از کریپتوکارنسی چیزی شنیده اید؟ شبکه بلاک چین چطور؟ می دانید که فناوری های تازه ای مانند بلاک چین می توانند، خدمات بی نظیری به دنیا ارائه کنند؟ اگر گشتی در اخبار مرتبط با فناوری های تازه بزنید، حتما با خبرهای داغی در این مورد رو به رو خواهید شد. «بیت کوین» یکی از معروف ترین ارزهای مجازی است که این روزها در دنیا غوغایی به پا کرده است.

شاید شما هم نام آن را شنیده باشید ولی مفهوم و چیستی آن هنوز برایتان روشن نشده باشد. اگر تا پایان این قسمت از خانه سرمایه، همراهمان باشید، سر از کار این ارز پرشور درمی آورید.

پیشنهاد می کنیم به مقاله «پاسخ به ۲۰ سوال در مورد بیت کوین و ارز دیجیتال» هم سر بزنید. در آن گفتار ما به پرسش های احتمالی شما در مورد قدیمی ترین ارز دیجیتال جهان پاسخ داده ایم.

ارز دیجیتال بیت کوین چیست؟ (Bitcoin)

با رسیدن قیمت بیت کوین به ۱۳ هزار دلار در اوایل سال ۲۰۱۸، این ارز دیجیتال به شهرت و شکوفایی زیادی رسید. این ارز دیجیتال، ترکیبی بود از خلاقیت، پشت سر گذاشتن موانع قانونی و کنار زدن واسطه ها در امور مالی و بانکی مختلف که تراکنش های مالی را در سطحی بین المللی مقدور می ساخت. به همین خاطر در مدت کوتاه ظهورش توانست توجه زیادی را به سمت خود جلب کند.

بعد از «Bitcoin» رمزارزهای بسیاری پا به دنیا گذاشتند که ویژگی هایی شبیه به آن داشتند و دارند. کریپتوکارنسی ها یا رمزارزها ویژگی ها و ظرفیت های فوق العاده ای دارند و به همین دلیل است که با گذشت حدود ۱۰ سال از روی کار آمدنشان شهرت زیادی پیدا کرده اند.

کریپتوکارنسی ها در بستر شبکه ای بزرگ فعالیت می کنند که به آن «بلاک چین» می گویند. این شبکه، کاربران بسیار زیادی دارد و نمی توان در داده های آن دخل و تصرف کرد.

«گسترده بودن»، «تعداد زیاد کاربران»، «نبود امکان تخلف و تقلب در شبکه» و «نبود ناظری بر شبکه» آن را به محیطی آزاد و اثربخش برای فعالیت های ارتباطی در حیطه های گوناگون بدل می سازد.

به عبارت دقیق تر «Bitcoin» در بستر شبکه غیرمتمرکز بلاک چین فعالیت می کند.

تعریف Bitcoin

بیت کوین و کریپتوکارنسی های دیگر، خطوطی از رمزهای رایانه ای هستند که ارزش پولی دارند. این خطوط رمز با رایانه های قوی و همراه با مصرف زیاد انرژی برق تولید می شوند. به کریپتوکارنسی ها «ارز دیجیتال» هم گفته می شود.

این ارزها، شکلی از پول های دیجیتالی هستند که با محاسبات ریاضیاتی پیچیده خلق می شوند. شاید سوال کنید که «کریپتو» در واژه کریپتوکارنسی به چه معنا است و اصلا از کجا می آید؟ این واژه از «کریپتوگرافی» گرفته شده است.

کریپتوگرافی به فرایندی گفته می شود که از خلق سکه های جدید محافظت می کند.

نکته مهمی که درباره ارزهای دیجیتال وجود دارد، نبود نظارت های مرکزی بر آنها است. به زبان ساده، هیچ دولت، نهاد و اُرگانی روی این ارزها نظارت ندارد و در بستر شبکه ای کاملا آزاد، بی سانسور و بی مانع فعالیت می کنند.

دولت های مختلف در کشورهای گوناگون، هنوز نمی دانند که باید چه واکنشی نسبت به ارزهای دیجیتال داشته باشند.

برخی از آنها، با ممنوع کردن فعالیت در این عرصه به دنبال محدود کردن آثار آن هستند و برخی دیگر تلاش می کنند تا آن را بهتر درک کرده و با شناختش از ویژگی ها و ظرفیت هایی که دارد، نهایت استفاده را ببرند.

سفری کوتاه در تاریخچه بیت کوین

«Bitcoin» نخستین ارز دیجیتالی است. هیچ کس نمی داند که چه کسی آن را ساخته است. البته این موضوع تازه ای نیست. چون بیشتر ارزهای دیجیتالی در سکوت تولید می شوند.

گفته می شود که سازنده بیت کوین، فردی به نام «ساتوشی ناکوموتو» (Satoshi Nakomoto) است. دقیقا مشخص نیست که ساتوشی ناکوموتو واقعا یک فرد است یا گروهی از افراد تحت این نام، اقدام به تولید «Bitcoin» کرده اند.

بعد از تولد این رمزارز، دیگر خبری از ساتوشی ناکوموتو به گوش نرسید. مدتی بعد، رمزارزهای متفاوت دیگری مانند «لایت کوین»، «اتریوم» و… هم به دنیا معرفی شده اند.

یکی از مزایای اصلی «Bitcoin» این است که می توان آن را در حالت آفلاین هم در یک سخت افزار امن ذخیره کرد. به این حالت، «ذخیره سرد» گفته می شود. با وجود ذخیره سرد، امکان به سرقت رفتن رمزارزها به صفر می رسد.

ذخیره سرد، در مقابل «ذخیره گرم» قرار دارد. ذخیره گرم، نوعی ذخیره سازی است که طی آن، داده ها روی سطح اینترنت ذخیره می شوند و در نتیجه، امکان به سرقت رفتن آن به وجود می آید.

بیت کوین از کجا می آید؟

توکن های بیت کوین به دنبال فرآیند ماینینگ به وجود می آیند. ماینینگ فرآیندی است که در طی آن تراکنش ها به یک دفتر کل عمومی یا public ledger افزوده می شوند. در طی این فرآیند یک الگوریتم بخصوص بر میزان دشواری ماینینگ و تعداد کل توکن های ایجادشده نظارت خواهد داشت.

از آنجایی که توکن های بیت کوین توسط یک الگوریتم (و نه توسط بانک مرکزی) ایجاد و توزیع می شوند، سیستم بیت کوین تورم بازار ارز را دور زده و باعث می گردد که همواره یک جریان مالی ثابت از سکه های جدید وجود داشته باشد.

توجه داشته باشید که به مرور زمان تعداد توکن های بیت کوین که به عنوان پاداش ماینینگ به ماینرها اعطا می شود، کمتر خواهد بود. علت این موضوع فرآیند هاوینگ تصاعدی بیت کوین است.

