استخراج ارزهای دیجیتال یکی از روش های توزیع ثروت در میان فعالان پروژه های ارزهای دیجیتالی مبتنی بر الگوریتم اثبات کار است، اما مصرف انرژی در فرایند استخراج ارزهای دیجیتال و همچنین تمرکز قدرت پردازش ماینرها در استخرهای استخراج، بخشی از نگرانی منتقدان به پروژه های ارزهای دیجیتالی مبتنی بر الگوریتم اثبات کار است. اگرچه الگوریتم اثبات سهام (Proof of Stake) مصرف انرژی برای فعالیت شبکه های بلاک چینی را کاهش داده است، تأثیرگذاری ثروتمندان و سپرده گذاران بزرگ و همچنین استخرهای سپرده گذاری همچنان حقیقتی انکارناپذیر است.

فهرست []

  چطور به وسیله هارد دیسک ارز دیجیتال استخراج کنیم؟

  اساساً ماینینگ ارز دیجیتال به غیر از الگوریتم اثبات ظرفیت به صورت اثبات کار، به تجهیزات خاص و گران قیمتی نیاز دارد. استفاده از الگوریتم اثبات سهام نیز ممکن است، ولی این روزها یکی از روش های اصلی برای استخراج ارز دیجیتال یا ماینینگ استفاده از هارد دیسک است. درحقیقت استخراج ارز دیجیتال با هارد دیسک، تکیه بر الگوریتمی در بلاک چین هاست که با الگوریتم اثبات ظرفیت، استفاده از فضای خالی هارد دیسک برای استخراج را امکان پذیر می کند.

  درحقیقت الگوریتم اثبات ظرفیت یک روش استخراج بسیار جدید در بلاک چین است که هم اکنون توسط تعداد انگشت شماری پروژه استفاده می شود. بسیاری از کاربران بر این باورند که با توجه به مزایایی که این الگوریتم استخراج دارد، این روش جایگزینی مناسب برای روش های فعلی استخراج ارزها محسوب می شود؛ از این رو در این مطلب قصد داریم ضمن معرفی این الگوریتم اجماع، مزایا و معایب آن، ارزهایی که با این الگوریتم کار می کنند و درنهایت آموزش استخراج بیت کوین با هارد دیسک را برای شما همراهان گرامی توضیح دهیم.

  بهتر است در ابتدا مروری بر الگوریتم گواه اثبات کار و نحوه استخراج ارزها به وسیله این الگوریتم اجماع داشته باشیم.

  الگوریتم گواه اثبات کار (PoW) و نحوه استخراج ارزها به کمک آن

  به طورکلی، الگوریتم اجماع گواه اثبات کار (روش استخراجی که ارزهای دیجیتال زیادی مانند بیت کوین به آن تکیه کرده اند) به الگوریتم اثبات ظرفیت بسیار نزدیک است؛ البته با این تفاوت که در شیوه گواه اثبات کار، به تجهیزات تخصصی و گران قیمت تری نیاز خواهد بود. علاوه بر موارد یادشده، شیوه استخراج اثبات کار شیوه ای بسیار پر سر و صدا و از نظر مصرف انرژی نیز پرمصرف است؛ از این رو این روش فشار بسیار شدیدی را به دستگاه ها وارد می کند و به همین دلیل لازم است آن ها را به صورت دوره ای تعمیر کرده و قطعات خراب و ازکارافتاده را با قطعات جایگزین تعویض کرد.

  درحقیقت مراحل استخراج ارزهای دیجیتال به وسیله الگوریتم Proof of Work به این شکل است که در ابتدا ماینرها تراکنش ها را جمع آوری می کنند و آن ها را در یک بلاک قرار می دهند، اما در گام بعدی، تمامی اطلاعات موجود در بلاک که حاوی هش بلاک قبلی نیز می شود، در راستای تولید یک مقدار هش جدید، از یک تابع هش عبور می کند.

  از طرفی، پس از طی این مراحل، ماینرها باید در راستای پیداکردن میزان هش صحیح، با سریع ترین سرعت ممکن یک عدد را در سربرگ بلاک تغییر دهند و همچنین جهت پیداکردن هش صحیح، تلاش کرده و اعداد گوناگون را امتحان کنند. حال اینکه اولین ماینری که قادر باشد با تکیه بر توان پردازش سخت افزارهای خود، مقدار صحیح هش را پیدا کند، این رقم را برای دیگر اعضای شبکه نیز ارسال کرده و بدین ترتیب یک بلاک جدید را به بلاک چین وصل می کند.

