آیا شما تا کنون نام Over Clock را شنیده اید؟ اورکلاک ماینر به پروسه خاصی گفته می شود که در طی آن شما با افزایش نیرو و انرژی ماینر، سرعت پردازش آن را افزایش می دهید. دستگاه ماینر یک وظیفه ساده دارد: پردازش اطلاعات در شبکه بلاک چین و تایید نهایی تراکنش ها. ماینر این فرایند را با سرعت خاصی انجام می دهد. این سرعت هش نام دارد. هرچه هش ماینر بالا تر باشد، سرعت انجام پردازش توسط این دستگاه هم بالا تر می رود. امروزه با پیشرفت هایی که در زمینه های مختلف تکنولوژی ایجاد شده است، سرعت انجام پردازش به حدی بالا رفته که افراد به جای هش از تراهش استفاده می کنند. استفاده از یک ماینر اورکلاک شده به انرژی و نیروی بیشتری نیاز دارد ولی، این فرایند بازدهی بهتری را برای شما به همراه خواهد داشت. امروز ما قصد داریم تا در همین مورد با شما صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید. 

تعریف اورکلاک ماینر

فهرست []

  بیایید تا کارمان را با بررسی اورکلاک ماینر شروع کنیم. خیلی از متخصصین به افراد تازه وارد توصیه می کنند که از خرید محصولات Over Clock شده دوری کنند. علت این امر چیست؟ اورکلاک در لغت معنای خاصی دارد. اورکلاک به حالتی گفته می شود که در طی آن شما فرکانس پردازشی یک قطعه خاص از سیستم خود را افزایش می دهید. در هر صورت، زمانی که شما سرعت پردازشی یکی از قطعات سیستم را افزایش دهید، آن قطعه را Over Clock کرده اید. این قضیه برای همه قطعات کامپیوتر کاربرد دارد. در اکثر مواقع، ماینر ها از قطعاتی با نام کارت گرافیک یا GPU استفاده می کنند. 

  در نتیجه، مهم ترین قطعه موجود در یک ماینر که می تواند Over Clock شود، کارت گرافیک آن است. برای اورکلاک کردن کارت گرافیک یا خود ماینر، شما باید با مباحث فنی و روش های کنترل دما آشنا باشید. در غیر این صورت، با مشکلات متعددی رو به رو خواهید شد. شرکت هایی که در زمینه تولید کارت گرافیک فعالیت می کنند، دستگاه های خود را با یک حد فرکانس مشخص در بازار عرضه می نمایند. این حد فرکانس به صورت تضمینی  تعیین شده و می تواند دستگاه را بدون مشکل به راه بیندازد. ولی در پروسه ماین کردن، شما به دنبال کار با فرکانس اصلی نیستید! شما دوست دارید فرکانس را تا حد ممکن افزایش دهید. این پروسه می تواند کسب درآمد از دنیای ماین را سریع تر بکند. 

  اگر شما از دستگاه های ماینر معمولی برای ماین رمز ارز های مختلفی همچون بیت کوین استفاده می کنید، باید به این مسئله توجه داشته باشید که اور کلاک سر و صدای دستگاه را افزایش می دهد. چرا که این ماینر ها از کارت گرافیک استفاده نکرده و یک پردازنده مرکزی هوشمند دارند. هنگامی که فرکانس کلی این پردازنده مرکزی افزایش پیدا کند، دما هم بیشتر می شود. در این شرایط شما کارکرد بهتری را مشاهده می کنید. توجه داشته باشید که همه دستگاه های موجود در بازار ایران اجازه Over Clock را به مشتریان نمی دهند. اگر شما به دنبال بالا بردن فرکانس دستگاه خود هستید، باید مطمئن شوید که ماینرتان این اجازه را به شما می دهد. 

  پروسه اوور کلاک چگونه بر روی دستگاه ماینر تاثیر می گذارد؟ 

  بیایید تا نگاه دقیق تری به پروسه اور کلاک کردن دستگاه های ماینر بیندازیم. در این پروسه شما یک ماینر را دریافت می کنید و فرکانس پردازنده مرکزی آن را افزایش می دهید. بسته به نوع ماینر شما، قطعات مختلفی را می توان بر روی آن مشاهده کرد. اگر شما از ریگ های ماینینگ مخصوص ماین اتریوم استفاده می کنید، پردازنده اصلی همان کارت های گرافیکی هستند که بر روی دستگاه نصب شده اند. اگر شما از دیگر انواع ماینر آماده استفاده می کنید، پردازنده اصلی در داخل جعبه قرار گرفته اند. برای Over Clock کردن یک دستگاه شما لزوما نباید آن را باز کنید و ابزار های اندازه گیری ولتاژ را به آن متصل نمایید ولی، این کار می تواند نتایج مطلوب تری را برای شما به همراه داشته باشد. 

