یکی از روش های کسب درآمد از ارزهای دیجیتال، استخراج ارزهای دیجیتال است، به این ترتیب برخی از فعالین بازار ارزهای دیجیتال به جای معامله گری و یا در کنار معامله گری به استخراج ارزهای دیجیتال می پردازند. اگر شما به عنوان فعال بازار کریپتوکارنسی می خواهید از طریق معامله گری به سود برسید، توصیه می شود که با شرکت در یک کلاس ارز دیجیتال دانش لازم برای فعالیت در این بازار را به دست آورید. به هر حال همان طور که گفته شد علاوه بر معامله گری و یا سرمایه گذاری می توان با استخراج ارزهای دیجیتال نیز به سود رسید. اما دستگاه ماینر چیست؟ چگونه کار می کند؟ انواع آن چه هستند؟ در این مطلب قرار است به این سوالات پاسخ دهیم و حتی جزئیات بیشتری را نیز بررسی کنیم.

فهرست []

  ماینر به چه کسی گفته می شود؟

  با پیدایش ارزهای دیجیتال و در راس آنها بیت کوین، افراد مختلف از سراسر دنیا می توانستند به راحتی و با استفاده از رایانه رومیزی (PC) خود اقدام به استخراج ارزهای دیجیتال کنند. به زبان ساده در ابتدای کار تمام افرادی که سیستم خود را در اختیار شبکه بلاک چین قرار می دادند به عنوان یک ماینر شناخته می شدند و درواقع همه ی نودها ماینر بودند.

  با گذشت زمان و سخت تر شدن شبکه همه ی افراد حاضر در شبکه (سیستم های موجود در شبکه) قادر به استخراج بیت کوین نبودند و تنها افرادی که یک کارت گرافیک خاص برای استخراج ارزهای دیجیتال تهیه کرده بودند می توانستند به ماین کردن بپردازند.

  به مرور زمان این کارت های گرافیک نیز کارساز نبودند و سیستم های متصل به شبکه بلاک چین (نودها) باید برای استخراج ارزهای دیجیتال (در اینجا بیت کوین) یک دستگاه سخت افزاری خاص را تهیه می کردند، دستگاهی که سرعت و قدرت پردازش بالایی داشته باشد تا بتواند با دیگر دستگاه های سخت افزاری موجود در شبکه که به استخراج ارزهای دیجیتال مشغول هستند به رقابت بپردازد.

  امروزه با رواج بیشتر ارزهای دیجیتال و سخت تر شدن روزافزون شبکه شاهد پیدایش استخرهای استخراج هستیم، به این ترتیب ماینرهایی که به تنهایی شانسی برای پیروزی در رقابت استخراج رمزارز ندارند، قدرت پردازش دستگاه سخت افزاری خود را در اختیار شبکه می گذارند و استخر استخراج با توجه به میزان قدرت هشی که دستگاه سخت افزاری در اختیار استخر استخراج قرار داده است، پاداشی را برای آنها در نظر می گیرد.

  ماینرها درواقع همان صاحبان دستگاه های سخت افزاری هستند که با توجه به نظر خود، با کمک دستگاه ماینر خود اقدام به حل مسائل پیچیده می کنند تا امتیاز و پاداش اتصال یک بلاک را به انتهای زنجیره ی بلاک چین به دست بیاورند و یا اینکه با به اشتراک گذاری قدرت هش دستگاه ماینر خود در استخر استخراج بتوانند شانس خود برای دریافت سود را افزایش دهند، هرچند میزان سود دریافتی کمتر باشد.

  دستگاه ماینر چیست؟

  در حال حاضر هزاران ارز دیجیتال در بازار رمزارزها وجود دارند که از روش های مختلف اجماع برای اعتبار سنجی یک بلاک در شبکه بلاک چین استفاده می کنند. در این میان گروهی از ارزهای دیجیتال همچون بیت کوین از روش اجماع اثبات انجام کار یا Proof of Work (PoW) استفاده می کنند.

  استفاده از دستگاه ماینر با قدرت محاسباتی بسیار بالا برای استخراج ارزهای دیجیتالی که از روش اجماع اثبات انجام کار (PoW) استفاده می کنند امکان پذیر است.

  آیا خرید ماینر در ایران قانونی است؟

  پس از گذشته 14 سال از معرفی بیت کوین، همچنان قانون گذاری ارزهای دیجیتال با چالش هایی همراه است. می توان گفت هنوز بسیاری از کشورها تصمیم گیری کاملی در مورد قوانین خرید و فروش، استخراج و نگهداری ارزهای دیجیتال اتخاذ نکرده اند. در این میان دولت ایران در برخی موارد مربوط به ارزهای دیجیتال نسبت به موارد دیگر موضع گیری صریح و شفاف تری داشته است، خرید ماینر یکی از این موارد است.

  بر اساس مصوبه دولت، افراد می توانند به صورت قانونی برای واردات دستگاه های ماینر اقدام کنند. در این مصوبه آمده ابتدا لازم است فرد متقاضی از دفتر صنایع الکترونیک و برق و مخابرات، مجوزهای لازم را اخذ کرده و پس از دریافت دستگاه، آن را ثبت قانونی کند. پس از انجام این مراحل علاقمندان می توانند به صورت کاملاً قانونی به واردات و خرید قانونی دستگاه ماینر بپردازند.

