ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
وبینار آموزش ترید از صفرِ صفر رایگان شد!
search

آموزش گام به گام استخراج بیت کوین

آموزش استخراج بیت کوین

احتمالاً تاکنون بارها عبارت استخراج بیت کوین به گوشتان خورده و یا ممکن است اطرافیانتان شما را به انجام این کار ترغیب کرده باشند. برخلاف آنچه در نگاه اول به نظر می رسد، استخراج توکن های ارز دیجیتال هیچ شباهتی به فرآیند استخراج از معادن واقعی ندارد.

ثبت‌نام در وبینار فارکس

عملیات ماینینگ رمز ارز (و در بحث ما، بیت کوین) توسط کامپیوترهای قدرتمند که مسائل پیچیده ریاضی را حل می کنند صورت می گیرد.

این معادلات به قدری پیچیده اند که امکان حل آن ها به صورت دستی وجود ندارد و حتی کامپیوترهای فوق العاده قدرتمند نیز در حین انجام این محاسبات انرژی زیادی را (به صورت انرژی برق) مصرف می کنند. در این مطلب می خواهیم در مورد نحوه استخراج بیت کوین به شما اطلاعاتی را ارائه دهیم.

استخراج بیت کوین به چه معناست؟

استخراج یا ماینینگ بیت کوین به فرآیندی گفته می شود که در طی آن توکن های جدید بیت کوین وارد گردش می شوند. این فرآیند همچنین یک مؤلفه مهم در نگهداری و توسعه دفتر کل بلاکچین نیز محسوب می گردد.

استخراج بیت کوین توسط کامپیوترهای به شدت پیشرفته که مسائل ریاضی بسیار پیچیده را حل می کنند انجام می گیرد.

استخراج ارزهای دیجیتال هزینه بسیار بالایی در بر داشته و اغلب اوقات نیز سود قابل توجهی نخواهد داشت. با این حال، بسیاری از سرمایه گذاران علاقه مند به بازار رمز ارزها اکنون با اشتیاق زیادی به استخراج توکن ها روی آورده اند. علت این موضوع آن است که ماینرها (افرادی که توکن های ارز دیجیتال را استخراج می کنند) برای این کار خود پاداش دریافت می کنند.

در واقع، استخراج بیت کوین دو نتیجه را به دنبال خواهد داشت. نخست، به دنبال حل این مسائل ریاضی پیچیده توسط کامپیوترها، بیت کوین های جدید تولید می شود.

به علاوه، حل این محاسبات پیچیده ریاضی توسط ماینرها موجب ارتقای امنیت شبکه پرداخت بیت کوین از طریق تأیید اطلاعات تراکنش ها می گردد.آموزش استخراج بیت کوین

ثبت‌نام در وبینار فارکس

اصول استخراج بیت کوین

هرگاه فردی توکن های بیت کوین را به جای دیگری ارسال می کند، به این فرآیند تراکنش گفته می شود. تراکنش های ذخیره شده یا آنلاین توسط بانک ها، سیستم های پایانه فروش و رسیدهای کاغذی ثبت می گردند.

ماینرهای بیت کوین نیز از طریق جمع کردن تراکنش ها در یک بلوک و اضافه کردن این بلوک ها به یک شبکه اسناد عمومی به نام بلاکچین، عملی مشابه را انجام می دهند. سپس گره های شبکه سوابق مربوط به این بلوک ها را تا زمان تأیید آن ها در آینده نگهداری می کنند.

هنگامی که ماینرهای بیت کوین یک بلوک جدید از تراکنش ها را به بلاکچین می افزایند، بخشی از وظیفه آن ها این است که از صحت این تراکنش ها اطمینان حاصل کنند.

به طور خاص در مورد ماینرهای رمز ارز بیت کوین، ماینرها باید مطمئن شوند که بیت کوین دو برابر نشده است. این حالت نتیجه تناقضی بخصوص در ارزهای دیجیتال است که به آن «دوبار خرج کردن (Double Spending)» گفته می شود.

