نمودار بیت کوین BEP2

توکن BEP2 ارز دیجیتالی مبتنی بر بلاک چین بایننس یا همان Binance Chain است. این بلاک چین قوانین مشخصی درباره برنامه نویسی، انتشار و مدیریت ارزهای دیجیتال جدید دارد. یکی از ارز دیجیتالهایی که تحت قوانین بلاک چین بایننس توسط پروتکل (استاندارد) BEP2 منتشر شده، ارز دیجیتال بیت کوین BEP2 است. ارز دیجیتال BTCB به صورت 100 درصد توسط بیت کوین های نگهداری شده در «آدرس ذخیره» پشتیبانی شده و توسط شبکه بلاک چین بومی صرافی بایننس صادر می شود. در ادامه این مطلب به بررسی ویژگی ها، عملکرد و آموزش خرید و نگهداری ارز دیجیتال Bitcoin BEP2 پرداخته ایم:

تاریخچه ارز دیجیتال بیت کوین BEP2

صرافی بایننس در سال 2019 بلاک چین اختصاصی خود را با نام Binance Chain راه اندازی کرد. در این بلاک چین پروتکل ها و استانداردهای مختلفی وجود دارند که براساس آن ها امکان ایجاد توکن های جدید فراهم شده است. علاوه بر بلاک چین اختصاصی، در همان سال، نسخه غیرمتمرکز صرافی بایننس نیز با عنوان Binance DEX در بستر Binance Chain راه اندازی شد، اما از آنجا که Binance DEX در بستر بلاک چین اختصاصی این صرافی ایجاد شده است، عملاً در این نسخه امکان ترید ارزهای دیجیتالی که بلاک چین اختصاصی دارند، وجود نداشت؛ درنتیجه به منظور حل این مشکل، بایننس برای تعدادی از ارزهای دیجیتال محبوب مانند بیت کوین، توکنی را بر بستر بلاک چین Binance Chain ایجاد کرد. به این ترتیب این ارز دیجیتال در سال 2019 در بستر بلاک چین بایننس راه اندازی شد.

ویژگی های ارز دیجیتال بیت کوین BEP2

 • ارزش بازار این ارز دیجیتال حدود 98/5 میلیارد دلار است.
 • این ارز دیجیتال در رتبه 38 بازار قرار دارد.
 • این ارز دیجیتال یک توکن غیرقابل استخراج است.
 • این ارز دیجیتال توسط بیت کوین پشتیبانی می شود.
 • ارزش یک بیت کوین BEP2 برابر با ارزش یک بیت کوین است.
 • این توکن توسط پروتکل BEP2 روی بلاک چین Binance Chain ایجاد شده است.
 • از طریق این ارز دیجیتال امکان خرید و فروش بیت کوین در صرافی غیرمتمرکز بایننس وجود دارد.
 • دارندگان بیت کوین می توانند با استفاده از این ارز دیجیتال با اکوسیستم DeFi تعامل کنند.

مزایا و معایب ارز دیجیتال بیت کوین BEP2

مزایا

 • سطح کارمزد تراکنش این ارز دیجیتال کم است.
 • سرعت تراکنش این ارز دیجیتال بالاست.
 • مؤسسات یا معامله گران حرفه ای می توانند برای به حداکثر رساندن سود خود و بهینه سازی هزینه های عملیاتی از BTCB استفاده کنند.

معایب

 • معایب و ریسک های مربوط به این ارز دیجیتال مشابه سایر رپد توکن ها (Wrapped tokens) است.
 • محیط رپدتوکن ها مطمئن نیست و نیازمند شفافیت بیشتر و صادرکننده امنی است.

از آنجا که این ارز دیجیتال توسط بایننس صادر شده است، این تضمین وجود دارد که تیم امنیتی بایننس از دارایی های کاربران با آخرین استانداردها و شیوه های امنیتی محافظت می کند.

نحوه عملکرد ارز دیجیتال بیت کوین BEP2

همان طور که پیش از این بیان شد، یکی از توکن های رمزنگاری شده که توسط بایننس در بلاک چین Binance Chain منتشر شده، ارز دیجیتال بیت کوین BEP2 یا BTCB است. قوانین بلاک چین بایننس در پروتکل BEP2 لحاظ شده و هر ارز دیجیتالی که براساس این پروتکل صادر شود، توکن BEP2 محسوب می شود؛ برای مثال توکن هایی صادرشده تحت این پروتکل عبارت اند از: Mithril، Crypterium، Bitcoin BEP2 و Binance Coin.
درست مانند توکن ERC20 بلاک چین اتریوم، به این ترتیب که برای ساخت یک ارز دیجیتال جدید بر روی این بلاک چین، باید از پروتکل ERC20 پیروی کنیم؛ درنتیجه تمام توکن هایی که با قوانین این پروتکل مطابقت دارند، توکن های ERC20 به شمار می آیند؛ برای مثال نمونه های صادرشده تحت این پروتکل عبارت اند از: OmiseGo، Golem و Aelf. توکن هایی مانند BTCB، 100 درصد توسط ذخایر کوینی که به آن لینک هستند، پشتیبانی می شوند. پس از آنجا که BTC به بیت کوین لینک شده، کاملاً توسط ذخایر آن پشتیبانی می شود.

