آشنایی با عجیب‌ ترین معاملات بیت کوین تاکنون

عجیب‌ ترین معاملات بیت‌کوین تاکنون

عجیب‌ ترین معاملات بیت کوین تاکنون بر اساس الگوریتم خاص خود، پا به عرصه ارزهای دیجیتال گذاشت و Electronic Frontier Foundation، که یک بنیاد غیرانتفاعی است، از تاریخ ژانویه ۲۰۱۱ شروع به پذیرش بیت کوین نمود. سپس با اشاره به نگرانی‌هایی در مورد عدم وجود تاییدیه‌های موارد قانونی در مورد سیستم‌های جدید ارزی، پذیرش رمز ارزها  در ژوئن ۲۰۱۱ متوقف شد. اما  EFFدر تاریخ ۱۷ مه ۲۰۱۳ مجدداً تصمیم به پذیرش بیت کوین گرفت. همچنین در ژوئن ۲۰۱۱، ویکی لیکس و چند سازمان‌ دیگر بیت کوین را به عنوان روشی برای پرداخت کمک‌های مالی پذیرفتند.

استانداردسازی

در تاریخ ژانویه ۲۰۱۲، بیت کوین به عنوان موضوع اصلی در یکی از قسمت‌های سریالی با ژانر درام و حقوققی ساخته شبکه CBS قرار گرفت. مجری برنامه CNBC، جیم کرامر، بیان کرد برای عجیب‌ ترین معاملات بیت کوین تاکنون هیچ نهاد مرکزی برای قانون گذاری و نظارت بر این ارز وجود نداشته است. که این امر بسیار مهم است.

سرانجام در سپتامبر ۲۰۱۲، بنیاد بیت کوین به منظور سرعت بخشیدن به رشد جهانی بیت کوین به واسطه استاندارد سازی، حفاظت و ارتقا پروتکل منبع باز راه اندازی شد.

پذیرش در بازار جهانی

از این رو در تاریخ اکتبر ۲۰۱۲، BitPay  در طی گزارشی اعلام کرد که بیش از ۱۰۰۰ بازرگان و فعال صنفی روش پرداخت با بیت کوین را به فهرست ارزهای مورد قبول خود اضافه کرده اند. در نوامبر ۲۰۱۲ نیز، وردپرس اقدام به پذیرش بیت کوین نمود. بیت کوین مشروعیت بیشتری در بین قانون گذاران و شرکت های مالی قدیمی به دست ‌آورده است.

به عنوان مثال می‌توان گفت ژاپن قانونی را برای پذیرش بیت کوین به عنوان روش پرداخت قانونی تصویب کرده است. در این میان  کشور روسیه هم اعلام کرد که استفاده از ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین بدون مانع و قانونی است. نمودار زیر روند روزانه قیمت بیت کوین از سال 2014 الی 2021 نشان می‌دهد و همچنین به کمک آن عجیب‌ ترین معاملات بیت کوین تاکنون را می‌توان مشاهده نمود.

عجیب‌ ترین معاملات بیت‌کوین تاکنون

مروری تاریخی بر عجیب ترین معاملات بیت کوین تاکنون

با نزدیک شدن ارزش بازار کل بیت‌کوین به یک میلیارد دلار آمریکا، نظر کارشناسان در مورد بیت‌کوین، قیمت بیت‌کوین در سال‌های آینده دارای حباب خواهد بود.

عجیب‌ترین حوادث تاریخی به شرح زیر می‌باشد:

سقوط چشم گیر بیت کوین

با توقف سیلک رود در ۲ اکتبر،توسط اداره تحقیقات فدرال باعث سقوط تند قیمت بیت‌کوین به ۱۱۰ دلار شد. اما این افت قیمت به‌سرعت برگشت به‌طوری‌که چند هفته بعد به ۲۰۰ دلار رسید. داده‌های تاریخی قیمت بیت‌کوین نشان می‌دهد که، قیمت از ۲۰۰ دلار در ۳ نوامبر به ۹۰۰ دلار در ۱۸ نوامبر رسید و سرانجام در ۲۸ نوامبر ۲۰۱۳ بیت‌کوین در صرافی Gox هزار دلار آمریکا معامله می‌شد.

