ترا لونا ۲٫۰ (Terra Luna 2.0) چیست؟

چندی پیش شاهد بودیم که صرافی های ارز دیجیتالی مانند بایننس (Binance)، کوکوین (KuCoin) و اوکی اکس (OKX) توکن جدید ترا لونا ۲٫۰ (LUNA2) را در پلتفرم های خود فهرست کردند که در نتیجه چنین اقداماتی، قیمت این ارز دیجیتال در ۳۰ می ۲۰۲۲ (۹ خرداد ماه ۱۴۰۱) به ۱۱٫۹۷ دلار رسید.

فهرست []

  با این حال از آن زمان تاکنون، ارزش این توکن با افتی 40 درصدی مواجه شده است که دلیل آن را می توان به این موضوع مرتبط دانست که دارندگان توکن لونا (LUNA) و استیبل کوین ترا (UST) در راستای جبران ضررهای خود طی سقوط ارز Terra Luna، کماکان به فروش کوین های جدید خود ادامه می دهند.

  از سوی دیگر، شبکه ترا لونا در ۲۸ می ۲۰۲۲ (۷ خرداد ماه ۱۴۰۱)، ارز دیجیتال جدید خود را راه اندازی کرد و به دنبال این اقدام، نام توکن های قدیمی خود را به ترا کلاسیک (Terra Classic) تغییر داد. درحقیقت کوین جدید ترا فعالیت های خود را با قیمت ۱۷٫۸ دلار شروع کرد و در اولین ساعت معاملات، برای مدت کوتاهی توانست به ۱۹٫۵۳ دلار برسد.

  با وجود این، از آن زمان تاکنون این توکن با افت 64 درصدی قیمت روبه رو شده و فاصله زیادی از اوج قیمتی خود گرفته است. برای درک بهتر این نزول قیمتی، بد نیست بدانید قیمت این کوین در ۱ ژوئن ۲۰۲۲ (۱۱ خرداد ماه ۱۴۰۱) به حوالی ۷٫۰۳ دلار نیز کاهش پیدا کرد.

  طرح احیای ترا لونا

  پیش از این جامعه ترا لونا طرح احیای جدیدی را تأیید کردند که به هارد فورک (Hard Fork) ترا لونا از توکن شکست خورده این شبکه و ایجاد بلاک چینی جدید بانام ترا ۲٫۰ (Terra 2.0) و همچنین یک توکن جدید برای این شبکه منجر شد. درحقیقت چند وقتی است شبکه ترا با مشکلات بسیاری روبه رو شده و سقوط قیمت لونا که سرخط خبرهای دنیای رمزارز شد، اوضاع بازارهای معاملاتی (به ویژه قیمت ارزهایی مانند بیت کوین و اتریوم) را بیش از پیش به هم ریخته و در نتیجه این درهم ریختگی، صرافی ارز دیجیتال بایننس مجبور شد تا معاملات این رمزارز را برای مدتی نامشخص تعلیق کند.

  را یواس دی استیبل کوین الگوریتمی است که براساس الگوریتم های نظریه بازی ها و مجموعه ای از قراردادها فعالیت می کند. این قراردادها و فعالیت ها طوری پیش می روند که ارزش ارز مذکور را روی یک دلار نگه دارند. اساساً وظیفه توکن اصلی لونا، پشتیبانی و تضمین حفظ پیوند یک به یک استیبل کوین دلاری Terra USD (UST) ترا بود.

  درحقیقت Terra USD یک استیبل کوین الگوریتمی است؛ به این معنا که همواره باید قیمت آن ثابت و برابر با 1 دلار آمریکا باشد. از طرفی پیوند یک به یک این استیبل کوین با دلار آمریکا نیز به وسیله الگوریتم ها و با تکیه بر برخی قراردادهای هوشمند (Smart Contracts) و در راستای حفظ قیمت روی یک دلار تضمین می شود.

  به بیان ساده، این مفهوم به این شکل است که اگر قیمت UST به سویی فراتر از 1 دلار تمایل داشته باشد، ارز لونا توکن سوزی خواهد کرد و اگر قیمت ارز UST به سویی کمتر از 1 دلار متمایل شود، توکن های جدید لونا ضرب یا مینت (Mint) خواهند شد.

  جدا از این، هم زمان با جدایی ترا از دلار و بدون پشتوانه شدن این توکن در ماه مه ۲۰۲۲ (اردیبهشت ماه ۱۴۰۱)، عرضه این ارز با تورم شدیدی روبه رو شد و ارزش آن چیزی در حدود 99 درصد کاهش یافت. حال در راستای رفع چنین مشکلی، در طرحی تازه، یک هاردفورک برای بلاک چین ترا در نظر گرفته شد. درواقع با رونمایی از ترا لونا ۲٫۰، توکن های لونای قدیمی که به اصطلاح با نام لونا کلاسیک (LUNC) شناخته خواهند شد، به روند فعالیت خود ادامه می دهند. در این میان نکته جالبی که وجود دارد این است که توکن ترای جدید، مبتنی بر اصول استیبل کوین الگوریتم دار قبلی کار نخواهد کرد و سازوکار کاملاً متفاوتی خواهد داشت.

