معرفی ارز دیجیتال کازماس (Cosmos)

اگر با شبکه غیرمتمرکز کازماس آشنایی داشته باشید، احتمالا متوجه شده اید که ارز دیجیتال Cosmos که ATOM نیز نامیده می شود از اصلی ترین رمزارزهای آن به شمار می رود. این رمزارز توسط Jae Kwon، Zarko Milosevic و Ethan Buchman بنیان گذاری شد. موسسان Cosmos معتقد بودند این ارز رمز نگاری شده می تواند پیچیده ترین مشکلات مربوط به صنعت بلاک چین را برطرف کند. بنیان گذار اصلی این سکه یعنی Kwon، در سال 2020 میلادی از مدیرعاملی کناره گیری کرد و جایگزین پنگ ژونگ در تندرمینت (Tendermint) شد. هرچند وی ادعا می کند هنوز هم بخشی از پروژه ATOM است؛ اما عملا بر امور دیگری تمرکز دارد. سایر اعضای هیئت مدیره نیز تا به امروز تغییر کرده اند و در بخش های دیگری فعالیت می کنند.

فهرست []

  حال که تا حدودی با ارز کازماس آشنا شدید، خوب است به پلتفرم کاسموس یا همان کازماس که به «اینترنت بلاک چین ها» یا «Internet of Blockchains» نیز شهرت دارد نیز اشاره کنیم. کاسموس با هدف برقراری ارتباط میان چندین بلاکچین مستقل در یک شبکه به وجود آمده است و از الگوریتم های توافق بی اف تی (BFT) پیروی می کند. این پلتفرم قابلیت هایی را ارائه می دهد که شبکه های بلاک چین دیگر توانایی فراهم کردن آن را ندارند. همین مسئله یکی از نقاط قوت آن بوده و آینده درخشانی را برای این شبکه و رمزارز آن رقم می زند.

  تاریخچه کازماس

  شروع تاسیس ارز دیجیتال کازماس را می توان به سال 2014 میلادی، درست زمانی که Tendermint به عنوان یک نرم افزار منبع باز در راستای توسعه بلاک چین تاسیس شد نسبت داد. در سال 2016 میلادی، کاغذ سفید (وایت پیپر)Cosmos  نوشته و سپس انتشار یافت و در سال بعد توکن های ATOM برای اولین بار به فروش رسیدند. در سال 2017 میلادی، از عرضه اولیه این سکه ها (ICO) مبلغی بالغ بر 17 میلیون دلار بدست آمد و در 2019 شبکه اصلی Cosmos شروع به کار کرد. این توکن ها از طریق الگوریتم ترکیبی اثبات سهام (proof-of-stake) حاصل می شوند و به حفظ امنیت Cosmos Hub، اصلی ترین پروژه بلاکچین این شبکه کمک می کنند. درضمن، این ارزهای رمز نگاری شده در مدیریت شبکه نیز نقش دارند.

  ویژگی های کازماس

  ارز کازماس در راستای تسهیل ارتباط، مقیاس پذیری و ایجاد قابلیت همکاری بین زنجیره های مستقل طراحی شده، درنتیجه قابلیت ها و ویژگی هایی را ارائه می دهد تا این اهداف را به ثمر برساند. ویژگی های ارز کازماس توانسته بسیاری از مشکلات مربوط به مقیاس پذیری را برطرف کند. برنامه های غیر متمرکز ساخته شده بر روی بلاکچینی مانند اتریوم تنها توانایی مدیریت نرخ 15 تراکنش در ثانیه را دارند؛ اما پلتفرم کاسموس توانسته با به کارگیری دو نوع مقیاس پذیری (Scalability) عمودی و افقی این محدودیت را برطرف کند.

  • مقیاس پذیری عمودی: Tendermint BFT می تواند هزاران تراکنش را در ثانیه مدیریت کند. این ویژگی به دلیل استفاده این شبکه از proof-of-stake و عدم بهره گیری از Proof-of-Work ایجاد شده است.
  • مقیاس پذیری افقی: پیاده سازی چندین زنجیره موازی که یک برنامه را اجرا می کنند می تواند بلاک چین ها را از نظر تئوری، بی نهایت مقیاس پذیر کند.

  مزایا و معایب کازماس

  ارز دیجیتال کازماس با ارائه ویژگی ها و قابلیت های خاص توانسته توجه عده زیادی را به خود جلب کند. در ادامه به معرفی مزایا و معایب این رمزارز و شبکه آن می پردازیم.