  کدام ارزها را با ماینر می توان استخراج کرد؟

  در پروژه های مختلف کریپتوکارنسی، فرایند اعتبارسنجی تراکنش ها و حفظ امنیت شبکه از طریق الگوریتم های مختلف می شود. در پروژه بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال موفق، از الگوریتم Proof of Work استفاده شده است. بر اساس این الگوریتم، پس از حل معادلات ریاضی هر بلاک، کوین جدیدی استخراج شده و ماینر در ازای آن پاداش دریافت می کند.

  علاوه بر بیت کوین، تمام کوین هایی که جهت اعتبارسنجی تراکنش های شبکه از الگوریتم Proof of Work استفاده می کنند، با ماینر قابل استخراج خواهند بود. در ادامه نا چند مورد از برترین ارزهای دیجیتال قابل استخراج آورده شده است.

  • Vertcoin
  • Grin
  • Monero
  • ZCash
  • Ravencoin
  • Haven Protocol
  • Ethereum Classic
  • Litecoin
  • DASH
  • Dogecoin

  انواع دستگاه های ماینر کدامند؟

  همان طور که گفته شد برای استخراج رمزارزهایی که از روش اجماع اثبات انجام کار برای اعتبار سنجی یک بلاک در شبکه بلاک چین استفاده می کنند، دستگاه ماینر کار فراهم کردن توان پردازشی شبکه را بر عهده دارد.

  با توجه به ارز دیجیتال مورد نظر می توان از دستگاه های ماینر مختلف موجود استفاده کرد.

  استخراج ارز دیجیتال با پردازنده مرکزی CPU

  بیت کوین اولین رمزارز دنیا در ابتدا یعنی در سال های 2009 و 2010 کاربران زیادی را به مقادیر بالایی از بیت کوین رساند، آن هم فقط به وسیله پردازنده های مرکزی رایانه های شخصی شان.

  بله در ابتدا کاربران می توانستند با استفاده از رایانه های شخصی خود اقدام به استخراج بیت کوین کنند، اما این موقعیت همیشگی نبود و پس از گذر تقریبا 2 سال امکان استخراج بیت کوین با استفاده از پردازنده های مرکزی کامپیوترهای رومیزی دیگر ممکن نبود، چراکه با گسترش شبکه بلاک چین بیت کوین، قدرت هش شبکه نیز افزایش یافته بود در نتیجه CPUها دیگر جوابگوی نیاز شبکه نبودند.

  با تمام اینها هنوز هم ارزهای دیجیتالی وجود دارند که بتوان با استفاده از پردازنده های مرکزی رایانه های شخصی به استخراج آنها پرداخت.

  استخراج رمز ارز با کارت گرافیک GPU

  کارت های گرافیک یا همان پردازنده های گرافیکی از قدرت پردازش کارت گرافیک که بیشتر از پردازنده مرکزی است برای هش کردن داده های موجود در بلاک استفاده می کنند.

  با وجود اینکه دیگر استخراج بیت کوین با استفاده از کارت گرافیک منطقی نیست، هنوز هم ارزهای دیجیتال زیادی وجود دارند که با استفاده از کارت گرافیک (GPU) عمل ماینینگ را انجام می دهند.

  FPGA (Field Progrrammable Gate Array)

  مثل هر عرصه دیگری امور در جوانب مختلف ارزهای دیجیتال نیز به مرور زمان کارآمدتر شدند. پس از CPU و GPU حالا نوبت FPGA یا مدار مجتمع دیجیتال برنامه پذیر بود. در این نوع دستگاه های ماینر شما می توانید تراشه ها را با توجه به نیاز و هدف خود تهیه کرده و در دستگاه ماینر تعبیه کنید به عبارت دیگر دستگاه ماینر FPGA قابلیت شخصی سازی را دارد.

  ماینرهای FPGA می توانند با مصرف برق کمتر میزان قدرت هش بیشتری را داشته باشند که این موضوع می تواند در بهبود روند استخراج ارزهای دیجیتال بسیار حائز اهمیت باشد. در زمانی که ماینرهای FPGA عرضه شدند، افراد بسیاری برای استخراج بیت کوین CPU و GPUهای خود را کنار گذاشته و به ماینرهای FPGA روی آوردند.

  پس از گذر مدتی از معرفی دستگاه های FPGA شاهد ورود دستگاه های جدیدتری بودیم، به همین دلیل حداقل استفاده از ماینرهای FPGA برای استخراج بیت کوین عملا بی فایده بود، اما ارزهای دیجیتال دیگری هستند که همچنان از ماینرهای FPGA برای استخراج ارز دیجیتال استفاده می کنند، نروس نتورک و کادنا دو نمونه از این ارزهای دیجیتال هستند.

  استخراج ASIC

  ماینرهای ای سیک (ASIC) با توان محاسباتی بسیار بالا توانستند افراد زیادی را به سمت خود جذب کنند. ماینرهای ای سیک با برق مصرفی کمتر و قدرت هش بیشتر نسبت به ماینرهای FPGA فعالیت می کنند.

