در سال های گذشته با افزایش افرادی که تمایل به استخراج بیت کوین دارند، ماینینگ این رمزارز سخت تر شد. دیگر مانند گذشته امکان استخراج بیت کوین با کامپیوترهای معمولی وجود ندارد و کاربران برای استخراج نیازمند رایانه های فوق پیشرفته و راه اندازی مزرعه بیت کوین هستند.

فهرست []

  در این مطلب خانه سرمایه قصد داریم درباره مراحل راه اندازی این مزرعه را دهیم. اگر شما هم تمایل به ایجاد این مزرعه دارید، با ما همراه باشید تا هر آنچه را که لازم است، درباره این موضوع بدانید.

  استخراج بیت کوین چیست؟ (Mining)

  به فرایند اضافه کردن بلاک به زنجیره (chain)، استخراج بیت کوین می گویند. هر ده دقیقه یک بلاک به زنجیره اضافه می شود و هر کاربری که این بلاک را اضافه کند 6.25 بیت کوین به عنوان پاداش دریافت می کند. برای اینکه یک بلاک جدید به زنجیره اضافه شود، باید مسائل پیچیده مربوط حل شوند. فردی که سریع تر به جواب برسد برنده این پاداش است.

  به همین دلیل استخراج کنندگان بیت کوین برای اینکه سریع تر به جواب برسند، از چندین کامپیوتر برای حل این مسائل استفاده می کنند. به محلی که چندین کامپیوتر برای ماینینگ بیت کوین در آن قرار دارد، مزرعه بیت کوین می گویند.

  مزرعه بیت کوین چیست؟ (Bitcoin Farm)

  این مزرعه یا فارم سوله یا ساختمانی است که در آن تعداد زیادی دستگاه ماینر در کنار هم قرار گرفتند که محاسبات پیچیده استخراج را با یکدیگر انجام دهند. این کار سرعت پردازش اطلاعات را بالا می برد؛ درنتیجه استخراج بیت کوین در زمان کمتر امکان پذیر می شود. این سوله ها معمولاً خارج از شهر هستند؛ زیرا صدا فن ها و کامپیوترهای که در آن تعبیه شده اند بسیار زیاد است. همچنین از آنجا که این مزرعه ها نیاز به برق زیاد دارند، شهرک های صنعتی گزینه مناسبی برای تعبیه آن ها هستند.

  آیا راه اندازی مزرعه بیت کوین در ایران قانونی است؟

  تا سال 98 هیچ قانونی برای راه اندازی این مزرعه در ایران وجود نداشت و ورود دستگاه ماینر به داخل کشور ممنوع بود. همچنین اگر دستگاه توسط اشخاصی وارد می شد، گمرک آن را مصادره می کرد، اما در تیرماه 98 گمرک نامه ای به ستادهای نظارت و گمرکات اجرایی کشور ارسال کرد که ورود ماینر به داخل کشور را مجاز می دانست؛ البته افراد تنها با دریافت مجوز از وزارت صنعت و معدن امکان واردات ماینرها را دارند.

  برای دریافت مجوز واردات، در گام اول باید به سایت بهین یاب مراجعه کرده و برای راه اندازی این مزرعه درخواست دهید. در این درخواست باید مشخصات محل ایجاد مزرعه و ماینرهای موردنظرتان را بنویسید. پس از این به شما یک مجوز 6 ماه برای شروع روند کار داده می شود. شما باید مراحل خرید و تجهیز سوله را آغاز کنید. پس از اتمام کار می توانید مجوز بهره برداری را دریافت و کار خود را آغاز کنید.

  شرایط دریافت مجوز راه اندازی مزرعه بیت کوین چیست؟

  اولین شرط برای دریافت مجوز این است که واحد در نظر گرفته شده برای استخراج، باید کاربری صنعتی داشته باشد؛ درنتیجه شما برای استخراج بیت کوین در منزل نمی توانید مجوز ماینینگ بگیرید. حداقل وات مصرفی برای راه اندازی بیت کوین فارم 100 کیلووات است.

  اگر مصرف برق ماینرهای شما کمتر از این میزان باشد، به شما مجوز داده نمی شود؛ به عبارت دیگر شما برای ایجاد یک مزرعه بیت کوین نیاز به حداقل 30 ماینر دارید؛ زیرا حداکثر مصرف یک دستگاه ماینر 5/3 کیلووات است.