  استخراج ارز دیجیتال با هارد دیسک (HDD)

  اساساً استخراج ارز دیجیتال با هارد دیسک (HDD Mining) از جمله روش های استخراج ارزهای دیجیتال مبتنی بر سخت افزارهای هارد دیسک است. درحقیقت برخلاف استخراج معمولی که روشی مبتنی بر واحدهای پردازنده گرافیکی (کارت های گرافیک) است که به آن GPU Mining نیز گفته می شود، استخراج کنندگان به وسیله هارد دیسک، از مجموعه ای از درایوهای هارد دیسک برای تولید بلاک های جدید در دفتر کل توزیع شده ( Ledger) استفاده می کنند.

  به بیان ساده تر، برای استخراج ارز دیجیتال با هارد دیسک و توسط الگوریتم اثبات ظرفیت ( Proof of Capacity) به جای تغییردادن پیاپی اعداد در سربرگ بلاک، هارد دیسک به عملیات پردازش و ثبت کردن یا پلاتینگ (Plotting) می پردازد. از طرفی در این روش هارد دیسک پاسخ های احتمالی در معادله بلاک ها را نیز ذخیره می کند.

  درحالی که اگر این پاسخ های ذخیره شده، پاسخ صحیح معادله بلاک باشد، ماینر مدنظر برنده آن بلاک شده و جایزه را دریافت خواهد کرد. به طورکلی می توان اذعان داشت که هرچقدر هارد دیسک از ظرفیت بالاتری برخوردار باشد، شانس برنده شدن بلاک افزایش خواهد یافت.

  اساساً در استخراج ارز دیجیتال با هارد دیسک، عملیات اثبات شامل دو مرحله است که مرحله نخست آن ثبت یا پلات کردن هارد دیسک بوده و مرحله دوم نیز مربوط به استخراج بلاک هاست. علاوه بر این، در فرایند استخراج به کمک هارد درایو، از الگوریتم اثبات ظرفیت برای سنجش تابع هش، از میزان زیادی حافظه فیزیکی که در هارد درایوهای ماینرها وجود دارد استفاده می شود. درواقع در طی مدت زمان جست وجو، در گام نخست تعدادی از هش های مختلف در فضای خالی هارد دیسک ها ذخیره شده که برای گام بعدی استخراج کردن، این گزینه از قبل اعمال شده است.

  از طرفی، زمانی که نرم افزار در حال استخراج ارزها به وسیله هارد دیسک است، فرایندی اتفاق می افتد که به عنوان پلاتینگ شناخته می شود. درواقع این فرایند به تولید حجم داده مربوط است. درحقیقت مفهوم پلاتینگ در اصطلاح شامل پردازش، ثبت، ذخیره کردن پاسخ های احتمالی معادله بلاک ها پیش از استخراج به وسیله هارد دیسک ها می شود. به این مرحله در ادامه بیشتر خواهیم پرداخت.

  نکته مهمی که در استخراج ارز دیجیتال با هارد دیسک وجود دارد این است که میزان سودآوری و عملکرد استخراج برای کاربران، به تعداد پلات های ثبت شده بستگی خواهد داشت. درواقع این پلات ها در جای خود نشان دهنده حجم داخلی درایوها هستند.

  در الگوریتم اثبات ظرفیت امکان دسترسی به نسخه های پیشرفته ای از الگوریتم اثبات ذخیره سازی و اثبات امکان بازیابی به وجود آمده است. الگوریتم اثبات ظرفیت برای محاسبه درآمد کاربران از کل هارد دیسک استفاده می کند. در الگوریتم اثبات قابلیت بازیابی برای دسترسی به شاخص درآمد از تعداد دانلودهای داده از درایو کمک می گیرند. نکته مهمی که در اینجا باید به آن اشاره کنیم این است که درایوهای سخت افزار از نظر ظرفیت داخلی موقعیت بهتری دارند. درباره عملکرد درایوهای حالت جامد نیز باید بگوییم این درایوها در سرعت انتقال اطلاعات شرایط بهتری را ایجاد می کنند.

  نقش تابع هش در استخراج ارز دیجیتال با هارد دیسک

  اگر شما نیز هم قصد انجام این کار را داشته باشید، احتمالاً تاکنون نام تابع هش را شنیده باشید. درواقع می توان گفت هش یا هشینگ به پروسه ای گفته می شود که در طول آن یک عملگر ریاضی که آن را تابع هش (Hash Function) می نامند، اطلاعات و داده های واردشده را که غالباً به صورت تصاویر، اعداد، حروف و مواردی مشابه است، می گیرد و درنهایت آن ها را به خروجی های رمزگذاری شده تبدیل کرده و تحویل می دهد.

