ارز دیجیتال کازماس (Cosmos) چیست؟ با نمودار و قیمت لحظه ای آن

ارز دیجیتال کازماس چیست؟

قیمت لحظه ای کازماس

نمودار کازماس


معرفی ارز دیجیتال کازماس (Cosmos)

اگر با شبکه غیرمتمرکز کازماس آشنایی داشته باشید، احتمالا متوجه شده‌اید که ارز دیجیتال Cosmos که ATOM نیز نامیده می‌شود از اصلی ‌ترین رمزارزهای آن به شمار می ‌رود. این رمزارز توسط Jae Kwon، Zarko Milosevic و Ethan Buchman بنیان‌ گذاری شد. موسسان Cosmos معتقد بودند این ارز رمز‌نگاری ‌شده می‌تواند پیچیده‌ ترین مشکلات مربوط به صنعت بلاک چین را برطرف کند. بنیان‌ گذار اصلی این سکه یعنی Kwon، در سال 2020 میلادی از مدیرعاملی کناره‌ گیری کرد و جایگزین پنگ ژونگ در تندرمینت (Tendermint) شد. هرچند وی ادعا می‌‌ کند هنوز هم بخشی از پروژه ATOM است؛ اما عملا بر امور دیگری تمرکز دارد. سایر اعضای هیئت مدیره نیز تا به امروز تغییر کرده‌اند و در بخش‌های دیگری فعالیت می‌ کنند.

حال که تا حدودی با ارز کازماس آشنا شدید، خوب است به پلتفرم کاسموس یا همان کازماس که به «اینترنت بلاک چین‌ها» یا «Internet of Blockchains» نیز شهرت دارد نیز اشاره کنیم. کاسموس با هدف برقراری ارتباط میان چندین بلاکچین مستقل در یک شبکه به وجود آمده است و از الگوریتم‌ های توافق بی‌اف‌تی (BFT) پیروی می‌ کند. این پلتفرم قابلیت‌هایی را ارائه می ‌دهد که شبکه‌های بلاک چین دیگر توانایی فراهم کردن آن را ندارند. همین مسئله یکی از نقاط قوت آن بوده و آینده درخشانی را برای این شبکه و رمزارز آن رقم می ‌زند.

تاریخچه کازماس

شروع تاسیس ارز دیجیتال کازماس را می‌توان به سال 2014 میلادی، درست زمانی که Tendermint به‌عنوان یک نرم‌ افزار منبع‌ باز در راستای توسعه بلاک‌چین تاسیس شد نسبت داد. در سال 2016 میلادی، کاغذ سفید (وایت پیپر)Cosmos  نوشته و سپس انتشار یافت و در سال بعد توکن‌های ATOM برای اولین ‌بار به‌ فروش رسیدند. در سال 2017 میلادی، از عرضه اولیه این سکه‌ها (ICO) مبلغی بالغ ‌بر 17 میلیون دلار بدست آمد و در 2019 شبکه اصلی Cosmos شروع به کار کرد. این توکن‌ها از طریق الگوریتم ترکیبی اثبات سهام (proof-of-stake) حاصل می ‌شوند و به حفظ امنیت Cosmos Hub، اصلی‌ترین پروژه بلاکچین این شبکه کمک می‌ کنند. درضمن، این ارزهای رمز‌نگاری ‌شده در مدیریت شبکه نیز نقش دارند.

ویژگی های کازماسارز دیجیتال کازماس چیست؟

ارز کازماس در راستای تسهیل ارتباط، مقیاس ‌پذیری و ایجاد قابلیت همکاری بین زنجیره‌های مستقل طراحی شده، درنتیجه قابلیت‌ها و ویژگی‌هایی را ارائه می‌دهد تا این اهداف را به ثمر برساند. ویژگی‌های ارز کازماس توانسته بسیاری از مشکلات مربوط به مقیاس ‌پذیری را برطرف کند. برنامه‌های غیر متمرکز ساخته‌ شده بر روی بلاکچینی مانند اتریوم تنها توانایی مدیریت نرخ 15 تراکنش در ثانیه را دارند؛ اما پلتفرم کاسموس توانسته با به‌کارگیری دو نوع مقیاس ‌پذیری (Scalability) عمودی و افقی این محدودیت را برطرف کند.

