وقتی صحبت از راه اندازی کسب وکار به میان می آید، بیشترِ افراد با حسرت به این موضوع نگاه می کنند. آن ها متصورند که تا سرمایه بزرگی نداشته باشند، نمی توانند موفق شوند.

راه اندازی کسب وکاری پُرسود برای بیشترِ افراد همان سنگ بزرگی است که علامتِ نزدن است؛ در نتیجه انگیزه شان را از دست می دهند و بی علاقگی به شغل فعلی شان را تحمل می کنند.

اگر بگوییم بدون سرمایه هم می شود به کسب وکار پرسودی رسید، شاید عجیب به نظر برسد، ولی واقعاً این طور نیست. افراد زیادی در دنیا هستند که بدون سرمایه یا با سرمایه بسیار اندک، به کسب وکارشان رونق بخشیده اند.

لازمۀ رسیدن به این موفقیت، داشتن آگاهیِ کافی است. در این مقاله می خواهیم به روش های کسب درآمد بدون سرمایه بپردازیم و خیال تان را راحت کنیم که لازم نیست حتماً سرمایه بزرگی داشته باشید تا به سود فراوان برسید.

چرا این روزها همه به کسب درآمد بدون سرمایه فکر می کنند؟

افزایش مخارج و هزینه های گذران زندگی، کافی نبودن درآمد بسیاری از مشاغل و کار زیاد و درآمد پایین، افراد را به فکر پیدا کردن شغل تازه می اندازد و در این میان، فکر کردن به شغلی که خودت آن را راه انداخته باشی، ایدۀ وسوسه کننده ای است.

در عین حال نداشتن سرمایۀ زیاد و در نظر گرفتن احتمال شکست و ناکامیِ راه اندازیِ کارِ جدید موجب می شود افراد به روش های کسب درآمد بدون سرمایه فکر کنند تا ریسک کمتری را متحمل شوند. هرچند این کار، ایدۀ هوشمندانه ای است، ولی باید آگاهی بیشتری نسبت به آن کسب کنید.

مزایا و معایب کسب درآمد بدون سرمایه

یادتان نرود برای آغاز هر کسب وکاری، تنها داشتن ایده و چشم انداز زیبا کافی نیست. باید برنامه ریزی کنید و این امر امکان پذیر نیست، مگر زمانی که مزایا و معایب آن را بدانید.

 • مزایا

همین که نیازی به داشتن سرمایه ای هنگفت برای راه اندازی کسب وکار ندارید، مزیت بزرگی است و انگیزه تان را برای حرکت در مسیر زیاد می کند. بسیاری از کسب وکارهای کوچک، بدون سرمایه اولیه به سود بالایی می رسند و چه چیز مهیج تر از این؟!

بسیاری از کسب وکارهای بدون سرمایه به شکل اینترنتی یا کار در منزل و دورکاری هستند و این خودش امتیازهایی دارد. در این کارها شما می توانید زمان را مدیریت کنید و به قول معروف «رییس خودتان باشید».

چنین مشاغلی نیاز به حضور فیزیکی در محل کار مشخصی ندارد و در نتیجه شما انرژی و هزینۀ رفت و آمدتان را نیز ذخیره می کنید. دست تان برای ایده پردازی هم باز است و می دانید هر چقدر تلاش کنید و راه های خلاقانه تری را پیش بگیرید، به درآمد بالاتری می رسید.

 • معایب

با در نظرگرفتن تک تک مزایای راه اندازی کسب و کار بدون سرمایه، نمی توان این موضوع را کتمان کرد که اگر سرمایه وجود داشت، شاید بسیار سریع تر کارتان را گسترش می دادید.

اگرچه در همه حال باید زمان صرف کنید تا میوۀ درختی را که کاشته اید، بچینید اما اگر سرمایه خوبی وجود داشته باشد، ممکن است زمان رسیدن به نتیجه کمتر شود، زیرا امکانات و موقعیت های بیشتر و بهتری در دسترس دارید.

