همه کسانی که شروع به فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال می کنند، به دنبال راهی برای کسب درآمد از آن هستند. یکی از روش های کسب درآمد از ارزهای دیجیتال نیز معامله گری است، اما آیا همیشه خرید و فروش ارز دیجیتال سوددهی دارد؟ بی شک خیر؛ بنابراین یک معامله گر باید بتواند قیمت ارز موردنظر را تحلیل کرده و قیمت آینده آن را پیش بینی کند. در این زمان است که هر معامله گری اهمیت تحلیل قیمت را درک می کند. درواقع تحلیل فاندامنتال یکی از راه های تحلیل و پیش بینی قیمت بیت کوین در آینده است، اما تحلیل فاندامنتال چگونه قیمت بیت کوین را ارزیابی می کند؟

فهرست []

  تحلیل قیمت بیت کوین به تنهایی و با حدس و گمان ممکن نیست و برای تحلیل به ابزارهای خاصی نیاز دارید. یکی از شاخص های مهم و مؤثر در تحلیل قیمت بیت کوین، شاخص nvm ratio است. در ادامه قصد داریم اطلاعات موردنیاز درباره این شاخص و نحوه محاسبه آن را به شما آموزش دهیم.

  شاخص NVM RATIO چیست؟

  شاخص NVM یا Network Value to Metcalfe Ratio از تقسیم لگاریتم ارزش بازار یا همان مارکت کپ بر لگاریتم آدرس های فعال روزانه در یک بازه زمانی مشخص به دست می آید. این شاخص در حقیقت قیمت منصفانه شبکه بیت کوین را با اعمال قانون متکالف مشخص می کند. تحلیلگران بیت کوین، از این شاخص برای ارزش گذاری این ارز محبوب استفاده می کنند، اما بهتر است قبل از بررسی اندیکاتور NVM RATIO، بیشتر با قانون Metcalfe آشنا شویم.

  رابطه قانون Metcalfe و اندیکاتور nvm ratio

  قانون متکالف یکی از موضوعات مهم در زمینه اثر شبکه است. قانون متکالف برای اولین بار توسط رابرت متکالف (Robert Metcalfe) در سال 1980 ارائه شد. این دانشمند عقیده داشت ارزش یک شبکه با افزایش تعداد کاربران آن افزایش می یابد. در این قانون ارزش یک شبکه، با مجذور تعداد کاربرانش، رابطه مستقیم دارد.

  Nvm ratio یا همان ارزش شبکه به شاخص متکالف، یک معیار ارزیابی شبکه است که یکی از کاربردهای قانون متکالف در ارزش گذاری بیت کوین را ارائه می دهد. همان طور که قبلاً گفتیم، شاخص nvm ratio، از تقسیم مارکت کپ بیت کوین بر فرمولی که از قانون متکالف به دست آمده است، محاسبه می شود.

  در این فرمول تعداد آدرس های فعال خاص در یک روز مشخص، به عنوان جایگزین برای تعداد کل کاربران شبکه استفاده شده است. این آدرس ها نباید مانده حساب صفر داشته باشند و حداقل در روز، یک تراکنش ثبت کنند.

  تحلیلگران بیت کوین از ترکیب اندیکاتور Nvm ratio و قانون Metcalfe، برای مقایسه میزان بیش ازحد ارزش گذاری شده (overvalued) یا کمتر از حد ارزش گذاری شده (undervalued) یک ارز دیجیتال در مقایسه با رقبایش استفاده می کند.

  اگر قیمت بیت کوین در بالای این شاخص قرار بگیرد، به این معناست که بیت کوین با قیمت بیشتر از ارزش واقعی معامله می شود و ممکن است در روزهای آینده شاهد کاهش قیمت آن باشیم. همچنین اگر قیمت بیت کوین پایین تر از اندیکاتور nvm ratio قرار بگیرد، به این معناست که ارزش گذاری ارز کمتر از قیمت منصفانه آن بوده و احتمال افزایش قیمت این ارز وجود دارد.

  رابطه NVM RATIO و اندیکاتور RSI

  شاخص قدرت نسبی یا Relative Strength Index، یکی از پرکاربردترین اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال است. RSI درواقع شاخصی برای تحلیل قدرت نسبی روندهای صعودی و نزولی را نشان می دهد. با قراردادن این دو شاخص مهم روی هم و تعیین حدود بالا و پایین، به راحتی می توان کف و سقف قیمت بیت کوین را مشخص کرد. برای اجرای این تحلیل تنظیمات زیر را بر روی نمودار خود اعمال کنید.

  • بازه زمانی 7 روزه برای شاخص NVM
  • بازه زمانی 14 روزه برای اندیکاتور RSI
  • حدود بالا و پایین 70 و 30 درصد

  نتیجه گیری

  به انتهای مقاله معرفی و آموزش شاخص NVM RATIO رسیدیم. همان طور که خدمت تان عرض کردیم، شاخص NVM یک شاخص ارزیابی شبکه است و از آن برای تعیین ارزش بیت کوین استفاده می کنند. به نظر شما آیا این شاخص می تواند نقش پررنگی در تحلیل های فاندامنتال داشته باشد؟ نظرات خود را در بخش دیدگاه ها برای ما بنویسید.