بازار بورس چیست و چگونه می توانیم در این بازار سرمایه گذاری کنیم؟

بازار بورس چیست؟

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده است که بورس چیست باید بگوییم اندیشه ی ایجاد بازار بورس زمانی شکل گرفت که عده ای از بازرگانان اروپایی از فعالیت های تجاری خود ضرر کردند، بنابراین به فکر راه حلی افتادند تا به وسیله ی آن بتوانند جلوی این ضرر را بگیرند و یا آن را به حداقل برسانند.

نتیجه آن شد که تعدادی از بازرگانان عده ای را در فعالیت های خود شریک کردند تا با این روش سود و زیان احتمالی را با آنها تقسیم کنند.

این تجربه موفقیت آمیز بود لذا به تدریج هر تاجری سعی می کرد تا فعالیت های تجاری خود را با این روش ادامه دهد؛ به خصوص که این روش برای افرادی که فعالیت های بزرگ اقتصادی انجام می دادند بسیار مطلوب تر بود.

بازار بورس چیست و چطور شکل گرفت

رفته رفته این تجربه قانونمند شد و به تشکیل شرکت های سهامی تبدیل گردید. اولین تجربه مربوط به تشکیل یک شرکت سهامی در کشور روسیه بود که در سال ۱۳۵۳ میادی تصمیم گرفت کالاهایی را بدون این که آفریقا را دور بزند، از شمال اروپا به شرق آسیا و چین ببرد و این کاری بود که احتمال ضرر در آن بیشتر بود.

برای انجام این کار عده ای از تجار سرمایه ی لازم را تأمین کردند و هر کس به نسبت سرمایه ی خود در سود و زیان شرکت شریک شد و این کار با موفقیت صورت گرفت.

بعدها با گسترش مبادلات در اروپا به سرمایه های زیادتر و شرکای بیشتری نیاز شد. برای این کار نیاز به مراکزی بود تا بتوان بین سرمایه گذاران و سرمایه پذیران رابطه برقرار کرد. چنین مراکزی تأسیس شدند و بورس نام گرفتند.

اولین بازار بورس دنیا

اولین بورس دنیا در قرن هفدهم میلادی در شهر آمستردام هلند تشکیل شد و امروز اکثر کشورهای جهان دارای بازار بورس هستند. در ایران نیز در سال ۱۳۴۵ قانون تشکیل بورس به تصویب رسید و از ۱۵ بهمن ماه سال ۱۳۴۶ آغاز به کار کرد.

بورس کلمه‌ای فرانسوی است و معنای آن در زبان فرانسه کیف پول می‌باشد. تاریخچه پیدایش واژه بورس هم به قرن پانزدهم میلادی بازمی‌گردد.

در آن زمان، بازرگانان و کسبه‌ شهری به نام بورُوژ (Bruges) در شمال غربی بلژیک، در میدانی به نام تِربورس (TerBeurze) در مقابل خانه‌ بزرگ‌زاده‌ای به نام «واندِر بورس» جمع می‌شدند و به خرید و فروش کالاهای خود بر اساس حراج می‌پرداختند.

از آن تاریخ به بعد مکان‌هایی که مردم در آنجا به حراج کالا مبادرت می‌کردند و به‌تدریج شکل توسعه‌یافته‌تر و مسقف به خود گرفت، بورس می‌گفتند.

فلسفه کلیدی شکل‌گیری بازار بورس در جهان، تجمیع سرمایه و تأمین مالی شرکت‌ها و پروژه‌های آن‌ها در قالب یک سیستم بازار منسجم، قانونمند، پیوسته و شفاف است. مبنای اساسی تشکیل این بازارها همان مفهوم اولیه و ساده شراکت، تقسیم سود و زیان احتمالی میان شرکا است.

تاریخچه بورس ایران

مطالعات اولیه درباره تأسیس بورس در ایران، به سال ۱۳۱۵هجری‌شمسی برمی‌گردد. در این سال، فردی بلژیکی به نام «ران لوترفِلد» پس از انجام مطالعات گسترده درباره‌ تأسیس بورس در ایران، اساسنامه‌ داخلی بورس را تهیه و به مسئولان ایرانی ارائه کرد، اما با توجه به شرایط آن زمان و وقوع جنگ جهانی دوم، عملاً موضوع بررسی و تأسیس بورس در ایران بیش از ۲۵سال به تأخیر افتاد.

در سال ۱۳۴۱، کمیسیونی در وزارت بازرگانی و با حضور نمایندگان وزارت دارایی، وزارت بازرگانی و بانک توسعه‌ صنعتی و معدنی ایران تشکیل و موافقت‌‌نامه‌ اولیه تأسیس بورس سهام در این کمیسیون، تنظیم شد.

در اواخر همان سال یعنی سال ۴۱، هیئتی از بورس بروکسل به سرپرستی دبیر کل این بازار برای مشارکت در راه‌اندازی بورس ایران، به کشورمان دعوت شدند و بالاخره پس از چهار سال، در سال ۱۳۴۵ قانون تشکیل بورس اوراق بهادار در مجلس تصویب و برای اجرا از سوی وزارت اقتصاد به بانک مرکزی ابلاغ شد.

حدود یک سال بعد از ابلاغ قانون تشکیل بورس اوراق بهادار، در پانزدهم بهمن‌ماه سال ۱۳۴۶ و با انجام چند معامله بر روی سهام بانک توسعه‌‌‌‌‌‌‍ صنعتی و معدنی که بزرگ‌ترین مجتمع واحدهای تولیدی و اقتصادی در آن تاریخ به شمار می‌رفت، به‌طور رسمـی فعالیت خود را آغاز کـرد.

تاریخچه پیدایش بازار بورس


بازار بورس چیستبورس چیست؟

برای شناخت و فهمیدن این موضوع که واقعا بورس چیست و آشنایی بیشتر با آن بهتر است از “بازار” و تعریف آن شروع کنیم. در یک تعریف ساده، می توان گفت که:

✓بازار مکانی است که در آن خرید و فروش صورت می گیرد.

✓ساده تر این است که بگوییم هرگاه شرایطی فراهم شود که بین خریدار و فروشنده رابطه برقرار شود و معامله ای صورت پذیرد بازار تشکیل شده است.

✓ این شرایط می تواند مکان خاصی یا شبکه ای ارتباطی مثل اینترنت باشد.

✓ در بازارها به طور کلی دو نوع دارایی، دارایی های واقعی و دارایی های مالی، مورد معامله قرار می گیرند.

◯ دارایی های واقعی همان دارایی های فیزیکی هستند (مثل زمین، ساختمان و انواع کالا مانند ماشین، لوازم خانگی و …)

◯ دارایی های مالی و دارایی های کاغذی و بهتر بگوییم اسنادی هستند، مثل سهام و اوراق مشارکت.

بورس بازاری است که در آن دارایی های مختلف مورد معامله قرار می گیرد.

انواع بازار بورس

از این رو، انواع بازارها را می توان به سه دسته ی کلی زیر طبقه بندی کرد.

۱- بورس کالا

بازاری که در آن خرید و فروش کالاهای معین صورت می گیرد و به طور منظم و دایٔم فعال است بورس کالا نام دارد. در بورس کالا معمول مواد خام و مواد اولیه مورد معامله قرار می گیرد. هر بورس کالایی را با نام همان کالایی که مورد معامله قرار می گیرد نامگذاری می کنند. مثل بورس نفت و بورس گندم.

