کمک گرفتن از شاخص دلار

برای بررسی رابطه بیت کوین با یورو از آنجایی که قیمت بیت کوین بر حسب دلار می باشد (BTC/USD)، می توان به بررسی رابطه یورو با شاخص دلار پرداخت.

فهرست []

  رابطه شاخص دلار با یورو

  شاخص دلار آمریکا (USDX) ارزش دلار آمریکا را در مقایسه با یک سبد متشکل از ۶ ارز بین المللی دیگر نشان می دهد. ((Euro (EUR) ،Japanese yen (JPY) ،British pound (GBP) ،Canadian dollar (CAD) ،Swedish crown (SEK) ،Swiss franc (CHF)

  از آنجایی که بیشترین درصد(وزن) این سبد ارزی مربوط به یورو با 6/57 درصد می باشد، می توان به رابطه معکوس شاخص دلار و یورو پی برد. (مطابق تصویر ذیل که ملاحظه می نمایید، نمودار بالا شاخص دلار و نمودار پایین نمودار یورو می باشد.)

  رابطه شاخص دلار و بیتکوین

  شاخص دلار آمریکا و بیت کوین همواره طی سال های  اخیر رابطه ی معکوس با هم داشته اند. بدین معنی که با صعود شاخص دلار شاهد نزولی شدن بیت کوین و بالعکس بوده ایم.
  به عنوان مثال همانطور که در تصویر ذیل ملاحظه می نمایید، (شاخص دلار ( نمودار سبز رنگ)، بیت کوین (نمودار نارنجی رنگ)) در دسامبر 2018 که شاخص دلار در سقف قیمتی خود قرار داشته است، در همان زمان بیت کوین در قعر قیمتی خود قرار گرفته است.

  در مارس 2020 هم این اتفاق یک بار دیگر تکرار شده است. سقف شاخص دلار بار دیگر با کف قیمتی بیت کوین همراه شده است و در آخرین مثال یعنی در  فوریه سال 2021 عکس این اتفاق را شاهد بوده ایم ، یعنی کف قیمتی شاخص دلار آمریکا با سقف قیمتی ارز دیجیتال بیت کوین همزمان شده است.

  نتیجه گیری

  در نتیجه همانطور که طی سال های اخیر هم شاهد این موضوع بوده ایم (تصویر ذیل) از آنجایی بیت کوین با دلار رابطه ی معکوس دارد و از طرفی دلار با یورو هم رابطه معکوس دارد.
  رابطه ی بیت کوین و یورو رابطه ی مستقیم می باشد. یعنی همواره امواج صعودی و نزولی این دو نماد در میان مدت شباهت قابل توجهی به هم دارند.

  https://www.tradingview.com/x/AhWEi1Qr/