  ماینرهای ASIC تنها با هدف استخراج ارزهای دیجیتال به وجود آمدند. برخی از ارزهای دیجیتال را فقط می توان با ماینرهای ای سیک استخراج کرد، به عبارت دیگر با توجه به شبکه ارزهای دیجیتال، ماینرهای CPU، GPU، FPGA برای استخراج برخی از ارزهای دیجیتال جوابگو نیستند. به عنوان مثال بیت کوین، بیت کوین کش و لایت کوین جز ارزهای دیجیتالی هستند که تنها به وسیله ی ماینرهای ای سیک قابل استخراج هستند.

  مدارهای الکتریکی به کار رفته در ماینرهای ای سیک بیت کوین، بر خلاف ریزپردازنده ها و حافظه های رایانه های شخصی که دسترسی تصادفی را فراهم می کنند، به صورت اختصاصی برای حفظ اطلاعات مربوط به استخراج بیت کوین طراحی شده اند.

  ماینرهای ای سیک متشکل از تراشه هایی هستند که توان محاسباتی و سرعت عملیاتی بسیار بالاتر از تراشه های معمولی در رایانه ها را دارند، اما باید به این موضوع نیز توجه کرد که تراشه های ای سیک تنها برای یک هدف یعنی استخراج ارزهای دیجیتال طراحی شده اند و هدف دیگری را دنبال نمی کنند.

  مزایا و معایب ماینرهای ایسیک

  ماینرهای ایسیک یکی از انواع دستگاه های استخراج ارزهای دیجیتال هستند که به طور خاص با هدف استخراج ارزهای دیجیتال با بازده بالا طراحی شده اند. در ادامه به بررسی مزایا و معایب ماینرهای ایسیک می پردازیم.

  مزایای ماینرهای ایسیک چیست

  • آماده به کار

  دستگاه های ماینر همچون دستگاه ASIC نسبت به ریگ های استخراج کم حجم بوده و فضای کمی را اشغال می کنند. همچنین ماینرهای ایسیک توسط تولیدکنندگان مونتاژ و سرهم می شوند. در نتیجه پس از خرید، دستگاه قابل استفاده است.

  • بدون نیاز به قطعات جانبی

  همانطور که اشاره شد ماینرهای ایسیک در هنگام تولید توسط تولیدکنندگان مونتاژ می شود. در نتیجه کاربر دیگر نیازی به خرید قطعات مختلف همچون رم، CPU،GPU و… نخواهد داشت.

  • قیمت مناسب

  تهیه ماینر ASIC نسبت به خرید تجهیزات و قطعات مختلف یک ریگ استخراج مقرون به صرفه تر است.

  • بازگشت سریع سرمایه

  قیمت مناسب دستگاه های ماینر ASIC نسبت به ریگ استخراج سبب شده تا استخراج ارز دیجیتال از طریق ASIC با بازگشت سریع تر سرمایه همراه باشد.

  معایب ماینرهای ایسیک چیست؟

  • خرید مشکل

  از آنجایی که تقاضا برای خرید دستگاه های ماینر ASIC بسیار بالا است، تولیدکنندگان توان تأمین نیاز بازار را ندارند. این موضوع سبب شده تا ماینرهای ASIC در بازار سیاه و با قیمت های بسیار بالاتر به فروش برسند. از طرفی در ایران نیز اکثر دستگاه های ASIC به صورت قاچ وارد کشور شده و خدمات پس از فروش و گارانتی مناسبی در اختیار مشتریان قرار نمی گیرد.

  • فروش مشکل

  دستگاه های ماینر به طور اختصاصی با هدف استخراج ارزهای دیجیتال طراحی شده و کاربرد دیگری ندارند. ماینرها نیز مانند هر دستگاه الکتریکی دیگر عمر محدودی داشته و پس از گذشت یک زمان محدود از کار افتاده یا منسوخ می شود. در این شرایط فروش دستگاه با قیمت بسیار پایین و به سختی انجام خواهد شد.

  • معرفی دستگاه های جدید

  ماینرهای ASIC در بازه های زمانی چند ماهه با امکانات و ویژگی های بهبودیافته به بازار عرضه می شوند. معرفی ماینرهای جدید رقابت را برای مدل های قدیمی تر دشوار می کنند. به عنوان مثال مدل های قدیمی تر با مصرف انرژی بالا میزان سوددهی را کاهش داده و از عرصه رقابت خارج می شوند.

  • صدا و گرمای زیاد

  ماینرهای ASIC صدا و گرمای بسیار زیادی را تولید می کنند. به همین دلیل به هیچ عنوان نمی توان این دستگاه ها را در محیط زندگی راه اندازی و نصب کرد. از طرفی گرمای زیادی که توسط ماینرهای ASIC تولید می شود تنها از طریق سیستم های سرمایشی قوی، فن و کولر قابل کنترل است. در نتیجه قبل از هر چیزی لازم است مخارج مربوط به محل نگهداری و سیستم های خنک کننده را نیز در نظر داشته باشید.