مزایا و معایب کازماس

ارز دیجیتال کازماس با ارائه ویژگی‌ها و قابلیت‌های خاص توانسته توجه عده زیادی را به خود جلب کند. در ادامه به معرفی مزایا و معایب این رمزارز و شبکه آن می‌پردازیم.

مزایا کازماس

مهم‌ ترین مزیت رمزارز کازماس، توانایی مدیریت 1000 تراکنش در ثانیه است. در حوزه مالی غیر متمرکز رقبای متعددی وجود دارند که سرسختانه تلاش می‌کنند تا سرمایه ‌گذاران زیادی را جذب کنند. خوشبختانه، Cosmos با به‌ کارگیری الگوریتم اثبات سهام (POS) به‌جای اثبات کار (POW) توانسته سرعت تراکنش‌ها را بهینه کند و به مدیریت هرچه بهتر آن‌ها بپردازد. کازماس بستری را فراهم آورده تاATOM  به‌ عنوان ارز در معاملات مختلف رد و بدل شود. پیش‌بینی‌ها نشان می ‌دهند اگر اتریوم 2.0 تا پایان سال 2021 یا اوایل سال 2022 راه‌اندازی نشود، بسیاری از توسعه‌ دهندگانCosmos  را جایگزین خواهند کرد. این مسئله به بهبود وضعیتATOM  کمک می‌ کند. حجم بالای معاملات ارز رمزنگاری ‌شده کاسموس نیز از دیگر مزیت‌های این رمزارز است.

این مطلب را حتما بخوانید:  ارز دیجیتال نم (NEM) چیست؟ با نمودار و قیمت لحظه ای آن

معایب رمز ارزکازماس

اگرچه Cosmos یک پروژه عالی در حوزه ارز دیجیتال محسوب می ‌شود؛ اما مانند همه ارزها، نقاط ضعفی دارد که می ‌تواند بر روی آینده آن تاثیرات منفی بگذارد. مشکلات مربوط به استیکینگ در این شبکه می ‌تواند منجر به از دست رفتن توکن‌ها ATOM شود. هنگامی که توکنی را در کازماس قرار می‌ دهید، سه هفته طول می ‌کشد تا پاداش استیکینگ را دریافت کنید. به دلیل طولانی بودن این فرآیند، برخی سرمایه‌گذاران واسطه ‌ای را به ‌منظور رسیدگی به امور استیکینگ انتخاب می‌ کنند. اگر از این واسطه اشتباهی سر بزند، تمام ATOM‌های او و شما از دست می ‌روند.

ارز دیجیتال کازماس چگونه کار می‌کند؟ارز دیجیتال کازماس چیست؟

نحوه عملکرد ارز کازماس با اتریوم و بیت‌کوین متفاوت است و همین مسئله مزایای زیادی برای آن به همراه می‌آورد. Cosmos از سه لایه در شبکه تشکیل شده که عبارتند از:

درحقیقت این پلتفرم تشکیل داده شد تا بتواند سه لایه مربوط به حداکثر سرعت تراکنش، کاهش هزینه‌ها و افزایش امنیت را جدا کند. در Cosmos برنامه‌ها، وابسته به یک شبکه بلاکچین خاص نیستند؛ آن‌ها می‌توانند بر بلاکچین‌های موازی دیگر یا حتی بر روی چندین‌ بلاک چین ساخته شوند. از آنجایی ‌که در کاسموس لایه شبکه Networking از Consensus جدا شده، برخی بلاکچین‌ها می‌توانند به صورت خصوصی فعالیت کنند و با استفاده از امنیتی که توسط لایه آخر به‌ وجود می‌آید، از داده‌‌ها حفاظت نمایند.

در Cosmos بلاکچین‌ها می‌توانند به‌ جای کاربردهای عمومی، کاربردی خصوصی داشته باشند. به این معنا که یک بلاک چین در این شبکه قادر است بازی‌ای را با گرافیک بالا به کاربران خود ارائه دهد، بدون این که هیچ آسیبی به عملکرد دیگر بلاک چین‌ها وارد آورد.

