درآمد استخراج بیت کوین در ایران

با وجود اینکه قوانین و مقررات سختگیرانه ای درباره استخراج بیت کوین در ایران وجود دارد، همچنین یکی از سوژه ها و فعالیت های داغ است، اما هر فردی که قصد ورود به این حوزه را دارد، اولین سؤالی که در ذهنش نقش می بندد، درباره میزان درآمد استخراج بیت کوین است. اینکه میزان درآمد ماهیانه حاصل از آن چقدر است؟ آیا تنها با خرید یک دستگاه ماینر می توان درآمد میلیاردی ماهیانه داشت؟ سرمایه گذاشته شده طی چه مدت زمانی برمی گردد؟ و…

فهرست []

  به زبان ساده استخراج بیت کوین را می توان دریافت پاداش در ازای اهدای قدرت دستگاه استخراج به شبکه تعریف کرد که به تأیید تراکنش ها و برقراری امنیت بیت کوین منجر می شود. استخراج بیت کوین در سال 2010 که ارزشی کمتر از یک دلار داشت و هر کس می توانست در خانه خود به راحتی با یک کامپیوتر معمولی تعداد زیادی بیت کوین استخراج کند، یک کار تفریحی محسوب می شد، اما در سال 2020 یک باره به یک صنعت چند 10 میلیارد دلاری تبدیل شد؛ به گونه ای که استخراج سودآور بیت کوین تنها توسط دستگاه های مخصوصی با عنوان «ای سیک (ASIC)» امکان پذیر است.

  همچنین استخراج بیت کوین علاوه بر دستگاه های استخراج به تجهیزات دیگری مانند برق، تجهیزات برقی مناسب، تهویه مناسب و… نیز وابسته است؛ زیرا این دستگاه ها برق بسیار زیادی مصرف می کنند؛ بنابراین اگر شما قصد فعالیت گسترده در این زمینه را داشته باشید، به ده ها تجهیزات صنعتی ریز و درشت برای راه اندازی فار (مزرعه) استخراج نیاز دارید. درآمد استخراج بیت کوین در ایران به عوامل زیادی مانند قیمت دلار، هزینه برق مصرفی، هزینه دستگاه ها و… بستگی دارد. شاید با توجه به قیمت بسیار بالای دستگاه ها و هزینه های مصرفی در حال حاضر استخراج بیت کوین دیگر برای ماینرها به صرفه نباشد. در این مقاله قصد داریم به بررسی میزان درآمد حاصل از استخراج بیت کوین و عوامل مؤثر بر میزان سود حاصل از آن بپردازیم.

  منظور از ماینر (Miner) چیست؟

  همان طور که در مقدمه نیز اشاره کردیم، در ابتدای پیدایش بین کوین استخراج آن به صورت تفریحی و از فضای وب با استفاده از کامپیوترهای معمولی با قدرت پردازش بالا صورت می گرفت، اما امروزه می توان گفت این کار عملاً غیرممکن است. در حال حاضر افرادی که قصد عملیات ماینینگ بیت کوین را دارند، لازم است از دستگاه های تخصصی و پیشرفته استفاده کنند؛ نه تنها بیت کوین بلکه می توان گفت بیشتر ارزهای دیجیتال دیگر با کامپیوترهای خانگی قابلیت استخراج ندارند.

  در بازار دستگاه های ماینر متنوعی وجود دارند که هرکدام داری مشخصات و ویژگی های منحصربه فردی هستند. ماینر نیز به افرادی گفته می شود که با استفاده از این دستگاه های قدرتمند، عملیات استخراج ارزهای دیجیتال را انجام می دهند و با استخراج تعدادی از آن ها به درآمدزایی می پردازند.

  به طورکلی می توان گفت که ماین کردن فرایند پیچیده ای است، اما سودآوری در استخراج بیت کوین یا سایر ارزها زمانی اتفاق می افتد که قیمت بیت کوین یا دیگر ارزهای دیجیتال استخراج شده از مجموع هزینه های آن بیشتر باشد. فرایند ماینینگ نیازمند ابزارها و هزینه های جانبی است. همچنین علاوه بر هزینه های تجهیزات استخراج، هزینه های دیگری مانند تأمین برق، تهویه مناسب و… را نیز باید در نظر گرفت. زمان بازگشت سرمایه نیز دیگر عامل مهم و مؤثری در میزان سودآوری و درآمد استخراج بیت کوین است. منظور از زمان بازگشت سرمایه مدت زمانی است که پول سرمایه گذاری شده شما برمی گردد؛ پس از بازگشت سرمایه هرگونه درآمد به دست آمده سود تلقی می شود. عوامل متعددی بر میزان سودآوری و درآمد حاصل از استخراج بیت کوین در ایران تأثیرگذارند که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