  البته بد نیست بدانید به فرایند رمزگذاری اطلاعات ورودی و تحویل خروجی رمزی آن ها هش کردن می گویند و خروجی نهایی این تابع را با نام هش می شناسند. به طور معمول، هش خروجی به شکل یک رشته متنی با طول ثابت است. یکی از مزایای به کارگیری تابع هش در داشتن امنیت بالای آن است؛ چراکه هیچ کس نمی تواند با در مشاهده هش خروجی به داده های ورودی پی ببرد و متوجه شود که چه چیزی بوده اند.

  چگونگی انجام فرایند استخراج ارز دیجیتال با هارد دیسک

  در این بخش به طور کامل شما را با مکانیسم روش استخراج به وسیله هارد دیسک آشنا خواهیم کرد.

  قدم نخست: پلاتینگ (Plotting)

  با استفاده از درایو هارد دیسک، استخراج کنندگان می توانند بلاک های داده را از قبل تولید کنند. این روند اولیه به عنوان پلاتینگ شناخته می شود. با شروع استخراج، پلاتینگ تنها یک بار آغاز می شود. در مقایسه با استخراج به وسیله GPU یا واحد پردازش گرافیکی (Graphics Processing Unit) به زمان بیشتری نیز نیاز دارد.

  قدم دوم: تخصیص پاداش ماینینگ

  در این مرحله ماینرها باید تعیین کنند چه کسی برای تولید بلاک های داده جدید پاداش دریافت می کند. اگر این پاداش به خودتان اختصاص داده شده باشد، می توانید آن پاداش را در کیف پول خود ذخیره کنید.

  قدم سوم: ماینینگ یا استخراج

  بعد از تولید و ذخیره طرح در درایو هارد دیسک، مراحل استخراج را از نرم افزار استخراج خود آغاز کنید. این نرم افزار مشخصات سخت افزاری شما را در نظر گرفته و زمان لازم برای تولید بلاک داده فعلی را تعیین می کند. پس از محاسبات انجام شده HDD یا دیسک درایو سخت (Hard Disk Drive) شما تا زمان تولید بلاک بعدی در حالت آماده به کار باقی می ماند.

  درحالی که تعداد بلاک ها ثابت است، دیسک درایو سخت در مدت زمان زیادی آماده به کار باقی می ماند و مدت زمان تجزیه و تحلیل بلاک شامل چند ثانیه است. غیر از این موارد، در مرحله استخراج، یک دستگاه ماینر، یک اسکوپ بین صفر تا 4095 را محاسبه می کند. در روش استخراج یا همان ماینینگ باید یک بلاک ساخته شود تا شما بتوانید بلاک بعدی را استخراج کنید.

  اگر ماینری قصد ایجاد یک اسکوپ با شماره 21 را داشته باشد، باید به آدرس آن رفته و از داده های آن اسکوپ استفاده کند تا بتواند بلاک بعدی را پس ازآن ایجاد کند. در روش الگوریتم اثبات ظرفیت یک اصطلاح به نام ددلاین (Deadline) وجود دارد؛ یعنی زمانی که باید از زمان تشکیل آخرین بلاک گذشته باشد تا بتوان بلاک بعدی را استخراج کرد. پس از محاسبه Deadline ماینری پاداش می گیرد که کوتاه ترین زمان بین آن ها را انتخاب و درنتیجه زودتر هش مربوط را یافته و کار تأیید را انجام دهد.

  مزایا و معایب استخراج ارز دیجیتال با هارد دیسک

  استخراج ارز دیجیتال با هارد دیسک با مزایا و معایبی همراه است، اما به صورت کلی استخراج هر ارز دیجیتالی به کمک هارد به سرمایه مالی به مراتب کمتری نیاز دارد؛ از همین رو گزینه ای مناسب برای افراد تازه کاری محسوب می شود که با سرمایه محدود برای ورود به کار اقدام می کنند.

  مزایا استخراج ارز دیجیتال با هارد دیسک

  • کاربر به خرید مادربردهای گران قیمت با تعداد زیادی رابط برای اتصال به کارت گرافیک احتیاج ندارد.
  • استخراج ارز دیجیتال از طریق هارد نیاز زیادی به سیستم خنک کننده و تهویه هوای گرم اتاق ندارد.
  • فرایند پلاتینگ، برق بسیار کمتری در مقایسه با استخراج سنتی به وسیله ASIC ها و کارت گرافیک مصرف می کند.
  • کاربر در این مدل از استخراج احتیاجی ندارد در زمینه پیکربندی تجهیزات و نگهداری از آن ها خبره و ماهر باشد.
  • این مدل از استخراج ارز دیجیتال بسیار غیرمتمرکزتر از شیوه های متداول است؛ بنابراین حتی می توان از هارد دیسک های کامپیوتر یا تلفن همراه اندروید نیز برای این کار استفاده کرد.
  • استخراج بیت کوین با هارد به به روزرسانی پیوسته هارد دیسک احتیاج ندارد و حتی می توان از هارد دیسک های قدیمی نیز برای استخراج ارز دیجیتال بهره گرفت.
  • دستگاه های ذخیره سازی مثل درایو سخت افزاری و درایو حالت جامد بسیار ارزان تر از دستگاه های خاصی مانندASIC ها و کارت گرافیک هستند.
  • قابلیت فرمت کردن هارد بعد از هر بار استخراج وجود دارد؛ بنابراین می توان از هارد دیسک ها برای کاربردهای دیگری نیز استفاده کرد.
  • در این روش هیچ گونه نیازی به کسب مجوز نخواهد بود.

