در بورس کالا طرفین برای انجام معامله و پرداخت ابتدا لازم است حساب وکالتی خود را به کارگزار بورس معرفی کنند و سپس می توانند از طریق این حساب های وکالتی و اتاق پایاپای بورس کالای ایران به معامله بپردازند.

حساب وکالتی بورس کالا چیست؟

این حساب به مشتریان کمک می کند بدون انجام فرایند پرداخت پول، مبلغ سفارش ها به طور مستقیم از حساب وکالتی معرفی شده آن ها توسط کارگزاری کسر شود. برای انجام پیش پرداخت های معاملات داشتن حساب وکالتی بورس کالا الزامی است و باید هنگام شروع فعالیت آن را به کارگزاری تان معرفی کرده باشید.

نحوه کسرشدن وجه توسط کارگزاری به این صورت است که ابتدا وجه پیش پرداخت معاملات بورس کالا شما توسط حساب وکالتی شما مسدود شده و درنهایت با نظارت اتاق پایاپای بورس کالا پس از اتمام معامله از حسابتان کسر می شود. همچنین اگر معامله ای به نام فرد دارنده حساب انجام نشود، وجه مسدودشده آزاد می شود. برای افتتاح حساب وکالتی بورس کالا لازم است ابتدا در یکی از کارگزاری های ارائه دهنده خدمات بورس کالا ثبت نام کنید. سپس بعد از دریافت معرفی نامه کارگزاری به یک بانک ارائه دهنده خدمات حساب وکالتی مراجعه و یکی از دو نوع حساب کوتاه مدت یا پس انداز را افتتاح کنید.

دلیل افتتاح حساب وکالتی بورس کالا چیست ؟

سازمان بورس دستورالعملی مبنی بر این منتشر کرده است که هرگونه نقل و انتقال مبلغ بین کارگزاری و مشتری باید از طریق حساب های بانکی کارگزاری و مشتری انجام شود. براساس این دستورالعمل انتقال وجه به هر روشی غیر از روش ذکرشده ممنوع و غیرقانونی است و هیچ گونه رسمیتی ندارد؛ بنابراین تنها روش انتقال وجه پیش پرداخت به حساب کارگزاری حساب وکالتی بورس کالاست.

مراحل افتتاح حساب وکالتی بورس کالا

هر فرد به منظور خرید محصولات بورس کالا یا سرمایه گذاری در بازار آن باید ابتدا یک حساب وکالتی بورس کالا افتتاح کند. برای این کار لازم است مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

  • ابتدا کد معاملاتی بورس کالای خود را از یک کارگزاری مجاز به فعالیت در بورس کالا دریافت کنید.
  • یک معرفی نامه از کارگزاری خود دریافت کنید.
  • معرفی نامه دریافتی خود را به یکی از بانک های ارائه دهنده خدمات حساب وکالتی ببرید.
  • پس از افتتاح حساب وکالتی خود، آن را به کارگزاری معرفی کنید.

مزایای حساب وکالتی چیست؟

یکی از مزایای داشتن حساب وکالتی صرفه جویی و پرهیز از انجام فرایند شارژکردن حساب و دریافت پرداخت های مربوط به آن است. اگر حساب بانکی خود را به حساب کارگزاری وصل کنید، برای ثبت سفارش های جدید دیگر نیازی به واریزکردن مداوم مبلغ به پنل کاربری خود ندارید.

با این کار دیگر بدون نیاز به پرداخت آنلاین و با سرعت بالا می توانید سفارش های خود را ثبت کرده و مبلغ سفارش به صورت مستقیم از حساب کسر می شود. حساب وکالتی بورس کالا به بورس وکالتی می دهد تا وجه واریزی طرف معامله مسدود شود و پس از اتمام معامله در بورس کالا، وجه مسدودشده وی به حساب اتاق پایاپای بورس کالا منتقل شود.

بانک های پشتیبانی کننده از حساب وکالتی بورس کالا

شاید تصور کنید تمامی بانک ها خدمات حساب وکالتی را انجام می دهند، اما درواقع این گونه نبوده و تنها برخی بانک ها عهده دار این امر هستند. بانک های ملت، رفاه کارگران، سامان، کشاورزی، صنعت و معدن، پاسارگاد، شهر، ملی، تجارت و صادرات در حال حاضر این خدمات را به مشتریان خود ارائه می دهند.