  راهنمای انتخاب دستگاه ماینر

  همانطور که ملاحظه کردید، فرایند استخراج کریپتو بسیار رقابتی و دشوار است. اما این امر به معنای آن نیست که دیگر امکان رقابت و کسب درآمد در این زمینه وجود ندارد. اگر می خواهید در این رقابت شرکت کرده و بازده بالایی داشته باشید، باید فاکتورهایی را در هنگام انتخاب دستگاه ماینر در نظر داشته باشید. در ادامه نکات مهمی که در هنگام انتخاب دستگاه ماینر باید به آنها توجه کنید، آورده شده است:

  نحوه انتخاب مادر برد / Motherboard مناسب برای دستگاه ماینر

  مادر برد به عنوان اصلی ترین بخش یک کامپیوتر، سبب برقراری ارتباط تمام اجزا با یکدیگر و کنترل پردازشگر مرکزی می شود. تمام واحدهای یک کامپیوتر همچون CPU، GPU، RAM و… بر روی مادر برد قرار می گیرند. برای ساخت یک دستگاه ماینر مناسب، لازم است مادر بردی را انتخاب کنید که ظرفیت کافی جهت اضافه کردن واحدهای بیشتر را داشته باشد.

  به این ترتیب در بهترین حالت، مادر برد شما باید ظرفیت اضافه کردن 4 تا 8 کارت گرافیک را داشته باشد. به عبارت ساده، این مادر برد باید بتواند به طور همزمان انرژی لازم برای 4 تا 6 کارت گرافیک را تأمین کند. به عنوان مثال، Z270 یکی از بهترین مادربردهایی است که برای راه اندازی دستگاه ماینر می توان انتخاب کرد.

  نحوه انتخاب پردازشگر / CPU مناسب برای دستگاه ماینر

  CPU مخفف عبارت Central processing unit و به معنای واحد مرکزی پردازش است. وجود این قطعه سخت افزاری در تمام دستگاه های دیجیتالی از جمله ماینر ضروری است. چراکه CPU نقش مهمی را در عملیات مربوط به پردازش اطلاعات ایفا می کند.

  نکته مهمی که در هنگام انتخاب باید به آن توجه داشت باشید این است که CPU انتخابی شما با مادر برد همخوانی لازم را داشته باشد. به عنوان مثال، بهترین CPU برای مادر برد Z270، E7300 CPU (Core 2 Duo) و Celeron G3900 خواهد بود.

  نحوه انتخاب حافظه RAM مناسب برای دستگاه ماینر

  RAM مخفف عبارت Random Access Memory بوده و از آن به عنوان حافظه موقت کامپیوتر یاد  می شود. در واقع RAM با سرعت بسیار بالای خود امکان انتقال و آدرس دهی بسیار سریع را برای پردازنده های کامپیوتر فراهم می کند. مانند مورد قبلی رم انتخابی شما باید با مادر برد همخوانی داشته و حداقل ظرفیتی برابر با 4 گیگابایت داشته باشد.

  نحوه انتخاب فضای ذخیره سازی / Storage  مناسب برای دستگاه ماینر

  اطلاعات کامپیوتر در این بخش از سیستم ذخیره شده و در صورت نیاز فراخوانده می شود. فضای ذخیره سازی در دو نوع هارد دیسک HHD و درایو حالت جامد SSD در دسترس بوده و از هر دو نوع آن می توان برای راه اندازی دستگاه ماینر استفاده کرد. از آنجایی که قرار نیست فایل های زیادی را در سیستم ماینر خود ذخیره کنید، یک فضای ذخیره سازی 50 گیگابایتی نیز می تواند نیاز شما را به خوبی برطرف کند.

  نحوه انتخاب کارت گرافیکی / GPU مناسب برای دستگاه ماینر

  کارت گرافیک مهم ترین قطعه جهت راه اندازی یک دستگاه ماینر پرقدرت بوده و سطح عملکرد ماینر شما را تعیین می کند. در واقع کارت گرافیک با پردازش گرافیکی اطلاعات ورودی، وظیفه نمایش تصاویر بر روی صفحه نمایشگر را برعهده دارد.

  علاوه بر کیفیت کارت گرافیکی، تعداد کارت های گرافیک به کار رفته در دستگاه با افزایش قدرت ماینر رابطه مستقیم دارد. همچنین به منظور افزایش توان ماینر خود می توانید با استفاده از قطعه ای به نام Riser Card GPU چندین کارت گرافیکی را به طور همزمان به مادر برد متصل کنید. به عنوان مثال، Nvidia یکی از بهترین کارت های گرافیک موجود برای راه اندازی یک ریگ استخراج است.

   

  عوامل مؤثر در قیمت ماینر

  قیمت ماینرها در ایران بر اساس دو فاکتور یعنی قیمت جهانی دستگاه و قیمت لحظه ای دستگاه در ایران بررسی می شود. از آنجایی که دستگاه های ماینر وارداتی هستند با دلار خریداری شده و قیمت تمام شده آن تحت تأثیر نوسانات بازار ارز قرار می گیرد. در ادامه این بخش به بررسی عوامل مؤثر در قیمت ماینر می پردازیم.

