ارز دیجیتال بیت کوین گلد یا BTG یکی از انواع ارز دیجیتال منبع باز است که در 24 اکتبر 2017 معرفی شد. Bitcoin Gold یک هارد فورک سخت از بیت کوین است که با تغییر در الگوریتم استخراج و تمرکززدایی، شرایط را برای افرادی که به استخراج ارز دیجیتال علاقه دارند، بهتر کرده است.

معرفی ارز دیجیتال بیت کوین گلد (Bitcoin Gold)

ارز دیجیتال Bitcoin Gold یک پروژه جامعه محور است که در سال 2017 با هدف تغییر مفهوم استخراج در بلاک چین بیت کوین راه اندازی شد. توسعه دهندگان این رمزارز معتقد بودند که فرایند استخراج بیت کوین بیش از اندازه متمرکز است و در واقع شرایط تماماً به نفع افرادی که سیستم های فوق قدرتمند برای استخراج دارند. در نتیجه وضعیتی ایجاد شد که شرکت های بزرگ شبکه بیت کوین را تحت کنترل داشتند، وضعیتی که هدف نهایی ارزهای غیرمتمرکز و همتا به همتا که بیت کوین برای آن ایجاد شده بود را تغییر داد!

به همین دلیل، بیت کوین گلد با هدف حمایت از مردم عادی ایجاد شد؛ بنابراین می توان گفت که ارز دیجیتال Bitcoin Gold یک فورک و جایگزین بلاک چین بیت کوین است که برای برابرسازی شرایط استخراج رمزارز ایجاد شده است. هدف بیت کوین گلد ایجاد شبکه ای است که هر کس در هر کجای دنیا که باشد بتواند در فرایند استخراج با استفاده از سخت افزارهای معمول و در دسترس هم شرکت کند.

ارز دیجیتال بیت کوین گلد به عنوان یکی از شاخه های بیت کوین ، شامل تاریخچه کامل تراکنش های بیت کوین تا تاریخ فورک است، شامل مقدار دقیق باقی مانده بیت کوین موجود در کیف پول. با این وجود، بلاک چین اصلی بیت کوین و بلاک چین جدید بیت کوین گلد بعد از فورک به طور مستقل بدون تأثیرپذیری از هم، در حال تکامل هستند.

منظور از هارد فورک چیست؟

برای درک مفهوم هارد فورک، درک عملکرد سیستم بیت کوین بسیار مهم است. در شبکه بیت کوین، تراکنش های کاربران در یک بلاک جمع شده و یک معادله سخت ریاضی تبدیل می شوند. ماینرها، با استفاده از سیستم های کامپیوتری قدرتمند، راهی برای حل این معادلات سخت و پیچیده پیدا می کنند.

زمانی که یک ماینر موفق به حل معادله شد، تراکنش تأیید شده و شبکه بیت کوین برای قدردانی از او، به او بیت کوین پاداش می دهد. اما سختی معادلات تنها به کسانی شانس پیروزی می دهد که از سخت افزارهای قدرتمند و البته گران قیمت استفاده کنند.

جک لیائو ، مدیرعامل LightningASIC که در زمینه فروش تجهیزات استخراج فعال است، از این مشکل به عنوان ایده اصلی معرفی ارز دیجیتال بیت کوین گلد استفاده کرد. در واقع با ارائه یک قطعه کد جدید به نام fork، بلاک چین بیت کوین را تقسیم کرد؛ بنابراین هر زمان که بلاک چین اصلی بیت کوین تقسیم شده و از یک جایی به بعد با شبکه اصلی در ارتباط نباشد، اصطلاحاً یک هارد فورک اتفاق افتاده است.

تفاوت SHA-256 و Equihash چیست؟

تغییر اصلی که منجر به شکل گیری هارد فورک بیت کوین گلد شد، به انتخاب یک الگوریتم هش متفاوت که اثبات کار را برای ASICها دشوارتر می کند، مربوط می شود. در واقع در این الگوریتم جدید، به جای آنکه روی افزایش قدرت ASICها تمرکز شود، روی تامین حافظه لازم برای پردازش تمرکز شده است. ازآنجاکه ASICهای قدرتمند به فضای ذخیره سازی بیشتری نیاز دارند، محدودیت حافظه مانع از آن می شود که سهم زیادی از پاداش استخراج را به خود اختصاص دهند.

