کسانی که در حال حاضر دنبال کار می گردند و قصد دارند روش های جدید کسب و کار را پیدا کنند، احتمالاً این سؤال را در ذهن خود دارند که بهترین شغل های ایران در ده سال آینده چه شغل هایی هستند؟ پیدا کردن جواب این سوال باعث می شود تا بتوان از نظر اقتصادی آینده ای بهتر برای خود رقم زد. چه بسیار کسانی که هنگام انتخاب شغل آینده خود، بازار امروز را می بینند و تا زمانی که شروع به راه اندازی کسب و کار خود کنند، بازار هدفی کم بازده را پیش روی خود مشاهده می کنند. از این رو بهتر است قبل از تصمیم گیری برای شروع یک کسب و کار هدفمند، بازار آینده را بررسی کنید.

فهرست []

  تغییرات مشاغل در ایران از گذشته تاکنون

  قطعاً بهترین شغل در ایران و جهان در گذر تاریخ، موارد متعددی را شامل می شود. اگر نگاهی به تغییرات مشاغل بیندازیم، می بینیم که بسته به شرایط اجتماعی و نیازهای اقتصادی جامعه، پربازده ترین کسب و کارها تفاوت های زیادی داشته اند. این دگرگونی در برخی دوره ها بسیار شدیدتر بوده است. در اصل بهترین شغل های ایران، آن هایی هستند که با صرف زمان کمتر، بازده بیشتری دارند.

  تأثیر صنعت بر مشاغل در گذر زمان

  در دوران بسیار قدیم، تجارت جزو پردرآمدترین کسب و کارها محسوب می شد. از طرفی کشاورزی و دامداری از جمله مواردی بودند که اکثر افراد جامعه به سمت آن ها تمایل داشتند. این کارها کاملاً به روش سنتی انجام می گرفت. موج صنعتی شدن جوامع با پیشرفت تکنولوژی مربوط به این حوزه، به شدت بر کسب و کارها تأثیرگذار بود. مکانیزه شدن کشاورزی و دامداری و استفاده از ابزار صنعتی، مشاغل را از شیوه ی سنتی به سمت مدرن شدن پیش برد. هر چند برخی افراد در برابر این تغییرات مقاومت کردند؛ اما باز هم نتوانستند سر پا بایستند و با موج صنعت همسو شدند.

  تأثیر موج اینترنت بر کسب و کارها

  بیشترین تغییرات در زمینه ی کسب و کار، یا شدیدترین تغییرات از اول زندگی بشر تاکنون، مربوط به موج اینترنت و فناوری های مربوط به آن است. این موج آن قدر گسترده بود که تأثیر شگرفی را در زندگی بشر و تمام جنبه های آن به وجود آورد. هر چند سالهاست که ما وارد این موج شده ایم و تقریباً تاکنون همه ی افراد جامعه آن را پذیرفته ایم؛ اما باز هم ابعادی از آن ما را غافلگیر می کند. اینترنت سرعت، دقت و وسعت کارها را در زندگی و کسب و کار متحول کرد.

  امروزه کسب کارهای اینترنتی و تجارت الکترونیک سبب شده است تا افراد زیادی حوزه فعالیتی خود را تغییر دهند. به عنوان مثال سرمایه گذاری در بورس که در زمان گذشته حضوری و با چالش های زیادی روبرو بود، در حال حاضر به صورت آنلاین و در منزل قابل انجام است و همین امر طیف وسیعی از سرمایه گذاران را به سمت این بازار کشانده است.

  تأثیر نگرش مردم جامعه بر مشاغل

  از جمله عوامل تأثیرگذار در مشاغل، فرهنگ جامعه و نگرش مردم به موضوعات مختلف است. بدون شک در جوامعی که زیبایی ظاهری اهمیت زیادی دارد، افرادی که در این حوزه فعالیت می کنند، جزو پردرآمدترین اقشار جامعه محسوب می شوند. از طرفی ممکن است یک جامعه به سلامت فردی اهمیت دهد و با حساسیت زیاد روی این موضوع کار کند و گروهی مانند پزشکان، جزو موفق ترین افراد از نظر درآمدی باشند. نگرش مردم، نیازهای آن ها را شکل می دهد. آنچه آن ها از آینده و حال خود انتظار دارند، سبب می شود تا گرایش به موضوعات مربوط به آن داشته باشند.