  • قیمت ارزهای دیجیتال

  بازار ارزهای دیجیتال یک بازار نوسانی بوده و قیمت ارزهای دیجیتال تحت تأثیر عوامل مختلف دچار تغییر می شود. افزایش و کاهش قیمت بیت کوین و به دنبال آن سایر ارزهای دیجیتال، با قیمت ماینرها رابطه مستقیم دارد.

  • وضع قوانین جدید ماینینگ

  به رسمیت شناختن فعالیت ماینرها و همچنین وضع قوانین جدید می تواند با تغییران قیمت خرید دستگاه ماینر رابطه مستقیمی داشته باشد. به عنوان مثال، مجوز رسمی واردات ماینر سبب حذف واسطه ها و بازار سیاه شده و قیمت خرید به قیمت واقعی نزدیک تر می کند.

  • شرکت و برند سازنده دستگاه ماینر

  مانند هر کالای دیگری، کیفیت ساخت، نام برند و شرکت سازنده دستگاه ماینر بر قیمت تمام شده دستگاه تأثیرگذار است. هر چه برند سازنده سابقه طولانی تر و محبوبیت بیشتری در این زمینه داشته باشد به همان میزان قیمت ماینرها نیز نسبت به رقبا افزایش پیدا می کند. به عنوان مثال، Bitmain و MicroBT از برترین برندهای موجود در این حوزه هستند.

  • قدرت پردازش (هش ریت) دستگاه ماینر

  قدرت پردازش شبکه و توان محاسباتی دستگاه را با مفهومی به نام هش ریت اندازه گیری می کنند. هرچه میزان هش ریت بالاتر باشد به همان اندازه قدرت استخراج ماینر نیز بیشتر می شود.

  • میزان مصرف برق توسط دستگاه ماینر

  مصرف برق دستگاه یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار بر قیمت دستگاه ماینر است. چراکه هزینه های مربوط به انرژی بر عواملی همچون سودآوری فرایند استخراج و بازگشت سرمایه تأثیر مستقیم دارد. هرچه مصرف برق دستگاه کمتر باشد هزینه های استخراج کاهش پیدا کرده و ارزش دستگاه بیشتر می شود.

  • سختی شبکه ارز دیجیتال

  سختی شبکه یا سختی استخراج متغیری است که با هدف ثابت نگه داشتن میانگین زمان ایجاد یک بلاک جدید در شبکه طراحی شده است. هرچه قدرت پردازش شبکه افزایش پیدا می کند، سختی شبکه بیشتر شده و در نهایت فرایند استخراج سخت تر می شود. اگر ماینر بتواند با توان محاسبانی بالای خود با سختی شبکه مقابله کند، قیمت دستگاه بیشتر خواهد شد.

  • اندازه و وزن دستگاه

  و در آخر عامل دیگری که بر قیمت ماینر تأثیر دارد، وزن و اندازه دستگاه است. هرچه ماینر سبک و کوچک تر باشد، قیمت بالاتری خواهد داشت.

  چگونه از ماینر کسب درآمد کنیم؟

  استخراج ارزهای دیجیتالی قابل استخراج، یکی از رایج ترین روش های کسب درآمد در حوزه کریپتوکارنسی است. در گذشته هر کسی این امکان را داشت تا از طریق کامپیوتر خانگی خود به یک ماینر ارز دیجیتال تبدیل شده و کسب درآمد کند. اما در سال های اخیر به دلیل افزایش اقبال عمومی، رقابت میان ماینرها افزایش پیدا کرده و سختی استخراج بیت کوین نسبت به سال های ابتدایی به شدت بیشتر شده است. به این ترتیب در شرایط کنونی تنها از طریق ماینرهایی با قدرت محاسباتی و پردازش بسیار بالا می توان کسب درآمد کرد.

  در نتیجه برای شروع ماینینگ حرفه ای و سودده ارز دیجیتال به چندین دستگاه تخصصی، مکانی مشخص برای راه اندازی ماینرها، جریان برق مناسب و همچنین تهویه مناسب برای خنک نگه داشتن دستگاه ها نیاز است. علاقمندان می توانند به جای خرید سخت افزارهای تخصصی از طریق خدمات ماینینگ ابری نیز کسب درآمد کنند. با استخراج ابری دیگر نیازی به خرید یا نگهداری دستگاه های ماینر نیست، اما درآمد این روش نسبت به روش اول کمتر خواهد بود.

  درآمد حاصل از دستگاه ماینر چقدر است؟

  سختی استخراج و درآمد حاصل از استخراج کوین های مختلف، با توجه به ارزش بازار و محبوبیت آنها متغیر است. به عنوان مثال، اگر یک ماینر با موفقیت بتواند یک بلوک بیت کوین را استخراج کند، کل پاداش استخراج را دریافت خواهد کرد. در حال حاضر پاداش فعلی استخراج هر بلوک بیت کوین برابر 6.25 BTC است.

  پس از استخراج 210 هزار بلوک یعنی تقریباً هر چهار سال یک بار، پاداش استخراج هر بلوک بیت کوین نصف شده و به این ترتیب پاداش استخراج بیت کوین در سال 2024 به 3.125 BTC کاهش پیدا خواهد کرد. علاوه بر درآمد حاصل از استخراج هر بلوک، ماینرها در ازای تراکنش های بلوک کارمزدی بین 5 تا 10 دریافت می کنند. در نهایت می توان گفت درآمد حاصل از دستگاه ماینر با توجه به پاداش استخراج بلوک و قیمت لحظه ای کوین مورد در نظر می تواند متفاوت باشد.