۲- بورس ارز

در بورس ارز، همان طور که از نام آن مشخص است، کار خرید و فروش پول های خارجی انجام می گیرد. این بورس در کشور ما فعال نیست اما در کشورهای پیشرفته فعالیت چشمگیری دارد.

۳- بورس اوراق بهادار

در بورس اوراق بهادار دارایی های مالی از قبیل سهام، اوراق مشارکت و… مورد معامله قرار می گیرد. در ایران، به بازار خرید و فروش اوراق بهادار که به طور رسمی و دایٔمی در محل معینی تشکیل می شود “بورس اوراق بهادار” می گویند ولی ما در این نوشته برای اختصار آن را بورس یا بورس اوراق بهادار می گوییم.


بازار بورس اوراق بهادار

بورس اوراق بهادار چه می کند؟

کار اصلی بورس اوراق بهادار این است که، زمینه ای فراهم می آورد تا دو گروه از مردم، به طور قانونی، در یک فعالیت اقتصادی شریک و علاوه بر تأمین نیازهای یکدیگر، از منفعت و سود این فعالیت بهره مند شوند.

این دو گروه سرمایه گذاران و سرمایه پذیران می باشند. اصول در یک تقسیم بندی ساده، افراد جامعه را می توان به دو گروه تقسیم کرد:

یک گروه کسانی که پول، سرمایه و یا پس انداز دارند اما نمی توانند با آن کار کنند.

گروه دوم کسانی که توانایی انجام فعالیت های اقتصادی دارند اما سرمایه و پول کافی ندارند.

حال برای شما که این سوال پیش آمده است که بورس چیست باید بگوییم این دو گروه علاوه بر این که یکدیگر را نمی شناسند و تعداد آنها نیز کم نیست دارای ویژگی های مختلفی هستند.

به عنوان مثال، همه ی سرمایه گذاران به یک اندازه پس انداز ندارند. برخی دارای مبالغ اندک و برخی صاحب مبالغ کلان می باشند، سلیقه ی این افراد هم برای سرمایه گذاری متفاوت است، مثلا عده ای تمایل به سود کم در کوتاه مدت دارند و عدهای به دنبال سود بیشتر ولی در درازمدت اند و ده ها ویژگی دیگر.

این مطلب را حتما بخوانید:  سفر به دنیای بورس- بخش اول

سرمایه پذیران نیز از ویژگی های مختلف برخوردارند، برای مثال، هر گروه در زمینه ی خاصی فعالیت می کنند، با توجه به نوع فعالیت شان سودهای متفاوتی پرداخت می کنند، در اداره ی مراکز تولیدی خود سلیقه ی متفاوت دارند و… حال با این همه ویژگی های متفاوت چگونه می توان بین این دو گروه رابطه برقرار کرد تا همه ی آنها ضمن قبول شرایط یکدیگر حاضر به شراکت شوند؟

یکی از کارهای اساسی این بازار همین است که با ایجاد یک فضای مناسب و قانونمند زمینه ای فراهم آورد تا از طریق آن برآوردن تمامی خواسته های قانونی طرفین با حفظ حقوق آنها میسر شود.

حل مشکلی بزرگ در بازار سهام بورس

بورس یک مشکل بسیار بزرگ دیگر را نیز حل کرده است، به طوری که می‌توان ادعا کرد حل این مشکل باعث گسترش سرمایه گذاری در بورس و در نتیجه توسعه یافتگی و پیشرفت سریع تر کشورهای جهان شده است.

آن مشکل این است که اگر افراد مختلفی که با سرمایه های متفاوت وارد بورس شده و در فعالیت های اقتصادی بزرگ شریک می‌شوند، بخواهند، در هر زمان که تصمیم بگیرند، سهم و سرمایه‌ی خود را به قیمت مناسب بفروشند، باید چه کار کنند؟

به عنوان مثال اگر فردی ۱۰۰ سهم از ۱۲۵ میلیون سهم یک کارخانه‌ی سیمان را دارا باشد و تصمیم بگیرد آن را همین امروز بفروشد چگونه می‌تواند قیمت سهام خود را مشخص کند؟ چطور می‌تواند قیمت کارخانه را محاسبه نماید تا بر اساس آن قیمت سهم خود را مشخص کند؟ چه قدر زمان، چه تعداد افراد و چقدر هزینه برای این کار لازم است؟

بورس این مشکل را حل کرده و سازوکاری را طراحی کرده است که هر فرد با هر میزان سهم، در هرروز تصمیم به فروش سهامش بگیرد بتواند از قیمت سهام خود آگاه شود و یا حتی اگر تصمیم به فروش نداشته باشد قیمت روز سهام خود را بداند. هم چنین شاخص بورس نماینده برآیند سهم های بورس است.

به جز کسب سود، یکی از مزایای سرمایه گذاری در بورس این است که با مبالغ سرمایه اندک هم می‌توانیم وارد بازار شویم و به همین خاطر است که برای شروع و کسب تجربه نگرانی چندانی بابت از دست دادن سرمایه‌مان نخواهیم داشت.

مزایایی که بورس به همراه می‌آورد فقط متوجه فرد سرمایه‌گذار نیست؛ بلکه می‌تواند به وضعیت اقتصادی عموم جامعه هم کمک کند زیرا امکان سرمایه گذاری افراد با سرمایه‌های اندک را هم فراهم می‌کند و ضمن کنترل نقدینگی در جامعه باعث می‌شود که توزیع ثروت از روندی عادلانه‌تر پیروی کند.

اگر مردم با سرمایه‌های نه چندان کلان به بازار بورس بیایند و در آن سرمایه گذاری صورت بدهند، علاوه بر اینکه می‌توانند از رکود پول خود جلوگیری نمایند به رشد صنعت و فعالیت شرکت‌های مختلف هم کمک خواهند کرد.

چرا سرمایه گذاری در بورس؟سرمایه گذاری در بازار بورس

سرمایه گذاری در بورس می‌تواند نقش بسیار زیادی در رونق اقتصادی داشته باشد. چون با این کار منابع مالی مورد نیاز بنگاه‌های اقتصادی برای توسعه فعالیت‌ها تأمین‌شده و در نتیجه رونق کسب‌وکار، اشتغال‌زایی و رشد و شکوفایی اقتصاد کشور را به دنبال خواهد داشت.

در پاسخ باید گفت مهم‌ترین مزایای بورس برای سرمایه‌گذاران به شرح ذیل است:

کسب درآمد

سرمایه گذاری در بورس اگر همراه با تجزیه و تحلیل مالی و به صورت آگاهانه باشد، از دو طریق این هدف را تأمین می‌کند: یکی دریافت سود نقدی (DPS) و دیگری افزایش قیمت سهام.

امنیت و شفافیت در سرمایه گذاری

یکی از مهم‌ترین مزایای سرمایه گذاری در بورس، امنیت در سرمایه گذاری و برخورداری از حمایت قانون و مقررات است. همچنین شرکت‌هایی که در آن‌ها سرمایه گذاری می‌کنید موظف هستند کلیه اطلاعات حائز اهمیت خود اعم از اطلاعات مالی، برنامه‌ها و … را به سازمان بورس اعلام کنند.

حفظ سرمایه در مقابل تورم

ارزش پول در طول زمان خود به خود کاهش می یابد و با توجه به تورم موجود در جامعه در صورتی که افراد پس اندازهای خود را در جای مناسبی سرمایه گذاری نکنند ارزش آن کاسته خواهد شد.

افراد با خرید سهام یک شرکت در واقع به نسبت سهمی که خریداری کرده‌اند، در منافع این شرکت یعنی دارایی‌های شرکت و همچنین سود و زیان آن سهیم می‌شوند.