  معایب استخراج ارز دیجیتال با هارد دیسک

  • تعداد محدودی ارز دیجیتال وجود دارد که امکان استخراج آن ها از طریق هارد دیسک وجود دارد.
  • برخلاف ASIC ها و کارت گرافیک، تقاضای کمی برای هارد درایوهای در حال عملیات وجود دارد.
  • افزایش محبوبیت استخراج بیت کوین با هارد خود سبب افزایش قیمت هارد دیسک ها شده است.
  • از داده های پلات شده در هارد دیسک نمی توان جز برای استخراج ارز دیجیتال استفاده دیگری کرد.
  • بار زیاد روی هارد درایوها به کاهش طول عمر مفید آن ها و خرابی زودتر از موقع منتهی خواهد شد.

  چه الگوریتم های اجماعی در روش استخراج ارز دیجیتال با هارد دیسک استفاده می شوند؟

  به صورت کلی، درایو هارد دیسک به جای استفاده از واحدهای پردازش گرافیکی، از هارد دیسک در مرحله بعدی استخراج ارزهای دیجیتال استفاده می کند. اولین سیستم بلاک چین مبتنی بر این دستگاه ها، پلتفرم Burst بود که در سال ۲۰۱۴ ظاهر شد؛ با وجود این چند سال طول کشید تا این پلتفرم به طور کامل بین کاربران شناخته شود.

  درواقع Burst به الگوریتم ترکیبی اثبات ظرفیت یا PoC متکی است که به مقدار زیادی از فضای دیسک نیاز دارد. بعدها ارزهای دیجیتال دیگری که ماینرها می توانستند از طریق هارد دیسک استخراج کنند، ظاهر شدند که به فناوری متفاوت اثبات ذخیره سازی متکی بودند.

  الگوریتم اثبات ذخیره سازی (Proof of Storage)

  الگوریتم اثبات ذخیره سازی (Proof of Storage) یا Proof of Space یا به اختصار POS مانند الگوریتم اثبات ظرفیت به فضای هارد دیسک متکی است؛ با وجود این بلاک چین مبتنی بر PoS از این فضای حافظه رایگان برای ایجاد ذخیره سازی ابر غیرمتمرکز به جای تولید بلاک داده استفاده می کند.

  به عبارت دیگر، سیستم های ذخیره سازی مبتنی بر ابر فضای دیسک درایو سخت کاربر را اجاره کرده و آن را در اختیار کاربران دیگری قرار می دهد که به آن نیاز دارند؛ با این حال این خدمات به جای پرداخت اجاره، به دارندگان فضای دیسک اجازه می دهد ارز رمزنگاری شده را با استفاده از امکانات سرویس استخراج کنند. برخلاف بلاک چین مبتنی بر PoC دفترهای توزیع شده مبتنی بر PoS با استفاده از پرداخت ماهانه کاربر برای ذخیره سازی پرونده، پاداش استخراج ارز رمز پایه را تشکیل می دهند.

  الگوریتم اثبات ظرفیت (Proof Of Capacity)

  الگوریتم اثبات ظرفیت با عنوان PoC شناخته می شود. این الگوریتم به این معناست که ماینرها برای دریافت پاداش استخراج باید فضای هارد دیسک خود را تقسیم کنند. با استفاده از این الگوریتم کاربران می توانند فضای حافظه رایانه خود را سرمایه گذاری کنند.

  همچنین با استفاده از این الگوریتم اجماع، دفتر توزیع شده با استفاده از روش هش کردن، بلاک های داده را روی دیسک ایجاد می کند. هرچه تعداد هش های شما روی هارد دیسک بیشتر باشد، شانس دریافت پاداش بیشتر خواهد بود.

