مدیریت سرمایه و ریسک در تجارت الکترونیک سهام همیشه مورد بحث بوده است. این مقاله به شما کمک می کند تا سرمایه و ریسک خود را مدیریت نمایید. در واقع یک سهامدار بایستی بتواند نسبت سود به ریسک خود را محاسبه کند و سپس در مورد ورود به پوزیشن در یک یا چند سهم به صورت روزانه تصمیم گیری نماید.

فهرست []

  مدیریت سرمایه در معاملات بورس

  قوانین مدیریت سرمایه مبحث قابل توجهی در هر استراتژی معاملاتی خوب است. مدیریت ریسک در هر پوزیشن واحد معاملاتی یا سرمایه گذاری اهمیت مشابهی دارد، مانند خرید سهام و روش آن یا قوانین مدیریت معاملات. این بخش برای “معامله گران” یا “سرمایه گذاران” کاملا نادیده گرفته شده است. اما شما نمی توانید بدون این قوانین کسب درآمد کنید.

  سه نکته مهم در استراتژی مدیریت سرمایه

  هنگامی که می خواهید سرمایه خود را به طرز صحیحی در بورس سهام مدیریت کنید، بایستی همیشه به دنبال پاسخ به این سه سوال باشید:

  • میزان ریسک در هر پوزیشن در پرتفوی من چه اندازه است؟
  • چند معاملات باز در یک زمان می توانم داشته باشم؟
  • نسبت سود به ریسکم چه اندازه است؟

  استراتژی مدیریت نقدینگی شما بایستی به شما کمک کند تعدادی از سهام را برای هر معامله ای که می خواهید انجام دهید، قرار دهد. این روشی است که سرمایه و ریسک شما را مدیریت می کند.

  نکته اول: مدیریت سرمایه – ریسک بزرگی را به همراه دارد.

  نکته پیشنهادی خودم: اگر شما معامله گر مبتدی در بازار معاملات هستید، با ریسک کم شروع کنید. از ۰٫۴ یا ۰٫۵ درصد کل سرمایه خود استفاده کنید. زمانی که اعتماد به نفستان افزایش یافت و دفتر یادداشت شما گزارشی از موفقیت های معاملاتی که انجام داده اید را بیان کرد، سپس میزان ریسک را در قوانین مدیریت نقدینگی افزایش دهید.

  تعریف میزان حداکثر ریسک برای هر موقعیتی می تواند فقط کمی متفاوت باشد. بهترین معامله گران و مدیران سرمایه توصیه می کنند مقادیر بین ۰٫۵٪ تا ۲٪ از کل سرمایه را بکار برند.

  مثال:

  مقدار حساب ۱۰۰۰۰۰ دلار آمریکا است. حداکثر ریسک برای هر موقعیت ۱٪ است. به عبارت دیگر شما می توانید ۱۰۰۰ دلار در هر معامله از دست بدهید. اگر فاصله بین ورود به پوزیشن و حد ضرر (Stop Loss) یک دلار باشد، شما می توانید پوزیشن خود را با ۱۰۰۰ سهم باز کنید. به سادگی محاسبه شد (ریسک مطلق) / (میزان فاصله بین سطوح ورود به پوزیشن و حد ضرر (SL)).

  آیا بایستی پوزیشن خود را با ۱۰۰۰ سهم باز کنید ؟ خیر، شما باید سایر قوانین مدیریت سرمایه را بررسی کنید و نتایج را ادغام کنید.

  نکته دوم: چند معامله باز شده در یک زمان می توانید داشته باشید.

  مدیریت کردن تعداد حجم زیاد از معاملات با دو دست کار آسانی نیست به خصوص اگر که حد سود و ضرر را دستی انجام دهید. شما بایستی قادر باشید معاملات را به صورت دستی جهت احتیاط حرکات قوی در بازار مدیریت نمایید. حتی اگر معامله گر روز نباشید اما معامله گر سویینگ (یا نوسانگیر) هستید، باز هم ممکن است دشوار باشد. شما باید حداکثر تعداد موقعیت های باز را محدود کنید. حداکثر مطلق برای یک فرد تنها هشت پوزیشن باز با هم است. از این محدوده فراتر نروید.

  به طور حداکثر پنج یا شش معاملات باز با هم یک محدوده مناسب برای هر معامله گر است.