بدین منظور سامانه ای برای ثبت سفارش برای معرفی کردن حساب وکالتی از سوی بانک به کارگزاری ها وجود دارد. دسترسی این سامانه تنها متعلق به کارگزاری هاست و مشتریان پس از تکمیل مراحل افتتاح حساب می توانند با مراجعه به کارگزاری و اعلام مشخصات خود فرایند افتتاح حساب وکالتی بورس کالای خود را نهایی کنند.

حساب افتتاحی سرمایه گذار تنها می تواند به یکی از دو نوع سپرده کوتاه مدت یا حساب پس انداز باشد. در نظر داشته باشید که این حساب حتماً باید به نام شخصی باشد که قصد معامله در بورس کالا را دارد.

تعداد حساب های وکالتی قابل افتتاح

درباره تعداد افتتاح حساب وکالتی هیچ محدودیتی وجود ندارد و هر فرد می تواند به تعداد تمامی کارگزاری ها و بانک های ارائه دهنده خدمات بورس کالا اقدام به افتتاح حساب کند، اما توجه کنید در هر کارگزاری تنها امکان معرفی یک حساب کاربری وجود دارد. همچنین افرادی که چک برگشتی دارند، امکان افتتاح حساب وکالتی بورس کالا ندارند. درباره افتتاح حساب وکالتی به صورت مشترک نیز باید بدانید امکان آن وجود ندارد.

دریافت معرفی نامه برای افتتاح حساب وکالتی بورس کالا

متقاضی این حساب برای افتتاح حساب وکالتی در بانک های پوشش دهنده این امر لازم است حتماً معرفی نامه خود را از یکی از کارگزاری های مجاز دریافت کند. داشتن حساب وکالتی بورس کالا بدون ارائه معرفی نامه به بانک غیرممکن است.

بنابراین هر فردی که قصد فعالیت در بازار بورس کالا را دارد، باید ابتدا معرفی نامه مربوط به افتتاح حساب وکالتی را از کارگزاری خود دریافت کند و به بانک مورد نظر خود ارائه دهد.

مرحله اول: احراز هویت سجام

داشتن کد سجام و اخذ کد بورس کالا برای دریافت معرفی نامه حساب وکالتی بورس کالا الزامی است. متقاضیان دریافت این حساب ابتدا باید برای فعالیت در بورس کالا در سامانه سجام احراز هویت کنند؛ سپس به منظور دریافت کد بورس کالا به سایت کارگزاری مدنظر خود مراجعه کرده و درنهایت نامه مربوط به افتتاح حساب وکالتی را دریافت کنند.

مرحله دوم: اخذ کد آنلاین در بورس کالا

سامانه مربوط به دریافت اخذ کد بورسی EBGO است. تعاملات بین کارگزاری ها و خریداران کالا و اوراق مبتنی بر کالا به صورت آنلاین با استفاده از این سامانه صورت می گیرد.

سامانه EBGO به کارگزاری های فعال در حوزه بورس کالا متصل است و متقاضیان برای دریافت کد بورسی کالا و معرفی نامه افتتاح حساب وکالتی از طریق کارگزاری مدنظر خود به این سامانه هدایت می شوند. در این سامانه پس از تکمیل دقیق اطلاعات هویتی، مالی و غیره خود وارد مرحله ثبت نام دریافت کد بورسی می شوید. در پایان نیز امکان دریافت معرفی نامه حساب وکالتی در بازار بورس کالا برای شما فراهم می شود.

در این مرحله لازم است ابتدا کد ملی و شماره موبایل خود را وارد کنید. همچنین برای دریافت اطلاعات از طریق سجام تیک مربوط به آن را در پایین صفحه بزنید.

حال در این بخش باید کد دریافتی از سامانه سجام را وارد کنید.

با واردکردن کد سجام اطلاعات ثبت شده شما مانند مشخصات فردی، اطلاعات نشانی، اطلاعات شغلی و اطلاعات مالی نمایش داده می شود. می توانید درصورت نیاز در هر بخش به اصلاح یا تکمیل موارد موردنظرتان بپردازید.

به طورکلی پس از ثبت نام در سامانه ایبگو، در آخرین مرحله صفحه مربوط به دریافت معرفی نامه افتتاح حساب وکالتی بانک های پوشش دهنده بورس کالا نمایش داده می شود. در این بخش کافی است متقاضی معرفی نامه بانک مورد نظر خود را انتخاب کند و با داشتن این معرفی نامه به همان بانک مراجعه و اقدام به افتتاح حساب وکالتی کند.

