با گسترش محبوبیت سرمایه گذاری در ارز دیجیتال افراد با سرمایه های متفاوت به دنبال شناسایی بهترین ارز دیجیتال برای خرید هستند. ممکن است ورود و سرمایه گذاری در بیت کوین یا ارزهای دیجیتال دیگر در ابتدا ترسناک به نظر برسد، اما درصورتی که با علم و آگاهی کافی وارد معامله شوید، در سرمایه گذاری های کوتاه و بلندمدت به سود خواهید رسید. در ادامه مطلب قصد داریم درباره مراحل و روش های سرمایه گذاری در ارز دیجیتال بپردازیم.

فهرست []

  گام به گام برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

  همان طور که می دانید برای خرید و سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال نمی توان به بانک و یا شرکت کارگزاری مراجعه کرد. در هنگام انتخاب بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری لازم است مراحل زیر را مرحله به مرحله طی کنید.

  مقدار کمی از سرمایه خود را وارد بازار کنید

  پیش از هر چیزی لازم است تصمیم بگیرید که چه مقدار از سرمایه خود را قصد دارید به خرید ارز دیجیتال اختصاص دهید. باوجود پیشرفت های اخیر بازار، به ویژه افزایش ارزش بیت کوین تصمیم گیری دشوارتر شده است. همه سرمایه گذاری ها باکمی طمع و ترس همراه هستند؛ اما لازم است با آموزش، یادگیری و کنترل حرص و طمع با بخش کوچکی (معمولاً 5-10%) از سرمایه راکد خود وارد بازار شوید.

  لازم است به این نکته توجه کنید که سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال مانند سرمایه گذاری در بازارهای دیگر نیست. به این معنا که در این بازار مانند بازار طلا و سایر فلزات گران بها، به سرمایه گذار سودی پرداخت نمی شود.

  بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری را انتخاب کنید

  انتخاب ارز دیجیتال مناسب برای سرمایه گذاری از اصلی ترین چالش های ورود به این بازار است. بی شک افرادی که به طریقی با این بازار مواجه شده اند نام بیت کوین را به دفعات شنیده اند، اما لازم است بدانید که این بازار از هزاران رمز ارز متنوع با ویژگی ها و ارزش های مختلف تشکیل شده است. در حال حاضر در جایگاه نخست اقبال عمومی به خرید و سرمایه گذاری در بیت کوین و بعدازآن Ethereum، Dash، Zcash و Ripple است.

  شاید بتوان گفت بیت کوین قابل اعتمادترین رمز ارز برای سرمایه گذاری است. باوجوداینکه توجه اکثریت سرمایه گذاران به بیت کوین است، اخیراً ارزهای دیجیتال دیگر عملکرد بهتری نسبت به بیت کوین از خود نشان داده اند.

  لازم به ذکر است که تعداد زیادی از ارزهای دیجیتال که در چند سال اخیر وارد بازار شده اند پس از مدتی کاملاً از بین رفته و کاملاً نابود می شوند. پس این فرض را باید در نظر گرفت که احتمال نابودی رمز ارز و صفر شدن سرمایه وجود دارد. همچنین به دلیل وجود نوسانات بازار درصورتی که بدون مطالعه، آموزش و یادگیری وارد بازار شوید احتمال اینکه سرمایه شما به طورکلی از بین برود، زیاد است.

  بهترین پلتفرم سرمایه گذاری را برای خرید ارز دیجیتال انتخاب کنید

  پس از انتخاب بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری لازم است پلتفرم مخصوص سرمایه گذاری را انتخاب کنید. همان طور که احتمالاً می دانید ارزهای دیجیتال را نمی توان در مکان های مالی معمول تهیه کرد. در اکثر مواقع خرید، نگهداری و فروش ارزهای دیجیتال در صرافی های مبتنی بر ارز دیجیتال محدود است. در ادامه مطلب به طور مفصل به این مورد خواهیم پرداخت.

  کیف پول مناسبی برای ذخیره ارز دیجیتال انتخاب کنید

  در این مرحله لازم است ارز دیجیتال خریداری شده را در یک کیف پول مخصوص نگهداری و ذخیره کنید. کیف پول دیجیتالی در دو نوع سرد و گرم طراحی شده است.

  کیف پول دیجیتالی گرم نرم افزاری است که کلیدهای خصوصی و عمومی را در خود ذخیره می کند. می توانید از طریق کلیدهای خصوصی و عمومی به محل ارز دیجیتال خود در بلاک چین دسترسی پیدا کنید.

  • کیف پول گرم

  درصورتی که مایل هستید سرمایه دیجیتالی خود را در این نوع کیف پول نگهداری کنید لازم است یکی از انواع کیف پول های گرم را انتخاب کنید:

  کیف پول دسکتاپ: این نوع کیف پول را مانند یک برنامه نرم افزاری روی کامپیوتر شخصی خود نصب کنید. ازآنجایی که اطلاعات بر روی کامپیوتر شما ذخیره می شود امنیت اطلاعات از کیف پول های آنلاین بیشتر است.

  کیف پول آنلاین: کیف پول های آنلاین در فضای ابری قرار داشته و از طریق هر رایانه ای قابل دسترس هستند؛ بنابراین دسترسی به این نوع کیف پول راحت تر است اما به دلیل آنکه کلید خصوصی به صورت آنلاین ذخیره می شود، دارایی شما در این نوع کیف پول امنیت کمتری نسبت به کیف پول های دیگر دارد.

  کیف پول موبایلی: این نوع کیف پول نیز مانند یک برنامه نرم افزاری درگوشی های هوشمند دانلود و نصب می شود. از طریق این نوع کیف پول امکان ذخیره و ترید طیف گسترده ای از ارزهای دیجیتال وجود دارد

  • کیف پول سرد

  در کیف پول سرد شما می توانید دارایی خود را در یک دستگاه سخت افزاری مانند USB ذخیره کنید. به دلیل ذخیره سازی آفلاین کلیدهای خصوصی در این نوع کیف پول امنیت دارایی ذخیره شده در آن بسیار بالا است.