  بهترین هارد دیسک برای استخراج ارزها

  به طورکلی برای استخراج ارزهای دیجیتال، دو نوع هارد دیسک در دسترس کاربران قرار دارد که عبارت اند از دیسک درایو سخت (HDD) و SSD یا درایوهای حالت جامد (Solid-State Drives). درحقیقت هارد دیسک هایی مانند HDD ها، یک استاندارد دیرینه برای ذخیره سازی اطلاعات به شکل دیجیتال است و برای مدت زمان طولانی در بازار قطعات کامپیوتر وجود دارد که به دلیل قابلیت اطمینان و تکنولوژی پیشرفته شناخته شده است. البته سرعت انتقال اطلاعات این هارد دیسک ها کم بوده و مدت زیادی است که با محدودیت های فناوری محدود شده اند.

  از طرفی درایوهای حالت جامد به تازگی در بازار قطعات رایانه ای ظاهر شده اند، اما به دلیل نبود قطعات متحرک، بلافاصله به عنوان تصمیماتی سازش ناپذیر درباره سرعت انتقال اطلاعات و قابلیت اطمینان جا افتاده اند.

  با این حال، درایوهای حالت جامد یک مشکل قابل توجه دارند و آن این است که تعداد محدودی از اطلاعات را در خود جای می دهند؛ یعنی هرچه اطلاعات با شدت بیشتری از نوع درایوهای حالت جامد بازنویسی شوند، هارد دیسک با سرعت بیشتری تعداد محدودی از اطلاعات را بازنویسی کرده و تنها در حالت خواندن (Read only) کار می کند؛ به طوری که تنها می تواند اطلاعاتی را که از پیش ضبط شده است، بخواند، ولی داده های جدید را روی دیسک اضافه نمی کند. از طرفی با در نظر گرفتن موارد زیر می توان بهترین هارد دیسک را برای استخراج ارز دیجیتال مدنظر خود انتخاب کرد:

  • حجم بافر در کنترل کننده

  حجم بافر در کنترل کننده داخلی درایو مقدار داده ای را که بلافاصله در دسترس سیستم قرار می گیرد، بدون دسترسی به حافظه داخلی کنترل می کند، این اصطلاحاً حافظه RAM هارد است.

  • سرعت چرخش (Spindle)

  اساساً سرعت چرخش مستقیم مسئول سرعت انتقال اطلاعات از صفحات هارد دیسک به رابط است. در مدل های معمولی تقریباً برابر با 7 هزار دور در دقیقه است، اما مدل های خاصی از هارد دیسک سری Western Digital Raptor با سرعت اسپیندل 10 هزار و حتی 15 هزار دور در دقیقه وجود داشت که به عملکرد بالا معروف اند.

  • میزان حافظه داخلی

  میزان حافظه داخلی به روشی روشن میزان سودآوری استخراج در هارد دیسک را تنظیم می کند؛ چراکه هرچقدر حافظه بیشتر باشد، درآمد آن نیز به مراتب بیشتر خواهد بود. با توجه به تمامی این تفاسیر، برخی از بهترین گزینه ها برای استخراج ارزهای دیجیتال، هاردهای زیر هستند:

  1- هارد دیسک توشیبا (Toshiba HDWD130EZSTA)

  • حافظه داخلی ۳ ترابایتی
  • سرعت چرخش ۷۲۰۰ دور در دقیقه
  • ظرفیت بافر ۶۴ مگابایتی

  2- هارد دیسک سیگیت (Seagate ST8000 AS0002)

  • حافظه داخلی ۸ ترابایتی
  • سرعت چرخش ۷۲۰۰ دور در دقیقه
  • ظرفیت بافر ۲۵۶ مگابایتی

  3- هارد دیسک داخلی (Internal) وسترن دیجیتال (Western Digital WD Red)

  • حافظه داخلی ۶ ترابایتی
  • سرعت اسپیندل ۷۲۰۰ دور در دقیقه
  • ظرفیت بافر ۶۴ مگابایتی

  4- هارد دیسک داخلی سیگیت (Seagate ST10000 VN0004)

  • حافظه داخلی ۱۰ ترابایتی
  • سرعت چرخش ۷۲۰۰ دور در دقیقه
  • ظرفیت بافر ۲۵۶ مگابایتی

  چه ارزهایی را می توان با هارد دیسک استخراج کرد؟

  از آنجا که استخراج ارز دیجیتال با هارد دیسک، مفهومی نسبتاً جدید به حساب می آید، تعداد کمی از ارزها هستند که از الگوریتم گواه اثبات ظرفیت یا اثبات ذخیره سازی استفاده می کنند؛ از این رو ما محبوب ترین این ارزها را در ادامه بررسی می کنیم.

