شاخص بورس چیست و بیانگر چه چیزی است؟

اگر کم و بیش پیگیر اخبار بورس باشید به احتمال زیاد اصطلاح «شاخص بورس» و اخباری مانند: «شاخص بورس با ۵۰۰ واحد رشد به ۷۵۰۰۰ واحد رسید» را بارها شنیده‌اید. شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که این شاخص چیست و نوسانات عدد این شاخص چه معنایی دارند؟

در این قسمت از خانه سرمایه به زبان ساده این مفهوم را برایتان توضیح می‌دهیم.

ویدئو آموزشی «شاخص بورس چیست؟»

بورس چیست؟

شاید بهتر باشد قبل از توضیح شاخص بورس، اندکی به خود بورس بپردازیم. بورس، بازاری برای مبادله بین خریدار و فروشنده است که در آن سهام شرکت‌های مختلف خرید و فروش می‌شود.

واژه «شاخص» ترجمه کلمه انگلیسی (Index) است. این واژه در مفهوم کلی به معنای نماگر یا نشانگر و بیانگر عددی است که شما با استفاده از آن می‌توانید تغییرات ایجاد شده در یک یا چند متغییر را طی یک بازه زمانی خاص، مشاهده کنید. در واقع با بررسی یک شاخص می‌توانید وضعیت و نوسانات متغیرهای مورد بررسی آن شاخص را ببینید.

منظور از شاخص بورس چیست؟

شاخص بورس، عددی است که وضعیت کلی بورس و روند رشد یا افت این بازار را نشان می‌دهد. ما در بورس فقط یک شاخص نداریم بلکه چند شاخص مختلف داریم که هر کدام از آنها وضعیت بورس را از جنبه خاصی به ما نشان می‌دهند. محاسبه هر کدام از این شاخص‌ها از طریق فرمول متفاوتی صورت می‌گیرد.

پس برای تحلیل آن باید بدانید کارکرد آن شاخص چیست؟

شاخص‌ها معیارهای مهمی هستند که با تحلیل و بررسی‌شان می‌توان از جنبه‌های مختلف، وضعیت گذشته و حال بورس را دریافت. در بین این شاخص‌ها چند شاخص از اهمیت بیشتری نزد افراد فعال در بازار بورس برخوردار هستند. در ادامه برخی از این شاخص‌ها را به شما معرفی می‎‌کنیم.

در شکل زیر، شیوه نمایش برخی از شاخص‌های بورس را در سایت بورس مشاهده می‌کنید:

شاخص بورس

شاخص کل بورس چیست؟

شاخص بورساین شاخص همان چیزی است که همیشه در اخبار و رسانه‌ها از آن به عنوان «شاخص بورس تهران» صحبت می‌شود. شاخص کل در بین افراد فعال در بازار بورس و سرمایه گذاری یکی از پرکاربردترین شاخص‌ها به شمار می‌رود. این شاخص، بیانگر سطح عمومی قیمت و سود سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس است.

این مطلب را حتما بخوانید:  ریزش بورس یعنی چه؟

به عبارت دیگر، تغییرات شاخص کل، بیانگر میانگین بازدهی سرمایه گذاران در بورس است. اجازه بدهید مثالی برایتان بزنیم. فرض کنید از سهام تمام شرکت‌های بورسی هر کدام یک عدد سهم را می‌خرید. در این صورت، تغییرات شاخص کل بورس برابر با میزان بازدهی سهام شما خواهد بود.

پس این شاخص، هم تغییرات قیمت سهام و هم سودهای سالیانه‌ای که شرکت‌ها به شما پرداخت می‌کنند را محاسبه می‌کند.

نام دیگر شاخص کل، «شاخص قیمت و بازده نقدی» (TEDPIX) است. نکته‌ای که هنگام بررسی شاخص باید به آن توجه کنید این است که میزان تغییرات شاخص برای ما اهمیت دارد نه خود عدد شاخص. مثلا اگر شاخص کل بورس در طی یک سال از عدد ۲۰۰۰۰ به ۳۰۰۰۰ برسد – یعنی ۵۰% رشد کند – نشان دهنده این است که میانگین بازدهی بورس طی این یکسال برابر با ۵۰% بوده است.

طبق فرمول محاسبه شاخص کل، هرچه شرکت‌ها بزرگ‌تر باشند – یعنی سرمایه بیشتری داشته باشند – تاثیر بیشتری روی شاخص کل خواهند داشت.