  سود دستگاه ماینر

  اگر به ماینینگ حرفه ای ارزهای دیجیتال علاقمند باشید، برای شروع به یک سرمایه اولیه مناسب نیاز پیدا می کنید. علاوه بر هزینه های خرید ماینرها، هزینه های مربوط به محل نگهداری، هزینه های برق، تهویه، تعمیر و نگهداری را نیز باید در نظر داشته باشید.

  از آنجایی که ماینرها دستگاه های پرسر وصدایی هستند جهت نگهداری و راه اندازی آنها به یک سوله یا محیطی خارج از محل زندگی نیاز خواهید داشت. استخراج بلوک یک کار شبانه روزی بوده و ماینرها به طور 24/7  روشن هستند؛ بنابراین مصرف برق بسیار بالا خواهد بود.

  از طرف دیگر، فعالیت مداوم ماینرها گرمای زیادی تولید کرده و نصب تهویه مناسب و خنک سازی دستگاه ها به افزایش عمر آنها کمک می کند. در نهایت جهت محاسبه سود دستگاه ماینر، لازم است مخارج ماهانه ماینینگ همچون هزینه های مربوط به مصرف انرژی، محل راه اندازی، تعمیر و نگهداری را از درآمد حاصل از ماینر کم کنیم.

  برترین تولید کنندگان دستگاه های ماینر ASIC

  حال که متوجه شده اید دستگاه ماینر چیست بهتر است شناختی از برترین تولید کنندگان قوی ترین و کارآمدترین دستگاه های ماینر یعنی ای سیک ها داشته باشید.

  • Bit Main

  در سال 2013 شرکت بیت مین تکنولوژی (BitMain Technology) در پکن چین تاسیس شد، دستگاه های سخت افزاری استخراج انت ماینر (AntMiner) هنوز هم جز بهترین ماینرها به حساب می آیند.

  • Micro BT

  سال 2016 یکی از اعضای شرکت انت ماینر که ماینر AntMiner S9 را طراحی کرده بود از شرکت مربوطه یعنی بیت مین جدا شد و میکرو بی تی را تاسیس کرد. میکرو بی تی سازنده ی ماینرهای WhatsMiner همچنان یکی از اصلی ترین رقبای شرکت بیت مین به حساب می آید.

  • Ebang

  شرکت Ebang محصولات ماینر خود را با نام Ebit عرضه می کند، شرکت Ebang نیز یکی از سردمداران تولیدکننده ماینرهای ای سیک به حساب می آید.

  • Canaan

  ماینرهای کنان (Canaan) برای افرادی که به دنبال یک دستگاه ماینر با قدرت هش بسیار بالا هستند خیلی مناسب نیست، اما به هر حال کاربرد خود را دارند. شرکت Canaan ماینرهای ای سیک خود را با نام آوالون (Avalon) تولید و عرضه می کند.

  تفاوت دستگاه ماینر با ریگ ماینر

  در یک تعریف ساده دستگاه ماینر یک سخت افزار کامپیوتری است. اگر کامپیوتر خانگی شما حداقل توان پردازش مورد نیاز را داشته باشد، می توانید از آن به عنوان یک دستگاه ماینر استفاده کنید. در واقع هر ماینر با هدف کمک به پردازش تراکنش ها و ایمن سازی شبکه کوین مورد نظر، وارد شبکه استخراج می شود.

  ماینر با توان پردازش بالای خود، محاسبات بسیار پیچیده هر بلاک را انجام داده و بلاک جدیدی را به زنجیره بلاک های قبلی اضافه می کند. در آخر به ماینری که سریع تر از سایر ماینرها موفق به حل این معادله شود، به عنوان پاداش استخراج بلوک، توسط توکن بومی شبکه پاداش داده می شود.

  اما ریگ ماینر چیست و چه تفاوتی با دستگاه ماینر دارد؟ ریگ ماینر یک سیستم سخت افزاری ویژه و سفارشی شده است که به صورت تخصصی با هدف استخراج ارزهای دیجیتال طراحی می شود. ریگ های استخراج تمام عناصر ضروری یک کامپیوتر از جمله RAM، مادر برد، فضای ذخیره سازی و CPU را در خود دارد. اصلی ترین چیزی که ریگ های استخراج ارز دیجیتال را از رایانه های سنتی متمایز می کند، کارت گرافیک (GPU) آنها است.

  ریگ ماینینگ از ترکیب چند دستگاه ماینینگ جداگانه ایجاد می شود. این کار سبب افزایش توان خروجی استخراج یا نرخ هش و در نهایت چند برابر شدن پاداش ها می شود. ریگ های ماینینگ یا با واحدهای GPU یا واحدهای ASIC در کنار هم ساخته می شوند.

  دلیل استخراج ارزهای دیجیتال

  بسیاری بیت کوین را طلای دیجیتال می دانند، همان طور که برای به دست آوردن طلاهایی که هنوز از دل معدن استخراج نشده اند عملیات استخراج باید انجام شود، برای استخراج بیت کوین نیز باید عملیات استخراج صورت گیرد، البته تفاوت های در میان استخراج طلا و استخراج ارزهای دیجیتال وجود دارد.