کاربردهای بیت کوین BEP2

مهم ترین کاربرد BTCB برای فعالان این حوزه این است که ممکن است هم زمان با نگهداری بیت کوین های خود، از طریق BTCB به اکوسیستم DeFi وارد شوند و سود دارایی را افزایش دهند، اما بدون ارز دیجیتال BTCB، برای تعامل با dApps، شرکت در اکوسیستم DeFi و خریداری دارایی های DeFi، مجبور به فروش بیت کوین می شوید و سودهای بالقوه را از دست خواهید داد. با در اختیار داشتن این ارز دیجیتال، بدون نیاز به فروش بیت کوین های خود می توانید به تمام موارد ذکرشده در بالا دسترسی داشته باشید. به این ترتیب ابتدا بیت کوین های خود را در بایننس واریز کنید. پس از این دارایی شما در این صرافی قفل می شود. در مرحله بعد با مطالبه (Claim) BTCB می توانید از طریق این ارز دیجیتال با هر پلتفرم dApp یا DeFi که از رپد توکن های BTokens پشتیبانی می کنند، استفاده کنید. درنهایت ممکن است در زمان دلخواه BTCB خود را بازخرید (Redeem) کرده و BTC قفل شده را آزاد کنید.

کیف پول های ارز دیجیتال بیت کوین BEP2

بهترین روش نگهداری و محافظت دارایی های دیجیتالی استفاده از کیف پول های سرد و گرم معتبر است. بهتر است پس از خرید این ارز دیجیتال، دارایی خود را از کیف پول صرافی به یک کیف پول سخت افزاری یا نرم افزاری انتقال دهید. همان طور که اشاره شد، این ارز دیجیتال، توکن صادرشده در بلاک چین بایننس است؛ درنتیجه امکان ذخیره و نگهداری این ارز در تمام کیف پول هایی که از این بلاک چین پشتیبانی می کنند، وجود دارد. Trust Wallet یک کیف پول نرم افزاری موبایلی است که توسط صرافی بایننس خریداری شده و بهترین گزینه برای نگهداری توکن های BEP2 مانند BTCB است. سایر کیف پول های نرم افزاری پشتیبان این ارز دیجیتال عبارت اند از:

 • BitKeep
 • SafePal
 • TokenPoket
 • MathWallet

علاوه بر کیف پول های نرم افزاری، توکن های BEP2 مانند BTCB توسط کیف پول های سخت افزاری زیر پشتیبانی می شوند:

 • Ledger Nano X
 • Ledger Nano S
 • Trezor Model T

صرافی های پشتیبان ارز دیجیتال بیت کوین BEP2

این ارز دیجیتال در بسیاری از صرافی های دیجیتالی معتبر در چندین جفت ارز متفاوت قابل خرید و فروش است. معروف ترین جفت ارز ارائه شده برای این ارز دیجیتال، BTC / BTCB بوده که در صرافی Binance در دسترس است. همچنین در بسیاری از صرافی های پشتیبان BTCB، امکان خرید توسط بسیاری از ارزهای فیات مانند دلار و استیبل کوین هایی مانند BUSD و USDT نیز وجود دارد. تعدادی از صرافی های پشتیبان این ارز عبارت اند از:

 • Binance (BTCB / BTC)
 • Binance DEX (BTCB / BNB)
 • YoBit (BTCB / BTC) و (BTCB / USD)
 • HitBTC (BTCB / BTC)

خرید و فروش بیت کوین BEP2مانند سایر ارزهای دیجیتال نیز تنها از طریق صرافی های ارز دیجیتال امکان پذیر است. در قسمت قبل تعدادی از صرافی های پشتیبان این ارز دیجیتال معرفی شدند که شما می توانید در یکی از این صرافی ها ثبت نام کرده و سپس مانند مراحل زیر عمل کنید:

 • با توجه به نوع صرافی جفت ارز ارائه شده با BTCB را شناسایی کنید.
 • حساب خود را از طریق جفت ارز BTCB شارژ کنید.
 • سپس از طریق منوی موجود در پنل کاربری به صفحه «Trade» صرافی بروید.
 • از طریق لیست جفت ارزها «BTCB / Crypto» یا «BTC / Fiat» را پیدا کنید.
 • از طریق باکس خرید، از طریق تب «Market» میزان BTCB که قصد خرید آن را دارید، مشخص کرده و سفارش خود را ثبت کنید.
 • همچنین می توانید از طریق تب «Limit» سفارش جدیدی براساس میزان و قیمت مدنظر ثبت کنید.
 • در این صورت سفارش شما در Order Book قرار می گیرد و به محض تکمیل سفارش، BTCB خریداری شده در کیف پول اکانت شما واریز می شود.

عوامل مؤثر بر قیمت ارز دیجیتال بیت کوین BEP2

با توجه به ویژگی های جذاب ارز دیجیتال BTCB، تاکنون این ارز دیجیتال نظر سرمایه گذاران و معامله گران بسیاری را در سراسر جهان جلب کرده و محبوبیت بالایی در بازار به دست آورده است. به طورکلی مهم ترین عامل مؤثر بر قیمت تمام ارز دیجیتالهای موجود در بازار، قانون عرضه و تقاضاست. به این معنا که هرچه میزان تقاضای خرید یک ارز دیجیتال بیشتر باشد، به همان نسبت ارزش آن نیز افزایش می یابد.

آینده ارز دیجیتال بیت کوین BEP2

براساس وضعیت فعلی قیمت این ارز دیجیتال، به احتمال زیاد این روند ادامه یافته و قیمت در ماه های آینده افزایش می یابد. با پشتوانه قراردادهای هوشمند قوی، تا پایان سال جاری به راحتی ارزش این ارز دیجیتال به 250/65 USD می رسد. اگر هیچ نوسان ناگهانی و پرقدرتی بر بازار ارزهای دیجیتال وارد نشود، این ارز دیجیتال جایگاه خود را در بازار حفظ کرده و نظر سرمایه گذاران اصلی بازار را به خود جذب می کند. به این ترتیب پیش بینی می شود ارزش این ارز در سال 2022 میلادی به 500/70 USD برسد. به دلیل ارائه ویژگی هایی مانند سرعت بالا و کارمزد کم تراکنش، احتمالاً این ارز دیجیتال همچنان محبوبیت خود را حفظ می کند و قیمت آن تا پایین سال 2023 به بیش از 85.000 USD می رسد، اما در یک بازه زمانی بلندمدت پیش بینی می شود در سال 2026 میلادی روند افزایش قیمت این ارز همراه با سایر ارزهای دیجیتال سرعت بالایی بگیرد و به احتمال قوی به 300/110 USD برسد.

نتیجه گیری

ارز دیجیتال بیت کوین BEP2 در سال 2019 بر اساس پروتکل BEP2 روی بلاک چین اختصاصی صرافی بایننس راه اندازی شد. این ارز دیجیتال به صورت 100 درصدی توسط بیت کوین پشتیبانی شده و می توان آن را در صرافی های معتبری مانند Binance، YoBit و HitBTC خرید و فروش کرد.

سوالات متداول

این ارز دیجیتال توسط صرافی بایننس روی بلاک چین Binance Chain و براساس پروتکل BEP2 ایجاد شده است.

این ارز دیجیتال به دارندگان خود این امکان را می دهد تا بدون نیاز به فروش بیت کوین هایشان، تنها از طریق BTCB به اکوسیستم DeFi وارد شوند.

از آنجا که BTCB بر روی بلاک چین اختصاصی بایننس ایجاد شده است، هر کیف پولی که از این بلاک چین پشتیبانی کند، قابلیت ذخیره و نگهداری این ارز را نیز دارد؛ برای مثال Trust Wallet یک کیف پول نرم افزاری است که تحت مالکیت صرافی بایننس است و از BTCB پشتیبانی می کند. همچنین می توانید دارایی BTCB خود را از طریق معتبرترین کیف پول های سخت افزاری مانند Ledger و Trezor نگهداری و مدیریت کنید.

شما می توانید به کمک تعدادی از صرافی های رمزنگاری شده مانند Binance، HitBTC و YoBit ارز دیجیتال بیت کوین BEP2 را خرید و فروش کنید.

از مهم ترین مزایای این ارز دیجیتال می توان به سرعت بالا و کارمزد پایین تراکنش ها اشاره کرد. همچنین دارندگان بیت کوین می توانند با استفاده از این ارز دیجیتال با اکوسیستم DeFi تعامل کنند.