طبیعتاً در طول زمان، اولاً ارزش دارایی‌های شرکت متناسب با تورم افزایش می‌یابد و ثانیاً، شرکت در اثر فعالیت‌های اقتصادی که انجام می‌دهد سود قابل قبولی به دست می‌آورد. در نتیجه افرادی که اقدام به خرید سهام شرکت‌ها می‌کنند می‌توانند سرمایه خود را در مقابل تورم حفظ کنند.

قابلیت نقد شوندگی

یکی از ویژگی‌های یک دارایی خوب، این است که قابلیت نقد شوندگی بالایی داشته باشد، یعنی بتوان آن را سریع به پول نقد تبدیل کرد. همین ویژگی از مهم‌ترین مزیت‌هایی است که بورس را از بازارهای دیگر به خصوص مسکن جدا کرده است و افراد زیادی را جذب خود کرده است.

ویدیو مزایای سرمایه گذاری در بازار بورس

مزیت سرمایه گذاری در بورس-بخش اول

مزیت سرمایه گذاری در بورس-بخش دوم

مزیت سرمایه گذاری در بورس-بخش سوم

نقش بورس در اقتصاد

بازار بورس ازجمله بازارهای معاملاتی است که نقش به سزایی در رشد اقتصادی دارد. در واقع این بازار با جمع‌آوری پس اندازهای خرد و کلان بستری جهت کسب و کار و رونق اقتصادی فراهم می‌نماید، اما این مسئله تنها یک جنبه از موضوع را بررسی می کند.

جنبه مهم دیگر مربوط به شرکت های تولیدی، خدماتی و… که با فروش سهام خود به سهامداران از طریق این بازار اقدام به جذب منابع مالی مورد نیاز خود می کنند، درواقع یکی از مهم‌ترین و اولین نقش های این بستر معاملاتی تامین مالی شرکت هاست.

روش‌های تامین مالی به دو گروه عمده تقسیم می‌شوند:

 • تامین مالی از منابع داخلی بنگاه: روش‌های تامین مالی سرمایه‌ای به روش هایی گفته می شود که سرمایه مورد نیاز از محل حقوق صاحبان سهام تامین شده و سرمایه گذاران در زمره مالکان شرکت قرار می گیرند. مانند افزایش سرمایه از محل آورده نقدی سهامداران یا فروش سهام
 • تامین مالی از منابع خارج از بنگاه (ابزارهای بدهی): روش تامین مالی از طریق بدهی به معنای تامین منابع مالی مورد نیاز به روش استقراض از سرمایه گذاران خارج از سهامداران شرکت هست. تامین کنندگان مالی در این روش به طور معمول از بازدهی معینی بابت سرمایه گذاری انجام شده بهره خواهند برد.

این نقش بورس در بازار اولیه به اجرا گذاشته می شود.

نحوه دریافت کد بورسی

برای خرید و فروش سهام، در وهله اول کد بورسی نیاز خواهد بود، دریافت این کد از طریق کارگزاری های بورس امکان پذیر است. کارگزاران اشخاصی حقیقی یا حقوقی هستند که نقش واسطه بین خریدار و فروشنده را در بازار بورس دارند و نقش آن‌ها یافتن خریدار برای فروشنده و فروشنده برای خریدار را است.

خرید و فروش سهام شرکت های بورسی در بازار، فقط توسط کارگزاران رسمی سازمان بورس اوراق بهادار امکان پذیر است. کد بورسی شناسه‌ای است که از سه حرف اول نام خانوادگی شما و ۵ عدد تصادفی تشکیل می‌شود.

کسی که دارای کد بورسی است می‌تواند از طریق نرم افزار معاملات آنلاین یا پنل معاملات اینترنتی، نسبت به خرید و فروش سهام اقدام کند. نام دیگر معاملات آنلاین، معاملات برخط و نام دیگر معاملات اینترنتی، معاملات آفلاین است. هم‌اکنون این امکان وجود دارد تا علاقه‌مندان به بازار بورس از دو طریق در بورس ثبت نام کرده و کد بورسی دریافت کنند:

 • دریافت کد بورسی به صورت حضوری
 • ثبت نام اینترنتی در بورس و دریافت کد بورسی

در روش اول می‌توانید به یکی از کارگزاری‌ها مراجعه نمایید و با ارائه مدارک لازم، درخواست خود را برای دریافت کد سهامداری اعلام نمایید. پس از تکمیل و امضای فرم‌های مربوطه، کارگزاری اطلاعات شما را به شرکت بورس و شرکت سپرده گذاری ارسال می‌کند تا برای شما کد بورسی صادر شود. در شرایط معمول، صدور کد بورسی حدود ۲ روز کاری (از زمان تحویل کامل مدارک و اطلاعات) زمان نیاز دارد.

در روش دوم بدون مراجعه به کارگزاری می‌توانید برای دریافت کد بورسی، اینترنتی ثبت نام کنید. در حال حاضر تعداد اندکی از کارگزاری‌ها امکان کد گیری غیرحضوری را فراهم کرده‌اند. هر فرد حقیقی می‌تواند با ارائه مدارک زیر برای دریافت کد معاملات بورس و فرابورس اقدام کند:

 • اصل و تصویر شناسنامه از صفحه اول و صفحه توضیحات
 • اصل و تصویر رو و پشت کارت ملی
 • مشخصات حساب بانکی (نام بانک، شماره حساب، شماره شبا، کد و نام شعبه، نوع حساب)
 • تکمیل فرم مشخصات مشتریان حقیقی
 • تکمیل فرم درخواست کد معاملات آنلاین (قرارداد معاملات برخط)
 • تکمیل فرم قرارداد انجام معاملات اینترنتی
این مطلب را حتما بخوانید:  سفر به دنیای بورس- بخش دوم

نحوه ثبت سفارش خرید و فروش سهام در بورس

بعد از دریافت کد بورسی شما نیاز دارید توسط پلتفرم (یا همان سایت و یا موبایل) کارگزاری بورس، خرید و فروش سهام انجام دهید. برای این کار لازم است از کارگزاری رمز بگیرید و با آن می‌توانید خرید آنلاین سهام و فروش سهام و یا خرید و فروش اسناد خزانه اسلامی (اخزا) و یا خرید و فروش تسهیلات مسکن و یا عرضه اولیه را در بورس، در هر جای جهان که اینترنت داشته باشید، انجام دهید.

آخرین تغییرات سازمان بورس در فرآیند صدور کد بورسی برای مشتریان جدید در بازار سرمایه، به شرح زیر است:

 • گذشت یک ماه از زمان صدور کد بورسی
 • قبولی در آزمون مربوطه

در راستای افزایش دانش افراد حقیقی که قصد معامله در بورس دارند، این آزمون توسط کانون کارگزاران برگزار شده یا توسط شرکت‌های کارگزاری و با نظارت و با تایید کانون کارگزاران بورس می باشد. آزمون به صورت حضوری و مجازی برگزار می‌شود. در صورت قبولی اشخاص در آزمون مذکور مشخصات مربوط به افراد حداکثر ظرف سه روز به سمات ارسال می‌شود و پس از طی فرآیندهای مربوطه کدهای معاملاتی از قابلیت معامله برخوردار می‌شوند.

همچنین در تبصره های این قانون آمده است که کانون کارگزاران بورس می‌تواند در راستای افزایش دانش مرتبط با بازار سرمایه و نیز ایجاد آمادگی بیشتر برای آن دسته از اشخاص حقیقی که متقاضی صدور کد معاملاتی هستند، اقدام به برگزاری دوره های آموزشی به صورت حضوری و مجازی کند.

