سرمایه گذاری در بورس مناسب چه افرادی است ؟

در زمینه سرمایه گذاری در بورس سهام، پرسش هایی این چنینی پیش می آیند که:

فهرست []

  ✔ آیا فقط افراد ریسک پذیر می توانند در بورس سرمایه گذاری کنند یا در بورس برای افراد ریسک گریز هم امکان سرمایه گذاری وجود دارد؟

  ✔ آیا بورس، فقط جای افراد حرفه ای و متخصص است یا افراد غیرحرفه ای هم می توانند در بورس سرمایه گذاری کنند؟ و در کل، سرمایه گذاری در بورس مناسب چه افرادی است ؟

  شما چه نوع سرمایه گذاری هستید؟ ریسک پذیر یا ریسک گریز؟

  به سرمایه گذار یا معامله گری که اهل ریسک کردن است و قدرت پذیرش ریسکش بالا است، سرمایه گذار ریسک پذیر گفته می شود. در نقطه مقابل به افرادی که اهل پذیرش ریسک نیستند و در سرمایه گذاری هایشان ریسک نمی کنند، ریسک گریز می گویند. به نمودار زیر توجه کنید:

  با دقت در نمودار بالا می توانید پاسخ پرسش اول را پیدا کنید. این نمودار، میزان ریسک هر اوراق بهاداری را که در بورس دادوستد می شود، نشان می دهد.

  همان طور که در نمودار نیز مشخص است، افرادی که به هیچ عنوان تمایلی به پذیرش ریسک ندارند می توانند در بورس، اوراق مشارکت یا اوراق اجاره خریداری کنند. چون این اوراق، سود تضمین شده دارند. افرادی که میزان ریسک پذیری آن ها اندکی بیشتر است، احتمالاً سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری را به خرید اوراق مشارکت و اوراق اجاره ترجیح می دهند. چون این اوراق می توانند بازدهی بیشتری برای سرمایه گذار داشته باشند. سرمایه گذارانی که از دو گروه قبلی ریسک پذیرتر هستند، ترجیح می دهند خودشان به طور مستقیم سهام شرکت ها را خریداری کنند. چون احتمال می دهند که در ازای پذیرش این ریسک، سود بیشتری به دست می آورند. در نهایت، افرادی که اقدام به خرید و فروش قراردادهای آتی می کنند باید بسیار حرفه ای و متخصص باشند. زیرا قراردادهای آتی، در شمار اوراق بهادار بسیار پر ریسک محسوب می شود.

  سرمایه گذاری در بورس مناسب چه افرادی است ؟ آیا بورس فقط برای حرفه ای ها است؟ ویدیوی زیر می تواند در یافتن پاسخ این پرسش بیشتر به شما کمک کند:

  چگونه می توان بهترین سرمایه گذاری در بورس را تجربه کرد؟

  اگر با مفاهیمی مثل صندوق سرمایه گذاری یا قراردادهای آتی آشنایی ندارید نگران نباشید. زیرا در مقاله های دیگر این مفهوم ها را توضیح خواهیم داد. هدف مقاله ما پاسخ به این پرسش بود که آیا بورس برای افراد ریسک پذیر مناسب است یا ریسک گریز؟ و پاسخ این است: «همه افراد با سطوح مختلف ریسک پذیری امکان سرمایه گذاری در بورس را دارند.»

  اما سؤال دوم که آیا بورس، تنها متعلق به افراد متخصص و حرفه ای است؟ یا افراد غیرمتخصص هم می توانند در بورس سرمایه گذاری کنند؟ نمودار زیر، پاسخ این سؤال را هم مشخص خواهد کرد:

  همان طور که در نمودار بالا هم به خوبی مشخص است، افرادی با کمترین تخصص هم می توانند از طریق خرید اوراق مشارکت، اوراق اجاره یا سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری که سود ثابتی دارند، وارد بورس شوند. افرادی که تخصص بیشتری دارند، می توانند از بین سایر صندوق های سرمایه گذاری، صندوقی را که عملکرد مناسب تری دارد برای سرمایه گذاری در نظر بگیرند یا از خدمات سبدگردانی اختصاصی که در گفتارهای آینده به طور کامل توضیح خواهیم داد، استفاده کنند. با افزایش میزان شناخت و آگاهی افراد از سازوکار ارزیابی سهام شرکت ها، سرمایه گذاران می توانند به صورت مستقیم نسبت به خرید و فروش سهام شرکت ها اقدام کنند. افراد بسیار متخصص و حرفه ای هم در کنار همه گزینه های مورد اشاره، مهارت خرید و فروش ابزارهای با ریسک بالا مثل قراردادهای آتی و… را پیدا خواهند کرد. با این اوصاف، پاسخ سؤال دوم هم مثبت است؛ یعنی برخلاف برخی تصورات رایج، بورس فقط محلی برای سرمایه گذاری افراد متخصص و حرفه ای نیست و غیر حرفه ای ها هم می توانند سرمایه گذاری در بورس را تجربه کنند.