تفاوت بازار سهام و ارزهای دیجیتال چیست؟

تفاوت بازار سهام و ارزهای دیجیتال چیست؟ این سؤال اکثر افرادی است که به تازگی وارد بازارهای مالی به خصوص ارزهای دیجیتال شده اند و می خواهند از تفاوت این دو بازار و سودآوری بیش تر هر کدام اطلاع کسب کنند. اگر شما هم جزء این افراد هستید، تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

فهرست []

  ارزهای رمزنگاری شده، دارایی های دیجیتالی هستند که روی شبکه ی توزیع شده و ایمن بلاک چین وجود دارند. در بازار ارزهای دیجیتال، شما روی یک فناوری و یا یک ارز مشخص سرمایه گذاری می کنید اما در بازار سهام روی یک کمپانی سرمایه گذاری می کنید.

  این دو بازار در نگاه اول عملکرد مشابهی دارند و از هر دو بازار برای سرمایه گذاری و کسب سود استفاده می شود. با این وجود، بازار سهام و ارزهای دیجیتال تفاوت های زیادی با هم دارند که در ادامه هر کدام از این بازارها را به صورت دقیق بررسی خواهیم کرد.

  ارز دیجیتال چیست؟

  ارزهای دیجیتال یا ارزهای رمزنگاری شده، دارایی های دیجیتالی هستند که با کمک فناوری بلاک چین به وجود آمده اند. این دارایی های دیجیتال برای ایمن سازی و تأیید تراکنش ها از تکنیک های رمزنگاری استفاده می کنند. اکثر این ارزها روی شبکه های غیرمتمرکز اجرا می شوند و ارزش بازار آن ها براساس عرضه و تقاضا تعیین می شود.

  بازار سهام یا بورس چیست؟ 

  بورس بازاری است که خرید و فروش و قیمت گذاری انواع کالاها و اوراق بهادار در آن صورت می گیرد. به دلیل انجام معاملات روی اوراق بهادار که همان برگه ی سهام شرکت ها هستند، این بازار با نام بازار بورس اوراق بهادار شناخته می شود. ارزش سهام می تواند براساس نحوه ی عملکرد شرکت و عوامل دیگر، مانن، برخی اخبار خاص، تغییر کند.

  تفاوت های اصلی بین بازار سهام و ارزهای دیجیتال چیست؟

  برای سرمایه گذاری و کسب سود، می توان هم در بازار ارزهای دیجیتال و هم در بازار سهام (بازار بورس) فعالیت کرد. با این وجود، سرمایه گذاری در بازار سهام با سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال تا حدود زیادی متفاوت است.

  برخلاف بازار سهام، سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال با مالکیت سهام یک شرکت همراه نیست و سودی که این سرمایه گذاران در بازار کریپتو دریافت می کنند، با سود دریافتی از بازار سهام متفاوت است.

  سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال این امکان را دارند تا از طریق استیک کردن و یا قرض دادن ارزهای دیجیتال خود سود کسب کنند.

  همچنین، تفاوت های عمده ای بین نحوه ی معامله در بازار ارزهای دیجیتال و بازار سهام وجود دارد. بازار ارزهای دیجیتال تعطیلی ندارد و شما می توانید در هر ساعتی از شبانه روز از طریق هر صرافی ارز دیجیتالی معاملات خود را انجام دهید؛ درصورتی که، فعالیت بازار سهام صرافی ها محدود به روزهای کاری و ساعات کاری است.

  در کدام یک سرمایه گذاری کنیم؛ بازار ارزهای دیجیتال یا بازار سهام؟

  سرمایه گذاری در هرکدام از این بازارها مزایا و معایب خاص خود را دارد. این تصمیم گیری مقدار زیادی به میزان ریسک پذیری و دیگر ترجیجات شما بستگی دارد.

  اما درنهایت، درصد موفقیت شما به توانایی شما در سنجش میزان ریسک به پاداش (Risk and Reward) بستگی دارد؛ نه بازارها و ابزارهای سرمایه گذاری که از آن ها برای انجام معاملات استفاده می کنید.

  در ادامه به معرفی مزایا و معایب بازار ارزهای دیجیتال و بازار سهام خواهیم پرداخت.