  مزایا کازماس

  مهم ترین مزیت رمزارز کازماس، توانایی مدیریت 1000 تراکنش در ثانیه است. در حوزه مالی غیر متمرکز رقبای متعددی وجود دارند که سرسختانه تلاش می کنند تا سرمایه گذاران زیادی را جذب کنند. خوشبختانه، Cosmos با به کارگیری الگوریتم اثبات سهام (POS) به جای اثبات کار (POW) توانسته سرعت تراکنش ها را بهینه کند و به مدیریت هرچه بهتر آن ها بپردازد. کازماس بستری را فراهم آورده تاATOM  به عنوان ارز در معاملات مختلف رد و بدل شود. پیش بینی ها نشان می دهند اگر اتریوم 2.0 تا پایان سال 2021 یا اوایل سال 2022 راه اندازی نشود، بسیاری از توسعه دهندگانCosmos  را جایگزین خواهند کرد. این مسئله به بهبود وضعیتATOM  کمک می کند. حجم بالای معاملات ارز رمزنگاری شده کاسموس نیز از دیگر مزیت های این رمزارز است.

  معایب رمز ارزکازماس

  اگرچه Cosmos یک پروژه عالی در حوزه ارز دیجیتال محسوب می شود؛ اما مانند همه ارزها، نقاط ضعفی دارد که می تواند بر روی آینده آن تاثیرات منفی بگذارد. مشکلات مربوط به استیکینگ در این شبکه می تواند منجر به از دست رفتن توکن ها ATOM شود. هنگامی که توکنی را در کازماس قرار می دهید، سه هفته طول می کشد تا پاداش استیکینگ را دریافت کنید. به دلیل طولانی بودن این فرآیند، برخی سرمایه گذاران واسطه ای را به منظور رسیدگی به امور استیکینگ انتخاب می کنند. اگر از این واسطه اشتباهی سر بزند، تمام ATOM های او و شما از دست می روند.

  ارز دیجیتال کازماس چگونه کار می کند؟

  نحوه عملکرد ارز کازماس با اتریوم و بیت کوین متفاوت است و همین مسئله مزایای زیادی برای آن به همراه می آورد. Cosmos از سه لایه در شبکه تشکیل شده که عبارتند از:

  • Application: تراکنش ها را مدیریت می کند و وضعیت شبکه را به روز نگه می دارد.
  • Networking: ارتباط بین تراکنش ها و بلاک چین ها را امکان پذیر می کند.
  • Consensus: این امکان را فراهم می آورد تا گره ها (nodes) در رابطه با وضعیت فعلی شبکه به توافق برسند.

  درحقیقت این پلتفرم تشکیل داده شد تا بتواند سه لایه مربوط به حداکثر سرعت تراکنش، کاهش هزینه ها و افزایش امنیت را جدا کند. در Cosmos برنامه ها، وابسته به یک شبکه بلاکچین خاص نیستند؛ آن ها می توانند بر بلاکچین های موازی دیگر یا حتی بر روی چندین بلاک چین ساخته شوند. از آنجایی که در کاسموس لایه شبکه Networking از Consensus جدا شده، برخی بلاکچین ها می توانند به صورت خصوصی فعالیت کنند و با استفاده از امنیتی که توسط لایه آخر به وجود می آید، از داده ها حفاظت نمایند.

  در Cosmos بلاکچین ها می توانند به جای کاربردهای عمومی، کاربردی خصوصی داشته باشند. به این معنا که یک بلاک چین در این شبکه قادر است بازی ای را با گرافیک بالا به کاربران خود ارائه دهد، بدون این که هیچ آسیبی به عملکرد دیگر بلاک چین ها وارد آورد.

  کاربردهای ارز دیجیتال کازماس

  کاربرد Cosmos این است که به توسعه دهندگان بلاک چین کمک کند تا به راحتی بلاکچین ها را ایجاد کنند و مشکلات مربوط به این حوزه مالی را برطرف سازد. کازماس به بلاکچین اجازه می دهد تا حاکمیت خود را حفظ کرده و تراکنش ها را به طور موثری پردازش کند. همچنین این امکان را فراهم می آورد تا ارتباط موثری میان بلاکچین ها برقرار نماید. کاسموس برای تحقق اهداف خود از ابزارهای منبع بازی همچونTedermint ، Cosmos SDK و IBC کمک می گیرد تا بتواند بلاکچین های سفارشی و امنی که قابلیت همکاری را به وجود می آورند ، تشکیل دهد.

  کیف پول های ارز دیجیتال کازماس

  بهترین کیف پول های رمزارز کازماس که می توانید از آن ها برای نگه داری، ارسال و استیک ATOM استفاده کنید به ترتیب عبارتند از:

  • کیف پول سخت افزاری Ledger Nano X
  • ولت Keplr
  • کیف پول Cosmostation
  • کیف پول Guarda
  • ولت Exodus
  • کیف پول Atomic
  • ولت Math
  • ولت Coin98
  • کیف پول Trust
  • ولت Lunie

  هزینه ترید ارز دیجیتال کازماس

  آمارها نشان می دهند هزینه (ترید) ارز رمزنگاری شده کازماس در سال 2021 به طور متوسط 19.439 دلار به ازای هر سکه کاسموس خواهد بود. بیشترین مبلغی که پیش بینی می شود، چیزی در حدود 22.35485 دلار بوده و کمترین قیمت پیش بینی شده مبلغی بالغ بر 16.52315 دلار خواهد بود.