نکته دیگر این است که سیستم پاداش ماینینگ تقریباً مشابه برنده شدن در لاتاری است. در حالی که بسیاری از افراد می کوشند تا با حل کردن معماهای پیچیده به کمک کامپیوترهای پیشرفته بلوک های تراکنش جدید را به یک بلاکچین اضافه کنند، همه موفق به این کار نمی شوند و در هر بار تنها یکی از کاربران می تواند پاداش بیت کوین را دریافت کند.

می دانید که بیت کوین جنبه فیزیکی ندارد و شما نمی توانید بیت کوین های خود را در دستتان بگیرید و یا از آن ها در خریدهای معمولتان استفاده کنید؛ حساب این ارز دیجیتال در یک ترازنامه (دفتر کل عمومی یا بلاکچین) ثبت می گردد. بنابراین تعداد سکه های بیت کوینی که از نو به وجود می آیند معادل تعدادی است که به ترازنامه افزوده می شود.

هنگامی که توکن های جدید ایجاد می شوند، صورتحساب آن ها به دفتر کل عمومی افزوده می شود و ماینری که بلوک را اضافه کرده است توکن های پاداش بیت کوین را در حساب عمومی خود دریافت می کند. حال اگر این فرد اقدام به فروش یا استفاده از این بیت کوین ها نماید، توکن های جدید وارد جریان مالی می شوند.

این سیستم موجب افزایش ثابت و قابل پیش بینی عرضه پول گردیده و امنیت سیستم بیت کوین را تضمین می کند. در حقیقت هرچه تعداد افراد بیشتری یک دفتر کل را تأیید (verify) کنند و بکوشند بلوک های جدید به آن اضافه کنند، شانس درست بودن آن بلاکچین افزایش می یابد. در چنین شرایطی مهره های مخرب به ندرت قادر به دستکاری این دفتر کل خواهند بود.

چه کسی بیت کوین را کنترل می کند؟

برخلاف ارزهای فیات که توسط دولت ها و بانک ها کنترل می شوند، بیت کوین به طور غیرمتمرکز (Decentralized) اداره می شود. بنابراین چه کسی بیت کوین را کنترل می کند؟ پاسخ به این سؤال یک فرد یا سازمان واحد نیست.

در حقیقت بیت کوین به طور همزمان توسط کاربران خود، ماینرها، گره ها، صرافی ها و توسعه دهندگان در سرتاسر جهان اداره می شود. بیت کوین یک سیستم مبتنی بر قوانین است که این قوانین توسط یک فرد خاص وضع نشده اند. ساتوشی ناکاموتو مبدع بیت کوین در وایت پیپر این ارز دیجیتال ذکر کرده است که بیت کوین سیستمی برای تراکنش های الکترونیک است که نیازی به تکیه بر اعتماد متقابل (چنانکه در ارزهای فیزیکی رایج است) ندارد.

این شبکه قدرتمند مستلزم آن است که تمامی افراد عضو آن از یک سری قوانین مشترک پیروی کنند و این اساس الگوریتم های اجماع است. یعنی قوانین بر اساس نظر اکثریت وضع می شوند. نقش هر یک از اعضای اداره کننده این سیستم به شرح زیر است:

 • توسعه دهندگان: هر کاربر در این شبکه همتا به همتا (peer-to-peer) می تواند نسخه نرم افزاری که قصد استفاده از آن را دارد انتخاب کند. سازندگان بیت کوین نمی توانند مانع این تغییرات اعمال شده توسط کاربران شوند.
 • ماینرها: امنیت شبکه بیت کوین توسط ماینرها تأمین می شود. علی رغم جایگاه مهم این اعضا، دسترسی ماینرها به شبکه نیز به اندازه هر فرد دیگری است که از بیت کوین استفاده می کند.
 • گره ها: داوران بیت کوین تحت عنوان گره ها یا Nodes شناخته می شوند. این افراد تراکنش ها را پایش می کنند و هر بلوک را قبل از آنکه به شبکه افزوده شود، مورد تأیید قرار می دهند. توسعه دهندگان می توانند امکانات جدیدی را پیشنهاد دهند؛ اما اگر گره ها این پیشنهادات را قبول نکنند، عملاً تغییری در سیستم صورت نخواهد گرفت. برای مثال اگر یک گره با آپدیت سیستم موافق نباشد، می تواند مانع از انجام آن شود.

چرا ارزهای دیجیتال، جنجال برانگیز هستند؟

این ماجرا، دلیل های فراوانی دارد؛ مثلا، از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳، خلافکاران با استفاده از بیت کوین معاملات خود را انجام می دادند و با این کار آن را به شهرت رساندند. نبود ناظران دولتی، فعالیت غیرقابل ردیابی، فرار مالیاتی و … بخشی از دلیل های روی آوردن خلافکاران به سمت این ارز دیجیتال بودند.

همان طور که پیش تر با هم گفتیم، دولت ها هنوز نتوانسته اند قوانینی منسجم در مورد ارزهای دیجیتالی تدوین کنند. بنابراین، از موضوعاتی مانند دریافت مالیات از این رمزارزها صحبتی نمی شود.

«اِسکم ها» (scam) نیز یکی از دلایلی هستند که نام رمزارزها را در دنیا مطرح کردند.

اسکم ها، همان تله هایی هستند که در قالب هایی موجه سر راه کاربران به ویژه افراد تازه وارد یا ناوارد قرار می گیرند تا آنها را به بهانه رسیدن به سود در دنیای ارزهای دیجیتالی، تلکه کنند.

از آنجا که بلاک چین – همان بستری که در آن رمزارزها تراکنش می شوند – امکان برقراری ارتباطی بی واسطه را در میان افراد فراهم می کند، دیگر نیازی به واسطه هایی مانند بانک ها و موسسات مالی احساس نمی شود.

در نتیجه، این عامل هم دلیل دیگری است که باعث شهرت ارزهای دیجیتالی شد.

Bitcoin چگونه کار می کند؟

بیت کوین یک دارایی دیجیتال است که بر بستر شبکه بلاک چین پیاده سازی شده است. بلاک چین یک سیستم به اشتراک گذاری اطلاعات است که همه افراد حاضر در آن شبکه به این اطلاعات که در دفتر کل نگه داری می شوند دسترسی دارند.

در سیستم بانکداری فقط بانک از نقل و انتقال دارایی و تمام جزئیات آن باخبر می شود، اما در بلاک چین این اطلاعات در دفتر کل مرکزی که همه به آن دسترسی دارند ثبت می شود.

در هر اشتراک گذاری کد فرستنده، کد گیرنده و مبلغ ارسالی مشخص می شود، در دفتر ثبت می گردد و تا ابد امکان رجوع به آن وجود دارد. حجم فعلی دفتر «Bitcoin» به بیش از 320 گیگابایت رسیده است.