بلاک چین فعلی بیت کوین از یک الگوریتم هش موسوم به SHA-256 برای اثبات کار خود استفاده می کند. بنیان گذاران بیت کوین گلد در عوض از الگوریتم دیگری موسوم به Equihash استفاده می کنند.

Alex Biryukov و Dmitry Khovratovich ، الگوریتم Equihash را به عنوان یک الگوریتم مقاوم در برابر ASIC توسعه دادند و از آن برای رمزارز زی کش هم استفاده کردند.

استفاده از همین الگوریتم باعث می شود که تمرکززدایی بیشتری در فرایند استخراج بیت کوین رخ داده و تفاوت اصلی این دو رمزارز با یکدیگر باشد.

آیا ارز دیجیتال بیت کوین گلد قانونی است؟

بیش از 100 کشور BTG را به عنوان یک روش پرداخت جایگزین مناسب به رسمیت شناخته اند. بسیاری از دولت ها قوانین و سیاست هایی برای استفاده از ارزهای دیجیتالی وضع کرده اند. برخی دیگر هنوز در مورد اینکه ارزهای دیجیتال قانونی هستند یا نه اختلاف نظر دارند، اما سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال را برای شهروندان بلامانع می دانند.

کشورهایی مانند نیوزلند، هلند اسرائیل ، بلغارستان ، سوئیس ، دانمارک و انگلستان استفاده از ارزهای رمزنگاری شده را قانونی کرده اند. تفاوت شیوه برخورد کشورها با ارزهای دیجیتال به این دلیل است که این صنعت هنوز در حال بلوغ است. ایران از جمله کشورهایی است که استخراج ارزهای دیجیتال را تحت شرایطی خاص و سرمایه گذاری و خرید رمزارزها را بلامانع اعلام کرده است. این درحالی که هنوز زیرساختی برای استفاده از این پدیده نوین در کشور ایجاد نشده است.

ارز دیجیتال بیت کوین Gold چگونه کار می کند؟

Bitcoin Gold از پروتکل اثبات کار با هدف متعادل سازی قدرت محاسبات برای استخراج رمزارز، استفاده می کند. با استفاده از این شبکه جدید، هرچقدر که تلاش ماینرها برای استخراج بیشتر شود، احتمال اضافه کردن یک بلاک به بلاک های قبلی بیشتر می شود.

بیت کوین گلد از خیلی جهات از نسخه اصلی خود یعنی بیت کوین پیروی می کند، اما اصلی ترین تفاوت آنها مربوط به الگوریتم اثبات کار یعنی Equihash است. Equihash این اطمینان را به کاربران ارزهای دیجیتال می دهد که با استفاده از سخت افزارهای خاص، شانس موفقیتشان در استخراج ارزهای دیجیتال بیشتر نمی شود؛ ایده ای که ارز دیجیتال بیت کوین کش هم از آن استفاده می کند.

ویژگی های ارز دیجیتال بیت کوین گلد

 • BTG به دنبال پیاده سازی شبکه segwit و lightning برای رفع مشکل مقیاس پذیری است.
 • فرمت آدرس منحصربه فردی دارد.
 • اندازه بلاک (11.56 کیلوبایت -> حداکثر 1 مگابایت)
 • بیت کوین گلد بر تمرکززدایی متمرکز است. با استفاده از الگوریتم منحصر به فرد، سعی دارد از استخراج ارزهای دیجیتال تنها با تجهیزات خاص و گران قیمت، جلوگیری کند.
 • ازآنجاکه این رمز ارز از Bitcoin Core جدا شده است ، بیت کوین گلد به دنبال این است که با دیدگاه ساتوشی همراه شده و ثابت کند که ارز رمزنگاری شده باید غیرمتمرکز باشد.
 • از Equihash به عنوان الگوریتم اثبات کار در مقایسه با دیگر رمزارزها که از SHA256 استفاده می کنند، استفاده می کند.
 • بیت کوین گلد از الگوریتم تعدیل سختی به نام DigiShield استفاده می کند.
 • برای تمام معاملات و کیف پول های بیت کوین گلد از نام مستعار استفاده می شود. یعنی هویت واقعی صاحبان این ارز دیجیتال هیچ وقت فاش نمی شود اما مالکان این ارز دیجیتال می توانند ببیند که ارز دیجیتال آنها از کجا آمده و به کجا می رود.
 • اگرچه مدت زمان زیادی از معرفی بیت کوین گلد نمی گذرد، اما تقریبا در تمام صرافی های ارز دیجیتال امکان خرید و فروش آن وجود دارد.