  عوامل تاثیرگذار بر ارز دیجیتال کازماس

  اصلی ترین عاملی که می تواند بر روند رو به رشد ارز رمزنگاری شده کاسموس تاثیر بگذارد، رقبای قدرتمند این رمزارز و شبکه کازموس هستند. این رقبا عبارتند از:

  • آیون
  • آرک
  • وان چین
  • کاردانو
  • فیوژن
  • لامدن
  • بلاک نت
  • پلکادات
  • وان لجر
  • بلاک کلیدر

  تمامی این پروژه های نام برده شده، به گونه ای رقیب کاسموس تلقی می شوند؛ زیرا آن ها نیز همانند کازموس برای رفع مشکل بلاک چین ها تلاش می کنند.

  آینده ارز دیجیتال کازماس

  پیش بینی ها نشان می دهند که اگر اتریوم 2.0 تا پایان سال 2021 یا اوایل سال 2022 راه اندازی نشود، بسیاری از توسعه دهندگان بلاکچین به سمت استفاده از کازماس روی خواهند آورد. به این ترتیب، فعالیت ها در شبکه افزایش خواهد یافت و توکن های ATOM رشد چشمگیری را تجربه می کنند. در ادامه پیش بینی های Gov. Capital را در رابطه با آینده هزینه (ترید) Cosmos آورده ایم.

  • کازماس در 2021: به گفته کارشناسان، تا پایان سال 2021 هزینه تریدینگ یک سکه کازماس به طور متوسط ​​19.439 است و رنج قیمتی آن در این سال، بین 16.52315 تا 22.35485 دلار قرار خواهد گرفت.
  • کازماس در 2022: سرعت بالای پردازش معاملات، نرخ تراکنش ها را افزایش می دهد. درنتیجه بسیاری از متخصصان بر این باور هستند که در آینده ای نزدیک یعنی دسامبر سال 2022، هزینه تریدینگ هر سکه به طور متوسط به ​​43.314 دلار می رسد و رنج قیمتی آن در بازه 36.8169 الی 49.8111 دلار قرار خواهد گرفت.
  • کازماس در 2023: انتظار می رود ATOM در آخرین روزهای سال 2023 به طور میانگین به قیمت تریدینگ 77.356 دلار برسد و در طول این سال با مبالغی در حدود 65.7526 تا 88.9594 دلار بتوان به خریدوفروش آن پرداخت.
  • کازماس در 2024: درضمن این باور وجود دارد که در سال 2024، هر سکه کاسموس قیمت متوسط تریدینگی در حدود ​​118.342 دلار داشته باشد و قیمت آن به طور کلی در بازه 100.5907 الی 136.0933 قرار بگیرد.
  • کازماس در 2025: پیش بینی ها بیان می کنند که ارز دیجیتال کازماس با قیمت تریدینگ متوسط ​​167.550 دلار قابل معامله باشد و در بازه قیمتی 142.4175 تا 192.6825 قرار گیرد و این روند از ابتدای 2025 تا دسامبر همین سال ادامه یابد.
  • کازماس در 2026: تحقیقات نشان می دهند در 13 ژوئیه 2026 کاربران می توانند سکه کاسموس را با قیمت تریدینگ بالغ بر 199.701 دلار معامله نمایند و رنج قیمتی این سکه در 2026 به مبالغی در حدود 169.74585 تا 229.65615 دلار برسد.

  نتیجه گیری

  همان طور که با مطالعه این مطلب دریافتید، ارز دیجیتال کازماس ارز اصلی شبکه ای با همین نام است که آینده روشنی در پیش دارد. این رمزارز توانسته با وجود رقبای بزرگی که در دنیای ارزهای رمزنگاری شده دارد به خوبی دیده شود؛ زیرا شبکه کاسموس قابلیت هایی ارائه می دهد که حتی اتریوم هم نمی تواند این ویژگی ها را برای کاربران خود فراهم آورد. امیدواریم توانسته باشیم با ارائه این مقاله به اکثر سوالات شما در رابطه با Cosmos به خوبی پاسخ دهیم.

  سوالات متداول

  براساس پیش بینی های Long Forecast، رمزارز کازماس در 31 آگوست 2025 با قیمتی معادل 67.24 دلار معامله خواهد شد.

  رمزارز کازماس مشارکت و همکاری میان بلاک چین ها را توسعه می دهد. طبق گفته Wallet Investor این ارز دیجیتال ارزش سرمایه گذاری دارد؛ زیرا می توان آن را با قیمت متوسط 19.087 دلار و در بازه قیمتی 15.378 تا 22.351 دلار معامله کرد. این بدان معنا است که سرمایه گذاری بر روی این ارز، منجر به بازگشت حداقل 61.9638  دلار خواهد شد.

  شما می توانید ارز دیجیتال کاسموس را از بزرگترین صرافی های ارزرمزنگاری مانندBinance ، Coinbase Pro و OKEx خریداری کنید.