حتی می توانید ایده پردازان و بازاریابان زیادی را استخدام کنید و به درآمد بیشتری برسید، در مقایسه با زمانی که یکّه و تنها هستید یا با گروه کوچکی همکاری می کنید. اما این موضوع اصلاً نگران کننده نیست چرا که با تلاش و خلاقیت می توانید کارتان را آن قدر قوی کنید که دیگران روی شما سرمایه گذاری کنند.

از سوی دیگر می توانید زمان رسیدن به نتیجه را با شناخت مخاطب و نیازهایش و گزینش راهکارهای مؤثر، کمتر کنید.

روش های کسب درآمد در ایران

با توجه به مزیت هایی که روش کسب درآمد بدون سرمایه، پیش پای ما می گذارد نمی توان آن را نادیده گرفت. مسیرهای متنوعی برای کسب این نوع از در آمد وجود دارند.

قبل از پرداختن به آنها، لازم است که نکته ای را با هم در میان بگذاریم. وجود روش های متنوع برای کسب درآمد بدون سرمایه به این معنی نیست که شما می توانید بدون هیچ مقدمه ای و در طول یک شب، میلیاردر شوید.

میوه در آمد کسب وکار بدون سرمایه، زمانی شیرین و خواستنی می شود که نهالش را کاشته و آن را پرورش داده باشید. برای هر اقدام جدیدی باید تلاش، تمرکز و برنامه ریزی را به کار بگیرید.

خب، حالا با توجه به این نکته، به سراغ معرفی روش های کسب درآمد بدون سرمایه می رویم:

 1. اجاره ملک مانند: اجاره خانه، مغازه یا زمین کشاورزی
 2. اجاره انواع ماشین آلات مانند: مثل بتن ریز، ویبراتور، کمپرسی و تراکتور
 3. سرمایه گذاری در بازارهای مالی مانند: بازار سکه، طلا، ارز و بورس
 4. مشارکت در کسب و کارها
 5. کسب درآمد اینترنتی
 6. کسب درآمد از فعال کردن روش های جدید و نوپای در آمد زایی (حداقل در ایران)

۱- کسب درآمد در دنیای مجازی

امروزه بسیاری از افراد به دلایل مختلف به ایجاد کسب و کار اینترنتی روی آورده اند. ایده کسب درآمد اینترنتی ممکن است به ذهن خیلی ها خطور کرده باشد ولی فکر کردن به مواردی مانند شروع کسب و کار با هزینه زیاد، وقت گیر بودن و طولانی بودن مسیر برای رسیدن به درآمد بالا مانعی برای عملی کردن ایده هایشان به شمار می رود.

قبل از هر چیزی باید بدانید که کسب درآمد اینترنتی به زمان و انرژی زیادی نیاز دارد تا به نتیجه مطلوبی برسد. با کمی صبر و حوصله می توانید به هدف خود دست پیدا کنید.

شاید بتوان گفت که سرمایه یکی از مهم ترین دغدغه های ذهنی افراد برای شروع کسب و کار است. اما نیازی به نگرانی نیست. شما می توانید بدون نیاز به سرمایه اولیه یا با پایین ترین هزینه کسب درآمد کنید. بیشترین تحول در حوزه اینترنت و مشاغل کامپیوتری از سال ۲۰۰۰ به بعد آغاز شد.

از این زمان به بعد موج انفجار کسب و کارهای آنلاین و راه اندازی استارت آپ ها در گوش جهان پیچید. اما به مرور زمان با ظهور شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک و به دنبال آن برنامه هایی مانند اینستاگرام و تلگرام، روند کسب درآمد اینترنتی دستخوش تحول بیشتری شد.

خوشبختانه در حال حاضر کسب درآمد محدود به استفاده از کامپیوتر نمی شود. اپلیکیشن های متعددی وجود دارند که به راحتی می توان از آنها برای کسب درآمد استفاده کرد. مثل کسب درآمد از اینستاگرام، کسب درآمد از تلگرام، کسب درآمد از یوتیوب و غیره.