ارزهای چاپی عادی همواره در خطر جعل قرار دارند. اما معمولاً هنگامی که شما به عنوان مثال به فردی ۲۰ دلار می پردازید، این اسکناس به طور فیزیکی وجود دارد و بنابراین نمی توانید مجدداً از آن در جای دیگری استفاده کنید. اما در مورد ارزهای دیجیتال، ماجرا از قرار دیگری است.

اطلاعات دیجیتال به راحتی می توانند جعل گردند. بنابراین در مورد بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال خطر این وجود دارد که فرد یک کپی از توکن بیت کوین خود ساخته و آن کپی را به فرد دیگر ارسال کند؛ در حالیکه همچنان توکن اصلی را در اختیار دارد. این یکی از نکاتی است که ماینرها باید حتماً مدنظر قرار دهند تا در دام این فریبکاری ها گرفتار نشوند.

چگونه بیت کوین استخراج کنیم؟

فرآیند استخراج بیت کوین در طول سال ها بسیار دشوارتر گردیده است. پیش تر و زمانی که ارزهای دیجیتال تازه وارد بازار شده بودند، عملاً هر فردی با داشتن یک لپ تاپ می توانست از طریق انجام محاسبات ریاضی پیشرفته، سکه های جدید بیت کوین را استخراج نموده و به ازای تأیید هر بلوک جدید از تراکنش ها پاداشی برابر با ۵۰ BTC دریافت کند.

امروزه استخراج بیت کوین به همین سادگی ها امکان پذیر نیست. پاداش بلوک های بیت کوین هر چند سال یک بار نصف گردیده و به ازای هر بلوک، تعداد بیت کوین هایی که وارد گردش می شوند تنها ۲۵/۶ BTC خواهد بود.

با این حال، تراکنش های بیت کوین همچنان نیاز به اعتبارسنجی دارند و این بدان معناست که منبع اصلی درآمدزایی ماینرها از محل کارمزد تراکنش ها تأمین می گردد.

همان طور که می دانید، تمامی سوابق مرتبط با تراکنش های بیت کوین از زمان استخراج نخستین بلوک در سال ۲۰۰۹، بر روی شبکه بلاکچین موجود است. در طی این سال ها، زنجیره ای از بلوک ها شکل گرفته و بنابراین تراکنش های قبلی به راحتی قابل ویرایش نخواهند بود.

به همین خاطر به منظور اصلاح داده های تراکنش ها، هر یک بلوکی که بعد از بلوک مورد نظر آمده است، باید مجدداً مورد محاسبه قرار گیرد. این کار نیاز به حجم قابل توجهی داده محاسباتی خواهد داشت.

یکی از برترین مزایای دفاتر کل عمومی این است که این دفاتر از دوبار خرج کردن توکن های بیت کوین جلوگیری به عمل می آورند.

فرآیند استخراج بیت کوین

معمولاً هر ۱۰ دقیقه یک بار یک بلوک جدید شکل می گیرد. این بدان معناست که در یک ساعت شش بلوک جدید خواهیم داشت. بنابراین ماینرهای بیت کوین برای دریافت پاداش بلوک ها به شدت با هم به رقابت می پردازند.

استخراج بیت کوین احتیاج به قدرت پردازشی بسیار بالایی دارد و برای اعتبارسنجی یک بلوک، فرد باید بتواند یک مسئله ریاضی را زودتر از مابقی شبکه انجام دهد که این امر نیاز به شانس قابل توجهی نیز خواهد داشت.

در حل معمای استخراج بیت کوین، بلوک جدیدی با اندازه ۱ مگابایت خواهیم داشت. سپس تراکنش های بیت کوینی که منتظر تأیید شدن هستند از یک مم پول (mempool) جمع آوری می شوند. ماینر بیت کوین معمولاً افرادی که مایل به پرداخت کارمزد بالاتر در بلوک تراکنش های خود هستند را در اولویت قرار می دهد.

هش ریت (Hash Rate) چیست؟

هش ریت یک معیار مهم برای اندازه گیری سلامت بلاکچین بیت کوین در لحظه است. به طور خلاصه، با هش ریت می توان نگاهی کلی به میزان قدرت پردازش کنونی در شبکه بیت کوین داشت.