  نوع دستگاه استخراج بیت کوین

  فرایند استخراج بیت کوین در سال های اولیه معرفی آن به راحتی با استفاده از کامپیوترهای شخصی و با استفاده از CPU یا کارت گرافیک (GPU) صورت می گرفت، اما با گذشت زمان و تمایل افراد بیشتری به استخراج بیت کوین، عملاً دیگر امکان استخراج با استفاده از کامپیوترهای شخصی امکان پذیر نبود. در این زمان تراشه های مدار مجتمع برنامه پذیر یا همان ای سیک  (ASIC) که قدرتی چند ده برابر کامپیوترهای معمولی داشتند، به روی کار آمدند و در حال حاضر نیز افراد برای ماینینگ بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال راهی به جز خرید دستگاه مخصوص استخراج ندارند.

  دستگاه های استخراج مدل ها و برندهای مختلفی دارند که هرکدام ویژگی های خاص خود را دارند. هریک از این دستگاه ها قدرت پردازش متفاوتی دارند که به آن هش ریت یا نرخ هش گفته می شود. هش ریت یا قدرت دستگاه میزان پردازشی است که می تواند انجام دهد. اگر میزان مصرف برق و انرژی را از فاکتورهایمان حذف کنیم، می توانیم بگوییم هرچه یک دستگاه استخراج هش ریت بالاتری داشته باشد، سودآوری آن نیز بالاتر است. میزان قدرت دستگاه های ماینینگ را با هش ریت بر ثانیه نمایش می دهند و این میزان در دستگاه های مختلف متفاوت است.

  شرکت های تولیدکننده دستگاه های ای سیک کاملاً به روز بوده و به طور مداوم دستگاه های جدید با توان پردازشی یا همان هش ریت بالاتر را وارد بازار می کنند، اما این نکته نیز وجود دارد که هرچه دستگاه های ماینر قوی تری به بازار عرضه شوند، سایر دستگاه های استخراج بیت کوین ناکارآمد شده یا از رده خارج می شوند؛ بنابراین ماینرها اگر بخواهند از گردونه رقابت ماینینگ خارج نشوند و بتوانند با سایر رقبا رقابت کنند، لازم است ابتدا دستگاه های به روز و مناسب شرایط داشته باشند. البته اگر هزینه برق پایین باشد، عملیات ماینینگ را با دستگاه های بسیار قدیمی نیز می توان انجام داد و سود کسب کرد.

  هرچند قیمت دستگاه ماینر روی میزان درآمد استخراج بیت کوین تأثیری ندارد، یکی از عواملی است که به طور مستقیم بر مدت زمان بازگشت سرمایه تأثیر می گذارد.

  هزینه برق مصرفی

  از آنجا که میزان انرژی بسیار زیادی برای استخراج بیت کوین لازم است، همین امر سبب شده تا میزان مصرف برق یک دستگاه و همچنین قیمت برق در یک منطقه تأثیر زیادی بر میزان سودآوری و درآمد استخراج بیت کوین در ایران داشته باشد. به دلیل آنکه هزینه برق به صورت ماهیانه محاسبه می شود، مهم است که میزان برق مصرفی دستگاه استخراج برای کارکردن و سرد نگه داشتن سیستم را در نظر گرفت.

  میزان برق مصرفی توسط هر دستگاه ماینر متفاوت بوده و باید قبل از خرید و در مرحله تحقیقات اندازه دقیق مصرف دستگاه را برای محاسبه میزان سودآوری بدانید؛ زیرا هزینه برق مصرفی دستگاه ماینر این امکان را دارد که تأثیر هش ریت در سودآوری را از بین ببرد و سبب زیان نیز شود؛ برای مثال میزان درآمد حاصل از یک دستگاه با قدرت 14 تراهش و مصرف برق 1400 وات می تواند بیشتر از میزان درآمد حاصل از یک دستگاه با قدرت 50 تراهش و مصرف برق 8000 وات باشد. همچنین باید توجه داشت که قیمت برق در مناطق گرمسیری و سردسیری متفاوت است و قبل از شروع استخراج بیت کوین در ایران باید از میزان تعرفه قیمت منطقه مطلع شد.

  قیمت بیت کوین

  از آنجا که ماینرها پاداش خود را در ازای مشارکت در شبکه و استخراج به صورت بیت کوین دریافت می کنند، قیمت بیت کوین عامل اصلی در میزان درآمد استخراج بیت کوین به حساب می آید. همچنین به دلیل اینکه ماینرها مجبور هستند برای پرداخت هزینه های خود بیت کوین را به ارزهای رایج تبدیل کنند، برای آنکه فعالیت سودآور باشد یا به بیان دیگر دخل و خرج با هم بخواند، قیمت بیت کوین باید از حد مشخصی بیش تر باشد؛ برای مثال در سال 2019 که قیمت بیت کوین به 3200 دلار رسید، برای جلوگیری از متضررشدن بسیاری از ماینرها دستگاه های خود را خاموش کردند.