  مراحل راه اندازی مزرعه بیت کوین

  اولین مرحله برای ایجاد این مزرعه قبل از دریافت مجوز این است که درباره ماینرهای داخل بازار مطالعه کنید. ماینرها از نظر تعداد هش، قیمت و مصرف برق با یکدیگر متفاوت هستند. هرچه تعداد هش یک ماینر در ثانیه بیشتر باشد، استخراج بیت کوین در زمان کمتری انجام می شود و سود بیشتری کسب می کنید.

  همچنین میزان مصرف برق کمتر به این معنا که هزینه جاری شما در زمان استخراج کاهش می یابد. از آنجا که سود از اختلاف درآمد از هزینه به دست می آید؛ درنتیجه هرچه هزینه کمتر باشد، سودتان بیشتر می شود.

  قیمت ماینرهای موجود در بازار نیز بسیار متفاوت است، در بازار هم ماینر با قیمت 5 میلیون و هم 1 میلیارد وجود دارد. اینکه شما کدام ماینر را بخرید، به بودجه تان بستگی دارد؛ البته باید بدانید ماینر 5 میلیون برای ایجاد این مزرعه مناسب نیست.

  پس از انتخاب ماینر باید زمین یا سوله ای برای تأسیس این مزرعه پیدا کنید. اگر سرمایه کافی برای خرید ندارید، در شهرک های صنعتی تعداد زیادی سوله وجود دارد که می توانید آن ها را اجاره کنید. این سوله ها هم بزرگ هستند و هم برق مناسب برای استخراج بیت کوین را دارند. حال که محل و نوع ماینر را مشخص کردید، به درگاه اطلاعات و خدمات صنعت، معدن و تجارت بروید و درخواست مجوز بدهید.

  آیا امکان استخراج بیت کوین در منزل وجود دارد؟

  ده سال پیش امکان استخراج بیت کوین با رایانه های خانگی وجود داشت، اما در حال حاضر شما به ماینرهای پیشرفته نیاز دارید که مصرف برق آن ها بسیار بالاست که برق خانگی توانایی تأمین آن را ندارد. همچنین براساس قانون تنها به بیت کوین فارم که به صورت صنعتی است مجوز استخراج می دهند. اگر در منزل ماینینگ انجام دهید، دولت شما را جریمه و دستگاه را مصادره می کند. برای رصد دستگاه استخراج بیت کوین دولت و نهادهای انتظامی از IP استفاده می کنند.

  سخن پایانی

  راه اندازی مزرعه بیت کوین به سرمایه اولیه زیادی نیاز دارد و با توجه به نوسان قیمت ارزهای دیجیتال ممکن است حتی سرمایه اولیه خود را نیز از دست بدهید. باید بدانید علاوه بر ماینر و زمین که جزء سرمایه ثابت هستند، شما باید هزینه برق و مالیات نیز بپردازید؛ بنابراین اگر قصد دارید یک بیت کوین فارم تأسیس کنید، پیش از شروع کار تمام هزینه ها را محاسبه کنید که محتمل ضرر و زیان جبران ناپذیر نشوید.

  پرسش های متداول

  ۱- آیا راه اندازی مزرعه بیت کوین سودآور است؟

  اینکه بیت کوین فارم سودآور است یا نه به مسائل مختلفی بستگی دارد. سود از اختلاف درآمد و هزینه به دست می آید. اگر قیمت بیت کوین به دلیل عوامل مختلفی کاهش یابد یا اینکه دولت قیمت برق و مالیات را به میزان قابل توجهی افزایش دهد، شما دچار ضرر و زیان می شوید، اما با کاهش هزینه ها و افزایش قیمت بیت کوین سود می کنید. برای تعیین اینکه استخراج بیت کوین سودآور است یا نه از یک ماشین حساب استخراج استفاده کنید.

  ۲- چگونه بیت کوین به دست آوریم؟

  اگر سرمایه کافی برای تأسیس بیت کوین فارم ندارید، پیشنهاد ما به شما خرید این ارز دیجیتال از صرافی های آنلاین است.

  ۳- مالیات استخراج بیت کوین چگونه محاسبه می شود؟

  یکی از هزینه های جاری استخراج بیت کوین، مالیات است. اگر شما بیت کوینی را که استخراج کرده اید به صرافی های خارجی بفروشید، باید مانند یک کسب وکار فعال در صنعت، مالیات بپردازید. حال اگر دلار حاصل از فروش بیت کوین را وارد کشور کنید، از مالیات معاف می شوید.