به عبارتی، هش ریت به ما می گوید که ماینرهای بیت کوین تا چه اندازه مایل اند از توان پردازشی خود برای بلوک های تراکنش ها استفاده کنند. هرچه میزان قدرت عملیات هش بالاتر باشد، امنیت بلاکچن نیز بیشتر خواهد بود.

برای اینکه از تداوم عملیات استخراج رمز ارز اطمینان حاصل شود، با ایجاد هر بلوک جدید در فاصله ده دقیقه یا بیشتر، میزان دشواری عملیات ماینینگ بر روی بلاکچین به طور مرتب (تقریباً هر دو هفته یک بار) تنظیم می گردد.

اگر هش ریت بالا باشد، اما مسائل ریاضی مورد نیاز برای دریافت پاداش بلوک بسیار ساده باشند، بیت کوین جدید می تواند به سرعت وارد گردش شود (محاسبات بیش از حد نیز اثر مشابهی خواهند داشت).

آموزش نحوه استخراج بیت کوین به صورت گام به گام

آموزش استخراج بیت کوین

در ادامه این راهنما کیت ابزار مورد نیاز برای استخراج موفق بیت کوین را به شما معرفی می کنیم.

واحدهای پردازش پیشرفته با هدف ارائه بالاترین هش ریت ممکن تولید می شوند. این امر به ماینرها شانس بالاتری برای رقابت با سایرین در حل مسائل ریاضی خواهد داد.

شرکت های متعددی سخت افزارهای استخراج بیت کوین را تولید می کنند. ضمن اینکه شما می توانید سخت افزار خودتان را نیز از نو بسازید. هزینه برق یک ملاحظه مهم محسوب می شود؛ چراکه ممکن است هزینه ای که صرف مصرف انرژی می کنید، بیشتر از پاداشی باشد که از استخراج رمز ارز دریافت می دارید. برای اینکه به استخراج بیت کوین بپردازید احتیاج به طی کردن مراحل زیر خواهید داشت:

1. یک ریگ استخراج (Minning Rig) بیت کوین تهیه کنید

اولین مرحله برای شروع استخراج رمز ارز، تهیه یک ریگ استخراج است. اگرچه در آغاز روی کار آمدن بیت کوین، ماینرها عمدتاً از کامپیوترهای معمولی و بعدتر از کارت های گرافیک برای این کار استفاده می کردند، اما اکنون دیگر با کمک این تجهیزات در دراز مدت نمی توانید بیت کوین چندانی به دست آورید.

در عوض در حال حاضر این کار توسط سخت افزار مخصوص استخراج بیت کوین به نام ASIC انجام می شود. این سخت افزار انرژی کمتری مصرف نموده و با سرعت بالاتری توکن های بیت کوین را استخراج می کند.

سریع ترین سخت افزارهای ماینینگ قادرند بالغ بر ۱۴ تِرا-هش را در ثانیه پردازش کنند. این به معنای ۱۰۱۲ تلاش برای حل یک بلوک در یک ثانیه است. رشد و توسعه بیشتر این دستگاه ها همچنان تداوم دارد.

اجزای اصلی ریگ استخراج بیت کوین عبارتند از: مادربورد، کارت گرافیک قوی (شرکت Nvidia و AMD دو تولیدکننده اصلی به شمار می روند)، یک منبع انرژی پایدار، روشی برای جلوگیری از داغ کردن بیش از حد زیرساختارها و یک پردازشگر قابل اتکا و یک بدنه محکم که تجهیزات ریگ استخراج را کنار هم گردآورده و از آن در برابر گرد و غبار محافظت می کند.

چگونه ریگ استخراج مناسب را انتخاب کنیم؟

به جز ASIC انواع مختلف دیگری از ریگ های استخراج نیز وجود دارد که بسته به نقاط قوت و ضعف آن ها می توانید مناسب ترین تجهیزات را برای ماینینگ خود انتخاب کنید. در ادامه به توضیح در مورد برخی از مهم ترین سخت افزارهای ریگ استخراج بیت کوین می پردازیم:

  • ریگ استخراج ASIC :ASIC (ایسیک) مخفف عبارت مدارهای مجتمع با کاربرد خاص است. این ابزارها با هدف انحصاری استخراج بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال ساخته شده و به اشکال گوناگونی یافت می شوند. برخی از این کیت ها هزینه بیشتری داشته و از توان پردازشی بالاتری نیز برخوردارند. با استفاده از ریگ های استخراج ایسیک می توان به سطح بالایی از توان پردازشی در عین به حداقل رساندن هزینه برق دست یافت.
  • اسکریپت استخراج: این رویکرد به طور ویژه در خصوص بلاکچین لایت کوین به کار می رود. هدف آن ارتقای الگوریتم هشینگ SHA-254 است. بدین طریق ماینرها می توانند با سرعت هرچه تمام تر اعداد تصادفی تولید نموده و آن ها را در حافظه RAM ذخیره کنند. این رویکرد خصوصاً برای ماینرهایی که با GPUها کار می کنند مناسب بوده و می تواند امتیازهای تبعیض آمیزی که کاربران ASIC از آن برخوردارند را از میان بردارد و رقابتی عادلانه را برای ماینرها ایجاد کند.
  • استخراج با استفاده از GPU: این رویکرد احتمالاً محبوب ترین رویکرد موجود در میان مزارع استخراج رمز ارز به شمار می رود. در این روش از کارت های گرافیک به منظور استخراج داده از بلاکچین استفاده می شود. کارت های گرافیک، اگرچه کارایی بالایی دارند، بسیار گران قیمت بوده و ممکن است به مرور زمان و با تغییر استانداردها منسوخ گردند. همچنین GPU نیاز به نگهداری زیادی داشته و این بدان معناست که خنک سازی سیستم و دسترسی مطمئن به برق در مورد آن بسیار حائز اهمیت خواهد بود.
  • استخراج با استفاده از CPU: به زبان ساده، استخراج با CPU به این معناست که از روی کامپیوتر خود عملیات ماینینگ رمز ارزها را انجام دهید. متأسفانه این رویکرد، علی رغم سهولت و هزینه پایین خود، در استخراج بیت کوین چندان عملی نبوده و بیشتر برای آلت کوین کاربرد دارد. در برخی از موارد ممکن است نرم افزار استخراج در پس زمینه مشغول به کار گردیده و توان محاسباتی اضافی کامپیوتر را به منظور ضرب رمز ارزها به کار بگیرد.

2. یک کیف پول بیت کوین برای خود پیدا کنید

مرحله مهم بعدی در استخراج بیت کوین، راه اندازی یک کیف پول بیت کوین است. شما می توانید در این کیف پول توکن های خود را دریافت نموده و با این توکن ها کارهای مختلف انجام دهید. اصولاً خود توکن های بیت کوین در بلاکچین ذخیره می شوند و شما می توانید با استفاده از کیف پول آدرس های آن ها را مدیریت کنید.

هر آدرس بیت کوین دارای یک کلید عمومی و نیز یک کلید خصوصی متناظر با آن است. کلید عمومی از ترکیب منحصر به فردی از ارقام و حروف ساخته شده و اساساً مانند شماره حساب شما عمل می کند. بنابراین اگر می خواهید از فردی بیت کوین بگیرید، باید کلید عمومی خود را به وی بدهید.

آدرس های بیت کوین همگی عمومی بوده و شما می توانید تمامی تراکنش های صورت گرفته در آن آدرس ها را به طور شفاف ردگیری کنید.

در عوض، کلید خصوصی مختص به خود شماست و می توانید از آن در ارسال تراکنش های خود استفاده کنید. در واقع با از دست دادن کلید خصوصی خود، بیت کوین های موجود در آدرس مورد نظر را برای همیشه از دست خواهید داد.

به طور کلی، انواع گوناگونی کیف پول بیت کوین وجود دارد. از کیف پول های آنلاین و نرم افزاری گرفته تا کیف پول های سخت افزاری با امنیت بیشتر و کیف پول های کاغذی.

هر یک از این کیف پول ها نیز مزایا و معایب خاص خود را دارند. همچنین در برخی از آن ها می توانید به طور همزمان چند ارز مختلف را ذخیره کنید.