  تغییراتی که باید در مشاغل ایجاد شود

  همان طور که قبلاً گفته شد، در هر دوره ای از زمان، مشاغل خاصی رونق می گیرند. شاید در حال حاضر کمتر کسی به سراغ کسب و کارهای سنتی برود و اکثر افرادی که قصد راه اندازی مشاغل جدید را دارند، از روش های نوین و حرفه ای برای درآمدزایی بهره می برند. برای رشد و موفقیت بیشتر تغییراتی باید در مشاغل قدیمی به وجود آید که شامل موارد زیر هستند:

  • استفاده از روش های نوین ارائه ی خدمات و محصولات مانند فروش غیرحضوری و اینترنتی
  • بازاریابی نوین و دیجیتال مارکتینگ به جای تبلیغات هزینه بر سنتی
  • استفاده از فرآیند اتوماسیون سازی در تولیدات و خدمات
  • تعامل بیشتر با مشتریان از طریق وبلاگ سایت و دریافت نظرات آن ها

  روی هم رفته تغییراتی که ایجاد می شود باید بتواند نیاز به نیروی انسانی را کمتر کرده و خدمات را گسترده تر کند.

  بهترین مشاغل آینده ایران

  اگر هنوز برای خود کسب و کاری دست و پا نکرده اید، بهتر است هوشمندانه تصمیم بگیرید و اهداف برنامه ای خود را روی مشاغلی بگذارید که آینده دار هستند. مشاغلی که نیازهای آینده جامعه را رفع می کنند و می توانند با صرف حداقل هزینه و انرژی، درآمد بالایی را برایتان به ارمغان آورند. تنوع مشاغل در سال های اخیر بسیار زیاد شده است و مدل های جدیدی از کسب و کار نیز به وجود آمده اند.

  پس باید بتوانید از منابع نوین و تکنولوژی های به وجود آمده نهایت بهره را ببرید و از این طریق شغل مورد نظر خود را انتخاب کنید. در اینجا لیستی از مشاغل آینده دار را در ایران برای شما مورد بررسی قرار می دهیم تا بتوانید کمی واقع بینانه تر به مشاغل آینده نگاه کنید.

  ۱-  فعالیت در شبکه های اجتماعی

  در سال های گذشته که اینترنت فراگیر شده است و افراد در گوشه و کنار جهان از این دهکده جهانی استفاده می کنند، شبکه های اجتماعی و فضای مجازی نیز بستری مناسب را برای کسب و کارهای جدید پدید آورده اند. به خصوص کسانی که در زمینه فروش خدمات و محصولات کار می کنند یا می خواهند با دیجیتال مارکتینگ به درآمد برسند، نهایت بهره را از این فضا می برند.

  فضای مجازی امکان فعالیت هایی مانند فریلنسرینگ، تبلیغات در فضای مجازی و غیره را برای کاربران این شبکه ها به وجود آورده اند. گاهی اوقات برای یک تبلیغ در استوری اینستاگرام تا صدها هزار تومان در یک روز پرداخت می شود. البته برای فریلنسر شدن باید وقت و انرژی صرف کرد و رسیدن به این جایگاه نیز شرایط خاص خود را دارد.

  ۲- پشتیبانی و طراحی سایت

  اگر نگاهی به دور و برتان بیندازید، تقریباً تمام افراد جامعه از گوشی هوشمند متصل به اینترنت بهره مند هستند. این امکانات، دسترسی به اطلاعات و خدمات زیادی را برای آن ها فراهم کرده است. افراد می توانند با اتصال به اینترنت، از وقت مرده ی خود نیز استفاده کنند. همین شرایط سبب شده است تا راه اندازی سایت یکی از نیازهای اساسی جامعه و صاحبان مشاغل باشد. از این رو طراحان سایت، روز به روز رونق بیشتری پیدا می کنند و نیاز به خدمات آن ها افزون می شود. ممکن است از طرفی برای این که سایت بتواند رتبه ی بالایی در موتورهای جستجوگر داشته باشد، باید دائم پشتیبانی شود.

  از این رو می توانید با گذراندن دوره های آموزشی طراحی و پشتیبانی سایت، حتی به صورت دورکار نیز درآمد بالایی کسب کنید و یکی از مشاغل آینده دار را برگزینید. شرکت های بزرگی مانند آژانس بمان، طراحی سایت دارکوب و مجتمع برنامه نویسی ایرانیان جزو بهترین شرکت هایی هستند که در زمینه ی برنامه نویسی و طراحی سایت فعالیت می کنند.

  ۳- طراحان اپلیکیشن

  از دیگر مهارت هایی که نیاز روز و آینده جامعه است، برنامه نویسی و طراحی اپلیکیشن است. البته ممکن است به نظرتان کسب این مهارت کار راحتی نباشد؛ ولی اگر فرد خلاق و دارای ذهن بازی هستید، طراحی اپلیکیشن یکی از بهترین کارهایی است که می توانید به سمت آن گرایش پیدا کنید؛ بنابراین با یادگیری اصول اولیه طراحی برنامه های مختلف، کمی خلاقیت و خبرگی به کمکتان می آید تا روز به روز پیشرفت بیشتری داشته باشید.