  مزایا و معایب سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال

  مزایای بازار ارزهای دیجیتال

  قابلیت دسترسی: یکی از مزایای قابل توجه بازار ارزهای دیجیتال در دسترس بودن آن ها در هر ساعتی از شبانه روز است. در این بازار هر کسی که به اینترنت متصل باشد، می تواند از آن استفاده کند.

  غیرمتمرکزبودن (یا عدم تمرکز): پلتفرم ها در بازار ارزهای دیجیتال به یک مرجع مرکزی متکی نیستند و این ویژگی آن ها را در برابر سانسور و یا کنترل متمرکز مقاوم می کند.

  مقاوم در برابر تورم: ارزهای دیجیتال به صورت مستقیم تحت تاثیر سیاست های پولی بانک مرکزی نیستند؛ بنابراین، قیمت آن ها در برابر تورم تأثیر پذیری کم تری دارد. با این وجود، همه ی ارزهای دیجیتال شبیه به یکدیگر نیستند و این موضوع درباره ی همه ی ارزهای دیجیتال صادق نیست.

  انعطاف پذیری: بازار ارزهای دیجیتال در مقایسه با بازار سهام، انعطاف پذیری بیش تری در کسب سود دارد؛ به این معنا که در بازار ارزهای دیجیتال علاوه بر انجام معاملات (ترید)، راه های دیگری مانند ییلد فارمینگ، استیکینگ ارزهای دیجیتال، مشارکت در تأمین نقدینگی پروژه های ارز دیجیتال و ماینینگ هم برای کسب سود وجود دارد.

   

  کاربرد های متفاوت: در بازار ارزهای دیجیتال ارزش بسیاری از ارزها (توکن ها) فقط به خاطر پول نیست. به عنوان مثال، توکن های طرفداری (fan Tokens) می توانند مزایا و امتیازات زیادی را برای دارندگان این توکن ها در مقابل تیم های ورزشی یا برندهای موردعلاقه ی خود فراهم کنند.

  برخی از ارزهای دیجیتال با عنوان توکن های حاکمیتی (governance Tokens) شناخته می شوند و دارندگان آن ها حق مشارکت در توسعه ی پروژه ی ارز دیجیتال را دارند.

  معایب بازار ارزهای دیجیتال

  نوسانات قیمتی زیاد: بازار کریپتو مستعد نوسانات چشمگیر قیمتی است. پتانسیل بازار ارزهای دیجیتال در سوددهی سریع می تواند برای سرمایه گذاران تازه بسیار جذاب باشد. با این حال، این افراد باید آگاه باشند که بازار ارزهای دیجیتال همانطور که می تواند سودآوری زیادی برای آن ها داشته باشد، به همان میزان نیز می تواند ضرر دِه باشد.

  عدم وجود قوانین و مقررات کافی: ارزهای دیجیتال در بسیاری از کشورها قانونی هستند اما به طور کامل و جهانی قوانین مشخصی برای آن ها تعریف نشده است و در بازه ها ی زمانی مختلف، تغییر می کنند. دانستن اینکه موضع دولت های مختلف درباره ی قوانین چگونه است، می تواند برای سرمایه گذاران این حوزه سودمند باشد.

  خطرات نگهداری: شما برای دسترسی به توکن های ذخیره شده در کیف پول دیجیتال خود، نیاز به یک کلید خصوصی (private key) دارید. این کلید خصوصی همانند رمز کارت بانکی شما عمل می کند و درصورت فراموش کردن و یا گم کردن آن نمی توانید به سرمایه ی کیف پول خود دسترسی داشته باشید.

  بازده تضمین نشده: مانند هر بازار مالی، هیچ بازده تضمینی در بازار ارز دیجیتال وجود ندارد. درحالی که بیت کوین و سایر آلت کوین ها در بلندمدت عملکرد خوبی داشتند، هیچ تضمینی وجود ندارد که در آینده نیز به رشد خود ادامه دهند و همیشه این احتمال وجود دارد که در یک دوره ی سرمایه گذاری کوتاه تر، عملکرد خوبی نداشته باشند.

  مزایا و معایب سرمایه گذاری در بازار سهام

  مزایای بازار سهام

  استفاده ی آسان تر نسبت به گذشته: سرمایه گذاری در بازار سهام با ظهور بسیاری از پلتفرم های آنلاین و اپلیکیشن های تلفن همراه در بازار، در سال های اخیر به مراتب آسان تر شده است.

