ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
وبینار آموزش ترید از صفرِ صفر رایگان شد!
search

بهره یا سود مرکب چیست و چگونه محاسبه می شود؟

سود مرکب چیست؟

احتمالا هر موقع به بانک رفتید و دفترچه حساب خود را مشاهده کردید، طریقه محاسبه سود برایتان سؤال بوده است. دانستن اینکه سود ساده و مرکب چه تفاوتی با هم دارند و چگونه می توان آنها را محاسبه کرد موضوع جذابی است که در این مقاله به آن می پردازیم. گذشته از این، مفهوم سود مرکب در سرمایه گذاری نیز اهمیت زیادی دارد.

تعریف سود مرکب به زبان ساده (Compound Interest)

سود مرکب، سودی ترکیب شده و مضاعف است. به عبارت دیگر، در محاسبه سود مرکب علاوه بر محاسبه سودی که به اصل سرمایه تعلق می گیرد، سودی که به خود سودها تعلق می گیرد هم در نظر گرفته می شود. در محاسبه سود ساده، فقط اصل سرمایه و سودی که به آن تعلق می گیرد مهم است. مرکب کردن بهره، یعنی دریافت بهره از محل بهره؛ نتیجه این کار، بهره مرکب نامیده می شود. در بهره ساده، بهره دریافتی سرمایه گذاری نمی شود و بنابراین بهره ای که در هر دوره دریافت می شود، فقط از محل سرمایه گذاری اولیه خواهد بود. اثر، مرکب کردن در بلندمدت واضح تر است و سرمایه رشد زیادی خواهد کرد. برای آنکه تعریف دقیق تری ارائه دهیم می توانیم بگوییم که سود یا بهره مرکب به نوعی از سود گفته می شود که برای محاسبه آن علاوه بر اصل سرمایه، میزان سود حاصل از بهره های جمع شده از دوره های قبل سپرده یا وام نیز اضافه می گردد.

سود مرکب چیست؟نحوه محاسبه سود مرکب

با استفاده از فرمول زیر، می توانیم سود مرکب را محاسبه کنیم.

ثبت‌نام در وبینار فارکس

سود مرکب چیست؟

سود مرکب برابر است با مجموع مبلغ سپرده و سود آن در پایان دوره زمانی مشخص منهای مبلغ سپرده در حال حاضر. عبارت داخل کروشه، همان مبلغ نهایی است که در پایان دوره دریافت می کنیم. هرچه n عدد بزرگ تری باشد یا دوره دریافت سود بیشتر شود، این سود نیز عدد بزرگ تری خواهد شد. مثلا اگر دوره دریافت سود از یک بار پرداخت سالانه به دوبار پرداخت هر شش ماه یک بار، تغییر کند، n افزایش می یابد و سود مرکب نیز به نسبت بزرگ تر می شود. به همین دلیل، اگرچه بازه زمانی هر دو مورد یک سال است اما مقدار بهره مرکب که به یک وام یک میلیون تومانی به صورت سالانه و با نرخ ۱۰% تعلق می گیرد کمتر از مقدار بهره مرکبی خواهد بود که به همان وام یک میلیون تومانی ولی با نرخ ۵% و به صورت شش ماهه تعلق می گیرد. در واقع، محاسبه سود مرکب به صورت تصاعدی است و این گونه سرمایه گذاری در بانک سبب افزایش سرعت سود نسبت به سود های معمولی می گردد. در فرمول بالا اگر دوره دریافت سود سالیانه است باید نرخ بهره هم سالیانه لحاظ شود و اگر دوره دریافت سود ماهیانه است باید نرخ بهره هم ماهیانه لحاظ شود؛ یعنی باید نرخ سود سالیانه را بخش بر دوازده کنید. اگر مجبور باشید، بین دو گزینه زیر کدام یک را انتخاب می کنید؟

  • دریافت یک میلیون تومان پول نقد همین امروز
  • پس انداز کردن روزی ۱۰۰۰ تومان به مدت یک ماه با این شرط که هر روز پس انداز دو برابر شود.

