آیا قصد سرمایه گذاری در بازار ارزها به خصوص ارز دیجیتال بیت کوین را دارید؟ آیا درباره احتمال ضرر و زیان در این سرمایه گذاری مالی دچار تردید هستید؟ در این صورت جای درستی آمده اید. ما در این مقاله می کوشیم درباره پیش بینی های مربوط به قیمت بیت کوین راهنمایی هایی مفیدی را به شما ارائه دهیم.

فهرست []

  یکی از معیارهای مهم هنگام ارزیابی بازار ارزهای دیجیتال، کف قیمت یا Floor Price نام دارد. ما می خواهیم به شما نحوه تشخیص کف قیمت بیت کوین با استفاده از Floor Price Band را آموزش دهیم؛ بنابراین اگر می خواهید درباره این متد تعیین ارزش کالا یا سهام بیشتر بدانید، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

  Price Band به چه معناست؟

  این روش یک متد تعیین ارزش است که به کمک آن فروشندگان می توانند محدوده حداقل و حداکثر قیمت را تعیین کنند؛ درنتیجه خریداران می توانند در این بازه قیمت های پیشنهادی خود را به مزایده بگذارند. کف (Floor) و سقف (Cap) این متد اطلاعات ارزشمندی را در اختیار خریداران قرار می دهد. این تکنیک قیمت گذاری به سبک مزایده عمدتاً در عرضه عمومی اولیه اوراق بهادار (IPO) استفاده می شود.

  درک مفهوم Price Band

  از این متد معمولاً در مرحله کشف قیمت (Price discovery) IPO یا عرضه عمومی اولیه اوراق بهادار استفاده می شود. هنگامی که یک کمپانی تصمیم به تخصیص سهام در بازار اولیه می گیرد، برای این کار از خدمات چندین بانک سرمایه گذار به عنوان کارشناس بازار بورس (underwriter) بهره می برد.

  سپس کارشناس بورس با ارزیابی فاکتورهایی مانند پیش بینی رشد کمپانی و همچنین وضعیت حال حاضر اقتصاد و صنایع، ارزش خالص کارخانه، سود هر سهم (Earnnings per share) یا EPS و بسیاری از جنبه های دیگر کمپانی یک بازه قیمتی برای آن تعیین می کند. بازه قیمتی که صادرکننده و کارشناس هر دو بر سر آن توافق دارند، Price Band شناخته می شود.

  باند پایینی یا Bottom Band به عنوان حد پایین قیمت و باند بالایی یا Top Band با عنوان حد بالای Price Band در نظر گرفته می شود. تعیین این متد یک مرحله حیاتی در فرایند بوک بیلدینگ (Book building) یا تعیین قیمت عرضه اولیه سهام است؛ چراکه به کارخانه یا کمپانی موردنظر کمک می کند تا درباره مقدار پولی که سرمایه گذاران در ازای دریافت سهام کارخانه مایل به پرداخت آن هستند، برآوردی را به دست آورد.

  پس از مشخص شدن محدوده Price Band، کارشناس مذکور پروسه بوک بیلدینگ را با ارسال پیش نویس آگهی عرضه سهام و Price Band به سرمایه گذاران بالقوه از جمله سرمایه گذاران سازمانی، خرده فروشی ها و افراد با دارایی خالص بالا یا High net worth individuals (HNWI) آغاز می کند.

  بوکینگ برای مدت زمان معینی باز است و طی آن سرمایه گذاران می توانند پیشنهاد های خود را درباره تعداد سهامی که قصد خریداری آن را در بازه قیمتی Price Band دارند، ثبت و درصورت لزوم در این پیشنهاد ها تجدیدنظر کنند. پس از بسته شدن بوکینگ، کارشناسان این پیشنهاد های مالی را ارزیابی کرده و از این طریق به اصطلاح عادلانه ترین قیمت برای IPO را «کشف» می کنند.

  برای مثال فرض کنید کمپانی یا ارز دیجیتال الف بخواهد وارد بازار شود. به عنوان بخشی از فرایند IPO کمپانی یا پروتکل ارز، بانک ب (بانک سرمایه گذار کمپانی الف) یک Price Band برای سهام این شرکت در محدوده ۴۵ تا ۵۰ دلار به ازای هر سهم تعیین می کند؛ یعنی خریداران سهام برای نخستین تخصیص سهام این شرکت باید دست کم ۴۵ دلار بپردازند.