  • ارز دیجیتال سیا کوین (Sia)

  Sia یک پلتفرم غیرمتمرکز است که فضای ذخیره سازی ابری را فراهم می کند و با DropBox،Apple،Amazon و خدمات ذخیره سازی ابری متمرکز Microsoft رقابت می کند. با Sia کاربران می توانند فضای HDD رایگان خود را تأمین کنند؛ درحالی که کسانی که این فضا را اجاره می کنند، پرونده های خود را در سیستم رمزگذاری کرده اند. زنجیره بلاکی از محتوای ذخیره شده را اثبات می کند؛ درحالی که قراردادهای هوشمند الگوریتم اثبات ذخیره سازی قابلیت اطمینان تراکنش ها را تأیید می کنند.

  • ارز دیجیتال Burst

  Burst نخستین و اصلی ترین ارزی است که می توانید آن را با استفاده از هارد دیسک استخراج کنید. این پلتفرم به الگوریتم اثبات ظرفیت متکی است و به مجموعه ای از HDD با ظرفیت زیاد احتیاج دارد. دیگر نیازی به اتصال هیچ دستگاه قدرتمند دیگری مانند واحد پردازش گرافیک به استخراج Burst ندارید. ماینرها می توانند از درایوهای هارد دیسک پیشرفته با ظرفیت 10 ترابایت و بالاتر برای اطمینان از استخراج با کارایی بالا استفاده کنند. هر چه از چنین HDD هایی بیشتر استفاده کنید، پاداش بیشتری خواهید گرفت.

  از طرفی، این ارز از فناوری تنگل (Tangle) استفاده می کند که راهی جدید برای انتشار بسیار سریع اطلاعات در شبکه است و در شبکه آیوتا هم به کار می رود. یکی دیگر از ویژگی های مثبت برست کوین قابلیت معاملات بین بلاک چینی اتمیک (Atomic Cross Chain trading) آن است که با استفاده از آن، کوین هایی که بلاک چین های متفاوتی دارند، می توانند بدون نیاز به یک طرف قرارداد سوم مورد اعتماد طرفین با هم معامله کنند.

  همچنین بورست از شبکه لایتنینگ (Lightening Network) هم پشتیبانی می کند که در آن، کاربران می توانند کانال های پرداخت خود را باز کنند و تمام تراکنش هایی که از این کانال ها استفاده می کنند، بدون کارمزد انجام خواهد شد.

  • ارز دیجیتال فایل کوین (Filecoin)

  فایل کوین مانند استورج، یک شبکه ذخیره سازی غیرمتمرکز است که در آن ماینرها با فعالیت در شبکه و در ازای ارائه فضای هارد دیسکشان برای ذخیره یا بازیابی داده ها، پاداشی به نام فایل کوین دریافت می کنند. از طرفی شانس دریافت این پاداش و میزان کارمزد تراکنش ها، به مقدار ظرفیت فضای ارائه شده از سوی ماینر در شبکه بستگی دارد. علاوه بر این، فایل کوین هم به طور مستقیم از اثبات ظرفیت به عنوان الگوریتم اجماع خود نام نبرده است، ولی روند آن کاملاً با اثبات ظرفیت مشابه است.

  درحقیقت نودهای راه اندازی شده توسط ماینرها با نگهداری از داده های موردنیاز بلاک چین و داده های ذخیره سازی شده، شبکه را فعال نگه می دارند. البته آن ها برای بالابردن امنیت شبکه باید مقداری کوین را به صورت امانت در نودهای خود قفل کنند و اگر نتوانند فایل های ذخیره سازی شده را اثبات کنند، این کوین ها توسط شبکه ضبط خواهد شد. در این بلاک چین برای تضمین رونویسی نکردن ۲ فایل با اسم های مشابه، هر فایل اثر انگشت دیجیتال مخصوص خود را دارد.

  • ارز دیجیتال چیا (Chia)

  ارزهای دیجیتال چیا از جمله ارزهای دیجیتالی است که امروزه موردتوجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. تاریخچه این ارز دیجیتال مربوط به سال ۲۰۱۹ است و در این سال به بازار ارزهای دیجیتال ها ارائه شده است. یکی از اهداف چیا این است که این ارز به عنوان پاداش برای ماینرها در نظر گرفته شود.

  این ارزهای دیجیتال قابلیت استخراج را دارند و کاربران می توانند آن را بدون نیاز به سخت افزارهای پیشرفته استخراج کنند. ازجمله بنیان گذاران این ارز دیجیتال می توان به برام کوهن اشاره کرد که علاوه بر چیا، شبکه بیت تورنت را بنیان گذاری کرده است.

  ارزهای دیجیتال چیا در ساختار خود از الگوریتم اثبات زمان استفاده می کنند و استفاده از این الگوریتم سبب شده است که برای استخراج به سخت افزارهای پیشرفته نیازمند نباشد و مصرف برق زیادی ندارد. درواقع ارز دیجیتال چیا یکی از ارزهای دیجیتالی است که استخراج آن به وسیله هارد دیسک امکان پذیر است.