منظور از شاخص قیمت چیست؟

شاخص قیمت، یکی از اصلی‌ترین شاخص‌های بورس است. این شاخص، بیانگر روند عمومی قیمت سهام همه شرکت‌های پذیرفته در بورس اوراق بهادار است. پس اگر مثلا شاخص قیمت بورس در یک سال، ۲۰ درصد رشد داشته باشد به این معنی است که سطح عمومی قیمت‌ها در بورس در طول یک سال گذشته به طور متوسط ۲۰ درصد رشد داشته است.

تفاوت عمده این شاخص با شاخص کل این است که در شاخص قیمت، فقط قیمت سهام شرکت‌های بورسی در فرمول شاخص، مورد محاسبه قرار می‌گیرد. در صورتی که در شاخص کل، علاوه بر قیمت، سود پرداختی سالیانه شرکت‌ها هم در محاسبه شاخص در نظر گرفته می‌شود. در این شاخص نیز مثل شاخص کل، وزن شرکت‌ها در تاثیر آنها بر شاخص اهمیت دارد. یعنی هرچه شرکت بزرگ‌تر باشد – سرمایه آن بیشتر باشد – تاثیر آن بر شاخص قیمت بیشتر است.

شاخص ۵۰ شرکت فعال‌تر چیست؟

بورس، هر سه ماه یک بار فهرست شرکت‌های فعال‌تر را بر اساس میزان نقد شوندگی – یعنی خرید و فروش آسان‌تر و سریع‌تر سهام – سهامشان منتشر می‌کند. هر شرکتی که سهامش ساده‌تر و سریع‌تر خرید و فروش شود به اصطلاح «نقد شوندگی» بیشتری دارد. شاخص ۵۰ شرکت فعال‌تر، تغییرات سطح عمومی قیمت سهام ۵۰ شرکتی را نشان می‌دهد که سهام آنها از سایر شرکت‌ها نقد شونده‌تر هستند.

این مطلب را حتما بخوانید:  انواع شاخص های بورس چیست و چه کاربردهایی در بازار بورس دارند؟

نگاهی کوتاه به شاخص‌های دیگر بورس

شاخص ۳۰ شرکت بزرگ: این شاخص، سطح عمومی قیمت سهام ۳۰ شرکت بزرگ را نشان می‌دهد؛ ۳۰ شرکت بزرگی که ارزش بازار آنها در مقایسه با سایر شرکت‌ها بیشتر است. ارزش بازار یک شرکت از حاصل ضرب «قیمت روز سهام شرکت» در «تعداد سهام آن شرکت» به دست می‌آید.

شاخص صنعت: منظور از شرکت‌های صنعتی، شرکت‌هایی هستند که در صنایع مختلف مانند «خودروسازی»، «پتروشیمی»، «فلزات اساسی»، «مخابرات»، «ساختمان» و … فعالیت می‌کنند. شاخص صنعت، بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت‌های فعال در بخش صنعت است. عملکرد هر کدام از این صنایع تحت عنوان شاخص جداگانه‌ای مورد بررسی قرار می‌گیرد. مثلا خودرو، دارو، فلزات اساسی و محصولات شیمیایی.

شاخص واسطه گری‌های مالی: این شاخص، عملکرد شرکت‌های واسطه گری مالی که فعالیت آنها در حوزه مالی است – مثل هلدینگ‌ها، سرمایه‌گذاری‌ها و لیزینگ‌ها – را نشان می‌دهد.

شاخص‌های دیگری نیز در بورس مورد محاسبه قرار می‌گیرند که شاید برای سرمایه گذاران عام بورس کاربرد زیادی نداشته باشند. می‌توانید آنها را در مقاله  انواع شاخص‌های بورس مطالعه کنید.

یک نکته مهم در مورد شاخص

درست است که شاخص، عملکرد و وضعیت بورس را نشان می‌دهد، اما مثبت یا منفی بودن شاخص همیشه به معنی مثبت یا منفی بودن کل بورس نیست. بلکه شاخص، وضعیت کلی بورس را به ما نشان می‌دهد.

در خیلی از مواقع ممکن است چند شرکت بزرگ وزن زیادی – سرمایه و ارزش بازار زیادی – داشته باشند و با مثبت یا منفی شدنشان شاخص کل را مثبت یا منفی کنند.