یکی از مهم ترین تاثیرات این بخش از قانون جدید، افزایش آگاهی سهامداران است که منجر به بهبود معاملات آنان و سرانجام افزایش کارایی و عمق بازار سرمایه می­گردد. با توجه به افزایش تعداد کدهای معاملاتی در بازار سرمایه، در حال حاضر افزایش آگاهی سهامداران یکی از مهم ترین دغدغه های قانون گذاران این حوزه می باشد.

تعهد شخص جهت عدم فعالیت در سیگنال فروشی (که در این صورت کد مسدود می­شود)

در این راستا، دو بند مهم به تعهدنامه قبلی اضافه شده است، که به شرح زیر است:

 • تعهد می کنم کلیه اقدامات اینجانب در چارچوب قوانین و مقررات و مقررات حاکم بر بازار سرمایه باشد و از هر گونه مشارکت و فعالیت (به ویژه در فضای مجازی) در زمینه هایی که طبق قوانین بازار اوراق بهادار نیازمند اخذ مجوز از سازمان است بدون اخذ مجوزهای لازم خودداری کنم. همچنین از عضویت و فعالیت در شبکه های اجتماعی، سایت ها و کانال هایی که برخلاف مقررات اقدام به ارائه تحلیل در خصوص اوراق بهادار می کنند و تحت عناوینی همچون سیگنال فروشی اقدام به اغوای قیمتی می کنند، خودداری و پرهیز کنم.

بدیهی است در غیر این صورت سازمان بورس و فرابورس می توانند کد معاملاتی اینجانب را مسدود کرده و علاوه بر آن برخوردهای قانونی را از طریق مراجع ذیصلاح نسبت به اینجانب پیگیری کنند. همچنین تعهد می کنم کلیه خسارات و زیان های ناشی از این گونه اقدامات که متوجه اینجانب باشد جبران کرده و حق هرگونه ایراد، اعتراض و پیگیری را نسبت به اقدامات سازمان، بورس و فرابورس از خود سلب و ساقط می کنم.

 • اینجانب آگاهی کامل دارم که بازار سرمایه همراه با سود و زیان بوده و سرمایه گذاری همواره با مخاطرات و ریسک همراه است. سرمایه گذاری در این بازار مبتنی بر بررسی و تشخیص سرمایه گذار بوده و سود سرمایه از سوی هیچ شخص حقیقی یا حقوقی مورد تضمین نیست. لذا با علم به این مخاطرات مبادرت به دریافت کد معاملاتی و سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه می کنم.

لازم به ذکر است خرید و فروش سهام شرکت‌های عرضه اولیه، خرید و فروش تسه و اوراق با درآمد ثابت و هم‌ چنین خرید و فروش واحدهای صندوق‌ سرمایه‌ گذاری از قانون نامبرده مستثنی است.

انواع روش‌های سرمایه گذاری در بورس

۱- سرمایه گذاری مستقیم در بورس:

منظور از روش مستقیم این است که سرمایه گذار با افتتاح حساب نزد کارگزاری ها به صورت مستقیم اقدام به خرید و فروش سهم کند. در سرمایه گذاری مستقیم شما با مراجعه به صورت تلفنی و یا از طریق اینترنت می‌توانید ضمن رصد بازار اقدام به خرید و فروش سهام شرکت‌های حاضر در بورس کنید.

برای این روش حرفه‌ای بودن در بازار سرمایه و شناخت کافی از سازوکار بورس و ابزارهای معامله‌گری ضروری است. افراد غیرحرفه‌ای نباید در سرمایه گذاری مستقیم سرمایه گذاری کنند چون، ریسک و چالش‌های حضور در بورس را افزایش می‌دهد.

۲- سرمایه گذاری غیرمستقیم در بورس:

سرمایه گذاری غیرمستقیم در بورس به این معنا است که به جای اینکه خودمان مستقیماً به خرید و فروش سهام بپردازیم، بازار را رصد کنیم و همه چیز را مورد بررسی مداوم قرار بدهیم، به افراد آگاه و متخصصی مراجعه می کنیم. این افراد متخصص به ما کمک می‌کنند، سرمایه خود را در حوزه های مختلف سرمایه گذاری به کار بگیریم.

انجام سرمایه گذاری با واسطه در بورس به کسانی که زمان و وقت کافی برای یادگیری اصول سرمایه گذاری و روش‌های سرمایه گذاری در بورس ندارند، در رسیدن به سود و درآمدی مطلوب کمک شایانی می‌کند. در این صورت با اتکا به افراد ماهر در بورس، ریسک سرمایه گذاری هم کاهش می‌یابد. سرمایه گذاری غیرمستقیم هم انواعی دارد:

 • سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری
 • سبد گردانی اختصاصی در بورس (سرمایه گذاری در بورس از طریق سبد گردان‌ها)

معرفی سایت شرکت مدیریت فناوری اطلاعات و کدال

در سایت شرکت مدیریت فناوری اطلاعات بورس به آدرس tsetmc اطلاعات تابلوی نمادهای معاملاتی سهام تمامی شرکت ها لیست شده است، لذا برای بررسی اطلاعات مربوط به تابلو همچون قیمت، تعداد معاملات، ارزش بازاری شرکت، تعداد سهام، شناوری سهام، سهامداران حقوقی عمده و… می‌توان به این سایت مراجعه کرد.

برای دریافت اطلاعات مربوط به عملیات شرکت ها همچون مقادیر و نرخ های فروش، سود ناخالص، عملیاتی و خالص و… می‌توان به سایت کدال مراجعه کرد.

سرمایه‌گذاری در بورس نیاز به آموزش دارد

دوره آموزش بورس نخبگان خانه سرمایه

سرمایه‌گذاری یک مهارت است که باید آموخته شود. تصور نکنید وجود سرمایه بدون دانش، می‌تواند موفقیت شما را در بازار بورس تضمین کند.

آموزش پیش‌نیاز اصلی سرمایه‌گذاری در بورس است. تنوع ابزارها و اثرپذیری همه‌جانبه از عوامل اقتصادی – سیاسی باعث می‌شود تا سرمایه‌گذاری بدون آموزش امکان‌پذیر نباشد. چرا که اگر انجام معاملات بدون شناخت لازم از بازار سرمایه انجام شود، نه‌تنها موجبات زیان‌ و از دست رفتن سرمایه را فراهم می‌کند، بلکه می‌تواند منجر به رفتارهای هیجانی و در نهایت آسیب به بستر بازار سهام شود.

کتاب‌ها، مقالات و وب‌سایت‌های آموزشی مفیدی وجود دارند که می‌توانند از شما یک معامله‌گر باسواد بسازند. خانه سرمایه از سال ۱۳۹۰ با جمع آوری بهترین اساتید فعال در بازار و ارائه پکیج آموزش بورس در طی سالیان اخیر، توانسته دانش‌آموختگان زیادی را به این حوزه وارد کند. این آموزش‌ها در بخش‌های مختلف تحلیل بنیادی، تحلیل تکنیکال، روان‌شناسی بازار، تابلو خوانی، فیلتر نویسی و… طبقه‌بندی می‌شوند.