شاید تا قبل از آشنایی با مفهوم سود مرکب، درک درستی از گزینه دو نداشتید. اما حالا می توانید با یک حساب وکتاب ساده دریابید، سودی که از گزینه ۲ بدست می آورید با توجه به مرکب شدن سود، بزرگ تر است.

چرا سود مرکب اهمیت دارد؟

 استفاده از این سود، سرمایه ما را نسبت به سود ساده، چندین برابر می کند. نکته مهم این است که تنها در صورت وجود درآمد پایدار می توانیم از بهره مرکب استفاده کرده و سرمایه خود را چندین برابر افزایش دهیم. به عبارت دیگر، برای درآمدهای مقطعی کاربردی ندارد. دو اصل در سود مرکب مهم هستند؛ نخست آنکه به اصل و سود سرمایه گذاری خود دست نزنید و به آن اجازه رشد بدهید و نکته دوم داشتن صبر است.

چگونه از سود مرکب بهره ببریم؟

برای بهره گیری از این مفهوم نخست باید تعریف مشخصی از دارایی داشته باشیم. دارایی به هر چیز با ارزش مادی گفته می شود که با واحد پول، قابل اندازه گیری باشد؛ مانند پول، سکه، خانه، ماشین و… . این دارایی می تواند برای مرکب شدن در حساب بانکی یا کسب و کار به کار گرفته شود. پس ما هم باید سعی کنیم کسب و کاری داشته باشیم که حتی وقتی در خواب هستیم نیز برایمان سودآوری کند و سود آن را نیز بتوانیم دوباره در کسب و کار فعلی یا سایر کسب و کارها سرمایه گذاری کنیم تا منجر به پیشرفت فوق العاده ما در کسب ثروت شود. یکی از ساده ترین روش ها برای ایجاد سود مرکب، توجه به سرمایه های کوچک است. در واقع، با به کارگیری سرمایه های اندک و قرار دادن آن در مسیر درست سرمایه گذاری، فرد می تواند اندوخته خود را چند برابر کند. ازجمله راه ­هایی که می تواند ما را به این هدف برساند، خرید اوراق بهادار و شرکت در بازار سرمایه است. نظام پرداخت سود بانک ها بر اساس سود مرکب نیست. چون اگر از این راه استفاده کنند به سرعت ورشکسته خواهند شد. بنابراین نمی توان با پس انداز سرمایه در بانک به سود مرکب رسید. اما اگر فرد از دانش و تخصص کافی بهره مند باشد می تواند با سرمایه گذاری و خرید و فروش اوراق و سهام خود در زمان مشخص، به بهره مرکب برسد. روش کار به این صورت است که با هر بار سوددهی در فروش سهام، مبلغ به دست آمده را نیز دوباره سهام می خرند و آن را به اصل سرمایه اضافه می کنند.

البته برای دست یابی به سود مرکب، راه های دیگری هم مانند سرمایه گذاری در بخش های صادرات، خرید و فروش ارز، طلا، ملک و خودرو وجود دارند که هر یک دانش و تجربه خاص خود را می طلبند. در هر روشی نخست باید به سود رسید و سودهای حاصله را به سرمایه اولیه اضافه کرد و سپس به سود مرکب دست یافت. در واقع ما به درآمد پایدار و زمان کافی نیاز داریم. اگر بخواهیم اصل پول را از کل مبلغ جدا کنیم و فقط سود حاصل شده را محاسبه کنیم باید از این فرمول استفاده کنیم:

سود مرکب چیست؟

در انتهای فرمول، P که همان اصل سرمایه است از سود حاصل شده کسر می شود.