کسب در آمد اینترنتی یعنی به کار گرفتن دانش و تخصص در فضای مجازی. کسب در آمد خوب از اینترنت در گذر زمان اتفاق میافتد. اینطور نیست که با راه اندازی یک وب سایت و فروش محصولات سریع به نتیجه برسید. شما در کنار وب سایت تان باید در شبکه های اجتماعی هم حضور پررنگی داشته باشید تا به نتیجه مطلوب تری برسید.

جذب فالورهای بیشتر در اینستاگرام، جذب تعداد زیادی کاربر برای کانال تلگرامی خود، گذاشتن مطالب جذاب در بخش وبلاگ، ایجاد محتوای ویدئویی برای معرفی وبسایت و محصولتان در سایت های ویدئویی از جمله آپارات، یوتیوب و غیره، از جمله کارهایی است که باید انجام دهید.

به یاد داشته باشید که شما حکم مادر وبسایت خود را دارید و برای پرورش فرزندتان باید زمان بگذارید. اگر خوب آن را پرورش دهید و هر روز مراقبش باشید در عرض ۲ سال فرزند نوپای شما شروع به راه رفتن می کند، روز به روز قدم هایش را محکم تر برمی­دارد و در نتیجه شما را به اوج می رساند.

۲- مزایای کسب درآمد اینترنتی

۱- رهایی از محدودیت های زمانی و مکانی که کارهای معمولی برایمان می تراشند

در کسب وکار اینترنتی، شما بدون حضور در زمان و مکان خاصی و حتی در سفر، در خواب و استراحت کسب درآمد می کنید. در هر جای دنیا که باشید می توانید کار خود را مدیریت کنید. این یکی از بزرگ ترین مزیت های کسب درآمد اینترنتی است.

۲- شروع با حداقل سرمایه

برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی به سرمایه زیادی نیاز ندارید. می توانید با گوشی، کامپیوتر، نوت بوک یا استفاده از شبکه های مجازی، بدون هیچ سرمایه ای کسب در آمد کنید. البته شاید در بعضی موارد به سرمایه اندکی نیاز پیدا کنید.

مثلا ساخت وبسایت که آن هم با خرید ارزان ترین دامنه، هاست و قالب های فروشگاهی وردپرس می توانید کار خود را شروع کنید. نگران سرمایه زیاد نباشید.

۳-ارتباط مستقیم اما از نوع متفاوت با مشتریان خود

دسترسی به مشتریان و مدیریت بسیار راحت آنها در کسب و کارهای اینترنتی از دیگر مواردی است که می توانیم به آن اشاره کنیم.

در این نوع کسب و کارها، می توانید با مشتری خود حتی بعد از خرید ارتباط داشته باشید، نظر آنها را در مورد محصول خریداری شده بدانید، با ارسال ایمیل و پیامک آنها را از محصولات جدیدتان آگاه کرده یا آنها را از تخفیف ها و امکانات ویژه تان باخبر کنید.

۴- صرفه جویی در زمان

می توانید به جای هدر دادن وقت و انرژی تان در پشت ترافیک و سر و کله زدن با خیابان های شلوغ، در اتاق خواب خود پای لپ تاپ بنشینید و کسب درآمد کنید. ساعت های هدر رفته بیرون از خانه را به کسب و کار اینترنتی اختصاص دهید.

با این کار، هر زمان که بخواهید می توانید استراحت کنید؛ بین کارتان نرمش کرده، قهوه ای بنوشید و محیط کاری شادی را برای خودتان ایجاد کنید.

چند اشتباه بزرگ در کسب و کارهای اینترنتی

هر کسب و کاری راه ها و چاه های منحصر به خودش را دارد. کسب و کار اینترنتی نیز این گونه است. در ادامه، چهار اشتباه بزرگ را به شما گوشزد می کنیم که در مسیر کسب و کارتان نباید انجامشان دهید.