  در طی این فرایند، شما فرکانس پردازنده اصلی دستگاه خود را تا حد مشخصی بالا می برید. این حد توسط محدودیت دمایی و میزان ولتاژی که شما می توانید در اختیار دستگاه قرار دهید مشخص می شود. توجه داشته باشید که افزایش بیش از حد دما، می تواند دستگاه شما را به صورت کامل بسوزاند. پس، اگر شما در این زمینه تخصصی ندارید، حتما از کمک افراد متخصص استفاده کنید تا به دستگاه یا ریگ ماینینگ خود هیچ آسیب  خاصی وارد نکنید. Over Clock کردن می تواند با استفاده از نرم افزار های مختلفی صورت گیرد. برای اعمال تغییرات بر روی پردازنده های ماینر، شما باید از نرم افزار های مخصوص خود ماینر استفاده کنید تا با هیچ مشکل خاصی مواجه نشوید. در نهایت شما با افزایش ولتاژ و فرکانس دستگاه، باید سیستم خنک کننده قوی تری را مورد استفاده قرار دهید تا دستگاه با مشکل خاصی مواجه نشود. 

  آیا انجام این پروسه برای ماین ارز دیجیتال ضروری است؟ 

  تا کنون کاربران زیادی از ما سوال پرسیده اند که آیا اورکلاک کردن یک مسئله ضروری به حساب می آید؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که مسلما نه! این پروسه طول عمر دستگاه را کاهش داده و می تواند به ساختار فنی آن آسیب های جدی وارد کند. در نتیجه، استفاده از آن شاید بازدهی خوب و مطلوبی را برای شما به همراه نداشته باشد. ولی، این پروسه بر روی سرعت تاثیر گذار است. تنها هدف استفاده از Over Clock بالا بردن سرعت ماینر در جهت کسب سود بیشتر است. 

  اگر شما با درصد سودی که با آن کار می کنید مشکلی ندارید، نیازی به Over Clock نیست. اگر شما به دنبال فروخت ماینر ها یا قطعات به کار رفته در ریگ ماینینگ خود پس از مدت زمان خاصی هستید، بهتر است که این کار را انجام ندهید. Over Clock کردن با بالا بردن دما و آسیب به ساختار پردازنده اصلی، می تواند طول عمر دستگاه را تا حد بسیار زیاد و قابل توجهی کاهش دهد. اگر شما از ماینر های قدیمی تر یا از کارت های گرافیک نسبتا ضعیف تر استفاده می کنید، با استفاده از این پروسه می توانید بازدهی نهایی را چند برابر بکنید. 

  مزایا و معایب اورکلاک ماینر

  به صورت خلاصه، شما می توانید مزایای این پروسه را در لیست زیر مشاهده کنید. 

  • بیشتر شدن بازدهی ماینر
  • افزایش قدرت دستگاه
  • بیشتر شدن سرعت بازگشت سرمایه

   حال بیایید تا هر کدام از این موارد را به صورت اختصاصی بررسی کنیم. پروسه اورکلاک کردن ماینر می تواند مزایا و معایب خاص خود را به همراه داشته باشد. ماینر ها می توانند با استفاده از روش های مختلفی Over Clock شوند. با اینکه روش انجام این کار بر روی نتیجه نهایی تاثیرات زیادی ندارد، ولی می تواند بر روی لیست مزایا و معایب تاثیر گذار باشد. در ابتدا بیایید تا مزایای را با هم بررسی کنیم. این پروسه باعث می شود تا شما بازدهی بیشتری را دریافت کنید و قدرت را افزایش دهید. اگر شما هنوز سرمایه اولیه خود را به دست نیاورده اید، Over Clock کردن می تواند سرعت بازگشت آن را افزایش دهد. جالب است بدانید که این پروسه می تواند درآمد شما را نیز بیشتر کند. از آنجایی که دستگاه سریع تر شده است، بلوک های ارز دیجیتال هم خیلی سریع تر ماین می شوند. 

  در لیست زیر چند مورد از مهم ترین معایب این پروسه آورده شده اند. 

  • کاهش طول عمر دستگاه
  • آسیب به ساختار های داخلی
  • ابطال گارانتی
  • ایجاد اختلال در دستگاه

  حال بیایید تا هر کدام از این موارد را مورد بررسی قرار دهیم. از جمله مهم ترین عیب این پروسه می توان به کوتاه کردن طول عمر دستگاه اشاره کرد. بی شک دستگاه های ماینر امروزه به شدت گران قیمت هستند. شما دوست دارید تا چند سال از آنها استفاده کنید. اگر شما چند ماه یک دستگاه ماینر را اور کلاک کنید، در طی بازه زمانی کوتاهی مجبور به تعویض آن خواهید شد. چرا که دریافت و پردازش زیاد نیروی برقی و گرمای زیاد باعث آسیب دیدن پایه های پردازنده می شود. در ضمن، این پروسه گارانتی را نیز باطل می کند. اگر دستگاه شما گارانتی دارد، تحت هیچ شرایطی نباید آن را Over Clock بکنید. در ضمن، شاید این پروسه اختلال های خاصی را در دستگاه شما ایجاد کند. 