سرقت بیت کوین از صرافی

البته از ماه‌ها قبل این اتفاق، استقبال از صرافی Mt. Gox به دلیل مشکل کاربران در برداشت وجه کم شده بود. سرانجام در سپتامبر۲۰۱۴، TeraExchange , LLC، موافقت کمیسیون معاملات آتی کالای ایالات متحده “CFTC” را مبنی بر تجارت با بیت کوین اخذ شد. و این اولین باری بودکه یک سازمان نظارتی ایالات متحده بیت کوین را تأیید می‌کرد. همین امر بر ثبات این ارز در بازار جهانی کمک شایانی نمود.

رکورد عجیب کوین بیس

این مطلب را حتما بخوانید:  نحوه تشخیص کف قیمت بیت کوین با استفاده از Floor Price Band

عجیب‌ ترین معاملات بیت‌کوین تاکنون

هک شدن صرافی انگلیسی

این موضوع بر روی آینده قیمت بیت‌کوین تأثیرگذار بود؛ بنابراین فعالیت‌های خود را به‌صورت آفلاین ادامه دادند. این صرافی برای چندین روز کاری در میان گمانه‌زنی‌ها مبنی بر اینکه مشتریان وجوه خود را ازدست‌داده‌اند، آفلاین فعالیت می‌کرد.

اما Bitstamp پس از افزایش اقدامات امنیتی و بالابردن سطح اطمینان به مشتریان در خصوص عدم تأثیر این اتفاق بر مانده‌حساب آنها، از تاریخ ۹ ژانویه معاملات خود را از سر گرفت.

فرآیند محبوب شدن بیت کوین

Bidorbuyیکی از بزرگترین بازار آنلاین آفریقای جنوبی، پرداخت با بیت کوین را برای خریداران و فروشندگان تسهیل کرد. در ژوئیه محققان مقاله‌ای منتشر نمودند که نشان می‌داد تجارت بیت کوین از نوامبر ۲۰۱۳ دیگر توسط فعالیت‌های غیرقانونی راهبری نمی‌شود، بلکه توسط شرکت‌های قانونی انجام می‌پذیرد.

از این رو بیت کوین سال به سال علاقه‌مندان آکادمیک بیشتری به خود جذب ‌کرد. تعداد مقالات گوگل اسکالر منتشر شده در مورد بیت کوین از ۸۳ مورد در سال ۲۰۰۹، به ۴۲۴ مورد افزایش و در سال ۲۰۱۲ و ۳۵۸۰ مورد در سال ۲۰۱۶ ارتقا یافت. و تعداد بیزینس‌هایی که خواهان استفاده از بیت کوین بودند افزایش یافت و این یک تضمین برای این ارز محسوب می شد.

استفاده از بیت کوین در فروشگاه های آنلاین

برای دوره ۶ ماهه منتهی به مارس ۲۰۱۷، صرافی Bitso مکزیک شاهد حجم معاملات با رشد بالا ۱۵۰۰٪ بود [ بین تاریخ ژانویه و مه ۲۰۱۷، Poloniex بیشتر از ۶۰۰٪ تریدر آنلاین و فعال داشت و به‌طور منظم ۶۴۰٪ رشد در تعداد معامله را تجربه نمود.

اما به دلیل اینکه در تاریخ ۶ دسامبر ۲۰۱۷، مارک پلیس استیم اعلام کرد که دیگر بیت کوین را به عنوان پرداخت محصولات خود قبول ندارد، البته دلیل این تصمیم را سرعت پایین معاملات، نوسان قیمت و کارمزد بالای معاملات اعلام نمود، این ارز دچار نوساناتی در بازار شد. این حادثه جز عجیب‌ ترین معاملات بیت کوین تاکنون محسوب می گردد.

ممنوعیت تجارت ناشناس بیت کوین

افزایش دستگاه خودپردازش بیت کوین

عجیب‌ ترین معاملات بیت‌کوین تاکنون

خرید و فروش با بیت کوین

در تاریخ ۳ سپتامبر بورس اوراق بهادار فرانکفورت در بازار تنظیم شده خود عبارت اولین اسکناس بیت کوین (ETN) را که به‌طور مرکزی از طریق پاکسازی Eurex ترخیص شده بود، قبول کرد.

این مطلب را حتما بخوانید:   دستگاه خودپرداز بیت کوین چیست و چگونه کار می کند؟

در این میان در اکتبر نیز پی پال اعلام کرد که به کاربران خود اجازه خرید و فروش بیت کوین را در سیستم عامل خود داد به شرطی که کاربران بیت کوین را ذخیره یا برداشت نکنند.

