ های خود فهرستی ازاین گونه شرکت ها منتشر می کنند. همچنین سرمایه گذاران می توانند با محاسبه سود پرداختی ریسک موجود در بازار و یا شرکت را بررسی کنند. همچنین غربالگرهای سهام زیادی وجود دارند که می توانند با تمرکز بر معیارهای موردنظر شما مانند نسبت های مالی و یا سود پرداختی، فهرستی از شرکت های موردنظر را به شما ارائه دهند.

  سخن آخر

  سهام می توانند یا به صورت سهام رشدی باشند که در آینده شما را به سود می رسانند و یا سهام با ارزش فعلی پایین باشند و یا سود را به عنوان درآمد تقسیم کنند. بسیاری از شرکت ها مانند شرکت ( AT&T)  ترکیبی ازاین گونه سهام را ارائه می دهد و سرمایه گذاران هوشمند می دانند که سرمایه گذاری در این گونه شرکت ها می تواند تفاوت فراوانی را درمجموع سود دریافتی ( Total Return) ایجاد کند.

  مترجم: خانم فرزانه نوروزی