ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
پرسودترین کانال سیگنال VIP جفت‌ارزها رایگان شد!

بررسی عوامل موثر بر قیمت ماینر ها

عوامل موثر بر قیمت ماینرها

عوامل مؤثر در قیمت ماینر ها

امروزه افراد زیادی برای داشتن درآمد مناسب استخراج ارزهای دیجیتال مانند اتریوم، بیت کوین و… را آغاز کرده‌اند. استخراج ارزهای دیجیتال به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که ارزان‌ترین آن‌ها استخراج ابری است که در مقایسه با قیمت ماینر ها و میزان برقی که مصرف می‌کنند، بهینه‌تر هستند و استخراج تنها با یک کامپیوتر معمولی و کیف پول دیجیتال انجام می‌گیرد.

همچنین در استخراج ابری میزان آلودگی صوتی کمتر است و نیازی به داشتن مکان و تجهیزات خاص و پیچیده نیست. در نگاه اول استخراج ابری روشی بسیار مناسب و کم‌هزینه‌تر به نظر می‌رسد، اما واقعیت این است که برای کسب درآمد بیشتر و داشتن سود بالاتر، لازم است برای خرید دستگاه ماینر اقدام کنید.

علاوه بر این‌ها در حال حاضر استخراج ارزهای دیجیتال مانند بیت ‌کوین دیگر عملاً به شیوه استخراج ابری امکان‌پذیر نیست و نمی‌توان با استفاده از کامپیوترهای معمولی که از نظر سخت افزاری، پردازنده‌ها و قطعات کامپیوتری ضعیف هستند، این فرایند را انجام داد؛ اینجاست که دستگاه ماینر اهمیت خود را نشان می‌دهد و به کمک ما می‌آید.

باید دانست که یک دستگاه ماینر خوب چه ویژگی‌هایی دارد و هنگام خرید آن باید به چه نکاتی توجه کرد؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت در یک دستگاه ماینر خوب ویژگی‌هایی مانند صدا، قیمت، میزان هش و میزان برق مصرفی اهمیت زیادی دارند.

همچنین قبل از خرید باید این نکته را نیز مدنظر داشته باشیم که قصد استخراج چه ارزی را دارید و الگوریتم آن چیست؟ به عنوان مثال الگوریتم بیت کوین SHA-256 است و شما می‌توانید با استفاده از دستگاه استخراج بیت کوین هر ارزی را با این الگوریتم استخراج کنید. در این مقاله قصد داریم به بررسی عوامل مؤثر در قیمت ماینر بپردازیم و نکات مهمی را بیان کنیم که باید قبل از خرید دستگاه ماینر بدانید.

خرید دستگاه های ماینر

قیمت ماینر و عوامل موثر بر قیمت ماینر

همانطور که می‌دانید دستگاه‌های آی‌سیک به‌صورت اختصاصی تنها برای عملیات استخراج ساخته شده‌اند و از این‌رو سودآوری بیشتری از سایر روش‌های ماینینگ دارند. نحوه استفاده از این دستگاه‌ها آسان است و تنها با در نظر داشتن چند نکته می‌توان به‌راحتی کارکردن با آن را یاد گرفت، اما نکته مهمی که وجود دارد، مربوط به سختی‌های خرید و فروش دستگاه‌های ماینر در ایران است.

پیش‌تر دستگاه‌های ماینر به‌صورت قاچاق وارد کشور می‌شد که مشکلاتی مانند تعهد‌نداشتن فروشنده، مشخص‌نبودن اصالت کالا، نبود گارانتی و… را به همراه داشت، اما در حال حاضر اداره صنعت، معدن و تجارت به شرط داشتن مجوز، اجازه واردات ماینرها را داده است؛ با وجود این به‌دلیل طولانی‌بودن پروسه آن بسیاری از افراد از این روش دشوار استفاده نمی‌کنند.