  آموزش سرمایه گذاری در بیت کوین

  بیت کوین اولین رمزارز دنیای ارزهای دیجیتال است که خیلی ها حتی اگر هیچ رمزارز دیگری را نشناسند، بیت کوین را می شناسند یا حداقل نام آن را شنیده اند. معمولا اشخاصی که وارد دنیای ارزهای دیجیتال می شود اولین معامله خود را با اهداف گوناگون بر روی بیت کوین انجام می دهند. زیرساخت فوق العاده قوی و امنیت بالای آن بسیاری را بر این عقیده راسخ کرده است که بیت کوین آینده ی اقتصاد است، همین موضوع باعث می شود که سرمایه گذاری بر روی بیت کوین منطقی به نظر برسد.

  برای خرید و سرمایه گذاری بر روی بیت کوین لازم نیست که یک واحد بیت کوین را خریداری و ذخیره کنید، بلکه شما می توانید درصدی از یک واحد بیت کوین را خریداری کنید. البته در مورد سرمایه گذاری بر روی بیت کوین حتما باید به نوسانات شدید قیمتی که در بازار ارزهای دیجیتال بسیار رایج است توجه کنید. برای در امان ماندن از هرگونه خطر احتمالی مدیریت سرمایه را رعایت کنید.

  هر رمزارز یا دارایی باید درصدی از پوتفو سرمایه گذاری شما را به خود اختصاص دهد. حتی اگر همه از بی نقص بودن بیت کوین و ارزهای دیجیتال و آینده درخشان آنها سخن بر زبان آورند ممکن است عواملی مانع از رسیدن آنها به هدف شود.

  نحوه خرید بیت کوین

  بیت کوین یا پادشاه ارزهای دیجیتال همواره در رتبه اول بازار ارزهای دیجیتال قرار داشته است، به همین دلیل افرادی که وارد بازار ارزهای دیجیتال می شوند معمولا اولین تجربه ی خود را با خرید بیت کوین به دست می آورند. اما ببینیم به چه طریق می توانیم اقدام به خرید بیت کوین کنیم.

  • تهیه کیف پول برای بیت کوین

  در اولین قدم بهتر است یک کیف پول که از بیت کوین پشتیبانی می کند را تهیه کنید. شما می توانید کیف پول های سخت افزاری یا نرم افزاری یا حتی کاغذی را با توجه به شرایط و میزان دارایی خود انتخاب کنید.

  • ثبت نام و احراز هویت در صرافی

  اگر در ایران زندگی می کنید در ابتدا باید در یک صرافی ایرانی ارز دیجیتال ثبت نام کنید. از این طریق می توانید ریال خود را به ارز مورد نظر خودتان تبدیل کنید و درواقع اقدام به خرید بیت کوین کنید. به همین راحتی شما توانستید با ریال خود بیت کوین بخرید.

  موردی که باید به آن اشاره کنیم این است که در هر صرافی اقدام به خرید نکنید، ابتدا با بررسی هایی که انجام می دهید یک صرافی معتبر پیدا کنید، همچنین باید بدانید که کمی اختلاف قیمت در میان صرافی ها وجود دارد، می توانید با توجه به کارمزد، قیمت ارز، خدمات ارائه شده توسط هر صرافی، صرافی مورد نظر خود را انتخاب کنید.

  اما اگر قصد خرید بیت کوین از یک صرافی خارجی را داشته باشید باز هم لازم است که ابتدا در یک صرافی معتبر ایرانی ثبت نام کنید و ریال خود را به تتر تبدیل کنید و به صرافی خارجی مورد نظر انتقال داده و سپس به راحتی بیت کوین خریداری کنید.

  البته آنچه گفته شد برای کاربران ساکن ایران است، که متاسفانه به دلیل تحریم باید این کار را انجام دهند، اما دیگران می توانند حتی با استفاده از ویزاکارت و دیگر کارت های اعتباری به صورت مستقیم بیت کوین را از صرافی های خارجی خریداری کنند و به دلیل اینکه یک واسطه کم می شود طبیعتا هزینه معامله و خرید بیت کوین نیز کمتر خواهد شد.

  • انتقال بیت کوین خریداری شده به کیف پول

  به هر حال با هر روشی که اقدام به خرید بیت کوین کردید به سرعت بیت کوین خود را به کیف پولی که از قبل نصب کرده اید ارسال کنید.

  نکاتی که باید درباره سرمایه گذاری بر بیت کوین بدانید:

  • سیاست دولت ها بر علیه ارزهای دیجیتال باشد

  قدرت گرفتن ارزهای دیجیتال که غیرمتمرکز هستند باعث تضعیف سلطه دولت ها بر اقتصاد می شود، در نتیجه بدیهی است که دولت ها از رشد ارزهای دیجیتال استقبال نکنند. گاهی دیده شده که برخی از سیاستمداران سعی در تخریب ارزهای دیجیتال داشته اند. به هر حال قانون های وضع شده در دولت ها در قبال ارزهای دیجیتال بسیار می تواند در آینده ی بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال موثر باشد و اگر قوانین وضع شده فعالیت در حوزه ارزهای دیجیتال را ممنوع یا سخت کند، تعداد افراد کمتری از آن استفاده می کنند و این موضوع برای آینده ی بیت کوین خوب نیست و سرمایه گذاری سودسازی را برای سرمایه گذار به ارمغان نخواهد آورد.

  • نوسانات شدید قیمتی

  همان طور که پیش از این نیز گفته شد نوسانات شدید در قیمت ها جز ماهیت بازار ارزهای دیجیتال است و بیت کوین نیز از این قاعده مستثنی نیست. اگر شما در قیمتی بالا و از روی هیجان و با هدف جا نماندن از سودی که دیگران کسب کرده اند اقدام به خرید بیت کوین کنید و با پایین آمدن قیمت بیت کوین خود را بفروشید، متضرر خواهید شد. زمانی که قصد سرمایه گذاری و نه معامله گری را داشته باشید باید حتما از ارزش واقعی رمزارزی که خریداری می کنید مطمئن باشید و سپس با بررسی نمودار بهترین مکان (قیمت) برای خرید را انتخاب کنید و تحت تاثیر نوسانات قرار نگیرید چرا که اگر رمزارزی ارزشمند باشد بالاخره به قیمت واقعی خود می رسد. برای خرید و سرمایه گذاری بر روی بیت کوین نیز باید همین رویه را پیش بگیرید.