۱- شروع کار بدون هیچ برنامه ای

هیچ وقت بدون برنامه خاصی کارتان را شروع نکنید. اگر هدفی برای راه اندازی کسب و کار نداشته باشید به جایی نمی رسید. بدون هدف حرکت نکنید. نقشه راه را برای خودتان ترسیم کنید. کسب و کارهای اینترنتی رقابتی هستند. هر چه هدفمندتر و شفاف تر قدم بردارید موفق تر می شوید.

۲- به کجا چنین شتابان؟

بیشتر افراد فکر می کنند همین امروز که کسب و کارشان را راه اندازی کردند فردا باید به در آمد برسند. یعنی کسب درآمد سریع و راحت بدون هیچ تلاش زیادی. اگر غیر از این چیزی سر راهشان سبز شود، بعد از مدتی خسته می شوند و از ادامه مسیر امتناع می کنند.

به طور یقین، هر کسب و کاری نیاز به زمان دارد تا در طول این مدت، میزان بازدهی خود را نشان دهد. عجله نکنید. هر چند کسب درآمد اینترنتی شروع آسانی دارد ولی در ادامه مسیر، تنها با خرج کردن صبر و حوصله تان می توانید به موفقیت برسید.

۳- رها کردن شغل فعلی به بهانه کار اینترنتی

این اشتباه را افراد شاغل مرتکب می شوند. معمولاً این افراد به دلیل هیجان اولیه خود سعی می کنند که از شغل اول خود استعفا داده و تمرکزشان را روی کسب و کار اینترنتی بگذارند. موفقیت در این روش، بسیار اندک است.

بهتر است شغل قبلی خود را ادامه داده و بخشی از زمان روزانه خودتان را به فعالیت در کسب و کار اینترنتی تان اختصاص دهید.

پس از مدتی که در کار خود حرفه ای شدید و به این نتیجه رسیدید که با تخصیص زمان بیشتر می توانید در آمد بالاتری داشته باشید، آن وقت از شغل قبلی انصراف دهید و تمام تمرکزتان را روی کسب درآمد اینترنتی بگذارید.

روش های کسب درآمد در فضای مجازی:

 • راه اندازی وب سایت های خدماتی یا فروش محصولات
 • نوشتن برنامه ها و افزونه های کاربردی
 • مدیریت پیج ها یا کانال های شبکه های اجتماعی
 • همکاری در فروش وب سایت ها
 • پیوستن به جرگه فریلنسرها
 • آموزش مجازی
 • راه اندازی پیج ها و کانال های جذاب

۱- راه اندازی وب سایت های خدماتی یا فروش محصولات

یکی از بهترین نقطه های قوت اینترنت، امکان ایجاد یک وب سایت برای فروش محصولات در هر ساعتی از شبانه روز است. این امکان، مخصوصا برای سایت هایی که کالای فیزیکی ندارند به یک هدیه بسیار با ارزش تبدیل شده است. چون آنها می توانند حتی در زمانی که خواب هستند نیز با فروش محصولاتشان کسب درآمد کنند.

این موضوع برای کسانی که کالای فیزیکی یا خدمات را می فروشند – نه تا اندازه کالاهای دیجیتال – نیز برقرار است. اگر صاحب یک مغازه هستید، می توانید از ورودی های سایت خود که بیش از چند هزار نفر هستند سودهای کلانی کسب کنید.

۲- نوشتن برنامه ها و افزونه های کاربردی

دانش برنامه نویسی یکی از برتری های آشکار در دنیایی است که روز به روز با تغییر کدها، رنگ تازه ای به خود می بیند. اگر به چندین سال قبل برگردیم و از زبان کسی که از آینده آمده برای مردم از گوگل و خرید آنلاین و کار در خانه بگوییم، احتمالا شاخ درمی آورند. با گسترش گوشی های موبایل هوشمند، بازار اپلیکیشن ها نیز حسابی پر رونق شده است.