تیم توسعه دهنده  بیت کوین گلد

Bitcoin Gold Organization یک تیم بین المللی متشکل از بیش از 20 نفر است با مهارت های منحصر به فرد است. این شرکت در ابتدا توسط گروهی از شش بنیان گذار در تابستان 2017 به رهبری جک لیائو (Jack Liao) تأسیس شد. تصمیمات استراتژیک توسط هیئت مدیره گرفته می شود و سایر اعضای تیم و مشاوران پیشنهاداتی در خصوص بهبود روند عملکرد شبکه می دهند.

 • هانگ یین (توسعه دهنده اصلی ، بنیانگذار ، هیئت مدیره)
 • مارتین کووندژیف (مدیر اجرایی ، بنیانگذار ، هیئت مدیره)
 • فرانکو نیبلس جیمنو (طراح اصلی ، بنیانگذار ، هیئت مدیره)
 • Alejandro Regojo (مدیر پروژه ، بنیانگذار ، هیئت مدیره)
 • رابرت کوهنه (بنیانگذار ، هیئت مدیره)
 • ادوارد ایسکرا (مدیر ارتباطات ، هیئت مدیره)
 • گوستاوو دل ریو (هماهنگ کننده جامعه)
 • خوان گیلرمو سانچز (توسعه دهنده وب)
 • مارلون پلاتا (طراح)
 • ژه وانگ (مدیر اجرایی چین)
 • اسپاس ووتوف (توسعه دهنده)
 • جوزف گروم (پشتیبانی فنی)
 • Zhivko Kostadinov (پشتیبانی استخراج)

نحوه خرید بیت کوین گلد

یکی از عواملی که نشان دهنده موفقیت یک پروژه ارز دیجیتال است، میزان در دسترس بودم رمزارز است. به عبارت دیگر هرچه که ارز دیجیتال توسط صرافی های بیشتری پشتیبانی شود، شانس موفقیت و افزایش قیمت رمزارز هم بیشتر می شود. باتوجه به اینکه ارز دیجیتال بیت کوین گلد به عنوان یکی از بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری شناخته می شود، امکان خرید آن از طریق صرافی های مختلف چه ایرانی و چه خارجی وجود دارد.

از مارس 2018 ، بیت کوین گلد در صرافی های زیر به صورت لایو معامله می شود: Binance ، Bitfinex ، Bithumb ، HitBTC ، Uphold ، Changelly ، Cex.io ، YoBit ، Gate.io ، CoinSwitch و …

کیف پول ارز دیجیتال بیت کوین گلد

برای انتخاب بهترین کیف پول ارز دیجیتال بیت کوین گلد محدودیتی ندارید، چرا که تقریباً تمام کیف پول های سخت افزاری، نرم افزاری و تحت وب از این رمزارز پشتیبانی می کنند. در ادامه انواع کیف پول های موجود برای نگهداری و ذخیره رمزارز BTG را معرفی می کنیم:

کیف پول تحت وب

منظور از کیف پول های تحت وب، معمولاً کیف پول هایی است که توسط صرافی های آنلاین ارائه می شوند. کاربری این والت ها ساده است و از طریق دستگاه های مختلف هم قابل استفاده هستند. امنیت این کیف پول ها چندان تعریفی ندارند و استفاده از آنها تنها برای مقدار کمی ارز دیجیتال و مدت زمان کوتاهی مناسب است.