  از طرفی شرکت کنندگان در الگوریتم اثبات فضا باید ثابت کنند که فضای ذخیره سازی استفاده نشده در هارد درایو خودشان را به شبکه چیا اختصاص داده اند. شرکت کنندگان در شبکه چیا با عنوان «فارمر» شناخته می شوند که پلات ها (فضای ذخیره سازی) خودشان را در رقابت با دیگر فارمرها و برای استخراج بلاک های شبکه به مشارکت در شبکه این پروژه اختصاص می دهند.

  فارمرها برای دریافت پاداش ایجاد بلاک جدید در شبکه چیا باید بتوانند فضای کافی را فراهم کنند. شانس به دست آوردن پاداش به فضای ذخیره سازی فارمرها در مقایسه با کل فضای ذخیره سازی شبکه بستگی دارد. تیم توسعه دهنده چیا اطمینان دارد که مردم بدون نگرانی از خرید تجهیزاتی که به جز استخراج ارزهای دیجیتال کاربر دیگری ندارند یا قبض برق بالا به دلیل مصرف انرژی تجهیزات استخراج، از شبکه آن ها استفاده خواهند کرد.

  جدا از این موارد، سرعت مشارکت فارمرها برای استخراج چیا کوین موجب شده است تا به طور پیوسته ظرفیت اختصاص داده شده به این پروژه ارزهای دیجیتالی چند برابر شود؛ درنتیجه شانس استخراج بلاک برای فارمرهای خرد کاهش یافته و در این زمان استفاده از استخرهای فارمینگ (مشابه با استخرهای استخراج) برای به اشتراک گذاری فضای ذخیره سازی با هدف استخراج چیاکوین منطقی به نظر می رسد.

  اگرچه در زمان نگارش مقاله استخرهای زیادی در دسترس علاقه مندان قرار ندارد، استخر چینی اچ پول (Hpool) یکی از نخستین استخرهای فارمینگ این پروژه ارزهای دیجیتالی محسوب می شود. همچنین استخر دیگری با عنوان یو.یو.پول (Uupool) نیز به تازگی امکان به اشتراک گذاری منابع فارمرها برای استخراج بلاک ها را فراهم کرده است.

  با وجود این گزارش هایی ارائه شده است که استخر استخراج اچ پول، کلید خصوصی کاربران را از آن ها درخواست می کند؛ از این رو توجه داشته باشید که ارائه کلید خصوصی به معنای واگذاری مالکیت و کل دارایی های موجود در کیف پول است و به طور جدی توصیه می شود تا از برآورده کردن چنین درخواست هایی اجتناب کنید.

  • ارز دیجیتال استورج (Storj)

  استورج یک سیستم ذخیره سازی پرونده غیرمتمرکز است که به شما امکان می دهد با خیال راحت پرونده های خود را به صورت رمزگذاری شده ذخیره کنید. ایده اصلی این پلتفرم اتصال کاربرانی است که مایل هستند از فضای HDD رایگان خود سود کسب کنند و کسانی که به فضای حافظه اضافی نیاز دارند. کاربران Storj می توانند بخشی از فضای حافظه HDD خود را ارائه دهند و صاحب نود شوند.

  به بیان دیگر، هرکسی که کامپیوتر شخصی داشته باشد، با استفاده از سرویس ذخیره سازی غیرمتمرکز می تواند خدمات ذخیره سازی را ارائه کند. بلاک چین با ذخیره کردن داده ها روی نودهای متعدد می تواند درصورت خرابی یک گره، فایل ها را از طریق گره دیگری بازیابی کند.

  درنتیجه این کاربران ماینر ارزهای رمزنگاری شده نیز می شوند و درازای فضای دیسک خود پاداش کوین های Storj دریافت می کنند. به عبارت دیگر، استخراج کنندگان Storj فضای دیسک خود را برای ذخیره سازی غیرمتمرکز پرونده برای آلت کوین ها در اختیار سایر اعضای پلتفرم قرار می دهند.

  البته استورج در مقاله معرفی یا همان وایت پیپر (White Paper) خود از اثبات ظرفیت نام نبرده و نام الگوریتم خود را «اثبات ذخیره سازی» (Proof of Storage) گذاشته است. این الگوریتم با اثبات ظرفیت کمی تفاوت دارد، ولی به طورکلی سخت افزار موردنیاز برای ساخت بلاک در این شبکه، هارد دیسک است.