در این مرحله پس از دریافت معرفی نامه نوبت به ارسال مدارک خواسته شده می رسد.

در این مرحله به تعهدات مربوط دقت کنید. اگر تنها قصد فعالیت در بازار فیزیکی بورس کالا را دارید، کافی است تیک مربوط به همان را فعال کنید.

در پایان با تأیید تعهدات فوق فرایند مربوط به ثبت نام شما تکمیل شده و برای دریافت نام کاربری و رمز عبور خود باید منتظر تأیید اطلاعات از سوی کارگزاری خود بمانید.

تأیید حساب وکالتی بورس کالا

همان طور که گفتیم معامله گران برای فعالیت در بازار بورس کالا باید مراحل احراز هویت در سامانه سجام، اخذ کد بورسی از کارگزاری خود و دریافت معرفی نامه از سوی کارگزاری را پشت سر بگذارند تا بتوانند با مراجعه به بانک های مجاز اقدام به افتتاح حساب کنند. مرحله بعد از افتتاح حساب نیز اتصال آن به کارگزاری و تأیید حساب است.

در این مرحله لازم است تأیید شماره حساب افتتاح شده در بانک توسط کارگزاری صورت بگیرد تا مجوز برداشت از آن برای شرکت در معاملات بورس کالا صادر شود. به این منظور، متقاضیان باید پس از افتتاح حساب به سایت کارگزاری خود مراجعه کرده و سپس وارد سامانه EBGO شوند و شماره حساب وکالتی خود را در این سامانه انتخاب کنند.

با ورود به سامانه EBGO این بار گزینه «اعلام شماره حساب وکالتی در اختیار» را انتخاب کنید. سپس کد ملی خود را به همراه شماره همراه خود وارد کنید تا رمز یک بار مصرف برای شما ارسال شود. با واردکردن رمز به صفحه ثبت اطلاعات منتقل می شوید.

در این بخش از متقاضی درخواست می شود مشخصات حساب وکالتی افتتاح شده خود را وارد و درنهایت ثبت نهایی کند.

اطلاعات واردشده به حساب کارگزاری معرفی می شود و با تأیید از سوی کارگزاری، حساب وکالتی معامله گر شناخته می شود. هنگامی که کالایی مانند خودرو عرضه می شود، معامله گر درخواست خود را ثبت می کند تا امکان برداشت وجه توسط کارگزاری و درنهایت خرید کالا فراهم شود.

سخن پایانی

در این مقاله به آموزش ساخت حساب وکالتی بورس کالا و سایر جزئیات مربوط به آن پرداختیم. این حساب وکالتی به شما کمک می کند بدون نیاز به طی کردن مراحل طولانی برای انجام معاملات و فرایند واریز و برداشت وجه، به راحتی به انجام معاملات خود بپردازید.

این نوع حساب وکالتی را همه کارگزاری ها و بانک ها پشتیبانی نمی کنند و تنها برخی از آن ها مجاز به این امر هستند. درنهایت اگر شما تمایل به فعالیت در بورس کالا دارید، استفاده از حساب وکالتی آن مزایای بسیاری برای شما به همراه خواهد داشت.

پرسش های متداول

یکی از مزایای داشتن حساب وکالتی صرفه جویی و پرهیز از انجام فرایند شارژکردن حساب و دریافت پرداخت های مربوط به آن است. اگر حساب بانکی خود را به حساب کارگزاری وصل کنید، برای ثبت سفارش های جدید دیگر نیازی به واریزکردن مداوم مبلغ به پنل کاربری خود ندارید.

این حساب به مشتریان خود کمک می کند بدون انجام فرایند پرداخت پول، مبلغ سفارش ها به طور مستقیم از حساب وکالتی معرفی شده آن ها توسط کارگزاری کسر شود.

شاید تصور کنید تمامی بانک ها خدمات حساب وکالتی را انجام می دهند، اما این گونه نیست و تنها برخی بانک ها عهده دار این امر هستند. در حال حاضر، بانک های ملت، رفاه کارگران، سامان، کشاورزی، صنعت و معدن، پاسارگاد، شهر، ملی، تجارت و صادرات این خدمات را به مشتریان خود ارائه می دهند.

هیچ محدودیتی درباره تعداد افتتاح حساب وکالتی وجود ندارد و هر فرد می تواند به تعداد تمامی کارگزاری ها و بانک های ارائه دهنده خدمات بورس کالا افتتاح حساب کند.