در حالی که وضعیت بسیاری از شرکت‌های دیگر متفاوت است. در این جور مواقع، شاخص هم وزن قیمت یا شاخص کل هم وزن می‌تواند به شکل بهتری وضعیت کلی بازار را به ما نشان دهد.

چون در شاخص هم وزن، وزن تمام شرکت‌های بورسی مساوی در نظر گرفته می‌شود و شرکت‌های بزرگ نمی‌توانند شاخص را به واسطه سرمایه زیادشان تحت تاثیر قرار دهند.

به این مقاله امتیاز دهید

میانگین امتیازات: 3.3 / 5. تعداد امتیاز: 88

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز میدهید

46 دیدگاه
 1. وحید عزیزی می گوید

  با تشکر از توضیحات ارزشمندتون

 2. ممد می گوید

  ایا ریختن پول مردم یا بیرون کشیدن پول مردم در بورس به شاخص بورس ربطی داره؟
  دلار واقعا به شاخص بورس مربوط میشه؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   تزریق نقدینگی به بازار سهام موجب افزایش تقاضا و رشد قیمت سهام می‌شود، که این فرآیند طبعاً موجب رشد شاخص خواهد شد.
   ارتباط مستقیمی ندارند، بلکه افزایش نرخ دلار در بلندمدت موجب رشد قیمت دارایی‌های شرکت‌ها و سهم شده که این موضوع موجبات رشد شاخص بورس را نیز فراهم می‌آورد.

 3. میهمان می گوید

  سلام. گاهی به عنوان مثال اعلام می شود شاخص بازار از ۱۶۰۰ عبور کرد. درباره این موضوع میشه توضیح بیشتری بدید؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزی
   شاخص یک معیار آماری است که تغییرات در یک اقتصاد یا بازار بورس را نشان می‌دهد. در مورد بازارهای مالی، شاخص یک سبد فرضی از همه سهامی است که در آن بازار خریدوفروش می‌شود و میانگین تغییرات قیمت همه سهام را نشان می‌دهد. روش اندازه‌گیری هر شاخص، منحصر به همان شاخص است و نمی‌توان رقم کنونی یک شاخص را با شاخصی دیگر مقایسه کرد.
   شاخص بازار سهام روشی برای اندازه‌گیری بخشی از بازار سهام است. این شاخص بیانگر روند عمومی قیمت سهام همه شرکت‌های پذیرفته در بورس اوراق بهادار است. بنابر فرمول طراحی‌شده تغییر قیمت شرکت‌های بزرگتر که در عین حال سرمایه بیشتری نیز دارند؛ بر نوسان شاخص تأثیر بیشتری می‌گذارد. در هر بازار بورس اوراق بهاداری می‌توان بنابر نیاز و کارایی شاخص‌های بسیاری را تعریف و محاسبه نمود.
   افزایش شاخص کل، کلاً به‌معنی سودآوری همه سهام موجود در بورس نیست و نیز، این مسئله کاهش شاخص کل هم به‌معنی زیان در کل سهام موجود در بورس نمی‌باشد.

 4. اسماعیل خان می گوید

  سلام خسته نباشید لطفا توضیح بدین ممکن هست که شاخص بورس چند روز پی درپی افت کند ولی سهام من که یه شرکت خاصی هست افت نکند و بیشتر شود ممنون میشم توضیح دهید

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   بله امکان‌پذیر است، چون شاخص برآیند کلی بازار می‌باشد.
   اگر به روزهای منفی بازار در وبسایت tsetmc توجه کنید، برخی سهام صف خرید و روند افزایشی دارند!

 5. س می گوید

  محاسبه شاخص کل مانند محاسبه میانگین نمرات ترم یک دانشجو است قیمت هر سهم یک شرکت در یک روز در تعداد سهام آن شرکت ضرب می شود و برای هر شرکت جداگانه حساب می شود( ضرب نمره هر درس در تعداد واحد آن درس) عدد همه شرکت های حاضر با هم جمع می شود و بر مجموع تعداد کل سهام تقسیم می شود( تقسیم بر تعداد کل واحدهای ترم) نسبت تغییرات این عدد نسبت به دیروز را تغییر شاخص کل گویند