  حق عضویت استخر استخراج

  تمامی افرادی که به دنبال استخراج بیت کوین در ایران هستند، باید درصد مشخصی از درآمد خود را به عنوان حق اشتراک سرویس به استخر واگذار کنند. میزان درصد واگذارشده برای هر استخر بین 1 تا 2 درصد درآمد حاصله است.

  کیف پول انتخابی برای نگهداری بیت کوین

  شما می توانید برای نگهداری ارزهای استخراج شده خود از کیف پول های رایگان یا پولی استفاده کنید. با توجه به همه فاکتورهای گفته شده در بالا و تخمین مدت زمان بازگشت سرمایه می توانید میزان درآمد خود را تخمین بزنید. برای تبدیل درآمد ارز دیجیتال خود به پول رایج نیز لازم است از صرافی های معتبر ارز دیجیتال استفاده کنید با اینکه دستگاه ماینر خود را به کیف پول والکس متصل کنید تا در محلی امن آن ها را ذخیره کرده باشید و درصورت نیاز آن ها را بفروشید.

  آیا با استخراج بیت کوین می توان به سود رسید؟

  پاسخ به این سؤال که آیا استخراج بیت کوین سودآور است یا خیر به خود شما بستگی دارد. اگر شما جزء آن دسته از افراد هستید که می خواهید در مدت زمان کم به سود برسید، تریدکردن گزینه مناسب تری برای شماست؛ زیرا در شیوه درآمد استخراج بیت کوین در ایران لازم است قبل از رسیدن به سودآوری مدت زمان مشخصی را برای بازگشت سرمایه خود (هزینه خرید دستگاه استخراج) صبر کنید.

  تجربه نشان می دهد استخراج بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال نیاز به مدت زمان طولانی دارد و به نوعی می توان گفت سرمایه گذاری بلندمدت به حساب می آید، اما از مزیت های استخراج می توان به تحمل نکردن تنش های بازار و درعوض انباشت سرمایه اشاره کرد. به طورکلی می توان گفت به دلیل افزایش قیمت بیت کوین و روند صعودی آن در سال های اخیر مورد استقبال عمومی قرارگرفتن، تا حد زیادی نشان دهنده آینده روشن این بازار است؛ بنابراین اگر شما جزء آن دسته از افراد هستید که می توانید مدت زیادی صبر کنید، می توانیم در پاسخ به این سؤال که آیا استخراج بیت کوین سودآور است یا خیر، بگوییم بله؛ نه تنها استخراج بیت کوین بلکه استخراج سایر ارزهای دیجیتال هنوز هم سودآور است.

  سخن پایانی

  درآمد استخراج بیت کوین علاوه بر هزینه های مربوط به خرید دستگاه، میزان برق مصرفی، تهویه مناسب و… به شدت به قیمت دلار وابسته است؛ بنابراین شما به عنوان یک ماینر باید تمامی جواب آن را به طور منظم بررسی کنید تا بتوانید درآمد ماهیانه خودتان را دقیق تر تخمین بزنید. به طورکلی می توان گفت برای استخراج تمامی ارزهای دیجیتال لازم است به صورت دوره ای قیمت هر ارز دیجیتال و هزینه های خود را بررسی کنید و در هر مرحله ای که متوجه عدم سوددهی استخراج شدید، بهتر است روند استخراج خود را متوقف کنید.

  پرسش های متداول

  استخراج بیت کوین در سال 2010 که ارزشی کمتر از یک دلار داشت و هر کس می توانست در خانه خود به راحتی با یک کامپیوتر معمولی تعداد زیادی بیت کوین استخراج کند، یک کار تفریحی محسوب می شد، اما در سال 2020 به یک باره به یک صنعت چند ده میلیارد دلاری تبدیل شد؛ به گونه ای که استخراج سودآور بیت کوین تنها توسط دستگاه های مخصوصی تحت عنوان «ای سیک (ASIC)» امکان پذیر است.

  هزینه برق مصرفی دستگاه ماینر این امکان را دارد که تأثیر هش ریت در سودآوری را از بین ببرد و سبب زیان نیز شود. همچنین باید توجه داشت که قیمت برق در مناطق گرمسیری و سردسیری متفاوت است و قبل از شروع استخراج بیت کوین در ایران باید از میزان تعرفه قیمت منطقه مطلع شد.

  تجربه نشان می دهد استخراج بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال به مدت زمان طولانی نیاز دارد و به نوعی می توان گفت سرمایه گذاری بلندمدت به حساب می آید؛ بنابراین این به خود شما بستگی دارد که می توانید مدت طولانی منتظر بازگشت سرمایه خود باشید یا خیر؟