  مثال

  میزان حساب شما در کارگزاری ۱۰۰،۰۰۰ دلار است. وقتی تصمیم گرفتید ۵ پوزیشن باز را با هم داشته باشید، کارگزاری شما مارجین شبانه به نسبت ۲ به ۱ را برایتان فراهم می کند. به عبارت دیگر می توانید ۴۰،۰۰۰ دلار برای یک معامله استفاده کنید.

  چگونه محاسبه شده است؟

  ۱۰۰,۰۰۰ x 2/5 = $40,000

  وقتی شما می خواهید سهامی با قیمت ۲۰ دلار بخرید این قانون به شما می گوید که می توانید چند تا پوزیشن با هم داشته باشید. ۲۰۰۰ سهم. آن را با تعداد سهم ها از قانون قبلی ترکیب کنید و از میزان کمتر برای تنظیمات معامله خود استفاده کنید.

  نکته سوم: نسبت ریسک به سود

  هرگز سعی نکنید نسبت ریسک به سود ۲٫۵ به ۱ باشد. این قانون در آمارتان مهم است به خصوص اگر یک معامله گر مبتدی و بدون هیچ سابقه تجاری مربوطه باشید. بنابراین نسبت را ۳ به ۱ قرار دهید.

  تمام قوانین مدیریت سرمایه می تواند به راحتی در صفحه گسترده تعریف شود (مانند برنامه Excel or OpenOffice Calc) و تمام حجم ها به طور خودکار محاسبه می شوند وقتی که وارد پوزیشن می شوید، ورود به پوزیشن و حد سود و ضرر را مشخص کنید.

  سایر نکات مربوط به استراتژی های مدیریت سرمایه

  همچنین قوانین مهم دیگری وجود دارد که بخشی از استراتژی بازار هستند.

  معامله فقط با سهام های سهل و آسان. سهام هایی که میانگین حجم روزانه بیش از ۳۰۰،۰۰۰ سهم در هر روز معامله می شود (برای معاملات روزانه).

  فقط از سهامی با قیمت بالای ۵ دلار استفاده کنید. سهام هایی با قیمت پایین توسط سهامداران حقوقی بزرگ معامله نمی شود، به همین دلیل به راحتی دستکاری می شوند. تحلیل تکنیکال در چنین سهام هایی با شکست مواجه می شود. همچنین بیشتر صندوق های سرمایه گذاری بزرگ در چنین سهام هایی با قیمت پایین سرمایه گذاری نمی کنند.

  جدول صفحه گسترده مدیریت سرمایه

  نمونه ای از جدول صفحه گسترده در زیر وجود دارد:

  مدیریت سرمایه و ریسک بایستی بخش مهمی از طرح کسب و کار برای هر استراتژی معاملاتی است. برای هر پوزیشن به تنهایی بایستی مدیریت ریسک آن از ابتدا طرح ریزی شود.

  چگونه از زیان های بزرگ در تجارت الکترونیک سهام جلوگیری کنیم؟

  هر معامله گر و سهامدار می خواهد بهترین نتیجه را از معاملات بازار بورس الکترونیک دریافت کند. اساسا این بدان معنی است که سیستم های معاملاتی آنها در بازار سهام باید سودآور باشند و نتایج مورد انتظار را در یک دوره تعیین شده، مشخص نماید.

  انتظارات متفاوتی برای سیستم های معاملاتی سهام الکترونیکی وجود دارد. معامله گران سویینگ (یا نوسانگران) یا معامله گران کوتاه مدت ترجیح می دهند هر ماه سود کنند. سرمایه گذاران یا معامله گران میان مدت پوزیشن یک دوره طولانی تر را مورد هدف قرار می دهند. آنها دوره های سه ماهه یا ۶ ماهه را هدف قرار می دهند. آنها نتایج را هر ماه محاسبه نمی کنند، زیرا معاملاتشان ممکن است بیش از چندین هفته یا ماه طول بکشد.

  مدیریت سرمایه و ریسک در تجارت الکترونیک سهام

  چندین دوره معاملات سهام مهم وجود دارد که می تواند برای دستیابی به این انتظارات کمک کند. در حال حاضر قرار نیست در مورد انتخاب سهام صحبت شود. انتخاب سهم بخش مهمی در هر سیستم بازار است اما مطالب مهمتری هم وجود دارد که بایستی در قالب یک طرح خوب برای سهامدار قرار گیرد.