 6. علیرضا می گوید

  با سلام و تشکر
  تا حدودی مطلبی که فرمودند متوجه شدم
  حالا این شاخص بورس که این روزها منفی شده است به خاطر افت قیمت شرکت های بزرگ، چرا باید بر قیمت و محبوبیت یک شرکت خاص که نسبت عرضه به تقاضایش کمتر است اثر منفی بگذارد؟
  برخی شرکت ها را می بینیم که عرضه کمتر از تقاضا هست ولی باز هم قیمت نسبت به دیروز افت کرده است و می گویند این تحت تاثیر شاخص کل سهام است که منفی شده است. متشکرم

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   شاخص کل مستقیماً روی هیچ سهمی تأثیر نمی‌گذارد. بلکه به دلیل جو سنگین منفی بازار و رفتار دومینو وار سهام موجود در بازار بورس ایران، اغلب شرکت‌ها دچار افت قیمت شدند.
   در مبحث عرضه و تقاضا صرفاً سفارشات موجود در تابلوی قیمت ملاک نیست، بلکه باید به معاملات انجام شده توجه داشته باشید. در صورتی که تقاضای واقعی برای سهم وجود داشته باشد، با جذب کامل سفارشات فروش قیمت سهم به سمت مثبت و حتی صف خرید پیش‌روی می‌کند.

 7. قادر می گوید

  سلام
  سوال:
  اینکه اخبار می گوید شخص بازار بورس امروز ۵۰۰ عدد رشد داشته است یعنی چه؟
  در مقایسه با کدام عدد رشد داشته است؟
  یا اگر بخواهیم شاخص بازار بورس را در یک بازه زمانی خاص، متوجه بشویم باید از کدام سایت و به چه نحوی متوجه بشویم؟
  ممنونم

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   یعنی برآیند قیمت و سود سهام موجود در بازار بورس نسبت به روز گذشته افزایش پیدا کرده است.
   نسبت به عدد شاخص در روز گذشته مقایسه می‌شود.
   به سامانه شرکت مدیریت فناوری بورس تهران tsetmc.com مراجعه فرمایید.

 8. Miran می گوید

  درود بر شما
  عدد شاخص بورس چگونه محاسبه می شه؟
  الان مثلا چجوری رسیدن به عدد ۱٫۶۰۰٫۰۰۰ واحد
  این عدد با چه فرمولی بدست میاد؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   در گذشته شاخص کل بورس تهران از میانگین قیمت سهام شرکت‌های بورس به دست می‌آمد و به همین دلیل تا قبل از آذر ماه سال۸۷ به شاخص کل بورس تهران شاخص قیمت هم گفته می‌شد اما از آذر ماه سال۸۷ تاکنون مولفه سود نقدی شرکت‌ها در شاخص بورس محاسبه می‌شود. در واقع شاخص بورس تهران حاصل جمع افزایش قیمت سهام و سود نقدی شرکت‌های بورس است، به همین دلیل است که به آن شاخص قیمت و سود نقدی هم می‌گویند. موضوع این است که روش محاسبه شاخص بر مبنای چنین فرمولی میزان شتاب و سرعت رشد شاخص را بیشتر نشان می‌دهد. برخی فعالان بازار سرمایه معتقدند که مدل جدید شاخص که به‌عنوان شاخص کل بورس از اواخر سال۸۷ طراحی و مورد محاسبه قرارگرفته، بیانگر واقعیت بازار نبوده و از سقوط پی‌در‌پی شاخص جلوگیری می‌کند.

   1. مسلم جعفری می گوید

    من بازم متوجه نشدم؛
    من نمیفهمم در کاربرد و تعریف شاخص بورس یعنی چی؟
    مثلاً میگه که شاخص کل بورس تهران امروز سیصدهزار واحد افزایش پیدا کرد؛ این یعنی چی دقیقاً؟

    1. پشتیبان می گوید

     در جواب کوتاه شاخص معیاری از ناهیت بازار هست ولی بطور تخصصی نیاز است اموزش و تحلیلش رو باد بگیرید

 9. امیرحسین می گوید

  سلام
  شاخص چه کمکی به انجام معاملات ما می کند

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   شاخص بورس عددی است که بیانگر وضعیت کلی بورس و روند رشد و یا افت این بازار می باشد. شاخص ها معیارهای مهمی هستند که با تحلیل کردن و بررسی آنها، می توان از وضعیت گذشته و حال بورس از جنبه های مختلف مطلع شد

 10. ماندانا می گوید

  میشه بگید معیار (واحد) در بیان شاخص دقیقا چیه؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   مفهوم واحد در شاخص چیست؟
   شاخص براساس یک واحد تعریف می‌شود بدین صورت اگر شاخص کل بورس در ابتدای سال برای مثال ۱۰ هزار واحد باشد و در پایان سال به ۱۵ هزار واحد افزایش یابد یعنی ۵ هزار واحد افزایش داشته که این به معنای بازده ۵۰% درصدی در شاخص کل بورس است.