  اهمیت Price Band در چیست؟

  در برخی بازارها از این متد به عنوان یک مدارشکن (circuit breaker) برای جلوگیری از نوسانات شدید قیمت در بازار استفاده می شود. در این شرایط اگر قیمت اوراق بهادار موردنظر به میزان ۱۰ درصد قیمت اولیه در بازه زمانی مشخص افزایش یابد، صرافی مبادلات آن اوراق بهادار را به مدت چندین دقیقه تعلیق می کند تا بازار آرام شود و فروشندگان و خریداران بتوانند بار دیگر به نحوی نظام مند با یکدیگر تعامل کنند.

  Price Band ها شاخص های راه گشایی برای خریداران در نظر گرفته می شوند. همچنین از این متدها به طور رایج در امر صادرات و واردات کالا استفاده می شود. در این وضعیت، کشورهای مبدأ سقف و کف قیمت های اجناس داخلی خود را تعیین می کنند. سپس این کشورها با اعمال مالیات بر کالاهایی که زیر این بازه قیمت قرار می گیرند، بار دیگر آن ها را وارد محدوده Price Band می کنند.

  چگونه کف قیمت بیت کوین را با استفاده از Floor Price Band به دست آوریم؟

  همان طور که گفتیم، Price Band بیانگر حد فاصل کف و سقف قیمت با احتساب بازبینی های صورت گرفته روی آن است. این متد توسط کمپانی و سهام داران فروش آن و از طریق مشورت با مدیران (منیجرها) تعیین می شود. بازار ارزهای دیجیتال نیز از این امر مستثنا نیست؛ بنابراین با استفاده از Price Band بیت کوین می توانیم کف قیمت این ارز را به دست آوریم. برای اینکه بهتر با این مفهوم در بازار کریپتوکارنسی آشنا شوید ابتدا به معرفی چند اصطلاح رایج در این زمینه می پردازیم:

  • کف قیمت IPO

  کف قیمت (Floor Price) به معنای پایین ترین قیمت در Price Band است؛ یعنی همان نقطه عطفی که سرمایه گذاران می توانند سفارش های خود را با این قیمت یا بالاتر از آن ثبت کنند.

  • سقف قیمت IPO

  منظور از سقف قیمت (Cap Price) بالاترین نقطه قیمت در Price Band است.

  درک این موضوع بسیار مهم است که Floor Price Band روز به روز بر مبنای اطلاعات دریافتی از شبکه تغییر می کند؛ بنابراین کف قیمت بیت کوین نیز مقدار ثابتی نیست و همواره در حال به روزرسانی است؛ برای مثال اگر امروز Floor Price Band بیت کوین را در بازه 29509 دلار تا 32170 دلار در نظر بگیریم، کف قیمت این ارز دیجیتال به صورت زیر به دست می آید:

  دقت داشته باشید که در اینجا Floor Price Band نمایش داده شده است.

  صرافی ها از قبول سفارش هایی که خارج از بازه Price Band قرار می گیرند، سر باز می زنند؛ درنتیجه می توان این Price Band ها را مرزی قابل اتکا در مبادلات سهام و ارزهای دیجیتال در نظر گرفت. بالاترین حدی که بیش از آن قیمت ارز امکان افزایش ندارد، با عنوان باند بالایی (Upper Band) و کمترین قیمتی که توکن ارز می تواند داشته باشد، به منزله باند پایینی (Lower band) شناخته می شود؛ بنابراین به این طریق به راحتی می توانید کف قیمت (Floor Price) بیت کوین را به دست آورید.

  سخن پایانی

  در این مقاله درباره مفهوم Price Band و کاربرد آن در تعیین کف قیمت ارزهای دیجیتال و به طور ویژه ارز دیجیتال بیت کوین سخن گفتیم. با استفاده از این روش شما می توانید Floor Price یا کف قیمت عرضه عمومی اولیه اوراق بهادار یا IPO را تعیین کرده و بر مبنای آن برای خرید و فروش در بازار مالی کریپتوکارنسی ها اقدام کنید.

  توجه داشته باشید که Price Band تنها راهنمایی برای خریداران سهام و اوراق بهادار و در بحث ما علاقه مندان به بازار ارزهای دیجیتال است و به هیچ عنوان به تنهایی جایگزین مناسبی برای تصمیم گیری های مالی در زمینه کریپتوکارنسی نخواهد بود؛ بنابراین اگر می خواهید اطلاعات بیشتر و تخصصی تری درباره بازار خرید و فروش ارزها به دست بیاورید و با دیدی بازتر در این قدم مسیر بگذارید، به شما توصیه می کنیم که حتماً از مشورت با افراد آگاه و متخصص در این زمینه بهره ببرید و از هیچ تلاشی برای افزایش معلومات خود و آشنایی با اصول تحلیل تکنیکال ارزها دریغ نکنید.