3. به یک استخر استخراج بپیوندید

آموزش استخراج بیت کوین

حتی اگر بهترین تجهیزات ASIC را هم داشته باشید، اغلب اوقات یک دستگاه به تنهایی نمی تواند با مزارع وسیع استخراج بیت کوین در سراسر جهان رقابت کند. بنابراین ممکن است استخراج بیت کوین به صورت یکه و تنها، سود چندانی برایتان نداشته باشد. در چنین حالتی مفاهیم استخرهای استخراج یا استخراج ابری به میان می آیند.

استخرهای ماینینگ یا استخراج ابری به عنوان جایگزین هایی برای تجهیزات تکنولوژیک استخراج بیت کوین به شمار می روند.

همان طور که از نام آن ها بر می آید، استخرهای استخراج به منظور تلفیق توان محاسباتی هر فرد با دیگر ماینرها کاربرد دارند.

به این ترتیب شانس تأیید بلوک های جدید بالاتر خواهد رفت. در صورت استخراج موفق با این روش، پاداش آن بین تمامی افرادی که در گروه حضور دارند تقسیم می گردد.

گزینه دیگر، استخراج ابری است. در واقع در این روش به جای آنکه تمامی سخت افزار استخراج بیت کوین خود را به تنهایی تهیه کنید، توان پردازشی مورد نیاز خود را از مزارع استخراج دوردست خریداری می کنید.

اگرچه معاملات قانونی برای خرید توان استخراج به این روش وجود دارد، اما بایستی در این کار احتیاط به خرج دهید و به دقت مواظب کلاه برداران باشید.

همچنین اگرچه از این طریق دردسرهای نگهداری به شما تحمیل نخواهد شد، اما باید به خاطر داشته باشید که ممکن است نیاز باشد قراردادهایی طولانی مدت با پرداخت های سنگین ماهانه را امضا کنید. بنابراین سنجش هزینه اثربخشی در این امر بسیار مهم خواهد بود.

4. یک نرم افزار استخراج بیت کوین بر روی کامپیوتر خود نصب کنید

اکنون که سخت افزار مورد نیاز، کیف پول بیت کوین و استخر استخراج مورد نظر خود را انتخاب کردید، نوبت به نصب یک نرم افزار استخراج بر روی کامپیوترتان می رسد.

به کمک این نرم افزار می توانید به بلاکچین و شبکه بیت کوین اتصال یابید. نرم افزارهای ماینینگ کار را به ماینرها تحویل داده و نتایج تکمیل شده آن را دریافت می کنند.

سپس این نرم افزارها تمامی اطلاعات را به بلاکچین می افزایند. علاوه بر آن، این نرم افزار ها فعالیت های ماینرها را پایش نموده و آمارهای اساسی مانند دما، وضعیت خنک سازی، هش ریت و سرعت متوسط استخراج را به کاربران نمایش می دهند.

نرم افزارهای رایگان متعددی برای استخراج بیت کوین ها وجود داشته و این نرم افزارها تقریباً بر روی تمامی سیستم های عامل قابل اجرا خواهند بود.

هر یک از آن ها نقاط قوت و ضعف خاص خود را دارند و برخی از استخرهای استخراج بیت کوین نیز با نرم افزار مخصوص به خود ارائه می شوند.

5. بیت کوین های خود را استخراج کنید

آموزش استخراج بیت کوین

پس از طی کردن این مراحل می توانید به راحتی شروع به استخراج بیت کوین نمایید. سخت افزار ماینر خود را به برق بزنید و آن را به کامپیوتر خود متصل کنید. سپس نرم افزار استخراج رمز ارز را نصب نموده و با وارد کردن اطلاعات کیف پول و استخر استخراج خود در نرم افزار و انتخاب دستگاه مورد نظر استخراج بیت کوین را آغاز کنید.

در طی فرآیند استخراج، ماینرها در ازای نقش خود به عنوان ممیزی رمز ارز حقوق دریافت می کنند. در حقیقت با استخراج رمز ارز شما مشروعیت تراکنش های بیت کوین را تأیید می کنید.

بنیانگذار بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو با این کار تصمیم بر حفظ صداقت کاربران بیت کوین داشته است. به این ترتیب ماینرها با تأیید تراکنش ها، از مشکل دوبار خرج کردن جلوگیری می نمایند.