هر کیف پول یک سیستم امنیتی قوی دارد که از دو کد تشکیل شده است، یک کلید خصوصی و یک کلید عمومی. هر تراکنشی که در شبکه رمزارزها انجام می شود با کلید خصوصی شما که بر اساس یک سیستم رمزنگاری خیلی قوی تولید شده است، امضا می گردد.

توجه داشته باشید فقط شما به کلید خصوصی دسترسی دارید ولی هنگامی که تراکنش در دفتر مرکزی ثبت شود، افراد می توانند آن تراکنش را بر اساس کلید عمومی مشاهده کنند.

اجازه بدهید برایتان مثالی بزنیم:

اگر شخص «A» بخواهد در شبکه ، تراکنشی انجام دهد – مثلا یک واحد از این رمزارز را به شخص «B» بفرستد – باید درخواست خود را به شبکه اعلام کند. نودها تراکنش را دریافت کرده، آن را ثبت می کنند و سپس به نودهای اطراف خود می فرستند.

اما نودها به جز ارسال تراکنش به نودهای اطراف باید صحت تراکنش دریافتی را بسنجند؛ مثلا اگر شخص «A» بخواهد 2 واحد اتریوم به شخص «B» ارسال کند ولی دارایی او فقط یک واحد اتریوم باشد، نودها این تراکنش را به عنوان یک تراکنش معیوب شناسایی می کنند و این تراکنش انجام نخواهد شد.

برای این کار نودها باید به سابقه تراکنش ها مراجعه کنند. فردی که درخواست تراکنش ارسال یک واحد اتریوم را دارد با پیوند تراکنش های قبلی خود به شبکه ثابت می کند که موجودی او حداقل یک واحد اتریوم است.

بررسی میزان دارایی مورد نیاز یک بار توسط کیف پول شخص ارسال کننده تراکنش و یک بار توسط نودها انجام می شود. با این کار شبکه از خطر خرج دوباره در امان خواهد بود.

داشتن ارز دیجیتالی در کیف پول به این معنا است که شما در شبکه تراکنش هایی خرج نشده دارید.

بیت کوین چه مزیت هایی دارد؟

 • دیجیتالی بودن

«Bitcoin» یک ارز کاملا مجازی است که معادل فیزیکی ندارد. به همین دلیل برای ذخیره آن به فضای خاصی نیاز ندارید.

 • شفاف است

تمام تراکنش های این رمزارز در دفترکلی که همه به اطلاعات آن دسترسی دارند ثبت می شود. هر کیف پول یک کلید خصوصی و یک کلید عمومی دارد. کلید عمومی در تراکنش های ثبت شده قابل مشاهده است. با مراجعه به دفترکل مرکزی می توان میزان دارایی را مشاهده کرد.

 • امنیت بالایی دارد

این رمزارز روی شبکه بلاکچین که با استفاده از پروتکل هایی خاص، امنیت آن تضمین می شود کار می کند. نودها (چه نودهای معمولی و چه ماینرها) با پیروی از یک سری دستورات خاص به تایید یا رد تراکنش می پردازند. همچنین نودهای استخراج کننده یا ماینر، نقش اساسی در امنیت شبکه دارند.

 • غیرمتمرکز است

بر خلاف ارزهای فیات رایج در کشورها، ارز دیجیتال، تحت نظارت هیچ سازمان یا دولتی نیست. می توان این ویژگی را به طور همزمان، نقطه قوت و ضعف آن به شمار آورد. چون به دلیل نبود نظارت بر این سیستم، گزینه ای مناسب برای کلاه برداری به شمار می رود؛ کما اینکه تا به امروز بارها این اتفاق افتاده است.

 • سرعت بالا و کارمزد کم

نقل و انتقال دارایی توسط این رمزارز در مدت زمان کوتاهی انجام می شود. این در حالی است که اگر تجار بخواهند به صورت بین المللی نقل و انتقالات مالی داشته باشند باید چند روز منتظر بمانند.

گذشته از این، کارمزد انتقال ارزهای دیجیتال، بسیار کمتر از انتقال ارزهای فیات است. البته با افزایش سختی شبکه، کارمزد ارزهای رمزنگاری شده هم روندی صعودی به خود گرفته است.

 • تضمین انجام تراکنش

تراکنش های صورت گرفته در شبکه بیت کوین به هیچ عنوان لغو نمی شوند. به همین دلیل اگر شما رمزارز خود را اشتباها به شخصی که نمی شناسید بفرستید دیگر امکان برگشت ارزهای دیجیتالی شما وجود ندارد. ولی اگر فرد را بشناسید تنها با ارسال مجدد فرد، ارزهای شما بازگردانده می شوند.

این ویژگی برای تضمین انجام تراکنش به شبکه اضافه شده است. به این ترتیب، گیرنده به هیچ عنوان نمی تواند ادعا کند که رمزارزها را دریافت نکرده است.

بیت کوین در کجا ذخیره می شود؟

هنگامی که اقدام به خریداری بیت کوین می کنید، مالکیت توکن های خریداری شده را به طور مجازی دریافت می کنید. در حقیقت با خرید بیت کوین دو کلید خصوصی و عمومی در اختیار شما قرار می گیرد که از کلید عمومی می توانید برای ایجاد آدرس کیف پول خود استفاده کنید و با استفاده از کلید خصوصی می توانید به بیت کوین های خود دسترسی پیدا کنید. دقت داشته باشید که بایستی کلید خصوصی خود را نزد خودتان و در کیف پول رمز ارز نگه دارید و هرگز آن را در اختیار فرد دیگری قرار ندهید.

مالکیت بیت کوین های شما به طور امن بر روی بلاکچین ثبت و ذخیره می شود. تاکنون، هکرها با تغییر اطلاعات بلاکچین موفق به سرقت بیت کوین نشده اند که علت آن متد رمزنگاری به کار رفته در بلاکچین است. در حقیقت با تکنولوژی امروزی بلاکچین، صدها (اگر نگوییم میلیون ها) سال طول خواهد کشید تا فردی بتواند یک بلاکچین را هک کند.

با این حال، کلید خصوصی شما در کیف پولتان ذخیره می شود. کیف پول های رمز ارز عمدتاً نرم افزارهایی هستند که بر روی دستگاه های الکترونیکی شما نصب می شوند. همین موضوع این کیف پول ها را در معرض خطر هک شدن قرار می دهد. بنابراین جایی که نقطه ضعف وجود دارد بین بلاکچین و کاربر است و نه در خود بلاکچین.

کیف پول های رمز ارز انواع گوناگونی دارند. کیف پول های کاستدی توسط یک واسطه طرف ثالث به عنوان مثال یک صرافی رمز ارز مدیریت می شوند. در کیف پول های غیرکاستدی هیچ واسطه ای وجود ندارد و شما کلیدهای خود را به طور مستقل در این کیف پول ها ذخیره می کنید. کیف پول های غیرکاستدی خود به انواع کیف پول های سرد و گرم طبقه بندی می شوند.