امروزه هر کسب و کاری یک اپلیکیشن مخصوص به خود دارد و در آن اطلاع رسانی هایش را منتشر کرده و حتی محصولاتش را به فروش می رساند. شما می توانید با نوشتن اپلیکیشن های جذاب و کاربردی، بازار بزرگی را از آن خود کنید و حتی به یک برند قابل اعتماد تبدیل شوید.

در گوشه و کنار جهان تازه اپلیکیشن ها، به لطف سیستم های مدیریت محتوایی مثل وردپرس، جوملا و دروپال، فرصت های زیادی برای نوشتن برنامه های ریز و درشت و افزونه های کاربردی فراهم شده است.

با کمی خلاقیت و ترکیب آن با دانش برنامه نویسی تان می توانید یک پشت بام پر از پول را پارو بزنید. چون برنامه شما یک بار نوشته می شود اما میلیون ها بار فروش می رود. به دنبال حفره ها باشید. سعی کنید با برنامه یا افزونه تان آن حفره ها را پر کنید.

۳- مدیریت پیج ها یا کانال های شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی مثل فیسبوک، تلگرام و اینستاگرام، بسترهای بسیار بزرگی برای معرفی شغل ها، انسان ها و سازمان ها هستند. اما همه مردم آن قدر زمان ندارند که هم به کسب و کار خودشان برسند و هم در شبکه های اجتماعی محصولات، خدمات و حتی خودشان را تبلیغ یا معرفی کنند.

در این بین است که شما می توانید به عنوان یک مدیر، هم سروسامانی به پیج و کانال دیگران بدهید و هم در آمدی از این راه داشته باشید.

۴- همکاری در فروش وب سایت ها

گاهی ما مشتری را داریم ولی جنس را نه. در این وضعیت، بهترین کاری که می توانیم انجام دهیم، همکاری با فروش وب سایت ها است. بسیاری از سایت های فروشگاهی، درصدهای قابل توجهی از فروش محصولاتشان را به همکاران فروش اختصاص می دهند.

این یک معامله دوسر سود است؛ چون هم آنها بازار فروش محصولاتشان را گسترش می دهند و هم شما به سودی خالص می رسید. مزیت های همکاری در فروش شامل مواردی مانند زیر می شوند:

 • رسیدن به سود خالص بدون نیاز به درگیر شدن با فرایندهای تولید و توزیع
 • عدم نیاز به انبار محصولات تولید شده
 • عدم نیاز به پشتیبانی محصول

۵- پیوستن به جرگه فریلنسرها

از تب و تاب فروش محصولات فیزیکی و دیجیتالی که بگذریم به فروش مهارت ها می رسیم. اینترنت بستری را برای متخصصین فراهم کرده که می توانند بعد از ساعت های کاری معمولی شان، شغل دوم راحتی داشته باشند. شغلی که برای انجام آن نیازی به خروج از منزل ندارند. به این نوع از کسب و کار، فریلنسری گفته می شود.

کسب و کار فریلنسری آن قدر در جهان جا افتاده که تقریبا یک سوم بار کاری کشوری مثل آمریکا بر دوش فریلنسرها است. برای معرفی شدن به عنوان یک آزادکار با تجربه (همان فریلنسر) نیاز به صبر و تلاش صادقانه دارید.

به یاد داشته باشید که همیشه کار مورد علاقه خودتان را انجام دهید. در این صورت، نه تنها کیفیت کار شما غیرقابل مقایسه خواهد شد بلکه از تلاشی که دارید، خسته نمی شوید.

۶- آموزش مجازی

درصد قابل توجهی از مردم، مهارت هایی قابل آموزش به دیگران دارند. اینترنت این امکان را برای آنها فراهم می کند که به سادگی بتوانند مهارت خاص خود را به تعداد افراد زیادی آموزش دهند.

در این نوع از آموزش، کافی است که تنها یک بار، مهارت خود را در قالب فیلم، صدا و حتی به صورت متنی تهیه کنید و بارها آن را به فروش برسانید. حتی می توانید بروزسانی های جدیدی برای آموزش خودتان در نظر بگیرید و از این راه، خودتان را در صدر جدول آموزش آن مهارت نگه دارید.