  به عنوان مثال کسی که برنامه ی کاربردی واتس اپ را طراحی کرد، یک طراح اپلیکیشن بود. او با نوشتن برنامه ی واتس اپ خدمات گسترده ای را به کاربران اینترنت و فضای مجازی ارائه داد و به ثروت هنگفتی دست یافت. این کار در یک مرحله انجام گرفت ولی درآمد دائمی را برای طراح آن فراهم کرد.

  ۴- متخصص سیستم های کامپیوتری و موبایل

  حتماً شما هم از اهمیت اینترنت و کامپیوتر در دنیای امروز اطلاع دارید. برای استفاده از نرم افزارهای جدید و فضای اینترنت، به سخت افزارهایی مانند سیستم های کامپیوتری و موبایل های هوشمند نیاز است. در حال حاضر نیز تعمیرات موبایل یکی از پردرآمدترین شغل هایی است که وجود دارد. اگر بتوانید سیستم های کامپیوتری و موبایل را بشناسید، با داشتن یک مرکز تعمیرات یا نصب نرم افزار و غیره به راحتی درآمد بالایی کسب خواهید کرد.

  در این زمینه، رشته های دانشگاهی مختلفی نیز وجود دارند و آموزشگاه های آزاد هم برای کارآموزان آزاد، ثبت نام می کنند. جالب است بدانید که در صورت داشتن تخصص در زمینه ی کامپیوتر و موبایل، سرمایه چندانی هم برای شروع کار نیاز ندارید. شرکت هایی مانند موبایل آباد و موبایل امداد جزو شرکت های ایرانی فعال در این زمینه هستند.

  ۵- سرمایه گذاری در بورس و خرید سهام

  بورس و بازارهای خرید و فروش سهام روز به روز بیشتر به چشم می آیند. به خصوص در حال حاضر که سیستم ها و نرم افزارهای تحلیل بازار به وفور در دسترس هستند و ریسک معاملات بورس را تقریباً به صفر رسانده اند، استفاده از این بازار سرمایه گذاری، به شدت مورد توجه عموم مردم قرار گرفته است. از طرفی شرکت های بزرگ برای کاهش ریسک ورشکستگی برای جذب مشتری به سمت این بازار گرایش می یابند و سهام شرکت خود را به فروش می رسانند.

  با چند جلسه و یادگیری نرم افزارهای تحلیل، حتی می توان با سرمایه کم به بازار بورس وارد شد و یک شغل آینده دار را برای درآمدزایی انتخاب کرد. آنچه بازار بورس را مورد توجه قرار می دهد، روند رو به رشد آن در گذر زمان است که نشان دهنده موفقیت آینده این کسب و کار است. شرکت خانه سرمایه را به عنوان یک شرکت فعال در زمینه آموزش بورس و برگزار کننده دوره آموزش بورس نخبگان می توانیم مثال بزنیم.

  ۶- فروشگاه های آنلاین

  دیجی کالا یکی از اولین فروشگاه های آنلاین بود که در کشور ما راه اندازی شد. شاید تا آن موقع کسی به این نحوه فروش فکر نکرده بود؛ اما امروزه تعداد بسیار زیادی فروشگاه آنلاین وجود دارد که برخی از آن ها حتی به اندازه این برند مطرح، فروش دارند. با توجه به پروتکل های خرید و فروش و قوانینی که برای این فروشگاه ها وضع شد، اعتماد جامعه نیز به خرید از آن ها افزایش یافت و فرهنگ سازی های لازم نیز ایجاد گردید. در حال حاضر جامعه به سمتی پیش می رود که فروشگاه های آنلاین کم کم دارند خود را جایگزین روش های خرید و فروش سنتی می کنند.

  به خصوص این که افراد جامعه از زن و مرد مشغله ی کاری زیادی دارند و نمی توانند وقت خود را برای خرید، ساعت ها هدر بدهند. علاوه بر این خرید کردن در کنار خانواده و با یک کلیک کاری است که برای هر کسی می تواند لذت بخش باشد. با رشد جوامع قطعاً تجارت الکترونیک نیز خدمات بهتری ارائه می دهد و در آینده یکی از بهترین مشاغل، فروشگاه های آنلاین خدمات و محصولات است؛ زیرا نیازی به نیروی انسانی زیاد و صرف هزینه های جانبی نیز ندارند.