  همان طور که از نام ارزهای دیجیتال برداشت می شود، ارزهای دیجیتال، دیجیتالی هستند و ماهیتی فیزیکی ندارند و عملیات استخراج یا ماین کردن آنها نیز با عملیات استخراج طلا که ماهیتی فیزیکی دارد متفاوت است.

  دستگاه ها و ابزاری که برای استخراج ارزهای دیجیتال به کار می روند نیز بالطبع متفاوت هستند، اما به هر حال عملیاتی باید صورت بگیرند که استخراج کننده گان (ماینرها) موفق به دریافت ارزهای دیجیتال کنند.

  سوالی که پیش می آید این است که انجام عملیات استخراج ارزهای دیجیتال قرار است چه خدمتی را انجام دهد؟

  بلاک چین در یک دسته از ارزهای دیجیتال بر اساس پروتکل اجماع PoW و یا اثبات کار فعالیت می کند، به این ترتیب قدرت هش در کل شبکه بلاک چین توزیع می شود، به عبارت دیگر ماینرها با قرار گرفتن در نقاط مختلف دنیا به توزیع پذیری قدرت هش کل شبکه کمک کرده و ارز دیجیتال مورد نظر را یک ارزدیجیتال کاملا غیرمتمرکز می کنند.
  با تمام اینها اگر شخص و یا سازمانی بتواند قدرتی بیش از 50 درصد از قدرت کل هش شبکه را در اختیار داشته باشد می تواند خطری برای امنیت شبکه ایجاد کند.
  نگرانی از این تهدید برای رمزارز بزرگی همچون بیت کوین به دلیل بزرگی شبکه ی این ارز دیجیتال بی مورد است، اما به هر حال در رمزارزهایی که کوچکتر هستند باید به این مورد توجه شود.

  استخراج رمزارزهایی که هنوز ماین نشده اند

  ارزهای فیات توسط دولت ها و بانک مرکزی کشورها در هر زمانی که آنها تصمیم بگیرند می توانند به چاپ برسند، اما در رابطه با ارزهای دیجیتال موضوع کاملا متفاوت است، هر ارز دیجیتال با توجه به قوانینی که هنگام طراحی آن وضع شده است از یک سیستم خاص برای تولید و استخراج استفاده می کند.

  به عنوان مثال در رابطه با رمزارز بیت کوین از همان ابتدای روی کار آمدن این ارز مشخص بود که تعداد کل بیت کوین هایی که قرار است استخراج شوند به 21 میلیون واحد می رسد. حتی پروتکل هایی برای چگونگی و میزان استخراج بیت کوین در بازه های زمانی از قبل مشخص شده است و به این صورت دست اندرکاران بیت کوین از تورم و بی ارزش شدن این رمزارز جلوگیری کرده اند.

  ماینرهای ارزهای دیجیتال با حل یک سری معادلات پیچیده ی ریاضی (که البته توسط دستگاه های ماینر انجام می شود) با یکدیگر رقابت می کنند و شخصی که بتواند آن معادله ریاضی که جواب آن هش بلاک مربوطه است را پیدا کند، این امتیاز را کسب می کند که بلاک جدید که حاوی تراکنش های جدید است را به بلاک چین اضافه کند.

  اما ماینرها این خدمات را به رایگان انجام نمی دهند و رقابتی که ماینرها باهم دارند به دلیل پاداشی است که قرار است نصیب یکی از آنها شود و آن پاداش همان بیت کوین ها و یا رمزارزهای جدید استخراج شده است که در حال حاضر 25/6 واحد بیت کوین برای اضافه کردن هر بلاک به شبکه بلاک چین بیت کوین است. (در رمزارزهای دیگر این مقادیر متفاوت است)

  تایید تراکنش ها

  هنگامی که فردی قصد انجام تراکنش را داشته باشد، مقداری که قصد ارسال آن را دارد تعیین کرده و به شبکه ارسال می کند، این تراکنش برای گروهی از نودهای شبکه بلاک چین ارسال می شود، اعتبار شخص و تراکنش بررسی می شود (دارایی شخص فرستنده، درواقع با کمک الگوریتم هایی با بررسی تراکنش ها و فعالیت های اخیر فرد فرستنده، دارایی های او محاسبه می شود تا بتوان اعتبارسنجی را انجام داد.)

  سپس ماینرها تراکنش ها را در بلاک جدید قرار داده و عمل استخراج انجام می شود. مدت زمان مورد نیاز برای تایید تراکنش می تواند متفاوت باشد.

  تجهیزات مورد نیاز برای استخراج

  1. اینترنت پر سرعت

  همان طور که می دانید ارزهای دیجیتال دارایی هایی دیجیتال هستند که برای استخراج و استفاده از آنها به اینترنت نیاز است. اینترنت آن هم از نوع پرسرعت یکی از مولفه های مورد نیاز برای استخراج ارزهای دیجیتال است که در عمل ماین کردن باید وجود داشته باشد.