کاربردهای ارز دیجیتال کازماس

کاربرد Cosmos این است که به توسعه‌ دهندگان بلاک چین کمک کند تا به راحتی بلاکچین‌ها را ایجاد کنند و مشکلات مربوط به این حوزه مالی را برطرف سازد. کازماس به بلاکچین اجازه می‌دهد تا حاکمیت خود را حفظ کرده و تراکنش‌ها را به‌ طور موثری پردازش کند. همچنین این امکان را فراهم می‌آورد تا ارتباط موثری میان بلاکچین‌ها برقرار نماید. کاسموس برای تحقق اهداف خود از ابزارهای منبع بازی همچونTedermint ، Cosmos SDK و IBC کمک می‌گیرد تا بتواند بلاکچین‌های سفارشی و امنی که قابلیت همکاری را به ‌وجود می‌آورند ، تشکیل دهد.

کیف پول های ارز دیجیتال کازماس

بهترین کیف پول‌های رمزارز کازماس که می‌توانید از آن‌ها برای نگه‌داری، ارسال و استیک ATOM استفاده کنید به ترتیب عبارتند از:

هزینه ترید ارز دیجیتال کازماس

آمارها نشان می‌دهند هزینه (ترید) ارز رمزنگاری‌شده کازماس در سال 2021 به طور متوسط 19.439 دلار به ازای هر سکه کاسموس خواهد بود. بیشترین مبلغی که پیش‌بینی می‌شود، چیزی در حدود 22.35485 دلار بوده و کمترین قیمت پیش‌ بینی‌شده مبلغی بالغ‌ بر 16.52315 دلار خواهد بود.

این مطلب را حتما بخوانید:  ارز دیجیتال آیکون (ICX) چیست؟ بررسی کامل با نمودار و قیمت لحظه ای آن

عوامل تاثیرگذار بر ارز دیجیتال کازماس

اصلی‌ ترین عاملی که می‌ تواند بر روند رو به رشد ارز رمزنگاری‌ شده کاسموس تاثیر بگذارد، رقبای قدرتمند این رمزارز و شبکه کازموس هستند. این رقبا عبارتند از:

تمامی این پروژه‌های نام‌ برده شده، به‌ گونه‌ای رقیب کاسموس تلقی می‌ شوند؛ زیرا آن‌ها نیز همانند کازموس برای رفع مشکل بلاک چین‌ها تلاش می‌کنند.

آینده ارز دیجیتال کازماسارز دیجیتال کازماس چیست؟

پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهند که اگر اتریوم 2.0 تا پایان سال 2021 یا اوایل سال 2022 راه‌اندازی نشود، بسیاری از توسعه ‌دهندگان بلاکچین به سمت استفاده از کازماس روی خواهند آورد. به این ترتیب، فعالیت‌ها در شبکه افزایش خواهد یافت و توکن‌های ATOM رشد چشمگیری را تجربه می‌ کنند. در ادامه پیش‌بینی‌های Gov. Capital را در رابطه با آینده هزینه (ترید) Cosmos آورده‌ایم.

نتیجه گیری

همان طور که با مطالعه این مطلب دریافتید، ارز دیجیتال کازماس ارز اصلی شبکه ‌ای با همین نام است که آینده روشنی در پیش دارد. این رمزارز توانسته با وجود رقبای بزرگی که در دنیای ارزهای رمزنگاری‌ شده دارد به خوبی دیده شود؛ زیرا شبکه کاسموس قابلیت‌ هایی ارائه می ‌دهد که حتی اتریوم هم نمی ‌تواند این ویژگی‌ها را برای کاربران خود فراهم آورد. امیدواریم توانسته باشیم با ارائه این مقاله به اکثر سوالات شما در رابطه با Cosmos به‌خوبی پاسخ دهیم.

سوالات متداول

براساس پیش‌بینی‌های Long Forecast، رمزارز کازماس در 31 آگوست 2025 با قیمتی معادل 67.24 دلار معامله خواهد شد.

رمزارز کازماس مشارکت و همکاری میان بلاک چین ها را توسعه می‌دهد. طبق گفته Wallet Investor این ارز دیجیتال ارزش سرمایه‌گذاری دارد؛ زیرا می‌توان آن را با قیمت متوسط 19.087 دلار و در بازه قیمتی 15.378 تا 22.351 دلار معامله کرد. این بدان معنا است که سرمایه‌گذاری بر روی این ارز، منجر به بازگشت حداقل 61.9638  دلار خواهد شد.

شما می‌توانید ارز دیجیتال کاسموس را از بزرگترین صرافی‌های ارزرمزنگاری مانندBinance ، Coinbase Pro و OKEx خریداری کنید.

به این مقاله امتیاز دهید
(۱۷۲ رای) ۴.۴
۱۲۳۴۵