  • هک شدن کیف پول و یا صرافی

  حفظ امنیت در بازار ارزهای دیجیتال در همه ی ابعاد بسیار مهم است. متاسفانه به دلیل جدید بودن بازار ارزهای دیجیتال افراد زیادی اطلاعات کافی از آن ندارند و طعمه ی کلاه برداران می شوند که این موضوع را می توان با کسب دانش و بالا بردن اطلاعات در این زمینه تا حد زیادی برطرف کرد.

  در صرافی های ارزهای دیجیتال به محض اینکه بیت کوین خود را خریداری کردید آن را به کیف پول خود انتقال دهید تا به این ترتیب از هک شدن و یا هر مشکل دیگر مربوط به صرافی در امان باشید.

  برای مشکلاتی که ممکن است برای کیف پول شما پیش بیاید نیز باید از همان ابتدا و در اولین قدم برای سرمایه گذاری بر روی بیت کوین یک کیف پول معتبر را پیدا کنید و آن را از منابع معتبر تهیه کنید. در خصوص کیف پول نیز باید هوشیار باشید که اطلاعات خود را به هیچ وجه در اختیار کسی قرار ندهید زیرا به این صورت به دارایی های شما دسترسی خواهد داشت و امکان دزدیده شدن بیت کوین هایی که خریداری کرده اید پیش می آید.

  راه های سرمایه گذاری بر بیت کوین

  • خرید و نگه داری

  این روش به خصوص برای کسانی که آشنایی چندانی به بازار ارزهای دیجیتال ندارند اما قصد سرمایه گذاری بر روی بیت کوین را دارند مناسب است. کافی است با توجه به میزان دارایی خود مقداری بیت کوین تهیه کنید و به کیف پول خود منتقل کنید. در آینده از افزایش ارزش آن سود خواهید کرد. توجه کنید که تنها 21 میلیون واحد بیت کوین وجود دارد که زمانی استخراج آنها به پایان می رسد و درواقع می توان گفت که بیت کوین دارای تورم منفی نیز هست پس ارزش آن به مرور زمان بیشتر می شود.

  • استخراج بیت کوین

  اگر شما ماینر بیت کوین باشید نیز می توانید بیت کوین های استخراج شده را نگه داری کنید و درواقع بر روی بیت کوین سرمایه گذاری کنید. هرچند به دلیل سختی شبکه و رقابت تنگاتنگ در بین استخراج کنندگان این کار دیگر چندان ساده نیست.

  • معامله بیت کوین

  از دیگر روش هایی که به شما کمک می کند بیت کوین به دست آورید و بر روی بیت کوی سرمایه گذاری کنید، ترید بر روی بیت کوین است. البته برای این کار شما نیاز به دانش کافی در زمینه تحلیل دارید. از طرف دیگر باید اخباری که می تواند بر قیمت بیت کوین موثر باشد را به دقت دنبال کنید.

  با این حال اگر چنین توانایی داشته باشید می توانید حتی به صورت روزانه هم بیت کوین به دست آورید و سرمایه گذاری کنید.

  انواع روش های سرمایه گذاری در ارز دیجیتال

  در مقایسه با بازار سهام سنتی، ارزهای دیجیتال بی ثبات هستند، به همین دلیل لازم است سرمایه گذاران سناریوهای مختلفی را در نظر بگیرند؛ بنابراین پیش از هر چیزی با انتخاب استراتژی درست، روش سرمایه گذاری مناسب را انتخاب کنید.

  سرمایه گذاری به دو روش کوتاه مدت و بلندمدت انجام می شود. هرکدام از این روش ها چارچوب و ویژگی هایی دارند که در ادامه به آن ها می پردازیم:

  1- سرمایه گذاری کوتاه مدت

  سرمایه گذاری کوتاه مدت سه چارچوب معمول دارد. به معاملات کوتاه مدت را معامله تهاجمی نیز می گویند، چراکه در این روش به امید سود بیشتر ریسک بیشتری انجام می شود. به طورکلی هر روش سرمایه گذاری به تعادل مداوم بین ریسک و بازده نیاز دارد. به این ترتیب که برای به دست آوردن بازده بیشتر باید ریسک بیشتری کرد. حتی هنگامی که قصد سرمایه گذاری در بازه کوتاه مدت را دارید باید آمادگی ریسک از دست رفتن دارایی خود را نیز داشته باشید؛ به خصوص در یک بازار بی ثباتی مانند ارزهای دیجیتال این ریسک بالاتر می رود.

  معاملات کوتاه مدت را می توان بر اساس سرعت تحقق سود، ساعت ها، روزها یا هفته های سرمایه گذاری به دسته های مختلفی تقسیم کرد. هر چه مدت زمان تریدینگ کمتر باشد ریسک و خطر مربوط به آن نیز بیشتر می شود.

  1. معاملات کوتاه مدت روزانه

  معاملات روزانه یکی از انواع معاملات کوتاه مدت هستند. در این روش شما در طول یک روز رمز ارز مدنظر خود را خریدوفروش کرده و قبل از خواب سود کسب می کنید. در بازارهای معاملاتی دیگر، یک روز معاملاتی در ساعت 4:30 بعدازظهر به پایان می رسد اما بازار ارزهای دیجیتال در 24 ساعت شبانه روز و هفت روز هفته فعال است؛ بنابراین هر فرد می تواند ساعات معامله روزانه را بر اساس برنامه شخصی خود مشخص کند.