هرچقدر در بخش تحلیل شرکت‌ها بیشتر آموزش ببینید و مطالعه کنید، می‌توانید در معاملات خود حرفه‌ای‌تر شوید. البته بخش قابل‌توجهی از موفقیت معامله‌گران در مهارت آنان است نه صرفاً دانش! به خاطر داشته باشید، برای کسب سود باید هزینه بپردازید. این هزینه می‌تواند شهریه دوره آموزش بورس باشد یا ضرری که در معاملات دارید. شما انتخاب می‌کنید که کدام راه را بروید و کدام هزینه را بپردازید!

به این مقاله امتیاز دهید

میانگین امتیازات: 3.4 / 5. تعداد امتیاز: 95

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز میدهید

162 دیدگاه
 1. مجید الحیدری می گوید

  خوبه ولی باید بیشتر توضیح بده نمونه کاری درکلیپ نشون بدین خواهشن

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   موضوع با بخش تولید محتوا مطرح شد. ممنون از دقت نظر شما

 2. سبحان می گوید

  با سلام مطالبتان مفید بود ای کاش سهام عدالت همه را آزاد می کردند تا مردم بدبخت بتوانند سهامشان را بفروشند . متاسفانه با عنوان استانی سهام مردم بلوکه شده

 3. ف زماني می گوید

  سلام من کد بورسی دارم از سجام گرفتم ولی کارگزار ندارم آیا خودم میتونم معاملات بورسی بکنم و چگونه

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   خیر.معاملات از طریق کارگزاریها انجام می شود

 4. سعید می گوید

  سلام من الان کد بورسی دارم چطوری سهام خودم رو بفروشم از بورس هم سر در نمیارم تورو خدا کمک کنید از طریق بانک هم سیستماشون مشکل داره احتیاج دارم لطفا یه راه حل اینم از میانه برام بی زحمت ایمیل کنین ممنونم ازتون

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   به سایت‌ اختصاصی سهام عدالت شرکت‌ کارگزاری خود مراجعه نموده و درخواست فروش خود را ثبت کنید. در صورت نیاز برای راهنمایی بیشتر هم می‌توانید، راهنماهای موجود در سایت‌ها را مطالعه کرده یا با بخش پشتیبانی شرکت‌های کارگزاری تماس بگیرید.
   در صورتی که انجام موارد فوق برای شما ممکن نمی‌باشد، پس از هماهنگی با بخش پذیرش شرکت کارگزاری حضوراً به یکی از شعب مراجعه نمایید، تا در صورت امکان کارشناسان شرکت کارگزاری درخواست فروش شما را ثبت کنند.

  2. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   می توانید به سایت کارگزاری های منتخب مراجعه کنید و اقدام به فروش کنید

 5. زهرا می گوید

  سلام خیلی مفید و آموزنده بود ممنون

 6. عابد مریخ می گوید

  سلام خیلی جالب بود متشکرم

 7. س فاموریان می گوید

  سلام.من هم از مطاالب و اطلاعات درج شده در این مقالات استفاده کردم و تشکر می کنم
  امیدوار به استفاده بهینه و عملی از مطالب هستم.
  در ضمناز اقای صابریان هم تشکر می کنم .

 8. zahra.sh می گوید

  ممنون به خاطر اطلاعات مفید و آموزندتون و کاملتون در زمینه بورس

 9. س ف می گوید

  سلام ،تشکر می کنم از اطلاعات خوب و کاربردی ارائه شده.
  موفق باشید.

 10. Yalda می گوید

  با سلام ،مطالب آموزنده و کاربردی و قابل فهم بودند.

 11. Sasan می گوید

  ممنون از زحمتی تون واقعا عالی ،جامع و قابل درک برای هر مخاطبی است مطالب خوبتون

 12. حسین بختیاری می گوید

  سلام.من ۱۵ سالمه و میخوام وارد بورس بشم.چطوری باید فعالیت آفلاین داشته باشم؟آیا معامله آفلاین بورسی نیاز به کد بورسی داره؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   شما و ولی شما باید در سجام ثبت نام و احراز هویت کنید بعد از اخذ کد بورسی از طریق یک کارگزاری اقدام به خرید آفلاین کنید

 13. Amir می گوید

  اگه سجامی نشیم چه اتفاقی برای سهام عدالتمون میفته ؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   برای روش مستقیم مشکلی نیست.برای روش غیرمستقیم باید سجامی شد

 14. محسن می گوید

  بسیار عالی و قابل فهم بود بسیار ممنون

 15. متين می گوید

  توی سجام ثبت نام کردیم بعد از گرفتن اون ١٠هزار تومن اطلاعاا وارد کردیم دیگه سایت میگه خطا خطا
  فکر کنم همون ١٠ت مشکلشون بود باید میخوردن

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   نگران نباشید. این مورد یک باگ نرم‌افزاری سامانه سجام است. مجددا وارد سامانه شوید، در صورتی که پرداخت موفق بوده باشد، شما به ادامه مراحل ثبت‌نام هدایت شده و نیازی به پرداخت مجدد نخواهد بود.

 16. mahdi می گوید

  سلام.من ۱۷ سالمه میتونم وارد بورس بشم در سجام هم ثبت نام کردم ومنتظر کد بورسی هستم.ممنون از پاسخگویی..

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   افراد کمتر از ۱۸ سال می توانند به صورت آفلاین معاملات بورسی داشته باشند

 17. زهرا می گوید

  بعد از ثبت نام در سامانه سجام پیامی محتوی ،اطلاعات هویتی شما در سامانه مورد تایید نمیباشد اومده و من اطلاعات مو درست وارد کردم، چطور باید بفهمم منظورش چیه؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   علل احتمالی رد پرونده احراز هویت متقاضیان
   عدم تطبیق اطلاعات وارد شده با ثبت احوال
   عدم تطابق عکس سلفی با فیلم
   کیفیت پایین فیلم یا عکس
   سرعت ضعیف اینترنت
   گریم یا آرایش صورت متقاضی
   استفاده از عینک، ماسک و کلاه و …
   سایر موارد

 18. احد می گوید

  سلام آیا اتباع غیر ایرانی هم میتونن تو بورس شرکت کنن من افغانستانی هستم لطفا بفرمایید با چه نوع مدرک شناسایی؟ ممنون

  1. خانه سرمایه می گوید
 19. دکتر پژمان می گوید

  باسلام ببخشید من هیچی از بورس نمی دونم به نظرتون از چقد سرمایه شروع کنم؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   با حداقل مبلغ(۵٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال) ورود کنید تا کیب تجربه و مهارت کنید

 20. پوریا می گوید

  سلام. چطوری باید یک کارگزاری خوب رو تشخیص و انتخاب کنم. تفاوتی دارن با هم. یا کلا درمورد کارگزاری چه باید کرد.؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   از طریق مراجعه به آخرین رتبه بندی کارگزاری ها اقدام کنید

 21. شاهین می گوید

  سلام من میخوام از الان وارد بازار بورس بشم ولی هیچی نمیدونم نمیددنم کجا برم واسه ثبت نام کمک کنید ممنون میشم

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   ابتدا در سامانه سجام ثبت نام کنید. احرازهویت غیر حضوری و یا حضوری را برای سجام انجام می دهید. کد بورسی به شما تخصیص می یابد.سپس یک کارگزاری را انتخاب می کنید.احرازهویت می شوید تا بتوانید از امکانات آنلاین کارگزاری بهره مند شوید

 22. سهام می گوید

  ، سود سهام شرکت سرمایه گذاری استانی یعنی چقدر سود گیرم میاد

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   سخنگوی کانون سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت:امکان واگذاری سهام عدالت به منزله تشویق مشمولان به واگذاری آن نیست چرا که ارزش سهام هر روز در حال افزایش است. سود مشمولانی که روش غیرمستقیم را انتخاب کردند بیشتر خواهد بود چرا که به سهام شرکت‌های استانی پروژه‌های سودآور کلان ملحق می‌شود که سود عملکرد و ارزش افزوده آن به سهام‌داران می‌رسد.