  درنتیجه این موضوع سبب شد تا ارز بیت کوین به 27 هزار دلار کاهش پیدا کند و رقمی بالغ بر 400 میلیارد دلار از ارزش کل بازار ارزها کسر شود.

  ترا لونا ۲٫۰ (Terra Luna 2.0) چیست؟

  در طرح جدیدی که توسط کوون ( (Kwon بنیان گذار لونا پیشنهاد شده است، بلاک چین ترا تحت یک هارد فورک قرار گرفت و هم زمان با راه اندازی ترا ۲٫۰ و تغییر نام توکن های قدیمی لونا به لونا کلاسیک  (LUNC) پیشنهاد مطرح شده توسط کوون درباره فورک لونا نیز با ۶۵٫۵ درصد و با اکثریت آراء تصویب شد.

  اسنپ شات Terra 2.0 که توسط کوون ارائه شده است، ایده ای از نحوه عملکرد ارتقای زنجیره ارائه می دهد و بیان می کند ترای جدید از این پس بدون استیبل کوین الگوریتمی ایجاد می شود. از طرفی، براساس اعلام جامعه لونا، اپلیکیشن های غیرمتمرکزی (Dapps)  که تا پیش از این روی بلاک چین لونا کلاسیک فعالیت می کردند، حال باید به لونا ۲ مهاجرت کنند و فعالیت های خود را در این شبکه جدید ادامه دهند.

  از سوی دیگر، شبکه جدید ترا روی بلاک چین کازماس (Cosmos) راه اندازی شده و بدین ترتیب از قابلیت هایی مانند ضرب کردن (Minting) یا سوزاندن کوین ها برخوردار نبوده و توکن جدید نیز با محدودیت عرضه 1 میلیارد واحدی روبه رو خواهد بود. گفتنی است بلاک چین جدید لونا ۲، در 28 می سال جاری میلادی (۷ خرداد ماه ۱۴۰۱) راه اندازی شده است.

  براساس اعلام تیم توسعه دهندگان ترا، ترا استیشن (Terra Station) و ترا فایندر (Terra Finder) که پیش از این در نقش موتورهای جست وجوگر بلاک چین ترا فعالیت داشتند و همچنین ترا آبزرور (Terra Observer) که به نوعی تغذیه کننده پروژه ها برای اپلیکشن های غیرمتمرکز بود، همگی از این پس تحت شبکه جدید، عملکرد کامل تری را از خود بروز خواهند داد.

  از این پس عملکرد لونا کلاسیک به چه شکل خواهد بود؟

  را لونا کلاسیک (LUNC) چیست؟ به بیانی ساده این مفهوم توکنی جدید است که جایگزین توکن های شکست خورده LUNA خواهد شد. براساس اعلام حساب کاربری ترا در توییتر که آخرین اخبار مربوط به لونا ۲٫۰ را نیز پوشش می دهد، توکن های جدید این شبکه، در 28 می (۷ خرداد ماه ۱۴۰۱) و از طریق یک ایردراپ ارز دیجیتال (Airdrop) به دارندگان قدیمی توکن های UST و LUNA ارسال شدند.

  درحقیقت چند گروه مختلف از پیش تعیین شده وجود دارند که توکن های جدید LUNA را دریافت خواهند کرد که در ادامه بیان شده اند:

  ر دور جدید انتشار توکن های  LUNA2 انجمن کاربران استخرهای لونا، 30 درصد از توزیع توکن ها را به خود اختصاص خواهند داد که 10 درصد از این مقدار نیز برای توسعه دهندگان این پروژه در نظر گرفته شده است. در دور اول این ایردراپ، دارندگان قبلی توکن های LUNA  (دارندگان توکن هایی که زمان خرید آن ها مربوط به پیش از سقوط لوناست) ۳۵ درصد از سهمیه ۱۰۰ درصد خود از توکن های جدید LUNA را دریافت خواهند کرد.

  دارندگان توکن های UST که خرید آن ها مربوط به پیش از سقوط لونا باشد نیز 10 درصد از توکن های جدید را دریافت خواهند کرد. افرادی که پس از سقوط لونا برای خرید LUNA اقدام کرده باشند نیز 10 درصد از توکن های جدید را دریافت می کنند؛ درنتیجه اینکه در کل، 30 درصد از توکن ها در زمان شروع به کار ین پروژه جدید، به صورت ایردراپ توزیع شدند و 70 درصد باقی مانده نیز طی بازه زمانی دوساله (با تغییرات احتمالی شش ماهه)، در میان دارندگان توکن های لونا توزیع خواهند شد.