  قبل از انتخاب این روش برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال، لازم است ابتدا سؤالات زیر را از خود بپرسید:

  • آیا در طی روز، زمان کافی برای انجام معاملات روزانه دارم؟
  • آیا تحمل ریسک معاملات روزانه را دارم؟
  • آیا حاضر به تحمل ریسک هستم؟
  • آیا توان روحی مشاهده بالا و پایین شدن روزانه ارزش دارایی خود را دارم؟

  معاملات روزانه ریسک بالایی دارند، بنابراین تا زمانی که در این زمینه تجربه کسب کنید بهتر است با مقادیر بسیار کم شروع کنید. بر طبق Investopedia اکثر معامله گران روزانه موفق، معمولاً تنها 2% از دارایی موجود در حساب کاربری خود را در هر معامله وارد می کنند.

  معایب معاملات روزانه: مشکل عمده در معاملات روزانه ارزهای دیجیتال، امنیت کیف پول دیجیتالی شما است. کمترین امنیت در میان انواع کیف پول های رمزنگاری شده را کیف پول های آنلاین دارند. ازآنجایی که این نوع سرمایه گذاری نیازمند دسترسی مداوم به دارایی است، چاره ای جز ماندن دارایی در کیف پول آنلاین صرافی وجود ندارد. به همین دلیل دارایی فرد در معرض خطر هک شدن است

  1. معاملات کوتاه مدت هفتگی

  باوجوداینکه این نوع معامله کوتاه مدت است، اما از معاملات کوتاه مدت روزانه طولانی تر و از یک استراتژی سرمایه گذاری بلندمدت، کوتاه تر بوده و ریسک کمتری دارد. در این نوع معامله کوتاه مدت، 1) می توانید بر اساس تجزیه وتحلیل فنی یکی از ترند های بازار را شناسایی کنید. 2) منتظر کاهش قیمت و تقاضا در بازار باشید. 3) پس از کاهش قیمت در بازار زمان مناسب برای انتخاب بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری است 4) در مرحله آخر، هنگامی که بازار به سطح مقاومت رسید، رمز ارز خود را فروخته و سود کسب کنید.

  سطح مقاومت یک مانع روان شناختی در بازار است که از بالاتر رفتن قیمت جلوگیری می کند؛ اما سطح حمایتی کاملاً برعکس آن عمل می کند.

  2- سرمایه گذاری بلندمدت

  معمول ترین استراتژی های سرمایه گذاری بلندمدت روش سوئینگ تریدینگ یا نوسان گیری است. از رایج ترین استراتژی های معاملات سوئینگ نیز، معاملات بازه ای است. در معاملات بازه ای به جای اینکه به دنبال افزایش روند بازار باشید، لازم است رمز ارزی را انتخاب کنید که ارزش آن در میان دو قیمت در نوسان باشد. ایده اصلی به این صورت است که ارز دیجیتال مدنظر را در پایین ترین رنج بازه خریداری کرده و در بالاترین رنج آن رمز ارز خریداری شده را بفروشید.

  بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری بلندمدت: اکثر سرمایه گذاران در این حوزه ترجیح می دهند سرمایه گذاری های بلندمدت را از طریق ارزهای دیجیتال باارزش تر مانند BTC، XRP و ETH انجام دهند. چراکه بسیاری از ارزهای دیجیتال به همان سرعتی که به درجات بالای بازار می رسند، ممکن است به همان سرعت نیز نابودشده و از بین بروند. به همین دلیل همان طور که سرمایه گذاری مقادیر زیاد در این نوع دارایی های می تواند وسوسه برانگیز باشد به همان اندازه نیز پرخطر و ریسکی است. درمجموع می توان گفت سطح ریسک سرمایه گذاری بلندمدت نسبت به سرمایه گذاری کوتاه مدت کمتر است.

  رشد مداوم قیمت یک رمز ارز در طول زمان نشان دهنده سطح ارزش آن در بازار است. به طورکلی بازار ارزهای دیجیتال یک صنعت بسیار سریع بوده و تداوم سرمایه گذاری در آن می تواند سود ده و ارزشمند باشد.

  روش های به دست آوردن ارز دیجیتال

  برای به دست آوردن بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری روش های مختلفی وجود دارد که هر یک از آن ها را به طور جداگانه معرفی می کنیم:

  1. خرید (از طریق خودپرداز، خرید مستقیم، خرید در صرافی)
  2. استخراج
  3. دریافت هزینه رمز ارز توسط سیستم پرداخت

  1.خرید ارز دیجیتال

  با افزایش محبوبیت بازار ارزهای دیجیتال امکان ورود به این بازار ساده تر از گذشته شده است. دارایی های دیجیتال را می توان خرید، فروش و در برخی موارد در کیف پول های دیجیتالی ذخیره کرد. در ادامه به معرفی روش های خرید ارز دیجیتال می پردازیم:

  دستگاه خودپرداز:

  در برخی از شهرهای جهان مانند دبی خودپردازهای مخصوص بیت کوین وجود دارد. شما می توانید از این طریق به راحتی توسط کارت اعتباری یا پول نقد بیت کوین دریافت کنید. دستگاه های خودپرداز ATM، دارای هزینه های معامله بالایی هستند؛ بنابراین خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال از طریق پلتفرم های آنلاین یعنی صرافی های دیجیتالی توصیه می شود.

  خرید مستقیم از فرد دیگر:

  راه دیگر خرید مستقیم کوین از فرد دیگر است. به این معنا که با به اشتراک گذاری آدرس کیف پول خود و پرداخت پول فیات فرد ارز دیجیتال موردنظر را به کیف پول شما انتقال می دهد. این روش ریسک بسیار زیادی دارد و اصلاً توصیه نمی شود.