 11. ذاکر می گوید

  توضیحات شما بسیار مفید با زبان ساده و همه فهم و خیلی خلاصه و مختصر بیان شده است.

 12. Pbaba1059 می گوید

  سلام استاد بیانات شیرین شما بسیار مفید واقع شد ولی بنظر من شاخص مورد تامل شاخص وضعیت سهامی است که در آن سرمایه گذاری کرده ایم
  نکته بعد وضعیت بورس ایران غیر قابل اطمینان است برای مثال وقتی ده درصد سهام شرکت در عرض یک ماه به بیش از دو برابر می‌رسد وعلت خاصی جهت افزایش وجود ندارد بنظر شما وارد شدن در این معاملات می‌تواند جایز باشد منظور من افراد تازه وارد یا با سرمایه زیر ۲۰ میلیون تومان هست که اصولا اینها با وام یا فروش مایحتاج یا گذشت از پس انداز به امید افزایش درآمد و جبران قسمتی از مخارج وارد شده اند آیا در زمانی اندک این مقدار را از دست نخواهند داد
  هر چه حساب میکنم استپ مغز من بیشتر می‌شود اگر افزایش قیمت سهام به دور از شاخصه های موثر بر درصد خاصی از شرکت‌ها صورت گیرد قابل هضم است اما بورس ایران تافته جدا بافته از اقصی کرات کهکشان‌ها است

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   توجه داشته باشید، که صعود فعلی شاخص بورس ایران و روند افزایشی قیمت سهام، ناشی از ورود حجم بالایی از نقدینگی به بازار سهام است. با توجه به عدم تخصص در امر سرمایه‌گذاری، ابتدا باید در دوره‌های آموزشی بازار بورس شرکت نموده و پس از کسب مهارت لازم در بازار سرمایه‌گذاری کنید.

 13. ساکی می گوید

  ممنون از توضیحات مفیدتون

 14. محمد می گوید

  ممنون تشکر بدم نبود.

 15. سارا می گوید

  ممنون از اطلاعات ساده و روان و کاربردیتون

 16. احمدنعماوی زاده می گوید

  خوبه آشنایی مختصری داشتم ممنون ازراهنماییاتون

 17. سلیمان محمودی می گوید

  ممنون از بیان مفید و روانتون

 18. حبیبی می گوید

  با عرض سلام و ادب از مطالب تون بسیار استفاده نمودم متشکرم

 19. اصلان موسوی تنگ ریگ می گوید

  عالی بنده هنوز ثبت نام نکردم خواستم ببینم با چقدر هزینه باید ثبت نام کنیم

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   مدیر روابط عمومی سازمان بورس اعلام کرد: افرادی که برای ثبت نام سجام و احراز هویت جهت دریافت کد بورسی به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه می کنند نهایتاً عددی حدود ۱۵ هزار تومان باید هزینه کنند.۱۰ هزار تومان برای ثبت‌نام‌ سجام و ۵ هزار تومان کارمزد دفاتر پیشخوان

 20. بابک می گوید

  سلام توی یک قسمت فرمودید اگر شما از هر شرکت یک سهم داشته باشید ، شاخص کل بر مبنای سود و زیان کل دارایی های شما حساب میشود . در جای دیگر هم گفتید شرکتهای بزرگتر با سرمایه بیشتر تاثیر بیشتری در شاخص کل میگذارند . سوال من اینست که ارزش هر سهم از شرکتها چه بزرگ و چه کوچک چه نقشی در این بین دارد؟ آیا اساسا نقشی دارد ؟ مثلا یک شرکت با ارزش هر سهم کم ممکن است بسیار بزرگ باشد و بر عکس . ممنون از شما