 23. سهام می گوید

  ، سود سهام شرکت سرمایه گذاری استانی یعنی چقدر سود گیرم میاد

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   سخنگوی کانون سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت:امکان واگذاری سهام عدالت به منزله تشویق مشمولان به واگذاری آن نیست چرا که ارزش سهام هر روز در حال افزایش است. سود مشمولانی که روش غیرمستقیم را انتخاب کردند بیشتر خواهد بود چرا که به سهام شرکت‌های استانی پروژه‌های سودآور کلان ملحق می‌شود که سود عملکرد و ارزش افزوده آن به سهام‌داران می‌رسد.

 24. همایون می گوید

  سلام من روش غیر مستقیم رو انتخاب کردم وسهام من همون ۵۳۲ هزار تومنه آخر من نفهمیدم که مثل سال های قبل که سودش هر سال معادل۱۰۰ هزار تومن بود میاد به حساب یا
  سودش بیشتر میشه اگه بیشتر شد چقدر میشه لطفا راهنمایی کنین با تشکر

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   بعد از پذیرش و ورود شرکتهای سرمایه گذاری استانی به بورس فرآیند تقسیم سودشان تابع قوانین بورسی خواهد بود.تشکیل مجمع و بررسی صورتهای مالی و تقسیم سود بیشتر و یا کمتر آن منوط به عملکرد صندوق می باشد

 25. سهام می گوید

  سلام من روش غیر مستقیم رو انتخاب کردم وسهام من همون ۵۳۲ هزار تومنه آخر من نفهمیدم که مثل سال های قبل که سودش هر سال معادل۱۰۰ هزار تومن بود میاد به حساب یا
  سودش بیشتر میشه اگه بیشتر شد چقدر میشه لطفا راهنمایی کنین با تشکر

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   کسانی که روش غیرمستقیم را برگزیده اند، سود سهام شرکت سرمایه گذاری استانی را دریافت
   خواهند کرد.

 26. شری می گوید

  سلام ما تو شهرمون کارگزاری نداریم ک برم ثبت و نام و کرد بورسی بگیرم.چکارکنم؟اینترنتی نمیشه؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   برای دریافت کد بورسی به سایت سجام مراجعه ثبت نام کنید سپس احراز هویت غیرحضوری انجام دهید تا کد بورسی برای شما ارسال شود

 27. یادگاری می گوید

  با سلام.برادر من از طریق پذیره نویسی اردیبهشت ماه دو میلبون سهام گرفته ولی هیچ اطلاعاتی در این مورد نداریم که الان باید چه برنامه ای نصب کنه و از کجا شروع کنه.در واقع صفر صفریم.ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   ۱- در سامانه سجام ثبت نام کنید.
   ۲- احراز هویت غیرحضوری و یا حضوری را انجام دهید.
   ۳-یک کارگزاری را انتخاب اطلاعات خود را درآن ثبت و برای احراز هویت اقدام کنید.
   ۴- نسبت به تغییر کارگزارناظر سهام خود اقدام کنید

 28. ریحانه می گوید

  سلام وقتتون بخیر من تمام مراحل ثبت نام و احراز هویت رو انجام دادم ولی کد بورسی دریافت نکردم پیامی که برام اومده اینه که خانم …. امکان انجام معامله در حساب کاربری سامانه معاملات آنلاین شما با نام کاربری …. و رمزی که پیش از این انتخاب نموده اید ایجاد گردید.
  الان من می تونم کاری انجام بدم ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   برای استفاده از پنل کارگزاری باید احراز هویت سجام و کارگزاری را انجام داده باشید. کد بورسی هم دریافت کرده باشید

 29. مجید می گوید

  سلام من در سجام ثبت نام کردم کد بورسی ارسال شده برام حالا برای خرید ( عرضه اولیه) چکار باید بکنم. راهنمایی کنید لطفا
  رمز باید بگیرم؟ در صورت مثبت بودن از کجا و به چه صورت( حضوری یا ..)؟
  باید حتما یک ماه از کد بورسی بگذره؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   برای خرید آنلاین نیاز به ثبت اطلاعات در یک کارگزاری و احراز هویت دارید. برای خرید عرضه اولیه با پشتیبانی کارگزاری تماس بگیرید

 30. Mehrdadsaeedi می گوید

  واسه مقدمه عااااالی بود …. پکیجی ک بشه بهترین و خلاصه وارتر و مفید تر از همه باشه رو میشه معرفی کنید ؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   ترتیبی که برای خواندن مقالات” بورس اوراق بهادار “در انتهای این مطلب پیشنهاد شده است مفید است

 31. سید علی آصف آگاه می گوید

  واقعا مطالب بسیار عالی، جامع و کامل بودند.
  خیلی صریح و قابل فهم.
  ممنون از خانه سرمایه

 32. شجاع می گوید

  سلام و وقت بخیر
  من یک فرد بسیار عادی هستم با مبلغی پس انداز چگونه می تونم در بورس باشم و پیش نیاز نقدینگی شروع در بورس حداقل چقدر باید باشه؟
  با تشکر از پاسخ گویی تون

  1. پشتیبان می گوید

   سلام برید تو سایت sejam.ir ثبت نام کنین بعد یه کد ١٠ رقمی براتون ارسال میشه بعد یا برید پیشخوان یا کارگزاری احراز هویت کنین اون کد ١٠ رقمی هم باید بردارین
   ۵٠٠ هزارتومان حداقل نقدینگی هست

 33. فرهاد می گوید

  با سلام وخسته نباشین،
  ۱.چگونه وارد بورس بشم،؟
  ۲.محل کار گزاری کجا ها هست؟
  ۳.سهام عدالت خودمو آزاد کردم چجوری وارد بورسش کنم؟؟
  ۴،برای خرید وفروش کجا باید بریم،اپکلیشین داره یا از طریق سایته؟چجوریه؟؟
  ۵.یه بار تو یه سایتی ک برای بورس بود ثبت نام کردم،تمام اطلاعتمو وارد کردم،حق ثبت نام هم پرداخت کردم ولی آخرش گفت نمیتوانید وارد این صفحه بشین،الان برام دردسر نشه اطلاعاتمو همشو زدم،؟؟مرسی

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   ۱- در سجام ثبت نام کنید و مراحل احراز هویت را انجام دهید تا کد بورسی برایتان ارسال شود
   ۲-با جستجوی در فضای مجازی آدرس تمامی کارگزاری ها در دسترس شماست
   ۳- در حال حاضر برای فروش ۳۰% سهام عدالت از طریق درگاههای غیرخضوری بانکها اقدام کنید
   ۵- بررسی کنید چه سایتی را انتخاب کرده اید

 34. Jabar می گوید

  بسیار عالی از توضیحات شما ممنونم

 35. باران می گوید

  سلام و وقت بخیر ثبت نام در سجام به چه صورته

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   با مراجعه به درگاه سجام راهنمای تصویری ثبت نام موجود می باشد
   sejam.ir

 36. مهسا می گوید

  سلام. من چطوری میتونم کد بورسی دریافت کنم؟ بصورت آنلاین.