  صرافی های دیجیتالی:

  در این روش صرافی های مبتنی بر رمز ارز به عنوان واسط میان خریداران و فروشندگان ارزهای دیجیتال قرار می گیرند. صرافی های معتبر پلتفرمی هستند که افراد می توانند از طریق حساب بانکی خود مقداری پول فیات به حساب کاربردی صرافی واریز کرده و از طریق آن با حفظ هویت خریدار و فروشنده رمز ارز خریدوفروش کنند؛ بنابراین تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک صرافی معتبر انتخاب کرده و بر اساس اطلاعات شخصی خود حساب کاربری بسازید.

  در بسیاری از صرافی ها انجام معاملات کوچک و برداشت های جزئی، بدون انجام مراحل احراز هویت امکان پذیر است؛ اما انجام معاملات بزرگ تر نیازمند طی کردن مراحل احراز هویت بالاتر مانند اطلاعات کارت شناسایی، آدرس محل سکونت و… است. برخی از صرافی های ارز دیجیتال دارای سکه بومی هستند مانند رمز ارز BNB که سکه بومی صرافی بایننس است.

  همچنین در صرافی دیجیتالی امکان تبدیل رمز ارز به رمز ارز و رمز ارز به پول فیات نیز وجود دارد. هزینه معاملاتی در هر یک از صرافی های آنلاین متفاوت است. اغلب صرافی ها برای تبدیل رمز ارز به یک رمز ارز دیگر هزینه معاملاتی دریافت نمی کنند و کمیسیون مربوط به خریدوفروش رمز ارز و تبدیل رمز ارز به فیات است.

  • انواع صرافی: صرافی ایرانی و صرافی خارجی

  صرافی های خارجی: صرافی های خارجی جزو اولین صرافی های مبتنی بر رمز ارز هستند؛ اما متأسفانه به دلیل تحریم و فیلترینگ، این صرافی ها مراحل ثبت نام و احراز هویت صرافی افراد ساکن ایران را پشتیبانی نمی کنند؛ بنابراین افراد ساکن ایران برای فعالیت در این صرافی ها از VPN استفاده می کنند.

  بسیاری از افراد با شناسایی هویت اصلی، دارایی خود را در این صرافی ها ازدست داده اند. به این معنا که همواره خطر شناسایی IP واقعی معامله گران ایرانی و مسدود شدن دارایی هایشان توسط صرافی وجود دارد. به همین دلیل کارشناسان استفاده از صرافی های ایرانی را پیشنهاد می دهند.

  صرافی های مانند صرافی کوینکس، صرافی کوکوین، صرافی بای بیت، صرافی اوککس و … .

  صرافی های ایرانی: صرافی های ایرانی نیز پلتفرم های مبادله ارزهای دیجیتال هستند که با شرایط افراد ساکن ایران هماهنگ شده اند. شما می توانید با استفاده از حساب بانکی ریالی خود ارز دیجیتال خریداری کرده و در این بازار سرمایه گذاری کنید. همچنین با فروش ارز دیجیتال می توانید ریال را به حساب بانکی خود منتقل کنید. خوشبختانه امکان پیگیری، شکایت، واریز و برداشت در سطوح بالا، دسترسی به بازارهای جهانی و امکان انجام مراحل بالای احراز هویت در صرافی های ایرانی فراهم است.

  صرافی هایی مانند صرافی آبان تتر، صرافی کیوسک، صرافی بیت پین، صرافی بیت 24 و … .

  • مزایای ترید کردن
  1. بازده بالا
  2. نیازی به تجهیزات خاصی نیست و ترید با یک تلفن و کامپیوتر ساده امکان پذیر است
  3. واریز و برداشت سریع از صرافی
  • معایب ترید کردن
  1. نیاز به مهارت هایی مانند کنترل احساست و مدیریت سرمایه دارد
  2. ریسک از دست دادن سرمایه (متوسط و زیاد)
  3. امکان از دست دادن همه سرمایه وجود دارد
  4. لزوم پیروی از استراتژی سودآور
  5. به روزرسانی مداوم اطلاعات درباره بازار
  6. توانایی محاسبه سود بالقوه قبل از سرمایه گذاری
  بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری و ترید عبارت اند از:
  • Bitcoin
  • Tether (USDT)
  • Ethereum (ETH)
  • BNB
  • Tron (TRX)
  • Litecoin
  • Ripple
  • Bitcoin Cash
  • Cardano
  • Monero
  • Dogecoin

  2. استخراج ارز دیجیتال

  ممکن است اصطلاح استخراج را در رابطه با بیت کوین و یا سایر رمز ارزها را شنیده باشید. استخراج یک روش عالی برای به دست آوردن برخی از سکه های رمزنگاری شده است؛ اما برای همه رمز ارزها مثل بیت کوین روش مؤثری نیست. این به آن معنا نیست که استخراج بیت کوین در سال 2021 دیگر سودآور نیست، اما به دلیل هالوینگ هایی که هر 4 سال یک بار در شبکه اتفاق می افتد پاداش ماینرها نیز نصف شده و سوددهی کاهش می یابد.

  در سال 2021 با استخراج یک بلاک در بلاک چین بیت کوین تنها BTC 6.25 به ماینر تعلق می گیرد. این میزان تا هالوینگ بعدی، یعنی تا چهار سال بعد، ثابت باقی خواهد ماند.

  استخراج در دنیای ارزهای دیجیتال به فرایندی گفته می شود که طی آن داده های موجود در بلاک چین توسط کامپیوترهای مخصوص کنترل می شود. هر فردی می تواند با تهیه ابزار و تجهیزات لازم به ماینر رمز ارز تبدیل شود؛ اما ماینینگ برای تمام افراد مناسب نیست.

  بیش از 70% استخراج بیت کوین در کشور چین اتفاق می افتد، جایی که دسترسی به انرژی الکتریسیته ارزان قیمت فرایند استخراج را سودآور کرده است. سؤالی که پیش می آید این است که چرا استخراج کنیم؟

  • برای درک بهتر لازم است با چند اصطلاح دراین باره آشنا شویم:

  بلاک چین: تمام معاملات مربوط به ارزهای دیجیتال در یک شبکه غیرمتمرکز به نام بلاک چین ذخیره می شوند. بلاک چین پایگاه داده ای است که در آن تمام تراکنش های مالی انجام شده ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک چین، به ترتیب زمانی ثبت شده و امکان حذف و تغییر آن ها وجود ندارد. با پر شدن هر بلاک، بلاک به زنجیره بلاک های قبلی اضافه شده و زنجیره ای از بلاک ها به وجود می آید.