  تنظیم دما پس از Over Clock

  پس از اتمام پروسه اور کلاک، یکی از مهم ترین مواردی که شما باید به آن توجه داشته باشید خنک سازی و تنظیم دمای دستگاه است. متاسفانه با استفاده از یک نرم افزار یا یک ابزار خاص نمی توان دمای دستگاه را افزایش داد. شما باید از کولر های قوی تر، سیستم های خنک کننده بهتر یا واتر کولینگ در جهت کنترل دمای سیستم های خود استفاده کنید. در حالت عادی یک ماینر سر و صدای زیادی داشته و دمای زیادی هم تولید می کند. 

  بهتر است که قبل از اقدام برای Over Clock کردن دستگاه به دنبال خنک کردن آن باشید. برای تنظیم دما شما لزوما نباید از فن های قوی تر استفاده کنید. شما می توانید از کولر های گازی برای خنک تر کردن محیط، سیستم واتر کولینگ برای کاهش دمای سریع یا روغن های مخصوص در جهت پایدار نگه داشتن دما استفاده کنید. روغن های خنک سازی ابزار های کاربردی و تازه ای هستند که ماینر ها باید درون آنها قرار گیرند. از آنجایی که این روغن ها از یک سری مواد شیمیایی خاص تولید شده اند، تحت هیچ شرایطی به مدار دستگاه آسیب وارد نمی کنند. آنها به صورت مستقیم حرارت را خارج کرده و دما را کاهش می دهند. 

  اورکلاک ماینر با استفاده از Apminer Tools

  بی شک در حال حاضر راه های بسیار زیادی برای اورکلاک کردن ماینر وجود دارد. اولین راهی که ما قصد بررسی آن را داریم، استفاده از Apminer Tools می باشد. این نرم افزار برای مدیریت بهتر ماینر ها طراحی شده است. هنگامی که افراد و تیم های مختلف فارم های بزرگی را ایجاد می کنند، باید بتوانند به صورت جامع همه ماینر ها را مدیریت کنند. این نرم افزار در همین موقعیت کاربرد دارد. با استفاده از آن شما می توانید نتایج مطلوبی را دریافت کنید. با شرکت در دوره های آموزشی کار با این دستگاه، شما به راحتی می توانید پروسه اورکلاک کردن ماینر های خود را به اتمام برسانید. 

  این دستگاه با همه انواع ماینر همخوانی نداشته و در یک شرایط خاص، می تواند به فارم یا ماینر های شما آسیب وارد کند. پس، بهتر است که حتما با یک تیم مشاوره ای یا یک تیم متخصص صحبت کنید و مطمئن شوید که استفاده از این دستگاه نتایج مطلوبی را برای شما به همراه خواهد داشت. جالب است بدانید که اکثر کمپانی ها و برند های تولید کننده دستگاه ماینر، نرم افزار های مخصوص خود را در جهت کنترل ماینر طراحی کرده اند. 

  تغییر فریمورک و اورکلاک ماینر

  دومین و آخرین راه اور کلاک ماینر که ما قصد بررسی آن را داریم، تغییر فریمورک است. توجه داشته باشید که این پروسه به شدت تخصصی می باشد. اگر شما با موارد تخصصی تر ماینر آشنا نیستید، باید از آن دوری کنید. در طی پروسه تغییر فریمورک، شما فریمورک فعلی ماینر خود را حذف کرده و یک فریمورک بهتر و پر بازده تر را نصب می کنید. فریمورک جدید می تواند توسط تیم توسعه دهنده ماینر یا گروه های سوم شخص توسعه داده شده باشند. شما باید فریمورک مورد نظر را دانلود کنید و سپس با استفاده از روش های خاص، آن را بر روی دستگاه خود نصب کنید. 

  اگر شما در مورد چیستی فریمورک یا نحوه عملکرد آن هیچ اطلاعی ندارید، باید از این راه اورکلاک کردن ماینر دوری کنید. چرا که اشتباه در این روش نه تنها هزینه سنگینی را بر روی دست شما می گذارد، بلکه می تواند ماینر را برای همیشه خراب کند. 

  سخن پایانی

  همانطور که در این مقاله مشاهده کردید، استفاده از اورکلاک می تواند نتایج مطلوبی را برای شما به همراه داشته باشد. این پروسه با استفاده از روش های متنوعی به اتمام رسیده و افراد را تا حد بسیار زیادی تحت تاثیر خود قرار می دهد. به صورت کلی اگر اورکلاک ضروری نیست، استفاده از آن به شما توصیه نمی شود. ولی، اگر استفاده از آن یک مسئله ضروری است، شما حتما باید از آن استفاده کنید. 

  سوالات متداول در مورد اورکلاک کردن

  آیا پروسه اورکلاک کردن گران قیمت است؟ 

  به صورت کلی Over Clock کردن هزینه سنگینی را بر روی دست شما نمی گذارد. 

  بهترین روش خنک سازی ماینر کدام است؟ 

  استفاده از روغن، سیستم واترکولینگ یا فن های فوق العاده قوی می تواند نتایج مطلوبی را برای شما به همراه داشته باشد. 

  آیا اورکلاک کردن مصرف برق را افزایش می دهد؟ 

  بی شک پاسخ به این سوال مثبت است. چرا که طی پروسه Over Clock کردن، در جهت افزایش فرکانس دستگاه شما میزان برق ورودی را افزایش می دهید.