  1. پشتیبان می گوید

   سلام شما میتونین از این مقاله استفاده کنید کاملا توضیح دادیم

   https://khanesarmaye.com/electronic-authentication/

  2. افشین می گوید

   از نرم افزار سیگنال استفاده استفاده کن

 37. T.karimi.T می گوید

  درود
  من هنوز کد بورسی دریافت نکرده ام
  خیلی دوست دارم در بورس سرمایه گذاری و فعالیت کنم و به آموزش نیاز دارم

  1. پشتیبان می گوید

   سلام دوست عزیز اگر تمایل به شرکت در کلاس های حضوری یا غیر حضوری داری در ساعات اداری با شماره زیر تماس فرمایید
   ۰۲۱۹۱۰۰۷۵۹۰

 38. کیوان سعیدی می گوید

  سلام.وعرض ادب
  من یک هم وطنه خیلی خیی آماتور وخیلی خیی می خوام وارد بازار بورس شوم باید از چه راه هایی
  اموزش ببینم.تا در این مسر شگست نخورم
  خسته نباشید.

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   لطفاً طی ساعات اداری با بخش پشتیبانی آموزشگاه خانه سرمایه(۰۲۱۹۱۰۰۷۵۹۰) تماس حاصل فرمایید.

 39. صابر می گوید

  با سلام وخسته نباشی
  برای ورود به بورس بصورت کاملا غیر حرفه ای نیاز به آزمون وقبولی ان می باشد یا فقط کد بورسی نیاز است

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام،
   برای دریافت کد بورسی تنها یک ازمون جهت سنجش اطلاعات اولیه شما از سوی کارگزاری انجام میگیرد، گرچه فارغ از این که ازمونی باشد یا خیر پیشنهاد ما این است که حتما در این مسیر اموزش ببینید.

 40. M می گوید

  سلام ممنون بابت توضیحاتتون
  برای خرید و فروش سهام حتما باید آزمون بدهیم؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام،
   خیر

 41. یازگین می گوید

  عالی

 42. Ati می گوید

  سلام وقت بخیر میخواستم بدونم من سهامم رو از سایت سهام عدالت با گزینه مستقیم غیرفعال کردم و سایت سجام ثبت نام انجام بدم نیازه ب دفتر کار گزاری هم مراجعه کنم یا نه

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   سوال شما مبهم است.برای فروش ۳۰ درصد از سهام عدالت باید روش مستقیم انتخاب شود که نیازی به کد سجام ندارد. درصورتی که تمایل داشتید می توانید برای سجام هم اقدام کنید

 43. علی می گوید

  عالی بود ولی باز هم باید مطالعه نمود تا اطلاعات کاملی برای خود داشته باشی در واقع علم بورس را هر چه بیشتر بخوانی تازه میفهمی تو این ضمینه اطلاعات بیشتری نیاز داری

 44. Reza می گوید

  با سلام و تشکر از نوشته ی خوب شما
  مدارگ لازم که نوشته بودید چی هستن ؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام،
   شناسنامه و کارت ملی

 45. آرش می گوید

  خوبه

 46. خاکسار می گوید

  ممنونم خیلی کامل و خوب بود

 47. الهام می گوید

  عالی

 48. محمدعلی شَستی یزدی می گوید

  ممنون بابت توضیحات کامل و شایسته.
  شرایط ثبت نام چگونه است؟
  رنج سنی؟
  اطلاعاتی در مورد کلاس های بورس که چگونه افراد و در کجا می توانند شرکت کنند؟
  توضیح بیشتر درمورد آزمون برای قبولی که آیا افرادی که قبول شدند همان سرمایه گذاری مستقیم را می توانند انجام دهند؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام،
   ۱- در ابتدا باید در سامانه سجام ثبت نام کنید، سپس احراز هویت در دفاتر پیشخوان انجام داده و در نهایت از طریق کارگزاری اقدام به دریافت نام کاربری و رمز عبور کنید.
   ۲- افراد زیر ۱۸ سال نیز به شرط حضور ولی یا قیم می توانند کد بورسی دریافت کنند.
   ۲- برای سرمایه گذاری مستقیم نیاز به قبولی در ازمون خاصی نیست.

 49. Mehrdad می گوید

  آقا/خانم دمت گرم عالی بود ?✌

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   نظر لطف شماست، موفق باشید.

 50. مریم می گوید

  خیلی خوب توضیحات

 51. Babak می گوید

  ممنون خوب بود ولی،اگر میشد ساده تر برای افراد کم سواد مستند درست کرد بهتر بود به نظر من،

 52. حسین می گوید

  عالییییییییی

 53. حسین می گوید

  عالی بود

 54. سیدعلیرضا اولادرسول می گوید

  از راهنمائی شما بسیار سپاسگزارم

 55. حسام می گوید

  دستتان درد نکنه
  خیلی نکات خوبی تو نوشته اتون بود که استفاده کردیم

 56. افسون می گوید

  خوب بود

 57. احمد می گوید

  ممنون عالی بود

  1. کاک هاشم می گوید

   عالی بود، سپاسگزارم ?

 58. محمد می گوید

  خیلی خوب وعالی بود

 59. علی رضا می گوید

  سلام ثبت نام در بورس محدودیت سنی داره؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام،
   خیر، ولی برای ثبت نام افراد زیر ۱۸ سال حضور ولی یا قیم ضروری است.

 60. فراز می گوید

  عالی بود

 61. ایمان می گوید

  عالی و مفید،تشکر

 62. حسین می گوید

  ممنون متشکرم

 63. مهدي گراوند می گوید

  عالی بود ممنونم

 64. مهدی قربانی می گوید

  عالی بود
  خیلی ممنونم

 65. م - حیدری پویانی می گوید

  م – حیدری
  بسیار عالی بود .

 66. مهندس قاسم بوعذار می گوید

  متشکرم..خیلی عالی بود.

 67. محمد دلفانی می گوید

  عالی و اموزنده….
  سپاسگذارم

 68. حمید می گوید

  خوب بود

 69. کاظی می گوید

  مممنون عااالی وسازنده

 70. جواد می گوید

  بسیار عالی ومفید
  ایااز سود سهام ماهانه برخوردار میشود یعنی قابل برداشت هست

 71. فیروز می گوید

  عالی بود. چیزهای زیادی یاد گرفتم

 72. علی می گوید

  سلام اتباع خارجی هم میتونن در بورس فعالیت کنن

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   فرد متقاضی باید شخص حقیقی و ایرانی باشد.

 73. ناشناس می گوید

  لطفا از هرجا میخواین کد بورسی بگیرید از بهپرور پیشگامان نگیرین مدارکتون رو میگیرن دیگه جوابتون رو نمیدن خدا میدونه بعدا با مدارکت چیکار میکنن

 74. سید اصغر می گوید

  سلام عالی بود مختصر ومفید

 75. حامد باقری پاریجان می گوید

  بسیار عالی
  سپاسگزارم

 76. مرتصی می گوید

  ممنون.ساده وعالی نگارش شده بود.

 77. مصطفی می گوید

  سلام.عالی بود

 78. مصطفی می گوید

  سلام.عالی و اموزنده و جذاب.ممنون

 79. ارمین می گوید

  سلام میتونید ب من یاد بدهید راجب بورس چطوری راه بیفتم

 80. نمازی می گوید

  سلام بصورت مختصر و مفید توضیح دادید خیلی ممنون.