  ۷- طراحان مد و پوشاک

  اگر چه امروزه طراحی پوشاک جزو مشاغل پردرآمد است ولی باز هم این رشته جای رشد بیشتری دارد. تنوع طلبی در جامعه بیشتر شده است و نیاز به پوشاک متنوع یکی از عواملی است که باید به آن پرداخته شود. تولیدی های لباس روز به روز بیشتر می شوند و ممکن است یک طراح لباس حرفه ای در تولیدی، ده ها میلیون دستمزد دریافت کند. حتی برخی از طراحان لباس به صورت دورکار فعالیت می کنند و طرح های خود را به صورت اینترنتی برای مشتریان خود ارسال کرده و دستمزد دریافت می کنند. این شغل جذاب، می تواند جزو بهترین شغل های آینده ایران قرار گیرد و رفتن به دنبال آن آینده ی کاری تان را درخشان تر کند.

  ۸- کشاورزی مدرن

  تولید و صنعت همیشه در کنار هم نیازهای جامعه را برآورده می کنند. نیاز به غذا از اساسی ترین نیازهای بشر است که هیچ گاه از بین نمی رود. به همین علت کشاورزی از اول حضور بشر بر روی این کره ی خاکی، اهمیت داشت؛ اما روش انجام آن به مرور تغییرات زیادی پیدا کرد. کشاورزی مدرن به کمک دستگاه های صنعتی و روش های اتوماتیک انجام می گیرد.

  کشاورزی مدرن نه تنها نیاز به نیروی انسانی را کمتر کرده و به کارها سرعت داده است؛ بلکه باعث شده تا محصولات بیشتر و با کیفیت تری هم تولید شود. کسی که در بخش کشاورزی مدرن فعالیت می کند، می تواند با استفاده از روش های گلخانه ای در تمام طول سال درآمدزایی کند. با افزایش جمعیت و نیاز به غذای بیشتر، کشاورزی مدرن و مکانیزه از جمله کارهای پردرآمد در آینده خواهد بود.

  ۹- توریسم و گردشگری

  شاید در گذشته گردشگری مختص افراد خاصی بود و کمتر به آن پرداخته می شد، اما سال های اخیر گردشگری رونق زیادی داشته است. شرکت های گردشگری که تورهای داخلی و خارجی برگزار می کنند، از این راه سود زیادی به دست می آورند. یافتن تکنیک های بازاریابی گردشگری و استفاده از روش های غیرحضوری مشتری یابی از جمله مواردی است که در توریسم و گردشگری تأثیر زیادی داشته است و این کسب و کار را راحت تر کرده است. در آینده هم قطعاً رشد بیشتری در این زمینه صورت می گیرد و جزو لیست بهترین شغل در ایران جای خواهد گرفت. چارتکس یکی از قدیمی ترین و پرکارترین سایت هایی است که در این بخش به صورت آنلاین کار می کند.

  ۱۰- صنعت رباتیک

  استفاده از ربات در کارها، باعث می شود تا نیاز به نیروی انسانی کمتر شود و سرعت کارها به مراتب افزایش یابد. ربات ها در تمام جنبه های زندگی بشر تأثیرگذار هستند. اگر علم رباتیک را یاد بگیرید و از الآن روی آن کار کنید، در آینده می توانید یکی از مشاغل خاص و پردرآمد راه بیندازید. ربات در بخش های مختلفی مانند، پزشکی، صنعت، لوازم خانگی و حتی آشپزی هم به سرعت جایگزین نیروی انسانی می شود. به همین علت جزو علوم جدیدی است که محبوبیت بالایی دارد و می تواند زمینه را برای کسب و کارهای خاص آینده ایجاد کند.

  ۱۱- تولید و ذخیره انرژی

  کمبود انرژی های فسیلی در دنیا باعث شده است تا هر جوامع در سطح کلان به فکر تولید و ذخیره انرژی با روش های جدید و کم هزینه تر بیفتند. روش هایی مانند راه اندازی تأسیسات انرژی خورشیدی یا کسب و کارهایی که برای اجرای این تأسیسات فعالیت می کنند، جزو روش های درآمدزایی خاص و عالی در آینده کشور ما هستند. در حال حاضر چندان کسی به این نوع انرژی توجهی ندارد ولی به علت مزایایی که دارد گرایش به سمت آن بیشتر می شود و می توان خدمات مربوط به زمینه انرژی خورشیدی و مواردی از این قبیل را جزو بهترین شغل های ایران در آینده دانست.