همچنین باید به این نکته توجه داشت که ماینرهای کارکرده و دست دوم به‌دلیل اینکه هر لحظه امکان دارد از کار بیفتند مشکلات دیگر برای آن‌ها به وجود بیاید، بازدهی لازم را ندارند؛ بنابراین توصیه ما این است که هرگز به اقدام به خرید دستگاه‌های کارکرده نکنید؛ زیرا دستگاه‌های نو اگر از منبع درست و معتبری خریداری شوند هم دارای اصالت کالا هستند و هم تضمینی برای بازگشت سرمایه شما و درنهایت سودآوری بیشتر است.

علاوه بر دستگاه ماینر، نوع ارز دیجیتال انتخابی نیز نقش مهمی در میزان سودآوری شما دارد. به‌طورکلی می‌توان گفت ارزی ارزش استخراج را دارد که درصورت بالا رفتن میزان سختی استخراج آن، قیمت آن نیز افزایش داشته باشد تا استخراج آن به‌صرفه باشد.

به‌طورکلی دستگاه‌های ماینر تنها از یک الگوریتم رمزنگاری پشتیبانی می‌کنند و تعداد معدودی از دستگاه‌های جدید وجود دارند که از چند الگوریتم پشتیبانی می‌کنند؛ بنابراین هر دستگاه تنها امکان استخراج تعداد محدودی ارز دیجیتال را دارد. یکی از عوامل مؤثر در قیمت ماینر قدرت پردازش دستگاه ماینر است؛ توجه کنید که قدرت پردازش هر دستگاه ماینر مختص خود دستگاه است و به آن نرخ هش یا همان هش ریت گفته می‌شود؛ هرچه میزان قدرت پردازش یک دستگاه ماینر بیش‌تر باشد، میزان ارزهای دیجیتال استخراج شده آن نیز بیشتر می‌شود.

سخت افزار های استخراج ارز دیجیتال

سخت افزار های استخراج ارز دیجیتال

برای استخراج ارزهای دیجیتال از تمامی سخت افزارهایی که توان پردازشی داشته باشند، می‌توان استفاده کرد. برخی از این سخت افزارها عبارت‌اند از:

 • پردازنده مرکزی (CPU)
 • پردازنده گرافیکی (GPU) یا همان کارت گرافیک
 • دستگاه یا کارت FPGA
 • دستگاه مخصوص استخراج (ASIC)

امروزه یا گسترش شبکه بیت کوین، امکان استخراج تنها با تراشه‌های مخصوص تحت عنوان آی‌سیک (ASIC) به‌صرفه بوده و امکان‌پذیر است. ASIC مخفف عبارت Application Specific Integrated Circuit و به معنای «مدار مجتمع با کاربرد خاص» بوده و دستگاهی است که سخت افزارهای آن تنها به‌منظور یک کاربرد خاص (ماینینگ) طراحی شده است.

 • قیمت

قیمت دستگاه ماینر به عوامل زیادی بستگی دارد، مانند مصرف برق، هش ریت، تعداد و قدرت فن‌ها (کولینگ)، شرکت تولیدکننده و… به‌طورکلی می‌توان گفت هرچه میزان قدرت یک دستگاه در استخراج ارز دیجیتال بیشتر باشد، قیمت آن بیشتر و در مقابل بازگشت سرمایه خرید دستگاه به شما زودتر خواهد بود. مشکلی که وجود دارد این است که در ایران واسطه‌های سودجویی وجود دارند که با بالارفتن قیمت ارز، قیمت دستگاه‌ها را نیز تغییر می‌دهند.

 • هش ریت

 قدرت و سرعت عملکرد دستگاه ارتباط مستقیم با هش ریت دارد؛ به بیان ساده‌تر می‌توان گفت هرچه میزان هش ریت یک دستگاه ماینر بیشتر باشد، سرعت عملکرد دستگاه در حل یک بلوک نیز افزایش خواهد یافت.