 81. مرضیه می گوید

  ممنون

 82. Mahdis می گوید

  بسیار عالی ممنون

 83. فاطمه محمدی می گوید

  ممنونم،جذاب و ساده بود و هم رو مطالعه کردم

 84. حسن می گوید

  سلام خواستم بدونم در سال میانگین چه تعداد عرضه اولیه می اید؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   تعداد دقیق عرضه‌های اولیه طی یک سال دقیقاً مشخص نیست؛ اما برنامه آتی(معمولاً چندماهه) عرضه‌های اولیه از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار اطلاع‌رسانی عمومی می‌شود. علاقه‌مندان به این نوع از سرمایه‌گذاری می‌توانند، به سامانه‌های اطلاعاتی بازار سرمایه مراجعه نموده و اخبار مربوطه را پیگیری کنند.

 85. صابر می گوید

  خیلی عالی و مفید بود…زنده باشین..با تشکر فراوان

 86. پوریا نجاریان می گوید

  سلام من تازه میخواهم وارد دنیای بورس شوم لطفا راهنمایی کنید از کجا و کدام کلاسها میتوانم شروع کنم که کمترین اتلاف زمانی و بیشترین آگاهی و مهارت را بتوانم کسب کنم متشکرم

  1. خانه سرمایه می گوید

   سلام دوست عزیز
   شما میتونین در ساعات اداری با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۷۵۹۰ تماس بگیرید تا کارشناسان خانه سرمایه شما رو راهنمایی کنن

 87. محمد کلاته عربی می گوید

  بسیار عالی وآموزنده بود یک پیشنهاد
  چند نفراز افرادی که اموزش میدهند رو معرفی کنین
  ممنون

  1. خانه سرمایه می گوید

   https://khanesarmaye.com/nokhbegan/
   از طریق این لینک میتونین اساتید خان سرمایه رو مشاهده کنید

 88. محمد ترابی می گوید

  سلام واقعا سپاسگذارم
  عالی بود

 89. فریبا می گوید

  خیلی مفید و اموزنده… ممنون

  1. ارمین می گوید

   سلام میتونید ب من یاد بدهید راجب بورس چطوری راه بیفتم

 90. محمد همراه می گوید

  بسیار بسار عالی و روان. سپاسگزارم

 91. Hamidreza می گوید

  با سلام و تشکر فراوان از زحماتتون خیلی اطلاعاتم راجع به بورس بالا رفت، بنده خیلی علاقه به شرکت در بورس داشتم ک اصلا نمیدونستم بورس چی هست اما امروز مطالبتونو خوندم خیلی خوب و عالی بود خداوند یار و نگهدارتان

 92. فروتن می گوید

  بسیار مفید و آموزنده بود

 93. ۳pd می گوید

  سلام.من بصورت اینترنتی ثبت نام کردم فقط برای احراز هویت باید به دفتر پیشخوان مراجعه کنم.فقط یه مطلبی خودندم راجع به امتحان و دربافت کد پس از یک ماه یعنی بعد از احراز هویت برای دریافت کد باید امتحان بدم؟ همون لحظه نمیتونم کد دریافت کنم؟ چقدر بد?

  1. خانه سرمایه می گوید

   کد رو دریافت میکنید ولی تا ۱ماه به غیر از عرضه اولیه نمیتونین سهام دیگری بخرین

 94. امیر می گوید

  چجوری میتونم به صورت غیر حضوری تو بورس ثبت نام کنم؟
  سایت مشخصی داره؟
  تو مطالب به این اشاره نکرده بودین
  ممنون

  1. خانه سرمایه می گوید

   دوست عزیز شما میتونین با خوندن این مقاله به جواب سوالتون برسید:
   https://khanesarmaye.com/register-in-bourse/

 95. وحید می گوید

  خیلی ممنون و سپاسگذارم بابت اطلاعات خوبتون . خدا قوت

 96. ستاره می گوید

  با سلام و تشکر از شما. سوال من اینه که اصل پولی که سرمایه گذاری میکنیم هم دستخوش تغییرات میشه و ممکن ما اصل پول رو از دست بدیم؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   سلام بله اگه سهام دچار ضرر بشه شما هم متضرر میشین

 97. لیلا می گوید

  تشکر فراوان

 98. لیلا می گوید

  عالی بود

 99. mostafa می گوید

  سلام ! اقا من هیچی از این نفهمیدم ! الان کجا باید برم ثبت نام کنم؟؟یک لینک یک وبسایت درست حسابی

  1. خانه سرمایه می گوید

   دوست عزیز میتونین از این لینک استفاده کنید
   https://khanesarmaye.com/register-in-bourse/

 100. مجتبی بافکر می گوید

  سلام و عرض ادب بسیار بسیار آموزنده ؛؛ جامع و مفید وخلاصه بود و قابل درک برای عموم من به شدت سپاسگزارم ؛؛؛ امیدوارم شروع خوبی داشته باشم

 101. حمید می گوید

  سلام خیلی ممنون از مطالب مفید و با ارزشتان، دعا گوی خیرتان هستیم.

 102. باربدم می گوید

  مختصر و مفید
  عالی

 103. سامیت می گوید

  چطور میشه به کارگزار مطمئن دسترسی پیدا کرد ؟ آیا سود بورس در ایران با بازرسی مشخص درآمد شرکتها و سرمایه پذیرهاست یا هر اماری که اعلام بفرمایند

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   مطالعه این مطلب به شما کمک می کند

 104. محمد می گوید

  سلام مفید بود

 105. teymoor می گوید

  بسیار عالی بود.
  خوب توضیح داده شده بود

 106. حسین می گوید

  سلام برای شرکت درکلاس هابرای یاد گیری در بورس چجوریه کجاها دراه

  1. پشتیبان می گوید

   سلام ووقت بخیر
   جهت مشاوره میتوانید با شماره ۹۱۰۰۷۵۹۰ تماس بگیرید تا مشاورین آموزشی شما را راهنمایی نمایند

  2. عبدی می گوید

   با سلام بسیار خلاصه و مفید ممنون

 107. مصی می گوید

  جامع و کلی توضیح داده شده خیلی ممنون

  1. پشتیبان می گوید

   سلاو وقت بخیر.
   از اینکه مطالب برای شما مفید بود خوشحالیم.
   موفق و پرسود باشید

 108. احمد می گوید

  بسیار عالی بود

 109. 123 می گوید

  سلام
  یه سوال داشتم از حضورتون
  ایا روال کل بورس این طوریه که سول سال ۹۷ رو پایان سال ۹۸ می دن یا فقط سهام عدالت اینجوریه ؟ حالا از این بگذریم که سودش از سود بانکی هم به طرز فاجه باری کمتره
  اگه کل بورس این طوری باشه واقعا مسخره هست
  لطفا توضیح بدید

  1. پشتیبان می گوید

   سلام وقتتان بخیر.
   دوست عزیز بازار سهام سود و زیان را به صورت روزانه هم به شما اختصاص می یابد و شما بعد از فروش سهم سود سهم برای شما در نظر گرفته می شود اما اگر منظور شما صرفا سودآوری شرکت که در مجمع شرکت مشخص می شود باشد این سود می تواند مازاد بر سودی باشد که شما در معامله گریتان دریافت نموده اید. و قابل قیاس با سود بانکی و سهام عدالت نیست
   موفق و پیروز باشید

 110. Sinanjd می گوید

  مطالب بسیار مفید وآموزنده بود ممنون از زحماتتون

 111. Sinanjd می گوید

  مطالب بسیار مفید وآموزنده بود ممنون

دیدگاه شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این ۱۰ دقیقه دیدگاه مالی شما را متحول می‌کند! مشاهده ویدئو

۱۵ ویدیو هدیه از نکات کلیدی سرمایه گذاری!

0 +
نفر تاکنون در این دوره شرکت کرده‌اند