در کیف پول سرد یا آفلاین یا کیف پول سخت افزاری، کلید خصوصی شما به صورت آفلاین نگهداری می شود. در نتیجه با استفاده از این نوع کیف پول از خطر هک شدن توسط افراد سودجو مصون خواهید بود. به عنوان مثال ترزور (Trezor) و لجر (Ledger) دو کیف پول سخت افزاری هستند که از بیت کوین پشتیبانی می کنند.

کیف پول های گرم نرم افزارهایی هستند که بر روی گوشی موبایل شما نصب شده و کلیدهای خصوصی شما را بطور آنلاین ذخیره می کنند. آنلاین بودن این کیف پول ها با خطر دزدی و افشای اطلاعات شما همراه است. بنابراین هنگام استفاده از این کیف پول ها باید در نظر داشته باشید که ممکن است کیف پول شما به آسانی هدف هکرها قرار گیرد.

کیف پول های بیت کوین چیست؟

اگر قصد خریداری بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری را دارید، برای این کار ابتدا باید یک کیف پول مناسب انتخاب کنید. بیت کوین اولین ارز دیجیتالی است که در سال ۲۰۰۹ به بازار معرفی شد و بنابراین تقریباً تمامی کیف پول های رمز ارز از این توکن پشتیبانی می کنند.

شما می توانید توکن های ارز دیجیتال خود را در صرافی های رمز ارز نیز نگهداری کنید. اما به خاطر داشته باشید که این کار امنیت حساب شما را به خطر می اندازد. تنها کافی است که هکرها به آن صرافی که شما بیت کوین هایتان را در آن ذخیره کرده اید حمله کنند؛ در این صورت تمامی موجودی حساب شما از دست می رود. برای همین بهتر است برای نگهداری توکن های خود یک کیف پول داشته باشید.

بهترین کیف پول های بیت کوین در سال ۲۰۲۳ عبارتند از:

 • بهترین کیف پول بیت کوین از نظر امنیت: کیف پول Trezor مدل T
 • بهترین کیف پول از نظر یکپارچگی: کیف پول لجر نانو ایکس (Ledger Nano X)
 • بهترین کیف پول برای کاربران حرفه ای بیت کوین: Electrum
 • بهترین کیف پول برای افراد تازه کار: Exodus
 • بهترین کیف پول بیت کوین برای کاربران موبایل: Mycelium

استخراج بیت کوین چگونه انجام می شود؟

هدف ماینرها دسترسی به بیت کوین های استخراج نشده و البته ایجاد امنیت در شبکه است. ماینرها با تولید بلاک هایی از تراکنش های معتبر و اتصال آن به بلاکچین، پاداش دریافت می کنند. برای اینکه از ایجاد بلاک های متعدد و دستکاری شبکه جلوگیری شود، فقط نودهایی که ماینر هستند حق ساخت بلاک را دارند.

همه ی تراکنش های این ارز دیجیتال در یک دفتر مرکزی ثبت می شوند که همه ی اعضای شبکه به آن ها دسترسی دارند. هر 2500 تراکنشی که انجام می شوند در یک بلاک جای می گیرند و آن بلاک به این دفتر اضافه می شود.

برخی از افراد حاضر در شبکه داوطلب می شوند که در ازای دریافت پاداش، این بلاک را به آخر شبکه اضافه کرده و اطلاعات دفتر مرکزی را به روزرسانی کنند.

سیستم «Bitcoin» به این صورت طراحی شده است که برای هر بلاک با کمک تابع درهم ساز هش نگار یک مسئله ریاضی ایجاد می کند. هر کدام از ماینرها که بتوانند زودتر به جواب این مسئله برسند مفتخر به اضافه کردن بلاک به انتهای زنجیره می شوند.

یک نود در شبکه، کامپیوتر قدرتمندی است که نرم افزار بیت کوین را اجرا کرده، در روند انتقال اطلاعات مشارکت می کند و به این ترتیب به حفظ شبکه بیت کوین کمک می کند.

نودها می توانند ماینر یا همان استخراج کننده باشند یا فقط به وسیله اشتراک گذاری سیستم خود در حفظ امنیت شبکه و تایید تراکنش ها نقش داشته باشند.

در ابتدای پیدایش این رمزارز، همه ی نودها به عنوان ماینر عمل می کردند. با گذشت زمان و سخت تر شدن کار، نودهای ماینر با استفاده از کارت های گرافیک سعی داشتند در رقابت پیروز شوند، اما رفته رفته کارت های گرافیک نیز از پس عملیات استخراج بر نیامدند.

نودهای ماینر مجبور شدند برای استخراج از دستگاه های سخت افزاری خاصی که فقط برای استخراج تولید شده بودند استفاده کنند.

رقابت در ماینینگ

امروزه رقابت بر سر استخراج بسیار سخت شده است. حتی افرادی که دستگاه های سخت افزاری قوی هم داشتند اکنون شانس چندانی برای رقابت ندارند. از این رو شاهد پیدایش استخرهای استخراج هستیم. در واقع، ماینرها با اشتراک گذاری قدرت هش خود می پذیرند که با دریافت سود کمتر، شانس شان را برای دریافت سود، افزایش دهند.

برای فعالیت به عنوان ماینر باید به قدرت هش ریت دستگاه ماینر توجه کرد. این بدان معنی است که دستگاه ماینر شما قدرت حدس زدن چند جواب را در یک ثانیه دارد؟

مورد بعدی که باید به آن توجه کرد این است که توان مصرفی دستگاه ماینر شما چند وات است؟

قیمت برق در کشوری که زندگی می کنید هم جز مواردی است که در هنگام تصمیم گیری برای فعالیت در این حوزه باید به آن ها توجه داشته باشید.

البته اگر می خواهید در استخر استخراج فعالیت کنید باید به کارمزدی که استخر از شما مطالبه می کند نیز توجه داشته باشید.

هر 10 دقیقه یک بلاک جدید ایجاد می شود. اگر قدرت هش یک دستگاه ماینر آن قدر بالا باشد که بتواند مثلا در 6 دقیقه جواب مسئله را پیدا کند، در شبکه بی نظمی ایجاد می شود. به همین دلیل سختی شبکه در شبکه بیت کوین تعبیه شد.

شبکه با سنجش قدرت پردازش ماینرهای حاضر در آن تقریبا هر 2 هفته یک بار سختی را به روزرسانی می کند.

دریافت و ارسال بیت کوین چگونه انجام می شود؟

برای دریافت بیت کوین کافی است کیف پول امن بیت کوین خود را بر روی گوشی تلفن همراه یا کامپیوتر خود نصب کنید. سپس آدرس بیت کوین خود را در اختیار فرستنده قرار دهید. شما می توانید از آدرس هایی که توسط کیف پول ایجاد می شود استفاده کنید و این آدرس را از طریق مسیج یا هر راه ارتباطی دیگری به فرستنده بدهید. هنگامی که فرستنده آدرس شما را دریافت کرد، بایستی مراحل ارسال بیت کوین را در نرم افزار کیف پول خود طی کند.