  غیرمتمرکز: هر سیستمی که توسط یک نهاد یا دولت کنترل نشده و به صورت مستقل عمل می کند را غیرمتمرکز می نامند.

  هش کردن: هش کردن فرایند فشرده سازی برگشت ناپذیر داده ها به صورت یک بیت است. هر مجموعه داده یک هش منحصربه فرد دارد. هش تابع ریاضی است که محاسبات پیچیده بلاک چین توسط آن انجام می شود.

  ماینینگ (استخراج): به فرایند اعتبارسنجی و تائید تراکنش های جدید در بلاک چین گفته می شود. در این فرایند محاسبات ریاضی پیچیده تابع هش توسط دستگاه های ماینر انجام شده و با تائید تراکنش های بلاک، بلاک پرشده به زنجیره اضافه می شود.

  ماینر: ماینرها افرادی هستند که کامپیوتر و دستگاه های استخراج خود را برای حل محاسبات ریاضی هش در اختیار شبکه قرار می دهند. شبکه نیز در عوض به ماینری که موفق به حل محاسبات بلاک شود توسط رمز ارز بومی شبکه پاداش می دهد.

  در آخر نیز ماینر برنده نتایج محاسباتی خود را با ماینرهای دیگر به اشتراک می گذارد. به این فرانید proof of work یا همان اثبات انجام کار گفته می شود. پس از تائید توسط سایر ماینرها برنده پاداش، بلاک جدید را به زنجیره موجود اضافه کرده و سایر گره ها (Nodes) نسخه های شخصی خود را به روزرسانی می کنند.

  تجهیزات موردنیاز برای استخراج

  در فرایند استخراج کسانی که سریع ترین رایانه ها را دارند بیشترین درآمد را کسب می کنند. اکثر رایانه ها توانایی انجام معادلات ریاضی را برای استخراج رمز ارز دارند اما به دلیل ضعیف بودن CPU کامپیوترهای خانگی سرعت این کامپیوترها برای موفقیت در استخراج کافی نیست.

  از طرف دیگر تجهیزات مخصوص استخراج برق زیادی را مصرف می کنند و استفاده از آن ها در مناطق مسکونی امکان پذیر نیست.

  1. استخراج GPU

  تقریباً هر رایانه ای می تواند الگوریتم های کریپتوکارنسی را اجرا کند اما بعضی از رایانه ها بسیار بهتر عمل می کنند. یک رایانه مدرن دارای چند قسمت مهم است:

  • CPU: واحد پردازش مرکزی
  • GPU: واحد پردازش گرافیک

  اگر CPU را مغز یک کامپیوتر در نظر بگیریم، GPU عضله ای است که برای استخراج از آن استفاده می شود. پردازنده های گرافیکی مدرن مانند GTX3080 به اندازه کافی قدرتمند و کارآمد هستند و می توانید برای استخراج از آن استفاده کنید.

  1. کامپیوترهای ASIC

  با افزایش محبوبیت استخراج بیت کوین، شرکت هایی مانند Bitmain و Antminer به صورت تخصصی شروع به ساخت و فروش رایانه های مخصوص استخراج کردند. این کامپیوترها تنها برای انجام یک عمل طراحی شده اند آن هم استخراج ارز دیجیتال است.

  باگذشت زمان کامپیوترهای ASIC بر قدرت شبکه ارزهای دیجیتال چیره شده و مردم نیز با خرید صدها عدد از آن ها شروع به ساخت مزرعه های استخراج در خارج از شهرها کردند. مزرعه استخراج به مکانی گفته می شود که در آن تعداد قابل توجهی تجهیزات قدرتمند برای استخراج یک رمز ارز خاص وجود دارد. کامپیوترهای ASIC به قدری تخصصی هستند که معمولاً برای استخراج یک ارز دیجیتال مشخص طراحی شده اند.

  • مقایسه GPU و ASIC
  1. کامپیوترهای ASIC برای هر کاری به جز استخراج بی فایده هستند؛ اما ازنظر قدرت هر کامپیوتر GPU را کنار می زنند.
  2. استخراج با رایانه های ASIC ریسک بیشتری نسبت به پردازنده های گرافیکی GPU دارد
  3. استخراج با ASIC بسیار مقرون به صرفه تر است

  ماینرهای خاص و استخرهای استخراج بزرگ با در اختیار داشتن تعداد زیادی از کامپیوترهای ASIC باعث تمرکز قدرت استخراج در شبکه می شوند. به همین دلیل اتریوم و بسیاری دیگر از رمز ارزها به گونه ای طراحی شده اند که امکان استخراج رمز ارز توسط ASIC در شبکه آن ها وجود ندارد. ازاین رو به دلیل اینکه در این شبکه ها تنها امکان استخراج توسط GPU وجود دارد، تسلط بر شبکه این رمز ارزها نیز بسیار هزینه بر می شود.

  آیا استخراج رمز ارز راه حل خوبی است؟

  اگر رایانه شخصی با پردازنده گرافیکی مدرن در اختیاردارید می توانید از آن برای درآمدزایی استفاده کنید. این روش بسیار راحت است. استخراج از طریق کامپیوترهای ASIC برای همه افراد مناسب نیست. چراکه هزینه برق به حدی زیاد است که نمی توانید در یک سطح گسترده استخراج کنید.

  اما امید خود را از دست ندهید هنوز راه های دیگری برای بهره مندی از مزایای استخراج وجود دارد. این راه ها عبارت اند از:

  Proof-of-stake: در شبکه برخی از رمز ارزها مانند Ethereum 2.0 نیازی به تجهیزات گران قیمت برای استخراج نیست. در این نوع شبکه ها به جای ایجاد رقابت بین ماینرها برای تأمین امنیت داده ها، با الگوریتم اثبات سهام، به کسانی که بخشی از رمز ارز بومی شبکه را به عنوان سهام خریداری کرده و در اختیار شبکه قرار می دهند پاداش اختصاص داده می شود.