هش ریت از عوامل مؤثر در قیمت ماینر است؛ توجه کنید که درباره هش ریت یک دستگاه سرتان کلاه نرود؛ زیرا برخی فروشندگان سودجو دستگاه‌های ماینر، دستگاه‌هایی را که از یک مدل خاص هستند، اما هش ریت پایین‌تر و قیمت کمتری دارند، با قیمت بالاتر به مشتریان خود می‌فروشند. برای جلوگیری از این اتفاق کافی است شماره سریال درج‌شده روی دستگاه را با شماره سریال روی جعبه آن تطبیق دهید.

 • نرخ تولید صدا

این فاکتور در ابتدا توسط بسیاری از خریداران نادیده گرفته می‌شود، اما واقعیت این است که صداهای تولیدشده توسط دستگاه‌های ماینر به‌شدت زیاد است؛ بنابراین نمی‌توان از آن‌ها در اماکن مسکونی به‌راحتی استفاده کرد. به‌طور میانگین می‌توان گفت صدای دستگاه‌های ماینر حدود 80 دسی‌بل است و می‌توان آن را معادل صدای یک سشوار حرفه‌ای در فاصله 1 متری دانست.

حال تصور کنید بدون توجه به این موضوع اقدام به خریداری دو یا سه دستگاه ماینر و راه‌اندازی آن‌ها در منزل مسکونی خود کنید. بی‌شک اولین بار پس از روشن‌کردن این دستگاه‌ها شوکه خواهید شد؛ دستگاه‌هایی که لازم است برای بازگشت سرمایه و سودآوری 24 ساعت شبانه‌روز روشن باشند. نرخ تولید صدا یکی دیگر از عوامل مؤثر در قیمت ماینر است که در برخی دستگاه‌های جدید ممکن است میزان آن از دستگاه‌های قدیمی کمتر بشد.

 • سیستم تهویه مناسب

دستگاه‌های ماینر زمانی بهترین عملکرد خود را دارند که در شرایط دمایی مناسب قرار گیرند. دستگاه‌های تولیدشده جدید همگی سیستم کولینگ داخلی دارند و درصورت نگهداری دستگاه به‌صورت منحصربه‌فرد، دیگر نیازی به تعبیه سیستم تهویه مجزا نیست.

اگر می‌خواهید یک مزرعه با چندین دستگاه مختلف داشته باشید، لازم است به این پارامتر به‌شدت توجه کنید؛ زیرا بدون شک کولینگ داخلی دستگاه پاسخگوی یک مزرعه استخراج نخواهد بود و شما نیازمند یک سیستم تهویه مناسب هستید؛ بنابراین فراهم‌کردن سیستم تهویه مناسب نیز یکی از عوامل مؤثر در قیمت ماینر است که نباید از کنار آن به‌راحتی گذشت.

 • شرکت تولیدکننده

مانند هر کالای دیگری یکی از عوامل مؤثر در قیمت ماینر شرکت سازنده آن است. در تولید دستگاه‌های ماینر نیز برخی از شرکت‌ها به‌واسطه کیفیت اجناسی تولیدی‌شان معتبرتر هستند. اعتبار آن‌ها از این جهت است که شما نگرانی کمتری درباره خرابی، گارانتی و یا طول عمر دستگاهی که خریداری کرده‌اید خواهید داشت. در صنعت ماینینگ 4 شرکت در مقایسه با سایر رقبا اعتبار نسبتاً بیشتری دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

۱- بیت مین (Bitmain): اولین و بزرگ‌ترین شرکت تولیدکننده ماینر در جهان است که ماینرهای آن تحت عنوان انت ماینر (Antminer) شناخته می‌شوند.

۲- میکرو بی تی (MicroBT): این شرکت که در رتبه دوم قرار دارد، ماینرهایی با عنوان (Whatsminer) تولید می‌کنند.