شرح فرمول:

A = مقدار سود کسب شده در سرمایه گذاری

p = سرمایه اولیه

r = میزان سود سالیانه (به صورت رقم اعشار است، مثلاً برای ۲۰ درصد سود سالیانه عدد ۰٫۲ وارد می شود)

ثبت‌نام در وبینار فارکس

n = تعداد دفعاتی که سود در طول سال مرکب می شود

t = تعداد سال هایی که سرمایه گذاری طول می کشد

ساده ترین مثال سود مرکب این است که فرض کنید ۱۰۰ میلیون تومان در بورس سرمایه گذاری کرده اید و ۲۰ درصد سود معادل ۲۰ میلیون تومان بدست آورده اید. با اضافه شدن ۲۰ درصد به ۱۰۰ میلیون، ۱۲۰ میلیون تومان خواهید داشت. اکنون با داشتن ۱۲۰ میلیون تومان سرمایه، اگر بازهم ۲۰ درصد سود کنید، سود شما ۲۴ میلیون خواهد بود. ۲۰ میلیون تومان سودی که به ۱۰۰ میلیون اضافه شده، دلیل ۴ میلیون تومان سود بیشتر است. آلبرت انیشتین گفته است که بهره مرکب، بزرگ ترین کشف ریاضی برای همه زما ن ها خواهد بود. بهترین تشبیهی که برای بهره مرکب بیان می شود، شباهت آن به کاشت درخت است. چون هرچه مدت زمان بیشتری صرف سرمایه گذاری کنیم، درنهایت ثروت بیشتری خواهیم داشت.

سود مرکب چیست؟

در زندگی روزمره نیز اگر هرماه مبلغ اندکی پس انداز کنید و در قالب سیستم سودهای مرکب آن را به جریان بیندازید، می توانید پس از چند سال به سرمایه هنگفتی برسید. این معجزه بهره مرکب است. مهم ترین نکته در این رشد ثروت، داشتن صبر است. پس بهتر است استراتژی های سرمایه گذاری خود را طولانی تر کنید تا بتوانید بهره بیشتری از این مفهوم ببرید. همان طور که در کتاب «اثر مرکب» نوشته «دارن هاردی» اشاره شده است، هر تغییر مثبت کوچک می تواند به نتایج مثبت بزرگ در آینده منتهی شود. این تغییر می تواند در مورد سرمایه گذاری، نحوه خرج کردن پول، پس انداز کردن آن یا تغییر عادت های شخصی باشد. پس حتی اگر سرمایه تان کم است از سودهای پایین شروع کنید و به قدرت زمان ایمان بیاورید. در بازار سرمایه نیز اگر سود سهام خود را برندارید با استفاده از بهره مرکب می توانید سود بیشتری از سهام موردنظرتان برداشت کنید؛ چون در طول زمان هم به اصل سرمایه و هم سود آن اضافه می شود. فکر کنید اگر یک میلیون تومان داشته باشید و بتوانید هرماه ۱۰ درصد به سرمایه ماه قبل اضافه کنید و از اصل سرمایه برداشت نکنید، پس از ۱۰ سال بیش از ۹۰ میلیارد تومان ثروت خواهید داشت! به عبارتی بورس، محل انتقال ثروت از سمت عجول ها به سمت صبورها و مدبرها است. هرچه بیشتر صبر پیشه کرده و تجربه کسب کنید بهره گیری از استراتژی سود مرکب برایتان لذت بخش تر و ثروت شما بیشتر خواهد شد.

به این مقاله امتیاز دهید
(۱۷۷ رای) ۴.۴
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات مقدمات شناخت بورس به شما پیشنهاد میکنیم:

28 نظر ثبت شده
امیر
امیر
171 روز قبل
به این سود مرکب ایمان دارم و باید بصورت حرفه ای آن را یاد بگیریم.
א ѕмαят א
א ѕмαят א
180 روز قبل
واقعا لذت بردم! در حال برنامه ریزی استراتژی جدیدی بر پایه سود مرکب هستم تا در بازار فیوچرز ازش بهره ببرم و مطالعه این مطلب انگیزه مضاعفی برای ادامه این مسیر بهم داد، ممنونم :)
آرش
آرش
999 روز قبل
سلام خیلی ممنون از توضیحاتتون.شما گفتید که نظام بانکی بر اساس سود مرکب نیست . مگه بانک به این شکل نیست که مثلا یه پولی رو میزاری و مثلا در عرض یک ماه یک سودی روش میاد و در صورت بر نداشتن سود در ماه بعدی روی سرمایه اولیه به همراه سود به دست آمده سود میاد؟ خب مگه این سود مرکب نمیشه؟
خانه سرمایه
خانه سرمایه
991 روز قبل
باسلام دوست عزيز نظام بانكي مكلف است در قبال پولي كه از مشتريان دريافت مي كند تسهيلات پرداخت كند و از سود حاصل از آن به شما سود پرداخت نمايد ولي به صورت علي الحساب مبلغي را به عنوان سود ماهيانه به شما پرداخت مي كند
محمد
محمد
1113 روز قبل
با سلام اگه ی مبلغی رو توی صندوق درامد ثابت سرمایه گذاری کنیم و سود ماهیانه رو هم مجدد واحد خریداری کرده و سرمایه گذاری کنیم آیا سود مرکب تعلق میگیره
پشتیبان
پشتیبان
1112 روز قبل
با سلام سود خاص و جداگانه‌ای توسط خود صندوق به شما پرداخت نمی‌شود؛ ولی اگر خودتان این کار را انجام دهید، به سودهایی که مجددا سرمایه‌گذاری کرده نیز سود تعلق می‌گیرد، که در پروسه سرمایه‌گذاری اصطلاحاً به آن سود مرکب می‌گوند.
یوسف
یوسف
1143 روز قبل
با سلام و خسته نباشید. در مورد سود مرکب اصلا شفاف توضیح ندادین به چه صورت هست.... لطفا بگین برا مثال بنده یه سهمی میخرم ۱میلیون تومن به این پول تا ۱۰ سال دست نمیزنم یعنی خرید و فروش نمیکنم ایا سود مرکب توی این مدت به صورت اتومات تعلق میگیره یا که باید اصل پول و سودش رو بفروشم از اول بخرم تا سود مرکب تعلق بگیره. خیلی ممنون میشم به صورت ابتدایی مطرح بشه؟؟
پشتیبان
پشتیبان
1140 روز قبل
با سلام و احترام بهره مرکب در خرید و فروش یک سهم منحصربه‌فرد این گونه محاسبه نمی‌شود. به طور مثال شما ۱۰ میلیون تومان از سهم الف را خریداری کرده و به مدت پنج سال به صورت مستمر سهامداری می‌کنید. در پایان سال پنجم قیمت سهم ۲۵ درصد (یعنی ۲٫۵ میلیون تومان سود حاصل از افزایش قیمت سهم) رشد نموده و مجموعاً ۱ میلیون تومان سود نقدی در طول این مدت به شما تعلق گرفته است. در چنین شرایطی شما مجموعاً ۳۵ درصد یعنی ۳٫۵ میلیون تومان نسبت به سرمایه اولیه خود بازدهی کسب کرده‌اید. سود مرکب در شرایطی است، که شما مداوم در حال معامله سهام باشید و سود معاملات خود را نیز به عنوان سرمایه وارد بازار کنید.
مجتبی
مجتبی
1185 روز قبل
سلام.اگر یه سهمیرو خریده باشیم و بهش نه اضافه کنیم و نه کم کنیم آیا بهش سود مرکب تعلق میگیره.؟ باسپاس
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1183 روز قبل
باسلام دوست عزیز خیر
Shy
Shy
1243 روز قبل
