از نظر تحلیلگران و کارشناسان مسائل اقتصادی، زمانی که بازار افت قیمت 20 درصدی یا بیشتر را برای مدت زمانی بیشتر از 2 ماه تجربه کند، در اصطلاح بازار در وضعت نزولی به سر می برد. به احتمال زیاد و در نگاه اول، سرمایه گذاری در بازار نزولی ایده خوبی نیست.

فهرست []

  درواقع برخی معتقدند سرمایه گذاری در چنین بازاری موجب کاهش ارزش دارایی در گذر زمان خواهد شد. در نتیجه در چنین شرایطی بسیاری از سرمایه گذاران امید خود را به بازگشت بازار از دست می دهند و تصمیم به فروش دارایی خود می گیرند که این اقدام نیز به نوبه خود موجب کاهش شدید قیمت ها و روند نزولی بازار می شود.

  در این زمان، مشاوران سرمایه گذاری توصیه می کنند با استفاده از استراتژی های معاملاتی صحیح، میزان ضرردهی را به حداقل برسانید و درعوض از فرصت هایی که تنها در زمان کاهش قیمت ها به وجود می آیند، استفاده کنید. در این مطلب قصد داریم به بررسی 10 استراتژی برای سرمایه گذاری در بازار نزولی بپردازیم؛ پس همراه ما باشید.

  معرفی ده استراتژی برای سرمایه گذاری در بازار نزولی

  ۱- هزینه های زندگی تان را برآورد کنید

  قبل از سرمایه گذاری در هر بازاری، چه سودده و چه نزولی، در وهله اول شما باید هزینه زندگی روزمره تان را کنار بگذارید. پوشش هزینه های زندگی باید اولویت اول شما باشد. اگر برای پرداخت اجاره به سود کوتاه مدت بازار حساب کرده اید، قطعاً در خطر هستید! زیرا شرایط بازار ارزهای دیجیتال به اندازه ای پایدار نیست که بتوانید از میزان سود دریافتی خود در هر ماه مطمئن باشید. مشاوران توصیه می کنند سبک زندگی خود را با میزان حقوق خود تطبیق دهید و یک حساب پس انداز حاوی هزینه های زندگی سه تا شش ماه ایجاد کنید تا در مواقع اضطراری دچار استرس و اضطراب نشوید. شما باید فقط پولی را سرمایه گذاری کنید که توانایی از دست دادن احتمالی آن را داشته باشید.

  ۲- در بازارهای متنوعی سرمایه گذاری کنید

  در هر بازار نزولی، برخی از بخش های بازار بیشتر از سایر بخش ها دچار رکود و نزول می شوند. کارشناسان مسائل اقتصادی می گویند یک سبد سرمایه گذاری متنوع می تواند به شما کمک کند تا زیان را به حداقل برسانید و از سود در بازارهای رو به رشد بهره ببرید.

  در دنیای ارزها این موضوع ممکن است به معنای گسترش سرمایه گذاری شما در بین رهبران بازار با ارزش بالا، ارزهای دیجیتال جدید با سریع ترین رشد، کوین ها و توکن های مرتبط با DeFi، ارزهای دیجیتال مرتبط با بازار NFT و استیبل کوین ها باشد.

  ۳- در شرایط نزولی بازار نترسید

  بسیاری از سرمایه گذاران هنگام سقوط قیمت ها تمایل شدیدی به نقدکردن دارایی خود پیدا می کنند، اما واقعیت این است که در شرایط نزولی بازار ارزهای دیجیتال، نقدکردن دارایی همیشه راه حل درستی نیست. مشاوران مالی باتجربه می گویند که بهتر است نفس عمیقی بکشید و در بازار بمانید. هر بازار نزولی درنهایت با شرایط بهتر این دوره را به پایان می رساند و سرمایه گذارانی که می توانند از طوفان به سلامت گذر کنند، در درازمدت سود زیادی کسب می کنند.

  درواقع اگر پرتفوی شما (سبد سرمایه گذاری) متنوع است و اعصاب فولادی دارید، ماندن در بازار می تواند موقعیت شما را برای استفاده از فرصت های سود به محض به وجود آمدن آن ها فراهم کند.