۳- اینوسیلیکون (Innosilicon): این شرکت سومین تولیدکننده برتر دستگاه‌های استخراج بیت کوین در دنیا است.

۴- کنان (Cannan): چهارمین سازنده برتر دستگاه‌های ماینر در دنیاست و ماینرهای آن با عنوان آوالون (Avalon) به بازار عرضه می‌شوند.

وضعیت شبکه و عوامل مؤثر در قیمت دستگاه ماینر

بی‌شک درباره سختی شبکه چیزهای شنیده‌اید. تقریباً هر چند سال یکبار توسعه‌دهندگان براساس میزان ماینینگ در شبکه تصمیم می‌گیرند میزان سختی شبکه را افزایش دهند. منظور از سختی شبکه سخت‌تر پیداشدن هش موردنظر و زمان طولانی‌تر برای رسیدن به آن است و همین امر سبب می‌شود نیاز به دستگاه‌هایی با قدرت بالاتر داشته باشیم.

درنتیجه می‌توان سختی شبکه را عملاً عاملی مهم و مؤثر در قیمت دستگاه ماینر دانست که با افزایش میزان آن دستگاه‌های قدیمی که قدرت پایین‌تری دارند کارایی خود را از دست می‌دهند و قیمت آن‌ها سقوط کرده و میزان قیمت دستگاه‌های جدید افزایش می‌یابد.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی عوامل مؤثر در قیمت ماینر پرداختیم. به‌طورکلی می‌توان گفت از آنجا که قیمت دستگاه‌های ماینر نکته بسیار مهمی در خرید این دستگاه‌هاست، لازم است بدانید چه عواملی بر میزان افزایش یا کاهش این دستگاه‌ها تأثیر می‌گذارند. عوامل مؤثر بر قیمت ماینر که باید به آن‌ها توجه کنید، عبارت‌اند از هش ریت، میزان برق مصرفی، سختی شبکه و… موارد گفته‌شده در این مقاله بسیار مهم است و در صورتی که هریک از آن‌ها نادیده گرفته شود، می‌تواند خسارات جبران‌ناپذیری را متوجه شما کند.

پرسش‌های متداول

۱- انواع سخت افزارهای ارز دیجیتال کدام اند؟

برای استخراج ارزهای دیجیتال می‌توان از تمامی سخت افزارهایی که توان پردازشی داشته باشند، استفاده کرد. برخی از این سخت افزارها عبارت‌اند از:

 • پردازنده مرکزی (CPU)
 • پردازنده گرافیکی (GPU) یا همان کارت گرافیک
 • دستگاه یا کارت FPGA
 • دستگاه مخصوص استخراج (ASIC)

۲- کاربرد دستگاه آی‌سیک (ASIC) چیست؟

ASIC که مخفف عبارت Application Specific Integrated Circuit به معنای «مدار مجتمع با کاربرد خاص» بوده، دستگاهی است که سخت افزارهای آن تنها به‌منظور یک کاربرد خاص (ماینینگ) طراحی شده‌اند.