  آینده الگوریتم اثبات ظرفیت

  الگوریتم اثبات ظرفیت یکی از جذاب ترین روش های استخراج محسوب می شود. این روش نه تنها موجب تجدیدنظر درباره نحوه استخراج ماینرها در سال های اخیر شده، بلکه راه حلی است که بسیاری آن را برای محیط زیست مفید می دانند. این روش به تمرکززدایی قدرت ماینرها و همچنین کاهش مصرف انرژی آن ها منجر می شود و از آنجا که هنوز مانند سایر الگوریتم ها مورد استقبال و استفاده گسترده قرار نگرفته، تنها گذر زمان نشان خواهد داد که آیا اثبات ظرفیت روزی جایگزین اثبات کار یا اثبات سهام خواهد شد یا خیر.

  البته هم اکنون، نرخ بازگشت سرمایه استخراج ارزهای دیجیتال با هارد دیسک بسیار ناچیز است. از سوی دیگر، کاربران تنها زمانی به این مدل از استخراج ارزهای دیجیتال علاقه مند می شوند که می خواهند توکن های خود را برای پیش بینی یک پامپ (رشد سریع و غیرمنطقی ارزهای دیجیتال) مقیاس بزرگ ذخیره کنند.

  سخن پایانی

  استخراج ارزهای دیجیتال یکی از روش های توزیع ثروت در میان فعالان پروژه های ارزهای دیجیتالی مبتنی بر الگوریتم اثبات کار محسوب می شود، اما مصرف انرژی در فرایند استخراج ارزهای دیجیتال و همچنین تمرکز قدرت پردازش ماینرها در استخرهای استخراج بخشی از نگرانی منتقدان نسبت به پروژه های ارزهای دیجیتالی مبتنی بر الگوریتم اثبات کار را تشکیل می دهد. اگرچه الگوریتم اثبات سهام مصرف انرژی برای فعالیت شبکه بلاک چینی را کاهش داده است، تأثیرگذاری ثروتمندان و سپرده گذاران بزرگ و همچنین استخرهای سپرده گذاری همچنان انکارناپذیر است.

  از طرفی استخراج بیت کوین با هارد از الگوریتم اثبات ظرفیت (PoC) استفاده می کند. در این الگوریتم به جای استفاده از هش برای پیداکردن راه حل، فرایند پلاتینگ صورت می گیرد. در این فرایند، پاسخ های احتمالی معادله بلاک ها روی هارد دیسک (HDD یا SSD) ذخیره می شوند.

  حال اگر پاسخ معادله بلاک در هارد دیسک ذخیره شده باشد، کاربر برنده آن بلاک خواهد شد؛ به همین دلیل هرچه فضای ذخیره سازی هارد دیسک بیشتر باشد، تعداد پاسخ های احتمالی بیشتری روی آن ذخیره خواهد شد؛ درنتیجه سودآوری نیز بیشتر خواهد بود.

  از طرفی، الگوریتم اثبات ظرفیت برخلاف اینکه در حال حاضر توسط توسعه دهندگان اندکی استفاده می شود، الگوریتمی بهینه برای استخراج ارزهای دیجیتال است؛ به طوری که در این نوع استخراج خبری از پردازنده ها، کارت های گرافیکی و همین طور سخت افزارهای بسیار دیگر نیست. با توجه به این الگوریتم استخراج ارزهای دیجیتال با استفاده از فضای خالی هارد دیسک ها امکان پذیر است.

  پرسش های متداول

  الگوریتم PoC نوعی روش استخراج است که از فضای ذخیره سازی رایانه ها (هارد دیسک) برای استخراج ارزهای دیجیتال استفاده می کند.

  به دلیل اینکه در الگوی گواه اثبات ظرفیت، از فضای هارد دیسک استفاده می شود، مصرف انرژی و هزینه استخراج در قیاس با روش اثبات کار به مراتب کمتر است.

  از آنجا که استخراج به وسیله هارد دیسک، مفهومی نسبتاً جدید به حساب می آید، تعداد کمی از ارزها هستند که از الگوریتم گواه اثبات ظرفیت یا اثبات ذخیره سازی استفاده می کنند؛ از این رو محبوب ترین ارزهایی که می توان آن ها را با هارد دیسک استخراج کرد، عبارت اند از ارز دیجیتال سیا کوین (Sia)، ارز دیجیتال برست (Burst)، ارز دیجیتال فایل کوین (Filecoin)، ارز دیجیتال چیا (Chia) و ارز دیجیتال استورج (Storj).

  هارد دیسک توشیبا (Toshiba HDWD130EZSTA)، هارد دیسک سیگیت (Seagate ST8000 AS0002)، هارد دیسک داخلی (Internal) وسترن دیجیتال (Western Digital WD Red) و هارد دیسک داخلی سیگیت (Seagate ST10000 VN0004).

  الگوریتم اثبات ذخیره سازی (Proof Of Storage) و الگوریتم اثبات ظرفیت (Proof Of Capacity)