برای دریافت بیت کوین با استفاده از کلید عمومی خود بایستی اقدامات زیر را در نرم افزار کیف پول رمز ارز خود انجام دهید:

۱. ابتدا نرم افزار کیف پول بیت کوین خود را باز کنید و در صفحه اصلی گزینه Receive در بالای صفحه را انتخاب کنید.

۲.  کیف پول مورد نظر خود را انتخاب کنید. با انتخاب کیف پول بیت کوین شما توکن ها را در این کیف پول دریافت می کنید.

۳. سپس کیف پول انتخابی شما آدرسی را ایجاد می کند که از طریق آن می توان توکن های خود را دریافت کنید. این آدرس را با زدن روی QR code کپی کنید.

۴. این آدرس را به فرستنده بدهید. اگر فرستنده نزدیکتان است می تواند با گوشی هوشمند خود کیو آر کد کیف پول شما را اسکن کند.

اگر قصد ارسال بیت کوین به فرد دیگری را دارید باید مراحل زیر را طی کنید:

۱. ابتدا نرم افزار کیف پول بیت کوین خود را باز کنید و بر روی گزینه Send در بالای صفحه اصلی بزنید.

۲. آدرس کیف پول فردی که می خواهید برای او بیت کوین ارسال کنید را وارد کنید. شما همچنین می توانید با گوشی تلفن همراه خود کیو آر کد کیف پول گیرنده را اسکن کنید.

۳. کیف پولی که می خواهید ارسال بیت کوین از آن انجام شود را انتخاب کنید.

۴. مقدار توکن مورد مبادله خود را وارد کنید و گزینه Continue را انتخاب کنید.

۵. پس از تأیید مشخصات تراکنش Send را بزنید.

اگر می خواهید توکن های بیت کوین را بین کیف پول های خودتان منتقل کنید، در قسمت Send نرم افزار بر روی گزینه My Wallets بزنید.

نود بیت کوین چیست؟

شبکه بلاک چین، یک تکنولوژی غیرمتمرکز است که هیچ دولت، سازمان یا شخصی بر آن نظارت ندارد. علی رغم تمام مزایای این سیستم بدون یک نهاد نظارتی سنجش اعتبار عملیاتی که در شبکه انجام می شود ممکن است مختل شوند.

نودها (Node) در شبکه بلاک چین بیت کوین نقش همان نهاد نظارتی را بر عهده دارند؛ اما از آنجایی که تکنولوژی بلاک چین، غیرمتمرکز است تمام سیستم های متصل در شبکه این کار را انجام می دهند و نظارت فقط تحت اختیار یک شخص یا سازمان نیست.

نودها – هر کامپیوتری که به طور مستقیم به شبکه متصل شود و دفتر کل را دریافت کند – در شبکه بلاکچین وظیفه کسب اطمینان از تمرکززدایی و همچنین تبدیل بلاکچین به یک بستر امن برای تراکنش ها در شبکه را به عهده دارند.

برای اینکه نودها بتوانند در نظارت و تایید تراکنش ها نقشی داشته باشند باید برنامه مربوطه را روی سیستم خود نصب کنند و به سایر نودها یا سیستم های متصل در شبکه وصل شوند تا شبکه بتواند از قدرت سیستم آنها برای اعتبارسنجی و تایید تراکنش ها کمک بگیرند.

کاربران عادی با داشتن کیف پول و ایجاد یک حساب در صرافی معتبر می توانند ارزهای دیجیتال را معامله کنند.

بنیان گذار بیت کوین کیست؟

در بحبوحه رکود اقتصادی سال 2008 آمریکا بود که فرد یا گروهی ناشناس با نام مستعار «ساتوشی ناکاموتو» مقاله ای را به گروهی از متخصصین حوزه رمزنگاری ارسال کردند.

ساتوشی ناکاموتو هم واقعی است و هم غیرواقعی؛ به عبارتی می توان او را به شبحی در دنیای دیجیتال تشبیه کرد.

اما چرا؟ ساتوشی ناکاموتو در سال 2007 کد بیت کوین را نوشت و در نوامبر سال 2008 وایت پیپر آن را منتشر کرد. در سال 2008 وب سایت «Bitcoin.org» با نام او راه اندازی شد. همچنین ساتوشی ناکاموتو مقاله ای با عنوان «بیتکوین یک سیستم نقدی الکترونیک همتا به همتا» را منتشر کرد.

ساتوشی ناکاموتو تا سال 2010 در توسعه پروژه این رمزارز فعال بود. در سال 2010 آقای «گوین اندرسون» مسئول پروژه شد و ساتوشی ناکاموتو ناپدید گشت.

در رابطه با هویت او گفته شده که یک فرد ژاپنی و متولد اپریل سال 1975 است.

البته ساتوشی در آثار منتشر شده خود از انگلیسی بریتانیایی بدون هیچ ایرادی استفاده کرده است. همین موضوع، کمی در رابطه با هویت ژاپنی او شک و شبهه به وجود آورده است.

از طرف دیگر با توجه به زمان انتشار پست های ساتوشی این طور برداشت می شود که او در ساعت های نیمه شب به وقت گرینویچ پستی منتشر نمی کرد، همین موضوع احتمال انگلیسی بودن ناکاموتو را قوی تر کرد.

 • ویلی لدون ویرتا

محقق فنلاندی و طراح پیشین بازی های ویدیویی است. البته از آنجایی که وی در زمینه برنامه نویسی به مهارت ساتوشی ناکاموتو نمی رسد و اطلاعات زیادی راجع به رمزنگاری نداشته احتمال اینکه وی ساتوشی ناکاموتو باشد را ضعیف کرده است. از طرف دیگر اگر ویرتا خالق بیت کوین بود احتمالا کار خود در دانشگاه را ترک می کرد.

 • گوین اندرسن

پس از ناپدید شدن ناکاموتو، گوین اندرسون امور را به عهده گرفت، اما خیلی قابل قبوال نیست که او ساتوشی ناکاموتو باشد. با این حال اندرسون اعلام کرده بود که «گریک رایت» استرالیایی همان ساتوشی ناکاموتو است.

رایت یک دانشمند علوم کامپیوتر بود. پس از ادعای گوین اندرسون تحقیقات زیادی در رابطه با زندگی او انجام شد. نتیجه این شد که او یا خالق «Bitcoin» است یا یک دروغگوی قهار.

گریک رایت در سال 2019 حق تالیفی بابت بیت کوین صفر و یک در آمریکا به ثبت رساند.