  جدا از این، شبکه ترا توکن های جدید را در میان تمامی دارندگانی که 10 هزار توکن لونا یا کمتر از آن داشتند ارسال کرد تا از این طریق اطمینان حاصل کند که دارندگان خرد توکن های لونا نیز از یک میزان نقدینگی اولیه مشابه با شرایط قبلی برخوردار باشند.

  جامعه حکومتی (Governance) ترا همچنین کیف پول ارز دیجیتال Terraform Labs یا ترافورم لبز (TFL) را از فهرست ایردراپ حذف کرد تا شبکه ترا به زنجیره ای که به طور کامل متعلق به جامعه کاربری خود است بدل شود. همچنین بخش اعظمی از توکن های ترا نیز به توسعه دهندگان اپلیکیشن های غیرمتمرکز اختصاص داده شده است تا از این طریق، اکوسیستم ترا در طولانی مدت به موفقیت دست پیدا کند و از این راه امنیت شبکه نیز تأمین شود.

  صرافی های Binance، OKX و KuCoin توکن های جدید لونا را فهرست خواهند کرد

  درحالی که پس از این ایردراپ و شروع معاملات توکن جدید، قیمت به ۱۹٫۵۳ دلار رسید، در عرض چند ساعت قیمت به سرعت به پایین ترین سطح ۳٫۹۳ دلار سقوط کرد و پیش از فهرست شدن مجدد آن در صرافی بایننس که سبب شد به ۱۱٫۹۷ دلار رشد پیدا کند، بین 4 تا 7 دلار معامله می شد.

  در جدیدترین اخبار مربوط به لونا ۲٫۰، بزرگ ترین صرافی ارزهای دیجیتال جهان مانند بایننس، توکن جدید Luna 2.0 را در بخشی به نام منطقه نوآوری (Innovation Zone) فهرست کرده اند؛ فضایی برای تریدرهای باتجربه تر و ریسک پذیرتر. درحقیقت این کار به این دلیل است که تریدرهای کم تجربه تر در معرض خطرات و نوسانات این توکن ها و پروژه های جدید قرار نگیرند.

  از طرفی، صرافی های ارز دیجیتال OKX و KuCoin نیز در حال حاضر کوین جدید لونا را در صرافی خود فهرست کرده اند و هردوی این صرافی ها نیز هم اکنون از ایردراپ توکن های جدید Terra پشتیبانی خواهند کرد.

  با این حال، این توکن کماکان به افت قیمت خود ادامه داد و در مقایسه با زمان اوج خود (پس از لیست شدن در بایننس) چهل درصد از ارزش خود را از دست داد. درحقیقت علت این موضوع این است که برخی گیرنده های این توکن در ایردراپ، توکن های جدید خود را فروخته اند تا به شکلی بتوانند ضررهای ناشی از سقوط UST و LUNA را جبران کنند.

   

  پیش بینی آینده ترا ۲٫۰

  هدف متصدیان پروژه ترا لونا ۲٫۰ بیشتر از هر چیزی این است که بتوانند پروژه را در اکوسیستم ارزهای دیجیتال و شبکه های غیرمتمرکز به ثباتی نسبی برسانند. درحقیقت آینده لونا کلاسیک مستقیم به رونمایی ها و تغییرات عمده در سیاست های برندینگ وابسته است؛ از این رو پروژه های مرتبط با این احیای لونا نیز عبارت اند از آستراپورت (Astroport)، نبولا (Nebula)، پریزم (Prism)، رندوم ارث (RandomEarth) و…

  البته از آنجا که لونای جدید در مراحل ابتدایی خود قرار دارد، درنتیجه پیش بینی وضعیت و آینده این پروژه به هیچ وجه کار ساده ای نخواهد بود. درحقیقت در 30 مه ۲۰۲۲ (۹ خرداد ماه ۱۴۰۱)، یک سرویس پیش بینی قیمت های مبتنی بر الگوریتم پیش بینی کرد که ارزش متوسط کوین جدید در سال ۲۰۲۲، ۰٫۰۰۰۱۶۴۵۸ دلار خواهد بود و تا سال ۲۰۲۵ به ۰.۰۰۰۵۱۴۷۰ دلار می رسد. این رقم تا سال ۲۰۳۰، به صورت متوسط به سه هزارم دلار هم خواهد رسید.