برای فروش آموزشتان هم می توانید به سایت های آموزشی فعال در اینترنت مثل «فرادرس» یا «فرانش» و سایت هایی از این دست، مراجعه کنید.

در این گونه سایت ها، بدون آنکه خودتان را درگیر فرایندهایی مثل تاسیس سایت، سئو، بازاریابی و فروش کنید آموزشتان را به دیگران می فروشید و درصدی از فروشتان را به این سایت ها می پردازید. در غیر این صورت می توانید خودتان یک وب سایت تخصصی بزنید و در آن شروع به آموزش مهارت هایتان کنید.

البته بسترهایی مثل تلگرام و اینستاگرام را نیز نباید فراموش کرد. افراد بسیار زیادی در این شبکه های اجتماعی حضور دارند. با یک برنامه ریزی هدفمند می توانید بخش قابل توجهی از آنها را به مشتریان خود تبدیل کنید.

علاوه بر این می توانید در کنار آموزش مجازی، کلاس های خصوصی رفع اشکال یا کلاس های خصوصی اضافی نیز برپا کرده و از این راه نیز در آمدی جداگانه برای خودتان ایجاد کنید.

۷- راه اندازی پیج ها و کانال های جذاب

اگر مطلبی برای آموزش دارید یا فکر می کنید که می توانید از خلاقیتتان برای تولید محتواهای جذاب استفاده کنید هر چه زودتر دست به کار شوید و در یک یا چند شبکه اجتماعی – پیشنهاد ما حداکثر دو شبکه است – کار خودتان را آغاز کنید.

کم کم وقتی که در این شبکه ها افراد زیادی عضو شما بشوند می توانید از طریق گرفتن تبلیغات، درآمد بسیار خوبی داشته باشید.

علاوه بر این می توانید کارهای هنری، انواع خدمات مثل آرایشگری، خیاطی و انواع غذاها، شیرینی ها و دسرها را در منزل تهیه کنید و از طریق پیج یا کانال خود به فروش برسانید.

روش های کسب درآمد در دنیای واقعی

اغلب افرادی که با اینترنت آشنا نیستند، به دنبال شرکت هایی می گردند تا بتوانند از طریق کار کردن برای آن ها به درآمد بدون سرمایه اولیه برسند. راه های زیادی برای اینکه خودتان بتوانید کسب وکاری بدون سرمایه در دنیای واقعی بیافرینید وجود دارد:

 1. نگهداری از سالمندان
 2. نگهداری از کودکان
 3. نگهداری از حیوانات خانگی
 4. تهیه غذای خانگی
 5. انجام تعمیرات
 6. فروش محصولات
 7. مشاوره دادن در زمینه تخصص تان
 8. کسب درآمد از اجاره همه چیز (خانه، اتاق، پارکینگ و …)
 9. ارسال بسته و غذا با ماشین و یا دوچرخه شخصی
 10. فروش لباس های دست دوم و یا استفاده نشده
 11. کسب درآمد از بورس
 12. مشارکت در کسب وکار
 13. فروشگاهی برای ایده هایتان باز کنید.

در این میان به تشریح برخی از موارد رایج می پردازیم.

۱- کسب درآمد از بورس

سرمایه گذاری یا بهتر است بگوییم، علم سرمایه گذاری، انواع روش های کار کردن با پول را شامل می شود. یکی از این روش های داغ و پرجنب وجوش – به خصوص در ایران – بازار بورس است.

برای برخی از ما، بورس، همچنان در ردیف واژه های تازه و مشکوک، جا خشک کرده است. اما شاید بد نباشد به جای چپ چپ نگاه کردن به بازارهایی مثل بورس، قدمی در جهت آشنایی با این مفهوم ها برداریم و یک بار برای همیشه بفهمیم که اصلا بورس چیست؟

یکی از بهترین مکان ها برای یادگرفتن چم وخم بازار بورس «خانه سرمایه» است. شما می توانید هم به صورت حضوری و هم غیرحضوری در بهترین و به روزترین آموزشگاه بورس ایران آموزش ببینید.