از جمله عواملی که ممکن است در این افزایش ارزش قیمت بیت کوین موثر و نقش داشته باشد، می‌توان به بحران مالی منطقه یورو و به خصوص بحران مالی سال ۲۰۱۲تا ۲۰۱۳ قبرس همچنین اظهارات شبکه در خصوص مقابله با جرائم مالی برای تعیین وضعیت حقوقی ارز و افزایش علاقه رسانه‌ها و مردم به این ارز برشمرد.

عجیب‌ ترین معاملات بیت کوین

عجیب‌ ترین معاملات بیت‌کوین تاکنون

اما آن‌طور که انتظار می‌رفت تأثیرگذار نبود. زیرا تورم می‌تواند سبب کاهش قیمت دلار و سهام شود. اما این تصور یکی از اصلی‌ترین دلایلی است که مردم بیت‌کوین را به‌عنوان ابزار سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کردند که این هم کاملاً درست نبود.

با عرضه نخستین بار سهام صرافی ارزهای دیجیتال کوین بیس در بورس، ارزش اولیه سهام این صرافی چیزی در حدود ۱۰۰ میلیارد دلار برآورد شد. در این میان دو بانک بزرگ آمریکایی به نام گلد من ساکس و جی پی مورگان نیز اعلام کرده اند به زودی امکان دسترسی به ارزهای دیجیتالی را در اختیار کاربران و علاقه مندان خواهند گذاشت.

برخی از کارشناسان معتقدند تداوم این وضعیت برای این ارز در آینده با فشار فروش سنگین مواجه خواهد شد. پانکای بالانی – مدیر صرافی دلتا این اصلاح قیمت رمزارز تا ۴۰ هزار دلار ممکن است تداوم یابد و به نظر مسیر صعودی بیت‌کوین در کوتاه‌مدت از دست رفته می‌باشد. از طرفی رفتارهای هیجانی در این افت قیمت دامن می‌زند.

جمع‌ بندی

به‌عنوان جمع‌بندی به‌پیش بینی قیمت بیت‌کوین بر اساس عجیب‌ ترین معاملات بیت کوین تاکنون رخ داده است، بر اساس نظر برخی کارشناسان می‌پردازیم. کریپتوپوتیتو، پلن‌بی بر این باور است که افت اخیر قیمت بیت‌کوین به معنای پایان روند صعودی این ارز دیجیتال در سال جاری نمی‌باشد.

بیت‌کوین در طی روزهای گذشته با یک افت قیمت شدید مواجه شده و سقف قبلی خود را ازدست‌داده است اما به عقیده پلن‌بی، این بخشی از فرایند صعودی برای قیمت بیت‌کوین است و قیمت این ارز دیجیتال می‌تواند تا ۲۸۸,۰۰۰ دلار هم افزایش پیدا کند.

اما در این میان لی این پیش بینی را بیش از حد خوش‌بینانه خوانده است. همچنین سیاست‌مدارهای برخی از کشورها سرمایه‌گذاری در این حوزه را ایمن نمی‌دادند و این بستر را برای سرمایه‌گذاری مناسب نمی‌دانند.

با وجود قیمت فعلی بیت‌کوین که حدود 50,۰۰۰ دلار می‌باشد این پیش‌بینی که قیمت آن تا ۶ برابر افزایش پیدا خواهد کرد وجود دارد. البته ممکن است این پیش‌بینی در حال حاضر خیلی خوش‌بینانه و غیرواقعی به نظر برسد، و جز عجیب‌ترین معاملات بیت‌کوین تاکنون به شمار رود، اما با توجه به این‌که قیمت بیت‌کوین سابقه افزایش ۶ برابری را داشته است.

همان طور که پیش‌تر اشاره کردیم، این ارز دیجیتال در ماه اکتبر با قیمت ۱۰,۰۰۰ دلار معامله می‌شد؛ اما در ماه آوریل، قیمت آن به ۶۰,۰۰۰ دلار رسیده است و از آنجا که بر اساس نظریه فرکتال‌ها هر کل متشکل از جز است می‌توان گفت روند کلی نمودار از روندهای جزئی تشکیل شده است و برگرفته از آن است و امکان تحقق این فرضیه وجود دارد.