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   زمانی که شاخص هم وزن منفی است، بیانگر این مسئله است که بازدهی بیش از نصف شرکت های بازار رو به کاهش رفته است و زمانی که شاخص هم وزن مثبت باشد، بیانگر رشد بازدهی بیش از نصف شرکت های بازار است. این در حالی است که در شاخص کل بورس این احتمال وجود دارد که اکثر شرکت ها بازدهی منفی داشته باشند، اما مثبت بودن چند شرکت بزرگ به تنهایی کافیست که شاخص کل بورس مثبت گردد و این برخلاف شاخص هم وزن است که بر اساس میزان بازدهی اکثر شرکت ها و نه بر اساس سرمایه بیشتر مثبت و منفی بورس نشان داده می شود؛ لذا شاخص هم وزن قابل اعتماد تر است.

 21. حسین کرمعلی زاده می گوید

  سلام ممنون از مطالب آموزنده شما ؛ اگه امکانش هست به صورت عملی بازار بورس رو از لحاظ خرید و فروش و اینکه چگونه سهام بهتری بخریم رو هم آموزش دهید تشکر

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   مزلب زیر در کنار دیگر مطالب کمک شما خواهد بود
   سرمایه گذاری کوتاه مدت یا بلند مدت در بورس؟

 22. مصطفی امیرآبادی فراهانی می گوید

  با سلام و درود ، اگر در مورد دیگر اصطلاحات بورسی نیز به همین روش کوتاه و ساده و بصورت پیوسته مطالبی عرضه شود استفاده می کنیم ، تشکر از محبت شما

  1. پشتیبان می گوید

   سلام وقتتون بخیر.
   ممنون بابت ثبت نظر شما. بله حتما در آینده اطلاعات جدیدتری در سایت قرار خواهیم داد.
   موفق و پرسود باشید

   1. محمد می گوید

    با سلام ممنون از مباحث اموزندتون پیشنهاد شما برای تازه واردها چیه از چه راهی بهتر است تا اموزشهای لازم رو ببینند که دچار ضررو زیان نشوند با سپاس فراوان

    1. پشتیبان می گوید

     سلام وقتتان بخیر
     شما زمانی می توانید بدون ریسک در بازار سهام معامله کنید که شناخت کامل بازار و سهام را داشته باشید و این تنها از راه آموزش و تجربه امکان پذیر است.

 23. سامان می گوید

  سلام استاد صابریان وقتتون بخیر وقتی میگیم شاخص چند هزار واحد منفی یا مثبت شده این تعداد در حالت صعود یا در حالت نزول بازار به چه معنا است یعنی عدد نرمال باید چند واحد مثبت باشه که بازار خوب یا خیلی خوب باشه جدای بقیه موارد مثل حجم و ارزش معاملات و… کلا یه خورده در مورده اصل تاثیر واحد بر شاخص کل یه توضیح بدید ممنونم

 24. alireza amrollahi می گوید

  خیلی خوب و کامل بود ممنون واقعا

 25. محمد حسین می گوید

  سلام .
  مقاله ی خوبی بود ولی فقط تنها چیزی که نداشت منبع بود
  تو مقاله ها چیز مهمی که از ما میخوان منبع مقاله هست .

 26. علی می گوید

  با سلام و سپاس فراوان خدمت دوستان عزیزی که با کمال لطف، بسیار ساده و روان مطالب و اطلاعات آموزشی پایه در خصوص سرمایه گذاری در بورس را در دسترس عموم قرار داده اند. خداوند به دانش و بینش شما برکت دهد انشاءا… واقعیت بعنوان دانشجوی مدیریت مالی از سادگی و کامل بودن چهارچوب مباحث شما لذت بردم و استفاده کردم. ممنونم ….

 27. بیژن کریمیان پور می گوید

  از اینکه شبکه های علمی و آموزشی توسط عده ای انسانهای اندیشمند تحت تاثیر است بسیار جای قدردانی دارد. فضاهای مجازی مانند هر پتانسیلی میتواند آموزنده و یا مخرب باشد. هراس از آنها بیهوده است. ( خوردن بیش از اندازه شکر هم خطر جانی و هم مالی دارد.)

 28. کوروش می گوید

  دورود بر شما

دیدگاه شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این ۱۰ دقیقه دیدگاه مالی شما را متحول می‌کند! مشاهده ویدئو

۱۵ ویدیو هدیه از نکات کلیدی سرمایه گذاری!

0 +
نفر تاکنون در این دوره شرکت کرده‌اند