با استفاده از آموزش بورس می توانید به صورت مجازی وارد بازار بورس شوید و بدون اینکه ریالی پول جابه جا کنید، از صفر تا صد سرمایه گذاری در بورس را یاد بگیرید، معامله انجام دهید، با فضای بورس آشنا شوید و بعد از اینکه مطمئن شدید می توانید از بورس کسب درآمد کنید، به سراغ بازار واقعی بورس بروید.

با سرمایه کم شروع کنید، ضرر نمی کنید؛ اگر هم ضرر کردید در عوض نبض بازار را به دست می گیرید و تجربه کسب می کنید. اگر به سود رسیدید، در طول زمان سودتان را افزایش دهید، آهسته حرکت کنید. شما می توانید بدون حضور در تالار بورس، درآمدزایی از آن را آغاز کنید.

۲- مشارکت در کسب و کار (سرمایه گذاری خطرپذیر)

یکی از راه های جالب برای کسب درآمد بدون سرمایه، مشارکت در کسب و کار دیگران است که به آن سرمایه گذاری خطرپذیر هم می گویند.

در این روش شما بدون اینکه شخصا کسب و کاری را راه اندازی کنید، تنها با گذاشتن مبلغ مشخصی در سود و زیان تجارت دیگران شریک می شوید. در صورت انتخاب کسب و کار درست و داشتن آگاهی از روش های نوین سرمایه گذاری، می توانید سود زیادی از این روش به دست آورید.

۳- کسب درآمد از اجاره همه چیز

این روش جدیدی نیست و همچنان یکی از بهترین راه های در آمد زایی به شمار می رود. از روزگاران خیلی دور، صاحبان ملک با اجاره دادن خانه مسکونی، تجاری، زمین کشاورزی، ویلا و باغ، کسب درآمد می کردند.

شما هم می توانید در کنار شغل اصلی خود، چیزهایی که دارید را اجاره دهید و ماهیانه مبلغی دریافت کنید. اجاره دادن خودروی شخصی، ماشین آلات ساختمانی و صنعتی هم می تواند منبع خوبی برای کسب درآمد باشد.

می توانید با شرکت های کرایه اتومبیل یا به صورت شخصی با افرادی که کارشان رانندگی است قرارداد ببندید. حتی می توانید کتاب یا محصولات فرهنگی تان را برای مدتی اجاره دهید.

برای این کار باید موتور خلاقیتتان را روشن کنید. مثلا ایجاد یک کتابخانه عمومی در مجتمع های مسکونی یا محله ها با کتاب هایی که از شما یا همسایه هایتان تشکیل می شود راهی مفید برای پول درآوردن از کتاب هایی است که مدت ها در حال خاک خوردن بود ه اند!

۴- فروشگاهی برای ایده هایتان باز کنید

یکی از روش های پنهان در آمد زایی، فروش ایده است. این روش کسب درآمد در ایران خیلی مرسوم نیست ولی کم کم جایگاهش را پیدا خواهد کرد.

در این روش، افرادی که متخصص هستند و ایده های بکری دارند می توانند ایده شان را بفروشند. علاوه بر این، شرکت هایی مانند شرکت های شتاب دهنده استارت آپ ها روی ایده ها سرمایه گذاری می کنند و با دادن مبلغی برای سرمایه اولیه، به راه اندازی کسب و کار فرد، سرعت می بخشند. از آنجایی که هدف این مقاله، اشاره به روش های کسب درآمد است، به تفصیل به این مقوله نپرداختیم.

پردرآمدترین کسب و کارهای بدون نیاز به سرمایۀ اولیه

مشاغل بسیاری در دنیا وجود دارند که بدون نیاز به سرمایه می توان در آن ها به درآمد خوبی رسید که در ادامه نگاهی به چند نمونه از آن ها می اندازیم.