همان طور که به طور خلاصه گفتیم، دو بار خرج کردن حالتی است که در آن یک دارنده بیت کوین، به طور غیر قانونی از توکن خود دو مرتبه استفاده می کند.

این در حالی است که چنین مشکلی در خصوص ارزهای معمول و کاغذی وجود ندارد. کاری که ماینر بیت کوین انجام می دهد این است که تراکنش ها را مورد بازبینی قرار داده تا مطمئن شود که کاربران به طور غیر قاونی سعی در خرج کردن چند باره بیت کوین نداشته باشند.

هر زمان که ماینرها بتوانند ارزشی معادل ۱ مگابایت از تراکنش های بیت کوین را مورد تأیید قرار دهند (یعنی معادل یک بلوک)، به آن ها پاداشی به واحد بیت کوین تعلق می گیرد.

این حد ۱ مگابایت توسط خود ساتوشی ناکاموتو تصویب گردیده و جای بحث و اختلاف نظر زیادی را باز گذاشته است.

برای مثال برخی از ماینرها بر این باورند که اندازه بلوک ها بایستی به منظور جا دادن داده های بیشتر در آن ها افزایش یابد. این عملاً به این معناست که شبکه بیت کوین می تواند پردازش و تأیید تراکنش ها را با سرعت بیشتری انجام دهد.

دقت داشته باشید که تنها با تأیید حد نصاب ۱ مگابایت از تراکنش ها قادر به دریافت بیت کوین خواهید بود. بنابراین هر کسی که تراکنش ها را تأیید می کند، پاداش نخواهد گرفت. این یک مگابایت به صورت تئوری می تواند از یک تا چندین هزار تراکنش را در بر گیرد. این موضوع بستگی به میزان داده های مربوط به تراکنش ها خواهد داشت.

راه دیگری که برای دریافت توکن بیت کوین از طریق استخراج رمز ارز خواهید داشت، این است که به عنوان نخستین ماینری که به جواب درست یا نزدیک ترین پاسخ برای یک مسئله ریاضی دست می یابد معرفی گردید. این فرآیند تحت عنوان گواهی اثبات کار (Proof of Work) شناخته می شود.

آیا استخراج بیت کوین کار هوشمندانه ای است؟

آموزش استخراج بیت کوین

متأسفانه فرآیند استخراج بیت کوین همواره به همین سادگی و سرراستی که گفتیم نیست. همان طور که می دانید عملیات ماینینگ برق بسیار زیادی مصرف می کند.

با این حال در نقاطی که هزینه برق نسبتاً پایین است، استخراج بیت کوین می تواند سود قابل توجهی را برای افراد به همراه داشته باشد.

میزان این سوددهی همچنین تابعی از قیمت فعلی بیت کوین خواهد بود. برای مثال اگر قیمت BTCها ناچیز باشد، ممکن است عملیات ماینینگ هزینه اثربخشی بالایی نداشته باشد.

در نهایت، اگر بتوانید با دشواری اندک عملیات استخراج را سامان دهید، شانس بالاتری در دریافت توکن های اضافی رمز ارز خواهید داشت.

سخن آخر

در این مقاله در مورد نحوه استخراج بیت کوین و تجهیزات لازم برای آن صحبت کردیم. این نکته را گوشه ذهن خود داشته باشید که جهان رمز ارزها جهان اطلاعات است. بنابراین اگر می خواهید از استخراج توکن های بیت کوین سود قابل توجهی را عاید خود کنید، باید تا می توانید در این مورد دانش کسب نموده و به طور فعال به دنبال کردن اخبار ارزهای دیجیتال و ماینینگ بیت کوین بپردازید.

سرعت رشد و پیشرفت این عرصه به حدی است که نمی توان حتی یک روز از آن غافل ماند و تنها با مطالعه فراوان و از طریق به کارگیری جدیدترین و قدرتمندترین تجهیزات می توانید به یکی از ماینرهای حرفه ای بیت کوین مبدل گردید.