برخی او را به عنوان خالق بیت کوین پذیرفتند ولی برخی این ادعا را قبول نداشتند. او در سال 2019 اعلام کرد که وی به همراه یک گروه متشکل از «دیو کیلمن» و «هال فینی» در این پروژه حضور داشتند.

کلیمن یک رمزنگار بود که در سال 2013 در فقر درگذشت. هنگامی که او را یافتند بطری های الکل و یک تفنگ در اطرافش بود و جسدش داشت تجزیه می شد. سوراخی بر اثر یک تیر هم در تشک وی وجود داشت.

جالب است بدانید که او در زمان مرگش مقدار قابل توجهی «Bitcoin» داشت. برادر کلیمن حاضر نشد هارد درایو کلیمن را منتشر کند. به همین دلیل حقیقت در این مورد فاش نشد.

 • هال فینی

در میان افرادی که ممکن است ساتوشی ناکاموتو باشند، هال فینی از محتمل ترین گزینه ها است.

او پیش از خلق این رمزارز، یک رمزنگار کارکشته بود. حتی اگر فینی همان ساتوشی ناکاموتو نباشد، می توان این دو را از نظر هوش در سطح یکسانی قرار داد. چون هر دوی آنها نابغه هستند.

بد نیست بدانید که دست خط فینی بسیار شبیه به ساتوشی ناکاموتو است، البته این دلیل محکمی برای این ادعا به شمار نمی رود. چون این مورد درباره اندرسون نیز گفته شده بود.

فینی اعلام کرد که ساتوشی ناکاموتو نیست و حتی به بازرسان اجازه داد که منزلش را بررسی کنند.

او اولین شخصی بود که «Bitcoin» را از ساتوشی ناکاموتو دریافت کرد. متاسفانه فینی سال 2014 به دلیل بیماری درگذشت.

 • دوریان ناکاموتو

«دوریان پرنفیس ناکاموتو» یک شهروند ژاپنی- آمریکایی است. او در انتهای خیابانی که فینی ساکن آن بود زندگی می کرد، آیا این اتفاقی بود؟

حدس و گمان راجع به اینکه دوریان پرنفیس، ساتوشی ناکاموتو باشد از آنجا سرچشمه می گیرد که خبرنگار دو هفته نامه در سال 2014 از وی راجع به بیت کوین سوالاتی می پرسد ولی دوریان در جواب گفت که دیگر با این رمزارز کاری ندارد و افراد دیگری مسئولیت را برعهده گرفته اند. این پاسخ غلظت شک و شبه در مورد او را بسیار بالا برد.

با این حال رویان بعد از آن ماجرا گفت که سوال خبرنگار را درست متوجه نشده و فکر کرده بود که خبرنگار راجع به سوابق ارتشی او که موضوعی محرمانه است سوال می پرسد.

پس از این ماجرا حساب کاربری ساتوشی ناکاموتو پس از 5 سال فعال شد و اعلام کرد که وی دوریان ناکاموتو نیست.

 • نیک سابو

از نظر هوش و ذکاوت می تواند ساتوشی ناکاموتو باشد. از طرف دیگر او مقاله ای راجع به «بیت گولد» که یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است نوشته بود. این ارز به اوج نرسید اما به گفته برخی می توانست نسخه شکست خورده «Bitcoin» باشد.

پیش از ظهور این رمزارز او طرحی شبیه به بیت کوین را ارائه داده بود. البته نیک اعلام کرد که وی ساتوشی ناکاموتو نیست و اضافه کرد که ساتوشی در زمینه گلدکوین او را راهنمایی کرده بود.

 • اسکات استورنتا

او از اولین بنیان گذاران فناوری بلاک چین است که در وایت پیپر بیت کوین به ۸ اثر مهم اشاره کرده است. یکی از آنها یک کتاب عمومی راجع به احتمال است و بقیه موارد به مسائل بنیادی در عرصه رمزنگاری می پردازد که سه مورد از آنها به کمک اسکات تالیف شده اند.

در سال ۱۹۹۱ «Scott Stornetta» و «Stuart Haber» در مقاله ای با عنوان «چگونه به یک سند الکترونیکی برچسب زمانی بزنیم» یک طرح غیرمتمرکز را پیشنهاد دادند.

بسیاری از اصول ارائه شده در این مقاله و مقالات پس از آن بعدها توسط ساتوشی ناکاموتو مورد استفاده قرار گرفتند. با این وجود، آنها در سال 1995 و قبل از تولد بیت کوین، شبکه بلاکچین خود را که اولین نمونه در دنیا بود راه اندازی کردند که همچنان فعال است.

با وجود اینکه «Stornetta» می گوید که او ساتوشی ناکاموتو نیست؛ اما آثار او برای کل حوزه رمزنگاری، بنیادی و اساسی بودند.

حتی با کنار کشیدن ساتوشی ناکاموتو از پروژه ، باز هم این شخص (یا گروه) به دلیل دارایی بیت کوینش برای دنیای رمزارزها مهم است. اگر ناکاموتو قصد فروش رمزارزهای خود را داشته باشد بازار ارزهای دیجیتال دچار نوسان شدیدی خواهد شد.

هرچه قیمت بالاتر رود میزان تاثیرپذیری بازار رمزارزها از رفتار کسی که مقدار زیادی از آنها را در اختیار دارد شدت می گیرد. تخمین زده شده که ناکاموتو حدود یک میلیون واحد «Bitcoin» دارد.

امنیت ارزهای دیجیتال در چه وضعیتی است؟

پیش از این توضیح دادیم که تراکنش های ارسال شده به شبکه از یک نود به نودهای اطراف ارسال می شوند. این را هم متوجه شده اید که داشتن بیت کوین در کیف پول به منزله داشتن تراکنش هایی است که هنوز خرج نشده اند.

اما اگر شخص «A» تراکنش انتقال یک رمزارز را به شبکه ارسال کند و قبل از آنکه شخص گیرنده، رمزارز را دریافت کند، شخص «A» پول را بگیرد و یک تراکنش مخالف را ارسال کند چه؟

پس شبکه باید به ترتیب زمانی تراکنش های ارسالی نیز توجه داشته باشد. وقتی شخص «A» تراکنشی را به شبکه ارسال کند، نودها آن را بررسی کرده و تایید می کنند. به این ترتیب در دفتر مرکزی، اطلاعات به روزرسانی می شوند و در این مرحله دارایی شخص «A» صفر و دارایی شخص «B» به یک تغییر می کند.

تراکنش دوم مخالفی که شخص «A» به شبکه ارسال کرده بود در نوبت قرار گرفته و پس از انجام تراکنش های پیشین بررسی می شود، نودها با بررسی سابقه تراکنش ها متوجه می شوند که شخص «A» دیگر رمزارز ندارد. در نتیجه تراکنش انجام نخواهد شد.