  اجاره تجهیزات استخراج: بزرگ ترین استخر استخراج رمز ارز NiceHash است. NiceHash تجهیزات مربوط به استخراج را به کشورهایی که هزینه برق کمی دارند اجاره می دهد؛ بنابراین با اجاره این دستگاه ها می توانید مزرعه استخراج تأسیس کنید.

  صنعت ارزهای دیجیتال هنوز جوان است و استخراج معادن تا رسیدن به بلوغ راه طولانی را در پیش دارد. این که انتخاب بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری توسط ماینینگ روش مناسبی است یا خیر به میزان تحمل ریسک شما بستگی دارد.

  • مزایای استخراج:
  1. ریسک نسبتاً کم
  2. امکان برداشت سود روزانه
  3. کنترل کامل بر روی سرمایه گذاری
  • معایب استخراج
  1. نیازمند دانش در مورد سخت افزارهای کامپیوتری است
  2. نیاز به تجربه در مورد پیکربندی و نگهداری از تجهیزات کامپیوتری دارد
  3. نیازمند کنترل مداوم تجهیزات است
  4. نیاز به دنبال کردن وضعیت بازار به صورت مداوم وجود دارد
  5. سود کم اما ثابت

  مقایسه تریدینگ و ماینینگ

  استخراج پایه و اساس عملکرد پایدار شبکه، توسعه نرم افزار و بهبود الگوریتم های استخراج است که منجر به تکامل کل صنعت ارزهای دیجیتال می شود. قبل از شروع استخراج لازم است هزینه های برق، تجهیزات و مدت زمان لازم برای بازگشت سرمایه را در نظر بگیرید.

  متغیرهای زیادی در این معادله بر سودآوری استخراج تأثیرگذار هستند؛ اما وقتی همه چیز درست کار کند، سرمایه گذاری اثربخش خواهد شد. رقابت در صنعت استخراج بسیار فشرده است. مزارع استخراج بزرگ، برای کسب سود در استخرهای استخراج ماینرهای انفرادی را با یکدیگر متحد می کنند.

  به طور مشخص تریدینگ به سرمایه اولیه بسیار کمتری نسبت به استخراج نیاز دارد و می توان با 2-3 میلیون تومان شروع کرد. با افزایش تجربه و مهارت، یک معامله گر می تواند حساب معاملات خود را افزایش دهد.

  توانایی اداره کردن یک سپرده کوچک مانند اداره کردن سپرده های بزرگ تر بوده و داشتن دانش لازم کلید موفقیت آن است. به تنهایی یک معامله گر تئوری ممتاز بودن ارزشی ندارد و تنها راه برای تبدیل شدن به یک معامله گر واقعی، داشتن تجربه شکست و پیروزی است.

  درست است که ریسک احتمالی در معاملات به طور قابل توجهی بیشتر از استخراج است؛ اما هنوز مدیریت صحیح پول، استفاده از یک استراتژی سودآور و کنترل احساسات در هنگام معامله به شما در دستیابی به سودهای بالا و پایدار کمک می کند.

  3.دریافت هزینه رمز ارز در ازای ارائه خدمات یا محصولات

  کسب وکار های آنلاین و فیزیکی یکی دیگر از روش های کسب ارز دیجیتال استفاده از سیستم های پرداختی مرتبط است. اگر کسب و کاری را اداره می کنید و یا قصد راه اندازی کسب و کاری را دارید می توانید با استفاده از سیستم های پرداختی معتبر و پلتفرم های پرداختی مربوط به ارزهای دیجیتال، به ازای فروش خدمات یا محصولات خود رمز ارز دریافت کنید.

  به این ترتیب می توانید یک یا چند مورد از بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری را انتخاب کرده و امکان پرداخت از این طریق را برای مشتریان خود فراهم کنید.

  عوامل موثر در تبدیل یک رمز ارز به رمز ارز مناسب سرمایه گذاری

  سرمایه گذاری در هر بازاری نیازمند تجزیه وتحلیل است. برای سرمایه گذاری های بلندمدت سرمایه گذاران از سه روش اصلی برای ارزیابی روند صعودی و ریسک سرمایه گذاری در یک دارایی خاص استفاده می کنند.

  تحلیل بنیادی ارزش ذاتی یک رمز ارز یا پروژه را در وضعیت بازار فعلی و چشم انداز آن ارزیابی می کند.

  اکثر پروژه ها پیش از انتشار توکن مقاله سفید مربوط به آن را منتشر می کنند. مطالعه وایت پیپر بینش عمیق تری از آینده ارز دیجیتال مدنظر به سرمایه گذار ارائه می دهد.

  علاوه بر این پیش از انتخاب بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری لازم است فاکتورهای اقتصادی و رویدادهای مهم بازار را بررسی کنید.

  3 فاکتور مهم در هنگام سرمایه گذاری در یک رمز ارز

  در سال های اخیر تعدادی از رمز ارزها پتانسیل بسیار خوبی برای سرمایه گذاری دارند. در هنگام انتخاب بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری لازم است به موارد زیر توجه کنید:

  1. گروه توسعه دهنده پروژه

  پروژه های رمزنگاری مانند یک کسب و کار و استارتاپ های دیگر هستند. مشاغل خوب مشکلاتی را برطرف کرده و نیازهایی را برآورده می کنند. همین امر در مورد استارتاپ های رمزنگاری نیز صدق می کند. زمانی که قصد سرمایه گذاری بلندمدت را در یک ارز دیجیتال دارید ارزیابی گروه پشتیبان پروژه اهمیت بالایی دارد. مشخص شدن برنامه، هدف و مأموریت آن ها بسیار مهم است؛ بنابراین پروژه هایی که دارای چشم انداز واقعی هستند و اسامی گروه پشتیبان آن ها برای عموم افراد مشخص است گزینه بهتری برای سرمایه گذاری هستند.