به این مقاله امتیاز دهید
(۱۶۳ رای) ۴.۵
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات استخراج ارز دیجیتال به شما پیشنهاد میکنیم:
best-bitcoin-mining-hardware
معرفی و مقایسه بهترین دستگاه های ماینینگ بیت کوین
miner
دستگاه ماینر چیست و ماینر به چه کسی می گویند؟
miner-autotuning
هر آنچه که باید در مورد اتوتیونینگ (Autotuning) ماینر بدانید!
overclock-mining
اورکلاک (Overclock) چیست؟
bitcoin-farm
مزرعه بیت کوین چیست؟ آموزش راه‌ اندازی فارم بیت کوین
bitcoin-core
آموزش استفاده از نرم افزار بیت کوین کور (Bitcoin Core)
bitcoin-mining-with-mobile
آموزش کامل استخراج بیت کوین با موبایل
best-mining-os
معرفی بهترین سیستم عامل برای استخراج ارزهای دیجیتال
bitcoin-farming
همه چیز درباره مزرعه بیت کوین
factors-that-affects-mining-rigs
بررسی عوامل موثر بر قیمت ماینر ها
how-to-choose-bitcoin-mining-hardwares
آموزش خرید دستگاه ماینینگ بیت کوین
best-mining-pools
معرفی بهترین استخرهای استخراج بیت کوین در ایران و جهان
mining-monero-tutorial
آموزش استخراج ارز دیجیتال مونرو (Monero) به صورت گام به گام
best-bitcoin-mining-softwares
معرفی بهترین نرم افزار های استخراج بیت کوین
how-to-mine-cryptocurrency-on-hard-drives
آموزش استخراج ارز دیجیتال با هارد دیسک (HDD)
grin-mining-tutorial
آموزش استخراج ارز دیجیتال گرین (Grin) به صورت گام به گام
zcash-mining-tutorial
آموزش جامع استخراج ارز دیجیتال زی کش (Zcash) با دو روش ساده
best-eth-mining-harwares
مقایسه بهترین دستگاه های ماینینگ اتریوم
ethereum-mining-tutorial
آموزش استخراج ارز دیجیتال اتریوم به صورت گام به گام
ethereum-mining-rig
آموزش خرید دستگاه ماینینگ اتریوم
best-motherboards-for-mining
معرفی 7 مادربرد برای ماینینگ و مزایا و معایب آن ها
bitcoincash-mining-tutorial
آموزش استخراج بیت کوین کش به صورت گام به گام
how-to-choose-mining-motherboard
آموزش نحوه انتخاب مادربرد ماینینگ
litecoin-mining-tutorial
آموزش استخراج ارز دیجیتال لایت کوین به صورت گام به گام
kadena-extraction
آموزش استخراج ارز دیجیتال کادنا (KDA)
classic-atrium-extraction
آموزش استخراج اتریوم کلاسیک به همراه معرفی استخر ماینینگ
liquidation
لیکویید شدن یا کال مارجین چیست و چه زمانی اتفاق می افتد؟
cryptotab
کریپتوتب (CryptoTab) چیست؟ آموزش ثبت نام و نحوه کارکرد آن
stereum
استریوم چیست؟ با آموزش کامل سهام گذاری در اتریوم
what-is-mining-difficulty
سختی شبکه یا سختی استخراج چیست و کدام ارز دیجیتالی سختی دارد؟
asic
ای سیک (ASIC) چیست؟ و نحوه کار با آن به چه صورت است؟
what-is-rig-mining
ریگ ماینینگ چیست؟ آشنایی با نحوه نصب و اسمبل کردن آن
litecoin-mining
آموزش استخراج لایت کوین و معرفی استخرهای استخراج آن
cloud-mining-websites
معرفی 8 تا از بهترین سایت‌ های استخراج ابری
chia-mining
آموزش گام به گام استخراج ارز دیجیتال چیا
what-is-cloud-mining
استخراج ابری چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟
crypto-mining-methods
معرفی انواع روش استخراج ارز دیجیتال
how-to-install-miner
آموزش کامل نصب دستگاه استخراج ارزهای دیجیتال
bitcoin-mining
آموزش گام به گام استخراج بیت کوین
ethereum-mining
آموزش کامل انواع روش های استخراج اتریوم
mining-pool
استخر استخراج چیست؟ معرفی 23 تا از بهترین های آن
crypto-mining-farm
معرفی 5 مزرعه استخراج ارز دیجیتال در دنیا