۱- تولید محتوا:

کسب وکارهای بسیاری هستند که برای معرفی بهتر خدمات خود، به افرادی برای نوشتن متن، ساختن ویدئو و اینفوگرافیک نیاز دارند. اگر در این زمینه مهارت دارید می توانید در تولید محتوا موفق باشید.

۲- تایپ کردن:

شرکت های فراوانی به منشی با توان تایپ سریع نیازمندند. اگر دارای این مهارت هستید، دست به کار شوید.

۳- کسب درآمد از طریق شبکه های اجتماعی:

حتماً اینفلوئنسرهای بسیاری را دیده اید که این روزها با تولید محتوا برای صفحات شخصی خود به مخاطبان بالایی رسید ه اند. حتما نام «صدف بیوتی» در اینستاگرام به گوشتان خورده است.

اگر شما نیز چنین پتانسیلی در خود می بینید که بتوانید صفحه ای بسازید و ایدۀ جذابی را در آن بپرورانید، تبریک می گویم. احتمالاً به زودی کسب وکارهای متعددی به شما تبلیغ می دهند.

۴- رانندگی در تاکسی های اینترنتی:

افراد زیادی هستند که حتی بدون اینکه سررشتۀ چندانی از فضای مجازی داشته باشند، از مهارت رانندگی شان استفاده می کنند و در تاکسی های اینترنتی مشغول به کار می شوند.

این روزها به دلیل کاهش استفادۀ مردم از پول نقد، امکان پرداخت آنلاین در تاکسی های اینترنتی و پیدا کردن نزدیک ترین راننده، تمایل به استفاده از این سیستم خدمت رسانی بیشتر شده است. در این خصوص می توان به تاکسی های اینترنتی پرطرفداری چون «اسنپ» و «تپسی» اشاره کرد.

۵- تهیه غذای خانگی:

صرف غذا از نیازهای اولیه بشر است. این روزها افراد بسیاری به دلیل مشغله زیاد، زمان کافی برای طبخ غذا ندارند. از آن گذشته، خوردن غذای «مامان پز» چیز دیگری استدر این خصوص می توان به صفحه اینستاگرامی «بشقابک» اشاره کرد!

پس شما هم می توانید از مهارت تان در آشپزی استفاده کنید یا حتی همانند صفحه ی اینستاگرامی «آیزادفود» میوه های خشک در اختیار مشتریان بگذارید و یا اینکه به تهیه مواد ضروری در طبخ غذا مانند سبزی سرخ کرده، بادمجان سرخ کرده، رب گوجه، رب انار و غیره بپردازید.

هرچه خلاقیت بیشتری به خرج دهید، شانس بیشتری در جلب مشتری دارید.با بالارفتن هزینه های زندگی و تلاش افراد برای پیدا کردن شغلی با درآمد بالاتر، ایدۀ راه اندازی کسب وکاری که با کمترین هزینه بتواند بالاترین بازده را بدهد، ذهن بسیاری را به خود مشغول کرده است.

توصیۀ دوستانۀ ما به شما این است که چشم بسته قدم برندارید و دانش تان را افزایش دهید. در عصر مدرن، اینترنت روش ارتباطی مؤثری برای برقراری ارتباط مستقیم با مشتریان است؛ بنابراین اگر با آن آشتی کنید، در بازاریابی موفق ترید.

البته ما از داشتن برگ برنده حرف می زنیم و ناآشنایی با فضای اینترنت، مانع راه اندازی کسب وکار نمی شود. چه بسیارند افراد مستعدی که با مغزهای پُر از ایده، آرزوی راه اندازی کسب وکاری با امضای خودشان را دارند و از دست های خالی شان می ترسند.

با دانستن هرچه بیشتر دربارۀ کسب وکارهای بدون سرمایه و راهکارهای هوشمندانۀ رسیدن به موفقیت، می شود این آرزو را به خاطره تبدیل کرد.