  1. منبع کل و منابع در گردش

  منبع کل نشان دهنده حداکثر میزان رمز ارز قابل استخراج است. درحالی که منبع در گردش نشان دهنده مقدار فعلی رمز ارز مدنظر در بازار است. ازآنجایی که بیشتر رمز ارزها استخراج شده و درصد بالایی از آن ها توسط بنیان گذاران نگهداری می شوند معمولاً بین منبع کل و منبع در گردش اختلاف عددی وجود دارد.

  درواقع این ارقام هنگام ارزیابی ارزش یک پروژه رمزنگاری شده مهم می شوند. بر اساس اصل مهم عرضه و تقاضا، عرضه رمز ارز تأثیر بسیار زیادی بر قیمت آن دارد. برای مثال معیارهای فعلی ارزش رمز ارز Ripple عبارت اند از:

  • قیمت: 46.$
  • منبع کل: 100 میلیارد سکه
  • ارزش بازار: 46 میلیارد دلار

  بسیاری از کارشناسان معتقدند عرضه بسیار زیاد این رمز ارز مانع از افزایش ارزش آن شده است. درصورتی که منبع کل بیت کوین 20 میلیون سکه است. همین امر سبب افزایش ارزش بیت کوین شده است. به این معنا که عرضه کمتر، تقاضای بیشتر سبب افزایش ارزش سکه می شود.

  1. سطح نقدینگی

  هرچه سطح نقدینگی بالاتر باشد، سریع تر می توان رمز ارز مدنظر را به قیمت بازار فروخت. معروف ترین ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، اتریوم و ریپل سطح نقدینگی بالایی دارند. فعالیت معاملاتی در صرافی ها تعداد معاملات انجام شده با رمز ارزهای خاص را طی یک دوره خاص نشان می دهد. این شاخص ها سطح واقعی تقاضا یک ارز دیجیتال خاص را در میان معامله گران نشان می دهد.

  بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری

  در لیست زیر 5 مورد از بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری، آورده شده است:

  1. بیت کوین

  در تاریخ می سال 2020 بر اساس فرایند هالوینگ، 50% از پاداش استخراج بیت کوین کاهش یافت. بر همین اساس پاداش تائید هر بلاک بیت کوین از 12.5 BTC به 6.25 BTC رسید. از طرفی دیگر شاخص تسلط بیت کوین نسبت به آلت کوین ها 65 تا 70% است. شاخص تسلط بیت کوین برابر است باارزش کل بازارهای ارزهای دیجیتال/ ارزش بازار بیت کوین. به این ترتیب بیت کوین به ارز دیجیتالی با بیشترین سرمایه بازار تبدیل شده است. این عوامل به طور قابل توجهی در رشد قیمت بیت کوین تأثیرگذار هستند.

  1. اتریوم

  برخلاف بیت کوین، اتریوم مبتنی بر قراردادهای هوشمند عملی است که توسط بسیاری از پروژه ها به منظور دیجیتالی سازی معاملات استفاده می شود. ارزش ارز دیجیتال بر اساس افزایش تقاضا برای بلاک چین و عملکردهای آن افزایش می یابد. موفقیت یا شکست این رمز ارز به اجرای الگوریتم هایی مانند Proof of stake بستگی دارد.

  1. NEO

  پروژه NEO اغلب در رتبه بندی های مختلف سرمایه گذاری سال های آینده ارزهای دیجیتال گنجانده می شود. این رمز ارز ویژگی های متفاوتی نسبت به سایر ارزهای دیجیتال داشته و بسیاری از کلیشه های این بازار را از بین می برد. این پروژه اولین رمز ارز منبع آزاد نشات گرفته شده از چین است. بر اساس ادعاهای مطرح شده نئو با ترکیب دارایی های دیجیتالی و واقعی، سیستم های مالی سنتی را متحول می کند. با رشد سریع تقاضا برای خرید نئو، افزایش ارزش آن نیز غیرقابل انکار است.

  1. EOS

  بر اساس گفته CoinTelegraph متخصصان چینی به قرار دادن ESO در لیست امیدوارکننده ترین رمز ارزهای چند سال آینده علاقه مند هستند. سیستم EOS عاری از مشکلات اتریوم بوده و آماده جایگزینی با سایر بلاکچین های رقابتی است. درصورتی که اتریوم موفق نشود؛ احتمالاً ارزش EOS به ازای هر توکن تا 100USD افزایش خواهد یافت. باوجود الگوریتم اجماع اثبات تفویض مالکیت و همچنین تعداد بی نهایت بلاک چین احتمال موفقیت EOS بسیار بالا است.

  1. Ripple

  برخی از کارشناسان XRP را پادشاه زیرساخت های بانکی می دانند. همکاری موفقیت آمیز با فعالان اصلی بازار سبب شده تا Ripple پیشرفت قابل توجهی را در صنعت رمزنگاری به دست آورد. با سرمایه گذاری در این رمز ارز انتظار سودهای کوتاه مدت و کلان را نداشته باشید. Ripple برای سرمایه گذاری بلندمدت مناسب است.

  نتیجه گیری

  همه ما خبرهای مربوط به کلاه برداری و از دست رفتن پول سرمایه گذاران در این بازار شنیده ایم. متأسفانه تا زمانی که سرمایه گذاران جوانب احتیاط را در نظر نگیرند کلاه برداری در این بازار نیز ادامه خواهد داشت.

  فرقی نمی کند که قصد خریدوفروش روزانه را دارید یا می خواهید برای مدت طولانی در بازار سرمایه گذاری کنید؛ مهم ترین نگرانی هنگام خریدوفروش بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال، ایمنی و امنیت آن است. با شناسایی بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری، می توانید یکی از روش های خرید در صرافی، استخراج و یا راه اندازی سیستم پرداخت از طریق ارز دیجیتال رمز ارز به دست آورید.