۳- مهم‌ترین شرکت‌های تولیدکننده دستگاه ماینر کدام اند؟

 • بیت مین (Bitmain) 
 • میکرو بی تی (MicroBT) 
 •  اینوسیلیکون (Innosilicon)
 • کنان (Cannan) 
به این مقاله امتیاز دهید
(۱۸۰ رای) ۴.۴
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات استخراج ارز دیجیتال به شما پیشنهاد میکنیم:
best-bitcoin-mining-hardware
معرفی و مقایسه بهترین دستگاه های ماینینگ بیت کوین
miner
دستگاه ماینر چیست و ماینر به چه کسی می گویند؟
miner-autotuning
هر آنچه که باید در مورد اتوتیونینگ (Autotuning) ماینر بدانید!
overclock-mining
اورکلاک (Overclock) چیست؟
bitcoin-farm
مزرعه بیت کوین چیست؟ آموزش راه‌ اندازی فارم بیت کوین
bitcoin-core
آموزش استفاده از نرم افزار بیت کوین کور (Bitcoin Core)
bitcoin-mining-with-mobile
آموزش کامل استخراج بیت کوین با موبایل
best-mining-os
معرفی بهترین سیستم عامل برای استخراج ارزهای دیجیتال
bitcoin-farming
همه چیز درباره مزرعه بیت کوین
factors-that-affects-mining-rigs
بررسی عوامل موثر بر قیمت ماینر ها
how-to-choose-bitcoin-mining-hardwares
آموزش خرید دستگاه ماینینگ بیت کوین
best-mining-pools
معرفی بهترین استخرهای استخراج بیت کوین در ایران و جهان
mining-monero-tutorial
آموزش استخراج ارز دیجیتال مونرو (Monero) به صورت گام به گام
best-bitcoin-mining-softwares
معرفی بهترین نرم افزار های استخراج بیت کوین
how-to-mine-cryptocurrency-on-hard-drives
آموزش استخراج ارز دیجیتال با هارد دیسک (HDD)
grin-mining-tutorial
آموزش استخراج ارز دیجیتال گرین (Grin) به صورت گام به گام
zcash-mining-tutorial
آموزش جامع استخراج ارز دیجیتال زی کش (Zcash) با دو روش ساده
best-eth-mining-harwares
مقایسه بهترین دستگاه های ماینینگ اتریوم
ethereum-mining-tutorial
آموزش استخراج ارز دیجیتال اتریوم به صورت گام به گام
ethereum-mining-rig
آموزش خرید دستگاه ماینینگ اتریوم
best-motherboards-for-mining
معرفی 7 مادربرد برای ماینینگ و مزایا و معایب آن ها
bitcoincash-mining-tutorial
آموزش استخراج بیت کوین کش به صورت گام به گام
how-to-choose-mining-motherboard
آموزش نحوه انتخاب مادربرد ماینینگ
litecoin-mining-tutorial
آموزش استخراج ارز دیجیتال لایت کوین به صورت گام به گام
kadena-extraction
آموزش استخراج ارز دیجیتال کادنا (KDA)
classic-atrium-extraction
آموزش استخراج اتریوم کلاسیک به همراه معرفی استخر ماینینگ
liquidation
لیکویید شدن یا کال مارجین چیست و چه زمانی اتفاق می افتد؟
cryptotab
کریپتوتب (CryptoTab) چیست؟ آموزش ثبت نام و نحوه کارکرد آن
stereum
استریوم چیست؟ با آموزش کامل سهام گذاری در اتریوم
what-is-mining-difficulty
سختی شبکه یا سختی استخراج چیست و کدام ارز دیجیتالی سختی دارد؟
asic
ای سیک (ASIC) چیست؟ و نحوه کار با آن به چه صورت است؟
what-is-rig-mining
ریگ ماینینگ چیست؟ آشنایی با نحوه نصب و اسمبل کردن آن
litecoin-mining
آموزش استخراج لایت کوین و معرفی استخرهای استخراج آن
cloud-mining-websites
معرفی 8 تا از بهترین سایت‌ های استخراج ابری
chia-mining
آموزش گام به گام استخراج ارز دیجیتال چیا
what-is-cloud-mining
استخراج ابری چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟
crypto-mining-methods
معرفی انواع روش استخراج ارز دیجیتال
how-to-install-miner
آموزش کامل نصب دستگاه استخراج ارزهای دیجیتال
bitcoin-mining
آموزش گام به گام استخراج بیت کوین
ethereum-mining
آموزش کامل انواع روش های استخراج اتریوم
mining-pool
استخر استخراج چیست؟ معرفی 23 تا از بهترین های آن
crypto-mining-farm
معرفی 5 مزرعه استخراج ارز دیجیتال در دنیا