اصلا درست نیست، چون سود در بورس جدا از تعداد سهام ها نیست، اگر من ۵۰ درصد سود کنم برای سیو سود باید یک سوم سهامم رو بفروشم و مجدد سهم بخرم که به اون مبلغ دوباره سود بخوره، ولی اصل پولم که الان داشت ۵۰ درصد سود می گرفت رو ندارم، خب چه کاریه، این ضرر هست نه سود مرکب، سود مرکب درصورتی حاصل میشه که کل سهامت رو بفروشی و باهاش مجدد سهم بخری، مخصوصا با این تورم اگر درصدی از سهام رو بفروشی فقط اصل سرمایت رو کم کردی، این محاسبه درصورتی درست هیت که تورم صفر باشه و ما نخواهیم اصل سرمایمون رو با درصد تورم حساب کنیم واگرنه ضرر می کنیم چون نرخ تورم زیاد هست
ابولفضل
ابولفضل
1243 روز قبل
سلام می خواستم راهنمایی م کنید اگر من یک سهمی رو یک ملیون بخرم در قیمت ۲هزار تومن بعد از چند سال قیمت سهم به ۲۰هزار تومن برسه ومن به اون یک ملیون دست نزده باشم اون یک ملیون میشه گفت سود مرکب هست چون من نه به اصلش ونه به سودش دست زدم الان پول ۱۰برابر شده آیا یک ملیون ۱۰برابر میشه یا با توجه به سود مرکب بیشتر میشه این رو دقیق برام توضیح بدهید
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1243 روز قبل
با سلام دوست عزیز روش کار به این صورت است که با هر بار سوددهی در فروش سهام، مبلغ به دست آمده را نیز دوباره سهام می‌خرند و آن را به اصل سرمایه اضافه می‌کنند. البته برای دست‌یابی به سود مرکب، راه‌های دیگری هم مانند سرمایه‌گذاری در بخش‌های صادرات، خرید و فروش ارز، طلا، ملک و خودرو وجود دارند که هر یک دانش و تجربه خاص خود را می‌طلبند. در هر روشی نخست باید به سود رسید و سودهای حاصله را به سرمایه اولیه اضافه کرد و سپس به سود مرکب دست‌یافت
محمد
محمد
1248 روز قبل
سلام اگه سهمی داریم مثلا ۳۰درصد سود داده آیا منطقیه بخاطر سود مرکب فقط به اندازه سودش بفروشیم و مجدد خرید کنیم یا کلا سیود سود کنیم و در زمان اصلاح مجدد ورود کنیم
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1245 روز قبل
با سلام دوست عزیز نیاز به فروش نیست توجه شما را به مثال مطلب فوق جلب می کنم ساده‌ترین مثال سود مرکب این است که فرض کنید ۱۰۰ میلیون تومان در بورس سرمایه‌گذاری کرده‌اید و ۲۰ درصد سود معادل ۲۰ میلیون تومان بدست آورده‌اید. با اضافه شدن ۲۰ درصد به ۱۰۰ میلیون، ۱۲۰ میلیون تومان خواهید داشت. اکنون با داشتن ۱۲۰ میلیون تومان سرمایه، اگر بازهم ۲۰ درصد سود کنید، سود شما ۲۴ میلیون خواهد بود. ۲۰ میلیون تومان سودی که به ۱۰۰ میلیون اضافه‌شده، دلیل ۴ میلیون تومان سود بیشتر است.
حمید
حمید
1256 روز قبل
سلام الان تو پرتفوی من ۱۰ میلیون سود دارم الان به این سود، سود تعلق میگیره یا اینکه باید با سود سهام بخرم و از اونجا سود بگیرم؟ ممنون
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1256 روز قبل
با سلام دوست عزیز فرض کنید ۱۰۰ میلیون تومان در بورس سرمایه‌گذاری کرده‌اید و ۲۰ درصد سود معادل ۲۰ میلیون تومان بدست آورده‌اید. با اضافه شدن ۲۰ درصد به ۱۰۰ میلیون، ۱۲۰ میلیون تومان خواهید داشت. اکنون با داشتن ۱۲۰ میلیون تومان سرمایه، اگر بازهم ۲۰ درصد سود کنید، سود شما ۲۴ میلیون خواهد بود. ۲۰ میلیون تومان سودی که به ۱۰۰ میلیون اضافه‌شده، دلیل ۴ میلیون تومان سود بیشتر است. حال یا در همین سرمایه گذاری اصل و سود رشد خواهید داشت یا با خرید سهام جدید از دارایی متشکل از اصل و سود حاصل از آن به ۲۰% سود می رسید