  نتایج معاملاتی سیستم های بازار

  چهار نتیجه ممکن برای هر معامله وجود دارد. قوانین مدیریت سرمایه و ریسک همراه با تکنیک های مدیریت معاملات مناسب کمک می کند تا بهترین نتیجه را برای هر تجارت به دست آورید.

  اکثر معامله گران و سهامداران تصور می کنند که مهمترین جنبه، دستیابی به نتایج سودآور در تجارت الکترونیکی سهام است و این که تمام معاملات بایستی سودآور باشد. کاملا اشتباه است.

  عنصر کلیدی سرمایه گذاری سودمند این است که بدانیم که معاملات از دست رفته به معاملات سودآور تقسیم می شوند. هر معامله گر، معاملاتی را انجام می دهد که با سود همراه است و یا معاملاتی را انجام می دهد که به زیان منتهی می شود. این امکان وجود ندارد که معاملات تنها سودآور باشند!

  مهم این است که آن را درک کنید و بر اساس آن عمل کنید. هر معامله گر یا سرمایه گذار باید درک کند که امکان پذیر نیست نتیجه نهایی هر معامله انفرادی را پیش بینی کرد. با علم به این که می توان هر معامله ای را به صورت جداگانه با توجه به قوانین مدیریت تجارت، مدیریت کرد.

  همچنین استفاده از حد ضرر (SL) و سایر تکنیک های مدیریت ریسک، مهم است.

  اکثر معامله گران و سهامداران اغلب ۵۰% معاملات آنها سود آور است. تجربه شخصی من از نوشته های مجله بورس می باشد، حتی زمانی که من تنها ۳۰٪ از معاملات سودآور را انجام می دهم و قادرم از دوره های زیان آور اجتناب کنم.

  همانطور که می دانید دوره های بهتر و دوره های بدتر در معاملات وجود دارد که این همیشه یکسان نیست و کاملا عادی است زمانی که سود معاملات حداقل است، دوره هایی کاملا خنثی وجود داشته باشد.

  و سپس دوره ای با سود بزرگ در راه خواهد بود که برای شما پول به همراه دارد. تجربه بهترین معامله گران و سهامداران بورس این است که ۳۰% از معاملات سودآور هستند و برای دستیابی به نتایج، به اندازه کافی بی نظیر هستند و ۵۰٪ معاملات سودآور به این معنی است که چنین معاملاتی می تواند دستمزد ماهانه هنگفتی به دست آورد.

  اما نسبت سود به زیان معاملات به اندازه کافی نیست. علاوه بر این عناصر مهم دیگری نیز وجود دارند که کمک بیشتری می کنند. آنها می توانند معاملات را مدیریت کنند و از زیان های بیشتر جلوگیری کنند. زیان بزرگ چیزی است که هر کسی از آن اجتناب می کند.

  مدیریت ریسک

  مدیریت ریسک اصطلاح مهمی است که اغلب سهامداران آن را بیان می کنند. در مورد سرمایه گذاری خیلی بحث نشده است. اما  فکر می کنم که اهمیت مشابهی برای سرمایه گذاران بلند مدت دارد و همچنین برای معامله گران کوتاه مدت هم موثر واقع شده است.

  مدیریت ریسک برای هر پوزیشن یا معامله فردی حیاتی است. بدون مدیریت ریسک مناسب، دستیابی به هدف بلندمدت با نتیجه سودآور ممکن نیست. نکته کلیدی اصطلاح بازار، نسبت ریسک به سود است. هر معامله بایستی مطابق با مفهوم ساده ای که از احتمالات و آمار استفاده می کند فراهم شود.

  مدیریت سرمایه

  یکی دیگر از عوامل کلیدی در تجارت و سرمایه گذاری این است که به درستی از پولی که در حساب معاملاتی سهام الکترونیک شما موجود است استفاده کنید. . استفاده مناسب از بودجه موجود با علم به این که چگونه از مارجین استفاده کنیم، دانش مهمی برای هر سهامدار یا معامله گر فعال است.

  کلمات نهایی در مورد اصطلاحات معاملاتی سهام

  معامله گران و سرمایه گذاران خوب درک می کنند که ضررها رخ می دهند. اما آنچه که معامله گران را بهترین و سودآور می سازد این است که چگونه آنها قادرند ضررها را مدیریت کنند و چگونه آنها از ضررهای بزرگ در فعالیت های معاملاتی خود اجتناب می کنند.