  این پیش بینی ها براساس الگوریتم ها صورت می گیرند و سناریوهای جاری و فعلی بازار را دقیق نمی سنجند. موفقیت و جلب اعتماد ترا لونا ۲٫۰ وابسته به این است که برنامه های احیا چطور پیش روند. از طرفی، اندی لایان (Anndy Lian)، رئیس هیئت مدیره صرافی بیگ وان (BigONE) اعلام کرد که جامعه ترا قدرتمند از قبل به فعالیت خود ادامه خواهد داد. البته وی اشاره ای به مدت زمان این قدرتمندی نداشته و اضافه کرده است که بسیاری از افراد به قیمت توکن ها توجه خاصی دارند.

  ولی موضوع این است که قیمت و فورک شبکه به اندازه لزوم تثبیت پروژه در اکوسیستم فعلی آن حائز اهمیت نیست. درواقع بایننس اجازه داد تا اپلیکیشن های متمرکز و غیرمتمرکز ترا لونا ۲٫۰ به بلاک چین جدید منتقل شوند تا بدین ترتیب فعالیت سیستم هیچ وقت متوقف نشود.

  علاوه بر این، اکوسیستم ترا در کلیه طول تغییرات خود تلاش کرده است تا وضعیت را از طریق اجتماع پشتیبان خود باثبات نگه دارد. درحقیقت حتی تعدادی از اعضای این جامعه موجودی لونا کیف پول های خود را برای سوزاندن به آدرس های مدنظر فرستاده تا از تعداد توکن های در گردش کسر شود.

  البته حمایت های این چنینی تنها در کوتاه مدت پاسخ گو هستند و وقتی می توان مشکلات را به درستی حل کرد که مدیریت بودجه و چشم اندازها سازوکاری واضح و قابل سنجش پیدا کنند. درحقیقت برای اینکه ترا لونا ۲٫۰ به ثمر رسیده و فورک این شبکه اثربخش باشد، باید یک اعتماد و شفاف سازی مؤثر در کار باشد؛ درنتیجه اینکه اگر کاربران قصد سرمایه گذاری روی توکن های این پروژه جدید را دارند، باید همواره تحقیقات خود را داشته و به پیش بینی ها اعتماد نکنند.

  سخن پایانی

  اساساً همه چیز درباره سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال به پرتفوی سرمایه گذاری کاربر و البته قدرت ریسک پذیری وی بستگی خواهد شد. درحقیقت همان طور که در این مطلب توضیح دادیم، ترا هارد فورکی را تجربه کرده و توکن های قدیمی لونا نیز از این پس با نام جدید لونای کلاسیک عرضه خواهند شد. از طرفی دارندگان توکن های قدیمی UST و لونا نیز از عرضه توکن های جدید بهره خواهند برد.

  جدا از این، بازیابی ترا لونا به نحوه مدیریت توسعه دهندگان و تیم حاکمیتی آن برای آماده سازی زیرساخت عمومی اصلی، کیف پول های ارز دیجیتال، فایل ها، نظارت بر برنامه های توسعه ضروری و عملکردی به عنوان یک کمیته راهبری برای زنجیره جدید بستگی دارد.

  با وجود این، اکوسیستم ترا در حال حاضر از میلیون ها کاربر در سرتاسر جهان برخوردار بوده و ترا استیشن نیز به توسعه دهندگان سراسر جهان اجازه می دهد تا در پروژه های متعدد فعال در defi/’>دیفای یا بازارهای NFT همکاری کرده و به آن ها کمک کند تا از زیرساخت های پیشرفته تری استفاده کنند.

  پرسش های متداول

  اساساً تصمیم گیری برای سرمایه گذاری روی لونا کلاسیک به شرایط پرتفوی، اهداف سرمایه گذاری و استراتژی مرتبط است که در بازار ارزهای دیجیتال در پیش می گیرید. درحقیقت همواره باید قبل از سرمایه گذاری، به شرایط خود دقت داشته و آن بخش از دارایی را که از دست دادن آن سبب نابودی روال عادی زندگی تان می شود، وارد سرمایه گذاری خود نکنید.

  کوین های قدیمی لونا به توکن های لونا کلاسیک (LUNC) تبدیل خواهند شد. درواقع تعدادی از دارندگان قدیمی لونای پیشین لونا و همچنین توکن های UST نیز از طریق ایردراپ، لونا ۲٫۰ را دریافت می کنند.

  براساس برنامه اعلامی جهت احیای ترا و اکوسیستم آن، در تاریخ ۲۸ مه ۲۰۲۲ (۷ خرداد ماه ۱۴۰۱) از لونا 0/2 رونمایی شد.

  اساساً توکن های لونا ۲٫۰ برای آن دسته از کاربرانی که پیش از این تغییرات، مالک توکن های لونا و UST بودند، در دسترس است. از طرفی توسعه دهندگان نیز مثل این ۲ دسته، از توزیع رایگان و جایگزین شونده توکن های تازه به جای توکن های پیشین برخوردار خواهند شد.