کیف پول های موبایل

این کیف پول ها برای استفاده در دستگاه های تلفن همراه طراحی شده اند. این کیف پول ها معمولاً امنیت داخلی خوبی دارند و با استفاده از رمزی که شما برای برنامه و گوشی همراهتان در نظر می گیرد، امن تر هم می شوند. بهترین این کیف پول ها عبارت هستند از:

 • Coinomi
 • Freewallet
 • Coinbase

کیف پول دسکتاپ

منظور از کیف پول های دسکتاپ، کیف پول هایی است که به صورت نرم افزاری و از طریق کامپیوتر یا لپ تاپ قابل استفاده هستند. امنیت این کیف پول ها متوسط است و با استفاده از قابلیت های اضافی مانند احراز هویت دو مرحله ای می توان امنیت آنها را افزایش داد. برخی از بهترین نمونه های این کیف پول عبارت هستند از:

 • Atomic
 • Guarda
 • Exodus
 • Bitcoin Gold Core

کیف پول سخت افزاری

امن ترین کیف پول های رمزنگاری شده، کیف پول های سخت افزاری هستند که به صورت آفلاین کار کرده و هیچگاه به اینترنت متصل نمی شوند. بهترین نمونه های این نوع والت عبارت هستند از:

 • کیف پول Ledger Nano X و کیف پول Ledger Nano S از Ledger
 • کیف پول TREZOR One و کیف TREZOR مدل T از TREZOR

رقبای ارز دیجیتال بیت کوین گلد

بیت کوین

بیت کوین اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز است ، به این معنی که توسط یک مدیر یا یک بانک مرکزی کنترل نمی شود. شبکه بیت کوین همتا به همتا است و معاملات مستقیماً بین کاربران از طریق رمزنگاری بدون هیچ واسطه ای انجام می شود.

بیت کوین کش (Bitcoin Cash)

بیت کوین کش (Bcash) یکی از شاخه های بیت کوین است که در سال 2017 معرفی شد. در 15 نوامبر 2018 ، بیت کوین کش به Bitcoin Cash و Bitcoin SV تقسیم شد. بیت کوین کش با فراهم کردن شرایط انجام تراکنش های ارز دیجیتال با هزینه بسیار کم، قصد دارد در آینده توجه کسب وکارهای آنلاین را به خود جلب کرده و اولین انتخاب برای انجام تراکنش های مالی بزرگ باشد.

بیت کوین اس وی (Bitcoin SV)

Bitcoin SV (یا Bitcoin Satoshi Vision) یکی دیگر از هارد فورک های بیت کوین است. کریگ رایت که ادعا کرد ساتوشی ناکاموتو است ، رهبر BSV است و با هدف بهبود ارزش های بیت کوین، یعنی تمرکززدایی، پرداخت آنلاین و انجام معاملات مالی از طریق ارزهای دیجیتال، ارائه شده است.

Price Prediction پیش بینی می کند که قیمت این سکه در سال 2025 به 367/33 دلار برسد و هر دو سال یکبار دو برابر شود و به طور متوسط تا سال 2030 به 2،310.41 دلار برسد. به خاطر داشته باشید که بازارهای ارزهای رمزنگاری شده همچنان بی ثبات هستند و پیش بینی دقیق قیمت رمزارز در چند ساعت هم دشوار است، چه برسد به اینکه بتوان تخمین های بلندمدت دقیقی دراین خصوص ارائه کرد.

نتیجه گیری

Bitcoin Gold یک پروژه رایگان و منبع باز است که گروه کوچکی از علاقه مندان به بیت کوین آن را برای بهبود هدف اصلی بیت کوین یعنی تمرکززدایی ایجاد کردند. در این رمزارز به جای استفاده از پروتکل SHA-256 از الگوریتم Equihash استفاده می شود. این تغییر در الگوریتم، استخراج ارز دیجیتال بیت کوین Gold را با استفاده از GPUهای معمول هم ممکن کرده است.

سؤالات متداول

اصول اولیه بیت کوین در طراحی زیرساخت های بیت کوین گلد هم مورداستفاده قرار گرفته، با این تفاوت که استخراج ارز دیجیتال بیت کوین گلد با استفاده از GPUهای رایج هم امکان پذیر است.

به منظور بهبود هدف تمرکززدایی بیت کوین، استفاده از این پروتکل توصیه شده است.

به طورکلی، سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال با ریسک بسیار زیادی نسبت به دیگر انواع دارایی همراه است. این که آیا BTG برای مجموعه سرمایه گذاری شما مناسب است یا نه به قدرت تحمل ریسک و اهداف شخصی شما بستگی دارد. شما باید تحقیقات خود را انجام دهید و میزان ریسک سرمایه گذاری ارزیابی کنید.

بیت کوین گلد برای اموری از جمله قراردادهای هوشمند، فناوری محاسبات و پرداخت آنلاین استفاده می شود.