  ۱۲- صنعت غذا و رستوران

  همان طور که گفته شد، نیاز به غذا همیشه وجود دارد و با توجه به این که مشغله کاری برای تمام افراد خانواده زیاد شده است، گرایش به غذاهای آماده نیز بیشتر است. از طرفی صنعت بسته بندی و فروش غذا نیز از جمله مواردی است که می تواند هم در حال حاضر هم در آینده رونق بالایی داشته باشد. مشاغل فعال در این زمینه مانند تأسیس رستوران، غذای فوری، کترینگ و مواردی از این قبیل نیز می تواند با خدمات خاص و منحصر به فردی انجام گیرد که نیاز بشر را به در این زمینه رفع کند.

  با توجه به مطالبی که عنوان شد، اکثر مواردی که جزو لیست بهترین شغل در ایران و شغل های آینده دار محسوب می شوند، با تکنولوژی های جدید کار می کنند و از بازار سنتی فاصله گرفته اند. هر چه بیشتر از فناوری های نوین در بخش کسب و کار استفاده کنید، احتمال موفقیت و پیشرفتتان نیز بیشتر خواهد بود. اپلیکیشن هایی مثل اسنپ فود و دلینو روزانه درآمد زیادی از واسطه گری بین رستوران و مشتری به دست می آورند.

  ۱۳- مشاوره آنلاین و آفلاین

  اکثر افرادی که برای حل مشکلات خود به مشاوران متخصص مراجعه نمی کنند، از صحبت حضوری در مورد مشکلات خود ابا دارند. به همین علت مشاوره آنلاین و آفلاین یکی از بهترین گزینه ها برای این افراد است. این کار با بسترهایی مانند اینترنت و تلفن امکان پذیر است. تجربه نشان داده است که استقبال از مشاوره های غیرحضوری آنلاین و آفلاین به مراتب بیشتر از مشاوره های حضوری است. بدین ترتیب می توان روی این حوزه در بازار کار آینده حساب کرد.البته امروزه نیز سایت هایی مانند همکده در این زمینه فعالیت می کنند و موفقیت های زیادی را به دست آورده اند.

  ۱۴- تحلیلگری بازار بورس

  همان طور که گفته شد، در حال حاضر نیز بازار بورس سهم خوبی از مشاغل موفق را به خود اختصاص داده است. تحلیلگری موفق و مؤثر در این بازار می تواند به یکی از بهترین شغل های آینده ی ایران تبدیل شود. موج وسیعی از افراد جامعه به سمت بازار بورس هجوم آورده اند. این افراد برای موفقیت در این عرصه به تحلیلگری بورس نیاز دارند. هر چه نرم افزارها و روش های تحلیلی به روز تری ارائه شود، امکان موفقیت در کسب و کار بیشتر است.

  ۱۵- دیجیتال مارکتینگ و رشد بیشتر آن در آینده

  اگر دقت کنید، روش های بازاریابی سنتی به مرور کمرنگ شده اند و امروزه جای خود را به روش های نوینی مانند دیجیتال مارکتینگ داده اند. استفاده از پلتفرم های مختلف در این حوزه می تواند زمینه را برای رشد کسب و کارهای سنتی و اینترنتی فراهم کند.

  انتظار می رود دیجیتال مارکتینگ یکی از نیازهای اساسی بازار کار در آینده باشد. هر چند در حال حاضر نیز این حوزه رشد خوبی داشته است؛ اما با توجه به رشد کسب و کارهای اینترنتی، دسترسی اکثر مردم جامعه به اینترنت، مزایای دیجیتال مارکتینگ و غیره به راحتی می توان در این مشاغل موفقیت های بالایی را کسب کرد. شرکت های تولید محتوا مثل گروه سوما، بخشی از دیجیتال مارکتینگ را به صورت مفید برای مشتریان خود ارائه می دهند.

  ۱۶- آموزش علم و هنر به صورت اینترنتی

  یکی از تغییرات اساسی که در کسب و کارها به وجود آمده است و قطعاً ادامه دار خواهد بود، گرایش به فعالیت های غیرحضوری است. این روش در آموزش نیز به کار گرفته شده است. آموزش اینترنتی باعث می شود تا بتوان حوزه ی کاری خود را گسترش داد. همچنین افراد بیشتری را از اقصی نقاط دنیا در یک زمان خاص آموزش داد. نتیجه آن درآمدزایی بیشتر، در عین حال صرف هزینه و وقت کمتر است. آموزش های آنلاین و اینترنتی این پتانسیل را دارد که جزو بهترین شغل های ایران در آینده باشد. سایت فرادرس را می توان به عنوان یک نمونه ی موفق در این زمینه مثال زد.