  ۴- از نوسانات بازار به بهترین شکل استفاده کنید

  در سرمایه گذاری در بازار نزولی سرمایه گذاران بیشتر به دارایی هایی روی می آورند که ارزش خود را حفظ می کنند؛ برای مثال افراد دارایی خود را به طلا تبدیل می کنند. سپس هنگامی که قیمت ها کاهش می یابد، آن ها می توانند دارایی های خود را دوباره خریداری کنند و مابه التفاوت را به عنوان سود به جیب بزنند.

  در دنیای ارز دیجیتال، شما می توانید در شرایط نزولی بازار، دارایی خود را به استیبل کوین تبدیل کنید؛ ارز که با همین هدف طراحی شده است. استیبل کوین ها به شما این امکان را می دهند که دارایی تان را در کیف پول خود نگه دارید تا بتوانید به سرعت به تغییرات بازار واکنش نشان دهید.

  ۵- به صورت پی در پی خرید کنید

  سرمایه گذاران باهوش با استراتژی ای به نام میانگین هزینه دلاری در بازارهای نزولی خرید و فروش می کنند. آن ها طبق برنامه هفتگی یا ماهانه خریدهای منظم کوچکی انجام می دهند. این استراتژی به آن ها اجازه می دهد بدون نیاز به یک خرید بزرگ که می تواند به سرعت به ضرر بزرگی تبدیل شود، به ساختن سبد ارز دیجیتال متنوع ادامه دهند.

  استراتژی میانگین هزینه دلاری بر هموارسازی نوسانات قیمت مؤثر است. به جای ریسک خرید با قیمت بسیار بالا یا بسیار پایین، به تدریج و با توجه به میانگین قیمت مبتنی بر زمان سبد دارایی خود را ایجاد می کنید. با بهبود بازار، ارزش دارایی های شما افزایش یابد. با استفاده از استراتژی میانگین هزینه دلاری، لازم نیست نگران زمان بندی بازار و پیش بینی این باشید که آیا قیمت ها در شرف کاهش بیشتر یا بازگشت هستند.

  ۶- بخش های در حال رشد بازار را شناسایی کنید

  برخی از ارزهای دیجیتال حتی در طول رکود شدید بازار نیز ارزش خود را حفظ می کنند؛ برای مثال ارزهایی که در صنعت بازی های ویدئویی و قمار آنلاین استفاده می شوند، با وجود رکود بازار، معمولاً همیشه عملکرد خوبی دارند. ارزهای دیجیتال مرتبط با DeFi، بازارهای NFT مبتنی بر تکنولوژی، ارتباطات میان زنجیره ای و سایر برنامه ها ارزش ارزیابی دارند؛ به ویژه اگر دانش خاصی درباره شرایط یک بخش خاص از بازار داشته باشید.

  ۷- در ارزهای محبوب سرمایه گذاری کنید

   

  منطق پشت این استراتژی ساده است. ارزهایی که در بازار شرایط پایداری دارند، معمولاً در شرایط رکود و نزول، ارزش خود را حفظ می کنند و کمتر دچار نوسان می شوند. زمانی که یک ارز دیجیتال ارزش بازار بالایی دارد و زمانی که چند سرمایه گذار دارایی های خود را بفروشند، قیمت آن کاهش نمی یابد؛ درحالی که شما نمی توانید این استراتژی را درباره ارزهای جدیدتر با جامعه کاربری کوچک تر بگویید. درواقع درخصوص این ارزها باید بدانید که اگر سرمایه گذاران اعتماد خود را به آن ها از دست بدهند، در برابر زیان های جبران ناپذیر آسیب پذیر هستند.

  ۸- برای سرمایه گذاری در بازار نزولی فراتر از قیمت نگاه کنید

  درحالی که ممکن است قیمت کریپتو در طی یک بازار نزولی کاهش یابد، داشتن برخی از کوین ها یا توکن ها همچنان می تواند مزایایی داشته باشد؛ برای مثال شما می توانید برای دریافت کارمزد از وام دادن ارز دیجیتال به یک استخر نقدینگی یا قراردادن آن ها در یک شبکه اجماع بلاک چین، از مزایای خرید ارز دیجیتال حتی در بازار نزولی هم بهره مند شوید.