در سیستم بلاکچین هر بلاک، ظرفیت تقریبا دو هزار و پانصد تراکنش را دارد – این تراکنش ها در یک زمان ارسال شده اند – و این بلاک ها هر 10 دقیقه یک بار توسط ماینرها ایجاد می شوند.

هر بلاک کد مخصوص خود را دارد. این کد همان هش بلاک است. هر بلاک علاوه بر هش خود، هش بلاک قبلی را نیز در خود جای داده است. اگر یک بلاک تغییر کند، به دنبال آن هش، آن بلاک نیز تغییر خواهد کرد و در نتیجه همه بلاک ها غیرمعتبر می شوند.

چه عواملی بر قیمت بیت کوین تاثیر می گذارند؟

 • عرضه و تقاضا

در هر ارز، کالا و خدمات، اگر تقاضا زیاد باشد قیمت آن نیز افزایش پیدا می کند. از سال 2017 که افراد بیشتری با بلاکچین و کاربرد آن آشنا شدند، افراد بیشتری خواهان این ارز دیجیتال شدند. همین موضوع باعث شد که قیمت آن به دلیل تقاضای بیشتر بالا رود.

 • فورک

«فورک» نیز از عواملی است که بر تمام رمزارزهای پیاده شده بر بستر بلاک چین تاثیر می گذارد.

در بسیاری از مواقع به دارندگان کیف پولی خاص پس از انجام فورک گفته می شود که اگر مقداری خاص از «Bitcoin» را داشته باشید، مقداری از بیتکوین کش نیز به شما تعلق می گیرد.

همین موضوع باعث می شود که افراد، دارایی ارز دیجیتال خود را افزایش دهند یا حتی اگر هیچ موجودی ندارند اقدام به خرید کنند. البته موارد استثنا نیز وجود دارد.

 • هاوینگ

هاوینگ یا نصف شدن پاداش استخراج هر چهار سال که باعث ایجاد تورم منفی می شود بر قیمت این رمزارز موثر است. در ابتدا پاداش استخراج 50 واحد بود، سپس 25 و بعد به 5/12 رسید و در اردیبهشت سال 99 به 25/6 واحد رسید. این مورد باز هم به داستان عرضه و تقاضا اشاره دارد. بیت کوین روز به روز شناخته شده تر می شود، افراد بیشتری آن می پذیرند و خواهان آن هستند. از طرف دیگر با گذشت زمان، عرضه آن کم و کمتر می شود و همین موضوع باعث بالاتر رفتن قیمتش می شود.

 • قوانین رگولاتوری

اینکه دولت ها در قبال بیت کوین چه سیاستی را اتخاذ کنند می تواند تاثیر به سزایی بر قیمت آن داشته باشد. مواردی همچون «گرفتن مجوز برای ورود ماینر» و به طور کلی مقبولیت رمزارزها از طرف دولت بر قیمت آنها تاثیر می گذارد.

عده زیادی به علت مشکلات احتمالی در کشورهایی که رمزارزها را ممنوع کرده اند از فعالیت در این حوزه منصرف شده اند.

 • رویدادهای سیاسی

هیچ وقت فراموش نکنید که پول ترسو است و به دنبال یک جای امن می گردد. مثلا امروز در بورس است، فردا در طلا و بعد هم در بازار کریپتوکارنسی. عبارتی به نام «اسمارت مانی» یا «پول هوشمند» در اقتصاد وجود دارد که می گوید «پول هوشمند در اوج بازار گاوی از آن خارج شده و به بازاری می رود که هنوز رشد خود را آغاز نکرده است.»

دارندگان پول هوشمند با تحلیل های درستی که از اتفاقات سیاسی دارند خیلی زودتر از افراد عادی می توانند تاثیر اتفاقات سیاسی همچون روابط کشورها با هم را تحلیل کرده و به این ترتیب روی ارزش رمزارزها تاثیرگذار باشند.

 • رسانه اجتماعی

رسانه های اجتماعی همچون «ردیت»، «توئیتر» و … نیز بر قیمت رمزارزها تاثیرگذار هستند. زمانی که تعداد توئیت ها در رابطه با بیت کوین بالا می رود احتمالا باید منتظر تاثیر آن توئیت ها بر قیمت باشیم. بسته به اینکه توئیت ها منفی یا مثبت باشند می توانند قیمت را افزایش یا کاهش دهند.

همچنین با بررسی «گوگل ترندز» می توان دریافت که کاربران گوگل به چه میزان رمزارزها را جستجو کرده اند. وقتی میزان جستجو زیاد شود یعنی می توان احتمال داد که منابع مالی زیادی وارد این بازار می شوند.

بررسی روند خرید ارزهای دیجیتال

 • نصب کیف پول

کیف پول یک آدرس و رمزعبور در اختیار شما می گذارد، آدرس کیف پول دقیقا مانند شماره حساب بانک شما است، رمز عبور دست دیگران را از دسترسی به دارایی درون کیف پولتان کوتاه می کند.

شما با توجه به میزان دارایی خود و شناختی که از کیف پول های متفاوت دارید باید بهترین کیف پول را برای خود انتخاب کنید. مثلا نگهداری دارایی های دیجیتال در کیف پول تحت وب، خیلی ایمن نیست. بهترین گزینه برای فردی که دارایی دیجیتالی زیادی دارد استفاده از کیف پول سخت افزاری است.

با تهیه هر کدام از انواع کیف پول، شما صاحب کلیدهای عمومی و خصوصی می شوید که برای انجام تراکنش ها ضروری هستند.

به این نکته توجه کنید که نرم افزار و اپلیکیشن های خود را حتما از منابع معتبر دریافت کنید. در ضمن کلید خصوصی کیف پولتان را در اختیار هیچ کس قرار ندهید.

 • یافتن صرافی معتبر و انجام احراز هویت

در صورتی که ساکن ایران هستید باید ابتدا از طریق یک صرافی داخلی، ریال خود را به «تتر» تبدیل کنید. سپس می توانید برای انجام معامله، تتر را به یک صرافی خارجی انتقال داده و به بیت کوین تبدیل کنید تا کارمزد کمتری درنظر گرفته شود.

صرافی های ایرانی معمولا امکان معاملات آتی و انواع دیگر معاملات را نمی دهند و شما فقط قادر به خرید و فروش در این صرافی ها هستید. پس اگر معامله گر ارزهای دیجیتال هستید، پس از خرید در صرافی ایرانی آن را به یک صرافی بین المللی منتقل کنید که ضمن امکان معاملات بیشتر، کارمزد کمتری را بپردازید.

در صورتی که قصد فعالیت در صرافی خارجی را داشته باشید باید حتما به این موضوع توجه کنید که به دلیل تحریم های اعمال شده علیه ایران، اکثر صرافی ها با ایرانی ها کار نمی کنند. بنابراین، اگر به عنوان یک ایرانی قصد فعالیت در این صرافی ها را داشته باشید باید با استفاده از «VPN» یا «VPS» با آی پی کشوری دیگر در این صرافی ها معامله کنید.