  دارای قوانین مشخص: یکی از مهم ترین مزایای سرمایه گذاری در بورس، امنیت در سرمایه گذاری و برخورداری از حمایت قانون و مقررات است. همچنین، شرکت هایی که در آن ها سرمایه گذاری می کنید موظف هستند کلیه ی اطلاعات حائز اهمیت خود را اعم از اطلاعات مالی، برنامه ها و… به سازمان بورس اعلام کنند.

  حفظ سرمایه در مقابل تورم: یکی دیگر از مزایای سرمایه گذاری در بازار سهام، به ویژه در کشور ایران که ارزش پول در آن بر اثر تورم افت می کند، سرمایه گذاری در بازار سهام یا بورس است. سرمایه گذاری در بازار سهام می تواند باعث حفظ ارزش سرمایه ی افراد در این شرایط شود.

  تنوع بالا: طیف گسترده ای از انواع شرکت ها در صنایع و بخش های مختلف وجود دارد که برای سرمایه گذاری در دسترس سرمایه گذاران است. معامله گران می توانند سهام موردنظر خود را براساس معیارهای زیادی، از مدل کسب و کار و مکانِ شرکت گرفته تا نحوه ی پرداخت سود سهام انتخاب کنند.

  معایب بازار سهام

  نوسانات: بازار سهام نیز از تغییرات ناگهانی قیمت ها در مدت زمان کوتاه مصون نیست. اگر یک شرکت خوب کار کند، احتمالاً قیمت سهام آن بالا خواهد رفت. به طور مشابه، اگر یک شرکت زیان ده باشد، ارزش سهام آن کاهش می یابد. علاوه بر این، برخی از دارایی ها در بازار سهام ممکن است نوسانات بیش تری نسبت به سایرین داشته باشند. به عنوان مثال، ارزش سهام شرکت هایی که در حال رشد هستند، بسیار بیش تر از سهام شرکت های معتبر و مشهور نوسان دارد.

  کارمزدهای بالاتر: در بیش تر موارد، کارمزدهای مرتبط با معاملات بورس اوراق بهادار نسبتاً بالا هستند. در هر خرید و فروش سهام، چیزی حدود 5/1درصد از سرمایه ی کارگزاران معاملاتی به عنوان کارمزد کاسته می شود. این رقم در معاملات کلان بسیار قابل توجه خواهد بود.

  بازده تضمین نشده: مانند هر بازار مالی، هیچ بازده تضمینی در بازار سهام وجود ندارد.

  سخن پایانی

  اگرچه تفاوت های واضحی بین بازار ارزهای دیجیتال و بازار سهام وجود دارد اما شباهت هایی نیز بین آن ها وجود دارد. بازار ارزهای دیجیتال و بازار سهام هر دو گزینه های سرمایه گذاری معتبری هستند و می توانند اهداف مختلفی را در سبد سرمایه گذاری شما داشته باشند. صرف نظر از اینکه کدام بازار را برای سرمایه گذاری انتخاب می کنید، باید قبل از سرمایه گذاری تحقیقات کاملی انجام دهید تا از خطرات و ریسک های موجود در سرمایه گذاری خود آگاه باشید.

  پرسش های متداول

  ۱- تفاوت های عمده ی ارزهای دیجیتال و بازار سهام چیست؟

  به طور کلی، می توان گفت این دو بازار در موارد زیر با هم متفاوتند:

  • کارمزد معاملات؛
  • ساعات و روز معامله؛
  • نوسانات قیمت؛
  • سود؛
  • حق مالکیت؛
  • نحوه ی خرید و فروش.

  ۲- در ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنیم یا در بازار سهام؟

  سرمایه گذاری در هرکدام از این بازارها مزایا و معایب خاص خود را دارد. این تصمیم گیری به میزان ریسک پذیری و دیگر ترجیجات شما بستگی دارد.

  اما درنهایت، درصد موفقیت شما به توانایی شما در سنجش میزان ریسک به پاداش (Risk and Reward) بستگی دارد؛ نه بازارها و ابزارهای سرمایه گذاری که از آن ها برای انجام معاملات استفاده می کنید.