  ۹- در بازار مشتقات سرمایه گذاری کنید

  ابزارهای مشتقه ابزارهای مالی پیچیده ای هستند که به سرمایه گذاران اجازه می دهند ریسک سرمایه گذاری را به حداقل برسانند و حتی زمانی که قیمت های بازار در حال کاهش است، از سرمایه گذاری در بازار نزولی آسیب نبینند. رایج ترین ابزارهای مشتقات، قراردادهای آتی و آپشن هستند. با استفاده از این ابزارها سرمایه گذار یک دارایی، برای مثال بیت کوین زمان خرید را با قیمتی کمتر یا بالاتر در یک تاریخ مشخص، تعیین می کند.

  ابزار مشتقات به حداقل رساندن ریسک کمک می کنند؛ زیرا اگر نتیجه معامله زیان باشد، خرید یا فروش انجام نمی شود. درواقع تنها ضرری که ممکن است سرمایه گذار در یک بازار نزولی با استفاده از ابزارهای مشتقه متحمل شود، کارمزدی است که برای استفاده از ابزارها پرداخته است؛ مبلغی که در برابر ضررهای کلان چندان به چشم نمی رسد. این ابزارهای مالی کاملاً بدون ریسک نیستند، اما به سرمایه گذاران باتجربه این امکان را می دهند که در بازارهای در حال سقوط سود زیادی کسب کنند.

  ۱۰- صبور باشید

  محققان می گویند افزایش قیمت در میانگین بازار صعودی حدود 6 سال طول می کشد و بازدهی تجمعی بیش از 200 درصد را برای سرمایه گذاران فراهم می کند؛ درحالی که بازارهای نزولی 18 ماه یا کمتر دوام می آورند و میانگین زیان 39 درصد است.

  این ارقام نشان می دهد اگر آمادگی دارید دارایی های خود را به مدت 5 یا 10 سال نگه دارید، می توانید در شرایط نزولی بازار، هیچ یک از دارایی های خود را نقد نکنید و صبور باشید! قیمت ها دوباره افزایش می یابد، ارزش سبد سرمایه گذاری شما بازیابی می شود و کسب سود شما از سر خواهد گرفته شد.

  سخن پایانی

  به یاد داشته باشید، هیچ سرمایه گذاری بدون ریسک وجود ندارد. متخصصان سرمایه گذاری، استراتژی های ذکرشده در این مقاله را به عنوان راهی برای کاهش ضرر و حتی ایجاد ارزش سبد سرمایه گذاری خود با وجود بازاری که قیمت ها در آن در حال سقوط هستند، توصیه می کنند. گفتنی است هیچ یک از استراتژی های بیان شده در این مطلب یک شبه کار نمی کنند، اما کارشناسان می گویند اگر واکنش خود به کاهش قیمت ها را با دقت برنامه ریزی کنید و به یک برنامه بلندمدت متعهد شوید، می توانید در بازار نزولی دوام بیاورید و حتی موفق شوید.

  پرسش های متداول

  ۱- آیا سرمایه گذاری در بازار نزولی خوب است؟

  به طور معمول، بازار نزولی درنهایت با شرایط بهتر این دوره را به پایان می رساند و سرمایه گذارانی که می توانند از طوفان به سلامت گذر کنند، در درازمدت سود زیادی کسب می کنند.

  ۲- بهترین استراتژی سرمایه گذاری در بازار نزولی چیست؟

  سبد سرمایه گذاری متنوع می تواند به شما کمک کند تا زیان را به حداقل رسانده و از سود در بازارهای رو به رشد بهره ببرید.

  ۳- بهترین استراتژی خرید در بازار نزولی چیست؟

  استراتژی میانگین هزینه دلاری بر هموارسازی نوسانات قیمت مؤثر است. به جای ریسک خرید با قیمت بسیار بالا یا بسیار پایین، به تدریج و با توجه به میانگین قیمت مبتنی بر زمان سبد دارایی خود را ایجاد می کنید.

  ۵- بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری در بازار نزولی چیست؟

  ارزهایی که در صنعت بازی های ویدئویی و مرتبط با DeFi، بازارهای NFT مبتنی بر تکنولوژی، ارتباطات میان زنجیره ای و سایر برنامه ها معمولاً ارزش سرمایه گذاری دارند.