احراز هویت در صرافی های داخلی معمولا با کمک کارت ملی یا گواهینامه انجام می شود. گاهی نیز از شما خواسته می شود متنی را نوشته و از خود یک عکس سلفی بگیرید تا صرافی مطمئن شود این خود شما هستید که قصد خرید و فروش را دارید.

معمولا می توان در صرافی های خارجی مبالغ پایین را بدون احراز هویت منتقل کرد؛ اما اگر صرافی به هویت شما شک کند یا اینکه خودتان بخواهید مبالغ بالاتری را معامله کنید نیاز به احراز هویت دارید. برای احراز هویت در صرافی های خارجی به پاسپورت نیاز خواهید داشت.

 • خرید بیت کوین و انتقال به کیف پول

پس از ثبت نام و احراز هویت در صرافی، به مرحله آخر که به راحتی انتقال پول در بانک است می رسیم.

در صورتی که قصد خرید بیت کوین در صرافی داخلی را داشته باشید می توانید با شارژ حساب خود در صرافی خرید کنید. صرافی یا خود برای شما خرید می کند یا شما را به کاربری که قصد فروش دارد متصل می گرداند.

برای خرید در صرافی های خارجی نیز باید ابتدا ریال خود را به یک ارز دیجیتال مثل «تتر» تبدیل کنید و سپس آن را به یک صرافی خارجی مثل «صرافی بایننس» منتقل کرده و به راحتی بیت کوین بخرید.

روند خرید ارزهای دیجیتال بسیار ساده است و برای این کار نیازی به دانستن امور فنی رمزارزها یا طرز کار آنها ندارید. با این حال، گذراندن دوره آموزش ارز دیجیتال چه بخواهید از امور فنی آن سر در آورید و چه فقط قصد خرید رمزارز داشته باشید ضروری است.

آیا ارزهای دیجیتال نابود می شوند؟

ارزهای دیجیتال با هدف تغییر سیستم مالی دنیا به وجود آمدند، همان طور که می دانید 21 میلیون بیت کوین قابلیت استخراج دارند که تا به حال (سال 2021) بیش از هجده میلیون واحد آن استخراج شده است.

همین یک ویژگی کافی است که بیت کوین را از نظر اقتصادی ناقص بدانیم. یک اقتصاد باید به اندازه ای که فعالیت های مالی به آن نیاز دارند وجود داشته باشد.

اگر قرار باشد بیتکوین آینده دار باشد، باید افراد بیشتری آن را به رسمیت بشناسند و از آن برای دادوستدهای خود استفاده کنند. اما با محدودیت تعداد واحدهای بیت کوین این امر شدنی به نظر نمی آید.

ناگفته نماند این موضوع از سمت طرفداران بیت کوین به عنوان یکی از ویژگی های مثبت آن بیان می شود. زیرا تورم را از میان برده و حتی این ارز را با تورم منفی رو به رو می کند.

با بالا رفتن قیمت این ارز دیجیتال، کمتر کسی حاضر است دارایی خود را بفروشد. این موضوع باعث بالا رفتن بیش از حد قیمت آن می شود و اقتصاد را به رخوت می کشاند.

اما از طرف دیگر «ادوارد اسنودن» در رابطه با امکان از بین رفتن بیت کوین می گوید، تا زمانی که افرادی در سرتاسر جهان وجود دارند که ترجیح بدهد معاملاتی بدون نظارت بانک داشته باشند، ارزهای دیجیتال به حیات خود ادامه می دهند، حتی اگر به دلایلی بیت کوین نابود شود.

وی همچنین از محدودیت هایی که به علت تحریم بر برخی از ملت ها وارد می شود یاد کرد و گفت که ارزهای دیجیتال راه حل مناسبی برای نقل و انتقالات مالی بین المللی در ملت های تحت تحریم به شمار می رود.

ارزهای دیجیتال برای ماندگاری و ادامه حیات خود به مقبولیت عام احتیاج دارند. مادامی که بیت کوین جوابگوی نیازهای بخشی از جامعه باشد امکان ادامه حیات این ارز و حتی رشد آن نیز فراهم است.

نگاهی به عوامل تاثیرگذار بر نابودی بیت کوین

 1. به وجود آمدن ارز دیجیتالی بهتر از بیت کوین

اگر ارز دیجیتالی به وجود بیاید که با وجود نقاط قوت بیت کوین، نقاط ضعفش را نداشته باشد و در جامعه مورد مقبولیت قرار بگیرد شاید باعث نابودی بیت کوین شود.

 1. افزایش قیمت برق

اگر قرار باشد قیمت برق افزایش داشته باشد در کنار افزایش سختی شبکه، سود ماینرها کم خواهد شد. این موضوع می تواند بسیاری را از ادامه فعالیت در این حوزه دلسرد کند. البته در این صورت نیز استخرهایی که برق کمتری مصرف می کنند به فعالیت خود ادامه می دهند.

 1. ایجاد محدودیت از طرف دولت ها

اگر دولت ها در سراسر جهان با هماهنگی یکدیگر فعالیت در زمینه ارزهای دیجیتال را ممنوع کنند، می توانند این ارز را به نابودی بکشانند. البته درصد این احتمال بسیار کم است. چون حتی با وجود دو کشور که امکان فعالیت آزاد را برای کاربران محیا می کنند، این ارز به حیات خود ادامه خواهد داد.

 1. قطعی برق و اینترنت در سراسر جهان

بیت کوین یک ارز دیجیتال است که برای بقای خود به برق و اینترنت احتیاج دارد. اگر حادثه ای پیش آید که به برق و اینترنت در سراسر جهان آسیب وارد کند، بیت کوین نیز از آسیب آن متضرر خواهد شد و از بین خواهد رفت.

 1. فورک شبکه

اگر به دلایل نامعلوم، فورک های زیادی در شبکه بیت کوین رخ دهد باعث می شود که این شبکه ارزش خود را از دست بدهد. البته توسعه دهندگان حتما مراقب این موضوع هستند پس احتمال نابودی بیت کوین به این دلیل تقریبا نزدیک به صفر است.

بیت کوین و همتایان آن تهدید هستند یا فرصت؟

کریپتوکارنسی ها ابزارهایی با ظرفیت فراوان هستند. اگر به واژه «ابزار» دقت کنید به خوبی متوجه خواهید شد که رمزارزها می توانند ظرفیت های بسیار مثبت یا نامساعدی در دنیا ایجاد کنند.

از آنجا که آنها ابزاری برای تراکنش ها در دنیای تجارت، مالیات و اقتصاد هستند، بنا به کاربرد و شیوه استفاده است که می توان مثبت یا منفی بودن شان را قضاوت کرد. این کاربران و کشورها هستند که مثبت یا منفی بودن را مشخص می کنند.