  2. کیف پول امن

  شما به عنوان یک ماینر چه در زمانی که خود به صورت انفرادی فعالیت می کنید و چه در زمانی که قدرت هش ماینر خود را در اختیار یک استخر قرار می دهید به یک کیف پول امن نیاز دارید تا پاداش استخراج خود را و یا سود دریافتی از استخر استخراج را در آن ارسال کنید.

  3. دستگاه سخت افزاری ماینر

  و اما یکی از ضروری ترین ابزار موردنیاز و شاید اصلی ترین ابزار در ماین کردن، خود دستگاه استخراج یا ماینر باشد. با توجه به رمزارزی که قصد استخراج آن را دارید باید به تهیه یک یا چند دستگاه ماینر بپردازید.

  توجه کنید که به عنوان مثال در حال حاضر خرید یک دستگاه ماینر FPGA و یا حتی دستگاه ماینر ای سیک ضعیف برای استخراج بیت کوین اصلا منطقی نیست. پس با توجه به رمزارزی که قصد استخراج آن را دارید و با توجه به شرایط خودتان بهترین دستگاه ماینر را تهیه کنید.

  آینده استخراج ارزهای دیجیتال

  استخراج ارزهای دیجیتال یک امر همیشگی نیست و به هرحال به پایان می رسد، استخراج ارزهای دیجیتال با گذر زمان به دلیل بیشتر شدن سختی شبکه به مراتب مشکل تر از استخراج آن در سال های پیش بوده است.

  همان طور که می دانید و پیش از این نیز اشاره شد، تعداد کل ارزهای دیجیتال در همان ابتدای طراحی آنها مشخص شده است، با سخت تر شدن استخراج آنها امکان استخراج مقادیر کمتری از آنها در مدت زمان مشابه نسبت به گذشته وجود دارد و به هرحال با وجود سختی استخراج روزی این عملیات به پایان می رسد.

  به عنوان مثال برای رمزارزی همچون بیت کوین، روزی که 21 میلیون واحد بیت کوین استخراج شود دیگر هیچ فعالیتی در زمینه استخراج بیت کوین صورت نمی گیرد و این بیت کوین های استخراج شده خواهند بود که با توجه به کارایی که روز به روز بیشتر می شود برای دارندگان خود سودسازی خواهند کرد.

  با وجود اینها می بینیم در همین دوران که استخراج ارزهای دیجیتال و بیت کوین در حال انجام است، روش انجام این کار با گذر زمان دست خوش تغییراتی بوده است و احتمالا بعد از این نیز با توجه به شرایط تغییراتی خواهد کرد.

  انتخاب و خرید بهترین ماینر

  امروزه طیف عظیمی از دستگاه های ماینر را می توانید در بازار تهیه کنید، برای افرادی که به تازگی قصد ورود به این عرصه را دارند تصمیم گیری در خصوص خرید مناسب ترین دستگاه ماینر چندان کار ساده ای نیست زیرا برای خرید ماینر باید به عوامل مختلف توجه کرد.

  ماشین حساب های ماینینگ را می توان به عنوان یک وسیله کمکی در این راستا در نظر گرفت که افرادی که اطلاعات کافی در این زمینه ندارند بتوانند با استفاده از ماشین حساب ماینینگ و وارد کردن ارقامی همچون هزینه ی مصرفی برق، قدرت هش ریت دستگاه، سختی شبکه و هرآنچه باید بررسی شود به نتیجه برسند و با کنار هم قرار دادن نتایج به دست آمده بهترین دستگاه ماینر را تهیه کنند.

  علاوه بر این موضوع نوع رمزارزی که قرار است استخراج کنید بسیار در موفقیت شما در زمینه استخراج موثر است به عنوان مثال با اینکه ماین کردن بیت کوین به وسیله CPU رایانه شخصی منسوخ شده است.

  هنوز هم ارزهای دیجیتالی هستند که بتوان به وسیله CPU آنها را استخراج کرد و درواقع هزینه بیش از حد برای استخراج این ارزهای دیجیتال با خرید دستگاه های ماینر قوی تر هزینه اضافی خواهد بود.

  از طرفی فکر کردن به اینکه شخصی بخواهد رمزارزی همچون بیت کوین را امروزه به وسیله CPU رایانه شخصی خود استخراج کند نیز مضحک است چراکه در این صورت نه تنها موفق به استخراج نمی شود که سیستم رایانه شخصی خود آسیب خواهد رساند.

  در نتیجه بهتر است در هنگام تهیه ماینر به تمام موارد اشاره شده دقت کرد.

  سخن آخر

  ما سعی کردیم در این مقاله با آوردن مطالبی راجع به اینکه دستگاه ماینر چیست و چه کاری انجام می دهد و انواع دستگاه های ماینر چه هستند، اطلاعاتی را در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم.

  فعالیت در بازار کریپتوکارنسی به معامله گری و سرمایه گذاری در این بازار خلاصه نمی شود بلکه راه های مختلف برای به سود رسیدن در این بازار وجود دارد که استخراج و ماین کردن ارزهای دیجیتال یکی از آنهاست، اگر قصد فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال به عنوان یک ماینر را دارید مطالعه این مطلب می تواند تا حد زیادی به شما کمک کند.